SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr,

Szeretném a szakmai véleményét, tanácsát kérni régóta tartó endokrin problémáimmal kapcsolatban. Sajnos a probléma összetett, nem lehet pár mondatban leírni. 12-3 éves koromtól kezdődően hyperandrogén tünetek: zsíros bőr, acne, hirsustismus, illetve raromenorrhoea (jellemzően évente max. 3-4 menses), a későbbiekben férfias típusú hajritkulás. A klinikai tünetek külső szemlélő számára nem feltűnőek, testsúly, testalkat is átlagos, hízékonyság van, de testmozgással, diétával jól kontrollálható.
16-21 éves korom között a hormonvizsgálatok során a szérum tesztoszteron, a DHEA-S, és az androsztendion tartósan emelkedettnek bizonyultak, nem ritkán megközelítve a normál tartomány felső értékének kétszeresét. LH/FSH jellemzően magasabb, mint 2:1, de volt 5:1 felett is. Prolaktin olykor szintén igen magas volt, máskor normál értékű. Sella MR, Mellékvese CT negatív lett, 17-OH progeszteron, kortizol normál tartományban. Petefészek cisztákat UH során nem észleltek soha. Fenti kép alapján PCOS diagnózist kaptam, 16-21 éves korom között többszöri Diane kezelés történt, amely a klinikai tünetekben is csak enyhe javulást hozott, elhagyását követően, a meglévő tünetek felerősödtek, a menses továbbra is ritka volt.
22-24 éves korom között- insulin resistencia megállapítását követően- életmód változtatás, metformin (kis ideig Avandamet) kezelés történt, amely sajnos az egyre nagyobb gyógyszer dózis ellenére sem hozta meg a kívánt eredményt; ciklus teljesen rendszertelen maradt, laborértékekben kismértékű javulás mutatkozott csak. A ciklus első pár napjában mért szérum tesztoszteron ugyan referencia tartományon belül volt, felső értékhez közelített (korábbi labor eredményekkel összehasonlítani nehéz, mert azok feltehetően nem a ciklus elején készültek), de LH/FSH arány, DHEA-S továbbra is magas volt, emellett- bár jelentősége szakorvos szerint nincs- rendkívül alacsony ösztradiol értékeim lettek, amelyek még a postmenopausális referenciatartományon is kívül estek.
25 évesen a laborértékeim hirtelen romlottak. Ekkor kiegészítő vizsgálatok történtek, amely során a reggeli szérum kortizol közel kétszeres értéket mutatott, későbbiekben ezt is meghaladta. Kis dózisú dexamethason szuppresszió történt, amely során a kortizol érték szuppresszibilisnek bizonyult. Éjszakai kortizol érték alapján a diurnális ritmus is megtartott volt. ACTH normál tartományban volt, sőt a 24 órás vizelet kortizol is (178,1 nmol/die ref: 100-379). Mindeközben a reggeli szérum kortizol már háromszoros lett (1642 nmol/l ref: 171-536). Ekkor újabb képalkotó vizsgálatok készültek: Sella MR körülírt eltérést nem igazolt, mirigyállomány enyhén inhomogén. Mellékvese CT-n jobb mellékvese eltérés nélküli, a bal mellékvesében egy 9mm-es, a kontrasztanyagot a széli részen halmozó elváltozást mutatott. Ezután újabb kiegészítő laborvizsgálatok következtek. 24-órás vizelet metanephrin (61, ref. tart. 64-302 mcg/24h), normetanephrin (133, ref. tart. 162-527 mcg/24h ), 3-Metoxi-tiramin (74, ref. tart. 103-434 mcg/24h), valamint PRA-renin aktivitás (1,8 ng/mL/óra, ref. tart. 0,2-2,8) és aldosteron (17.8 ng/dl, ref. tart. 4-10). Ezen eredmények alapján a konklúzió az lett, hogy a mellékvese eltérés hormonálisan inaktív, a hypercortisolismus így, a szakorvos szerint, sem műtéti, sem gyógyszeres beavatkozást nem igényel. Az azóta eltelt 4 évben nem alakultak ki a Cushing-ra jellemző klinikai tünetek, szérum nátrium, kálium normál, vérnyomás inkább alacsony (sinus tachicardia van, kardiológus szerint az a hormonproblémáktól független). Rendszeres kontroll UH vizsgálat során a mellékvese adenomát egyszer sem észlelték. A reggeli kortizol ugyanakkor továbbra is többszörös, orvosi vélemény alapján ez „lényegtelen, mert maga a mérés nem megbízható”. Mivel rendszeres ciklust nem sikerült beállítani, lassan 5 éve Diane 35-öt szedek ismételten, amely a hyperandrogén tüneteket elfedi valamelyest.
A legfőbb problémám, hogy már 30 éves vagyok, és nem tudom, hogy terhességet ilyen hormon profil mellett egyáltalán tervezhetek-e, ha igen, milyen feltételekkel. Legjobban a magzati szövődményektől tartok. A másik gondom, hogy egyáltalán nem látom át, hosszú távon hogyan lehet ezt az állapotot menedzselni, a szövődményeket megelőzni, az „egészséges életmódon” túl. Szintén érdekelne, hogy a fenti információk tükrében, Professzor Úr egyetért-e azzal, hogy a mellékvese adenoma inaktív, és a szérum kortizol ettől függetlenül magas, és hogy az állapot különösebb figyelmet nem igényel. Lehet-e egyáltalán bármilyen más oka egy ilyen jelentősen emelkedett kortizol szintnek, amelyet még érdemes lenne megvizsgálni. Sajnos ezek azok a kérdések, amelyekre a valóban alapos kivizsgálást követően sem kaptam választ soha. Tudom, hogy nem a legmegfelelőbb így látatlanban orvosi véleményt kérni, de számomra nagyon fontos lenne a Professzor Úr véleménye, mert nem tudom milyen irányba indulhatnék tovább. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt -ezt ennyi esemény és vizsgálat után -, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-20 13:08:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm, Doktor úr!
Azért írok, mert két kérdésem lenne.
Az egyik,hogy pajzsmirigy betegségemre (azt hiszem gyulladás és túlműködés) az orvos Metothyrint írt fel,de csak felet kell szednem, de nincs rajta elválasztó csík,nem lehet olyan precízen kettétörni.Ez baj?
A másik kérdésem,hogy nagyon elkezdett hullani a hajam, de már 4 éve pajzsmirigyes vagyok (alul-és túlműködés is volt,meg gyulladás) és eddig nem hullott a hajam. Ez akkor a pajzsmirigytől van? És mit csináljak vele? Ez ugye visszanő majd, nem örökre ritkult meg? És mi a helyzet a szépségvitaminokkal? Olyat én szedhetek? Tudom,hogy a jód nem jó nekem, de ha olyat választok,amiben nincs jód,akkor nem lesz bajom tőle?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlöm!

A Metothyrin kezelést illetően a javaslatot adó orvosát kellene megkérdezni.
A hajhullás valóban összefüggésben lehet a pajzsmirigy egyes betegségeivel, de tisztázni kellene, hogy Önnél melyik áll fenn.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-20 13:02:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az alábbi kérdéssel fordulok önhöz,ugyanis még konkrét választ nem kaptam sajnos senkitől a mai napig,lehet mert összetettebb mint gondolnám. Kiderült hogy magas a prolaktin szintem,kaptam rá bromoscriptint,utána pedig váltottunk a norprolac gyógyszerre.Babát szeretnénk,és nem tudom milyen értékig kellene lemennie ahhoz hogy sikerüljön a teherbeesés.Vizsgálták már a páromat,nála mindent rendben találtak,nekem volt laporoszkópiás átjárhatóságim,ott is rendben volt minden,és az lett megállapítva,meddőség oka ismeretlen,de nekem valamiért az az érzésem hogy ez a prolaktin nem elég alacsony még mindig.

A legutóbbi véreredmény,a ciklus 3 napján:

TSH: 3,14 mIU/ml
FSH: 7,6 mIU/ml
LH: 4,65 mIU/ml
Prolaktin: 32,82 ng/ml Itt még Bromoscriptint szedtem,ezután váltottunk a Norprolacra.

Előre is köszönöm a választ,nagyon nagy segítség lenne ha többet tudnék.

Üdvözlettel:Szergejevna


Tisztelt Szergejevna!

A prolactin szint emelkedése valóban lehet az átmeneti meddőség oka.
Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
a leggyakoribb a krónikus stressz
több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
autoimmun betegség mérgező anyagok
gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
táplálkozási rendellenességek
a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat

Ezek megkeresése után oki kezelést javaslok.

Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-20 12:59:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Pénteken voltam Önnél konzultáción (diagnózis: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosis), amikor említette nekem az Inofolicot. Ennek megtaláltam egy jóval olcsóbb változatát (Pharmekal myo-inozitol + folsav), de időközben elbizonytalanodtam, hogy ez mire is jó pontosan. Sok helyen olvastam, hogy ezt az inzulin rezisztenciásoknak írják fel, de nekem nem mondta, hogy ilyen problémám lenne. A biztonság kedvéért azért leírom a korábbi értékeimet.
3 pontos terheléses vizsgálat:
éhgyomri glükóz: 5,3 mmol/L (referencia: 3,6 - 6,0)
60 perces glükóz: 5,1
120 perces glükóz: 4,7 (referencia: 4,1 - 7,8)
éhgyomri inzulin: 4,9 (referencia: 2,6 - 24,9)
60 perces inzulin: 29,3
120 perces inzulin: 26,2

A múltkori vérvétel alkalmával magas lett a prokaltin szintem: 510,8 mIU/l (ref. 25,2-628,5). Erre Ön mit javasolna? Abban maradtunk, hogy az inszemináció miatt abbahagyom a Wild yam szedését.

Decemberben-januárban lombikra készülünk, ezért szeretném megkérdezni Önt, hogy az én esetemben (diagnózis: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosis) milyen egyéb genetikai és immunológiai vizsgálatok javasoltak. 37 éves vagyok, eddig még nem voltam terhes és a pajzsmirigy gyulladáson kívül semmilyen más vizsgálat nem állapított meg eltérést.

Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Nóra
Tisztelt Nóra!

Lehetséges, hogy a Pharmekal myo-inozitol + folsav megfelelő, de itthon még nincs vele kellő tapasztalat. Első helyen a Prolactin szint mérésének megismétlését javaslom.
A további vizsgálatok közül a von Willebrand genetikai polimorfizmus, ill. a foszfolipid, cardiolipin elleni antitest meghatározást tartom időszerűnek. Amennyiben további gondjai lennének, kérem forduljon hozzám bizalommal.

Jó egészsége kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-19 11:53:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözöm Dr. Úr.


A hormonvizsgálati eredményeimmel kapcsolatban szeretném kérni a véleményét. Már van egy gyermekünk 2 éves terhességem alatt súlyos toxémiával küzdöttem, de szerencsére gyermekem egészségesen 37 hétre megszületett.

Szülésem után kb. 9 nap múlva besárgultam. Akkor citomegalo virusra és espein barr virusra lettek reaktivak az eredményeim. Tulajdonképpen zsirmájam is van szülés óta. Túlsúlyos vagyok, bár teherbeesésem előtt hiztam elég hirtelen kb 20 kg-ot amit azóta sem tusok leadni. Terhességem alatt csak a toxémia miatt hiztam. Terhességi kezdő súlyommal mentem haza ami 76 kg. Szeretnénk még egy gyereket vállalni de sehogy sem jön össze, ami azért furcsa számomra mivel az első gyermekemmel egy próbálkozás után teherbe estem. Egy ideje folyamatos alhasi fájdalmaim vannak, és a mensturációm rendszertelen. 56. 60. 43. napra jött meg legutóbb. Az előtt 6 hónapig nem is volt. Hasi uh-n többször láttak cystát ami mindig eltűnik. A melleimben is van cysta, és fájnak is. Nem igazán tudom hogy mitől lehet ez.

Ezért szeretném Dr. Úr tanácsát kérni a leleteimmel kapcsolatban. Állhat a leletek alapján hormon probléma a háttérben?

Hálásan Köszönöm Szives Válaszát!

LH 5.58. mU/ml
FSH 6.49 mU/ml
Prolactin 133 mU/L
Oestradiol 167 pmol/L
17-alfa-OH-progesteron 2.55 ng/mL
testosteron 1.33 nmol/L
inzulin 4.15 uU/ml
DHEA szulfát 8,11
reggeli cortisol vérvételre már 4 órája fenn voltam 395 nmol/L

cukorterhelés értékek

éhomi glükóz plazma 4.8 mmol/L
120 perces 4.7 mmol/L

inzulin 5,28 uU/ml
C-peptid 5.06
Tisztetel Kérdező!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-19 11:45:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Balázs Csaba úr,

érdeklődni szeretnék, hogy abban az esetben, ha kopaszodás miatti problémával fordulok Önhöz, mi lenne az első teendő, hogy kideríthessem mi ennek az oka és a folyamatot megállíthassam, vagy akár visszafordíthassam. Nem pajzsmirigy probléma, azt már vizsgálták.
Valószínűleg a hormonjaimmal van probléma :-( Mindig is volt :-( Már 14 éves korom óta küzdök különböző problémákkal :-( de senki nem tud semmi értelmeset mondani, most 36 éves vagyok.
Azt mondják, ha hormonális probléma azzal nem lehet mit csinálni, genetikailag örököltem, törődjek bele, hogy ez van és várhatóan a kopasz nők táborát fogom gyarapítani :-(
Nem szeretném!
Kérem, segítsen, hogy hova forduljak, ahol szívesen foglalkoznak a problémámmal, törődnek velem és nem csak egy csomó pénzt akarnak kihúzni a zsebemből, mert az sajnos nincs :-( illetve nem azt mondják szedjek fogamzásgátlót (Diane 35) és az talán majd segít. Én most már a probléma okát szeretném megtalálni és orvosolni, amennyiben még lehetséges.

Elnézést, ezért az őszinte fogalmazásért, de már évek óta a kétségbeesés határán vagyok és mostanra úgy érzem miden erőm elfogyott.

Segítségét előre is köszönöm!
100 szónak is egy a vége: Hová forduljak?

Üdvözlettel
H. Dóra
Tisztelt H. Dóra!

A panaszainak okát kellene megkeresni és kezelni.A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Üdvözlettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-18 12:58:15
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Professzor Úr!

A véleményét szeretném kérni a következő értékekkel kapcsolatban:

TSH:3,14
T4:10,67
T3:4,7

Ez már utalhat pajzsmirigy alul működésre?
Javasolná a gyógyszer szedését?(babát tervezünk)
Az elmúlt fél évben 2-szer volt korai vetélésem. Lehet összefüggés a kettő között?

Köszönettel

Tisztel Kérdező!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-17 18:29:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr

Azzal mentem júliusban a háziorvosomhoz,hogy teljes labort kérjek,különösen a pajzsmirigyre fókuszálva.fél év alatt 10 kg-i híztam,az étkezési szokásaim nem változtak,észre vettem,hogy néha nem emlékszem dolgokra,és fáradékonyabb lettem .Mindez a munkám,az életminőségem nehezíti.
58 éves vagyok,31 évvel ezelőtt pajzsmirigy műtétem volt. E hosszú időn keresztül semmi problémán nem volt.Semmilyen gyógyszert nem kellett szednem.
Eredmények:
TSH 6,220,LDL koleszterin 4,49,hemoglobin 151,00,csak az eltérőeket írom le. Ultrahangvizsgálat(08.12):a pajzsmirigy aszimmetrikus,jobb lebeny:20x13x35mm,bal lebeny:18x16x32,az isthmus: keskeny.Mindkét lebenyben 5-15mm,élesen elhatárolt echoszegény szegélyű,hypovascularisalt göb ábrázolódik.A nagyobbik göb a bal oldaliban van,amelyben cystikus degeneratio figyelhető meg.Mindkét oldalon kevés ép parenchyma látható a felső harmadnak megfelelően.A Trachea nem dislocalt nem comprimalt.A nagy nyálmirigyek épek.A nyakon pathológiás nyirokcsomó nem látható.
Az extracrnialils carotisrendszer lefutása rendes. Az intima-media vastagsága megtartott.

Biopszia eredménye(09.25)
A HE festett keneteken hig colloidos háttér előtt nagy számú kis érett lymfocyta mellett dissosiatlan,ill.kisebb csoportokban széles eosinophil granuláris cytoplasmával bíró Hűrthle-sejtek azonosíthatóak szabályos,zsugorodott maggal bíró folliculushámsejtek mellett.

Diagnózis: HASHIMOTO Thyreoiditis

Egyidejűleg diagnosztizáltak májusban Cardia fekélyt-szedett gyógyszer Noacid és Motilium(még 1 doboz van)
Felvilágosítást nem kaptam,a kilátásokról a jövőről,a teendőkről.
Nagy örömömre rátaláltam Önre.
Már időpontra várok,hogy minél előbb eljuthassak Önhöz.
Addig is köszönettel várom válaszát ,mit tegyek,mit kell tennem.
Tisztelettel
Márti

Tisztelt Márti!

Sajnálom, hogy a műtét után a panaszait elhanyagolta!

Mikor kell(ene) a pajzsmirigybetegség jelenlétére kell gondolnia?
• Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
• Ha pajzsmirigy műtéte volt
• Ha csökkent vagy alacsony a libidója
• Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
• Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
• Ha hőhullámai, kipirulásai vannak
• Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, izületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki
2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?
• Gyakran hallhatja, hogy a „ pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol 0.5 é4.7 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg. A baj nemcsak e, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!), a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.
3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolna a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába
A " hagyományos, konvencionális endokrinológus" azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges(!..). Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van. Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével,ill. eredménytelenségével.
Az Ön esete jól példázza, hogy mennyire összetett az emberi szervezet és nem lehet egy-egy laboratóriumi értékből diagnózist mondani („A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép”!). Gratulálok a remek leírásához, mert saját magán nem csak tapasztalta, hanem rendkívül pontosan leírta a tankönyve illő tüneteket. Ezek alapján a csökkent pajzsmirigyműködés már nem is lehet kétséges. Ezt csak megerősítheti a laboratóriumi adata. A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. Tehát nem helytállók a korábbi és gyakran ma is használt ún. referenciértékek. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni.
A többit majd a vizsgálat során, addig is a jód (szervetelen jód!) bevitelétől óvakodjon!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-17 18:27:34
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Az a kérdésem, hogy hallott e a természetes progeszteron krémről. A ciklus első és utolsó hetében vajon tényleg hat e fogamzásgátlóként megfelelő mennyiségben adagolva? Labor mérésekkel hogyan lehet erről meggyőződni? Milyen progeszteron- ösztrogén arány az ami már fogamzásgátlást okoz?

Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Igen, ismertek természetes progeszteron krémek, ezek azonban általában nem a fogamzásgátlást szolgálják.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-17 18:15:47
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Professzor úr!

36 éves nő vagyok. Pajzsmirigy alulműködésem van, amit 2008 óta kezelnek. Két vetélésem volt az elmúlt 2 évben, illetve nagyon nehezen is jött össze mindkét baba.
A második babát júniusban 9 hetesen vesztettük el, megállt a szíve.
Szeptemberben a ciklus 2 napján a nőgyógyász hormonvizsgálatot csináltatott. Az eredmények közül a prolaktin lett magas.
A referencia tartomány: 1.39-24.20 volt, az eredményem: 30.26 ng/mL.
Az endokrinológus nem javasolta, hogy elkezdjek szedni rá bármit is, mondván, hogy biztos még a terhesség miatt magas, illetve valószínüleg a nagyobb része nem aktív prolaktin.
Professzor úr, Ön mit gondol erről? Valóban nem kell szednem ezzel az értékkel semmit? Vagy érdemes újra csináltatni a vizsgálatot?
Korábban nem volt hormonvizsgálatom, - így viszonyítási alapom nincsen - csak a TSH-t, FT3, FT4-et nézték.
Trombofília vizsgálat is készült még, az teljesen rendben van.

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,
Florecita


Tisztelt Florecita!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem, ezért csak általánosságban válaszolhatok:
A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el (1. ábra). Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik (2. ábra) A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására!
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)!
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
A gyógyszeres kezelés az ok(ok) megtalálása után egyéni mérlegelés alapján javasolt.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-17 18:13:16
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy alul működésre idén februártól Letrox 50 tablettát szedek, TSH értékem 14,86 volt. Júniusban megállapították, hogy a gyógyszer hatására jelentősen csökkent a TSH-m, 3,97 lett. A gyógyszert változatlanul szedem, decemberben esedékes az újabb kontroll az endokrinológián.
Egyéb okból kifolyólag múlt héten jártam ultrahangon. A vizsgálat megállapította, hogy a mellékvesém megnagyobbodott. Ezelőtt tavaly decemberben voltam ultrahangon és akkor ezt még nem mondták. Nem lehet, hogy a gyógyszer kedvezőtlenül hat a mellékvesémre?

Köszönöm válaszát,
Anikó
Tisztelt Anikó!

Eze nem a gyógyszer hatásának következménye.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-17 18:05:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur,

Nem tudom par nappal ezelott sikerult-e elkuldenem a levelem, mert az oldalon nem talalom:
Problemam sajnos meglehetosen osszetett:
- 22 eve SPA-val kezelnek, 8 eve biologiai terapian vok, jelenleg is Simponit (Gomimulab, TNF-alfa inhibitort) kapok, HLA-B27 pozitiv, B7 negativ, Ana pozitiv (de vizsgalt altipusai mind negativak),
- 8 evig fogamzasgatlo tablettat szedtem terapias jelleggel endometriozis miatt (mutottek, UH-on azota rendben van, petefeszkeim teljesen megmaradtak)
- 37 eves vagyok, 1 eve szeretnenk babat, de meg nem probalkozhattunk, mert az izuleti gyulladas nagy mertekben fellalngol (We 30-50 2-3 honap alatt 5 Salazopyrin + Diclofenac mellett is) ha abbahagyom a biologiai terapiat.
- Reumatologusom szerint nagyon gyorsan kellene megtermekenyulnom miutan abbahagyom a terapiat - habar nem tudjuk meddo vagyok-e - ezert az IVF mellett dontottunk, lehetoseg szerint januar-februarra tervezzuk.
Igyekszem most mindent kivizsgaltatni, ami gondot okozhat, hogy ne akkor deruljon ki amikor mar gyogyszermentesen "startra kesznek" kell lennem.
Igy derult ki juniusban, hogy gond van a pajzsmirigyemmel is: Primer Hypothyroid diagnozissal es 25 mg L-Thyroxinnal bocsajtottak utamra. (TSH 4,94; FT4 10,00; FT3 6,31; FVS 27, Koleszterin: 6,3, Triglicerid 2,44)
Augusztusban ellenoriztek: TSH (szuperintenziv) 5,23; FT4 17,02; FT3 4,27; Anti-TPO 10,00, ATG 22,00), ekkor az L-Thyroxin adagot felemeltek 50 mg-ra. 2 orvosnal is voltam, de ezen kivul mas vizsgalat semmi nem tortent, sem fizikalisan, sem uh nem tortent.
- A csaladban autoimmun betegseg nem, de pajzsmirigy alulmukodes minden agon jelen van.
- Egyeb tuneteimet illetoen az aluszekonysag, fazekonysag, lassult beszed, gondolkodas, cukor- es edesseg-ehseg, szivdobogas, magasabb pulzus megvannak. Arcom pufibb, foleg a szemem korul, ezt gondolhatjuk csaladi vonasnak is (de a szemem nem dulledt), sulyom normalis. A tunetek tobbsege 10-20 eve is fennall, de sajnos egyik orvosomnak sem jutott eszebe sem hormont sem pajzsmirigyet vizsgalni, amikor meg kerdeztem mindig az volt a valasz h nem kell, mert nincs koze az izuleti betegsegemhez.
- 1 eve abbahagytam a dohanyzast, kb 5 kg-t hiztam (de meg igy is normalis), sportolni nem tudok.
- Augusztusban es szeptemberben is kimaradt vagy csak nagyon keves volt a menstruaciom, amit Norcoluttal kezeltek 10-10 napig)
Mivel kulfoldon elek meglehetosen nehez az itteni orvosok kozott valogatni. Ugy erzem egyedul magamra szamithatok, ha nem akarom elvesztegetni az idot, amibol nekem mar lehet hogy nincs sok.
Felkerestem egy endokrinologust remelve hogy jol atvizsgal, meg nem kerdezett, mondott semmit, csak elkuldott 3. napi hormonvizsgalatra, ahol nem teljes hormonsort ker, sem inzulin-rezisztenciat, stb. csak:
- FT4-et; TSH-t, testosteront, es prolaktint...
A 28-ik napon pedig csak progeszteron es FSH van kiirva.
(A biztositasom sem lehet akadaly, mindenre kiterjed)
Ez eleg lenne?
Ugy dontottem elmegyek egy laborhoz es en magam kernem a vizsgalatokat, de egy doktorra is szuksegem lenne, aki segit ertelmezni. Ebben es meg jopar kerdesben kernem segitseget:
1. Kerem segitsen hogy minek kell feltetlenul a 3. napi, ill. 18-ik napi (nem 21.?) hormon- es egyeb ver vizsgalatban benne lennie? Cel, hogy a legrovidebb ido alatt lehessen osszefuggeseket, diagnozist es terapiat felallitani.
2. Norcolut utani menstruacio alkalmas-e egyaltalan hormonvizsgalatra?
3. A vizsgalat napjan bevehetem-e az L-Thyroxint? En ugy tudom h nem, de az itteni orvos azt mondja h nyugodtan.
4. Okozhat-e menstruacio kimaradast ez a pajzsmirigyelteres? Vagy inkabb az elozetes hosszu fogamzasgatlo-szedesre lehet gyanakodni, v esetleg PCO-ra ha egyszer van egyszer nincs menzesz?
5. Lehet petefeszek-kiurulesrol is szo akkor is ha nincs hohullamom? Viszont erzem, erzekenyebb, lobbanekonyabb vok.
6. Mennyi ido alatt kellene az L-Thyroxinnak hatni ha jo a mennyiseg?
7. Egyeb gyogyszereim, Sulfasalazine, Diclofenac Duo vagy Simponi lehetnek a pajzsmirigyre barmilyen hatassal ami miatt esetleg nem vagy nem jol reagalok az L-thyroxinra, hogy az elso 2 honapban feljebb ment a TSH ertek es nem lejjebb?
8. Gyogyteakkal lehet akar picit is befolyasolni a ciklust? Cickafark, palastfu, baratcserje?
9. Az alabbi vitaminokat szedem: Trimeszter/Femibion 800 felvaltva, napi 1 szelen, Sideral Vas, Omega3, 500 mg C-vitamin es probiotikumok. Jodozott sot hasznalok.
10. Meg egy fontos esemeny tortent ami miatt mar tavasszal halasztani kellett a teherbeesest: 1 ev alatt P1-rol P4-re valtozott a cytologiam, azota ket loop konizacion vok tul, az elso igazolta a CIN III, HSIL-t, a masodik viszont teljesen negativ lett. Akkor leallitottak a biologiai terapiarol de utana visszaadtak, hogy semmi koze hozza. Errol a Professzor urnak mi a velemenye?

Elnezest hogy ilyen szovevenyes a tortenet. Igyekeztem targyszeru maradni, de le kellett irnom mindent hogy a teljes kepet kapja. Ha a sok kerdesnek csak a toredekere valaszt ad is nagyon halas leszek. Sajnos ugy nez ki a sors minden letezo akadallyal teletuzdeli az utamat a varva vart gyermekaldashoz. Nagyon nagy szuksegem lenne egy orvosra aki minden problemat egy egesznek lat es ugy kapnek kezelest hogy legalabb ne usse egymast. Ugy erzem csak feluletesen tuzet oltanak Norcoluttal meg tsh nezegetessel talan valahol kicsit melyebben, celiranyosabban kellene kutakodni, mert mar nagyon fogytan az idom.

Decemberben tudok legkozelebb hazamenni, nagyon bizom benne hogy sikerul idopontot kapni a Professzor ur rendelesere akkorra.
Az IVF-et is Magyarorszagon tervezzuk, igy varhatoan tovabb otthon, szemelott maradnek majd.

Oszinte, halas koszonettel,
Maba
Tisztelt Maba!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Mindezek előre bocsájtásával néhány megválaszolható kérdésére kitérek a teljesség ígénye nélkül.
1. A Femibiont nem javaslom, mert szervetlen jódot tartalmaz és autoimmun folyamatot indukálhat.
2.Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
3. Egyénre szabott kezelést javaslok. Miért?
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT) . Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
4.Ez év júniusában (június 2-5 között) rendezett Immunológus Világkongresszus (34th American Society for Reproductive Immunology) egyik fő témája a meddőség, vetélések immunológiai hátterének vizsgálata és a különböző kezelési módok összehasonlítása volt. Értelemszerűen ennek a három napos kongresszuson elhangzottak összefoglalása lényegesen meghaladná ennek a cikknek a terjedelmi kereteit, ezért kedves Olvasóimnak csak a legfontosabbat fogom kiemelni, ezek közül is az intralipid kezelésre fogok koncentrálni, mivel az intravénás immunglobulin (IVIg) hazánkban még nehezebben elérhető és lényegesen drágább is. Későbbiekben - ha lesz rá igény - erről is írok majd. Teszem ezt azért is, mert az utóbbi hetekben egyre több kérdést kaptam ezzel a gyógymóddal kapcsolatban. A címben az „új” jelzőt idézőjelbe tettem azért, mert itt valójában nem egy igazán új eljárásról van szó, hanem egy régebbi megfigyelés, kezelési mód más indikációval történő alkalmazásáról.Meddőség, korai vetélések kezelése: Intralipid „új” lehetőség meddő nőknek
Az endokrinológia, immunológia és a genetika módszereinek alkalmazása forradalmi változásokat eredményezett a terhességgel kapcsolatos kutatásokban. A magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért felelős sejtek, az ún. limfociták egyike a Th2 (humorális immunitásért, azaz az antitestek termelődéséért felelős) sejtek és azok által termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (celluláris, sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség 2.-ik trimeszterétől (4.hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy „élettani immungátlás”, egy kényes egyensúly, amely feltétlen szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson.
Ha viszont ez a fiziológiás immungátlás nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be. Ebben a folyamatban lényegesek még az ún. NK sejtek is.
Mik azok az NK sejtek?
Ezek a természetes ölő sejtek (NK= natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumor sejteket képesek elpusztítani. A baj csak az, hogy a tumor gátló, a daganatos sejteket ölő tulajdonságuk mellett a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélését okozhat.
A téma valóban óriási érdeklődést váltott ki és a legismertebb orvosi szaklapokba került (Natural killer cells in female infertility and recurrent miscarriage: a systematic review and meta-analysis Hum. Reprod. Update (May/June 2014). Az NK sejtek meghatározása vérből sejtszeparátorral történik. Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK limfocita sejtarány értéke kevesebb legyen 15%-nál, ideális esetben pedig 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció a magzat megtapadását gátolja, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
A visszatérő, spontán vetélés esetében a megtermékenyülés megtörténik, a magzat beágyazódik, de a magzat kezdeti fejlődése 6-12. hét körül megáll. Az embrió vagy spontán kilökődik, vagy elhal. Amennyiben a spontán vetélés mögött nincsen genetikai, endokrinológiai, mikrobiológiai, vagy más környezeti tényező, akkor olyan ismeretlen eredetű vetélésről van szó, amelynek hátterében immunológiai okok lehetnek. Ezek lehetnek autoimmun betegségek (autoantitestek), (NK sejtek), az immunszabályozás zavarai. Ilyen esetben beszélhetünk ún. „immunológiai abortuszról”.
Mi az Intralipid?
Ez a gyógyszer valóban magas energiatartalmú már-már kalóriabomba: 20 százalék szójaolajat, 1,2 százalék tojássárgáját, kis glicerint és vizet tartalmaz. Egy deciliter 200 kalória. Sűrű, tápláló folyadék, amelyet olyan betegeknek adnak, akik valamilyen okból képtelenek szájon át táplálkozni és csövön át kell hozzájutniuk a napi kalóriamennyiséghez. A készítmény apró zsírcseppekből áll
Hogyan hat az Intralipid?
 Helyreállítja a megbomlott immunegyensúlyt a Th1 és Th2 sejtek között
 Gátolja a kóros immunválaszt, csökkenti az NK sejtek aktivitását és számát
 Csökkenti az autoimmun folyamatokat (autoimmun gyulladást, anti-TPO szintet)
Mi a kezelési mód? A megoldás lényege a következő:
 Alapos kikérdezés, endokrinológiai és immunológiai kikérdezés, fizikális és laboratóriumi tesztek után annak eldöntése, hogy milyen várható hatása és rizikója lehet az Intralipidnek
 Ezt követően annak mérlegelése, hogy melyik és milyen dózisú készítményt kapjon a beteg.
 Azt is mérlegelni kell, hogy hány infúziót kapjon a megtermékenyülés, ill. megtermékenyítés előtt
Fontos azonban kiemelni, hogy az Intralipid sem csodaszer, de nagyban emeli az esélyeket, mert a gyakori, ám ritkán felismert immunproblémát hatékonyan és olcsón tudja kezelni.
5. A prolactin szint emelkedett volta autoimmun betegségben gyakran oka a terméketlenségnek és a vetéléseknek.
A hyperprolactinaemiás állapotok okai
Számos betegség és fiziológiás állapot okozhat hyperprolactinaemiát, leggyakoribb azonban az idiopathiás, valamint a hypophysis micro- és macroprolactinomájából eredő forma. A kezelés megkezdése előtt igen fontos az etiológia pontos tisztázása, mert szekunder kórképben az alapbetegség kezelése a megfelelő megoldás. Leggyakoribb példája ennek a primer hypothyreosis, ahol a tiroxinszubsztitúciós kezelés önmagában normalizálhatja a szérum prolaktinszintjét, sőt, leírtak tiroxinszubsztitúciós kezelésre teljes mértékben viszszafejlődő hypophysisadenomát is. Számos gyógyszer is okozhatja. Gondot jelenthet a pszichiátriai betegek tünetekkel járó, gyógyszer indukálta hyperprolactinaemiája, mivel ilyenkor a gyógyszer gyakran nem hagyható el, a dopaminagonista kezelés pedig antagonizálhatja, ezáltal ronthatja az antipszichotikum hatását, így a beteg pszichiátriai alapbetegségét. Ilyen esetekben fontos a kezelő pszichiáterrel való szoros együttműködés. A tartósan emelkedett prolaktinszintet okozhatja bármely sella környéki, suprasellaris térszűkítő folyamat a hypothalamus vagy a hypophysisnyél károsítása révén, ilyenkor ugyanis kiesik a dopamin szekréciót gátló hatása. Mérsékelt fokú prolaktinszint-emelkedés és mágnesesrezonancia-vizsgálattal (MRI) igazolt macroadenoma esetén nem macroprolactinomára, hanem a hypophysisnyél kompreszsziója által okozott hyperprolactinaemiára kell elsősorban gondolnunk.
A hyperprolactinaemiás állapotok okai:
• Fiziológiás hiperszekréció: szoptatás, terhesség, alvás, stressz, neonatalis periódus, a mellkasfal stimulációja.
• Hypothalamusrégió betegségei: agytumorok és metasztázisok, infiltratív kórképek, gyulladások, koponyabesugárzás, a hypophysisnyél sérülése.
• A hypophysis betegségei: prolactinoma (sporadikus, multiplex endokrin neoplasia-1), acromegalia, Cushing-szindróma, egyéb, prolaktint is termelő kevert sejtes hypophysisadenomák (a hypophysisdaganatok 25-30%-a termel prolaktint), üres sella szindróma, agytumorok és metasztázisok, amelyek a hypophysisnyél kompresszióját okozzák, infiltratív kórképek.
• Ectopiás prolaktintermelés (például bronchuscarcinoma, hypernephroma).
• Egyéb megbetegedések: primer hypothyreosis, polycystás ovarium szindróma, májcirrhosis, krónikus veseelégtelenség, epilepszia.
• Idiopathiás hyperprolactinaemia.
• Gyógyszerek által okozott hyperprolactinaemia.

Gyógyszerek által okozott hyperprolactinaemia
• Neurolepticumok: phenotiazinok (például chlorpromazin), butyrophenonok (például haloperidol), thioxanthenek, risperidon.
• Antidepresszánsok: szelektív szerotonin reuptake gátló antidepresszánsok, triciklikus antidepresszánsok, monoamin-oxidázok.
• Anxiolyticumok: benzodiazepin.
• Antiemetikumok: metoclopramid, domperidon.
• Narkotikumok.
• Vérnyomáscsökkentők: reserpin, dopegyt, verapamil.
• Antihisztaminok.
• H2-receptor-blokkolók.
• Antiepileptikumok.
• Hormonok: ösztrogének, gonodotrop releasing hormon analógok, antiandrogének.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-15 17:07:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr! Pár napja kérdeztem Öntől,hogy kislányom autoimmun pajzsmirigy betegsége miatt,mi a helyzet választható védőoltásokkal?Itt konkrétan a meningitecre gondoltam,illetve a bárányhimlő elleni védőoltásra.Mennyire befolyásolná Ön szerint a pajzsmirigy betegséget ezek esetleges beadatása?Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Ezen oltásokat javaslom. Kérdéses, hogy a pajzsmirigybetegsége milyen stádiumban van.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-15 09:16:39
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Korábban írtam Önnek a Maca porral kapcsolatosan, hogy Hashimotos betegek használhatják e. Professzor úr kérdezte, hogy melyikre gondoltam, az összetétele miatt. Valójában azért érdeklődtem, mert a Maca önmagában tartalmaz jódot. Így természetesen előforduló formában (ha egy gyógynövény vagy olaj stb tartalmazza) is káros és kerülendő a jód? Konyhasót, Betadine oldatot stb. kerülöm, de a mai napig nem vagyok vele teljesen tisztában, hogy pl. halolajat, lazacolajat fogyaszthatok e. Ezért kérdés számomra a Maca is.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel:

Mariann
Tisztelt Mariann!

Kétésgtelen, hogy a Maca rendkívül gazdag tápanyagokban, valamint energetizálókban, ezért sokan úgy gondolják, hogy ez a világ egyik legjobb természetes kiegészítője. Majdnem olyan, mint egy komplett multivitamin készítmény, és összetett tápanyagtartalmának köszönhetően a szuperételek egyikének minősítették. A "superfood" ételek koncentráltan tartalmazzák a szervezetünk számára létfontosságú tápanyagokat. Megtalálható bennük szinte az összes vitamin, ásványi anyag, nyomelem, enzimek, aminosavak stb.
Tudományos kutatások szerint, a Maca kifejezetten gazdag aminosavakban, ún. fito-nutriensekben, esszenciális zsírsavakban, vitaminokban és ásványi anyagokban. Rendkívül sok nyomelem található benne, egy részüket még nem is azonosították.
Gazdag forrása a kálciumnak, magnéziumnak, foszfornak, de található benne még jód, vas, mangán, réz, cink, szelén, B-vitaminok (tiamin, riboflavin, niacin, B6-vitamin, B12-vitamin), béta-karotin, C- és D-vitamin. Várandósság előtt és alatt kifejezetten javasolt a kismamáknak.
A szárított Maca körülbelül 60% szénhidrátot (keményítőt és cukrot), 9% rostot, és valamivel több mint 10% proteint tartalmaz. Magasabb a lipid (zsír) tartalma, mint más gyökeres növényeknek (2,2%), amelyben a linolsavak, pálmaolaj savak és az olajsavak az elsődleges zsírsavak.
Fő hatóanyagai azonban az alkaloidok, flavonoidok, glikozidok és fitoszteroidok csoportjába tartoznak. Ezen kívül gazdag még olyan növényi szterolokban, mint a szitoszterol, a campeszterol, az ergoszterol, a brassicaszterol és az ergostadienol. Ennek köszönhetően a növényből készült termékeket ma a világon mindenütt vitalizáló, szellemi teljesítményt fokozó, erőnlétjavító és potencianövelő szerként használják.
A Maca mint hormonszabályzó
A teljes hormonrendszert optimalizálja mind férfiak, mind nők esetében. Ez úgy valósul meg, hogy a hipotalamusz és a hipofízis (agyalapi mirigy) működését állítja helyre. A hipotalamusz felel a hormonrendszer működéséért, s amennyiben helyes a működése, úgy a hormonháztartás optimális egyensúlyba kerül.  A Maca gyökér különlegessége az ember érzékeire gyakorolt hatása. Ugyanis nemcsak a medence környékének vérkeringését segíti elő, hanem befolyással van a női és férfi hormonokra - az ösztrogénre és a tesztoszteronra - is. Az embereknél a Maca erősíti a petefészkek és a herék működését, emellett javítja a mellékvese, valamint a hasnyálmirigy és a pajzsmirigy működését is. Következésképpen a növény egy jól alkalmazható, természetes alternatíva a hormonkezeléssel, illetve a mesterséges hormonpótlással szemben.!
A baj csak az, hogy valban tartalmazszervetlen jódot (jóllehet ennek mennyiségét nem adják meg!), ezért autoimmun thyreoiditises betegek számára nem javasolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-15 09:14:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

struma nodosa

Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy probléma miatt szeretném segítségét kérni, véleményét kikérni.
(Elnézést, ha hosszú a leírás, nem tudom, mi a fontos, s mi nem.)
Kisfiam születése után 2 hónappal (most 11 hónapos, én 36 éves vagyok) a pajzsmirigyemen lévő göb (addig nem vizsgálták, bár régóta ott volt, csak a TSH eredményig jutottak, és az „normális” volt mindig) hirtelen növekedésnek indult, kb. háromszorosára nőtt, majd újra visszatért eredeti állapotába. Az egész egy hét alatt. Így mire orvoshoz kerültem, már „normál” méretű volt.
Ultrahangos lelet ebből az időből (01.17):
„Az isthmus norm. széles. A jobb lebeny 13x14x40mm, benne göb nincs. A bal lebeny 19x25x42mm, csaknem az egész lebeny kitölti egy 30x17x17mm-es isechogén belsejében elfolyósodást is tartalmazó göb. A göb széli részén meszesedés is látható. A pm. lebenyek echoképe rendben, az erezettség megtartott. A trachea enyhén jobbra dislocalt. A submandibuláris nyálmirigyek, a parotisok echoképe rendben. Kóros solid terime, megnagyobbodott nyirokcsomó a nyaki régióban nincs. Vélemény struma nodosa l.s.”
Vérvétel TSH. 01.17. 2,435 (ref.:0,270-4,700)

Ezt követően sürgősséggel szakrendelésre irányítottak, három hónap múlva látott orvos... Vérvétel, vizsgálat stb. A szoptatás miatt a javasolt izotópos vizsgálat helyett biopsziát végeztek, a vett mintában semmi kórosat nem találtak. (..a jó minőségű kenetekben véralakos elemek és fibrin szálak mellett follicularis pajzsmirigy sejtcsoportok figyelhetők meg. A sejtcsoportokban a follicularis sejtek szabályos orientációt mutatnak, cítológiai apáátiát nem észleltem. Elvétve egy-egy besűrűsödött kolloid csepp kivehető. A cytológia kép struma göbnek felel meg, malingitásra utaló cytológiai eltérést nem észleltem”
(TSH. 03.17. 2,37 (ref.:0,55-4,00))
Újabb vérvétel: (TSH. 09.26. 1,674 (ref.:0,270-4,700))
A szoptatás csökkenése miatt már el tudták végezni az izotópos vizsgálatot, ( 120MBq 99m-Tc i.v.) melynek eredménye (10.07.) „A pajzsmirigy jobb lebeny szabályos nagyságú, alakú és helyzetű, aktivitásfelvétele intenzív, foltosan inhomogén. A bal lebeny norm. nagyságú, caudális felében intenzív, foltosan inhomogén, craniális felében kifejezetten csökkent intenzitású radiofarmakon felvétel. Vélemény: struma nodosa l.s. A bal lebeny craniális harmadában lévő göb csökkent működésű.”

A szakrendelésen februárra van időpontom…
És akkor, a kérdések:
a csökkent működésű göb az „hideg” göb?
Van félnivalóm?
Kistestvért szeretnénk (és nem szeretnénk várni februárig…) van ennek ellenjavallata?
Kell-e engem „rendbetenni”, vagy elég az évenkénti vérkép és ultrahangvizsgálat?
Elevitet szedek augusztus óta, ebben újabban van jód is, 220mikrogramm, szedhetem?

Válaszait előre is nagyon köszönöm!

Tisztelettel:Ági
Tisztelt Ági!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek!
Miben segíthetek?

A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmrigyspecifikus) vizsgálat

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Ezek után a tünetei és az eredmények komplex, holisztikus értékelését javaslom.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-13 17:45:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr! Autoimmun pajzsmirigy betegsége miatt ,lehetnek-e kislányomnak duzzadtabb nyirokcsomói? Illetve emellett a betegség mellett,mit tanácsol választható védőoltásokkal kapcsolatban,Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Igen, lehetnek, de ehhez ismerni kellene a betegségének stádiumát és további részleleit.
A védőoltás javasolt,de egy tünetmentes időpontot kellene találni. Azt is tudni kellen, hogy milyen védőoltásról van szó.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-13 17:37:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Re: 16:57
Elnézést Professzor Úr, de félre értett, én májusban voltam Önnél, mint írtam a Panel3-ra akkor vették le a vért és novemberbe megyek újra.
A 2-3 évet az Anti-TPO értékekre írtam, hogy nem változnak műtét után sem (?)!

Ezért tettem fel az emailom végén a kérdést, hogy csináltassam-e meg a Kortizol és ACTH laborvizsgálatot, hogy ennyivel is előbbre legyünk?

Köszönöm , B.É.

Tisztelt B.É.!

A kortizol, ill az ACTH vizsgálat elvégezhető.
Az anti-TPO-nak nem feltétlen kell változnia a műtét után. Ez egyrészt függ az alkalmazott mérés imódszertől, másrészt attól, hogy az anti- TPO antitest melyik IgG alcasoportba tartozik. A jelenlegi módszer együtt méri a kóros és a nem kóros antitesteket is. Ezért az IgG1-IgG4 poz. anti-TPO antitesteket kellen mérni.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-12 18:49:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszteletem Professzor Úr!

Novemberben jutok be Önhöz ismét kontrollra.
A májusban B.Zs.-ban levett vér -Panel3 -labor eredménye mennyiben tükrözi a mostani állapotot? ..mert gondolom ez lehet rosszabb vagy jobb is.
TSH: 1,04,
FT3: 2,36,
FT4: 0,85,
ANTI TPO: 56,34,
ANTI-Thyrgl.: 7,2,
TSH recept.elleni ant.: 0,32,
THYEROGLOBULIN 3, 09, ...olvastam, hogy az emelkedett Anti- Tpo- TGo, műtét után 2-3 évig is fenn áll!


Professzor Úr, nem tudok kiigazodni magamon. Napi szinten vannak a rosszulléteim, 3/4-ét a pm.-nek eltávolították a Bajcsy korh.-ba tavaly, ....Letrox50 1 tbl.-át szedek, D3, K2, Béres szelént 1 tbl., Neuroptim, C-vit. Estére 1/2 Sanval, hogy aludni tudjak a fűl-zúgásom miatt és van, hogy 1/2 Frontint is be kell vennem, de azt már korábban.
Most értem meg úgy gondolom, amikor azt mondta Ön, hogy azért szedik a betegek a nyugtatókat, mert muszáj (!!). Pedig nem szívesen teszem!

Reggel alacsony a vérnyomásom 94-104-7...evés után rosszullét, émelygés, szédülés, erős gyengeség, majd összecsuklom, mérem a cukor szintemet, 4-5 körüli, alacsonyabb nem volt eddig,....van, hogy nem merek az utcára kimenni, vagy visszafordulok, ha mégis el megyek a piacig, akkor vonszolom magam!

Napközben a vérnyomásom kicsit emelkedik, de ha alacsonyan is marad, nem mindig érzem rosszul magam miatta. Vannak napok, amikor nagyon jól vagyok és vannak ájuláshoz közeli állapotaim, ezek vannak heti viszonylatban túlsúlyban, van amikor segít a Frontin, de van, hogy nem!...akkor ez most simán autoimmun tünet, vagy már Addison kór?
Augusztus végén volt koponya CT-m, semmi elváltozás nincs!
Sokat fáj tompán a gyomrom, azt gondoltam, hogy ajajj savas felmaródás van, mert műtét előtt a gégész meg nézte és észlelte a refluxot, de akkor égett is, ezért a héten meg volt a gyomor röntgen és tükrözés (1m mélyre) és sehol semmit nem találtak, aminek nagyon örültem, de akkor mitől ?.... E miatt az érzés miatt sűrűbben kezdtem el enni, rövid ideig nem zaklat, de aztán újra előjön, de akkor meg súlyom gyarapodik. Jövő héten meg lesz a vastagbél tükrözésem is, majd novemberben, vese és máj ultrahangos vizsgálata. Rutin labor leletemen minden érték jó , kivéve a koleszterint 8,1 és Hdl 2,11 magas.
Kérdésem, hogy csináltassam meg az ACTH és Kortizol értékekre a vizsgálatot a körúti laborba?....és úgy, ezekkel mennyek Önhöz a kontrollra?

Többször olvashatjuk, hogy ezer arcú betegségről van szó, ..... a paleovitál oldalán találtam egy nagyon jó összefoglalót, amiben a “Hashimoto” megszemélyesítve ír magáról.

paleovital.hu/?p=22359

Köszönöm válaszát, B.É.
Tisztelt B.É.!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt.Nem is Hashimoto! A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-12 16:57:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Cordaron nevű gyógyszer okozta krónikus pajzsmirigy gyulladás esetén mi a teendő? A kardiológus szerint a Cordaron nem cserélhető le, az endokrinológus pedig nem javasolt kezelést a gyulladásra. Félelmetes azonban a szervezetben állandóan jelenlévő gyulladás, annak káros hatásai, s ezért szeretnék segítséget illetve tanácsot kérni a lehetséges terápia iránt. Várom válaszát!

Tisztelettel és köszönettel:
Rigóné Zóka
Tisztelt Rigóné Zóka!


Mindenek előtt tisztázni kell, hogy milyen indikációval kapja a Cordaron-t. Általában van választási lehetőség! Az is tisztázásra vár, hogy az endokrinológus milyen gyulladást észlelt, amelyre nem kívánt gyógyszert adni...
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet! Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron!!!, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-12 16:44:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Megvizsgálták a pajzsmirigyem (nem voltak tüneteim, más érszűkeületre szűrtek), és a bal lebeny nagyobb mirigyállományának nagy részét egy 30*16*22 mm-es átmérőjű, echoszegény hálójú, mérsékelten hypervascularisalt, inhomogén isoechogén göb tölti ki, mely beterjed az isthmusba is, kb a kp. vonalig ér. A jobb lebeny rendes nagyságú mirigyálománya echoszegényebb, egyenetlen konturú. A nyakon patológiás nagyságú nyirokcsomó nem található. A nagy nyálmirigyek épek. Az érszűkület vizsgálat jó lestt itt azt írta, hogy a carotis rendszerek extractanialis szakaszán kóros eltérés nem látható, spectrumgörbék szabályosak, artéria jó, keringés szabályos. A végső konfluzió: Bal pajzsmirigy lebenyben nagyobb göb. Chr. thryreoiditis?
A vérvételből a következők derültek ki THS:8,560 mIU/l magas (norm:0,340-5,600) a t4: 16,30 pol/l normál (morm:10,60-21,00) a T3: 3,04 pg/mL normál (norm:2,50-3,90), a fehérje 11,1 K/ul magas (norm:4,5-9,0) a koleszterin:5,43 mmol/l picit magas (norm:2,9-5,16). A házi orvos beutalt endokrinologushoz, de Budaörsön csak márciusba lesz nagy nehezen kaptam egy időpontot Biatorbágyra november 4-re (oda irányítottak Budaörsről, de ő belgyógyász, de azt mondták ő ezzel is tud kezelni). A kérdésem az lenne ez a jellegő elváltozás mire utalhat daganatra vagy cisztára vagy Hasimoto betegségre és gyúladásra ahogy a pajzsmirigy ultrahang doktornő írta krónikus gyúladás, vagy mi? A másik kérdésem ráér ez november végéig? Tüneteim nincsenek, egy picit nehezebben nyelek egy ideje kb. 5 hónapja és most mindha torok fájásom lenne kicsit kapar a torkom és meg vagyok fázva. Azt is szeretném megtudni, hogy ha netán daganatom lenne akkor műtét szükséges, és ha igen azt hol végzik el mielőbb, mert ahogy észrevettem mindenre 5 hónap várakozási idő van? A további vizsgálatok, ha jól tudom az antiTPO, az izotóp és a citológia ezek közül az izotóp és citológia nem veszélyes? Ugyértem az izotóp beindíthatja a pusztulást mégjobban a citológia meg szétszorhatja az esetlegesen daganatos sejteket? És még pár kérdésem lenne, hogy konzervatív kezeléssel lehet-e gyógyítani ezt a göböt minden esetben vagy ha daganat akkor csak a műtét van? Vagyis gyógyszer, izótopos kezelés lehetséges műtét előtt vagy rögtön műtét kell, tehát pl ha most adnának hormont az alulműködésre majd 1-2 hónap mulva elenőriznék javult-e az állapotom majd, ha nem akkor lenne izótop vizsgálat és a többi ha szükséges illetve ha nagyobodik a göb, az lehetséges, vagy ezt lehet kérnem?
Kérem segitsen, mert teljesen elkeserített az hogy még csak orvoshoz sem sikerül eljutnom és fogalmam sincs mi bajom lehet és ez még idegessé tesz és ha jól olvastam a stressz nem tesz jót ennek a betegségnek. (Egyébként elkeztem szelént szedni hátha segít rendezni az alulműködést).
Köszönettel: V. Éva
Tisztelt V. Éva!

Ezekből az adatokból diagnózist mondani nem volna szakszerű, ehhez mindenképpen vizsgálat szükséges.Ami a konkrét kérdését illeti:
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmrigyspecifikus) vizsgálat

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Ezek után a tünetei és az eredmények komplex, holisztikus értékelését javaslom.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-11 10:28:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja