SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Személyesen is jártam már önnél , s e- mailben is kértem már a tanácsát . A történetem ezért ismerős. Hosszú kálvári, szakrendelések kórházi vizsg. után Professzor Úr diagnosztizálta egy konzultáció alkalmával a régóta fenálló hisztamin intolereanciát.
A kórházi vizsg. során és előtte 1-2 hónapig előfordult bő vizeletürítés , szomjúságérzés, de a vezető tünetem az általános gyengeség. A diéta hatására ez a tünet ritkábbá vált, majd megszünt. 2 alkalommal diéta hiba miatt visszatért. Úgy legyengített hogy munkaképtelen lettem. Infúzió hatására jobban lettem. Soha többé nem hibáztam a diétában.
De egy óriási hibát elkövettem mikor a gasztrienteorológián jártam s a helikobakterre, erős gyomor és nyelőcsőgyulladásra az általam soha nem észlelt refluxra 2 erős antibiotikumot és "gyomorvédőt szedtem.
Ez megpecsételte a sorsomat. Az egész emésztó, bélrendszer vérzése után , gyengesékg, elesettség, majd egyre több és gyakoribb vizeletürítés kapcsán vetődött fel bennem , hogy ez DAO enzimet blokkolta, szinte mérgezett a hisztamin.
Bíztam benne, s a háziorvosomnak jeleztem, hogy az infúzió segített ilyen esetben. Enni nem tudtam napokig , rengeteg b6 vitamin 3 nap szünet,után még súlyosabban tért vissza, ekkor már napi 2x1,25l sőt 2x 1,5 l infútió 8 nap után helyreállított. De ez is csupán átmeneti volt. Ekkor nem a szomjúságérzet dominált, hanam az elesettség,gyakori híg vizeletürítés. A Prof, úr és a háziorvosom egyaránt gyors kórházi ellátást javasolt.
Mire kórházba kerültem /ez sem könnyű dolog/ addigra az előző 8 nap nagydózisú inf. járni és beszélni tudtam. A vizsgálatok során ezért ismét kétséges volt ,hogy hormonhiányt állapítanak meg. Ha a szokásos labor negatív akkor pszichésnek vélik a dolgot, hiába mondtam hogy nem vagyok kényszeres ivó. Max. 5 liter inf,al együtt. Erőtlen ágyban vegetáló kiszolgáltatottság maradt. De mivel ott 4 napig csupán kevés inf.
kaptam a tüneteim sajnos a vizelet vizsg. terén jeleztek, s szerencsére jó szakemberhez kerülve nem engedte elvinni a 1,5 évvel korábbi vélemények irányába a dolgot. A diag.-ban valamennyi megerősítést jelentett hogy én ADH hormon vizsgálatát kértem a Bp.-i Synlap labor vidéki kihelyezett vérvételi helyén.
Igy a vizsgálatok alapján diabetes incipidus diagn. született. Napi 1 tabl miliritet javasoltak. Mivel sajnos szívtüneteket is okoz a változó folyadékháztartás ezért béta blokkolót is ajánlottak.
Személyes konzultációra a közeljövőben volt időpontom Prof. Úrhoz, de a még bizonytalan közérzetem,s a nagy távolság miatt átadtam
Ezért szeretném megkérdezni Professzor Úrtól:
- milyen béta blokkkoló szedhető hisztamin int. esetén / itteni vélemény szerint hisztamin intolerancia
nem létezik/ erőteljesebb szívverést, magasabb pulzust, szívtáji fájdalmat okoz időnként.
- javasolná-e a rövid idő alatt /2014nov.-ben még elváltozást nem mutató UH lelet -2015 febr.-ban kialakult számtalan vesekő, kehelyvégkő zúzását, a veseműködésben segít-e?
- a parathormon ugyanúgy mint a korábbi kiszáradáskor megemelkedett 77,7 foszfát 1,04, kálcium 2,558

- korábban nem nézegettem laborpapírokat, de rákényszerültem az előzmények kapcsán.
- vajon mi lehet az oka hogy évek óta alacsony a fehérvérsejtszámom, s gyakori a magas értékű
vizeletben távozó fehérvérsejt.
- szintén igen alacsony a vas, pótlás esetén /étrend, céklalé, gyógyszer/ mindig visszatér a
minimum szintre
Elnézést kérek a sok kérdésért, de mindezt itt nem tehetem fel.
Érzem, hogy ez a betegség meghatározza a erőnlétemet, munkaképességemet, további életminőségemet, kilátásaimat, de szeretnék mindent megtenni azért, hogy a környezetem, a családom számára ez kevésbé legyen megterhelő.

Professzor Úr tanácsa ,diagnosztikája minden esetben helytálló volt, nemcsak a személyes találkozásunkkor, hanem laborpapírok nélkül a tüneteimet felsorolva e-mail-ben is. Várom válaszát, jó tanácsait . Nagy-nagy tisztelettel és köszönettel . Jó egészséget és további jó munkát kívánok.
Klári
Tisztelt Klári!

Köszönöm részletes levelét. Minden részletre terjedelmi okok miatt nem térhetek ki. A vas pótlás a leírt módon helyeselhető.
Hisztamin intolerancia pedig van és sajnos másokat is érinthet.
Mi az a hisztamin?
A hisztamin a szervezetünkben termelődő szöveti idegi átvivő anyag (ún. neurotranszmitter). Ezen kívül igen fontos szerepet tölt be az allergiás reakciók létrejöttében és az immun-funkciókban is, vagyis az idegen anyagokkal szembeni védelemben, az immuno-endokrin működésben.
Mi is a hisztamin intolerancia?
Hisztamin intolerancia alatt az élelmiszerrel bejutó hisztaminra való túlérzékenységet értjük. Fontos, hogy általában nem örökletes betegség főleg a helytelen életmód, étkezési szokások, autoimmun betegségek, bélgyulladások, ill. a nyáron gyakoribb fertőzések következménye.
A betegség oka, hogy túl sok hisztamin jut be a szervezetünkbe (főleg élelmiszerekkel), ill. a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Értelemszerűen a klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, A kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek elszórtan fellépők, sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható, az allergének keresése nem jár eredménnyel. A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti.
Melyek a hisztamin intolerancia tünetei?
 Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, légszomj
 Emésztési problémák: hasmenés, hasfájás, puffadás, gyomorégés
 Szívdobogás érzés, ingadozó vérnyomás
 Bőrtünetek: bőrviszketés, bőrkiütés, bőrkivörösödés, arckipirulás
 Hőhullámok, rohamokban jelentkező izzadás,
 Fejfájás, migrén, szédülés
 Hányinger, émelygés
 Menstruációs zavarok
 Ödéma képződés (típusosan szemhéj ödéma)
 Kimerültség, fáradtság, alvászavarok
Hisztamin intoleranciát okozó élelmiszerek:
1. magas hisztamin tartalom miatt:
• belsőségek, füstölt hús, kolbász, sonka
• halkészítmények, elsősorban halkonzervek, rák, csiga, kagyló, polip
• hosszú érlelésű „kemény” sajtok (minél hosszabb az érlelési idő, annál magasabb a hisztamin tartalom)
• savanyú káposzta
• tartósított zöldségek
• sör
• ecet és ecettartalmú ételek (pl. mustár)
• vörösbor (minél érettebb a bor, annál magasabb a hisztamin tartalma)
• pezsgő
• csokoládé, kakaó
• paradicsom, ketchup (pizza is problémát okozhat!)
2. hisztamin lebontását gátló illetve hisztamin felszabadulást okozó élelmiszerek és gyógyszerek
• ananász
• papaya
• avokádó
• dió
• gyógyszerek: diclofenac, aszpirin, indomethacin
• jódtartalmú kontrasztanyagok, gyógyszerek (Betadin, Cordaron stb.)
• Csökken pajzsmirigy működés esetén a hisztamint bontó enzim szinte is alacsonyabb lehet
Ezek figyelembe vételével és betartásával mielőbbi javulást, gyógyulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-13 17:56:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretném a vélemyényét kérni abban, hogy a pm gyulladásomra lenne-e haszna kiegészítőként használni a D3 krémet a vitamin mellé (a Professzor Úr márciusban tett vizsgálata javaslatára napi 2000 NE D3 vitamint szedek)?
Illetve a progeszteron krém használatán is hezitálok, van-e jótékony hatása endometriózis és autoimmun pajzsmirigybetegség esetén?
(2016.márciusi értékeim: Anti-TPO: 502 U/mL; TSH: 0,12 mIU/L; FT4: 15,45 pmol/L)

Köszönettel,
Gabriella
Tisztelt Gabriella!

A D vitamin, helyesebben D hormon krémet használhatja. A progesteron krémeknek több formája ismert, és ismerni kellene az aktuális hormonszinteket is (progeszteront is).

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-13 17:48:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A következő problémával fordulok Önhöz. 2013-ban kiderült, hogy enyhe pajzsirigy alulműködésem van. 3,4 volt a tsh szint. Napi fél letrox tablettával helyre is állt, és 2014 októberben megszületett a kisfiam. A gyógyszert folyamatosan szedtem, jártam kontrollra. Újra babát szerettünk volna, a tsh szint viszont a szülés után gyógyszer együtt sem ment 3 alá, orvosi javaslatra 2015 október óta egy tablettát szedek (50). 2016 januárban kiderült, hogy sajnos a 6. héten elhalt a terhességem. Most a tsh megint 3. Ön szerint ez a szint okozhatott problémát a terhességnél? Nagyon el vagyunk keseredve, és sajnos az új endokrinológusban sem bízok meg teljesen. Szerinte nyugodtan szedheted jód tartalmú terhes vitamint, a nőgyógyászom viszont azt mondta, hogy ilyen esetben azt nem szabad. Tudna tanácsot adni ebben a témában? Talán hozzászokott a szervezetem a gyógyszerhez, vagy más probléma is lehet, amit nem vettek észre?
Köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A legfontosabb tanácsom, hogy:„Ne laborleletet kezeljük, hanem beteget.” Ez magyarul azt jelenti, hogy további vizsgálatokkal célszerű volna megkeresni a csökkent működés okát. A TSH önmagában vizsgálat nélkül akár veszélyes is lehet, ahogyan ezen a honlapon is leírtam (kérem olvassa le, remélhetőleg tanulságos lesz).

További kivizsgálást és oki kezelést javasol, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-13 17:45:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
40 éves nő vagyok ,hashimoto thyreoditises beteg. 2010-ben diagnosztizálták, 926U/ml a-TPO értékkel. A TSH szintem azóta is rendben volt, gyógyszert eddig nem kellett szednem. A szintigráfia mérsékelten megnagyobbodott jobb lebenyt és rendes nagyságú bal lebeny vetületét ábrázolta. Az izotóp felvétel mindkét lebeny területén intenzív ,egyenletes, funkcionális göb nem különült el. Ezen a vizsgálaton egy éve voltam. Pár hónapja mentünk el a párommal nőgyógyászhoz ,mert babát szeretnénk. A 3. napi hormonvizsgálaton az eredményeim: E2: 34.30 pg/ml , Testo: 1.34 nmol/l, LH: 4.91 IU/l, Glukoz: 4.1 nmol/l, TSH 0.804 uIU/ml, FSH: 31.40 IU/l, PRL: 83.9 mIU/l, inzulin 3.90 uIU/l. Sajnos az a ciklusom csak 14 napos volt ,így valószínűleg nem jókor lett levéve. Megcsináltattam utána az AMH-t is,ami nagyon alacsony lett: 0.08 ng/ml. Elmentem endokrinológushoz, aki pajzsmirigy alulműködést állapított meg, Letrox 50-et kaptam ,első héten felet, második héttől 1-et. Sajnos az 1-től rosszul voltam ,akkor lecsökkentettem félre ,de utána már attól is állandóan fájt a szívem meg a hátam ,időnként szédültem és hányingerem is volt. Most negyedet szedek. Az orvosom azt mondta ,hogy ha nem bírom ,hagyjam el. Május elején kell mennem ,TSH, FT4, FT3 és VTC3 ( 0,40,120 perces VC és inzulin) vérvételre. A hajam pár hete hullik, a bőröm száraz, pattanásos, puffadok , időnként betegség érzetem van, de pár nap alatt elmúlik,a menstruációm van ,amikor 14 napra jön meg ,de van amikor normális, 26-27 napra. A gyógyszert most 3 hete szedem, első héten nem voltam álmos tóle, a második héten fájt a szívem ,szédültem ,hányingerem volt és hirtelen álmosság tört rám. A harmadik héten meg nagyon feszült voltam ,mindenen felidegesítettem magam, azonnal robbantam. Pár kérdésem lenne. Lehetséges ,hogy még sincs pajzsmirigy alulműködésem? Meg lehet gyógyulni a hashimotoból esetleg? Lehetséges,hogy ez már a menopauza? Ezekkel az értékekkel lehet még gyerekem? Milyen vizsgálatokat javasolna még? ( a páromat megvizsgáltattuk és ő rendben van)
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Sok kérdést tett fel, amelyek egy részére az előző tisztelt Olvasónak válaszoltam. A további teendőket illetően vizsgálatokat és egyénre szabott oki kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-11 17:58:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,
köszönöm válaszát. A pajzsmirigy méretére vonatkozólag semmit nem írnak sehol, nagyon sok beteg panaszolja ezt. Csak azt közlik, hogy nőknek 18ml a felső határ. De az ultrahangos vizsgálatnál a hossz, szélesség és a vastagság méretét adják meg. Azt írják, hogy kortól, magasságtól és súlytól is függ, ezért nem lehet általánosítani. Nálam már túlzottan előrehaladott volt, mikor észrevették. 19 volt a TSH, Ön azt írja valahol, hogy 5-10 közötti TSH még szubklinikus, az enyém már ezt meghaladta.
Az ultrahang azt mutatta, hogy a lebenyek a megszokottnál kisebbek.
Bal lebeny:15x11x36, Jobb lebeny:15x11x30 mm. Tehát 6 mm-rel rövidebb a jobb, mint a bal. Az isthmus 3mm. Több részletet írtam az előző levélben, a leletből kimásoltam. A lényeg, hogy nincsenek göbök..semmi különösen kóros, csak annyi, hogy krónikus thyreoiditisnek megfelelő az UH kép.
Megkérdeztem egy hasonló beteget, neki is alulmüködése van és Hashimotoja, az ő pajzsmirigy méretei 15x11x 58, 15x10x63. Neki azt mondták, hogy ez normál méret. Akkor az enyém kb. fele olyan hosszú, de a szélesség, vastagság ugyanaz. 56 éves vagyok, 98 kg, 167 cm.
Az Ön válaszából idézek a kérdésre, mikor kell tartósan, esetleg élete végéig szedni valakinek a gyógyszert:
"... A hosszú évek során valamilyen gyulladás leggyakrabban autoimmun folyamat), ill. vegyszerek hatására a pajzsmirigy jelentős része elpusztult ."
Csak ez lehet igaz rám, a többi felsorolt ok ki van zárva. A kérdés, hogy az én esetemben a jelentős rész elpusztult-e. Milyen hosszméret lenne még elfogadható? Ha ezt tudnám, hogy mekkora a károsodás mértéke, sokat segítene.(Szerintem másoknak is, sokaknak.)
Köszönettel: Katalin
Tisztelt Katalin!

A helyzet kicsit összetettebb, nem csupán a méret a fontos!!, hanem az alábbiak.Sajnos ugynis a pajzsmirigy gyulladásos betegségeinek diagnózisa és kezelése gyakran még orvoskollégák előtt sem kellően ismert.A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A csökkent működés, azaz a hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. Az USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka gyulladásos, leggyakrabban autoimmun folyamat.
A pajzsmirigy betegségeinek beosztása a klinikai kép és lefolyásuk alapján
I. Heveny gyulladás
II. Elhúzódó (szubakut) gyulladás
III. Krónikus lymphocytás, autoimmun gyulladás (Hashimoto thyreoiditis)
I. Pajzsmirigy heveny gyulladása rendszerint fertőző ágens(ek) által kiváltott kórkép, amelynek jellemzői:
• Hidegrázás, magas láz!
• A pajzsmirigy egyik, esetleg mindkét lebenyének fájdalmas duzzanata jellemez
• Gyakoriság: viszonylag ritka kórkép: becsült előfordulása (incidenciája) 1,5-2/millió/év
Leginkább veleszületett, ill. szerzett immundeficiens, azaz immunhiányos állapotokban fordul elő.

Erre a betegségre tehát jellemző, hogy viszonylag gyorsan 1-2 nap alakul ki, a beteg rendkívül
rossz közérzetet és magas lázat tapasztal. Vizsgálattal a pajzsmirigy felett meleg bőrt tapintunk és a beteg heves fájdalmat jelez.
Kiváltó okai a következők: leggyakrabban a következő baktériumok: Staphylococcusok és Haemophilus influenzae.

Akut thyreoiditis diagnózisának lépései:
• Személyes találkozás után a panaszok megbeszélése, tehát az anamnesis felvétele
• A tapintás során megnagyobbodott és rendkívül érzékeny pajzsmirigy észlelhető

• A fehérvérsejt szám emelkedett, a We (süllyedés), CRP (az akut fázisfehérjék szintje) magas
• Az ultrahangvizsgálat segítséget nyújt a gyulladás pontos lokalizálásában megállapítása
• A radiojód felvétel csökkent, de nem jellemző, ezért nincs rá szükség.
• A hormonértékek nem kórjelzők! Tehát az elvégzett hormonális vizsgálatok nem alkalmasak a diagnózis megállapításához
• A vékonytű-biopszia eredményes lehet, esetleges beolvadás esetén a szöveti anyag tenyésztése újabb információt adhat.
• Célszerű immunhiánnyal, ú.n. deficienciával járó kórkép irányába történő vizsgálatok végzése
• CT vizsgálat: alkalmas arra, hogy a kialakulóban lévő tályogot kimutassa


• Terápia
• Legfontosabb a minél korábbi diagnózis!
• Majd az antibiotikus kezelés (ciprofloxacinum 2x500mg/nap vagy clindamycin 2x300 mg/nap) elkezdése
• Lázcsillapítás mellett nem szteroid gyulladásgátló adása.

II. Vírusos, nem heveny, ún. de Quervain-thyreoiditis

Nem gyakori betegség, becsült előfordulása (prevalenciája) 90/millió/év.
Kiváltó okai: A legvalószínűbb a vírusos eredet, ugyanis a betegek többségében a betegség felső légúti vírusos infekciókat követően alakul ki. Leggyakrabban bizonyos genetikai háttérrel rendelkezők körében. A szöveti antigének közül a HLA-B35 haplotípus a jellemző, azaz csaknem 100%-ban ezzel a genetikai háttérrel rendelkezők kapják meg a betegséget. Ennek oka, hogy a vírusok (ún. Coxsackie vírusok) behatolási kapuja a HLA-B35 típusú fehérje.
Tünetek:
• Típusos esetben felső légúti hurut előzi meg a tüneteket
• Láz, izomfájdalmak lépnek fel
• Ezzel egy időben jelentkezhet a pajzsmirigy mindkét lebenyének diffúz, esetleg göbös duzzanata, amelyet a fül irányába sugárzó fájdalom kísér (5. ábra)
• Gyors szívdobogásérzés, magas pulzusszám, gyengeség is megfigyelhetők
Laboratóriumi vizsgálatok:
• A vérsüllyedés gyorsult, a fehérvérsejt szám magas!
• A szérum tireoglobulin-szintje jelentősen emelkedett!
• A TSH- és a pajzsmirigyhormonok-szintje a beteg aktuális állapotától függ (lehet fokozott működés)
• Pajzsmirigy elleni antitestek pozitivitása nem kórjelző!
• A radiojód felvétel csökkent, ezért szcintigráfiát rendszerint nem lehet és nem is kell elvégezni
• Ultrahangvizsgálat a pajzsmirigy kóros megnagyobbodását és foltos hypo-echogenitását, „kirágottságát” mutatja

• A pajzsmirigy vékonytű-biopsziája granulocytás, lymphocytás infiltráció mellett óriássejteket mutat, és ez már diagnosztikus értékű

Kezelés:
• Az heveny fázisban, heves szívdobogás esetén béta-receptor blokkoló (pl. ún. ritmusszabályzó) szedése indokolt
• Nem szteroid gyulladás gátló adása a fájdalom csökkentésére eredményes lehet
• Szteroid hormonális kezelés is szóba jöhet, de előtte a heveny bakteriális folyamat kizárása feltétlen szükséges!

III. Idült, krónikus pajzsmirigygyulladás (ún. Hashimoto thyreoiditis)

Ezt gyakran még szakemberek is Hashimoto gyulladásnak hívják, mivel a betegség tüneteit 1912-ben írta le dr. Hashimoto . A helyzet azonban az, hogy ez az autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladások egy részét, kétségtelenül fontos részét képezik. Fontos tudni, hogy az idült pajzsmirigygyulladásoknak több formája ismert, amelynek kialakulása, prognózisa és kezelése is eltérő.
Epidemiológia, gyakoriság
Ez a leggyakoribb pajzsmirigy és egyben autoimmun betegség. Az autoimmun thyreoiditisek (AT-k) gyakran szubklinikus, azaz lappangó formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). 25-30 felnőtt nő közül 1 szenved ennek a betegségnek valamelyik formájában. A szülések 3-17 %-ban tudtak a szülést követő hónapokban postpartum thyreoiditist (PPT-t) kimutatni. AT népegészségügyi jelentőségét az adja meg, hogy ez a betegség a hypothyreosis leggyakoribb oka, a manifeszt és szubklinikus hypothyreosis prevalenciája 6-7,5 % nőkben, 2,5-2,8 % férfiakban. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert rejtett un. szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet az ischemiás szívbetegségeknek, ugyanis ezekben a betegekben fokozott a koleszterin és az LDL koleszterin szintje. Az AT és a következményes hypothyreosis gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is. Az AT lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hyperthyreoid,, túlműködő stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek a pajzsmirigy sejtjeinek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hypofunkciós, csökkent működéses stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív, végleges stádium: ha a regeneráció teljes, akkor euthyrosis, a betegek többségében hypothyreosis, esetleg rejtett, ún. szubklinikus hypo-thyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az autoimmun gyulladások tünetei és eltérő klinikai formái:

I. A krónikus, klasszikus Hashimoto pajzsmirigygyulladás általában pajzsmirigy megnagyobbodással strúmával jár, kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel, esetleg hőemelkedéssel, de a láz nem jellemző!. A csökkent működés a betegség kezdetén még nem mutatható ki. Ilyenkor tehát az egyes laboratóriumi vizsgálatok: TSH, FT4, FT3 még normális határon belül vannak (!). A pajzsmirigy szövetének komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése azért fontos, mert ezek megelőzik a pajzsmirigy állapotának változását, gyulladását . Észlelésekor a pajzsmirigy vékony tű biopszia (szövettani vizsgálat) is szükséges lehet. Az esetek egy részében súlyos, máskor enyhe, esetleg rejtett (un. szubklinikus) hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az örökletes hajlam esetén a kiváltó okok (pl. szervetlen jód) hatására auto-antitestek jelennek meg, amely károsítják a pajzsmirigyet és néhány hónap vagy év alatt csökkent pajzsmirigyműködést okoznak.
II. IgG4-hez társuló gyulladás (rövidítve: IgG4-RD) (fontos tudni, hogy az IgG az egyik vérfehérje, amelyet az immunrendszer termel).
Az IgG4-RD jellemzői a következők:

• Fokozatosan növekvő tömött tapintatú pajzsmirigy
• Családban genetikai, öröklési hajlam
• Ez a betegség az autoimun thyreoiditis egy agresszív formája!
• Az IgG4-RT egy szisztémás megbetegedés, amelynek vezető tünete a pajzsmirigybetegség, de más betegségekkel (hasnyálmirigy-, máj-, bélgyulladás) gyakran társulhat
• Anti-TPO és az anti-Tg magas
• Emelkedett IgG4 szint! A szérumban az IgG4 szint magasabb mint 135 mg/dl Az IgG4 /IgG plazma sejt arány 40%-nál nagyobb

III. Sorvadásos, ú.n. atrofiás thyreoiditis (ilyenkor kisebb a pajzsmirigy!)

Ez a betegség gyakran későn kerül felismerésre, mert az alattomosan zajló gyulladás következtében a pajzsmirigy szövetek károsodik, sorvad, alig tapintható. Néha az ultrahangos vizsgálat is csak a heges területet mutatja ki. A csökkent működésű pajzsmirigy tüneteit nem kíséri az autoimmun tesztek pozitivitása, mert a folyamat már lezajlott, „kiégett”. Fontos tudni azonban, hogy kezelés szükséges és további autoimmun eredetű betegségek keresése is indokolt.

IV. Szülés utáni, ún. Post-partum pajzsmirigy gyulladás (thyreoiditis), meddőség kérdései (Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011”).
A posztpartum thyreoiditisz (PPT) a leggyakoribb endokrin betegség. Ismert jelenség, hogy szülés után 1-2 hónappal a mamák fáradtsággal, szívdobogás érzéssel, hangulatzavarral, kimerüléssel, hajhullással küszködnek. Ilyenkor az orvosok is ritkán gondolnak pajzsmirigygyulladásra, pedig ez az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak egyik formája, amely a szüléseket követő időszakban az asszonyok 9-17%-ban alakul ki.

Melyek a szülést követő pajzsmirigygyulladás fontosabb tünetei?
• Golyva (strúma kialakulása)
• A szoptatás során azt észlelik, hogy csökken a tej mennyisége
• Szívdobogás lép fel
• Hajhullás jelentkezik
• Depressziós tünetek, feltűnő, gyakran indokolatlannak tűnő hangulatváltozás
• Hasmenés, néha székrekedés lép fel
• A bőr szárazzá válik, az arc felpuffad
• Izomfájdalmak lépnek fel
Hogyan lehet megállapítani a betegség fennállását?
• Mindenekelőtt, a tünetek alapján gondolni kell erre a betegségre
• Mivel a betegség autoimmun eredetű, de endokrin tüneteket okoz: részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges. Ennek során a pajzsmirigy megtapintása, bizonyos laboratóriumi vizsgálatok (immun- és endokrin egyaránt), ultrahang vizsgálat segít a betegség kimutatásában.
Kik a fokozottan veszélyeztetettek?
• Az 1. típusú (inzulin-függő) cukorbetegek
• Azok, akiknek a családjában már volt pajzsmirigybetegség
• A túl nagy mennyiségű szervetlen jód alkalmazás, esetleg bevitele (pl. Betadine kúp)
Hogyan lehet kezelni a betegséget?
A tünetektől és az eredményektől függően, egyénre szabottan (!) lehet szükség a pajzsmirigy-hormon adásának.
Mi a veszélye a fel nem ismert betegségnek?
Az esetek egy részében 6-8 hónap múlva a tünetek megszűnhetnek. Sajnos a későbbiekben a betegség feltűnő tünetek nélkül fokozatosan a pajzsmirigy pusztulását és csökkent működést eredményezheti. Hozzá kell tenni, hogy a gyulladás a következő szülések után nagy valószínűséggel ismét jelentkezik. Ráadásul a fennálló autoimmun folyamat a betegek kb. 30%-ában terméketlenséget, esetleg spontán vetéléseket tud kiváltani.
Melyek a bizonyítékai az anti-TPO antitest és a meddőség, ill. vetélések összefüggésének?
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8%, a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt a meddők aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) élettani tartományban voltak!
• A TPO elleni antitest pozitívakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb
Összegezve: a thyreoiditisek rendkívül heterogén betegségek
A következő hajlamosító tényezői vannak:
A szervetlen jód autoimmun thyreoditist kiváltó hatására fogékonyak:
• Akiknek a családjában pajzsmirigy vagy más autoimmun betegség előfordult
• Idősebbek (60 év felett)
• Terhesek
• Újszülöttek
• Az anti-TPO elleni antitest emelkedett értéke hajlamosít hypothyreosisra
• Az autoimmun thyreoiditisben a meddőség és a spontán vetélések aránya lényegesen magasabb

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-11 17:56:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!
Hashimoto thyreoditis-em van. Azt mondtak, tul keson vettek eszre, mar zsugorodott, serult. Egesz eletemben gyogyszert kell szednem. A THS 8.5 volt legutobb, de volt mar 19 is fel evvel ezelott.
Kerdesek:
1. Ha egyszer mar zsugorodott a pajzsmirigy, valoban sosem lehet mar egeszseges, eredeti meretu? Ezt allitjak az orvosok. Nyugodjak bele. Tul keso, elobb kellett volna felfedezni. Mindig jobban fog zsugorodni.
A szervezetben minden sejt cserelodik idokozonkent. Ha valtoztatok az eletmodon, dietazok, mozgok, jogazok, meditalok, sikerul lefogynom 98 kg-rol 60-ra, mint reg voltam,(167 cm vagyok, 56 eves) lazitok, nem stresszelek annyit, vigyazok magamra, felepulhet-e a pajzsmirigy?
2. jobb lebeny: 15x11x30 mm, bal lebeny 15x11x36 mm. Echoszegenyek, inhomogenek, vascularisatiojuk jelzetten fokozott. Az allomanyon belul nehany kotoszovetes soveny is lathato. Korulirt koros keplet nem elkulonitheto. Az isthmus nincs kiszelesedve, 3 mm. A nyakon megnagyobbodott, pathologias morphologiaju nyirokcsomo nem azonosithato. A submandibularis nyalmirigyek es a parotisok feluletes vizsgalhato lebenyeiben korulirt koros keplet nem lathato.
Ez sulyos, visszafordithatatlan?
3.A legnyilvánvalóbb gyomor-bélrendszeri tüneteken túl, mint a felfúvódás vagy fokozott bélgázosodás, az áteresztő bél szindrómának lehetnek olyan következményei, amelyek az egész szervezetet érintik.
Tehat ennek megszuntetesevel a Hashimotobol ki lehet gyogyulni, a fent emlitett eletmod valtoztatassal?
Az áteresztő bél szindróma egy krónikus legyengítő állapot, amelyben a bélnyálkahártyája meggyengült és így lehetővé teszi, hogy a makromolekulák (pl. baktériumok, toxinok és az emésztetlen táplálék) „kiszöknek“ az emésztőrendszerből és a vérbe kerülnek. Ott pedig ezek az anyagok rendellenes immunreakciókat váltanak ki. Habár az alternatív gyógyászok gyakran diagnosztizálják az áteresztő bél szindrómát, a legtöbb orvos nem ismeri el betegségként, részben a tünetek sokfélesége miatt, amit produkálhat. De mar egyre tobb orvos elismeri.
Koszonettel: Katalin
Tisztelt Katalin!

„Akkor már nekem egész életemben kell ezt a gyógyszert szedni?” Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit a Ön betegeimhez hasonlóan feltesznek. Nem az ujjukból szopják, hanem különböző „hiteles” forrásokból kapják. Persze ebben a formában ez is tévedés! Az angol-szász szakirodalomban ezt a következő módon jellemzik: „Once you start thyroid medicine, you need to stay on it forever”. Miként minden féligazság, ennek is van részben igazság tartalma.
• Mikor kell tartósan, esetleg élete végéig szedni?
A pajzsmirigyhormon pótló kezelésre akkor van gyakran a beteg élete végéig szükség, ha:
o A beteg pajzsmirigyének nagy részét valamilyen okból műtéti úton eltávolították
o A beteg nagy dózisú izotóp kezelésben részesült
o Az hosszú évek során valamilyen gyulladás leggyakrabban autoimmun folyamat), ill. vegyszerek hatására a pajzsmirigy jelentős része elpusztult
Amennyiben a gyulladásos folyamat (korábbiakban már utaltam rá) oka kiderül és megfelelő kezelésben részesül, akkor nem kell a betegnek élete végéig a gyógyszert szedni.
• Mikor kell a dózison változtatni?

Miként azt fentebb hangsúlyoztam, a pajzsmirigy funkció, a hormon iránti igény a betegség egyes szakaszaiban (pl. terhesség) változhat, ezért a dózis változtatására kerülhet sor. A meddőség, a terhesség esetén más-más egyénre szabott dózisra van szükség. Ezt még akkor is hangsúlyozom, ha napjaink orvosi gyakorlata az uniformisszerű ú.n. protokollkezeléseket helyezi előtérbe. Arról már korábban írtam, hogy „miképpen kell téliesíteni a pajzsmirigyet”. Ez azt jelenti, hogy télen a dózis emelésére, a nyári kánikulában pedig csökkentésre van szükség. Feltétlen egyéni mérlegelést kíván, ha a betegnek más betegsége is van (ez a leggyakoribb eset!).
Melyek a leggyakoribb esetek?
o Szívbetegségek, magas vérnyomás: általában a dózis csökkentése szükséges, ha ritmuszavar áll fenn.
o Menzesz zavarokban szenvedőkben a dózis emelése válhat szükségessé
o Csökkent libidó esetén növelni célszerű a dózist
o Nagyfokú aluszékonyság fennállásakor – amennyiben a pajzsmirigyműködés korábban már csökkent volt- szintén több gyógyszerre van szükség
• Mikor lehet a pajzsmirigyhormon kezelést elhagyni?

A betegeim nagyon meglepődnek, amikor a gyógyszeres kezelés felfüggesztésének kérdése felmerül. Amennyiben a pajzsmirigy működése a korábbi kezelések hatására normalizálódott és az autoimmun folyamata megszűnt, akkor a kezelés felfüggesztése, majd elhagyása indokolt. Mivel az alapbetegség fellángolhat, ezért az évenkénti endokrin kontroll vizsgálat indokolt ilyen esetekben is.
Mi az őssejtek („stem cells”) szerepe, remény a gyógyszer teljes elhagyására? Fiatal orvosként már foglalkoztam az őssejtek („stem cells”) izgalmas kérdéskörével. Mára ez a kérdés „divatos” lett és a bulvársajtó mindennapi témájává vált. Az állatkísérletek már igazolták, hogy egerekben az őssejtek és a stimuláló faktorok bevitelével a pajzsmirigysejtek „újjászületése” elvégezhető (Ningyi Jiang és mtsai Differentiation of E14 Mouse Embryonic Stem Cellsinto Thyrocytes In Vitro . Thyroid Volume 20, Number 1, 2010). Kétségtelen, hogy emberben még ez az eljárás nem számít „rutin” jellegűnek.
Mit tehetünk már ma?
o A műtétek során a betegek saját pajzsmirigyét lefagyasztják és később a bőr alá visszavarrják (reimplantatio)(Toni R és mtsai: The bioartificial thyroid: a bio-technological perspective in endocrine organ engineering for transplantation replacement. Acta Biomed. 2007;78 Suppl 1:129-55.).
o Az őssejtek védelmét szolgálják bizonyos kezelési eljárások (pl. a szelén kezelések bizonyos formái) is.
A legfontosabb értelemszerűen a megelőzés kérdése.
Mikor kérjük szakember segítségét?
o Ha a családban pajzsmirigy vagy más immunológiai betegség előfordult
o Ha olyan menzesz zavar van, amelynek oka nem derült ki
o Ha meddőség áll fenn (nemcsak a nőknél, de férfiaknál is!)
o Ha nem magyarázható hízás, ill. fogyás alakult ki
o Ha a jelentős hajhullás nem vagy alig befolyásolható
o Ha „ismeretlen” eredetű szívritmuszavar áll fenn
o Ha más autoimmun betegség: bőrpigmentzavar (vitiligo) , cukorbetegség, bélgyulladás (!), ízületi gyulladás áll fenn.
o Ha a tartós szemgyulladás oka nem derült ki
o Ha allergiás eredetű betegségei vannak

A fentiek alapján ma is alapvető igazság, hogy ”A gyógyulni akarás a gyógyulás része” (Seneca)

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-10 10:34:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg még a teherbeesésem előtt. 2 körül voltak az értékeim, amit az L-thyroxin levitt 1 alá, következő hónapban sikerült is egyből teherbe esnem. Terhesség alatt végig szedtem. Mióta megszültem (3 hónapja), azóta már nem szedem a gyógyszert. Most jött meg a vérvételi eredményem, ami a következő lett.
TSH: 0,016 0,550-4,780 között kellene lennie.
T3: 6,20 3-50-6,50
THYROXIN: 18-93 11,50-22,70
Ezek szerint most már túlműködik a pajzsmirigyem? Milyen gyógyszert szoktak ilyenkor felírni?
Előre is köszönöm a választ!

Üdvözlettel: Dóra
Tisztelt Dóra!

• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Utalok ezen a honlapon "Életveszélyes lehet, ha pajzsmirigybetegeket csak a TSH érték alapján kezelik!" címmel megjelent írásomra.
A beteg vizsgálata nélkül gyógyszeres kezelést nem javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-09 16:52:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Dr.Úr! Nekem az lenne a kérdésem hogy igaz e hogy esetleg magas prolaktin szinttel nehéz illetve hogy egyáltalán nem is jön létre terhesség? Elkezdtem a vizsgálatot még 2 évvel ezelőtt de időközben mi kint dolgozunk külföldön. De akkoriban elvegeztettem a hormonvizsgalatot vagyis a vérvételt és az első vérvételemnel a prolaktin szintem 850 körüli volt a másodiknál megint 800 körüli volt a 3diknal lejjebb ment 650 re.És mikor vissza mentem ezekkel a vérvétel eredményekkel a nőgyógyászomhoz nem mondott semmit hogy magas vagy kell e szednem rá valamit.:-( azóta sem jön össze a baba.Páromnal rendben találtak akkor mindent sperma vizsgalatkor.Én attól félek azóta is magas lehet a prolaktinom és azért nem jön össze a baba.Az lenne a kérdésem hogy dr.úr szerint menjek el endroklinologushoz?vagy ide kint külföldön egy nőgyógyászhoz és ha tényleg ez a baj itt hátha írnának nekem fel rá valamit amitől helyre állna. Köszönöm előre is a válaszát! Szép hétvégét kívánok onnek!Üdvözlettel Katalin 30 éves
Tisztelt Katalin!

A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, neveze-tesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)

Mivel a magas vagy emelkedett prolacitn szint valóban lehet a meddőség oka, ezért további endorkrinológiai, ill. immuno-endorkrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-09 16:47:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktorúr, tegnap küldtem Önnek egy kérdést magas TSH, normál T4f és magas T3f értékű vérkép miatt, én voltam, aki tavaly novemberben halvaszüléssel szülte kislányát. Annyi kimaradt a kérdésemből, hogy kb. 3 hete, az az a vérképet megelőző majd 3 hétben Femibion 800-as vitamint szedek, amelyben jód van. Ezt szedhetem tovább vagy inkább most álljak le vele? Jódozott sót nem fogyasztok, csapvizet ritkán.
Tisztelt Kérdező!

A Femibiont szervetlen jód tartalma miatt nem javaslom.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-09 16:42:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy rosszindulatú daganata és áttét miatt műtöttek közel másfél éve. Kétszer kaptam sugárkezelést, az utolsó közel egy éve volt. Állítólag „autoimmun” gyulladás is van a szervezetemben. (Inzulinrezisztenciáról és gluténre való érzékenységről tudok még, a diétát nemrég kezdtem.)

Szeretném Öntől megtudni, hogy ebben az állapotban lehet-e, szabad-e alternatív terápiaként a reflexológia, a Bioptron lámpa vagy az infraszauna segítségével támogatni a gyógyulást? A Bioptron lámpával szabad-e a nyakat kezelni?

Köszönöm előre is a segítségét az eligazodáshoz.

Tisztelettel:

Gabriella
Tisztelt Gabriella!

Az autoimmun pajzsmirigy gyulladása, az inzulinrezisztencia és a papillaris carcinoma gyakaran társulhat egymással. Oki kezelést javaslok, az infraszauna megkísérelhető, de a többit nem tartom indokoltnak. További részleletek ismerő kezelő orvosai lehetnek segítségére.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-09 16:40:31
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktorúr!
Pár hét múlva megyek személyesen is endokrinológushoz, de addig is nagyon kíváncsi lennék egy véleményre. Tavaly november 13-án volt egy 35. héten bekövetkezett halvaszülésem. Kislányom oxigénhiány miatt hagyott itt minket, a pontos ok nem tisztázódott az eset kapcsán. Terhesség alatt és szülés óta komoly vashiányom van, melyre vaspótlást szedek. Épp a vashiány miatt került sor nem rég egy kontroll vérvételre és kértem a háziorvosom, hogy nézzünk pajzsmirigy hormonokat is meg tsh-t, mert gyanúsan nagyon hullik a hajam. Más tünetem nincsen. Sajnos a vérképem nem lett jó. Az értékeim:
TSH 4,3 uIU/ml (labor: 0.4-4.0)
T4F 0.8 ng/dl (0.6-1.2)
T3F 4.34 pg/ml (2.5-3.9)
Háziorvos tovább küldött pm ultrahangra és szakorvoshoz. Korábban sosem volt gondom a tsh-val, terhesség alatt is mindig rendben volt, utolsó ellenőrzés tavaly szeptember 9. Életem folyamán gyakran néztek TSH értéket, mert a pm túlműködés minden tünetét produkálom. Vékony vagyok, hízásra képtelen, gyors a szívritmusom (átlagban 85-95 között), gyors a beszédem, temperamentumom. Sosem volt eltérés. A mostani leletem kapcsán az a leginkább érdekes, hogy az emelkedett TSH érték és normál T4F miatt szubklinikus alulműködésnek tekinthető ez az állapot, azonban nem tudom, hogyan szedhetnék rá hormonpótlást, amikor a T3F meg igen magas, ráadásul alapból magas a szívfrekvenciám. Milyen esetekben fordulhat elő ez (magas tsh és t3f együtt)? Szülés utáni pajzsmirigy-gyulladásom lehet? Semmi más tünetem nincs a hajhulláson kívül, ami a háziorvos szerint inkább a vashiány tünete. Kisbabát tervezünk, már április elején belevágtunk, de most megtorpantunk a lelet miatt. Köszönöm válaszát,
Tisztelt Kérdező!

A leletek alapján egyértelmű válasz vizsgálat nélkül felelősséggel nem adható, de a legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirigy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás.
További immuno-endokrin vizsgálatot javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-09 16:36:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Decemberben és januárban egy átfogó vizsgálaton estem át, egy újabb lombikkezelés elindulása kapcsán. Előtte volt 3 sikertelen beültetés, egy spontán terhesség( de a Baba betegsége miatt abortusszal végződött).
A vizsgálatok nagyon magas nk sejtfunkciót állapítottak meg, genetikai vizsgálatokból kiderült a Leiden mutáció is. A magas Nk sejtre infúzió kezelést javasolt az orvos..
Ezek mellett a speciális vizsgálatok mellet inzulin terhelést, lisztérzékenységi vizsgálatot is kért az orvosom, anno volt egy enyhe IR.. de diétával karbanartható volt., egy ideje nem fogyasztom lisztes élelmiszereket, nem tudom, hogy ez befolyással volt-e az eredményre. A cukormentes diétát mostanában azonban kicsit hanyagoltam.
Az eredményem a következő lett:
Glukoz 0: 5,7 (3,5-6,1)
Glukoz 60: 5,0 (3,1-10,5)
Glukoz 120: 4,4 ( 3,1-7,5)
Inzulin 0: 5,0 (1,9-23,0)
Inzulin 60: 52,2
Inzulin 120: 46,6
Homa index: 1,3

A-tpo: 48 ( 0-60)
A TSH leletet nem láttam de nincs 2, azt mondta az orvos, 1,3-1,6 közötti az érték.
Anti thyreoglobulin: <15 ( 0,60)
AMH: 2,3

tTGiGA 2,4 (0-10) negatív
tTGIGG 2,4 ( 0-10) negatív

Az orvosom azt mondta elég a diéta, kelle jobban foglalkoznom az értékekkel vagy elég a diéta?
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-09 16:32:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Először is köszönöm szépen előző válaszát. Ebből az derült ki számomra, hogy post partum és/vagy szubklinikus lappangó hipotireózis-om lehet. Fél évvel ezelőtt pajzsmirigy gyulladt volt az UH vizsgálat során, fél éve diátázom, , élettani hormonértékek vannak, menszesz 28 nap óra-percre, és 50-60 az antiTpo-m, amivel nem foglalkoznak az orvosok, mivel majdhogynem határérték alattinak számít.
A nagy kérdésem: hogy egyáltalán érdemes diétáznom, kímélnem az immunrendszeremet, stresszűznöm, és szelén-cink-dvitamint szednem? Érdemes jógáznom, sétálnom, harmonizálnom? Úgy általában érnek ezek valamit? Tudok bármit is késleltetni ezekkel, vagy igazuk van az orvosoknak és az ellendrukkereknek és ez a betegség le fogja tarolni a pajzsmirigyemet akár teszek ellene akár nem, akkor amikor neki " kedve van" ?
Bejelentkeztem a Professzor Úrhoz, nyilván ott tud konkrét véleményt mondani.
Én általánosságban kérdezem.
Van remény? Vagy mi lappangók élhetnénk hedonista módon ameddig van rá lehetőségünk...
( jelenleg gyümölcs, zöldség, szárnyas, hal az ételem, az imádott szénhidrát helyett és jóga az imádott tánc helyett)
Előre is köszönöm ha buta kérdésemet válaszra méltatja, de oly sok az ellendrukker a témában...
B. Évi
Tisztelt B.Évi!

Az eddigi étrendet folytassa, de vigyázzon, mert több élelmiszerben, fogyasztószerben, algában,gyógyszerben szervetlen jód lehet,amely az Ön esetében nem kívánatos. A jóga, a tánc jó!!
Sikerüli fog!

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-06 17:16:45
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Három héttel ezelőtt nagy mennyiségű wakame algát ( japán tengeri alga ) fogyasztottam. Későn vettem észre, hogy a tasak hátulján az áll: "Figyelem! Naponta maximum 0.66 grammot fogyasszon a magas jódkoncentráció miatt! Pajzsmirigy túlműködést okozhat." Egy héttel ezelőtt kezdődtek nálam a tünetek. Nem tudtam mire gondolni, mitől vagyok állandóan lázas, elesett, fáradt ( 10 óra alvás után ). Jelenleg nagyon alacsony a libidóm, elalvás előtt a testem minden tájékán izomrángásokat tapasztalok, szívverésem lassú. Ezek a tünetek nem a pajzsmirigy túlműködés, hanem a pajzsmirigy alul működés tünetei. Hogyan lehetséges ez? Voltam vérvételen, ahol megállapították, hogy a TSH szintem 2,858 [mIU/l] értékű. A legnagyobb problémám az, hogy úgy érzem, a testem minden tájékán kitágulnak a vénáim. Ez összefüggésbe hozható a pajzsmiriggyel? Előre is köszönöm a szakvéleményét!
Tisztelt Kérdező!

Nagy valószínűséggel ez az alga fogyasztással összefügghet, amely készítmény gyulladást okozhatott. Ma volt nálam egyik kedves Betegem, akinek a fogyasztószertől alakult ki súlyos szívritmuszavara, kiderült, hogy ebben a szerben jelentős mennyiségű szervetlen jód van. Amennyiben panaszai továbbra is fennállanának, akkor további vizsgálat indokolt. A wakame algát ne fogyassza!!!!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-06 16:25:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Sürgős segítséget kérünk barátnőnknek.
Nagy mennyiségű folyadékpótlás mellet a kiszáradás jeleit mutatja.Miután vizet ivott, az híg vizelet formájában éjjel-nappal perceken belül szinte teljes mennyiségben kiürül.Már legyengült, nagyfokú elesettség állapotában van, erős szívdobogással, már képtelen ellátni a munkáját is. Vérnyomása ingadozik.
2 és fél hónapja napi szinten több infúziót kap.Úgy érzi, hogy a léte függ ettől.
Segíteni szeretnénk, de nem tudjuk, hogyan? Ezért professzor úr segítségét kérjük.
Hálás köszönettel:

Mészrosné-Szabóné
Tisztet Mészárosné-Szabóné!

Mindenek előtt a kiszáradás megakadályozása a cél, ezért intézeti kezelés, infúzióval és az okok megtalálása javasolt.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-05 12:29:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor Ur. Edesanyamnal hipofizis adenomat allapitottak meg. A mutet elkerulhetetlen. Romaniaban elunk, az itteni szakemberek azt tanacsoltak a mutetet Magyarorszagon vegeztessuk el, ugy nez ki nagyobb a siker aranya az orron keresztul valo eltavolitasnak mint hazamban. Sajnos tobb utmutatast, informaciot ezzel kapcsolatosan nem kaptunk, kerdesem az lenne melyik varosban, korhazhoz illetve orvoshoz fordulhatnank ezzel a problemaval? Valaszat elore is nagyon szepen koszonom. Judith
Tisztelt Judith!

Erre az Országos Idegsebészti Intézetet javaslom, ahol már sok hasonló műtétet végeztek.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-05 09:37:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Van egy 16 hónapos kislányom, akit esténként még szoptatok. Gondolom ez már nem fedezi a jódszükségletét. Itthon jódozatlan sóval főzök, ő is abból eszik. Neki mindenképp jód tartalmú sót tegyek az ételébe, igaz? Az ő szervezetének mennyi jódra van szüksége? Amikor még kisebb volt, akkor is jódozatlan sót használtam magunknak. Tőlem akkor kaphatott elegendő jódot?
Köszönöm válaszát!
Dóra
Tisztelt Dóra!

A szervezet jódigénye valóban eltérő. Sok tényezőtől függ, az alábbiakban néhányat kiemeltem
Fontos azonban hangsúlyoznom, hogy a szervetlen jód kétélű fegyver. A nagyobb mennyiségű szervetlen jód pajzsmirigygyulladást és csökken pajzsmirigyműködést válthat ki, tehát az alábbi értékek csak az egészségesekre vonatkoznak!
Amennyiben igényli, akkor a vizelet jód meghatározásával eldönthető, hogy van-e jód hiánya.

Jódszükséglet a különböző életkorokban:

Életkor (év) Napi szükséglet (mikrogram)
0-1 40-60
2-3 70
4-6 90
7-10 120
11 év felett 150
Terhesség alatt 175
Szoptatás alatt 200

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-03 17:34:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt, Kedves Professzor Úr!

41 éves, kék szemű hölgy vagyok!
2013. év óta 3 inszemináción és 4 lombikon vagyok túl. 16 éve hiperprolaktinémiával kezelnek, napi fél tabletta Bromocriptint szedek. MR vizgsálat akkor kimutatta, hogy 3-4 mm-es jóindulatú mikroadenoma van a hipofízis területén (Rathke-tasak ciszta). Pm rendben van, IR a határon, de se endokrinológus, sem a lombik kezelő orvosom javaslatot nem tett gyógyszeres kezelésre. Ösztrogén-progeszteron rendben, egyensúlyban van; MTHFR heterozigóta vagyok. Endometriózis nincs, PCO nincs, egyéb szervi elváltozás nincs, petevezetékek átjárhatók, méh rendben. TSH: 0,97; AMH: 1,2.
A 4. lombikom biokémiai terhesség volt (HCG: 26, progeszteron: 119). Az a legnagyobb kérdőjel bennem, hogy miért sikertelenek a stimulációk mégis?? A legnagyobb dózisú hormoninjekciókat kaptam az utóbbi 3 lombikom során (450-eseket), mégis: egy vagy kettő petesejt nyerhető, amik nagyon szépen megtermékenyülnek, mégsem maradnak velünk!
Tudomásom szerint betegségem gátolja a petefészek normális működését, korai petefészek kimerülés szindrómájához hasonlóan. Az FSH nem vagy alig tud működésbe lépni, hogy érett petesejtjeim legyenek, mind minőségben, mind mennyiségben!
Kérdéseim a következők:
1. Van-e az országban olyan endokrinológus-nőgyógász szakorvos, aki IVF kezelést is tud végezni, mert ezidáig nem találtam?! Tudna-e Ön ajánlani valakit?
2. Van-e esélyem valaha is, hogy ezzel a betegséggel, ebben a korban sikeresebb lehet a stimuláció és megmarad a babánk?
3. Be lehet-e úgy állítani a Bromocriptin szedését, hogy a stimulációk sikeresebbek legyenek és legyen érett petesejt? Vagy teljesen reménytelen!

Előre is nagyon köszönöm a segítségét, mert nagyon el vagyok keseredve, több évvel és többmillió forinttal a hátuk mögött, eddig eredménytelenül!

Köszönettel:
Edit
Tisztelt Edit!

Nagyon sajnálom, hogy ennyi mindenen túljutott. Tudom nem vigasztalja, hogy naponta találkozok hasonló történettel, de az talán igen, hogy több olyan babának a képét láthatja, akik Önnel szint teljesen hasonló tortúrán mentek sikeresen keresztül.
Terjedelmi okok miatt nem térhetek ki minden részletre.
Az egyenes kérdéseire először egyértelmű választ igyekszem adni, s később néhány szót ejtek a kezelés gondjairól.
1. Elvileg minden meddőségi központban tudni kell a megfelelő IVF-t sikerrel elvégezni.
2. Válaszom egyértelmű , van esélye!
3. A gyógyszeres kezelésnek nem csak a Bromocriptin a lehetséges útja.
Milyen kiegészítő vizsgálat kellene?
Az egyéni petefészek kapacitás (stimulálható petesejt tartalék) meghatározásra általában a ciklus korai szakaszában mért szérum FSH és ösztradiol mérést alkalmazták. Napjainkban ez kiegészült néhány helyen már az inhibin-B szint meghatározással is. Mivel mind az inhibin-B, mind az ösztrogén szintézise az FSH szabályzása alatt áll és ezek egy közös visszacsatolási (feed-back) rendszer részét is képezik, ezen három hormon meghatározása közel sem tekinthető függetlennek egymástól. Ezért vált a klinikusok számára nagyon hasznossá egy nemrégiben igazolt olyan szérum marker, amely szintjét nem a gonadotropinok szabályozzák és pontosan jelzi a petefészek fennmaradó kapacitását. Ez az új hormon az AMH, amelyről nemrégiben írtam ezen a honlapon is. Az AMH mennyisége csökken a petesejtek érése során. Ez a specifikus tulajdonsága teszi alkalmassá az AMH-t, hogy az éretlen petesejtek számáról pontos képet alkossunk. Amennyiben a mért szérum AMH értéke alacsony, akkor a petefészek rezervoár kimerült és ekkor a jelenleg ismert, az in-vitro fertilizációs (IVF) centrumokban is alkalmazott stimulációs módszerekkel sem lehet sikert elérni. Ezért egy IVF kezelés előtt mindenképpen érdemes AMH szintet is mérni, hiszen így az ab-ovo sikertelenségre ítélt megtermékenyítési procedurákat el sem kell kezdeni, megkímélve a betegeket. Az AMH arra is használható, hogy fiatal korban megbecsüljük az esetleges korai menopauza bekövetkeztének valószínűségét egyes nőkben.
Összefoglalva, a stimulálható petefészek kapacitás megítélésére a következő két új hormon vizsgálatát ajánlják a nemzetközi szervezetek (természetesen a szokásos nőgyógyászati hormonszintek mérés mellett):
ANTI-MÜLLERIAN HORMON
Az AMH fontos szerepet játszik az embrió nemi differenciálódásában. Nőkben a hormonszint jól jelzi a petefészek működését, információt ad a petefészek tartalékjairól és stimulálhatóságáról. Férfiakban a hormonszint a spermatogenezist jellemzi és előrejelzi az IVF-ben alkalmazott meddőségi eljárás eredményességét.
INHIBIN-B
Az inhibinek elsődleges szerepe, hogy negatív visszacsatolás útján szelektíven gátolja az FSH termelődését, illetve parakrin hatásuk van a gonádokban is.
AMH vizsgálat végzésének indikációi:
• női infertilitás
• petefészek működésének megítélése
• petefészek stimulálhatósága
• petefészek hyperstimulálás (OHSS)
• IVF előtt
• menopausa
• petefészek tumor
• pubertás precox
• pubertás tarda
• férfi infertilitás
• spermatogenezis megítélése
• ICSI előtt
• cryptorchidismus
• intersex betegségek differenciáldiagnosztikája
• here tumor

• Csökkent AMH szint előfordulása:korai menopauza, menopauza, petefészek elégtelenség,csökkent spermatogenezis

Ami a Rathke-tasak ciszta-t illeti, ez nem ritkán együtt jár az ú.n. üres szella szindrómával.
Mi az üres sella szindróma.
A betegség meghatározása:Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica űrterében hypophysis nem (vagy csak dorzálisan) detektálható, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai:Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Kialakulását a sella űrterét kitöltő szövetmennyiség csökkenése és a diaphragma sellae károsodása okozza. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet (pl.: Sheehan-syndromában). Társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Osztályozás, típusok
A sellát felülről lezáró diaphragma sellae nyílásának veleszületett vagy szerzett elégtelensége miatt a subarachnoideális liquortér beterjed a sella űrterébe, így azt liquor tölti ki, hátrafelé diszlokálva a hypophysist. A sella csontos űrtere megnagyobbodik. A hypophysisnyél vongálódása és következményes dopamingátlás-csökkenés hyperprolactinaemiához vezethet. A komprimált hypophysis funkciója csak ritkán károsodik, ez inkább a másodlagos formákra jellemző. Szintén gyakoribb másodlagos formában a chiasma opticum károsodása, melyet részben postoperatív adhéziók, részben maga a chiasma prolapsusa vált ki (bitemporalis hemianopsia).
Panaszok: Leggyakrabban tünetmentes, de secunder formákban a megelőző hypophysis műtét vagy irradiáció, agyalapimirigy-gyulladása utáni állapot, magas prolactrin szint, meddőség az anamnézisben felveti az empty sella lehetőségét.
Kezelése a tünetektől és a kiváltó okoktól függ.

Oki kezelést javaslok. " A remény hal meg utoljára!"
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-03 14:18:01
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
35 èves vagyok. 2012. Júniusában született a kisfiam.Szülès után gyorsan lefogytam.Következő èv őszère,már 8kg-val kevesebb voltam,mint terhesség előtt.Háziorvosom vèrvètelre küldött.TSH 5,4 lett. Endokrinológus azt mondta,hogy mindig is ilyen vèkony voltam,nincs gond. Uh-on már akkor leìrták,hogy Thyreoditis. Erre azt mondta minek diagnosztizálnak ezek,nincs bajom.Ès amúgy is szoptatok mèg.Sajnos nem mentem tovább ez ügyben.2015.szeptemberben voltam vètvètelen.A TSH 7,7. Az új háziorvosom azt mondta nincs semmi bajom amúgy is olyan vèkony vagyok,ha bajom lenne elhìztam volna.A fogyáson kìvül más tüneteim: fáradèkonyság,idegessèg,rossz kedv,intimitás iránti vágyam csaknem megszűnt,ebből adódtak párkapcsolati gondjaim is,èjszakai izzadás,rossz alvás,szìvdobogás,szorìtó èrzès a nyakamnál.Valamint 2014. December èbren volt egy nyombèlfekèlyem is. Valamint van egy ciszta a bal mellemben.Vmint menstruációs panaszaim is vannak. (Azt mondták,hogy nem csoda ha kimerült vagyok ha van egy kisgyerekem,aki glutènèrzèkeny,mindent nekem kell kèszìtenem neki,dolgozom stb.)De most már nem hagytam annyiban,nagyon meggyötörtnek èreztem magam..A kórházban, megkèrdeztem az egyik orvost...azonnal új vèrvètelre küldött. Anti Tpo 1628 lett. Hashimoto Thyreoditis lett a dg. 25 L thyroxint szedek november óta. A januári Tsh 3,7 Anti-Tpo 2208. A márciusi Tsh 3,7, Anti Tpo 1456. Tüneteim csaknem megszűntek,a nyaki szorìtóèrzès ès a menstruációs panaszok ès a ciszta maradtak.Glutènmentesen ètkezem èn is február óta (nem vagyok glutènèrzèkeny,vizsgálták)Hangulatom is jobb lett.D,E vitamint,vasat ès szelènt szedek. A kèrdèsem az lenne,hogy tudok-e mèg vmit tenni az egèszsègem èrdekèben,megfelelő-e a terápia amit kapok? Uis kistestvèrt szeretnènk,ha az eredmènyek engedik. Előre is köszönöm válaszát! Andrea
Tisztelt Andrea!

A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek.
A posztpartum tireoiditisz (PPT) a leggyakoribb endokrin betegség. Incidenciája kb 5-17%), azaz minden huszadik-tizenkettedik várandós nő közül egy esetében számíthatunk az előfordulására. 1. típusú diabeteses betegeken a prevalencia ennek háromszorosa. Más autoimmun betegségben szintén fokozott mértékű az előfordulás. Nagy a recidíva arány is: egy következő terhesség esetén 56-70% a visszatérés esélye.

Oka:

A PPT autoimmun eredetű destruktív tireoiditisz, mely a terhesség immuntoleranciáját követően exacerbálódik. Fokozott a rizikó a DR-3, DR-4 és DR-5 HLA haplotípusokat expresszáló nőkön. PPT kialakulása során a CD4+/CD8+ arány emelkedik. A humorális immuneltérések (tireoida-peroxidáz elleni antitest /aTPO/, tireoglobulin ellenes antitest stb) mellett a celluláris immunitás is számos eltérést mutat: az NK sejtek aránya és a monocyta polarizáció csökken, az aktivált T sejtek aránya nő, főleg az aTPO pozitív, klasszikus kórlefolyású esetekben. A szövettani képet limfocita infiltráció vagy diffúz destrukció jellemzi.

Tünetek, diagnózis, terápia

A következők jellemzők :
1. A terhesség előtt vagy alatt nincs pajzsmirigy funkció zavar.
2. A posztpartum időszakban kóros TSH érték alakul ki (magas vagy alacsony).
3. Nincs emelkedett TSH receptor ellenes antitest szint.
Az anamnézisben gyakran szerepel 1. típusú diabetes, autoimmun betegség (pl SLE, reumatoid artritisz, Sjögren szindróma, ritkán Addison kór, de társulhat Basedow kórhoz is). Figyelem felhívó az anamnesztikus posztpartum depresszió, a korábbi PPT illetve a már régebbről ismert autoimmun pajzsmirigygyulladás .
Típusos esetben a szülés után fájdalmatlan kis strúmát lehet megfigyelni. Leírták abortusz után is. Posztpartum kb 6-12 héttel enyhe hipertireózis alakulhat ki, mely rövid ideig tart, spontán szűnik. Tünetei megegyeznek az enyhe hipertireózis tüneteivel. Fontos az elkülönítés a Basedow kórtól: segíthet a TSH receptor ellenes antitest jelenléte, az esetleges exoftalmusz, a struma fölött észlelt zörej és surranás, sz.e. a radiojód felvétel (PPT esetén csökken). Az aTPO nem differenciál, hiszen Basedow kórban is lehet aTPO pozitivitás (mint ahogy az esetek 10-20%-ában a TSH receptor ellenes antitest is lehet pozitív PPT-ben! .
A PPT okozta hipertireózis tireostatikus terápiát nem igényel (ilyen kezelés nem is lenne megfelelő, hiszen a sejtdestrukció következtében kiáramló hormon okozza a tüneteket). Szükség esetén béta-blockoló adható (propranolol, emellett szoptatni is lehet). Röviddel ezután hipotireózis jöhet létre, mely sokszor 1 évig is tart, azonban definitív is maradhat . Ezt a klasszikus lefolyást Stagnaro-Green szerint a betegek mintegy 25%-a követi, 32%-ban viszont csak a hipertireotikus fázis mutatkozik, 43%-ban pedig csak hipotireózis .A hipotireózis járhat enyhébb, szokványos tünetekkel, de feltűnő lehet a koncentráció készség és a memória romlása, az apátia, gyengeség, száraz bőr, a hideg intolerancia. Tipikus helyzetnek írják le a nemrég szült asszony néha rendkívüli kimerültségét, és a gyakran jelentkező postpartum depressziót. A szülés utáni hetek során a kis csecsemő körüli teendők és a gyakori szoptatás nagy fizikai és szellemi megterhelést jelentenek az anyának. A hozzátartozó és az orvos könnyen minősítheti kifáradásnak a PPT és a depresszió tüneteit. Japán szerzők leírták, hogy súlyos esetekben kettős öngyilkosság is előfordul (anya és csecsemő), melyet japánul „Shinjuh”-nak neveznek.
Mivel ismételten szeretne gyermeket (javaslom!), ezért erre a kérdésre kitérek. Régóta ismert, hogy a meddőség egyik oka lehet pajzsmirigy funkciózavar (így a hipotireózis is), valamint az autoimmun pajzsmirigy betegség A szubklinikus hipotireózis fokozza a koraszülés, placenta rendellenesség rendellenesség gyakoriságát.
Lényeges lenne tudni, hogy Ön melyik típusú autoimmun pajzsmirigybetegségben szenved, van-e ehhez gyakran társuló más betegsége, s ezek alapján egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-03 13:17:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel Doktor Úr!

Elküldenék Önnek két vérképet az utóbbi időből, amit pajzsmirigy-alulműködés kezeléséhez készíttettek. Azt furcsálom, hogy a két érték közötti komoly eltérés ellenére, ugyanazt a kezelést folytatják tovább, azaz "L-Thirox Hexal 75" tablettát szedek. Az egyik érték a normál tartomány felett (első vértébel), a másik alatta van (2. vérvétel, 6 héttel később). Azt szeretném kérdezni, hogy miért ugyanaz a kezelés mindkét esetben, és hogy ezzel hogy fog beállni a normál érték?

Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Farkas Tímea (45)
Tisztelt Farkas Tímea!

Az okát a kezelő orvosától kaphatja meg. Azt azonban ismételten leírom, hogy a laboratóriumi értékeit több tényező befolyásolja. Erre utaltam legutóbb is ezen a honlapon írt rövid cikkben. Ennek elolvasása után reményeim szerint többet fog tudni erről a kérdésről.
"Életveszélyes lehet, ha pajzsmirigybetegeket csak a TSH érték alapján kezelik!" Ezért hangsúlyozom, hogy ne a leleteket kezeljük, hanem a beteget!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-03 13:05:59
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja