SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor ÚR!
Szeretném a véleményét kérni az alábbi értékek kapcsán. Fennáll-e inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség és ha igen, mennyire súlyos, gyógyszert igényel-e? Illetve aggódom a pajzsmirigy, TSH érték miatt is, 2 hónapja még csak 1.88 volt. Orvosnál még nem voltam a lelettel, gyógyszert nem szedek, saját kíváncsiságomra végeztettem el a vérvételeket, mert nem tudok lefogyni. Köszönöm megtisztelő válaszát előre is, üdvözlettel: Ágnes

éhgyomri glükóz: 5,7 mmol/L
60 perces glükóz:6,3 mmol/L
120 perces glükóz:6.9 mmol/L

éhgyomri inzulin: 36.50 mIU/L
60 perces inzulin:185,80 mIU/L
120 perces inzulin:192,40 mIU/L
TSH:3.520 mIU/L
T4 szabad frakció:13,220
T3 szabad frakció:5,190
Homa-index:9,28
Tisztelt Kérdező!

Ezek az értékek nem megnyugtatók. Alapos immuno-endokrin kivizsgálást javaslok és oki kezelést.

Jó egészséget kívánok üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-29 18:38:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,

magánúton mentem vérvételre. 35 éves vagyok, nem szültem még,a ciklusom 21.napján kértem ösztrogén és progeszteron szint vizsgálatot. Az ösztrogéndominancia tünetei legtöbbjét produkálom,(tavaly volt miómám, petefészek cisztám is, műtét volt, 1 éves kontroll megtörtént, és mindent rendben találtak) de igazából a krónikus fejfájásom miatt döntöttem így, ami először a menstruációt megelőző 7-10 napban kezdődött, majd szép lassan gyakorlatilag folyamatossá vált, ami most már 4 hónapja tart. Neurológus kivizsgált, endokrinológushoz küldött tovább, de szeretnék kész véreredménnyel menni, mert - vidéki lévén – sajnos nem könnyű a lakhelyemhez közel szakorvost találnom. A folyamatos fejfájás viszont tönkreteszi az életem.
Az adatok a következők lettek:
Ösztradiol: 433,1
Progeszteron. 28,3
Ön szerint ez utalhat ösztrogéndominanciára, vagy esetleg másik időpontban kell, vagy kellett volna ezt a vizsgálatot elvégeztetnem? A vérvétel általános egyéb eredményei minden referenciatartományon belüli, beleértve a TSH szintet is.
Kérem szépen legyen kedves segíteni, hogy a ciklus mely időpontjában, milyen eredményeket vizsgáljanak, nagyon nagy segítségemre lenne ebben.
Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel, Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Ezek az értékek elfogadhatók, de a PCOS és az autoimmun folyamat irányába további vizsgálatok indokoltak.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-28 18:13:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Nagytiszteletű Doktor Úr! A következő kérdésben kérem szépen a megtisztelő segítségét:
2013. szeptembertől ismeretes pajzsmirigy túlműködésem! Metothyrint szedtem, szépen javultak az értékeim, 2015. márciusában abba is hagyhattam a gyógyszert, ellenőrzésre is csak nyáron kellett mennem, akkor is rendben volt minden. A következő kontroll most októberben volt, amikor is kiderült, hogy ismét rossz az eredményem. Metothyrint akart az orvosom felírni, de jeleztem, hogy a férjemmel babát szeretnénk. Azt mondta, hogy akkor a Propycilt írja fel, de az eső két hétben ne is próbálkozzunk a teherbeeséssel, mert olyan káros ez a gyógyszer, valamint a májkárosító kockázatára is felhívta a figyelmemet. Én ettől annyira megijedtem, hogy nem kezdtem el szedni a készítményt. Most itt vagyok rossz vérkép lelettel, gyógyszer nélkül, kisbabát akarva, teljesen tanácstalanul. Kezdjem el szedni a Propycilt???? Meddig várjunk a babával? Tisztelettel kérem a segítségét az ügyben!
Tisztelt Kérdező!

Nagyon köszönöm részletes levelét. A helyzet az, hogy a túlműködés önmagában nem diagnózis, nem a túlműködést kell(ene) kezelni, hanem a beteget. A lényeg az, hogy a pajzsmirigy "túlműködés" okát kellene megtalálni.
Kicsit részletesebben:
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Különösen fontos az állapotának pontos felmérése, ha babát szeretnének.
További részletes vizsgálatot, konzultációt javaslok, ezt követően lehet a kezelésről dönteni.
(e-mail: szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-27 17:58:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Áprilisra kaptam Önhöz időpontot, és mivel nyugtalanít a véreredményem, itt is kikérném róla a véleményét:

Éhgyomri vércukor: 5,2
60 perces vércukor: 4,6
120 perces vércukor: 4,8

Éhgyomri inzulin: 4,40
60 perces inzulin: 17,20
120 perces inzulin: 21,80

Kérem, legyen kedves véleményezni!

Köszönettel:

B. Noémi
Tisztelt B. Noémi!


Ezt örömmel megtenném, de az egyes laboratóriumi értékek, standardok rendkívül eltérők lehetnek. Az látszik, hogy cukorbetegségre való hajlama nincs, de a további következtetés levonásához további vizsgálatok kívánatosak.
Egyébként korábban is kaphat időpontot, mivel előfordul, hogy egy-egy beteg nem tud bejönni és ha időben jelzi, akkor helyette lényegesen korábban is jelentkezhet. Ez történt ma is!

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-27 17:46:52
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
43 éves vagyok, kb. 20 éve, kisebb megszakításokkal szedtem fogamzásgátlót és jó ideje mellé nagyon kis adagban Androcur-t, utóbbit a felnőtt koromra is megmaradt, szedés nélkül csúnyán előjövő, nagy pattanásokra. Kb. 1 éve kezdődött, hogy szinte egész hónapban érzékenyek voltak a melleim és a megvonásos vérzésen kívül is, általában a menstr. elmúlta után pár nappal még 1-1 csepp „barnázás” volt nagyon rövid ideig. A gyógyszerek szedését májusban abbahagytam, ekkor, nyomásra mindkét mellemből kevés tejszerű váladék jött, erre kaptam Bromocriptint. 3 hónapig nem jött meg, ekkor gyógyszerrel meghozták, viszonylag kevés mennyiségű volt a vérzés. Hormonvizsgálat eredménye: ciklus 2. nap: TSH – 2,980 mIU/L, FSH – 26,6 IU/L, LH – 9,7 IU/L, prolaktin – 10,6 mIU/L (Bromocr. ezután abbahagyva), ösztradiol – 261,0 pmol/L. Ciklus 21. nap: LH – 22,2 IU/L, ösztradiol – 1101,0 pmol/L, progeszt. – 0,64 nmol/L, tesztoszt. – 0,69 nmol/L.
A májustól kezdődő 3 hónapban 3x is voltam hasi ultrahangon, mindegyik alkalommal 3 mm-es volt a nyálkahártyám és ezen az utolsó, 21. napi vizsgálaton egy cisztát találtak az egyik petefészkemben, előzőeknél semmi nem volt, UH kontrollra megyek majd vissza. Tüneteim ezekben a hónapokban: hajhullás először felerősödött, majd alábbhagyott, majdnem a normál szintre, a szintén kiújuló csúnya pattanások is kevésbé jönnek az elmúlt pár hétben (ezek ellen Zinkorot tablettát, gyógyteát és Ebrimycin gélt alkalmaztam), picit erősebb szőrzet az eddiginél. A meghozott menstruációtól számítva 6 hétre spontán menstruációm(??) volt, nagyon-nagyon kevés, majd a következő héten pár napig kis „barnázás”. A hormonokra a korai petefészek elégtelenség diagnózist kaptam, aminek utánanéztem és felmerült pár kérdésem azóta, amit nem tudok jelenleg megkérdezni az orvosomtól, ezért szeretném kérni Önt, hogy válaszoljon! 1. A lelet szerint azon a 2. napon normál, a 21. napon pedig több volt az ösztrogén, mint kellene, ez hogy lehetséges, ebből nem „hiány”-nak kéne lenni ennél a betegségnél? 2. Egy peteérés nélküli ciklusban is lehetséges menstruáció, úgy tudom, de itt nálam szinte nincsen vérzés… 3. Elkezdtem szedni a barátcserje kapszulát, aminek ciklus rendező hatásáról olvastam Önnél is, de nem tudom, hogy az én problémámra egyáltalán hatásos lehet-e. 4. Egyéb tünetem, hogy kb. 3 éve kezdődően kisebb váll fájdalom, azon az oldalon néha zsibbadnak az ujjaim, mozgatásra pedig erősen „ropognak” a lapockáim és a térdeim is. Gyógytorna, fizikot., Condrosulf granulátum, talán picit jobb lett, de nem jelentős. Inkább zavaró, közérzetromboló, mint fájdalmas ez a dolog, nem tudom, hogy összefüggésben van-e a hormonokkal, vagy csak porckopás? Testalkatom: 163 cm, 51 kg, gyerekem nincs és nem is úgy alakult, hogy még szeretnék. 5. Szintén egy jó ideje az ajkam időről-időre kicserepesedik, bőrgyógyász tanácsára folyamatosan kenem ajakírrel, de még így is néha, ez sem volt régebben… Előre is köszönöm válaszait, véleményét! Üdvözlettel: Hajnal
Tisztelt Hajnal!

Nagyon köszönöm részletes levelét és pontos leírását.
Sok és összetett kérdést tett fel. Ezek összefüggenek egymással. Beláthatja, hogy vizsgálat nélkül a laboratóriumi leleteket nem kommentálhatom, diagnózist, pláne kezelést nem mondhatok. . Sajnos naponta találkozok több olyan hölggyel , aki éveken át szedte a fogamzásgátló készítményeket és ezt követően került szembe hasonló problémák egész sorával.
Kicsit részletesebben:
1. A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el (1. ábra). Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik (2. ábra) A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
2. A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
3. A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok, fogamzásgátlók!!! (ösztrogének, antiandrogének.)
Valóban van un. anovuláció vérzés, lehet , hogy az Ön esetében is ez volt (feltételezem, hogy ezt megbeszélték...)
Azt tanácsolom, hogy részletes endokrin, immuno-endokrin vizsgálat után célzott, személyre szóló kezelést kapjon.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-27 17:42:59
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm eddigi személyes jó tanácsait. Egy rövid kérdést szeretnék feltenni Önnek.
2014 óta járok Önhöz. Pajzsmirigy gyulladásom és bélrendszeri problémáim az Ön segítségével szűntek meg. 20 éves korom óta jártam különböző orvosokhoz, természetgyógyászokhoz, de 7 év alatt Önön kívül senkinek sem sikerült megállapítania milyen problémáim lehetnek (a leleteim nem utaltak problémákra, így mindig azt a választ kaptam mindenhol a leletek tükrében, hogy minden rendben van, nincs semmi problémám és így nem tudják miért vagyok rosszul), mitől fáj állandóan a hasam, mi okozza a rosszulléteim, és a folyamatos rossz közérzetet. Hála Önnek mára teljesen meggyógyultam és kontrollra járok vissza Önhöz.
Most november végére van időpontom újra, de szeretnék még előtte egy kérdést feltenni.
18 hetes kismama vagyok, a korábbi pajzsmirigy gyulladásom miatt nem javasolta a jód tartalmú vitaminok szedését. Szeretnék Omega3 tartalmú készítményt szedni, már augusztus óta kutatom (ekkor voltam Önnél utoljára), melyik lehet a megfelelő, amit ilyenkor nyugodtan szedhetnék. A gyógyszertárban találtam egy Omacor nevezetű gyógyszert, mivel ezt a készítményt gyógyszerként forgalmazzák, így a patikus azt mondta, kötelező feltüntetniük az összetevőket, így ha a készítésekor jódot is használtak volna, azt a betegtájékoztatóban szerepeltetni kell.
A gyógyszer leírásánál viszont azt írják, hogy kismamáknak nem ajánlott, csak indokolt esetben.
Érdeklődni szeretnék Öntől tud-e esetleg Omega3 tartalmú készítményt ajánlani, ami ilyenkor számomra biztonságos lenne? Esetleg kisgyermekek részére készített Omega3 vitaminok, vagy ezekbe szintén tehetnek jódot?
Ezidáig halat pár alkalommal ettem, féltem a szennyeződések, és a higanytartalmuk miatt, ezért nem is mertem fogyasztani őket. Szeretnék hetente enni halat is, az édesvízi halakról olvastam, hogy biztonságosabbak, így a pontyra gondoltam, hogy talán az megfelelő lehetne.
Válaszát előre is köszönöm!
Várom már, hogy kérdéseim ismét személyesen tehessem fel Önnek!
Köszönöm az eddigi sok jó tanácsot, amik segítettek abban, hogy újra kiegyensúlyozottak és hasfájás mentesek lehessenek a mindennapjaim! Mindig hálás leszek Önnek mindezekért!
Egészségben gazdag napokat!

Tisztelettel és köszönettel: Diána
Tisztelt Diána!

Nagyon köszönöm kedves sorait.
Ami az omega3-t illeti valóban több készítmény van a piacon.
Az Omacor gyártási folyamata kilenc lépésre bomlik: a nyers halolaj vízoldékony, majd zsíroldékony szennyező anyagainak eltávolítása, az omega-3 zsírsavak glicerinről etilészterre való átváltása, az első koncentráló lepárlás, a nem-omega-3 zsírsavak kivonása, az oxidációs termékek eltávolítása, a végső lepárlás, végül az antioxidáns E-vitamin hozzákeverése. Kétségtelen, hogy egyebet nem árulnak el róla. Ezért aPharma Nord Bio-Marine Plus készítményét javaslom 2x1 kapszulát naponta.
Az édesvízi halat fogyaszthatja.
A jövő hónapban találkozunk és akkor többet....
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-26 18:04:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Kisfiam 8 hetes. Korábbi nőgyógyászom javaslatára évek óta a Betadine folyékony szappant használom intim mosakodásra. Az évek óta tartó használat miatt fel sem merült bennem, amikor teherbe estem, hogy ennek hatása lehet a magzatra, így azóta is ezt használtam. A kérdésem az lenne, hogy okozhattam-e ezzel valamilyen károsodást a gyermekemben. Semmilyen pajzsmirigybetegségre utaló tünetet egyenlőre nem tapasztaltam nála. Egyáltalán ilyen jellegű alkalmazás esetén mennyire jut át a vérbe a jód?
Válaszát előre is köszönöm,
egy aggódó édesanya.
Tisztelt egy aggódó édesanya!

A szervetlen jód és az ezt tartalmazó Betadine önmagában nem okoz betegséget. Akinek azonban a családájában pajzsmirigy (főleg autoimmun avagy göbös betegség) fordul elő a betegség kockázatást jelentősen növelheti. A szervetlen jód a bőrből már 20 perc alatt bejut a szervezetbe és a vizeletben is kimutatható.


Üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-25 11:54:48
Olvasói értékelés: 5/5

pajzsmirigy göb fórum

Tárgy: pajzsmirigy göb

Tisztelt Professzor úr!

63 éves nő vagyok. Annak ellenére, hogy különösebb egészségügyi problémám nincs, évente egyszer kivizsgáltatom magam. (Normális a testalkatom és 20 éve rendszeresen tornázok az otthonomban.)
Tavaly voltam nyaki ultrahangon és az alábbi eltérés mutatkozott (amivel végül is a háziorvosom nem foglalkozott, mondván nincsenek panaszaim):

"A pajzsmirigy jobb lebenye 32x19x17 mm, felső pólusában egy 13 mm-es vegyes echószerkezetű göb van, benne sok apró tűszúrásnyi mésszel.
A bal lebeny 35x20x19 norm. szerkezetű Az isthmus alsó harmada is kissé szélesebb ,9mm. Kóros nyirokcsomó nem látható.
TSH:0.40"

Idén egy ismételt vizsgálatot követően az alábbi tartalmú leletet kaptam kézhez.:

"A pajzsmirigy mérete, szerkezete és keringése normális. A jobb lebeny felső részén követett, éles kontúrú .erősen echószegény, elszórtan apró, erős reflexiókat adó, gyengén vaszkularizált ovális göb, jelenleg 19mm-es. A bal lebeny középső részén egy inhomogén , inkább kissé echószegény 8 mm-es ovális göb különül el. Kóros nyaki nyirokcsomó nem látható.
Összegezve: A pajzsmirigy egyébként ultrahanggal ép. UH-képe nem magyarázza az észlelt hypothyreosist.
TSH:4.27"

A véleményét szeretném kérdezni:
- a fentiek alapján mi a pajzsmirigyem betegségem és mi a további teendőm a gyógyulással kapcsolatban?
- előfordulhat, hogy ez a "göb" rosszindulatú is lehet és milyen további vizsgálatok szükségesek a megállapításához?
- tekintve, hogy "ott van", mindenképpen ki kell vetetni?

Segítségét várnám, mert eléggé tanácstalan vagyok, mivel még a családomban nem fordult elő ez a betegség (csak hírből ismerem) és a normálistól eltérő értékek eléggé megijesztettek!

Válaszát várva, üdvözlettel: Fekete Mariann
Tisztelt Fekete Mariann !

Sajnos konkrét és pontos diagnózist a leírás alapján nagyon nehéz mondani. Ennek több oka is van. Gyakorta tapasztalom, hogy a betegek az UH leírást adják meg. Ez olyan, mikor a keresett egyénről fénykép helyett egy megközelítő leírást adnának. Ráadásul a vizsgáló eszköz és a vizsgáló orvos is más-más lehet, arról már nem is szólva, hogy a beteg állapota, a pajzsmirigy nagysága is több ok miatt (gyulladás, daganat stb.) miatt is eltérő.
Mik azok a göbös betegségek?
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.

További kivizsgálást javaslok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-25 11:51:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktorur,azert fordulok onhoz mert egy evvel ezelott Kronikus autoimmun gyulladast diagnosztizaltak nallam, Nemetorszagban elunk es itt mentem el Endokrinologushoz,az eredmenyeim 1 evvel ezelott FT3- 5.6 pmol/l ( norm ertek 3.1-7,0) FT4 -12.0 pg/ml (norm ertek 8,0-17 pg/ml) TSH 1.96 (Norm ertek 0.3- 3.0 mU/m ) Anti TPO >3000 TRAK (TSH rezeptor AK) 0.62 (Norm ertek <1mU/ml Az Endokrinologus felirt nekem L-thyroxin 50 -et (es szelent )azota ezt pontosan szedem reggel ehgyomorra fel orat se viz se etel .Azota 3 havonta a haziorvosomnal vervizsgalaton veszek reszt az ertekeim javultak es a pajzsmirigyem ami kicsit megvolt nagyobbodva visszahuzodott A TSH is lement 0,30ra . Jelenleg 6 hetes varandos vagyok voltam nogyogyasznal es kerdeztem tolle hogy a hormon adagom nem kell e novelni mivel most 50 szedek de a babanak is szuksege van hormonra amig neki lesz sajatja de azt mondta h ezt beszeljem meg az Endokrinologussal elmentem hozza es megkertem hogy nezze meg az utolso vervizsgalatom eredmenyet es mondja meg hogy mennyivel kell tobb hormont szednem a multheti eredmenyeim FT3 - 4.8 pmol/l norm ertek (3.5--6.5) FT4 - 1.33ng/dl (norm ertek 0.78- 1.54ng/dl) TSH 1.96 mlU/l Az Anti TPO-m sajnos nem valtozott ugyan olyan magas (pedig szedek Szelent, Cinket, D vitamint C-vitamint ,Omega 3 ,Folsavat,rendszeresen , .Az az en bajom nem vagyok benne biztos hogy megfelelo Endokrinologusom van mert azt mondta h nem kell emelni a dozist es hogy 6 het mulva menjek hozza vervizsgalatra es akkor o megmondja ,hat az az en bajom hogy mire en hozza kellene menjek a babam mar 12 hetes lesz es mivel tudom h akkora mar majdnem van sajat pajzsmirigye ezert lehet hogy elkesek es akkor mar hiaba emeli ! Az en keresem az lenne onhoz hogy mondja meg nekem kerem az eredmelyeim alapjan on szerint kell e tobb hormont szednem vagy sem ?mert mar arra is gondoltam hogy sajat magamtol emelem a dozis mert nem bizok abban h megfeleloen kezelnek,mivel a haziorvosom szerint 16 hettol kell emelni nem ertem hogy mondhat ilyet mivel 16 hetes koratol sajat hormonokkal rendelkezik a magzat es az on oldalan lattam h a kiindulasi ertek 50 %-kal ajanlotta hogy emeljek a dozist es itt mindenki ossze vissza beszel en meg nem tudom mitevo legyek.Kerem szepen segitsen nekem tanacsaval ,es elnezest kerek a kimerito levelert Tisztelettel T. Beatrix
Tisztelt T. Beatrix!

Vizsgálat nélkül felelőtlen dolog lenne konkrét tanácsot adnom. Valóban az általános irányelvek szerint az esetek többségében a tiroxin vagy a tiroxin és trijódtironin kombinált kezelése változtatni érdemes.
Bevezetőben azonban két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-25 11:43:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
2011. őszén az alábbi diagnózist állította fel: Hasimoto thyreoiditis (Jód indukált forma), Visceralis obesitas, Hypothyreosis, Effluvium diffusa, TAD/C
2014. évig az Ön gondozása alatt álltam. Letrox 50 és szelén szedése mellett most már 2 gyermek boldog édesanyja vagyok. (hála Önnek is!!!)
Nagy sajnálatomra nem tudok Önhöz járni - anyagi megfontolásból kénytelen voltam TB-alapon kezeltetni magam. Sajnos az a helyzet állt elő, hogy 8 hónapra kaptam előjegyzési időpontot, a szakorvosi (1évig fogadja el a háziorvos) papírom lejár egy hónap múlva, így nagyon úgy néz ki, hogy kb. két hónapig nem tudom felírattatni ill. szedni sem a Letrox 50-et. Jelenleg még szoptatom a 8 hónapos gyermekemet.
A kérdésem az lenne, hogy ez a gyógyszer-kimaradás milyen kedvezőtlen hatásokkal járhat a részemre? Esetleg lenne-e valamilyen más megoldás, amit javasolna?!
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm, maradok tisztelettel: B. Bernadett
Tisztelt B. Bernadett!

Mindenek előtt örülök, hogy két gyermek Édesanyja!
Mélységesen sajnálom, hogy azóta nem találkozhattunk.
A helyzet az, hogy nem én lettem hűtlen betegeimhez, hanem munkahelyem (BIK) még azt sem fogadta el, hogy fizetés nélkül elláthassam a betegeket, ezért kényszerültem arra, hogy jelen munkahelyemen dolgozzak.....!.
A gyógyszert egyébkén háziorvosa is felírhatja, amennyiben szükséges.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-24 15:30:41
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Mivel hirtelen nagyon sokat híztam, gondoltam megnézetem a pajzsmirigyem, amit vérvétel és ultrahangos vizsgálat követett. Az ultrahang vizsgálat során a bal oldali lebenyemen 3 db 2 cm-es göböt találtak, így kiderült számomra az is hogy ettől érzem a légzési és a nyelési nehézséget. A vérvételt illetően: a TSH: 0,810 (0,555-4780) FT4: 15,46 (11,50-22,70) FT3: 5,27(3,50-6,50) Anti TPO: 28(0,0-60) lett. Ön szerint ez jó eredmény? Szükség lesz izotopos vizsgálatra?

Köszönettel:
O.

Köszönettel
Tisztelt O.!

Erre a pontos választ az az orvos adhatja meg, aki Ön vizsgálta. A lényeg az, hogy az izotópos vizsgálat az egyes göbök funkciójáról is árulkodhat. Mindezek fényében kell mérlegelni a vizsgálatot.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-24 15:25:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt professzor Úr!A kérdésem az lenne hogy tavaly pajzsmirigy problémát találtak nálam tsh:20.47,t4:16.07,t3:5.03volt ami a letrox75mg mellett most 3.51 lett jelenleg térd problémával műtöttek erre a dona gyógyszert szedem,nőgyógyászatilag minden rendben nálam,viszont egy éve nem védekezünk párommal gyermekünk van közös,akkor a pajzsmirigy miatt nem sikerül teherbe esnem?Mit tegyek hogy sikerüljön a baba?Válaszát várom,köszönettel.
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban gyakori probléma. A helyzet az, hogy a legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a fokozott működés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni. A probléma az, hogy a betegség gyakran, (4,0%-ban) enyhe, nehezen kimutatható formában van jelen. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködés „idiopathiásnak” tartott formája az immunrendszer betegsége miatt jön létre, u.n. „autoimmun” eredetetű. Az autoimmun pajzsmirigygyulladások u.n.„thyreoiditisek”nőkben a betegség lényegesen gyakoribbak, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert jelentős rizikófaktora számos betegségnek, többek között a meddőségnek, a gyakori vetéléseknek, a csökkent étvágy melletti hízásnak..
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak. Kiderült, hogy a meddőség és a gyakori abortuszok okai között gyakori a “hypothyreosis” és a pajzsmirigy autoimmun betegsége. Mikor gondoljunk a pajzsmirigy betegségére: a.) ha a családban pajzsmirigybetegség volt (öröklődés!), b.) ha meddőséget állapítottak meg, c.) ha ismételten következett be vetélés (oka pedig nem derült ki!). Mit lehet tenni? Az immunológiában jártas endokrin szakorvoshoz érdemes fordulni, aki a beteg megvizsgálása után olyan hormonális és immunológiai teszteket tud már ma végezni, amelyekkel ezt a problémát gyógyszeresen meg lehet oldani.
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-24 15:22:19
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Édesanyámmal voltam Önnél kb. 1,5 éve, neki Hashimoto-ja van. Sajnos tavaly nálam is diagnosztizálták a Hashimoto-t. Szedem a szelént és a Letroxot. TSH-m 0,78. FT3 és FT4 is határon belül. Anti tpo-m 1072. IVF -t követően most 7. héten vagyok (sajnos a petevezetékek el vannak záródva)

Olvasgattam a Professzor Úr cikkeit, és pár dolog nyugtalanít, ha megengedi, hogy így laikusként kérdezzek.

Úgy olvastam, hogy az IVF során a hormonkészítményekkel szervetlen jódot adnak. Ronthatja ez a pajzsmirigyem állapotát?

Másik kérdésem, hogy ez az anti tpo okozhat bármilyen problémát a várandósság vagy a születendő baba fejlődésében? A terhesség is növelheti ezt vagy korábban is ilyen magas lehetett?

Nagyon köszönöm megtisztelő válaszát!

Üdvözlettel:

H. Zsófia
Tisztelt H. Zsófia!

1. Az IVF során hormonkészítményekkel szervetlen (!) jódot kaphatott, de ez nem bizonyított. A szervetlen jódot valóban nem javaslom.
2. Az anti-TPO egyes típusai valóban okozhatnak gondot.
Az elmúlt időszakban a Magyar Endokrin Társaság és a Nemzetközi Endokrin Társaság kongresszusain erre a problémára többször is felhívtam a figyelmet. Lehetetlen dolog volna, ha az ott elhangzottakat kívánnám összefoglalni, azonban néhány dolgot megemlítek a teljesség igénye nélkül. A sok közül talán az egyik fontos és röviden összefoglalható az a pajzsmirigybetegség, a terhesség és a születendő gyermek egészségének kapcsolatára vonatkozik. Miként a vezető nemzetközi orvosi lapban is olvasható (Thyroid Maternal Thyroid Autoimmunity During Pregnancy and the Risk of Attention Deficit/Hyperactivity Problems in Children: The Generation R Study , Vol. 22, Issue 2: February 1, 2012) a pajzsmirigy autoimmun gyulladása, a TPO elleni antitest jelenléte befolyásolhatja a születendő gyermek magatartását. Az már korábban is ismert volt, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés nem csak a meddőségnek lehet egyik oka, hanem a gyermek szellemi képességének, az intelligencia kvóciensének (IQ) 20%-os csökkenését eredményezi. A több centrumban végzett tanulmányba 3139 gyermeket és anyját vonták be és a laboratóriumi teszteken kívül vizsgálták az immunológiai folyamatokat, különös tekintettel a TPO elleni antitestekre, amely az anyai pajzsmirigygyulladás egyik jelzője. Vizsgálták a megszületett gyermekek szellemi felfogó, kognitív képességeit és viselkedését 3. éves korukig. Azt a meglepő eredményt kapták, hogy azoknak az anyáknak a gyermekei, akiknek a terhesség alatt a TPO elleni antitestük emelkedett volt figyelmetlenebbek és hipermotilisabbak voltak, mint az antitestet nem hordozó anyák gyermekei. Ezt a jelenséget nem tudták a csökkent pajzsmirigy-működéssel magyarázni, mert a két csoport a pajzsmirigy funkcióban nem különbözött egymástól. A szerzők és a vitában részt vevő szakemberek véleménye arra utalt, hogy ez a megfigyelés nem jelenti azt, hogy a pajzsmirigygyulladásban szenvedők gyermekei feltétlen károsodottak lesznek, de a családtervezés során mindenképpen célszerű a pajzsmirigy-működés meghatározásán túlmenően az immunológiai folyamatot is tesztelni. Hozzá kell azonban tennem, hogy néha a szakemberek esetében is előfordul, hogy összemossák a hiperaktivitás és a hipermotilitás fogalmát. Ezért mindenekelőtt fontos tisztázni a két tünet együttes pontos tartalmát, mert különböző okokra vezethetők vissza, és ennek megfelelően különböző kezelést és fenti tanulmány alapján megelőzést igényelnek.
Ez annál is inkább célszerű, mert a legújabb adatok azt bizonyították, hogy azoknak az anyáknak, akiknek a TPO elleni antitest szintje emelkedett, nagy valószínűséggel ún. „poszt-partum thyreoiditis” (azaz szülés utáni pajzsmirigygyulladás alakul ki. Ez a betegség gyakran alattomos formában lép fel, mert a szülés után 3-4 hónap múlva fokozott hormonszint emelkedést, szívpanaszokat (ritmuszavarokat), pszichés tüneteket (pánik jeleket, depressziót), fogyást produkálhat. A tünetek alapján a kórkép felismerhető és gyógyítható, de az esetek nem kis hányadában évek múlva tartósan csökkent működéshez és a krónikus gyulladás meddőséghez vezethet.
A következtetés az, hogy a gyermektervezés időszakában már gondolni kell a pajzsmirigy-betegség lehetőségére, különösen azoknál:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-24 14:41:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr !

A lányommal kapcsolatban szeretnék Öntől kérdezni. Két évvel ezelőtt nagyon meghízott kb.17-20 kg-t szedett fel úgy, hogy alig evett. 30éves, laktózérzékeny és 1 éve megállapították, hogy pajzsmirigyalulműködése van és rögtön hormont kezdtek szedetni vele, Letrox 50 mg/nap.
Évente kell csak ellenőrzésre járnia. Én nagyon félek a hormonszedetéstől. Babát is szeretnének,. Azt mondták , hogy a hormont terhessége alatt is szednie kell majd. Nem kellett volna a hormon előtt esetleg jódot szedetni vele és /vagy D vitamint?vagy azok szintét is megnézetni? Olvastam, hogy ezek a szerek is segíthetnek ugyanis nem volt nagy az eltérés a TSH értékeknél és a T3 , T4 -nél sem. Most a TSH értéke: 2 . Nagyon féltjük, nehogy valami gond legyen a hormon szedetése miatt, mert azt hallottuk- több ismerőstől akiknek nincs pajzsmirigyük, mert kioperálták-, hogy általában akkor adnak pajzsmirigyhormont, ha nincs már meg a pajzsmirigy. Félek attól,hogy nemigazán kezelik komolyan a helyzetét. Önhöz a leletekkel - ha rátudnám bírni- elmehetne? Most már Ő sem bízik annyira az orvosában.

Válaszát előre is köszönöm.

Köszönettel:
Éva
Tisztelt Éva!

Ez valóban gond. A felelős javaslathoz előzetes vizsgálat szükséges! Ennek birtokában javasolhatok oki kezelést.
A vizsgálatra várom, előzetes bejelentkezés után.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-24 14:33:41
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Nagyon szépen köszönöm kedves válaszát! Nem részletezve kórtörténetemet, azért annyit elárulok, hogy egy-két orvosnál már megfordultam. Bárcsak mindenki úgy viszonyulna a betegekhez, mint Ön! Nagyon megköszönöm a lehetőséget is, hogy bejelentkezhetem a Professzor Úrhoz. A mielőbbi találkozás reményében jó egészséget és sok erőt kívánok munkájához!
Köszönettel:
Leitner Éva
Tisztelt Leitner Éva !

Köszönöm sorait, várom vizsgálatra.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-24 14:30:00
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!Második babát szeretnénk,azt mondták,hogy könnyebben összejön mint az első,nálunk nem így van😞az elsővel is megszenvedtünk,endokrinológushoz jártam,visszamentem újabb hormon vizsgálatokra,és most kért Transzglutaminát,IgA 3.20 Thyreoideaperoxidáz elleni antitest 7 Transzglutamináz at,IgA negatív Transzglutamináz at, IgA 19.48 mit tetszik erre mondani?az orvosom elküldőt egy genetikai vizsgálatra a szájnyálkahártyából vettek le nyálat😊válaszát előre isköszönöm Viktória
Tisztelt Viktória!

A pontos javaslathoz tudni kellene korábbi betegségeit, az endokrinológiai vizsgálatának eredményeit és azt, hogy jelenleg szenved-e immuno-endokrin betegségben. A laboratóriumi vizsgálatok nem elhanyagolhatók, de azokat számos tényező befolyásolja, ezekből vizsgálat(ok) nélkül diagnózist mondani nem célszerű.
Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-24 14:28:22
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!Második babát szeretnénk,azt mondták,hogy könnyebben összejön mint az első,nálunk nem így van😞az elsővel is megszenvedtünk,endokrinológushoz jártam,visszamentem újabb hormon vizsgálatokra,és most kért Transzglutaminát,IgA 3.20 Thyreoideaperoxidáz elleni antitest 7 Transzglutamináz at,IgA negatív Transzglutamináz at, IgA 19.48 mit tetszik erre mondani?az orvosom elküldőt egy genetikai vizsgálatra a szájnyálkahártyából vettek le nyálat😊válaszát előre isköszönöm Viktória
Tisztelt Viktória!

A pontos javaslathoz tudni kellene korábbi betegségeit, az endokrinológiai vizsgálatának eredményeit és azt, hogy jelenleg szenved-e immuno-endokrin betegségben. A laboratóriumi vizsgálatok nem elhanyagolhatók, de azokat számos tényező befolyásolja, ezekből vizsgálat(ok) nélkül diagnózist mondani nem célszerű.
Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-24 14:28:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

23 éves vagyok, körülbelül 3 éve vannak pajzsmirigy-alulműködési problémáim inzulinrezisztenciával egybe kötve ... Rendszeresen járok edzeni, súlyzós edzés-kardió edzés...Olyan kérdésem lenne, hogy az normális dolog-e, hogy nagyon magas a pulzus számom, kardiózás közben majdnem 170. Miután haza megyek, este is be van gyorsulva, alig tudok tőle aludni. Ilyen esetben hanyagolnom kéne a mozgást, mert alap esetben sokkal jobban vagyok a mozgástól.

Köszönöm a válaszát!

Üdvözlettel: Melinda
Tisztelt Melinda!

Ez valóban nem megszokott. Ezért is tisztázni kellene, hogy mi okozta a csökkent működést, mivel ez a betegség gyakran más kórképpel is társulhat.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-24 14:24:25
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Valószínűleg az én figyelmetlenségem, hogy nem találtam meg a szakértői válasz értékelésének helyét, így engedje meg, hogy ezúton köszönjem meg a részletes és számomra rengeteg új információt tartalmazó válaszát! Azt hiszem, sok orvos nem is sejti, hogy mennyit jelent a beteg számára, ha úgy kezelik, - ahogy Ön engem- vagyis hozzásegítik a betegségének megismeréséhez. Hiszen ki ne szeretné tudni, hogy mi zajlik a szervezetében?! Messze nem célom más orvos véleményezése, de az én 10 éves kezelésem eddig abból állt, hogy telefonon bemondtam a TSH értéket. Ennek fényében, talán még jobban sikerül érzékeltetnem, hogy mennyire hálás vagyok a válaszáért! Nagyon köszönöm!
Tisztelettel és köszönettel:
Leitner Éva
(Próbáltam régebben bejutni Önhöz, de a központban azt mondták, hogy 6-7 hónap a várakozási idő. Eddig is sejtettem, de most már biztosan tudom, hogy miért!)
Tisztelt Leitner Éva !

Nagyon köszönöm kedves sorait, ilyet sem kapok általában, pedig ezt a munkát (önszorgalomból) azért csinálom, hogy segítsek a kevésbé tájékozott betegeknek.
Egyébként be lehet hozzám jutni, ha akar. Kétségtelen, hogy az előjegyzési naptárban már sokan vannak, de sajnos gyakran előfordul, hogy egy-egy beteg nem tud eljönni, s ha ezt jelzi időben, akkor van mód akár a soron kívüli vizsgálatra. Ebben az ügyben hivatkozzon rám, mivel az előjegyzést nem én végzem , hanem Székely Melinda kolléganőm, s ő ebben a vonatkozásba is segítőkész
e-mail: szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu

Köszönettel és tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-21 16:10:39
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

Két kérdésem is lenne.

Az első,hogy az anti-tpo mennyire ugrálhat.
Egy éve volt 250.Szedem a szelént diétázok kerülöm a glutént,és a tejtermékeket.Júliusra lement az anti tpo szint 140-re.
Most két hónappal később csináltattam vérvételt és az eredmény >1300.0. (A leleten rajta van hogy vizsgálati módszer változás töént)
Hogy lehetséges hogy két hónap alatt a tízszeresére ugrik az érték tartom a diétát,szedem a szelént.
Hónapokba telt mire 250-ről 140-re csökkent akkor felfelé miért ugorhat ekkorát.


Másik kérdésem:
Tsh,T4 vérvételre mindig úgy megyek hogy reggel éhgyomorra a szokásos módon beveszem az l-thyroxint.
Észrevettem hogy magasabb érték jön ki akkor ha már reggel 7-8 között történik vérvétel akkor 2 körüli értéket kapok.
Ha 9-10 között van a vérvétel akkor 1,1-1,4.
Gyógyszer szedés melett nem kéne stabilan gyanazt mutatni pár óra eltéréssel is?2015.január óta szedem a gyógyszert.


Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel :Kecskés Judit
Tisztelt Kecskés Judit!

Sajnos a laboratóriumi értékek gyakran eltérők a módszerektől függően.

A hormonmeghatározásokra vonatkozó észrevétele teljesen jó, mivel ezen hormonok szintje (is) napi (sőt évszaki) ingadozást is mutat. Ezt is be kellene a laboratóriumoknak kalkulálnia , de (!)...Persze a szintek az ételektől, gyógyszerektől, az immunológiai folyamatoktól is nagyban függ...

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-21 16:04:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja