SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Élni akarni

Tisztelt Professzor Úr,
szeptemberben írtam Önnek barátnőm testvérével kapcsolatban, akinek a covid alatti sebészeti lezárások miatt nem megfelelően eltávolított anyajegy miatt áttétek alakultak ki a szervezetében és az Ön segítségét kértük, hátha tud tanácsokat adni, hogyan erősíthető a szervezete. A Professzor úr kérésére a testvér leleteket csatolt és írt a budai endokrinológiai munkahelyi címére, de sajnos a válasz nem érkezett meg. Sajnálattal írom, és nagy szomorúsággal, hogy a lány azóta a JóIstenhez került, nyugodjon békében. Viszont most egy másik barátnőm férjével kapcsolatban írnék. A férfi 34 éves hererákot diagnosztizáltak nála pár napja. Áttétek a tüdőn, a lépén, a vékonybélből életmentő műtét miatt kimetszettek egy áttétet, ekkor derültek ki a többi áttétek. A szövettanból pedig az, hogy a hererák áttétei.
Kedves Professzor Úr, tudna neki pár jó tanácsot írni? Hogyan tudnák felvenni a harcot a betegséggel? Olyan fiatal még...olyan jó ember, élni akar, meggyógyulni, családot szeretne. Kérem, egy pár jó tanácsot írjon. A heréről a daganat eltávolítása 1 hét múlva várható.
Tisztelettel és köszönettel.
Tisztelt Kérdező!

Végtelenül sajnálom a történteket, de én is beteg voltam (vagyok még) és ezért nem tudtam válaszolni. Sajnos a heredaganatnak több típusa is van, s a műtét után derülhet ki, hogy ezek közül melyik állhat fenn. Általánosságban az immunrenszere erősítését javaslom, pl. Astaxantin 2x1 tbl, Szelén komplex 1-2 tbl/nap.
Javulást és telejes gyógyulást kívánok tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-08 13:28:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

kérdés

Tisztelt Doktor Úr!

Abban kérném a segítségét, hogy 27 éves férfi vagyok, a problémám 18-19 éves korom környékén kezdődött, ami azóta is fennáll, fáradtság és libidó csökkenés formájában. Napi 7-8 órát alszom, gyógyszert nem szedek, alkoholt ritkán iszom, erős vitamincsomagot szedek minden nap, évente járok vérvételre/teljes vérkép/, az eredményeimmel nem szokott gond lenni. Tavaly év végén elmentem magán úton vérvételre, megnézettem a férfi nemi hormonokat és a pajzsmirigy hormonokat/eredmény mellékelve/, Ön szerint okozhatja a magasabb prolaktin szint a problémát vagy nem? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Valóban a Polactin szint hátterében lehetnek ilyen tünetek. További részletes endokrin vizsgálatot és személyre szabott kezelést javaslok.

Tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-06 18:11:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Alultermelés tünetei

Tisztelt Doktor Úr!45 éves 168 cm magas, 60 kg-os, alapbetegségek nélküli nő vagyok. Mindig sportoltam és ügyeltem az egészséges táplálkozásra. A problémám 1 éve kezdődött, mikor covid-os lettem. Az akkori delta vírus mindkét verziója végigment rajtam, a megfázásos tüneteken át a gyomor-bélbántalmakig. Gyógyulásom után kb. 3 hétre jelentkezett reggelente és napközben kézremegés és szorongásos érzések törtek rám. Nem tudtam megmondani mitől félek, miért aggódom, csak olyan "vizsgadrukk" jött rám és még egy pohár vizet is nehéz volt megtartanom úgy remegett a kezem. Vérvételre mentem. Mindent rendben találtak (terheléses cukrot is néztünk), csak a pajzmirigy-hormonjaim nem voltak tökéletesek. 2021. januári értékeim TSH 7,7 Ft4 17,8 FT3 7,1 aTPO 11. Gondoltam hátha a koronavírusnak köszönhetem és idővel rendbejön, ezért elkezdtem enni táplálékkiegészítésként jód+szelén komplexet és galajcseppeket fogyasztottam a pajzsmirigy-működés egyensúlyba hozására. A tüneteim némileg enyhültek, de nap mint nap rámtör azóta is a szorongás és kézremegés (már egyre inkább zavar, mert alapvetően én egy vidám, pozitív életszemléletű ember voltam világéletemben). A kezem - lábam jéghideg, mindig fázom és a hajam amellett hogy intenzívebben hullik, ráadásul nőni sem akar. Most majd egy év elteltével novemberben újra megnézettem a hormonszintem. Jelenleg TSH 6,6 FT4 16,4 FT3 5,9 aTPO 22. Már bejelentkeztem pajzsmirigy-ultrahangra és endokrinológushoz, de csak februárra kaptam időpontot. Szeretném előtte kikérni az Ön véleményét. Okozhatja a kézremegést ez a TSH-szint? Ahogy utánalvastam a remegés a túltermelés tünete... Segíthet rajtam egyáltalán ilyen szempontból a hormonpótlás? A többi tünet még annyira nem is aggasztana, de ez a szorongás és a stresszhelyzetre való túlreagálás szörnyű. Szeretném visszakapni a régi énem! Kérem írja le mit gondol. Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a COVID fertőzés után számos tünet és maradványbetegség jelentkezhet. Az irodamomban is sok adat olvasható. Ezek közül az alábbiakat emelme ki:
A súlyos akut légúti szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) által okozott 2019-es koronavírus-betegség (COVID-19) 2019 decemberi kitörése óta több mint 200 országot, területet vagy területet érintett 6 kontinensen. Eddig nem volt világos, hogy a COVID-19 hatással van-e a pajzsmirigy működésére. Több tanulmány célja a COVID-19-ben szenvedő betegek pajzsmirigyműködésének értékelése volt, ezek közül a legbízhatóbb a Thyroid című folyóiratban közölt közlemény, amelyik az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) hivatalos lapja. A klinikai tüneteket, a laboratóriumi eredményeket és a mellkasi komputertomográfiás vizsgálatokat retrospektíven felülvizsgálták 50, laboratóriumilag igazolt COVID-19-betegnél, akiknél nem szerepelt pajzsmirigybetegség, és akiknél pajzsmirigyfunkciós vizsgálaton estek át a COVID-19 fertőzés során és a gyógyulás után. 2020 januárja és márciusa között a kínai Hangzhou Zhejiang Egyetem Orvostudományi Főiskolájának First Affiliated Hospital kórházába kerültek. A pajzsmirigyhormon és a tirotropin (TSH) szintjét elemezték, és összehasonlították a COVID-19 és a kontrollcsoportok között. Azt figyelték meg, hogy a normál tartománynál alacsonyabb TSH a COVID-19-ben szenvedő betegek 56%-ánál (28/50) volt jelen. A COVID-19-ben szenvedő betegek TSH és szérum össztrijódtironin (TT3) szintje szignifikánsan alacsonyabb volt, mint az egészséges kontroll csoportban és a nem COVID-19 tüdőgyulladásban szenvedő betegeknél. Minél súlyosabb a COVID-19, annál alacsonyabb volt a TSH és a TT3 szintje, statisztikailag szignifikánsan ( p. < 0,001). A TSH és TT3 szint csökkenésének mértéke pozitív korrelációt mutatott a betegség súlyosságával. A COVID-19-es betegek teljes tiroxin (TT4) szintje nem különbözött szignifikánsan a kontrollcsoportétól. A csökkent pajzsmirigyműködésben szenvedők fogékonysága nagyobb volt a fertőzéssel szemben. Biztató volt, hogy a felépülést követően nem találtak szignifikáns különbséget a TSH, TT3, TT4, szabad trijódtironin (fT3) és szabad tiroxin (fT4) szintjében a COVID-19 és a kontrollcsoport között!
Azt a következtetést vonták le, hogy a szérum TSH és TT3 szintjének változásai fontos megnyilvánulásai lehetnek a COVID-19 lefolyásának, továbbá a pajzsmirigybetegek számára az oltást feltétlenül fontos megelőző kezelési eljárás.
A panaszai össszetettek, ezért az egyére szabott kezelés előtt endokrin, immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-05 16:29:47
Olvasói értékelés: 5/5

pajzsmirigy göb

Tisztelt Professzor úr!
Szeretném megkérni leletem véleményezésére. Pajzsmirigy ultrahangom eredménye:
A jobb pm.lebeny 17x18x53 mm, a bal 12x13x36 mm.Az istmus nem szélesebb. Reflectivitás és a vascularisatio megtartott, a srtuctura mk.finoman inhomogén.A jobb lebeny alsó pólusában élesen határolt 14x14x19 mm-es, mérs.echoszegény, kp. hypervascularisalt solid göb detectalható. A trachea kp. helyzetű,nem,comprimált. Pathológiás nyaki nycs. nincs. A TSH eredményem 2.25mU/l..Először 2010-ben derült fény göbre,4.5 mm-es mérettel.Szeretném megkérdezni hogy mire számíthatok?A hypervascularisalt göb daganatot jelent?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Gabriella
Tisztelt Gabriella!

Endokrin szakvizsgálat javasolt, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-05 13:11:21
Olvasói értékelés: 5/5

letrox

Kedves Professzor Úr!A letroxot vérvételkor mikor kell bevenni,előtte vagy utána?
Kedves Kérdező!

A vérvétel előtt, éhgyomorra.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-04 17:25:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Fogyás és pattanásos bõr

Tisztelt Doktor Úr!
Egyik barátnőm nevében szeretnék kérdezni. Ő korábban csinos, szép bőrű lány volt, viszont az elmúlt néhány hónapban rengeteget fogyott és a bőre tele van pattanásokkal. Azt mondta, nem változott az életében semmi más, csak vegetáriánus lett, így nem eszik húst. Először is kérdezem, hogy ez az étkezésbeli változtatás okozhat ekkora különbséget? A kozmetikusa azt mondta, nem a bőrével van gond, hormonális problémákra gyanakodott. A lány elment a nőgyógyászhoz, nézetett neki 3 hormonértéket (tesztoszteron, ösztrogén, progeszteron), viszont azok teljesen rendben voltak neki. Mit javasol, milyen úton kellene elindulnia? Milyen hormonokat vizsgaljanak neki? Kihez forduljon először? Előre is köszönöm a válaszát, a segítségét!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt a beteg vizsgálatát javaslom és a részletes klinikai háttér felderítését.
E-mail: info@endokrinkozpont.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-03 17:30:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

kérés

Tisztelt Professzor Úr!A betege vagyok,de sajnos elég régen találkoztunk/anyagi és távolsági okok miatt,de jövőre feltétlenül felkeresem/6 éve teljes pm eltávolításom volt/struma/112mcg syntroxinet szedek,normoxilt és d vitamint.Nem igazán érzem jól magam.Tudom,hogy a hormon tartalmaz jódot,de annyi helyen olvastam,hogy a szervezetnek nagyon sok helyen szüksége van még jódra.Esetleg lehetne plusz jódot bevinni?Egy nagyon dicsért multivitamint szeretnék szedni,de van benne 150mcg jód/zinzino,ha esetleg ismeri/ Laborértékeim:tsh/ingadozó/ft4/a felső határon/
esetleg nem lenne jobb kevesebb? ft3/közepén/ami talán jobb lenne feljebb?Vérvétel előtt be kell venni a hormont,vagy nem?Még azt szeretném kérdezni/a rokonságban van érintett/hogy hashimotos anyuka és a kisbaba hogyan kapja meg a szükséges jódot várandóság alatt és utána?Hiszen ahogy Ön is többször írta nagyon fontos.Aztán a csecsemő és gyermekkorban?A jódot lehet együtt szedni metformin alapu gyógyszerrel? Tudom,hogy sokat kérdeztem,de nagyon szépen kérem,hogyha röviden is,de minden kérdésemre válaszoljon,hogy ne kelljen újra kérdeznem.Nagyon jó egészséget és boldog új évet kívánok.Tisztelettel
Tisztelt Kérdező!
Valóban sokat kérdezett, a legfontosabbra igyekszem válaszolni.
A jódbevitel és a keringő pajzsmirigy antitestek jelenléte közötti összefüggés összetett kapcsolt van. A jódbevitelre szükség van, de a jőd kétélű fegyver is lehet, mert túlzott mennyiségben autoimmun folyamatot válthat ki. A keringő TPO-antitestek és a Tg-antitestek mind a stabilan magas jódfogyasztású, mind az enyhe és közepes jódhiányos (ID) populációkban gyakoriak . Például Kínában 3 évvel a sójódozás 1996-os bevezetése után az autoimmun pajzsmirigygyulladás előfordulása 0,5% volt az enyhén hiányos jódbevitel területén, 1,7% a nem megfelelő jódbevitel területén, de 2,8% a túlzott jódbevitel területén . Dániában, korábban enyhe vagy közepesen súlyos ID régióban (a vizelet jódkoncentrációjának mediánja 61 µg / l), 5 évvel a só kötelező jóddúsítása után a jód állapota jelentősen javult (a vizelet jód mediánjának mediánja 101 µg / l), de a pajzsmirigy antitestek prevalenciája nőtt, azaz a 30 NE / ml> TPO-antitest 14-ről 24% -ra, a> 20 NE / ml-es Tg-antitest pedig 14-ről 20% -ra nőtt .
Jódbeviteli ajánlások az autoimmun pajzsmirigy betegség kockázatának csökkentésére
Az ajánlott jódbevitel eltérő az egyes korcsoportokban (1. táblázat). Populációs vizsgálatok alapján a felnőttek vizelet jódkoncentrációjának átlagos értéke 100–200µg / l. Azoknak a hatóságoknak, amelyek bevezetik az élelmiszer-ellátás jóddúsítását egy országban (pl. egyetemes só-jódosítás), biztosítaniuk kell, hogy az ilyen dúsítást nagyon óvatosan vezessék be; Dánia kiváló példát mutat be ennek megvalósítására . Olyan országban élők, amelyek nem rendelkeznek jóddal dúsított élelmiszer-ellátással, és kerülik a jód fő táplálékforrásait, azaz a tejet és a tejtermékeket, a tenger gyümölcseit, különösen a foltos tőkehalat, a tőkehalat, a rákot, a nagy / dublini öblös garnélarákot (gyakran scampinak hívják). ) és kaviárt és nem használnak jódozott sót, érdemes napi 140-150 µg jódot tartalmazó napi kiegészítést vegyenek be a pajzsmirigy védelmére lehetőség szerint szerves formában pl. hallal, a tenger gyümölcseivel) . Bár az igen magas a jódtartalma miatt el kell kerülni a barna hínár (pl. Moszat / kombu) vagy a barna hínár-kiegészítők bevitelét, mivel ez túlzott bevitelt eredményezhet. Érdekes megfigyelésről számoltak be az elmúlt évben a Budapesten rendezett Európai Pajzsmirigy Társaság kongresszusán az ír kutatók, akik megfigyelték, hogy a tengerpart 20 km-es körzetében a jód tengerből a levegő útján is terjed és nincs szükség külön jód bevitelre sem.

Életkor Jód ug/dl
0-6 hónap -
0-12 hónap 70
7-12 hónap 90
1-6 év 90
11-14 120
15-17 130
>18 év 150
Terhesség 200
Szoptatás 200
1. táblázat

A jódbevitele szempontjából lényeges élelmiszerek, ill. adalékok

1. Himalájasó vagy jódozott tengeri só: egy csipetnyi himalájai só
2. Áfonya: 10 dkg áfonya – 400 mikrogramm jódot tartalmaz

3. Tej (?)1 pohár (3 dl) tej – 45 mikrogramm jódot tartalmaz

4. Tengeri halak: 10 dkg tőkehal – 250 mikrogramm jódot tartalmaz

5. Aszalt szilva 5 db aszaltszilva – 13 mikrogramm jódot tartalmaz

6. Tojás 1 tojás – 12 mikrogramm jódot tartalmaz

7. Joghurt 3 dl joghurt – 90 mikrogramm jódot tartalmaz

8. Burgonya 1 közepes burgonya – 60 mikrogramm jódot tartalmaz
9. Eper: 10 dkg földieper – 13 mikrogramm jódot tartalmaz

Külön a jód (szervetlen formában) nem javaslom.
Tisztelettel:
















Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-01-02 10:13:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Laborértékek Hormonális eltérések

Tisztelt Dr Úr 25 éves vagyok 8 éve próbálkozunk a gyermekáldással de egyszer sem estem teherbe Pajzsmirigy alulműködésem is van a férjem eredménye is rendben vannak Jövő évre márciusban kell vissza menünk a kezelő orvosomhoz hogy meg néze a leleteimet és el kezdjünk az inszeminációt voltam peetevezeték átjárhatosakra minden rendben van úgy hogy hormonális lehet a gond be Valóm hogy gyermekáldással és a leleteim úgyében egy kicsit stresszes vagyok ezért fordok magához KÉREM SZIVES véleményét és tanácsát! Az Alábbi leleteim rendben vannak e?? Hogy el tudjunk kezdeni az Inszeminációt gyermek vágyó Nő Tisztelettel Johanna CIKLUS 2.NAP TSH 2,70mIU/L Referencia tartomány 0,550 4, 780 Anti-Müller-hormon 12,43ng/mL Referencia tartomány 1,22-11,20 FSH 9,00 IU Follikuláris fázis 2,5 10,2 Ovuláció 3,4 33,4 Luteális fázis 1,5 9,1 Postmenopausa 23,0 116 LH 19,30 IU Follikuláris fázis 1,9 12,5 ovuláció fázis 8,7 76,3 Luteális fázis 0,5 16,9 Postmenopausa 7,9 53,8 Prolaktin 182,0 mIU/L Postmenopausa 38,0 430 Premenopausa 59,0 619,0 Ösztradiol 151,1pmol Follikuláris fázis 71,6 529,2 Ovulációs 234,5 1309,1 Luteális fázis 204,8 786,1 Postmenopausa 118,2 Pubertás előtt 0,0 100,0 Rubeola vírus IgG/CLIA pozitív 30,20 NE/ml Rubeola átvészeltség vagy vakcinálság Ezt az eredményt nem értem legyen szíves véleményét küldeni Kellemes Újévet
Tisztelt Johanna !

Mélységesen megértem és átérzem gondját. Mielőtt félreértené: nem a leleteket, hanem a beteget kellene kezelni, sajnos ez nem napjaink gyakorlata. Ha eljön a rendelőbe, akkor láthatja azoknak a csodás babáknak a képeit, akiknek a megérkezéséről lemondtak több mesterséges beavatkozás (insemináció, lombik programok után). Számos kérdés merül fel, amelyet így nem tudjuk vizsgálat nélkül egyeztetnünk. Először is azt javaslom, hogy ezen a honlapon olvassa el, amit erről a témáról írtam (http://www.csaladinet.hu).
Mindenek előtt tisztázni kellene,hogy a csökkent pajzsmirigy-működését mi okozza. Az autoimmun folyamat gyakorta mutatható ki és ez is állhata meddőség háterében:
A TPO elleni antitestek szerepe meddőségben
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
A TPO elleni antitestek szerepe vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008)
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
A TPO elleni antitestek szerepe a magzati fejlődésben
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)

Ezen túlmenően mi mindent kellene áttekinteni (vázlatosan az alábbiak alapján):
Ismert, hogy az elmúlt 20 évben a fejlett országokban drámai méreteket öltött a meddőség problémája – a párok 25-50 százalékánál már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik. Mi lehet ennek az oka? A válasz nem egyszerű, mert a meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet. A lehetséges szervi problémák (gyulladások, traumák, daganatok, pajzsmirigy- és mellékvese-rendellenességek, a petefészek betegségei stb.) az összes ok mintegy 60 százalékát teszik ki, az esetek közel 40 százalékában pedig funkcionális – köztük pszichés – okok miatt alakul ki a meddőség.
Fontos megemlíteni azt is, hogy a nők életkora és a meddőség szoros kapcsolatban áll egymással – az életkor növekedésével jelentősen csökken a gyermekvállalás esélye. Míg 20-24 év között 3%, 25-34 év között 11%, addig 35-39 év között 33%, 40-45 év között pedig már 86% a meddőség előfordulása.

1. A női meddőség okai
Kétségtelen, hogy a meddőséget kiváltó okok között leggyakoribbak a hormonális tényezők. Ma már arról beszélhetünk, hogy a hormonális szabályozás meghatározó jelentőségű, de a szervezet integritását az immun- és az idegrendszerrel együtt biztosítja. Ennek az integrált folyamatnak a lényege, hogy az endokrin rendszer szabályozó anyagai, hormonjai hatnak szervezetünk minden sejtjére, az immunológiai mechanizmusok pedig befolyásolják a hormonok termelődését, és lényeges szerepük lehet mind a fogantatásban, mind a meddőségben, illetve a vetélésekben. A kóros folyamatok hátterében tehát leggyakrabban a hormonális szabályozás zavarai állnak.

Melyek a leggyakoribb – kivizsgálást és kezelést igénylő, – meddőséget okozó hormonzavarok?

• A petefészek működésének korai leállása (20-30 éves korban). Ennek hátterében gyakorta az AMH (Anti Müllerian Hormon) képződésének zavara áll. EZ AZ ÉRTÉKEM A KÍVÁNTNÁL MAGASBBANAK bizonyult! Az AMH felmérésének segítségével – ami a petefészekben meglévő petesejtek számát, vagyis a petefészek fennmaradó „kapacitását” jelzi – fiatal korban is meg lehet becsülni az esetleges korai menopauza bekövetkeztének valószínűségét. Miért fontos ez? A hölgyek mintegy 10 százaléka (!) válik az átlagosnál jóval korábban, akár már a húszas évei végére terméktelenné, és mivel egyre többen későbbi életkorban vállalnak gyermeket, lényegessé válhat a klimax várható időpontjának megismerése. Számos olyan kórképet ismerünk, amely nagyban befolyásolhatja a petefészek működését, például a korai menopauza vagy a policisztás ovárium szindróma (PCOS). Összegezve: a hormonszint jól jelzi a petefészek működését, információt ad a petefészek „tartalékáról” és stimulálhatóságáról.

• Az agyalapi mirigyben termelődő, a petesejt érését stimuláló hormonnak, az FSH-nak és az ellene képződő ellenanyagnak szintén szerepe lehet a megmagyarázhatatlannak tűnő meddőségben.

• Mind a menstruációs zavarokban, mind a meddőség kialakulásában fontos szerepe van az agyalapi mirigy által termelt – tejelválasztásban lényeges – hormonnak, a prolaktinnak (PRL). Fokozott termelését elősegítheti a stresszhatás, a csökkent pajzsmirigyműködés (hipotireózis) és a PCOS, de számos gyógyszer (köztük hányáscsillapítók, vérnyomáscsökkentők, allergia elleni szerek) is a prolaktin-szint növekedéséhez vezethet.

• Gyakran nem kap kellő figyelmet a pajzsmirigy egyes betegségeinek (pl. túlműködés vagy csökkent működés) szerepe a meddőségben, vetélésekben és fejlődési zavarokban.

• A környezeti ártalmakhoz sorolható kémiai anyagok (xenoösztrogének) gyakran felelősek a fogantatás elmaradásáért. Különösen ártalmasak a rovarirtók (DDT és származékaik), a PVC-ben és egyéb műanyagokban, festékekben megtalálható ftalátok. (2008-tól az USA kongresszusa be is tiltotta ezek alkalmazását.) A veszély óriási, mert az ilyen anyagok a csomagolóanyagokból az ételekbe kerülhetnek, de például a mosogatószerekben éppen úgy megtalálhatók, mint a körömfestékekben, a cumisüvegekben, a játékok festékében, a samponokban, dezodorokban, arckrémekben stb. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem, vagy csak nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak, és a testsúly csökkenés (fogyás) során kikerülve a keringésbe az anyagcsere felborulását, rákbetegséget is okozhatnak (emlő-, prosztata-, bél-daganatok).
Legszembetűnőbb e kémiai anyagok nemi hormonokat megzavaró hatása. Már a hetvenes években is megfigyelték, hogy a klórozott szénhidrogén növényvédő szerek – mint amilyen például a DDT – hatására a sirályoknál radikálisan eltolódott a nemek aránya a nőstények javára. Ez azzal járt, hogy a tojók álltak össze párokká és terméketlen tojásokat tojtak. Ugyanezen vegyületek miatt a hagyományos párválasztási stratégiát követő madarak tojásainak fala rendkívül elvékonyodott és összetört a tojók alatt. A nemi hormonrendszert megzavaró anyagok számos állatfajnál, így a tengeri csigáknál, halaknál hermafroditizmust okoztak.
A természetes növényi anyagokban lévő hormonok (fitoösztrogének) – például a génmódosított szójatartalmú ételek – szintén károsak, de hatásuk jóval rövidebb ideig tart, a szervezetben részben lebomlanak.
Mit tehetünk? Bár az elénk kerülő termékek káros hatásait kivédeni nehéz, tudatos vásárlással sokat tehetünk egészségünk érdekében!
Megfelelő babaváró étrendre van szükség!

2. A magzat megmaradása: a természet csodája
A magzat fiziológiás „transzplantátumnak” tekinthető – azaz olyan, mint egy átültetett szerv, amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszélyt a kilökődése jelenti A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig „idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben, később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek a védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak.

• Milyen immunológiai mechanizmusok biztosítják a magzat megtapadását és fejlődését?
Az endokrinológia, az immunológia és a genetika módszereinek alkalmazása forradalmi változásokat eredményezett a terhességgel kapcsolatos kutatásokban. Tudjuk, hogy a magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt ugyanis megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért, az antitestek termelődéséért felelős Th2 limfociták és az általuk termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében az utóbbi által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség 2. trimeszterétől (a 4. hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, ami feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson. Ha viszont ez a fiziológiás immungátlás nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be.

• Mi a kapcsolat az autoimmun pajzsmirigybetegség, a meddőség és a spontán vetélések között?
Az autoimmun pajzsmirigy betegségben szenvedőknél a pajzsmirigyhormonok viszonylagos, ill. abszolút hiánya figyelhető meg. A magas pajzsmirigy elleni antitest-szint (TPO) és a csökkent pajzsmirigy-aktivitás káros a magzat szempontjából. A terhesség, sőt a fogantatás előtt a csökkent működést, azaz a hipotireózist megfelelő gyógyszeres kezeléssel el kell kerülnünk, ami azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az ún. „terápiás ablak” – azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt.

• A magzatot veszélyeztető és óvó immunsejtek
A természetes ölősejtek (NK = natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumorsejteket képesek elpusztítani. A baj csak az, hogy tumorgátló, daganatos sejteket ölő tulajdonságuk mellett a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélést okozhat. Az emelkedett NK-sejtarány és/vagy a fokozott NK-funkció gátolja a magzat megtapadását, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat. Az NK sejtek fontos alcsoportja az ún. uNK, azaz a méhben lévő sejtek – ezek aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől.


3. A meddőség lelki háttere
A mindennapi gyakorlatban sokszor nem kap kellő hangsúlyt a lelki folyamatok vizsgálata. Ennek több oka is lehet. Az egyik nem lényegtelen magyarázat, hogy az evidenciákon, laboratóriumi adatokon alapuló orvosi szemlélet gyakran kizárja a pszichés okok vizsgálatát, mivel nincs olyan teszt, amely nagy bizonyossággal jelezhetné e fontos tényező lehetséges kiváltó szerepét a meddőségben. Terjedelmi okok miatt itt csak a leglényegesebbeket említem meg:

• Várandóssággal kapcsolatos szorongás (pregnancy related anxiety)
Ez az önálló szorongásforma a csecsemő és az anya esetleges betegségeivel, az egészségügyi el¬látórendszerrel kapcsolatos negatív tapasztalatokkal, a várandóssággal, a szüléssel és a gyermekneveléssel kapcsolatos szorongást és félelmeket, valamint a mindezekhez társuló túlzott aggodalmat és szomatikus tüneteket foglalja magába. A szorongásnak ez a formája összefügg a várandósság észlelt kockázataival és veszélyeivel, illetve az alacsony kontrollérzettel. Az elemzések szerint a szüléssel kapcsolatos félelmek összefüggést mutattak a szülésmódok (spontán szülés, császármetszés) választható formáival, valamint a vetélés, a fejlődési rendellenességek vélt lehetőségeivel.

• A szexuális egészséggel kapcsolatos aggodalmak
Ha egy szexuális probléma komoly szorongást és károsodást okoz, szexuális diszfunkcióként lehet diagnosztizálni. Az ilyen aggodalmak a nők körében gyakoriak, ám szexuális rendellenességeiket alapvető gondozási körülmények között gyakran nem ismerik fel, és értelemszerűen nem is kezelik őket. Azok a klinikusok, akik nem specializálódtak a szexuális gyógyászatra, nem foglalkoznak a nők ilyen irányú egészségügyi problémával. A női szexuális diszfunkcióknak külön osztályozása, meghatározása és diagnosztikai kritériuma van – ennek ismertetése meghaladja e válasz kereteit. Fontos azonban kiemelni, hogy a női szexuális diszfunkció (FSD) meghatározásában és diagnosztizálásában kulcsfontosságú elem a szexuális szorongás, amit általában a stressz, az aggodalom, a boldogtalanság, a frusztráció, a harag vagy reménytelenség jellemez, és hatása például a szexuális aktivitás csökkenésében nyilvánulhat meg. A személyes szorongás összekapcsolható a nők saját szexuális problémáival, illetve a partnerre és kapcsolataira való esetleges hatásaival.

• Bioszociális tényezők
A nők szexuális működését számos bioszociális tényező befolyásolja. Legismertebb kockázati tényezők a depresszió, a rossz önértékelés, a szorongás, az alacsony iskolai végzettség, a partner szexuális problémái, a szexuális visszaélés, a házassági nehézségek, a stressz, az antidepresszánsok használata, a rossz egészségi állapot, a rák, a krónikus és neurológiai betegségek, valamint a fájdalom. A megoldásra több modellt dolgoztak ki, ezek lényege, hogy a probléma narratív ismertetése hatással van a beteg életére, érzelmi állapotára és kapcsolataira. A cél az, hogy segítsen felfedezni és leírni szorongását, funkcionális károsodását, és azt, hogy a probléma milyen hatással van életére.

A szexuális diszfunkcióhoz hozzájáruló tényezők, betegségek
• Szív-és érrendszeri betegségek
• Cukorbetegség
• Pajzsmirigy-betegség 
• Elhízás
• Krónikus fájdalom 
• Vizelettartási nehézség 
• Gerincvelő-sérülés 
• Sclerosis multiplex 
• Neuromusculáris rendellenességek 
• Prolaktinoma
• Nőgyógyászati rendellenességek: endometriosis, PCOS
Ugyancsak negatív hatással járhat az e betegségekre felírt gyógyszerek szedése.

Ezek értékelése után a személyre szabott kezeléssel sikeres lesz a gyermekvárása!.
Egészséget és gyermekáldást hozó, békés Új Esztendőt kívánok,
Tistelettel:







Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-12-31 12:43:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Hashimoto

Kedves Professzor Úr!

2017-ben diagnosztizáltak Hashimoto tyreoditis-szel. Az Ön javaslatára Syntroxine-t szedek. Viszont a pajzsmirigyem egyre és egyre kisebbé válik. Mit tudok tenni ennek lassítása érdekében? (Normoxilt D-vitamint szedek)
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy méretének csökkenése önmagában nem kóros, azt kellene vizsgálni, hogy a gyulladás milyen mértékű, s van-e a Syntroxine mellett csökkent működése. Egyelőre az eddigi kezelést javaslom, személyre szabott módon. Kontrollra várom, jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-12-30 13:33:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Magas prolaktin szint

Tiszteletem!Szeretném kérdezni,hogy 18 eve szedett antidepresszans mellett,megemelkedett prolaktinszint csökkentésre mit lehetne szedni?Bromociptrin helyett szeretnék pl barátcserje kapszulát.Szeretném kérdezni,hogy lehet-e szedni az antidepresszans mellett?A stimuloton gyógyszerból szedek 0.25 mg-ot és szeretném végleg lerakni.

Köszönöm előre is válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Amennyiben a Stimulotont nem tudja elhagyni, akkor az egyik választás a Bromocriptin, a barátcserjét nem javaslom.

Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-12-28 11:57:09
Olvasói értékelés: 5/5

Covid hatás

Kedves Professzor úr!
Onhoz járok rendszeresen, aktuális lenne egy kontroll. Hashimoto és göb, synthroxine 13t szedek és szelent.
Sajnos három oltás ellenere is elkaptam a covidot az óvodás gyermekemtol. szerencsére enyhe tünetekkel, de nehezen gyogyulok, meg labadozom.
A vizsgálat a tünetek kezdete után 3 héttel lenne esedékes. Érdemes lenne eltolni a kontrollt? Felek, hogy a lezajlott fertőzést meg nem sikerül kiheverni addig teljesen, bár nem tudom, hogy a covid a pajzsmirigyre hat-e valahogy.
Márciusban voltam legutóbb a Peofesszor úrnál, akkor azt beszéltük, megvárjuk a kontroll vizsgálattal a szoptatás véget, mert aktuális lenne a göb mintavétel, de meg napi kétszer szoptatok jelenleg is.
Köszönöm, Kellemes ünnepeket!
Tisztelt Kérdező!

Nagyon sajnálom, hogy a COVID-19-t megkapta, de az oltásnak köszönhetően valószínüleg enyhe volt. A kontrolllt egyelőre 4-6 héttel halaszthatja.
A COVID minden szervre, így a pajzsmirigyre is hat! Ezért is érdemes lesz a kontroll vizsgálat.
vedő betegeknek meg kell kapniuk a védőoltást?
A pajzsmirigybetegségben szenvedőknek, beleértve az autoimmun pajzsmirigybetegséget és a pajzsmirigyrákot, meg kell kapniuk a COVID vakcinát, ha orvosilag stabilak, tehát nincs lázuk. Ha korábban allergiás reakciókat tapasztalt, akkor tudnia kell a szükséges óvintézkedésekről, ezért kell 30-60 percet várni az oltás után.
Biztonságos számomra a pajzsmirigybetegséggel járó oltás?
A jelenleg használt vakcinákat tesztelték, és az FDA sürgősségi felhasználási engedélyt adott ki az USA -ban. A klinikai vizsgálatokba több ezer beteget vontak be, akik közül néhányan pajzsmirigybetegségben szenvedtek. Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a pajzsmirigybetegség miatt nagyobb a kockázata a vakcinával kapcsolatos problémáknak.
Késleltessem a pajzsmirigybetegségem kezelését, amíg mindkét oltási adag be nem fejeződik?
Nem. Annak ellenére, hogy a vakcinák jelenleg rendelkezésre állnak, nem ismert, hogy egy adott személy mikor kapja meg a vakcinát. Ezért ebben az időben nem javasoljuk, hogy késleltesse az ellátást a teljes oltásig, de beszélje meg kezelési tervét az egészségügyi szolgáltatóval.

Kialakul-e pajzsmirigy-rendellenességem, ha kapok COVID-19 elleni védőoltást?
Ritkán érkeznek hírek arról, hogy embereknél pajzsmirigy-rendellenességek alakultak ki a COVID-19 elleni oltás után. Ezeket a jelentéseket figyelemmel kísérik, és idővel a kutatás megállapítja, hogy kapcsolódnak-e a COVID-19 vakcinához. Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Megelőzési Központja (CDC) és az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) létrehozta a Vakcina-mellékhatások jelentési rendszerét, hogy nyomon kövesse és megismerje a COVID-19 elleni vakcina utáni lehetséges mellékhatásokról szóló jelentéseket. A jelenleg használt vakcinákat tesztelték, és az FDA kiadta az Egyesült Államokban a sürgősségi felhasználási engedélyt, több ezer beteg bevonásával végzett klinikai vizsgálatok hatékonysági és biztonsági adatai alapján. A CDC azt javasolja, hogy minden jogosult személy kapja meg a COVID-19 oltást.

Ha COVID -m volt és antitesteim vannak, akkor is oltani kell?
Igen, a közegészségügyi tisztviselők azt javasolják, hogy még azokat is, akik megkapták a COVID-19-et, be kell oltani. Ha volt COVID-19 betegsége, beszéljen egészségügyi szolgáltatójával az oltás időpontjáról.Miként fentebb írtam egyénileg, személyre szabottan célszerű megállapítani!

Kaphatok oltást, ha terhes vagy szoptatok, és pajzsmirigybetegségem van?
A védőoltás beadása terhesség alatt személyes döntés a kockázatok alapján, és ezt meg kell beszélni az immunológiában is jártas endokrinológussal.
Kapok mellékhatásokat a vakcinától?
A mellékhatások nem gyakoriak, de előfordulhatnak. Az USA -ban jóváhagyott vakcinákra adott reakciók enyhék, és fájdalmat vagy bőrpírt okoznak az injekció beadásának helyén, valamint fáradtságot. A láz és az influenzaszerű tünetek kevésbé gyakoriak. A mellékhatások nagyobb valószínűséggel fordulnak elő a második adag után. Ezek a reakciók általában néhány napon belül megszűnnek. A tüneteket a szervezet immunrendszerének a vakcinára adott reakciója okozza, és nem a COVID betegség jele. Súlyos anafilaxiás reakciók nem voltak!

Jó egészséget hozó Új Esztendőt kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-12-27 11:36:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Pajzsmirigy.

Tisztelt professzor úr!
Ezúton szeretném kérni a segítségét.
Történt pajzs m Uh több gömböt is látták volt benne 1 cm 8 mm összesen 8 db van Tsh 0.703. Volt még több vizsgálat is süllyedésem is magas + még vashiány is szerepel . Sajnos elég nagyra duzzadt a pajzsmirigyem ami fájdalommal jár. Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Hasonló kérdést gyakran kapok kedves Olvasóktól. A pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető. Sőt ma már nálunk is elérhető az un. radiofrekvenciás (!) eljárás, amelynek segítségével ambuláns körülmények között eltávolítható a göb.
Mi a Rádiófrekvenciás abláció (RFA)?
A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére. Az RFA egy olyan minimálisan invazív kezelési eljárás, amely során egy vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket. Minimálisan invazívnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek kivitelezéséhez nem szükséges a beteg számára megterhelőbb, nyitott, vágással járó műtét. A rádiófrekvenciás abláció nagyon biztonságos módszer, de mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is vannak lehetséges szövődményei. A témában több tanulmány is készült, a komplikációk aránya alig több mint 1%.
Az Ön esetében valószínüleg nem túlműködéssel járó göbök lehetnek.
További személyre szabott vizsgálatot és kezelést javaslok, jó egészséget kívánok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-12-19 13:22:19
Olvasói értékelés: 5/5

Laborértékek vs.optimális értékek

Kedves Professzorúr!

Műtét indukálta panaszmentes alulműködésem van, fél évente járok vérvételre. A gyógyszeradagom 5 év alatt egyszer került megemelésre, mivel 33 éves nő vagyok a TSH-t tudom, hogy preferált 0,4-2,5 miU/l között tartani. Eddig a labor referenciakeretei között (0,4-4,00miU/L) egyszerű volt ellenőrizni a dozírozás sikerességét, azonban most a laborösszeolvadás miatt a referencia értékek megváltoztak (új ref.:0,55- 4,780 miU/L): érdeklődni szeretnék, hogy ebben a megváltozott esetben a korábbi 0,4- 2,5 miU/L ,,optimális tartomány" hogyan változik/mire kell figyelni, meddig tarthat most az a ,,2,5"-ös preferált határ? (0,55-? miU/L).

Segítségét köszönöm,

Üdvözlettel: Ili
Tisztelt Ili!

Felejtese el a ,,2,5"-ös preferált határ? " fogalmát.
Miért?
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. A Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Ennek több gyakori oka, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
A gyógyszeres kezelést egyénre szabottan kell(ene) beállítani és nem a laboratróiumi leleteket kezelni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-12-10 12:48:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

ACTH szint magas, kortizol szint viszont megfelelõ

Kedves Doktor úr,

40 éves vagyok, 12 éve szenvedek Meibom mirigy diszfunkcióban (MGD), számtalan orvosnál voltam, de a kiváltó okra nem sikerült fényt deríteni, a legkonkrétabb válasz azt volt hogy valahol a szervezetben van egy góc pont, de hogy hol azt nem tudni, emellett emésztési és izom problémákkal, izommerevséggel küzdök, reggelente ödémás az arcom mely estére leapad, cserébe a lábaim dagadnak be az esti órákra. Nagyon fáradékony vagyok. Csináltak gyomortükrözést, vastagbél tükrözést, valamint a vékonybél is ellenőrizve lett endokamera segítségével, minden eredmény negatív lett. Neurológiai vizsgált negatív, koponya MR negatív, gerinc MR negatív, izombiopszia negatív. Autoimmun panel negatív. A vérvételek rendre jó eredményeket mutatnak, tavaly volt két veseelégtelenségem, de azok nagy dózisú B vitamin hatására rendeződtek. Egyedül az ACTH szint nagyon magas, melynek felső határértéke 13,3 pmol/l, nálam 23, 35, 33 érteket mutattak a különböző vérvételi leletek, a vérvételek között legalább egy hónapnyi eltérés volt, azonban érdekes módon az albumin és kortizol szintek mindannyiszor rendben voltak. Elmentem endokrinológushoz, aki tanácstalan azt mondta ha magas az ACTH akkor a kortizol szinttel is gondnak kéne hogy legyen hisz azt szabályozza , de itt nincs, életében nem látott még ilyet. A Doktor úr szerint mi okozhatja azt hogy az ACTH szint magas, közben viszont a kortizol szint minden esetben megfelelő ?

Segítségét előre is Köszönöm !

Üdvözlettel,

Horváth Zsolt
Tisztelt Horváth Zsolt Úr!

Minden bizonnyal összetett betegsége van, amely egyszerű krdés-felelek formában nem oldható meg. Ezek alapján diagnózist mindani sem szakami, sem etikai okokból nem volna helyes. Ezek a vizsgálatok nem pótolják a személyes vizsgálatokat (én még a COVID alatt is dolgoztam!,de még élek....).Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazod-hassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik!!!. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
A Magyar Laboratróriumi Társaság irányelve és utasítása:
"LABOR DOKUMENTÁCIÓ
Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."
A leleteinek több oka is lehet, az egyik az, hogy kialakult a cortisol receptor elégtelenség vagy rezisztencia, ezért az ACTH a biológiai hatását nem fejti ki, következményesen az ACTH megemelkedik. Ennek a rezisztenciának több oka is lehet, tisztázása célszerű és közelebb visz a megoldáshoz.
Jó egészséget kívánok,
Üdvözlettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-12-08 16:50:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

TSH szint & terhesség,

Tisztelt Doktor Úr!
A várandósságom 15. hetében járok és szeretném a véleményét kérni, hogy Ön indokoltnak látja-e gyógyszer szedését az alábbi laboreredmények mellett:
TSH: 3.23
Szabad T4: 12.1
Szabad T3: 4.3
aTPO: 77
anti-Tg GEN2: <1.3
TRAK: <0.80
Glutén-, laktóz-, és cukormentes étrendet folytatok. Extrém súlygyarapodásom és semmilyen panaszom nincs. A doktornőm napi 1 Szindroxin szedését javasolta, de az első terhességem alatt is csak folyamatosan futottunk az ideális TSH szint után, és ezért extrém mennyiségű vérvételen kellett átesnem, így most szeretném kérdezni az Ön véleményét is.

Köszönettel:
Mirella
Tisztelt Mirella!

Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Fontos: a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.
- Autoimmun folyamat fellángolása
-A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.
Vigyázat a terhességi vitaminokban jód lehet!!! Kerülni kell!

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal!!!!. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni. Tisztázni kellene, hogy autoimmun folyamat fennáll-e!”

Jó egészséget kívánok tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-12-02 12:11:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Pajzsmirigy uh lelet

Tisztelt Professzor Úr!
Segítségét szeretném kérni. Nagyon aggódom az ultrahang leleten miatt, jövő héten mehettem volna endokrinológia rendelésre, de sajnos nem mehetek, mert a járvány miatt felfüggesztették a szakrendeléseket a kórházban.
Az UH lelet:
Az isthmus 4 mm széles. A pajzsmirigy jobb lebenye 47x20x18 mm. A felső harmadában egy echoszegény gyűrűvel határolt 13x7 mm-es, degeneratív jeleket mutató göb ábrázolodik. Mellette kettő kisebb kb 3-3 mm-es hasonló göb látható. Az alsó harmadban pedig egy 5 mm-es hasonló göb látható. A pajzsmirigy bal lebenye 48x15x15 mm. Szerkezete homogén. A lebenyek vascularisatioja norm. nagyságúak, szerkezetűek. Mindkét oldali parotis norm. nagyságú, szerkezetű. Tágult ductus, nyálkőre utaló UH jel egyik oldalon sem ábrázolódott. A nyaki nagyerek mentén kórosan megnagyobvodott nyirokcsomó nem látható. A nyaki nagyerek lefutása szabályos.
Vélemény: Struma nodosa 1.u.
A háziorvosom elküldött izotóp vizsgálatra, annak lelete:
Szimmetrikus pajzsmirigy vetületi képe látható. Caudalisan a jugulumot nem éri el. Az izótop felvétel normális. Az aktivitás eloszlás egyenletes. Funkcionálisan göb nem különül el.
Vélemény: normál uptake és scintigram.
Labor eredményeim, amiket a háziorvosom említett:
Vc:4,8,GFR:85, Chol:6,3, Tg:3, húgysav 309, Fvs:13, CRP: 6, TSH:0,88

A háziorvosom nem igazán segített, csak adja a beutalókat. Nem értem most van göb vagy nincs? Erre a kérdésemre se válaszolt. Endokrinológus szakrendelésre is csak nagy nehezen adott beutalót, mert jók az értékeim, miért is mennék oda?! De akkor ki mondja meg nekem, mik a teendőim? Ebben szeretném véleményét, segítségét kérni.
Előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Móniks

Tisztelt Móniks!

Köszönöm levelét. Így vizsgálat nélkül véleményt adni nem szakszerű és nem etikus. Annyit mondhatok, hogy nagy valószínüséggel nem rosszindulatú folyamat áll fenn, sem túl, sem alulműködés nem valószínű. Szerencsére az un. tumormarker is negatív, a göbök gyulladás következményei, amelynek immuno-endokrinológiai vizsgálata indokolt. Jódot ne szedjen, későbbiekben anti-TPO vizsgálata indokolt lesz!(én még az elmúlt évi és az idei járvány idején is rendeltem, ill. rendelek, annak ellenére, hogy sok kollégám még az oltás előtti időszakban meghalt a járványban)

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-11-30 17:19:04
Olvasói értékelés: 5/5

Papp Zsolt 3. oltás

Tisztelt Professzor Úr! Gyermekem Papp Zsolt (1992.05.05.)aki az Ön betege volt, a harmadik oltás előtt áll. Tavasszal az Ön által is javasolt kínai oltást kapta mindkétszer. Zsolti egy éve itthon él Kalocsán, dolgozik, tanul is mellette, és próbálja magát mentálisan helyre rázni. Éppen magába zárkózó időszaka van, és nyilván 29 évesen nehezen veszi, hogy még mindig belefolyok az életébe, bár szinte alig. Terészetesen megoldottuk, hogy Ő külön lakásban lakik. Szerencsére az egészségével kapcsolatos tanácsokat elfogadja. Sajnos, egy ideje azonban nem tudja magát a rendszerességre rábírni, így nem szedi a Syntroxint. Arra hivatkozik, hogy össze-vissza nincsen értelme szedni, és nehéz reggelente rábírnia magát az összeszedettségre, felkelésre. Az alap vérképe rendben van, engem azonban aggaszt a nyilvánvalóan magas TSH értéke, ami most ár évek óta 7-10 között van., a gyógyszertelenség miatt. 2021.02.26.vérvétel TSH 7.3 majd 2021.07.20-án aTPO 1706, TRAK 0,3, TSH 4.76, T4 6,78 D vitamin 25, , itt szedte a gyógyszereket. Freseniust szedett egész tavasszal napi 4000 mg-ot. 2021. 09.28. vérvétel TSH 9.280, T4 14,91, későbbi eredménye szerint mintha nem is szedett volna. Későbbi eredményei: Mi lehet az oka, hogy nem szívódik fel, ? Professzor Úr tanácsa mi lenne akár a TSH, akár a D vitamin kapcsán, milyen irányba induljunk? Ebben a pandémiás helyzetben kerüljük a szakrendeléseket, de magán vérvételi lehetőség most már itt, vidéken is elérhető. Harmadik kérdésem, hogy mind-e probléma mellett, leginkább a magas TSH miatt harmadik oltásként mit tetszik javasolni Zsoltinak, most már nagyon fontosnak érezzük a beadatását! Nagyon jó egészséget kívánva várom Professzor Úr tanácsait örök tisztelője: Soogyiné Hegedűs Brigitta
Tisztelt Soogyiné Hegedűs Brigitta!

Sajnálom, hogy ilyen helyzetbe került.
Válaszomat az alábbikban összegzem:
1. Az oltást 8harmadik oltást is!) mindenképpen javaslom.

2. Kétségetelen, hogy a felszívódási zavar is állhat az eredményei mögött. A D vitamin nem befolyásolja a felszívódást, de a tej étejtermékek igen!
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. A Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Ennek több gyakori oka, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-11-23 16:51:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Emelkedett kálium szint

Tisztelt Professzor Úr!
Van 5 hónapos kisbabám van, akit jelenleg is szoptatok. A napokban volt egy rutin vérvételelem +uh-m, amin volt néhány eltérés, és a netet bogarászva kicsit megijedtem miattuk, főleg a kálium miatt:
Se Kálium: 5,7mmol/l
(A lelet egészét feltöltöttem képként)
Az uh rendben van kivéve azt, hogy a jobb oldali petefészek polycisztás jellegű, szőlőfürtszerű képletek vannak benne. A jelenlegi baba a 3. gyermekem, soha előtte nem volt ilyen a petefészkem (a kálium szint is rendben volt). A nőgyógyászom azt mondta, hogy ne foglalkozzam vele ha nincs más tünetem. Hajhulláson kívül valóban nincs más.
Viszont ahogy nézegettem a netet, írták, hogy a megemelkedett káliumszintet és a cisztákat is okozhatja mellékvese probléma. Sajnos vesebeteg van is a családban, ill. cukorbeteg is. Az étrendemben abszolúte nem szerepel sok olyan étel, aminek magas a káliumtartalma.
A kérdésem az volna, hogy a leletem és leírtak fényében szükséges lehet vmilyen kezelés? Van mód arra hogy vhogy csökkentsem a káliumszintet és/vagy a petefészekben a ciszták eltűnjenek vagy ezzel valóban nem kell foglalkoznom?
Köszönöm előre is a válaszát!
Üdvözlettel
Andrea

Tisztelt Andrea!

Sajnos a mellékleteket nem lehetett megnyitni.A legegyszerűbb az volna, ha kérném forduljon az Önt kezelő szakemberekhez. Ez annál is inkább érthető volna, mert ők ismerik részletesen a problémáit. (A másik ok az, hogy az utóbbi időben már orvosok a „betegek bőrébe” bújva kérnek tanácsot a tanácstalanságban). Ezt most kivételesen nem teszem, mert átérzem a gondját, problémáját.
Néhány gondolatot összefoglalóan leírok, azért, hogy végre világossá váljon a lényeg, másrészt végére járhasson a kálváriájának:
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás (ez nem mindig van jelen!)
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek kezelése, ill. megelőzés
A PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt. Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok,
tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-11-20 17:49:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Covid-pajzsmirigy

Tisztelt Professzor úr!
Szeretném a tanácsát kérni. 2004-ben kezdődött a betegségem Basedow kórral, ami többször recidivált, majd 2018-ban a magas anti TPO (1300)és anti TG(266) arra utalt hogy hypothyreosisba fog konvertálódni, ami még nem történt meg. Az anti-TPO még mindig magas (900), a többi értékem megfelelő. Viszont a nyakam gyakran fáj, nincs is olyan nap hogy jó lenne a közérzetem és többször vagyok nagyon szomjas.
Most viszont be kell oltatnom magam, én a Sinofarm oltást szeretném, (már átestem a Covid betegségen).
Javasolja ezt az oltást? Ön szerint az oltás előtt érdemes valamilyen vizsgálatot végeztetni? Ha igen milyen vizsgálatokat?
Köszönöm válaszát!
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel : Horváth Szilvia
Tisztelt Horváth Szilvia!

Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigy-betegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”)Tehát a gyulladás túlműködéssel is járhat!!!!.
2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig.
3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Az ant-TPO mérése fontos, de leggykrabban a laboratóriumok sem foglalkoznak a funkció kérdésével! Ezt már 24 éve megtettem és publikáltam a vezető nemzetközi lapban, erre ismételten felhívtam a laborokban dolgozó kollégák figyelmét, de hiába......
A probléma lényege, hogy általában csak az antitest jelenlétété,"titerét" határozzák meg, de a funkcióját nem, pedig miként Basedow kórban jól detektálható a stimuláló antitest!!
Még aktuálisabb dolog, hogy a COVID elleni antitestet mérik, de funcióját nem határozzák meg (ez pedig lényeges lenne!).
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló (!) antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
Ami az oltást illeti: a Sinofarm oltást megkaphatja a pajzsmirigy-gyulladás kezelése mellett. Immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Nem a laboratóriumi leleteket, hanem a beteget célszerű kezelni, egyénre szabott kezeléssel.
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel :

Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-11-18 13:01:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

nyirokcsomó megnagyobbodás05

Tisztelt Professzor Úr!
Nyirokcsomó megnagyobbodás miatt vizsgált a füll-orr - gégészet.
A következő leletekkel kapcsolatban szeretném kérni tanácsát.
Laboratóriumi lelet:
Trichomonas 0 /látótér 0 - 0
T3 (szabad) 5,11 pmol/l 2,5 - 6,3
T4 (szabad) 14,94 pmol/l 11,5 - 22,7
TSH (szuperszenzitív) 1,52 mlU/l 0,55 - 4,78
Thyreoidea-peroxidáz elleni antitest: 54 IU/ml
UH lelet:
Status Praesens
NYAKI RÉGIO UH VIZSGÁLATA (PHILIPS HD7 XE TIPUSÚ KÉSZÜLÉKKEL)
A pajzsmirigy normális nagyságú, homogén szerkezetû.
A 2019.05.08.-i leletben leirt göbök jelenleg nem ábrázolódnak.
Kóros hyperaemia nem látható.
Az isthmus ép.
A trachea nem dislocalt, nem comprimált.
Mindkét mandibula szögletben egy-egy minimálisan megnagyobbodott, reactiv nyirokcsomó ábrázolódik.
A jobb oldali 11 x 6 mm-es, gyulladásos aktivitást nem mutat.
A bal oldali 9 x 6,5 mm-es, enyhén oedemas, csökkent reflectivitású. Konturja éles, beolvadás nem ábrázolódik.
Paracaroticusan megnagyobbodott nyirokcsomó egyik oldalon sem látható.
A nyálmirigyekben kórjelzõ elváltozás nincs.
A carotis rendszerben fali eltérés nem látható.
Diagnózis:
Homogén szerkezetû pajzsmirigy.
Lymphadenomegalia submandibularis min. grad. l.u.
Bal oldalon minimális gyulladásos aktivitás jelei.

Köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Ezek alapján nem lehet diagnózist mondani. További immuno-endikrin vizsgálatot javaslok.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-11-08 16:57:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja