SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Korábban már írtam kérdést itt az oldalon, azonban azóta jó néhány vizsgálaton átestem. Most az egyszerűség és átláthatóság kedvéért összefoglalóan leírom a történetemet. 27 éves fiú vagyok és még ősszel, október végén elkaptam egy legúti fertőzést, ami akkor intenzív hurutus köhögést és ezzel egyidejűleg magas vérnyomást eredményezett. A köhögésem nagyon elhúzódó volt, chr. bronchitist állapított meg a tüdőgyógyász, de mostanra egyébként rendeződni látszik, a vérnyomásom maradt és gyógyszert szedek rá.
Laborvizsgálatok:

2015.11.11-én sürgősségi laborviszgálat volt a 180-as vérnyomás miatt a kórházban, 38-as volt a CRP, más kiugró érték nem volt.

2015:11.25:
Éhgyomri :glucose: 4.8 mmol/l; Inzulin: 10,3 IU/L
60 perces :glucose: 5.8 mmol/l; Inzulin: 131,9 mIU/L
HOMA index: 2,20

2015.12.16:
TSH: 1,320 mIU/l
Anti TPO: 51,0 IU/mL

2015.12.30:
TSH: 2,604 mIU/l

2016.01.14:(Részletesebb hormonvizsgálat):
TSH: 4,59 mIU/l
FT4: 13,13 pmol/l
FT3: 4,88 pmol/L
Anti TPO: 46,0 IU/mL
Progeszteron: 2,36 nmol/l
Ösztradiol: 111,4 pmol/l
Tesztoszteron: 18,25 nmol/l

2016.01.18: Kortizol vizsgálat, nyálból, reggel felkelés után nemsokkal 7:30-kor:
kortizol: 5,5 nmol/l

2014.12.24.-én voltam tüdőgyógyásznál: chr. bronchitist állapított meg, amin ront egy picit az hogy allergiás is vagyok. Azóta a köhögésem sokat enyhült. Szedtem vitaminokat, köptetőt.
2015.12.24-2016.01.2-ig szedtem Cynt 0.4 mg,Lecalpin 20mg-t, Perindopril 4mg-t az orvos utasitasara. Azért hagytam abba 01.2.-án, mert január 1-én elmentem kerékparozni és aznap estére megint "elszállt" a vérnyomás szisztolás értéke (170) és a gyógyszer sem vitte le.

2016.01.5: Kariológiai vizsgálat: szívultrahang, EKG: minden rendben semmi probléma nincs, a gond "csupán" a magas vérnyomás. Innen kezdve szedek -jelenleg is- 20 mg Tanydon-t és 2.5 mg Nebibetat naponta, kardiológus javaslatára.

A gyógyszerrel a vérnyomásom normalizálódott, csak néha megy a 140 fölé a szisztolés érték. A hideg levegő kifejezetten megemeli és a köhögésemet is fokozza.
Emelkedett vérnyomásnál gyakran kipirul az arcom, olyan mintha stresszelnék, előfordul hogy ejszaka felébredek, a gyógyszer előtt sokat szenvedtem napközben és éjszaka is az alvással.


Kérdésem, hogy Professzor Úr hogyan értékeli a labor vizsgálat, különösen a pajzsmirigy értékeket? 1.3-ról lett 4.6, szinte a vérnyomáscsökkentő szedésével párhuzamosan. 24.-én kezdtem el szedni a gyógyszereket.

Reggeli 5.5 kortizol normális? Nem tul alacsony? Testmozgást milyen szinten/mértékben engedhetem meg?
Az orvosom azt mondta az értékekre hogy jók és rendbe fogok jönni.

Esetleg a gyógyszer elhagyásával mikor és hogyan probálkozhatok? Válaszát tisztelettel köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk.
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-20 18:02:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

e0790 pajzsmirigy betegség k.m.n

Tisztelt Professzor Úr!
2008.decemberben jártam Önnél először, akkor a TSH érték 8,0 volt. Diagnózis: E0790 Pajzsmirigy betegség k.m.n. Azóta kb. 7-8 havonta kell kontroll vizsgálaton megjelennem, mely után vérvétel is van. 2015. március végén derült ki, hogy magas a cukrom, azóta szedek erre is gyógyszert. A vérvétel során az Ön javaslatára a cukorszintet is ellenőrzik. 2013.08.01 óta a Dg: Autoimmun thyreoiditis remisszióban. Subsitualt hypothyreosis. A Th: Euthyrox 50. napi 1 tbl. Ez alatt a hét év alatt soha nem tapasztaltam mellékhatást, csak 2015. október végétől. Nem tudom, hogy ez az Euthyrox 50 hatására történt-e, de azóta szinte állandóan hasmenésem van, vagy pedig lágy székletem. Ezt jeleztem a legutóbbi alkalommal (2015.12.10), de lehet, hogy túl halkan mondtam, mert nem reagált rá. Meg kell vallanom, hogy karácsonykor derült ki, tévedtem és nincs elegendő tablettám otthon, a háziorvos pedig két ünnep között nem rendelt. Így kb. két hétig csak fél Euthyrox 50 tablettát szedtem naponta, viszont azt tapasztaltam, hogy végre megszűnt a hasmenés. Most januártól már rendesen szedem a gyógyszert, azaz napi 1 tbl.Euthyrox 50 reggeli előtt egy órával és szinte azonnal jelentkezett újra a hasmenés, néha éjjel is többször, szinte kirobban belőlem a széklet. A háziorvos javaslatára Enterol 250 mg. tablettát szedek naponta 2x, illetve január 15 óta napi 3 tasak Smecta port. Diétáztam, másfél hétig csak sóban-vízben főtt burgonya, sárgarépa, reszelt alma, almakompót, banán és háztartási keksz volt az étrendem. Semmi hatása nem volt, sőt most már naponta többször is van folyékony székletem, éjjel is legalább egyszer. Tisztelettel szeretném megkérdezni, hogy okozhatja-e a hasmenést az, hogy esetleg már "túl sok" az Euthyrox 50 mg. tabletta. Válaszát és türelmét előre is nagyon szépen köszönöm. Tisztelettel: Lujza
Tisztelt Lujza!

Panaszainak több oka is lehet:
a. ) bél eredetű betegség (IBS)
b.) tejcukor érzékenység (az Euthyroxban tejcukor is van!)

Panaszai fennállása esetén további kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok?


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-20 16:41:44
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
45 éves nő vagyok. Gyógyszergyárban dolgozom vegyésztechnikusként, ahol szinte napi szinten van alkalmam dienogeszt, etinil-ösztradiol fogamzásgátlóval kapcsolatba kerülni. Az ösztradiol szintem most már évek óta (kb 3 éve) emelkedett értékeket mutat. 2000-3000 pmol/L.
Az utolsó mért ellenőrzésnél pl.: a menzesz 4. napján : Ösztradiol: 2105,3 pmol/L, progeszteron 6,1 nmol/L, tesztoszteron 1,1 nmol/L, Kortizol 413,2 nmol/L
Volt egy fél éves időszak, amikor másik üzemben dolgoztam, és egyáltalán nem találkoztam hormonnal, az ösztradiol szintem akkor is 3000 pmol/L körüli értéket mutatott.
Utána olvastam a neten, és rájöttem, hogy ösztrogén dominenciám van, ami elég sok tünetet okoz azon kívül, hogy folyamatosan magas:
21 napos a ciklusom, de az utóbbi hónapokban ez is rövidült és volt, hogy 9-16 nap múlva újra megjött. A vérzésem sokkal erősebbé vált, mellfeszülés, ingerlékenység , krónikus fáradtság, szédülés, hajhullás, idegesség, nyugtalanság, pattanások, az arc kipirosodása, rosacea, hangulatingadozás tüneteim lettek. Mivel elolvastam, hogy nagyon komoly, akár rákot is okoz az Ösztrogén dominancia, ezért az lenne a kérdésem, hogy azon kívül, hogy próbálom elkerülni a hormonkészítményekkel való kapcsolatot, van-e valami lehetőség, hogy a hormonháztartásom egyensúlyba kerüljön, és megszűnjenek a problémáim?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Egnisz
Tisztelt Egnisz!

A gyógyszergyárakban a levegőben lévő hormonálisan aktív molekulák valóban gyakran okoznak gondot.
I. Ezek egy része ú.n. EDC anyag.
Mik azok az EDC anyagok? Ezek a hormonháztartást megzavaró vegyületeket, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötödését, reakcióját, vagy kiürülését. Az EDC anyagok egyre nagyobb mennyiségét állítják elő és egyre számottevőbb mennyiségben kerülnek a természetbe, így az eddig elhanyagolhatónak számító szennyezések jelentőssé váltak. Ilyenek a lángfogó polibrómozott -bifeniléterek (PBDPE-k), biszfenol-A és benzinadalékok. Ezen vegyületek káros hatásai sokáig ismeretlenek maradtak, mivel meghatározásukhoz nem állott rendelkezésre megfelelően érzékeny analitikai eljárás. Az EDC-re jellemző a DDT története. Fél évszázad telt el azóta, hogy a DDT rendkívüli rovarölő (inszekticid) tulajdonságát felismerték és harminc éve, hogy katasztrofális környezeti hatásaira rádöbbenve használatát a fejlett országokban betiltották.
A legfontosabbak a következők:
Alkilfenolok és származékaik
Ftalátok
Biszfenol-A és hasonló fenolok
PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
Égéstermékek (ezek nemcsak a gumiabroncsok, híradástechnikai termékek égetésekor szabadulnak fel, hanem nagyobb mennyiségben repülőterek környéki is kimutathatók
Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
Rovarirtók (peszticidek)
Gyógyszerek (pl. Cordarone, Amiodaron)
Fémek és fémtartalmú vegyületek
Természetes anyagok (fitoösztrogének)
Ezek az anyagok nem kis részben felelősek hazánk népesedési helyzetéért. A kutatások azt bizonyították, hogy a DDE,  a DDT főmellékterméke, a testben hatásos anti-androgén, ami azt jelzi, hogy gátolja a férfi hormon hatásait. E tulajdonsága miatt, legalábbis részben, okozója a férfiak között egyre gyakoribb meddőségnek és impotenciának. Jóllehet a fejlett országokban a DDT használatát már legalább húsz éve betiltották vagy korlátozták, azonban nagyon lassan bomlik le (felezési ideje a természetben mintegy száz év!), felhalmozódik és koncentrálódik a táplálékláncban, s káros hatásai vannak a vadon élő állatok szaporodására is. Ezzel magyarázható, hogy használatának betiltása ellenére a DDT még ma is kimutatható minden ember szervezetében, főleg a zsírsejtekben. Az ösztrogén-jellegű (női hormon) EDC-k hatására mellrák alakulhat ki, de az utóbbi években a hererákos esetek száma is erősen emelkedett. Más anyagokról, így a fogamzásgátló tablettákról is egészségkárosító hatást tételeztek fel. Ez nagy mennyiségben igaz is, azonban szerencsére csak kis mennyiségben kerülnek ki a természetbe, ezért jelentőségük még nem nagy (ivóvízben még nem sikerült kimutatni hitelt érdemlően jelenlétüket). A környezetre sokkal jelentősebb veszélyt jelentenek a mosószerek, lágyítók, ugyanis ezek több ezer tonnás mennyiségben szennyezik a természetet. Az EDC hatású mosó- és mosogatószereket gyakran mutatták ki ivóvízből is. Miután minden évben számos új vegyi anyag kerül forgalomba és a környezetbe az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag adalékokkal, festékekkel (ezek cumisüvegekben, gyermekjátékokban is kimutathatók!), a jövőben a rendelkezésre álló
vizsgálati módszerekkel azt is meg kellene rendszeresen határozni és ellenőrizni, hogy ezekből nem szabadul-e fel hormonhatású anyag.
Az EDC anyagok egy külön csoportját alkotják a TDC („thyroid disrupter chemicals” azaz a pajzsmirigyet károsító anyagok).
A háztartási vegyszerek között található perfluór-oktánsav pajzsmirigybetegséget okoz! („Household chemical perfluoro-octanoic acid linked to thyroid disease”).
A legújabb statisztikai adatok a következők:
Az USA-ban a National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) III (2009) által végzett részletes felmérés szerint 17.353 felnőtt egyénből 7,5% volt pajzsmirigybetegek (20 millió ember!)
A csökkent pajzsmirigyműködés azt mutatta, hogy hypothyreosisos betegek 65%-ban volt kóros vérzsír (koleszterin) érték és koszorúér betegség. A betegek hormonális kezelésével a vérzsír szintek normalizálódtak és a koszorúér rizikó 9-31%-ra csökkent
Az USA-ban 11 millió ember ivóvizében a perklorát szint magas, az anyatejben 10,2 ug/l, a tehéntejben 2 ug/l, ami súlyosan károsítja a magzat és az újszülött pajzsmirigy működését, rontja szellemi fejlődésüket.
A DDT és metabolitjai rendkívül lassan bomlanak le, felezési idejük 60-100 év.
Több ezer tonna biszfenol-A kerül ki a természetbe évente, elsősorban mint epoxigyanták ipari mellékterméke, de műanyag-adalékként, és fogtömésekben is alkalmazzák.
A hagyományos szennyvíz-tisztítók csak kis mértékben távolítják el a biszfenol-A-t
Perfluor-oktánsav (PFOA) és származékaik. Ezek a teflon bevonatban találhatók és pajzsmirigybetegséget okozhat! (Teflon chemical may harm thyroid)(Wales J et al. 2009).
II. Az ösztrogén dominancia nem egyszerűen laboratóriumi, hanem klinikai fogalom, ezért annak kivizsgálása és egyéni kezelése indokolt.
Mi az ösztrogén dominancia lényege?
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.
Ösztrogén
- Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
- Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
- A menstuációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik
- Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti
Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is. Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.
Progeszteron
- Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
- Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
- A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
- Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei  
- Terméketlenség, meddőség
- Tüszőrepedés nélküli ciklusok
- Vetélés!
 - Premenstruális szindróma (PMS)! 
- Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
- Migrén, krónikus fejfájás
- Alacsony libidó
- Endometriosis!
- Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
- Hüvelyszárazság
- PCOS - policisztás petefészek
- Korai menopauza
- Korai serdülőkor
- Pajzsmirigybetegség !
- Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
- Magas vérnyomás
- Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
- Hajhullás
- Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
 - Osteoporosis - Csontritkulás
 - Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
- Magnézium hiány
 Ebből következően további kivizsgálás és oki kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-20 16:37:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Út !
Szeretném megkérdezni.hogy a Hashimotós pajzsmirigy alulműködésben szenvedő betegnek ajánlott-e a gluténmentes étrend,valamint a keresztes virágu zöldségek fogyasztásának mellőzése.Több cikket olvastam,melyek ezeket nem javasolják.
Tisztelettel várom válaszát:Olga
Tisztelt Olga!

Természetesen egyéni elbírálás kérdése, de amennyiben gluténérzékenység valamelyik formája fennáll, akkor a gluténmentes étrend javasolható.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-20 16:24:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor ùr!
Szerbiàból, Szabadkáròl írok Önnek. Nagyon örülök, hogy rábukkantam íràsaira! A legrèszletesebbek ès legèrthetőbbek az összes többi közül, köszönöm!
A vèlemènye nagyon sokat segìtene nekünk. 34 èves fèrjemnèl ezt diagnosztizàlták: struma nodosa partim cystica l sin gl thyreodiae E 04.9 Mèrete: 30x33x44 mm. Szeptemberben punkciòt vègeztek, a citològiai vizsgálat rendben volt (vèrsejtek, koloid, makrofág citoplazma, aprò uniformis tireociták). Vèrvètel által is kizàrtàk a rosszindulatù daganat lehetősègèt. A pajzsmirigy hormonjaival sincs gond, tsh,t3,t4 is a megfelelő èrtèkek közt van- kètszer is ellenőriztük kèt hònap alatt. Az orvosok akkor azt javasolták, hogy a ciszta mèrete miatt műtèttel eltávolìtanàk a cisztát, de sajnos akkor vele együtt az adott pajzsmirigy lebenyt is. A ciszta azóta ùjratelìtődött- nem ellenőriztük le ultrahanggal, de minimálisan èrződik, làthatò.
A kèrdèsünk, hogy Ön szerint lehetsèges lenne- e elkerülni a műtètet szklerotizáciòs kezelèssel? Mely vizsgàlatokat kène ùjra elvègezni Önnèl? Olvastam, hogy mèg a jòindulatù göböket is veszèlyes meghagyni, mert 60 èves kor felett ki tud benne fejlődni az anaplasztikus ràk.Ez szklerotizáciò esetèben is igaz?
Nagyon nem szeretnènk egy jòl működő pajzsmirigyet megcsonkìtani, ha nem muszáj...Ultrahangos kèpet is mellèkelek.
Elnèzèst a sok kèrdèsèrt, vàlaszàt előre is köszönjük!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm kérdését.
Gyakran kapok kérdést a kedves Olvasóktól, hogy a pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. Ezért egy rövid összefoglalót mellékelek, amelyben egyúttal bemutatok egy általam végzett viszonylag egyszerű, nem műtéti megoldást ezeknek a betegeknek a gyógyítására.A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet.
Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető.
A göb a leszívás és sklerotizációja elvégezhető, ha:
a.) a göb nem többrekeszes
b.) nem túl nagy 5,0cm-nél kisebb
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-20 13:51:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
A véleményét szeretném a kérni a következő problémámmal kapcsolatban: 29 éves leszek és körülbelül 10 éve migrénes fejfájásban szenvedek. Egyoldali a fejfájásom, 3 napig szokott tartani és előfordul, hogy hányinger, hányás kíséri, illetve az érintett 3 napon fény- és zajérzékeny vagyok. Pár éve kivizsgáltattam, de semmit nem találtak az orvosok, annyit mondtak, hogy együtt kell élnem vele. Viszont annyira rosszul szoktam lenni és a fájdalom korlátoz a munkámban és a hétköznapi teendőimben is, ezért próbáltam már többféle gyógyszert, teát, masszázst, akupunktúrás kezelést, természetgyógyászt, de semmi nem használ. Egy ideje rendszeresen vezetem a rohamok gyakoriságát és havonta kétszer keseríti meg a napjaimat. Az egyik alkalom menstruáció előtt vagy után, a másik alkalom pedig a ciklusom felénél, ezért hormonális migrénre gyanakszom. Ezt pedig véleményem szerint az váltotta ki, hogy 16 éves koromban elkezdtem fogamzásgátló tablettát szedni annak ellenére, hogy nem szedhettem volna. A gyógyszer idézett elő először nagyon erős fejfájást, volt, hogy a végtagjaim is zsibbadtak, de én nem akartam abbahagyni a szedését és szedtem pár évig. Többfélét próbáltam, mert bíztam benne, hogy valamelyiket elviseli a szervezetem. De ez nem így lett, ezért már idősebb fejjel beláttam, hogy abba kell hagynom. Már évek teltek el, hogy semmilyen gyógyszert nem szedek, de a fejfájás megmaradt havonta két alkalommal, amit az előbb írtam is. Azt gondolom, hogy a fogamzásgátló tabletta felborította a hormonháztartásomat és azt szeretném tudni, hogy van-e erre valamilyen megoldás vagy gyógyszer, amivel elkerülhetem a migrénes rohamokat vagyblegalább enyhíthetem? Havonta kétszer 3 nap szenvedést okoz, van, hogy dolgozni sem tudok bemenni.
Röviden leírva ez lenne a történetem, bízom benne, hogy tud új és hasznos információkat adni és talán van esélyem rá, hogy ennek egyszer vége legyen. Várom szíves visszajelzését, segítségét. Köszönöm. Brigi
Tisztelt Brigi!

A hosszú időn át alkalmazott hormonális fogamzásgátlóktól mindig óvom a hölgyeket! Sajnos erre ismét szomorú adatott produkált.
Ami a migrénes típusú fejfájásait illeti, az valóban az ún. PMS körébe tartozhat. Mi is a PMS?
Premenstruációs tünetegyüttes (PMS) tünetei és kezelése

A nők gyakorta éreznek érzelmi és testi tüneteket a havivérzést megelőzően. Ezeket nevezzük összefoglaló néven premenstruációs tünetegyüttesnek (szindrómának). A havivérzés közeledtével jelentkező tünetegyüttesben ma már több, mint 150 féle panaszt tartanak nyilván. Ilyenek az emlőérzékenység, hányinger, ingerlékenység, szorongás.
Előfordulás
Premenstruációs panaszokat a hormonálisan aktív nők közel 80%-a tapasztal. 20-40%-ban a panaszok jelentősek, rontják az életminőséget, az esetek 2,5-5,0 %-ában pedig átmeneti munkaképtelenséghez vezetnek. Gyakrabban fordulnak elő vérzési rendellenességek, valamint szorongásos kórképek, depresszió egyidejű fennállása esetén.
Okok
Minden kétséget kizáróan nem egyetlen kórokra vezethető vissza. Kialakulásában hormonális, genetikai, táplálkozási és viselkedési tényezők játszhatnak szerepet. Az alábbiakban a lehetséges okokat részletezzük:
Hormonális tényezők:
A havivérzés közeledtével az ösztrogének és a progeszteron szintje csökken. A tünetek ezzel párhuzamosan jelentkeznek. A tüszőrepedés rendszeres elmaradása és/vagy sárgatest-elégtelenség esetén is gyakoribb és súlyosabb az állapot. A hormonális egyensúlyhiány szerepére utal az a tény is, hogy a kiegyensúlyozott hormonkínálatot biztosító fogamzásgátló tabletták sok esetben kedvezően befolyásolják a tünetek gyakoriságát és súlyosságát.

A mineralokortikoidok a mellékvesekéreg felszíni rétegében (zona glomerulosa) termelődő szteroidhormonok (dezoxikortikoszteron = "DOC", és az aldoszteron), melyek a vese kanyarulatos csatornáiban fokozzák a nátrium és víz visszaszívódását, valamint a kálium és hidrogénion kiürülését. Ezáltal fontos szerepet játszanak a szervezet só- és vízháztartásában, a vérnyomás és a vér vegyhatásának (pH-értékének) szabályozásában. A mineralokortikoid termelésben bekövetkező változások okozhatják a PMS-re jellemző puffadásérzést.

A prolaktin az agyfüggelékmirigy (hipofízis) savasan festődő (acidofil) sejtjeiben termelődő, 198 aminosavból álló fehérjehormon. Régebben csak a tejelválasztásban tulajdonítottak neki jelentőséget. Mára kiderült, hogy valamennyi nemi hormon hatását és termelődését csökkenti, ezáltal fontos szabályozó szerepet tölt be a nemi aktivitásban és a fogamzóképességben is. PMS során az emlők érzékenységét, feszülését okozhatja, bár néhány tanulmány szerint a prolaktin termelésének csökkentése a panaszokat érdemben nem befolyásolja.

A prosztaglandinok hormonszerű vegyületek, melyek számos élettani funkcióban játszanak szerepet: szüléskor a vérnyomás, véralvadás és az érfalak átjárhatóságának szabályozásában fontosak. Az ellentétes hatású prosztaglandinok egyensúlyának megbomlása ödémát, magas vérnyomást, éreredetű fejfájást idézhet elő.

A szerotonin és gamma-amino-vajsav (GABA) az agy fontos ingerületátvivő anyagai (neurotranszmitterei). Az agy alacsony szerotonin termelése depresszióhoz, szorongáshoz vezet, melyek a PMS legjellemzőbb tünetei közé tartoznak.

Az endorfinok stressz hatására az idegrendszerben termelődnek. Élettani szerepük a fájdalomcsillapítás és a fájdalom ingerküszöb megemelése. Az endorfinok elégtelen termelődése ugyancsak szerepet játszhat a PMS létrejöttében.

A táplálkozás szerepe:
Az asszonyok többsége a táplálkozás megváltoztatásával csökkenteni képes a PMS tüneteit. Bizonyos ételek és italok kerülése a tüneteket sokkal elviselhetőbbé teheti.
A vér alacsony cukorszintje (hipoglikémia) gyakorta előfutára a PMS-szindróma kibontakozásának.
Depresszió: Mivel az asszonyok többségénél a PMS meghatározó tünete a depresszió, jogos a feltételezés, hogy depressziós egyéneknél a PMS könnyebben alakul ki. Egy jelentős nemzetközi tanulmány szerint a PMS-ben szenvedők 57-100%-ánál már fordult elő depressziós epizód, szemben a PMS-ben nem szenvedők 0-20%-os arányával.
Tünetek:
Mentális problémák: csökkent koncentrációkészség, döntésképtelenség.
Fájdalmak: fejfájás, emlőérzékenység ízületi és izomfájdalmak.
Idegrendszeri problémák: álmatlanság, aluszékonyság, étvágytalanság, bizonyos ételek túlzott kívánása, fáradtság, levertség vagy éppen mozgás és beszédkényszer ("agitáció"), a nemi késztetés megváltozása, ügyetlenség, szédülés, hangyamászás érzése
Gyomor-bélpanaszok: hányinger, hasmenés.
Vegetatív zavarok: erős szívdobogás-érzés ("palpitáció"), fokozott verejtékezés.
Só- és vízvisszatartás: puffadás, testsúly-növekedés, csökkent vizelet-elválasztás.
Bőrpanaszok: akne, zsíros bőr és haj.
Diagnózis
A PMS kórismézése bonyolult az okok ismeretének hiánya és más betegségekre is jellemző, nehezen elkülöníthető tünetei miatt. A panaszok ciklusos előfordulása döntő a diagnózis felállításában: menstruáció közeledtével erősödnek, majd a havivérzés jelentkezésével megszűnnek.
A ciklusosság felismerése céljából menstruációs naptárt kell vezetni, amibe az egyes napokon tapasztalható tüneteket egyenként fel kell jegyezni. A panaszokat több hónapon át célszerű megfigyelni. Ha ugyanis csak szórványosan észlelhetők, valószínűleg nem PMS-ről van szó.
A diagnózis másik kulcsa a PMS-hez hasonló más kóros állapotok kizárása, így:Meg kell vizsgálni a pajzsmirigy működését.

Kezelés :az okok tisztázás után lehetséges!

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 12:50:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!Nagy szakmai tekintély lévén a segítségét és tanácsát szeretném kérni!Párommal egy éve tervezünk babócát,de eddig sajnos sikertelen a próbálkozásunk...2014.05.05.-én műtöttek endometriózissal(petevezeték átjárhatónak bizonyult,cisztám nem volt),a műtétet követően 3 hónappal végleg abbahagytam a fogamzásgátló szedését.2015.januárjában pozitív teszt és 5 napos késés után a menstruációm megjött,onnantól kezdve minden menzeszem előtt 5 napos pecsételés jelentkezett.Mivel akkori nőgyógyászom nem tartotta fontosnak a hormonális kivizsgálást,kérésemre háziorvosom TSH vizsgálatot rendelt el,melynek eredménye( szemben a műtét előtti 2.3-as értékkel) 4.2 mlU/l lett.Ezzel az eredményemmel a nőgyógyászom napi 50 mikrogramm L-thyroxin szedését javasolta,de a pecsételésem továbbra sem múlt el.Komplex hormonális kivizsgálás után a magas prolaktin szintemre Bromokriptint kaptam,minden más értékem (TSH is) rendben van.Eközben kértem anti-TPO vizsgálatot is,melynek értéke 48 IU/ml lett.Szeptember óta zsinórban minden ciklusom vége előtt már 5-6 nappal pozitívat teszteltem,de ismételt pecsételés keretében végül újra és újra megjön a menzeszem,ami nagyon megvisel.Egyik hónapban kísérleti szinten ciklus 17. napjától progeszteron pótlással próbálkoztam,és habár a menzesz előtti pecsételés ugyan elmúlt,a pozitív teszt ismételten negatívba váltott (amúgy ebben a hónapban a pótlás előtt 2 nappal -mint mindig-gyönyörű peteérésem igazolódott 45ös progeszteronnal).Tehát a beágyazódás után pár nappal valami mindig megszakad,a teherbeeséssel/fogantatással gondom nincs,ellenben valami hatalmas bibi lehet, attól félek talán immunológiai probléma...Azt sejtem hogy az endometriózisom végett talán a gyulladásos citokinek és mediátorok magas szintje,tehát maga az alapbetegség komoly gondot jelenthet.Nem tudom milyen irányba induljak el,teljesen el vagyok keseredve,ugyanis a nőgyógyászom már egy évvel ezelőtt meddőségi centruma által kiadott papírokat tölttetett ki velem és a párommal (akivel a vizsgálatok alapján minden rendben van),de ha IVF-re vagy akár lombikra került volna sor se lettünk volna előrébb,hiszen ha a beágyazódással vannak gondok,akkor bármilyen beavatkozás ugyanúgy sikertelen lett volna.Tehát egyenlőre ebben megoldást nem látok...kérdésem lenne,hogy ezzel az anti-TPO szinttel már kijelenthető,hogy autoimmun pajzsmirigy beteg vagyok?Amennyiben így van,ez magyarázat lehet a sorozatos korai vetélésekre akár már a 4.-5. héten?Illetve az endometriózis okozta immunstátusz is vezethet ilyen problémákhoz?Terheléses IR-vizsgálatom még nem volt,de a HOMA-IR értéke 1 alatti...elképzelhető,hogy a normál HOMA-érték ellenére szükség lenne terheléses vizsgálatra is?Várom szíves válaszát,segíségét előre is köszönöm! Üdvözlettel: Hérics
Tisztelt Hérics!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.

Addig is miben segíthetek?

A pajzsmirigy egy 20-40 g-os, a nyakon a pajzsporc előtt elhelyezkedő szervünk, amely két hormont állít elő: a tiroxint és a trijódtironint. Ezek a hormonok  szabályozzák a szervezet energiaegyensúlyát, ami azt jelenti, hogy nyáron kevesebb, télen több hormont képeznek. Ezen túlmenően a pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szem-pontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt  vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara áll.  Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2014 április 16-17 között  Washingtonban  megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol   igyekeztünk a külföldi kollégákkal összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési  rendellenességek közötti tudományosan megalapozott  kapcsolatokat. Később a Debrecenben rendezett kongresszuson részletesen ismertettem a terhesség, a vetélések endokrinológia és immunológiai hátterét. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal  növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a  nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
8.A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
9.  A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek  8-18%-ban  autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
11.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert  egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a  terhességben  egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus  segítségét vegyék igénybe a diagnózistól  a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-,  bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun  pajzsmirigybetegség állhat!).
Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése  lényegesen  csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést,  koraszülést, fejlődési zavarokat.
Jó egészséget kívánok:



Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 12:42:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
44 éves nő vagyok. 2015. október végén vérképet csináltattam az évek óta fennálló/visszatérő vashiányom ellenőrzésére. A háziorvosomat másik orvos helyettesítette, akivel ritkán találkozom, ő a soványságom miatt TSH-hormon ellenőrzést javasolt. 2 éve életmódváltás miatt fogytam kb. 13 kilót, a 178 cm-es magasságomhoz 65 kg társul. Az életmódváltás a cukor, gabona, tejtermék elhagyását jelenti, de nem 100 %-os mértékben. A vas 5,3, a TSH 7,010 lett, a koleszterinem 7,2. A háziorvosom azt javasolta, januárban ismételjük meg a vizsgálatot, addig nem szükséges a kezelés. Kaptam vastablettát, azt be is szedtem. Január 11-én megismételtettem a vizsgálatot, most a vas 34,50. Ilyen magas soha nem volt, amióta vizsgálnak. A vénás vaskezelés után, amit 1,9-es érték után rendelt el az orvosom 2014-ben, csak 16 lett. Most a TSH 11,200 lett. A szabad trijodthyronin 4,26, a szabad tiroxin 11,03. (Ezeket az első vizsgálatnál nem nézték.) A pajzsmirigy alulműködés tüneteit nem nagyon észlelem magamon, legfeljebb néha a fáradékonyság, fázósság, de nem annyira feltűnően. Fogamzásgátlót nem szedek. Évek óta visszatérő (vagy talán el sem múló) hüvelygyulladással küzdök, amire most szedek gyógyszert (Flucohexal). Más egészségügyi problémám nincs, amióta egészségesen étkezem, még megfázás is nagyon ritkán betegít meg, és nagyon hamar gyógyulok belőle.
Azt szeretném Öntől megkérdezni, hogy mi lehet a tüneteim hátterében, illetve hogy Ön szerint hova forduljak.
Tisztelt Kérdező!

Ezek az önmaguknak ellentmondó laboratóriumi leletek azt gondolom nem igényelnek kommentárt. Ez is azt mutatja, hogy a „Ne laborleletet kezeljük, hanem beteget.”
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. megközelítés.
A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
A hüvelygyulladás (főleg a visszatérő forma) a helyi immunológiai tényezőkkel függ össze, ez s további immunológiai, immuno-endokrin kivizsgálást tesz szükségessé.
Jó egészséget, oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 12:31:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
32 éves nő vagyok, öt éve túlműködő pajzsmiriggyel élek. Időközben kiderült, hogy PCOS-m is van, így a gyermekvállalás csak tolódott A gyógyszeres kezelés (Metothyrin) sikertelen volt, ahogy az első radiojód kezelésem is. A második izotópos kezelést szeptemberben kaptam meg, ennek a következményeként a december 4-i vérvételen 89.4 lett a tsh és az Ft3 és Ft4 is rossz. Szinte ezzel egy időben gyulladt be a jobb mellem. Az elvégzett uh vizsgálat során kiderült, hogy mindkét mellemben több és eltérő méretű ciszta található, amelyből az egyik begyulladt. Erre antibiotikumos kezelést kaptam. A kérdésem az lenne, hogy ezeket a cisztákat, vagy legalábbis a gyulladásos állapotot okozhatta-e a most kialakult pajzsmirigyalulműködés? Ha rendeződik a hormonháztartás elmúlhatnak-e a ciszták? Kis melleim vannak, melyek elég mirigyes állapotúak, így az önvizsgálat során nem éreztem korábban ezeket. Időközben kaptam Euthyrox-ot (75), de érdemi választ sehol. Az uh-n a doktornő szerint a pajzsmirigybetegségemnek nincs köze a cisztákhoz, a háziorvosom szerint igen. Egyenlőre az endokrinológushoz és a következő ultrahangos vizsgálatra is csak márciusra kaptam időpontot. Igen tanácstalan vagyok. Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos leveléből nem derült mi, hogy mi okozta a pajzsmirigy túlműködését, mivel egészen más a helyzet az autoimmun és a nem autoimmun eredtű között.
I.Az emlő folyamat és a pajzsmirigy betegségeinek összefüggése nem mai keletű. Jóllehet az emlőrák tüneteit már az egyiptomi papirusztekercseken is leírták, a betegség megelőzése és gyógyítása korunk orvostudományának egyik legnagyobb feladata. Magyarországon 2004-ben 2285 nő halt meg ebben a rettegett betegségben, a számítások alapján azonban 1,26 millióra teszik a veszélyeztettek számát! Az emlőrák rendkívül heterogén betegség nem csak kialakulása, mérete, kiterjedése, de lefolyása alapján is. Abban azonban minden tanulmány megegyezik, hogy a korai felismerés, a legalább évente elvégzett, nem fájdalmas emlőszűrés lényegesen csökkentheti a betegség halálozását. A megelőzés, a betegség kialakulásának jobb megismerése miatt a kutatások egyik fontos iránya az, hogy keressék azokat a rizikófaktorokat, amelyek a betegség létrejöttében és biológiai tulajdonságaiban szerepet játszanak. A genetikai (örökletes) és szerzett faktorok egész sorát sikerült már megtalálni. Az utóbbi időben vetődött fel, hogy ez a kórkép a pajzsmirigybetegségeivel is kapcsolatban lehet. A gyanú, hogy a két betegség összefügghet tulajdonképpen régi keletű. Beatson már 1896-ban megfigyelte és leírta, hogy emlőrákos betegeinek kezelése pajzsmirigy kivonatával előnyösnek bizonyult (Lancet 1896, 2: 104). Ez a korai megfigyelés feledésbe merült és csak a legújabb statisztikai adatok hívták fel a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy betegségei gyakran társulhatnak mellrákkal. Eddig azonban arra gondoltak, hogy csak véletlen egybeesésről lehet szó. A két mirigy felépítésének, működésének, immunológiájának jobb megismerése arra ösztönözte a kutatókat, hogy górcső alá vegyék ezt a fontos problémát. Japán szerzők 1982 óta vizsgálták a két betegég kapcsolatát és azt találták, hogy a mellrák előfordulási rátája magas a pajzsmirigybetegekben (16,4%). Azt is kimutatták, hogy, 201 emlőrákos betegből 33 betegnek pajzsmirigyműtétük is volt (Nio Y. Anticancer Res. 2009,29,1607). Jóllehet a pajzsmirigy gyulladásos betegségei és az emlőrák között közvetlen kapcsolatot eddig nem bizonyították, de a csökkent pajzsmirigyműködés (hipotireózis) és a daganat rosszindulatúságának foka között összefüggést tudtak igazolni. Ez év nyarán jelent meg ugyanis az a tanulmány, amelyben a szerzők az vizsgálták, hogy az emlődaganat sejtjei egérbe ültetve miképpen viselkednek (Martinez-Oglesisa O. és munkatársai, Plos, 4, 1-10, 2009). Azt a meglepő felismerést tették, hogy azokban az egerekben, amelyeknek a pajzsmirigyük csökkent működésű volt a daganatsejtek lényegesen gyorsabban növekedetek és vezettek az állatok pusztulásához. Miután a hipotireozis fő oka hazánkban is az autoimmun pajzsmirigybetegség, ezért a két betegség egyikének meglétekor minden esetben kell vizsgálni a másik esetleges meglétét. A csökkent pajzsmirigyműködés kezelése előnyös lehet az emlőrákos betegek számára.
Melyek a legfontosabb gyakorlati következtetések ezekből a megfigyelésekből:
1. A pajzsmirigy megbetegedései esetén feltétlen gondolni kell emlőrák veszélyére és fel kell hívni a figyelmet a mammográfia szükségességére.
2. Az autoimmun pajzsmirigybetegség fennállása hajlamosít a csökkent működésre, azért az emlőrákos betegek pajzsmirigyének vizsgálata és szükség esetén kezelése növeli a túlélés esélyeit.

II. A PCOS gyakran társul pajzsmirigy autoimmun betegségével

A PCOS genetikailag alapvetően meghatározott, de környezeti tényezők által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul. Létrejöttében több, részben egymást erősítő folyamat játszik szerepet. Alapvető az petefészkek fokozott férfi hormon (androgén) elválasztása, amihez a mellékvesék többé-kevésbé szintén aktívabb androgén termelése társul. A petefészkek kóros hormontermelése részben – alkati okok által meghatározott –az agyalapi mirigy hormonjának, az LH- termelődésnek a FSH rovására történő fokozódásának – a következménye. Ezen hormonzavar részben elsődleges, de részben a kóros női hormonok (ösztrogén, progeszteron) és az androgén arány eredménye is.
A magas inzulin szint (hyperinsulinaemia) is alapvető szerepet játszik a betegség mechanizmusában. A hyperinsulinaemia csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) szintjét, aminek fokozott nemi hormon, IGF-1 hatás lesz a következménye. A hyperinsulinaemia és inzulin rezisztencia egymást kölcsönösen fokozzák, ami a PCOS mechanizmusának egyik önerősítési körét hozza létre, s magyarázza, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
Tünetek:
A PCOS a serdülőkortól kezdődően okozhat panaszokat, menstruációs zavart, majd meddőséget, infertilitást, illetve hyperandrogen tüneteket: hirsutismust (fokozott szőrnövekedést, férfias jellegű hajhullást. A PCOS súlyfelesleg esetén gyakrabban manifesztálódik, ezért gyakori a túlsúly vagy elhízás. A PCOS és a metabolikus szindróma (kóroe elhízás) (MS) között olyan szoros kapcsolat van, hogy tágabb értelemben a PCOS a MS egyik manifesztációja. A PCOS a szénhidrát anyagcserezavar vonatkozásában – különösen, ha elhízás is társul – jelentős kockázati tényező: a relatív kockázat a 2-es típusú diabéteszre 7,5 szeres.
A PCOS gyakori, de pontos előfordulását csak becsülni lehet: a nők 5-10 %-a lehet érintett! Fontos tudni, hogy morfológiailag a PCO (a polycystás ovarium maga) még gyakrabban mutatható ki, kb. a nők 30 %-ában, klinikai tünetek és panaszok nélkül is. Egyéb hyperandrogen állapotok másodlagosan is okozhatnak PCO-t. Ugyanakkor lehetséges PCOS ki nem mutatott ciszták nélkül is.
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha 1./ két tünet jelen van a következő háromból: a./ menstruációs zavar b./ androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei, c./ ultrahanggal igazolt PCO és 2./ nem más endokrin kórkép okozza a tüneteket.
A beteg vizsgálata
Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, ösztradiol, prolaktin. Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása (ami 4 feletti érték esetén számít emelkedettnek). Jellegzetes, de nem kellően érzékeny jel a ciklus elején mért, emelkedett, kettő feletti LH/FSH arány.
Szükség lehet a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy csökkent működés kizárása céljából TSH vizsgálatra.
Elkülönítő diagnózis
- Prolactinoma (prolaktin emelkedés mértéke alapján)
- Hypo-, hyperthyreosis
- Egyéb eredetű szekunder vérzészavarok
- Androgén termelő tumor
- Kortizol rezisztencia

A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek és az endometrium karcinóma kockázatának csökkentése.
A vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek).
2. A nemi hormon hatások normalizálása, a sex hormonkötő globulinok (az SHBG) szint emelésével
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Összegezve immuno-endokrin vizsgálat után lehet továbblépni a kezelésében.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 12:24:29
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
15 éve van pajzsmirigy alulmüködésem. Eddig letrox 100 mg-t szedtem. Decemberben az orvosom ezt a gyógyszert lecserélte 75 mg syntroxine, azzal az indokkal, hogy ez jobban felszivódik. Ekkor a TSH: 0,114; T4 21,5 volt. Mindkét gyógyszer levotiroxin-nátriumot tartalmaz, de árban nagy különbség van köztük. Van különbség a 2 gyógyszer között vagy visszatérhetek a letroxhoz?
Előre is köszönöm a válaszát
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdése világos és érthető, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól, kaphatja meg akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 11:26:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretném a segítségét kérni. Babavállalás előtt állok, pajzsmirigy alulműködéssel, melyre Letroxot szedek, enyhe IR-el, melyre gyógyszert nem kell szednem és PCOS-val. A gyógyszer, diéta és a sport mellett szépen enyhülnek a tüneteim, az IR is javult. Sajnos ennek ellenére a menstruációm még mindig rendszertelen, a ciszták is megvannak. Nőgyógyász küldött hormonvizsgálatra, amikor is néztünk Anti-Müllerian hormont, mely 21,4 ng/ml lett (ref: 0,03-7,15). Erre az orvos azt mondta, hogy ő még ilyen magas értékkel nem találkozott. Emellett az ösztrogén és progeszteron értékeim elég alacsonyak. A kérdésem az AMH-ra vonatkozna, ugyanis sok információt erről nem találtam. Mi a lehetséges oka, hogy ennyire magas? Milyen módon lehet csökkenteni? Ennyire extrém magas érték miképp befolyásolja a teherbeesést? Akár mesterséges körülmények között is?
Előre is nagyon köszönöm segítő válaszát!
Üdvözlettel: P. Vivien
Tisztelt P. Vivien!

Pedig ez a szakirodalomban ismert jelenség! (AMH can be used as an
alternative diagnostic criteria for PCOS patients with a cut-off
value of 4.45 ng/ml. AMH value rise when hyperandrogenism
is present therefore serum AMH levels also reflect the phenotype
of PCOS. Anti-mullerian hormone as a diagnostic and prognostic tool
for PCOS patients, J Assist Reprod Genet (2014) 31:1311–1316.
Az érték persze-miként azt korábban írtam függ a PCOS formájától, stádiumától és az addigi kezelésektől.
Az okok megkeresését javaslom és ennek megfelelő kezelést.
JÓ egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 11:22:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktorúr!
Szeretném megkérdezni hogy NK leletem mennyire számít rossznak?
NK funkció:53,0
NKfunkció számított:123
NK lymphocyta szám:0,33
NKlymphocyta % :14,4
Az 5.lombikomra készülök és szeretném megkérdezni,hogy esetemben elég lenne-e ,ha steroidot kapnék beültetés előtt már 2 héttel?Köszönöm előre is válaszát!Az első beültetésem ikerterhesség volt,de sajnos a 8.héten elvetéltem,megműtöttek a többi meg sem tapadt!Elméletileg csak a petevezetékeim nincsenek meg,más rendben van,de pénteken megyek méhtükrözésre,hátha ott találnak valamilyen elváltozást!Szívesen hallanék öntől jótanácsot!Köszönöm szépen!Üdvözlettel:Andrea
Tisztelt Andrea!

A kérdése összetett és valóban nagyon fontos. írhatnám, hogy erre a kérdésre a vizsgálatot indikáló orvos és a laboratóriumi adatokat értelmező kollégák értékelhetik. Valóban igaz az, hogy a laboratóriumi adatok néha fontosak lehetne, de önmagukban nem elegendők a diagnózishoz, s főleg nem a kezeléshez. Nem a laboratóriumi leleteket, hanem a beteget célszerű kezelni. A leírtak alapján nem világos, hogy mi okozta panaszait, mi a sikertelenség oka.
Hogyan segíthetek ezek után?
Fontos kimelni, hogy a magzat megmaradása: a természet csodája
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb.), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek a védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak.
Milyen immunológiai mechanizmusok biztosítják a magzat megtapadását és fejlődését?
Az endokrinológia, immunológia és a genetika módszereinek alkalmazása forradalmi változásokat eredményezett a terhességgel kapcsolatos kutatásokban. A magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért felelős sejtek, az ún. limfociták egyike a Th2 (humorális immunitásért, azaz az antitestek termelődéséért felelős) sejtek és azok által termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (celluláris, sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség 2.-ik trimeszterétől (4.hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, amely feltétlen szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson
Mik azok az NK és uNK sejtek?
Évtizedekkel ezelőtt már kísérletesen foglalkoztam az NK sejtekkel. Ezek a természetes ölő sejtek (NK= natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumor sejteket képesek elpusztítani. A baj csak az, hogy a tumor gátló, a daganatos sejteket ölő tulajdonságuk mellett a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélését okozhat.
A téma valóban óriási érdeklődést váltott ki és a legismertebb orvosi szaklapokba került (Natural killer cells in female infertility and recurrent miscarriage: a systematic review and meta-analysis Hum. Reprod. Update (May/June 2014). Az NK sejtek (ún. CD56 sejtek) meghatározása vérből sejtszeparátorral történik. Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK limfocita sejtarány értéke kevesebb legyen 15%-nál, ideális esetben pedig 12% alatt (persze az egyes módszerek eltérőek! Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció a magzat megtapadását gátolja, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat. Fontos, hogy az NK sejteknek (CD56-al jelzetteknek) van egy fontos alcsoportja, az ún. uNK sejtek, azaz a méhben lévő sejtek. Ezeknek az aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől (Uterine NK cells: active regulators at the maternal-fetal interface, Ashley Moffett, Francesco Colucci, J. Clin. Invest. 124(5): 1872-1879, 2014). Ez az felismerés új értelmezést jelent, másrészt a kezelésben is új távlatokat nyit meg. A jelentősége az, hogy a perifériás vérben lévő NK sejtek számának és funkciójának csökkentése, ugyanakkor az uNK sejtek működésének fokozása lehet a cél.
Milyen laboratóriumi vizsgálatok lehetségesek?
A visszatérő, spontán vetélés esetében a megtermékenyülés megtörténik, a magzat beágyazódik, de a magzat kezdeti fejlődése 6-12. hét körül megáll. Az embrió vagy spontán kilökődik, vagy elhal. Amennyiben a spontán vetélés mögött nincsen genetikai, endokrinológiai, mikrobiológiai, vagy más környezeti tényező, akkor olyan ismeretlen eredetű vetélésről van szó, amelynek hátterében immunológiai okok lehetnek. Ezek lehetnek autoimmun betegségek (autoantitestek!), (NK sejtek), az immunszabályozás zavarai. Ilyen esetben feltételezhető az ún. „immunológiai abortusz”. Ezekhez a vizsgálatokhoz vérből szeparált sejtek kellenek!.
1. Th1-Th2 citokin arányának mérése. A Th1 illetve Th2 sejtek a- szerint különíthetőek el, hogy milyen citokint termelnek. Visszatérő vetélés estén – miként arra fentebb utaltam - Th1, normál terhességnél Th2 dominancia figyelhető meg.
2. Természetes ölősejt (NK) vizsgálata. Az NK sejtek a szervezetbe kerülő idegen sejteket pusztítják el. Az NK sejtek számának növekedése, vagy a sejtölő aktivitás fokozódása immunreaktivitást jelez.
3. HLA keresztpróba, amely ún. mikrolimfocítotoxicitási teszt, melynek során az anyában az apa HLA antigénjeivel szembeni keringő ellenanyag mutatható ki.
4. ún. FACS keresztpróba melynek során azok az anyai szérumban lévő antitestek mutathatóak ki, melyek felismerik az apai T,- illetve B sejteket.
5. Kevert limfocita kultúra (MLC) és blokkoló antitest vizsgálata. A módszer az anya sejtjeinek az apa sejtjeivel szembeni reaktivitását méri. A vizsgálat során az anya sejtjeit az apai sejtekkel, illetve kontrollok összekevert sejtjeivel reagáltatjuk, anyai szérum jelenlétében, vagy a nélkül. A vizsgálat választ ad arra, hogy az anya hiperaktív-e az apa sejtjeivel szemben, illetve, hogy az anyában vannak-e olyan gátló faktorok melyek az apa elleni reaktivitást megakadályozzák.
További immuno-endokrin vizsgálatot, oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 10:54:39
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Érdeklődni szeretnék, hogy hallott-e Ön a Low Dose Naltrexone nevű terápia alkalmazásáról meddőség esetén? Ha igen, mi a véleménye róla?
Nálam feltételezhetően immun faktorok állnak a meddőség hátterében (TH1 túlsúly, erős partner elleni reaktivitás és emelkedett NK sejt), eddig a szteroid és a lipid nem segített ezen. Vajon az LDN terápia segíthet?

Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Az alacsony dózisú(50 mg-nál kisebb dózisban)Naltrexone kezelésnek nagy irodalma van, sikeresnek bizonyult egyes kórképekben, pl. a Crohn, betegségben SM-ben. A PCOS, az inzulin rezisztencia az a
terület,ahol ez a kezelési mód biztató lehet. Ezen a területen már régóta dolgoznék, de egyelőre erre még nincs engedély hazánkban. Bízom benne, hogy a közeli jövőben sikerül előbbre lépnünk és ez újabb reménysugár lesz az autoimmun betegségben, sőt a meddőség és a PCOS kezelésében.
Bízva a sikerben, jó egészséget és kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-16 15:01:11
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Ur!Van egy 22honapos kisfiam,par honappal ezelott eszrevettem rajta h szorosodik a valla es a hata,elvittem orvoshoz o azt mondta h a gyermek orokolhette es kezelest nem kapott,azt mondta varjunk 6 honapot es meglatjuk mi tortenik.Ennek mar egy honapja es kisfiam hatan es karjan egyre surjebb es sotetebb a szorzet.Szeretnem a velemenyet kerni az analizisrol h on mit gondol mit tegyek? TSH_2.194 FT4_0.99 PROLAKTIN_28.80 ANTI TPO_2.70 ESTRADIOL_25.00 FSH_0.48 LH_0.98 TESTOSTERON_0.10 DHEA SO4_17.25 HIDROXI PROGESTERON_0.28!!! Valaszat es velemenyet elore is koszonom!!!Udvozlettel egy anyuka!!
Tisztelt Egy Anyuka!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket. Azt javaslom, hogy gyermek endokrinológust keressenek fel ezekkel a tünetekkel.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-15 17:52:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Csaknem tizenöt éve állapítottak meg nálam autoimmun pajzsmirigy alulműködést, amit hormonpótlással kezelnek. Évente ellenőrzik az állapotomat laboratóriumi és ultrahangos vizsgálattal, két alkalommal citológiai vizsgálatot is végeztek. Bár az ultrahangos vizsgálatokat minden évben más orvos végezte más vizsgáló berendezéssel, az értékelések csekély eltérést mutatnak, nem tapasztalható érdemleges méretnagyobbodás sem a göbök, sem a pajzsmirigy tekintetében. A hízékonyságon és feledékenységen kívül (amit a korom is indokolhat – 68 éves vagyok) különösebb panaszom nincs.
Azért fordulok Önhöz, mert semleges, őszinte, érdekmentes választ szeretnék kapni azokra a kérdésekre, amelyek foglalkoztatnak:
1. van-e időbeli vagy más korlátja az Autoimmun Hypothireoditis hormonpótlással történő kezelésének (pl. EP hozzájárulás megszűnése, tiltó rendelkezés stb.)
2. milyen esetekben indokolt a műtéti beavatkozás
3. milyen kockázattal járhat a műtét, illetve annak elmulasztása
4. a pajzsmirigy eltávolítása milyen hatással lehet a szervezetre, milyen következményekkel lehet számolni.

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-13 18:26:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Azzal szeretnék önhöz fordulni, hogy van egy nagy problémám. Azt tudni kell rólam , hogy 29 éves vagyok, férfi nemű, korábban jó fizikai és szellemi állapotban voltam, de volt most pár év az életemben amikor nagyon megviselt a munkám, és a hozzá társuló mély feszült állapot. Dolgoztam 24 órában és váltott műszakban is, ennek már vége de sajnos mire kikerültem ebből, számos problémám alakult ki. Pl. : Először lefogytam majd szépen fokozatosan felszedtem, nem nagyon de nem éreztem jól magam a bőrömben, eközben folyamatosan kialakult egy aluszékonyság, ami ha leülök pl. a vonaton arra késztet reggel és este is hogy bóbiskolok, de gyakran el is alszom, hihetetlen fáradtságot érzek minden nap, és kiégettséget.. már nagyon gátol a mindennapjaimban, most szeretnék ismét tanulni, de nem bírok koncentrálni.. állandóan tompa vagyok, mintha fejbe ütnének és a memóriám is hagy maga után kívánnivalót, próbálok mozogni és sulyzós edzéseket végezni, de még ez is kihívás , szinte mindig visszacsúszok, ha már elértem egy eredményt benne, Ha az utcán sétálok, sokszor csak vonszolom magam és alig bírok megemelni bármit is. E-mellé a bal szemem szemhélyam kissé megvan ereszkedve ez nem tudom mennyire függ össze, és a bőröm sokat viszket, száraz, keratosis pilaris alakult ki. Oda jutottam, hogy mindenképpen meg akarok gyógyulni és mindent meg akarok ezért tenni. Kérem adjon tanácsot!

Tisztelettel: Zoltán

Tisztelt Zoltán!

Megértem és átérzem gondjait.
Panaszai részben krónikus stresszel, részben a pajzsmirigy csökkent működésével állhatnak kapcsolatba (vagy mind a kettővel).

I.A stressz és az endokrin betegségek (pajzsmirigy), az immunrendszer kapcsolatát egyre inkább ismerjük. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a pszicho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nem csak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem tudjuk ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott a medicinában.A mindennapi gyakorlatban a korábban autonómnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros mûködését egyaránt. Az immunrendszer által termelt biológiailag aktív anyagok (citokinek) elleni gyógyszerek, antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására. A krónikus stressz nem egyszerűen idegességet jelen, hanem a szervezet egészének a betegsége, ezért szerepe van az egyre gyakoribb betegségek: így a pajzsmirigy betegségeinek kialakulásában. A csökkent pajzsmirigy betegséghez gyakrabban társul depresszió, a depresszióban feltűnő a pajzsmirigy betegségeinek magas száma. Ezt még az is növeli, hogy bizonyos, a pszichiátriában alkalmazott gyógyszerek (litium, anti-depresszánsok) befolyásolják a pajzsmirigy funkcióját és az immunreakciókat. Ezért stressz vizsgálata és kezelése egyben a pajzsmirigy betegségeinek megelőzését és kezelését is szolgálja.
II. Csökkent pajzsmirigyműködés
Tudja-e Ön, hogy a pajzsmirigybetegség jelenlétére mikor kell gondolnia?
Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
Ha csökkent vagy alacsony a libidója
Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, ízületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki
2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?
Gyakran hallhatja, hogy a „ pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol 0.5 és 4.5 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg. A baj nemcsak e, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!), a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.
3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolna a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába.A hagyományos, konvencionális endokrinológus azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges. Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van. Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével, ill. eredménytelenségével.A felismeréshez és a gyógyításhoz a holisztikus elvet, az összefüggéseket is látó endokrinológus, háziorvos szükséges.

További kivizsgálást javaslok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-13 18:23:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok!Figyelemmel kísérem hasznos tanácsait,ezért szeretnék tanácsot kérni.Történetem:2005-ben pajzsmirigy műtétenestem át.Két évig szedtem gyógyszert majd abba hagytam,néha ellenőrizték mindig magas tsh szintem volt.2115 Októberben terhes lettem (nem tervezett)most 15-héten vagyok 14-ik héten voltam ellenőrzésen tsh:34.400 ft4:9.5.Kérdésem lehet e a babának baja és hogy eshettem teherbe ilyen eredménnyel?Válaszát köszönöm!
Jó napot kívánok!

A leírtak alapján nagy valószínűséggel csökkent a pajzsmirigyének működése és ez veszélyeket rejt magában, főként ha autoimmun gyulladása is van. A magzat és az Ön érdekében a betegségének kezelését javaslom.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-13 18:14:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

alpicort plus vélemények

Tisztelt Professzor Úr!
Egyenlőre még nem vagyok a páciense, de látatlanban is nagy tisztelője vagyok, csodálattal olvasom a cikkeit. Kár, hogy a manapság sokat hangoztatott holisztikus szemlélet az orvosi gyakorlatban oly kevés esetben valósul meg. Éppen a Professzor úr egy 2012-es ösztrogén dominanciáról szóló írása gondolkodtatott el és késztetett arra, hogy írjak Önnek.
32 éves nő vagyok, még nincs gyermekem. Eddig teljesen panaszmentesen éltem az életemet, ami nem meglepő, hiszen egészségesen táplálkozom, sportos és kiegyensúlyozott vagyok. Igen ám, de már 8 éve szedem a Milligest 3 fázisú fogamzásgátló tablettát, mondjuk úgy, hogy kényelmi okokból.
10 hónappal ezelőtt, áprilisban elkezdett hullani a hajam, azóta is folyamatosan ritkul és vékonyodnak a hajszálaim (fejbőröm rendben, a bőrgyógyász androgén alopeciát állapított meg, és Alpicort Plus írt fel rá).
Később indokolatlan fáradtság, erőtlenség és lehangoltság lett úrrá rajtam, alig bírtam elvégezni a munkámat. Októberben autoimmun thyreoiditist állapítottak meg. TSH:3,79 mIU/L (0,400-4,000), fT4: 8,99 pmol/L (7,75-15,21), anti-TPO 1,7 U/mL (0,0-9,0), pajzsmirigy UH: inhomogén szerkezet, göb nincs. 50 mcg Letroxot szedek rá azóta, ami decemberre le is vitte a TSH-t 0,64-re, és az erőnlétem is visszatért, azonban a hajam egyre csak satnyul, leheletvékonyak lettek a korábban erős hajszálaim.
Feltételezem, hogy az autoimmun pajzsmirigy betegségnek is kell, hogy legyen kiváltó oka. Ekkor kapcsoltam össze a cikke alapján a fogamzásgátló hosszú ideje tartó szedésével,hogy talán az boríthatta fel az érzékeny egyensúlyt (ösztrogén dominancia??)
Mi a véleménye a Professzor úrnak, milyen eséllyel okozhatja a panaszaimat a fogamzásgátló?
Van-e értelme tablettaszedés mellett a gyógyszermentes héten hormonszinteket vizsgálni (pl. ösztrogén-progeszteron arányt)?
Ha nem lenne a haj problémám, azonnal abbahagynám a fogamzásgátló szedését, csak rettentően félek attól, hogy a gyógyszer elhagyásával még jobban felerősödik a hajhullásom.
Ha abbahagyom a gyógyszert, meg tudom-e támogatni a rendszert valamivel, amíg nem indul be újra a petefészek hormontermelése?
Nagyon várom a válaszát és jó tanácsait.
Üdvözlettel,
Lilla


Tisztelt Lilla!

Köszönöm elismerő sorait a holisztikus, általam jobban szeretett integratív orvoslásról. A holisztikus jelzőt, miként példája is mutatja eléggé lejáratták.
A leírtak alapján nagyon sok olyan kérdés merült fel, amelyre választ, de főleg gyógyírt kellene találni. A dolgok valóban egymással nagyon is összefüggnek és nehéz a döntést meghozni, ezért kell(ene) az okokat mindig megkeresni és nem a tüneteket próbálni kezelni.
Terjedelmi okok miatt csak néhány dolgot emelek ki.

I. Hormonális fogamzásgátlók mellékhatásai:
Gyakori mellékhatások (100 betegből 1-10 beteget érint):
- hangulatváltozások
- fejfájás
- hányinger
- emlőfájdalom, menstruációs zavarok, menstruáció kimaradása, orgazmus hiánya, csökkent libidó
- trombózis hajlam
- Vizesedés, vízvisszatartás
- Hajhullás

Nem gyakori mellékhatások (1000 betegből 1-10 beteget érint):
- depresszió, csökkent szexuális érdeklődés, idegesség, aluszékonyság
- szédülés, fonákérzés
- migrén, visszerek, magas vérnyomás
- gyomorfájás, hányás, emésztési zavar, bélgázosodás, gyomorgyulladás, hasmenés
- akne (pattanás), viszketés, bőrkiütés,
- fájdalmak, például hátfájás, végtagfájdalom, izomgörcsök
- hüvelyi gombás fertőzés, medencetáji fájdalom, emlő megnagyobbodás, jóindulatú csomók a mellben, méh-/hüvelyi vérzés (amely rendszerint elmúlik a folyamatos szedés során), hüvelyi folyás, kipirulás, hüvelygyulladás (vaginitis), menstruációs zavarok, fájdalmas menstruáció, kevesebb mennyiségű menstruáció, nagyon erős menstruáció, hüvelyszárazság,erőtlenség, Candida (gombás fertőzés) fokozott izzadás, folyadék visszatartás - testsúlynövekedés
- szembetegségek, például szemhéjgyulladás, szemszárazság
- szokatlanul gyors szívverés
- megnövekedett has, bélbetegség, felfújódás érzése, rekeszizomsérv, gombás szájfertőzés, székrekedés, szájszárazság
- epevezeték vagy epehólyag fájdalom, epehólyag-gyulladás
- sárgásbarna foltok a bőrön, ekcéma, hajhullás, pattanásszerű bőrgyulladás, száraz bőr, göbös bőrgyulladás, fokozott szőrnövekedés, bőrbetegség, csíkok a bőrön, bőrgyulladás, fényérzékenység okozta bőrgyulladás, csomók a bőrön
- fájdalmas nemi együttlét vagy közösülési nehézség, hüvelygyulladás (vulvovaginitis), vérzés nemi együttlét után, megvonásos vérzés, emlőciszta, szövetszaporodás az emlőben (hiperplázia), rosszindulatú csomók a mellben, méhnyak polip, méhnyálkahártya sorvadása vagy elhalása, petefészek ciszta, méhmegnagyobbodás

II. Hormonrendszerünk minden szervünkre hat, így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető- betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a részletes vérkép, melyet csak szakorvos rendelhet el. Így talán hetekig, hónapokig, évekig nem derül fény a valódi okra. – Képzeljük el a szervezetünket úgy, mint egy postát, mely a beáramló információk áradatát fogadja be. Testünk működése is elengedhetetlen jelek, információk nélkül, a hírvivők, a postások pedig nem mások, mint hormonjaink. Egészen apró mennyiségben, a gramm egymilliomod részében vannak jelen a vérben, mégis minden szervünk állapota függ mennyiségüktől, a „helyes kommunikációtól”. Az egész testbe szállítják a híreket, ha túl kis vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak annál a szervünknél mutatkozik meg, ahonnan elindulnak az információ továbbítására. Hatnak többek között erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energiaszabályozásunkra, bőrünk, hajunk állapotára. Fontos, hogy a hormonok és immunrendszerünk szoros kapcsolatban vannak egymással, ugyanis a csecsemőmirigy is hormonális szerv. Hormonjaink termelődését meghatározza életkorunk, nemünk, örökletes tényezők, sőt, a testet érő fény mennyisége, a külső hőmérséklet is. Eltérő lehet a különböző évszakokban, és megfigyelhető változás még napközben is. Mivel egy sor kulcsfontosságú üzenet szállításáért felelősek, nagyon érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és a különböző külső hatásokra. Nem is gondolnánk, hogy naponta mennyiféle kozmetikum, élelmiszer és vegyi anyag vesz minket körbe, melyek mind befolyásolják e kifinomult rendszer működését! Ráadásul napjainkban is minden értéket a vérből akarják megmondani, pedig gyakran az aktív hormon nem a vérben, hanem az egyes szervekben képződik. Így pl. a férfi nemi hormonból a tesztoszteronból a bőrben képződik dihidrotestoszteron, amely 100-szor aktívabb hormon. A magas DHT szint felelős a férfias kopaszodásért.

III. A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A férfiak jellegzetes típusú kopaszodásáért e férfi nem hormon (tesztoszteron) a felelős. A hajhullás főként nőknek okoz gondot és eddig csak a férfi hormon esetleges túltermelődésével hozták összefüggésbe.A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegség, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek, vitaminhiányok. Az autoimmun pajzsmirigy gyulladásért felelős immunológia faktorok nem csak a pajzsmirigyre, hanem a bőrre, bőrképletekre, így a hajhagymákra is hatnak.

Összegezve:
- a tartós , több éven át tartó hormonális fogamzásgátlás káros.
- a panaszai megszüntetése csak az okok megtalálása és kezelsée után hozhat tartós sikert.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 16:34:38
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!

Ősszel bejelentkeztem Önhöz, rajta vagyok a várólistán.
Az asszisztense javaslatára novemberben elvégeztettem a nagy rutint és megnézettem az anti TPO-t. Novemberi adatok:
TSH - 1,180 mIU/l (ref. tart. 0,550 - 4,780). Módszerváltás 2015. 09.24-től.
anti TPO: 44,0 IU/mL (ref. 0-60) Módszerváltás 2015. 09.24-től.
A vérképen csak a koleszterin volt megcsillagozva: 6,3 mmol/L (ref. 2,6-5,2).

Családi anamnézis: lányomat ön kezeli október óta Hashimotó betegséggel, az édesanyámnak is pajszmirigybetegsége volt.

Panaszaim: rendszeres testmozgás (napi edzés) és diéta mellett sem tudok fogyni, székrekedés.
Természetesen most nem diagnózist szeretnék kérni, hiszen bejelentkeztem Önhöz. Csak mivel hosszú a várólista, ezért azt szeretném megkérdezni, hogy
-szedjem-e esetleg a szelént addig, illetve, ha igen, milyen adagban javasolja?
-nézessek-e meg még valamilyen pajzsmirigy funkciót vagy bármi mást?

Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel:
Gabriella

Tisztelt Gabriella !

Köszönöm jelentkezését és javasolni fogom mielőbbi lehetőségét a vizitre. A vizsgálatig újabb gyógyszert ne szedjen. Nem vagyok híve a "vaktában" elvégzett ú.n. szűrő vizsgálatoknak.
Az elhízás és a pajzsmirigy egyes betegségei között valóban van kapcsolat, ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenkinek pajzsmirigy hormont kell szednie!Napjainkra ugyanis a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumok-ban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. Ez adta az aktualitását az elmúlt hónapban New Yorkban megrendezésre került konferenciának. A szimpóziumon a pajzsmirigy csökkent működése (hipotireózis) és a testsúly összefüggésének legújabb témakörét foglalták össze az előadók. Elhangzott, hogy az elhízás egy komplex anyagcserezavar következménye, amelynek okairól egyre többet tudunk. meg. A legfontosabb ilyen új ismeret az, hogy a zsírszövet nem egyszerűen anyagraktár, hanem fontos hormonálisan aktív szerv. Az elhízás létrejöttében nem egyetlen hormon, hanem a hormonok szabályozásának komplex zavara áll. Azt már korábban is tudtuk, hogy az elhízás egyik gyakori oka a csökkent pajzsmirigybetegség. A legutóbbi kutatások arra irányították a figyelmet, hogy nem egyszerűen egy hormon hiánya okozza tüneteket. Egyik fontos hormon, az un. leptin felelős ugyanis az étvágy kialakulásáért, a telítettség érzéséért. A leptin elnevezés a görög leptosz (sovány) szóból származik. Azt figyelték meg, hogy ez az étvágyat kiváltó fehérjeszerű hormon az éhezés stádiumában magas, a jóllakottság esetén pedig alacsony. A leptin tehát általában csökkenti az étvágyat, ezért alkalmazásához komoly reményeket fűztek. Azonban az elhízottakban a várttal szemben ennek a hormonnak nem a csökkenését, hanem emelkedett szintjét mutatták ki. Kiderült, hogy az elhízás oka a leptin rezisztencia, ami röviden úgy foglalható össze, hogy az étkezés után az idegrendszerünk még mindig „éhség” jelet észlel és étkezésre sarkall. Ilyen leptin rezisztenciát figyeltek meg egerekben. A leptinre rezisztens állatok állandóan ettek, ezért viszonylag gyorsan és jelentősen meghíztak. A drasztikus fogyókúrákkal önmagukban nem tudták ezt a rezisztenciát megszüntetni.
Mit tehetünk a leptin rezisztencia ellen?
A pajzsmirigy hormonok csökkentik a leptin rezisztenciát, tehát a megfelelő dózisban és formában történő alkalmazásuk elősegíti a fogyást és a jó kondíció (szellemi és testi) kialakulását. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett tehát a leptin rezisztencia csökkentésére, ill. megszüntetésére kellene törekednünk.
Kérését kolléganőmnek? Székely Melindának továbbítom,

A mielőbbi találkozásunkig jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 15:45:35
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzer úr!

Önhöz járok pajzsmirigy alulműködés, IR és PCO problémáim miatt. Legközelebb februárban megyek Önhöz, de addig is szeretnék megtudni valamit. Szedem a Letrxo 100mg-ot, a Meforal 1000mg-ot, szelént, Maca-t, Inofolicot, D3 vitamint. Babát szeretnénk és midenhol azt hallom, hogy terhésségi vitamint már a tervezés időszakában kezdjük el szedni. Azonban mind jód tartalmú. Kell jódot juttatnom a szervezetembe a baba érdekében? Vagy inkább szedjek olyan terhes vitamint, amiben nincs jód?
Előre is köszönöm válaszát,
M.T. Petra
Tisztelt M.T. Petra!

Igaza van. A terheseknek valóban szüksége van jódra és ezt a Letrox formájában meg is kapja, 1 molekulán 4 jód atom van. A gond a szervetlen jóddal lehet, a Maca-ban levő jód mennyisége, miként a konyhasóban nem sok, ezért alkalmazható.

Jó egészséget kívánok a következő kontrollig további javulást és gyermekáldást:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 12:54:14
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja