SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr! Hashimoto autoimmun pajzsmirigy gyulladást állapítottak meg nála kb. 1 éve. Azt szeretném megkérdezni, hogy szedhetek-e immunerősítő szereket, ihatok-e ilyen jellegű teákat, esetleg ezek súlyosbítják-e a betegséget? Gondolok például konkrétan a macskakarom teára. Köszönöm előre is megtisztelő válaszát!
Tisztelettel: Marcsi
Tisztelt Marcsi!

Ez attól függ, hogy a gyulladása milyen típusú és melyik stádiumban
Az autoimmun gyulladások tünetei és klinikai formái eltérők:
A krónikus, klasszikus Hashimoto pajzsmirigygyulladás általában pajzsmirigy megnagyobbodással strúmával jár, kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel, esetleg hőemelkedéssel, de a láz nem jellemző!. A csökkent működés a betegség kezdetén még nem mutatható ki. Ilyenkor tehát az egyes laboratóriumi vizsgálatok: TSH, FT4, FT3 még normális határon belül vannak (!). A pajzsmirigy szövetének komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése azért fontos, mert ezek megelőzik a pajzsmirigy állapotának változását, gyulladását. Észlelésekor a pajzsmirigy vékony tű biopszia (szövettani vizsgálat) is szükséges lehet. Az esetek egy részében súlyos, máskor enyhe, esetleg rejtett (un. szubklinikus) hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).

IgG4-hez társuló gyulladás (rövidítve: IgG4-RD) (fontos tudni, hogy az IgG az egyik vérfehérje, amelyet az immunrendszer termel).
Az IgG4-RD jellemzői a következők:

• Fokozatosan növekvő tömött tapintatú pajzsmirigy
• Családban genetikai, öröklési hajlam
• Ez a betegség az autoimun thyreoiditis egy agresszív formája!
• Az IgG4-RT egy szisztémás megbetegedés, amelynek vezető tünete a pajzsmirigybetegség, de más betegségekkel (hasnyálmirigy-, máj-, bélgyulladás) gyakran társulhat
• Anti-TPO és az anti-Tg magas
• Emelkedett IgG4 szint! A szérumban az IgG4 szint magasabb mint 135 mg/dl Az IgG4 /IgG plazma sejt arány 40%-nál nagyobb

Sorvadásos, ún. atrofiás thyreoiditis
Ez a betegség gyakran későn kerül felismerésre, mert az alattomosan zajló gyulladás következtében a pajzsmirigy szövetek károsodik, sorvad, alig tapintható. Néha az ultrahangos vizsgálat is csak a heges területet mutatja ki. A csökkent működésű pajzsmirigy tüneteit nem kíséri az autoimmun tesztek pozitivitása, mert a folyamat már lezajlott, „kiégett”. Fontos tudni azonban, hogy kezelés szükséges és további autoimmun eredetű betegségek keresése is indokolt.
Mivel a betegség autoimmun eredetű, de endokrin tüneteket okoz: részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges. Ennek során az immunológiai aktivitás meghatározása fontos. Az immunstimulásának is több formája van. Mérlegelni kell egyénileg, hogy a stimulálás ne okozzon kárt.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-02 17:50:02
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt pof.dr.Balázs Csaba doktor Úr!
Az említett laborvizsgálatokat 2002-ben a BM kórházba csinálták /ez már 2007-ben bezárt/ 2009-es és a 2016-os vizsgálatokat Én saját magam a Prolabor Kft-nél / ez magánrendelő/ csináltattam,mert hallottam róla,hogy vannak ilyen vizsgálatok. Ebbe rendelőbe csak vérvétellel foglalkoznak, egyéb szolgáltatás mint pl: orvosi rendelés nincs. Semmiféle eü végzettségem nincs, tehát nyilván nem is értek az orvosi dolgokhoz, csak érdekelnek az ilyen jellegű témák.
Az lenne a kérdésem, ha Önhöz bejelentkezek a leleltek alapján kaphatnák-e választ a kérdéseimre?
Tisztelt Kérdező!

A Prolabor Kft vizsgálatairól csak jót mondhatok, a vezetője korábbi munkatársam, dr. Patvaros István. A laboratóriumi vizsgálatok előtt azonban célszerű vizsgálatra hozzánk bejelentkeznie (ahol a fizikális vizsgálatot,a hőtérképes tesztet és az ultrahang vizsgálatot is elvégzem. Ezek alapján egyénre szabott célzott laboratóriumi vizsgálatot javaslok.
e-mail: Székely Melinda: szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu, vagy info@endokrinkozpot.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-30 12:25:10
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr! 24 hetes kismama vagyok, Önhöz járok. December óta Syntroxine 13 mg-ot szedek, előtte Letrox 50 mg-ot szedtem. A terhesség 4. hónapjától emelkedést mutatnak a májenzim értékeim. Az utolsó vérvétel eredmény: Összfehérje 65 g/l GOT 78 U/l GPT 105 U/l Totál bilirubin 4 umol/l , a cukor illetve inzulin értékek cukor 0 perc 5,1 mmol/l inzulin 7,8 mIU/l cukorból nincs 60 perces érték csak inzulin érték van ami 42 mIU/l és a 120 perces cukor 6,1 mmol/l és inzulin 45,5 mIU/l.
Az lenne a kérdésem, hogy a májenzim értékek az új gyógyszertől (sytroxine) emelkedhetnek folyamatosan, illetve az inzulinrezisztencia a jelenlegi értékeim alapján kizárható? Köszönöm előre is a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Emlékszem problémájára. Nagy valószínűséggel enyhe inzulin rezisztenciája van. A máj enzim értékeinek emelkedését a Syntroxine emelkedésé nem okozza. Szerencsére a bilirubin értéke nem emelkedett. Egyelőre a cukormentes étrend folytatását javaslom és hasi ultrahang vizsgálatot.
Kontrollra várom, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-29 17:09:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt prof.dr.Balázs Csaba doktor Úr!
Azt szeretném megkérdezni,hogy az alábbi leleteim alapján az inzulin szinten normális-e,elég a déta vagy cukor gyógyszerrel pótolni kell?: 2002-es vérvétel inzulin 8,91 uU/ml
2009-es vérvétel inzulin 5.O mIU/l
második vérvétel inzulin 6,5mIU/l
2016-os vérvétel inzulin 17 mIU/L
C peptid meghatározás 2,3 ng/ ML
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-29 17:05:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzorúr!

A problémám a túlzott szőrösödés férfias területeken, legfőképpen az államon,a pajeszom és a hasam mentén. Én egy 32 éves 64 kg súlyú nő vagyok. Külföldön élek és itt voltam a háziorvosomnál, aki csináltatott egy labort, de az eredményeim jók lettek és így nem küldött specialistához. Ezek a szőrök rendkívűl zavarnak és mintha egyre több lenne. Már a férjem is egyre többször megjegyzi pedig nagyon szeret. 2009-ben hagytam abba a fogamzásgátló szedését és onnantól kezdve sűrűsödött. Azóta két gyermekem született. Az elsőre 2,5 évet vártunk, a második terhességem előtt pár hónappal volt egy spontán vetélésem, de a második gyermekem hamar megfogant. Terhesség,szülés mindkettőnél tökéletes volt teljesen naturális. Jelenleg 5 hónapos a kisebbik és még szoptatom. Méhemmel minden rendben. A jobb vesémben van egy 22 mm átmérőjű ciszta. Édesanyám és a nagymamám mindketten 2 típusú cukorbetegek voltak.
Laboreredményeim:
Hemoglobin: 13.7
Ferritin: 54
Glukose: 4.6
Hba1c: 5.2
Kreatinin: 55
Estimert Gfr: >120
Alat: 29
Tsh: 1.45
Ft4: 13.7
Lh: 6.4
Fsh: 8.1
Shbg: 57
Testosteron: 0.9
Östradiol: 174
Vajon ez a fokozott szőrösödés mitől lehet? Sajnos a nagyobb lányom hátán is kb 2cm szőr van és máshol is elég szőrös típus. Lehet, hogy örökölte? Ő most 3 éves és egészséges, vékony testalkatú, cukra rendben.
Édesanyámnak is volt egy kis szőr az állán, de nem ilyen sok.(amúgy alig volt szőre a normál területeken.) Azt mondta a cukrátol lehet, meg a sok gyógyszertől. Ő szívbeteg is volt.
Kérem segítsen, mert nagyon idegesít ez a "betegség".
Előre is köszönöm, ha egy kis időt szán rám!

Tisztelettel:
Ida
Tisztelt Ida!

Telemedicina révén nem volna szerencsés sem diagnózist, se kezelést mondani. A leírtak alapján elsődlegesen hirsutizmusra kell gondolni.
A hirzutizmus jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas).
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Szakirányú kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-29 17:03:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Elvileg 23 éve cukros vagyok gyógyszert szedtem/ inzulint soha nem használtam, időnként magas cukor értékkel. 2002-ben,2009-ben és 2016-ban is megnézettem az inzulin értékeimet / és a C peptid értéket is/ teljesen normális, a referencia értéken belül vannak. 2016. márc.tól semmilyen cukor gyógyszert nem szedek, ezt nem mondta senki, csak én döntöttem így, igyekszem cukros és fehér lisztes terméket nem enni. Így cukrom "csak15-2O" között van,ami a korábbi 3O-35 -hez képest jóval kevesebb,egyébként soha semmilyen szövődményem nem volt / vese,szem,láb,sziv- kontrollra járok/
Az lenne a kérdésem,hogy a béta sejtek normális működését milyen vérvizsgálattal lehet-megnézni? A 23 éve szedett gyógyszerek,mikor ürülnek ki a szervezetből? Hogyan lehet,hogy az inzulin termelésem teljesen rendben van a cukor mégis magas. 64 éves vagyok 146 cm és 50 kg.
Tisztelt Kérdező!

A pontos válaszhoz további vizsgálat szükséges. Nagy valószínűséggel inzulin rezisztenciája van, amelynek a kizsgálása és kezelése indokoltnak látszik.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-27 16:38:33
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr,

Azt szeretném kérdezni, hogy foglalkozik-e gyomorégés okozta bántalmak kezelésével?

Üdvözlettel és köszönettel,
Váradi Mónika
Tisztelt Váradi Mónika!

A gyomorégésnek több oka lehet, ennek kezelése ma már megoldott és sikeres általában. Tisztázni kellene a hátterét, nincs-e krónikus stressz? A stressz ugyanis nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” .Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-27 16:35:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Prof.Dr. Balázs Csaba !

24 éves fiamnál 4 éve coeliakia igazolódott, azóta diétázik.

Pajzsmirigy nél az Anti TPO ja emelkedett 75 IU/ml norm. TSH , T3, T4 érték mellett, th.t nem igényelt, csak követés történt, tájékoztattak, hogy a pm. betegség a coeliakia társbetegsége !

Gastroenterológiai ko. ra megy, nagylabort kértek, amiben az alábbi értékek születtek tegnap:

TSH <0.01 A mIU/L 0.27-4.20
FT3 (szabad trijód-thyronin) 13.8 M pmol/L 3.1-6.8
FT4 (szabad T4) 41.5 M pmol/L 12.0-22.0

Endokrinológiai időpontja május 20 ra van, kezelőorvosa szabadságon van, beszélni nem tudtam vele.
Azt szeretném kérdezni, hogy ezzel az eredménnyel megvárhatjuk – e a kiadott időpontot?

Köszönettel
Mária
Tisztelt Mária!

Az autoimmun betegségek - ahogyan azt korábban már ezen a honlapon is írtam - összefüggenek egymással. A gyulladásos tünetek valóban kezelést igényelnek. Oki kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-27 16:32:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzo Úr!

47 éves vagyok. 2004-ben diétával és inzulinnal kezelt gestatios diabetesem volt. A szülés után a súlyom fokozatosan emelkedett. Azóta tartó bőrszárazsággal, viszketéssel többször jártam bőrgyógyásznál, de az ok nem derült ki. 2014-ben inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak. A 160 g-os diéta, mozgás hatására súlyom csökkent. Kb. 2010 óta a vérnyomásomra szedek napi 1 tbl 4 mg-os Perindoprilt és 1 tbl 20 mg-os Atorvát. A vérnyomásom és a labor leleteim (koleszterin, vércukor, HgbA1 stb) rendben vannak. Félévente járok Diabetológiára. Télen súlyom 3 kg-ot gyarapodott. A márciusi pajzsmirigy ultrahang vizsgálaton a jobb lebeny 19x16x40 mm, benne medialisan 19 mm-es inhomogen belső echojú, részben az istmus jobb szárára terjedő, némileg cystosusan átalakult göb és egy kb. 3 mm-es echoszegény terület van. A bal lebeny 17x13x37 mm, homogén szerkezetű. Magánúton kért értékeim: TSH 0,82; szabad T4 11,27; szabad T3 6,20; Anti TG 1,4; Anti TPO 1,4, Total 25-OH D vitamin 48,2. A háziorvostól napi 1 tbl 1000 NE D vitamint kaptam ill. aspirációs cytológiára beutalót.
Ön szerint milyenek az értékeim? Valóban szükség van az aspiratios mintavételre esetleg más vizsgálatra? Keresek fel endokrinológust?

Válaszát előre is köszönöm
Éva
Tisztelt Éva!

Az UH lelete alapján az aspiratios vizsgálatra szükséges van.
A laboratóriumi adatok értékelése attól is függ, hogy milyen módszerrel végezték, ez egyes laboratóriumoktól jelentős mértékben eltérhet. Az u.n. referenciaérték eléggé megtévesztők lehet, mivel az eredmények jelentős mértékben függhetnek:
életkortól
nemtől
gyógyszerektől
napszaktól
évszaktól
Ezek és a fizikális vizsgálat birtokában lehet meggyőző véleményt adni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-24 17:30:25
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor úr!
Múltkori kérdésemre adott válasza alapján elolvastam a javasolt cikket, amely arról szól, hogy életveszélyes csak a tsh alapján diagnosztizálni.
Az én esetemben azonban nem erről van szó, vizsgálták a t4-et és t3-at is, melyek alacsonyak.
14 hetes értékeim: tsh 0,9 ft4 12,6 ft3 3,0.
24 hetes értékeim: tsh 2,0 ft4 8,0 ft3 3,1.
Erre emelte meg az endokrinológusom 100-ról 125-re a letrox adagomat, de nem merem beszedni, mert néha szabálytalanul ver a szívem.
Azt szeretném megtudni, hogy ezek az alacsony értékek árthatnak- e a kisbabámnak, vagy jól tudom, hogy ennek az első trimeszterben van nagy jelentősége? Akkor még normál tartományban voltak az értékek.
Válaszát köszönöm,
Szilvi
Tisztelt Szilvi!

Erre a válaszom az eddigi ismeretek alapján, hogy „Nem laborleletet kezelünk, hanem beteget.”
A kezelő orvosainak kell ezt a körülményt mérlegelnie

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-24 17:24:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

47 éves nő vagyok, 37 éves koromban elmaradt a menstruációm és jelentkezett a klimax összes tünete. 40 éves koromban - mivel van két gyermekem - elkötettem a petevezetékeimet. Ezután egy nőgyógyász Triaklim-ot írt fel, immár hetedik éve szedem és jól is érzem magam vele. 2015 decemberében kiderült, hogy inzulinrezisztenciám van (Merckformin XR 500 mg kaptam rá, amit 10 napos szedés után abbahagytam, mert nagyon rossz volt tőle a közérzetem és állandó hasmenést okozott, azóta napi 160 g-os CH diétát tartok), és ebben a hónapban a TSH-m normál értéket mutatott - az egy éve felírt - 50 ug Letrox szedése mellett. Márciusban kontroll vérvizsgálat alkalmával a TSH-m 97.93 mIU/L lett, aminek kezelése céljából az endokrinológus megduplázta a Letrox napi adagját. Azt szeretném megkérdezni, hogy mi okozhatja a hirtelen drasztikus emelkedést holott az életvitelemben csak a diéta és a Merckformin-próba volt új. Lehetséges, hogy a cukorgyógyszer borította fel a hormonrendszerem? Milyen vizsgálatot javasolna, amellyel feltárható lenne a különböző hormonális kilengések oka (pl.: ösztrogén-progeszteron egyensúly) és ezt milyen szakorvostól kérjem, mert jelenleg minden problémámat más-más orvos kezeli.
Előre is köszönöm válaszát!
Erzsébet
Tisztelt Erzsébet!

A Merckformin helyett más gyógyszert is szedhet, s az alkalmazás ütemezése, dozírozása sem mindegy.
A TSH szintre vonatkozó problémát ismerem és ezért is írtam erről ezen a honlapon is, mellékelten megtalálhatja. Valóban életveszélyes lehet, ha kizárólag a TSH alapján kapja a beteg a gyógyszert.
(http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg/22535/eletveszelyes_lehet_ha_pajzsmirigybetegeket_csak_a_tsh_ertek_alapjan_kezelik).
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-24 17:21:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur.
25 eves vagyok es gyereket szeretnenk a ferjemmel de sajnos ez meg nem sikerult.Voltam hormonvizsgalaton aminek az eredmenye:Prolaktin:40,Osztradiol:541(azt mondtak hogy eleg magas),FSH:5,42.TSH:2,22.LH:22,4.Progeszteron:0,77.ez a 20 napi vervetel.Eleg rosszul szoktam lenni ezen azt ertem,hogy amikor a menstruaciom megjon van mikor elkezd zugni a fulem,elhomalyosodik minden es elajulok,persze ez nem minden honapban van igy de egy evben kb 4 szer 5 szor elofordult.Majd kaptam a prolaktinra Dostinexet es egy evig nemis volt semmi tunetem igaz teherbe sem estem.Most ott tartok hogy mielott megjon 5-6 nappal elotte mar kezdek szedulni szurkalodik a hasam alja.Nemreg voltam vervetelen es megint visszaugrott 40 re a Prolaktin szint arra kaptam Mastodynont de nem igazan hasznal.Az endokrinologus akihez jarok elkuldott nogyogyaszhoz mert PCOS-RA gyanakszik.Elis mentem talaltak kisebb cisztakat es fogamzasgatlot irtak hiaba mondtam hogy gyereket szeretnenk.En hallottam errol a Mio-isonitol+folsavrol ez segit a cisztak elmulasztasabanis? A Progeszteronszintem az nem alacsony?Arra is jo lenne ez a gyogyszer?Esetleg nem tudna a Prolaktinra ajanlani mast?A bromocriptinrol mi a velemenye?Eloreis koszonom a valaszat.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-22 17:57:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Két napja kezdtem a várandósságom 18-ik hetét, pajzsmirigy alulműködésem van, melyre megemelt dózisban Euthyrox tablettát szedek (5*125 mg és 2*100 mg egy héten). Az elmúlt két hétben, élvezve a tavasz hozta zöldség és gyümölcstöbbletet, ritkábban (2-3 naponta 1 tabletta) szedtem Gravidát. Folyamatosan nyomon követem a hetenkénti magzatfejlődési fázisokat és most találtam meg azt az információt, miszerint pont ebben az időszakban fejeződik be a kicsi idegrendszerének fejlődése. A TSH értékem a 8-ik héten 1,99, a 16-ik héten 5,3 volt, ezt követően szedem az említett magas dózist. Kérdésem, hogy a jóddal bővített vitaminpótlás szükséges-e ezen a dózison felül (2-3 naponta), vagy a pótolt pajzsmirigyhormon elég a magzat számára is? Árthattam esetleg a szünetekkel a babának?

Köszönöm a válaszát, üdvözlettel:

Petra
Tisztelt Petra!

Ez attól függ, hogy mi okozta a csökkent pajzsmirigyműködést.
A jód kétélű fegyver! A szervetlen jód szükséges a pajzsmirigy-hormonok képződéséhez, de nagyobb mennyiségben a pajzsmirigy autoimmun gyulladását válthatja ki.
(Xin Sun, Zhongyan Shan, Weiping Teng:Effects of Increased Iodine Intake on Thyroid Disorders Endocrinol Metab 2014;29:240-247
dx.doi.org/10.3803/EnM.2014.29.3.240. pISSN 2093-596X · eISSN 2093-5978.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-22 17:54:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Köszönöm válaszát korábbi kérdésemre, 27 éves vagyok, vékony testalkatú, PCOS-esem van, a glükokortikoidokkal kapcsolatban kérdeztem. A csatolmány sajnos nem jelent meg az üzenetben, így nem tudtuk a párommal a cikkeket elolvasni.

Viszont jobban utánaolvastunk, és látjuk hogy az SHBG szint emelése a fontos a PCOS kezelésében ahhoz, hogy az androgén túlsúly megszűnjön. A többletinzulin csökkenti a májban az SHBG szintet, emiatt alakul ki androgén túlsúly. Egy másik irányból próbáltuk megközelíteni, hogy miből alakul ki maga a rezisztencia, látjuk hogy ez nem annyira egyszerű.

Azt is látjuk, hogy a progeszteron krémnek nincs SHBG emelő hatása, itt nem ez a jó terápia. A fogamzásgátlókban többnyire lévő ethyl-ösztradiol SHBG emelő hatású, még felmerült a drospirenon mint hatóanyag, aminek nincs folyadékvisszatartó hatása, emiatt mellfeszülés, haspuffadás, végtagduzzadás elkerülhető lenne.

Mire számíthatok, ha elhagyom a fogamzásgátlót és a párommal babát szeretnénk? Kell 3 hónap mire kiürül a szervezetemből, viszont így újra visszaeshetek. Mit tanácsol erre az időszakra?

Amellett, hogy támogatom a szervezetemet, hogy lebontsa a többletösztrogént, mit tehetek?

A lenmagról tudom hogy SHBG emelő hatása van, fitoösztrogének segítenek, hogy ne kötődjön a receptorokhoz annyi ösztrogén, megtalálhatóak a lenmag, szezámmag, karfiol, brokkoliban. Illetve vannak aromatáz enzim blokkolók, így kevesebb ösztrogén képződik: szelén, cink, melatonin, citrusfélék héja. Nem hiszem hogy ez önmagában pótolná a gyógyszer hatását.

Köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Sajnálom, hogy nem kapta meg az igét közleményt, most ismét mellékelem.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-22 16:02:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Korábban már tettem fel egy kérdést, amire ezúton is köszönöm a válaszát!

Válaszában immuno-endokrin kivizsgálást javasolt. Már hónapokkal ezelőtt kértem Önhöz időpontot, de sajnos csak öszre kaptam. Mivel külföldön élek, nem lesz egyszerű, de mindenképp hazaepülök ez alkalomból.

De úgy érzem, hogy a kivizsgálásom nem várhat addig.. Májusban egy teljes hetet Magyarországon fogok tölteni, és nagyon megköszönném, ha tudna nekem ajánlani egy endokinulógust, aki Önhöz hasonló elveket vall, és tudna fogadni.

Azért sem szeretném halogatni a kivizsgálást, mert úgy érzem, hogy a gyógyszerek, melyeknek megkezdtem a szedését (Letrox 25ug és Bromocyptin 2,5mg- napi fél) nincsenek rám jó hatással. Folyamatosan izgatottnak, zaklatottnak érzem magam, ami már a környezetemnek is feltűnt, emellett aludni sem tudok olyan jól..

Köszönöm szépen előre is a segítségét!

Üdvözlettel:
I. Viktória
Tisztelt I. Viktória!

Talán utaltam rá, hogy lehetséges korábbi időpontban is vizitre bejelentkezni.Kérem a a következő e-mail-en kérjen korábbi időpontot:
Székely Melinda:szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu
Vagy info@endokrinkozpont.hu
Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-22 16:00:16
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném segítségét kérni mivel én évek óta inzulinrezisztenciával küzdök, tartom a diétát, sportolok, szedek napi 1 db Merckformin1000mg tablettát és mégsem jó az eredményem.Már 3 vetélésem volt, természetesen úton estem teherbe, majd évekig nem estem teherbe és 2 IVF programban vettem részt mely sikeres volt de megszakadt a terhesség az elején. Nem merek több IVF programban részt venni míg helyre nem áll az inzulinom. Mit javasolna ezen felül , milyen vizsgálatot? A pajzsmirigy, hormonok, cellularis immunstatus, terheléses cukor mind negatív volt, több orvosnál is , meddőségi központban jártam de más kivizsgálásokra nem küldtek.
Nagyon köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Vizsgálat nélkül nehéz gyógyszeres tanácsot adni.
A vizitig a következő tanácsolom:
A D-vitamin szedésének előnyeiről sokat hallunk mostanában. Az utóbbi időkben bebizonyosodott, hogy a korábban szinte kizárólag a csontok épségének őrzőjeként ismert anyag, valójában az egész szervezet egészséges működéséhez nélkülözhetetlen. Egy újabb kutatás a meddőség kezelésében, a vetélés megelőzésében betöltött szerepére hívja fel a figyelmet.
Meddőség és D-vitamin
A Nutrients folyóirat a tavalyi évben közölt egy kutatást, mely szerint a meddő nőkben a D-vitamin hiány egyértelműen kimutatható
Az endokrin rendszerben a reproduktív szervek igen finoman hangolt rendszert képeznek, a termékenységi zavarok is részben pszichés, részben endokrin, ill. immunológiai eredetűek is lehetnek. Összességében a meddőséggel járó állapotok kivizsgálása komplex feladat, a kezelés általában egyénre szabott. „A fogantatás elmaradásának több oka is lehet, az említett kutatás során feltárt összefüggés tehát nem azt jelenti, hogy a D-vitamin csodaszer a gyermekáldás létrejöttében, ám kétségtelenül igaz, hogy pótlása a meddőség egyes eseteiben segíthet.”
Az úgynevezett Müller-féle gátló hormon (AMH) a petefészekben az érett petesejt termelődését, kiszabadulását kontrollálja. Az AMH alacsony szintje, illetve koncentrációjának csökkenése azt jelzi, hogy az érintett közeledik a menopauzához, esélye a gyerekvállalásra csökken.
35 felett csökken a termékenység
A Szent András Egyetem kutatói 3200 nőt vontak be vizsgálatukba, akiknek mérték hormonszintjét, és a kapott értékeket összehasonlították biológiai korukkal. A tanulmány megmutatja, mekkora AMH szintet várhatunk egy egészséges nőnél. A nők termékenysége a harmincas éveik közepétől jelentősen csökken, ám ennek mértéke és időpontja igen eltérő. Az AMH szintjének mérése pontosabb módszert ad egy nő termékenységi állapotának meghatározására és jóslására, mint biológiai életkora.
Csökkent AMH és korai menopauza
Egy másik vizsgálatban, egy iráni orvos csoport pár száz nőn tett megfigyelés alapján arra jutott, hogy ha egy 20 éves nő vérében milliliterenként 4,1 ng-nál kevesebb az AMH szintje, nagyobb a valószínűsége, hogy korán jelentkezik nála a menopauza, azaz már 45 éves kor előtt. Ezzel szemben azoknak a 20 éves nőknek, akik vérében legalább 4,5 ng AMH mérhető, jó esélyük van arra, hogy csak 50 éves korukon túl következik be náluk a menopauza. Ez az érték 25 évesen már csak 3,8 ng, 30 évesen pedig 2,9 ng, ami azt mutatja, hogy a női termékenység igen gyorsan csökkenhet az életkorral.
Meddőség, lombik és D-vitamin!
A legújabb adatok a D-vitamin fontos szerepét bizonyítják az lombik program (IVF) során az embrió megtapadásában és fejlődésében egyaránt. A legutóbbi közlések alapján ugyanis a D-vitamin segít az AMH termelődésének fokozásában, így az IVF során komoly veszélyt jelentő vetélésék megelőzésében is.

Egyénre szabott napi dózis!
A hivatalos ajánlás szerint felnőttek számára napi 1500-2000NE D-vitamin szedése javasolt, ám ez a mennyiség bizonyos esetekben ennél magasabb is lehet. A D-vitaminhiány szempontjából fokozott kockázatnak kitett személyek például az autoimmun betegségekben és más betegségekben szenvedők, bizonyos gyógyszereket szedők, állapotos nők illetve azok, akik életmódjuk vagy egészségi állapotuk miatt tartósan nem jutnak napfényhez. Az egyénre szabott, szükséges napi mennyiség megállapítását vérvizsgálat alapján lehet elvégezni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-22 15:56:35
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Két évvel ezelőtt nem alkohol eredetű zsírmájat diagnosztizáltak nálam cystával és jóindulatú elváltozással a májamon. (Nagymamámnak is volt, és húgomnak is van ilyen problémája.) Az utóbbi időben sokat híztam, és bár diétázok, valamint viszonylag sokat mozgok, a súlyom jó esetben is csak stagnál. Mindig fáradt vagyok, sokat fáj a fejem, de mindezeken túl a legnagyobb problémát hosszú ideje tartó székrekedésem okozza.
Egy évig jártam folyamatosan a belgyógyászatra, ahol koleszterin csökkentőt kaptam, és az utasítást, hogy fogyjak le. Mivel érzem, hogy valami nincs rendben nálam, fogyni diéta és mozgás mellett sem tudok, a koleszterin csökkentő pedig még feljebb vitte a GGT-met, de a közérzetemen nem javított, ezért átmenetileg abbahagytam a szedését, és magán úton vérvizsgálatra jelentkeztem. Mivel a családomban a cukorbetegség is jelen van, próbáltam olyan vizsgálati csomagot választani, ami erre is fókuszál.
Főbb eredményeim a következők lettek:
GGT: 84 (bőven 100-on felül volt a koleszterin csökkentő szedésekor)
Koleszterin: 6,6
Trigliceridek: 2,79
HDL koleszterin: 1,5
LDL koleszterin: 4,74
TSH: 1,589
Glükóz terhelés (0): 6,2
Glükóz terhelés (120): 8,5
Inzulin (0): 11,8
Inzulin terhelés (120): 102,5
HOMA-IR: 3,2
Szeretném megkérdezni Professzor Úr véleményét, mit javasol, mit tegyek a továbbiakban, illetve mi a véleménye a fenti értékekről.
Köszönöm szépen a segítségét, és a válaszát!
Üdvözlettel,
Tímea
Tisztelt Tímea!

Vizsgálat nélkül arra utalhatok, hogy a koleszterinszint csökkentő szerek valóban okozhat májkárosodást. A zsírmájnak sok oka lehet, de a leírtak alapján az inzulin rezisztencia nagy valószínűséggel fennállhat.
Ilyen irányú kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-20 18:07:44
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Dr. Úr!

26 éves vagyok és második terhességem elején derült ki hogy pajzsmirigy alulműködésem van.Tyroxint kellett szednem. Körülbelül egy éve nem szedem a gyógyszerem mert nem fogytam hanem híztam tőle. Szülés után a kórházból 70 kilósan jöttem haza és a pár hónap múlva már 80 kg voltam.
Nem éreztem jól magam a bőrömben így neki álltam étrendet válzoztatni gondolvn hogy talán fogyok,de nem így lett.mikor a gyógyszert abba hagytam már 82 kg voltam.Mióta nem szedem a gyógyszert sikerült 13 kilótól megszabadulni.
Igazábol a kérdésem az lenne hogy hogyan lehetséges ez?
Őszinte leszek azóta nem volt tsh ellenőrizve mert közben orvost is váltottam lakhely változás miatt.
Tisztelt Kérdező!
Napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. Ez adta az aktualitását az elmúlt hónapban New Yorkban megrendezésre került konferenciának. A szimpóziumon a pajzsmirigy csökkent működése (hipotireózis) és a testsúly összefüggésének legújabb témakörét foglalták össze az előadók. Elhangzott, hogy az elhízás egy komplex anyagcserezavar következménye, amelynek okairól egyre többet tudunk. meg. A legfontosabb ilyen új ismeret az, hogy a zsírszövet nem egyszerűen anyagraktár, hanem fontos hormonálisan aktív szerv. Az elhízás létrejöttében nem egyetlen hormon, hanem a hormonok szabályozásának komplex zavara áll. Azt már korábban is tudtuk, hogy az elhízás egyik gyakori oka a csökkent pajzsmirigybetegség. A legutóbbi kutatások arra irányították a figyelmet, hogy nem egyszerűen egy hormon hiánya okozza tüneteket. Egyik fontos hormon, az un. leptin felelős ugyanis az étvágy kialakulásáért, a telítettség érzéséért. A leptin elnevezés a görög leptosz (sovány) szóból származik. Azt figyelték meg, hogy ez az étvágyat kiváltó fehérjeszerű hormon az éhezés stádiumában magas, a jóllakottság esetén pedig alacsony. A leptin tehát általában csökkenti az étvágyat, ezért alkalmazásához komoly reményeket fűztek. Azonban az elhízottakban a várttal szemben ennek a hormonnak nem a csökkenését, hanem emelkedett szintjét mutatták ki. Kiderült, hogy az elhízás oka a leptin rezisztencia, ami röviden úgy foglalható össze, hogy az étkezés után az idegrendszerünk még mindig „éhség” jelet észlel és étkezésre sarkall. Ilyen leptin rezisztenciát figyeltek meg egerekben. A leptinre rezisztens állatok állandóan ettek, ezért viszonylag gyorsan és jelentősen meghíztak. A drasztikus fogyókúrákkal önmagukban nem tudták ezt a rezisztenciát megszüntetni.
Ma már a leptin szintet meg tudjuk határozni és a kezelést alkalmazni.
Mit tehetünk tehát a leptin rezisztencia ellen?
A pajzsmirigy hormonok csökkentik a leptin rezisztenciát, tehát a megfelelő dózisban és formában történő alkalmazásuk elősegíti a fogyást és a jó kondíció (szellemi és testi) kialakulását. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett tehát a leptin rezisztencia csökkentésére, ill. megszüntetésére kellene törekednünk.
További vizsgálatokat és kezelést javaslok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-20 18:04:12
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Férjemmel már 10 éve szeretnénk gyermeket. Mindketten 37 évesek vagyunk és túl vagyunk már 3 inszemináción, és 5 IVF kezelésen. Az utolsó két IVF sikerült, a beágyazódás megtörtént, egyiknél kimutatható volt a fejlődés is (másiknál csak a beágyazódás ténye), de mindkét esetben az 5-6 hét körül a terhesség megszakadt. Genetikai vizsgálaton voltunk, ott is mindent rendben találtak, eddig nem derült fény az okokra. Nem vagyok túlsúlyos, egészségesnek érzem magam. Az utolsó két embriótranszfer után olyan érzésem volt mintha beteg lennék, mintha elkaptam volna egy influenzát, mintha a szervezetem valami ellen védekezni akarna. Lehetséges, hogy a saját szervezetem támadja meg az idegen sejteket, és ezt éreztem? Ön szerint milyen vizsgálatokra lenne még szükség? Köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Jól gondolja, a magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt a humorális immunitásért felelős anyagok mennyisége növekszik Ennek következtében az közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken,a magzat nem lökődik ki , majd élettani körülmények között a terhesség 2.-ik trimeszterétõl kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak . Amennyiben ez a fiziológiás "immunszuppresszió" nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be.
Tehát immuno-endokrin vizsgálatot javaslok. Ennek sikerességére utalt a mai kedves betegünk, akinek már elmaradt a menzesze és feladta a gyermekáldás reményét. Az elkezdett kezelés után 5 hónappal megérkezett a baba, aki elvarázsolta munkatársaimat is.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-20 17:58:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Kissé elkeseredve fordulok önhöz. Úgy 5 évvel ezelőtt diagnosztizáltak nálam PCOS-t, mikor már hosszú ideje hiába próbálkoztunk, hogy gyermekünk legyen. Ez után csináltattam egy terheléses inzulinvizsgálatot, ahol bebizonyosodott az IR is. Ekkor (nem könnyen, de) írtak ki nekem Merckformin 850mg-t, napi egy szemet. Érdemi változást hónapok múltán sem észleltem, az összes tünetem maradt (szőrösödés, elhízás, menstruáció hiánya). Ekkor Norcolutot kaptam, hogy megjöjjön, majd Clostylbegitet, de nem jártunk sikerrel. Ezután Merional injekcióval próbáltunk peteérést serkenteni. Ugyan csak egy tüsző, de ezzel a módszerrel megérett. Talán az 5.-6. ilyen ciklust siker koronázta, várandós lettem. Orvosom (egyébként nőgyógyász endokrinológus) leállított a Merckformin szedésről. 2014. decemberében egészséges kislányunk született. A 6 hetes kontroll után rákérdeztem a gyógyszerre, de orvosom nem írta ki, azzal az indokkal hogy nem volt terhességi diabéteszem. Most szeretnénk kistestvért, de hiába kezdtük a korábban jól bevált Merionallal a stimulációt, nem volt peteérésem. Elküldek AMH szintet nézetni, korai petefészek-kimerültségre gyanakodva, ennek az eredménye 14,11 lett (ami ha jól tudom, szintén a PCOS-re utal. Orvosom szerint ez jó eredmény, ezért érdemes tovább próbálkozni a stimulációval, azonban én félek, felesleges pénzkidobás, hisz legutóbb sem reagáltam rá. Hosszas gondolkodás után arra jutottam, hogy a Merckformin szedése volt az, ami korábban sikeres, míg most ennek hiányában sikertelen stimulációhoz vezetett. Orvosomnak nem merem újra felhozni, mert mindig azzal érvel, nem vagyok cukorbeteg. Mit tehetnék? El kezdtem szedni napi 2x2 g myo inozitolt, s ehhez folsavat (napi egy szemet, 3 mg). Segíthet?
Tisztelt Kérdező!

Vizsgálat nélkül kezelési útmutatást érthető módon nem adhatok.
Dicséretes módon tudja, hogy az emelkedett AMH szint PCO-ra utalhat.
Ezt a betegséget Stein and Leventhal már 1935-ben leírta, de jelentősége az utóbbi évtizedekben jelentősen megnövekedett a hormonális fogamzásgátlók ill. a hormonszerű élelmiszerek miatt.
A policisztás ovárium szindróma, mint azt a neve is mutatja, sok kis cisztára utal a petefészekben, ám fontos tudni, hogy nem ez kizárólagos tünete. A háttérben az androgén hormonok túlsúlya áll, mely a betegséggel járó különböző panaszokért felelős. A férfi hormonok a női szervezetben is megtalálhatóak, ám lényegesen kisebb arányban. Ha a női szervezetben kezdenek „tombolni”, az többek között a megszokottnál erőteljesebb szőrnövekedéshez, férfias típusú hajhulláshoz, pattanásos bőrhöz vezethet. A hormonális egyensúly felborulása okozza ilyenkor azt is, hogy szinte lehetetlenné válik a fogyás. A petefészekben található hormontartalmú ciszták megzavarják a menstruációs ciklust, elmaradhat a peteérés, mely idővel felelős lehet a meddőségért is. „A tünetek nem feltétlenül jelennek meg mind. A tévhittel ellentétben sok beteg nem túlsúlyos, ám valóban előfordulhat, hogy a PCOS miatt megy nehezen a fogyás. Egy nemzetközileg elfogadott kritériumrendszer alapján diagnosztizál-juk a betegséget, mely ma a nők nagyjából tíz százalékát érinti. Az úgynevezett hiperandrogén tünetek a legáltalánosabbak: a bőr zsírossá, aknéssá válik, szőrnövekedés figyelhető meg az arcon, a melleken és a hason, megnövekszik a derék-csípő arány és hullhat a haj.
A PCOS-szindróma megjelenése lehet örökletes, emellett befolyásolhatják a szervezetet érő környezeti hatások. Nem vezet megoldáshoz, ha az egyes tünetek kezelésével próbálkozunk, a betegséget, mint minden hormonzavart holisztikusan, az egész testet figyelembe véve kell orvosolni, a tünetek ugyanis szorosan össze-függnek. A pattanások felületi kezelése, a hajhullás elleni szerek bevetése vagy a ciszták eltávolítása még nem szünteti meg az alapvető okot, így a legfontosabb cél mindezek mellett a hormon-egyensúly visszaállítása.
Az inzulinrezisztencia gyakori velejárója ennek a betegségnek.
Mi a az inzulin rezisztencia ?:
Ez az anyagcsere-egyensúly felborulásának jellegzetes formája, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is szoktak emlegetni. Az inzulinrezisztencia lényege, hogy a szervezet sejtjei nem érzékelik az inzulin hatását, „rezisztenssé” válnak. A szervezet ezt úgy próbálja javítani, hogy egyre több és több inzulint termel. A magas inzulin szint azonban már önmagában is sok szövődményt okoz és végül az inzulint termelő béta- sejtek kimerüléséhez, cukorbetegséghez vezet.Az inzulinrezisztencia azért is veszélyes, mert gyakran kevésbé markáns tüneteket okoz, melyek más problémára is utalhatnak, így a diagnózis felállításáig hosszú idő eltelhet. Intő jel a menstruációs zavar, a nehezebb teherbeesés, a fokozott szőrnövekedés illetve a bőrproblémák kialakulása és a hízás.
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek és az endometrium karcinóma kockázatának csökkentése.
A vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni.
Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek).
2. A nemi hormon hatások normalizálása, a sex hormonkötő globulinok (az SHBG) szint emelésével
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-20 17:49:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja