|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
A mi helyzetünk a párommal a következő:november közepére várunk babát a párom (Enikő) nem jogosult gyedre mert nem volt bejelentett munkája,nekem (Szabolcs) volt,most jelenleg egyéni vállalkozó vagyok,én fogok gyedre menni hogy legyen fix jövedelem,150 ezerre vagyok bejelentve,nem megy annyira a dolog hogy éljünk is és fizetni is tudjam a járulékokat,ha nincs fizetve a járulékom jogosult vagyok a gyedre és meg is kapom?ja és hogy a vállalkozást addig szüneteltetni kell vagy mehet tovább?
A vállalkozást egyébként alkalmazotton keresztül működtetheted is tovább addig, amíg babázol.
Gyedre egyébként majd csak a baba 169 napos korától lehetsz jogosult, addig az anyuka igényeljen gyest. És tudjatok róla, hogyha utána lemondja a gyest, akkor megint nem ketyeg az egészségügyi szolgáltatásra jogosultsága és fizetni kell érte, illetve a szolgálati ideje sem gyűlik.
Ha nem fizetsz járulékokat, akkor azt a minimálbér/garantált bérminimum 150%-a után nem fizeted, ami nem pont 150.000, de nagyságrendileg ott lehet. Hogy ez konkrétan mennyi, azt bevallod a havi járulékbevallásokban, ezt az összeget, az itt bevallott pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapot kell majd feltüntetni az igénybejelentőn havi jövedelemként. Ennyi után jár a gyed akkor is, ha csak későn fizeted meg.
A behajtás a NAV dolga, az egészségbiztosító maximum akkor foglalkozik vele, hogy be van-e fizetve, ha valami irdatlan magas összeg után igényel valaki tgyást. A táppénznek és a gyednek felső határa van, úgyhogy ott ez mindegy. Ráadásul azt az összeget fogják látni, ami után jogszabály alapján kell fizetned és ők is tudják, hogy ha nem teszed, behajták.
Tehát a gyakorlatban nincs gond a nem megfizetett járulékból, de ha ennyire tartasz tőle, akkor fizesd meg csak elsőként az egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék adónemen fennálló tartozást.
2012.09.15-ig volt határozatlan idejű munkaviszonyom, mely rendes felmondással szűnt meg, mivel Dániába költöztünk. 2012.11.24-ig Magyarországon volt biztosításom, utána pedig Dániában. Én nem dolgozok Dániában, csak a párom, így általa van kint biztosítási jogviszonyom. Most még jelenleg kint élünk és kb. még egy évet kint szeretnénk lenni. Közben elterveztük hogy babát szeretnénk, de nem tudjuk, hogy milyen járandóságok illetnének meg minket, amikor Magyarországra visszaköltöznénk és itt születne meg első gyermekünk. Illetve az is érdekelne bennünket, ha Dániában születne meg a baba, de mi a szülés után végleg visszajönnénk Magyarországra.
Segítségét előre is köszönöm!
A két feltételnek együtt kell teljesülnie, úgyhogy ha nem vagy itthon biztosított vagy az vagy, de nem elég az előzetes biztosítás, akkor mindkettő ugrott. Ebben az esetben gyest tudsz igényelni. Attól a naptól, amikortól itthon élsz és apuka nem kap valamilyen családi ellátást - ottani családi pótlékot - kintől.
Kérdésem:
topkalkulatorok.hu/kozalkalmazotti-bertabla-2013-tervezete.html
itt a táblázatban a feltüntetett közalkalmazotti bérek nettók vagy bruttók? Mi az, hogy garantált illetmény?
Köszönöm :)
2. Sokszor elmondtam, sőt úgy rémlik, hogy a bemutatkozásomban le is van írva, hogy a közszféra hülyeségeihez - amiben táblák és nem eredmény alapján kapják az emberek a fizetésüket - nem értek.
3. Annyi erővel, hogy ide beírod, hogy mi az a garantált illetmény, a gugliba is beütheted.
4. Amikor nincs olyan nap, hogy ne szólna legalább egy hír a családosoknak járó adókedvezményről, akkor nem gondolhatod komolyan, hogy egy mindenkire érvényes tábla nettókat tartalmaz. Bruttókat tartalmaz, amikből az egyénenként eltérő kedvezmények figyelembe vételével lesz nettó.
5. Kifejezetten felbosszantottál, de lásd kivel van dolgod: családi kedvezmény nélkül úgy lesz a bruttóból nettó, hogy megszorzod 0,655-tel. 1 gyerek+10.000, 2 gyerek+20.000, de ehhez már legalább 125.000-es bruttó kell. Több gyerekbe ne menjünk bele, ott már sok múlik a megosztáson.
Tisztelettel: boglárka
És nyugodt lehet, hogy felmondási időre járó pénze sem lesz,perelnie kell érte és nem biztos, hogy a bíróság úgy fogja találni, hogy egy 5 perces szóbeli párbaj - amiben anélül mondott valamit a munkáltató, hogy hozzáértővel egyeztetett volna, hogy kutya kötelessége lenne fizetés nélküli szabadságra engedni és amiről semmilyen írásos emlék nincs - szóval nem biztos, hogy ez alapos indok egy azonnali hatályú felmondáshoz. Akkor pedig még a perköltséget is fizetheti.
Egyébként egyetlen szóval nem mondtam, hogy menjen viszsa dolgozni. Egyértelmű, hogy egy ilyen történet után senki nem akar a másikkal együtt dolgozni. Viszont az is egyértelmű, hogyha a gyed végén nem írja alá a közös megegyezést, akkor csak felmondási idő és végkielégítés fizetése mellett tud majd megszabadulni tőle a munkáltató. Úgyhogy ez a sztori most dupla vagy semmi és ha jól játssza a játékot a férjed, akkor most gyede, később pedig némi pénze lesz.
Az a verzió, amire Ti készültök, az a másik, az a semmi opció.
boglárka
Mt. 128. § A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
Ha a munkáltató nem teszi azt, ami a dolga, akkor nem az a megoldás, hogy felmondunk, már csak azért sem, mert ha a gyed 1. napján nincs biztosítási jogviszonya, akkor egyáltalán nem jogosult gyedre. Meg egyébként is, az mondja fel a munkaviszonyát, aki nem akar tovább dolgozni. Ő akar, csak átmenetileg gyedre akar menni. Nem a könnyebb utat kell választanim nem megijedni kell, hanem érvényt szerezni a jogokat. Emiatt az álláskeresésis verzióra nem is reagálok, Te pedig ne emlegesd szakértőként azt, aki ezt tanácsolta.
Én azt csinálnám, hogy
1. aug. 9-én pénteken feladnék egy tértivevényes levelet elsőbbségivel, amiben bejelentem, hogy aug. 10-től x időpontig fizetés nélküli szabadságot veszek igénybe 3 éven alul gyermek otthoni gondozása miatt. Ez aug. 12. hétfőre fog odaérni.
2. Aznap délután vagy másnap bemennék a munkáltatóhoz a gyed igénybejelentővel, hogy állítsa ki hozzá a foglalkoztatói igazolást.
3. mivel az előzmények után ezt nem valószínű, hogy meg fogja tenni, rögtön elvinném a gyed igénybejelentőt a munkáltató székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárnál azzal, hogy nem voltak hajlandóak kiállítani hozzá a foglalkoztatói igazolást.
Erre majd a kormányhivatal felszólítja tértivevényes levélben, hogy küldjék meg. Attól ne félj, hogy ennek hatására nem állítják ki, mert a végzésben benne lesz, hogy mekkora mulasztási bírság szabható ki. Attól viszont igen, hogy úgy töltik ki, hogy aug. 12. előtt megszűnt a munkaviszony, akkor viszont irány a munkaügyi bíróság amiatt, hogy jogellenesen szüntették meg a munkaviszonyt. Azt ugyenis jogszerűen nem lehetett megtenni, mert túl azon, hogy eddig nem volt gond a munkájával és egy pont most, hirtelen támadt, működásre vonatkozó indok pedig nyilvánvalóan nem valós, ha ezek valamelyike megállna, akkor sem lehet visszamenőleg felmondani.
Ha ebből per lesz, aminek nincs illetéke és meglepően hamar kitűzik a tárgyalást, úgyhogy nem kell tőle félni, hogy sokáig függőben marad a gyed, akkor azt tuti bukja a munkáltató, még ügyvéd sem kell hozzá.
Megszületett harmadik gyermekünk,s kicsit keveslem a beígért t-gyás összegét.
2013.március 22-ig gyeden voltam a második gyermekkel(2 éves lett).Utána szabadságon május 28-ig. Május 29-től pedig táppénzen,mint veszélyeztetett terhes.Bérelszámoló mondta táppénzre menjek,mert az beleszámít az alapba.Viszont egy internetes oldalon,most azt olvastam,hogy nem számít bele.Július 29-én született meg a kisbabánk.
Kérdésem az,hogy ebben az esetben mi a t-gyás alapja?Illetve a gyednek mi lesz?
Mivel a második gyermekünk is 2011-ben hasonló feltételek (gyes,szabadság,betegállomány) mellett született,s akkor nem így számolták a t-gyást. Így nem értem,hogy most mi is a helyzet.
Köszönöm megtisztelő figyelmét,várom mielőbbi válaszát!
Ketteskénél annyi lehetett a különbség, hogy akkor még nem kezeltél másképp a veszélyeztetett terhesség miatti táppénzt, így volt pár nap 70%-os betegszabadság a táppénz előtt, ami még beszámított az átlagba. Viszont ettől pont, hogy rosszabb lett a helyzet, nem pedig jobb, mert ha csak a 100%-os szabadságra kapott bér képez alapot, abból több lesz, mintha lenne 70%-os betegszabi is az átlagban.
Azt írod, a beígért tgyást keveseled. Ha jól értem, akkor valaki mondott egy számot, de még nem folyósítottak egyetlen napra sem tgyást. Ha így van, akkor várd meg, hogy megérkezzen az ellátás, nem érdemes azon stresszelni, hogy valaki valami butaságot mondott. A tgyásod és a gyeded alapja a szabadságra kapott bérből számított - csak a szabadság naptári napjaival osztott - átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Bruttóban, hogy mennyit kapsz kézhez, azt az is befolyásolja, hogy hogyan igényelitek apukáfal a családi kedvezményt. Lehet, hogy eddig Te kérted 2 gyermek után, most pedig mondtak Neked egy családi kedvezmény nélküli összeget.
Tényleg nem érdemes előre aggódni, mert nagy eséllyel feleslegesen teszed.
Az alábbi ügyben szeretném állásfoglalásodat kérni. 2005. szeptember 01-jétől dolgozom jelenlegi munkáltatómnál (8 órás munkaviszonyban), aki kifizetőhelyként működik.
2011. január közepétől 2011. február 01-éig táppénzben részesültem. 2011. Február 02.-án megszületett első gyermekem. Vele 2011. február 02-től 2011. július 19-ig terhességi gyermekágyi segélyben részesültem. Majd 2011. július 20-tól 2013. február 02.-áig GYED-et kaptam.
GYED ideje alatt ismét teherbe estem és 2013. február 03.-tól táppénzes állományba kerültem 2013. június 23.-ig. 2013. június 24.-én megszületett második gyermekem. Születésétől (2013.06.24-től) terhességi gyermekágyi segélyben részesülök.
Arról szeretnék érdeklődni, hogy a jelenlegi terhességi gyermekágyi segélyemnek mi az alapja? Munkáltatóm ugyanis a minimálbér kétszerese alapján számfejtett számomra. (Az én szerződés szerinti bérem ennél magasabb: 280.000 Ft.) Én nem igazán értek egyet ezzel. Amennyiben valóban jogos a reklamációm, akkor hogyan tudnám a munkáltatómnak is bizonyítani igazamat? Beszéltem a cég TB ügyintézőjével, aki azr mondta, hogy szerinte ez a jó számítási alap (a minimálbér kétszerese). Állítása szerint megbeszélte egy TB ellenőrrel, és azt mondták neki, hogy jól számolt. Nem szeretnék problémát a cégemmel, de nem mindegy, hogy mennyi a THGY alapom. Amennyiben én tévedtem, akkor mi lesz a GYED alapom?
Mielőbbi válaszodat előre is köszönöm !
2013.június 30-val szűnt meg a munkaviszonyom. Júl. 12-én igényeltem a munkanélküli járadékot.
2011.szeptembertől volt folyamatos munkaviszonyom.
Jelenleg úgy néz ki hogy terhes lettem. Szeptembertől kilátásban van egy munkahely, de ha bejelentem hogy terhes vagyok, akkor lehet nem fognak felvenni, ezért a másik opció érdekelne, hogyha nem sikerül elhelyezkednem, akkor van-e rá esélyem hogy gyedet kaphassak és ha igen akkor meddig. Illetve mit kell tennem a munkanélkülivel, mert valami olyat már olvastam itt hogy szüneteltetni kell és a szülés előtt megint vissza....
Az első babámnál is te segítettél, mert akkor sem volt egyszerű az esetem, most megint a segítségedre szorulok!
Előre is köszönöm a válaszodat!
Ha nem lesz a béred az új helyen legalább bruttó 170.000, akkor a fizetős szolgáltatásom több táppénzt tud csinálni, mint amennyit akkor kapnál, ha dolgoznál, illetve a tgyásod és a gyeded is több lehet.
Ismét a segítségedet szeretném kérni, hogy második gyermekem születése után is biztosan „plafon nélküli”, vagyis a szerződéses bérem után járó TGYÁS-t kaphassam.
Ehhez igyekszem minden szükséges adatot leírni:
2007 óta folyamatos (8 órás) munkaviszonyom áll fenn. Bruttó bérem: 415.000Ft/hó.
Táppénzt sosem vettem igénybe, kizárólag bérezett napjaim voltak 2011.08.22-ig, amikortól is első gyermekemmel 168 nap TGYÁS-on (bérem alapján ez bruttó 350.000Ft volt), majd 2013.07.18-ig maximális összegű GYED-en voltam.
2013.07.19-én munkahelyemen ismét visszakerültem aktív állományba úgy, hogy közben már második gyermekemet várom. (Erről egyébként munkáltatóm is tud már.)
A szülés várható időpontja 2014.02.12-e, vagyis elviekben addig összesen 209 bérezett napot tudnék összehozni, ami jelenleg nem túl életszerű.
A főkérdésem épp ezért az volna, hogy a ”plafon nélküli” TGYÁS-hoz szükséges 180 bérezett napnak az én esetemben elég-e 2013.07.19-2014.02.12. között meglennie nem feltétlenül folytonosan? Vagyis hogy a 180 bérezett napnak ugye nem kell a TGYÁS első napjától ténylegesen közvetlenül visszaszámolva és folytonosan meglennie?
Ennek azért van nagy jelentősége, mert ha nem esnék el emiatt több százezer forintnyi TGYÁS-tól, akkor biztosan 9-es kódú táppénzre mennék a szülésig hátralévő hetekben, amint elérem a 180 bérezett napot. (Ez kb. 2014. január közepén lesz, már ha közben nem kell 1-2 nap táppénzen is lennem az első gyermekem miatt.)
Ha ez működhet, akkor viszont még egy kérdésem merül fel ezzel kapcsolatban:
Az utolsó hetekben a 9-es kódú táppénzt valóban az Eb.tv. 48.§.(3). bekezdése szerint kapnám, tehát a maximálisan kapható naptári napi bruttó 6.530 Ft (vagyis havi nettó 165-170 ezer Ft) volna?
Válaszod előre is nagyon köszönöm,
Üdvözlettel:
Hanga
Ha nem lesz ennyi, akkor a minimálbér kétszerese az alapja a tgyásnak és a gyednek is, de a gyed nem emelkedik a következő években a minimálbér növekedésével.
Ha táppénzre mész 180 bérezett nap elérése előtt, akkor annak a gyed alapját képező átlag, tehát a 2011.01.01-2011.08.21 közötti jövedelem fogja képezni. 180 bérezett nap után a táppénz alapja az utolsó 180 napi átlag.
Jelenleg GYED-en vagyok. Augusztus 21-től munkát kaptam egy új munkahelyen. A régi munkahelyemen emiatt fel szeretnék mondani. A kérdésem az lenne, hogy mivel ők kifizetőhely is, így a GYED-em is megszűnik a felmondás által vagy ezt külön kell kérnem a munkáltatótól, esetleg "mástól"? Illetve a munkaviszonyom megszüntetése lehetséges-e augusztus 20-szal, lévén állami ünnep vagy azzal a napommal ilyen esetben mi lesz?
Köszönöm válaszát!
Semmilyen akadályát nem látom, hogy egy ünnapnap legyen a munkaviszony vége.
Segítségeteket szeretném kérni. Második gyerekünket várjuk, 2014.április elején várható a születés időpontja. (Szóval csak 5 hetes vagyok.) Az első 2011.augusztus 18.-án született, 2 évig kaptam a gyedet, most gyest fogok kapni szeptembertől 2014. augusztusáig. 2008. júl.4.-től 2011.dec.31. volt munkaviszonyom. A Tgyást 2011. aug.18 előtt 28 nappal vettem igénybe. Az előző gyedem a bérem (kb.120,000) alapján volt számítva. Jelenleg nem dolgozom. Mennyi lesz (ha igényelhetem) a 2. GYED-em? Vagy csak GYES-t fogok kapni? És Tgyást kaphatok?Előre is nagyon köszönöm válaszát.
Akutális biztosítást viszonylag egyszerűen lehet prezentálni, de ez önmagában kevés. A szülés előtti 2 év a 2012.április és 2014. közötti időszak, itt kellene 365 nap biztosítás felmutatni. Ebből eddig 0 van és már nincs annyi idő hátra, hogy 365 napot össze tudj szedni. Ezért a gyed teljesen esélytelen.
A tgyásra még van remény, mert annak az előzetes biztosításnál lazábbak a jogosultsági feltételei, ehhez a passzív tgyást és passzív gyedet be lehet számítani a 2 éven belül szükséges 365 napba. Passzív gyedből pedig bőven van ennyid. Ez még mindig csak fél siker, mert kell egy aktuális biztosítás is, de ez könnyen megvan, mert csak álláskeresési járadékot kell hozzá igényelni. Ez 3 hónapig jár, úgy kell időzíteni az igénylés, hogy a tgyás kezdetén még kapd, mert a járadékot szüneteltetve tudsz tgyásra jogosult lenni. Egy minimálbér alapúra, mert ebben a helyzetben csak ennyi lehet. Idén családi kedvezmény nélkül ez havi nettó 57.000, tehát nemgész fél évig kétszer ennyit kaphatsz,mint a gyes. Ez a legtöbb, amit mondani tudok.
Jó napot!
2011. októberében ért véget a tanulói jogviszonyom ezután 15 hónapot nem dolgoztam. Január óta van munkahelyem, ahol fizetik a tb-t.
Kijött egy levél a NAV-tól 119000 Ft-os összeggel.
Felhívtuk a NAV-ot, hogy lehet e részletfizetést azt mondták, hogy nem ezt egyben kell kifizetni különben jön a végrehajtó.
Most befizettünk 30000 Ft-ot, hogy lássák érdekel az ügy. Ez jó döntés volt?
Érdeklődnék, hogy ilyenkor mi a teendő? Kötelező kifizetnem? Nem vettem igénybe a szolgáltatást. Nem vagyok olyan helyzetben, hogy kitudjam fizetni ezt az összeget, mi történik ha nem teszem?
Köszönöm válaszát!
Az egészségügyi szolgáltatási járulékot mindenkinek fizetnie kell, aki nem biztosított és semmilyen jogcímen nem jogosult egészségügyi szolgáltatásra. Akkor is kell fizetni, ha egyszer sem voltál közben orvosnál, és akkor sem lesz több az összege, ha milliós beavatkozások vagy külföldi gyógykezelés történt. Ez egy átalánydíj.
Nem igaz, hogy nem lehet részletfizetést kérni, még ún. adómérséklést is lehet kérni, ami magyarul azt jelenti, hogy egy részét vagy az egészet törlik, bár ez valószínűleg nem Rád vonatkozik. Itt olvashatsz erről: www.nav.gov.hu/nav/regiok/kozep_dunantul/kozepdunantul/ugyfelszolgalatok/segitfizetesikonnyitesek.html?query=fizet%C3%A9si k%C3%B6nny%C3%ADt%C3%A9s
Pótlékmentes részletfizetést könnyen engedélyeznek, de annyi papírt kell hozzá benyújtani, hogy lehet, hogy annyit nem is ér az egész és egyszerűbb,ha befizeted olyan ütemben, amilyenben tudod. Nem tudom, hogy milyen összeghatártól indul a végrehajtás, de én még csak jóval magasabb NAV-os letiltásokkal találkoztam.
Van-e arra lehetőség, hogy a munkáltatóm által fizetett járulékon kívül én saját magam befizessek járulékot, azért , hogy magasabb esetleg maximális gyedet kaphassak?
2012. májusától 2013. májusig 6 órában dolgoztam gyes mellett bruttó 120.000 Ft volt a fizetésem, május óta bruttó 150.000 Ft a bérem.
Ha lehetséges a befizetés, milyen úton-módon történik, mekkora összeget kellene fizetnem a maximális gyed érdekében?
Válaszát előre is köszönöm
Esetleg a munkáltatónak lejárulékolhatsz egy jutalmat, minden 10.000 Ft után 6.300 Ft-ot. Pl. 2 havi 120.000-es bér kiegészítése 150.000-re 4*30.000=120.000 jutalommal menne, ami után 75.600 Ft a munkavállalói és a munkáltatói közteher.
Ha a tgyásod idén indul, akkor azt már nem tudod befolyásolni, mert annak a 2012-es, csak a bérből számított átlag lesz az alapja. A jövőre induló gyed alapja még elvben feltornászható, de olcsóbban és többet is el lehetne érni.
Igen, végkielégít az új tulaj a határozott idejű szerződés végén, ezt beleírtuk a szerződésbe, azért is írtam alá a határozottá alakítást.
Egyéni vállalkozóként milyen befizetési kötelezettségek vannak? Ilyenkor nem kell felmutatni valami tényleges bevételt és tevékenységet? Úgy nem lehet fenntartani a biztosítotti jogviszonyt, hogy egyénileg befizetem a TB-t? Vagy az más elbírálás alá esik? És ez a múlt heti változás (csak a születéskor fennálló munkaviszonyból származó jövedelmet lehet figyelembe venni a tgyás számításánál) egyben azt jelenti, hogyha 2014 május 11 után szülnék, akkor nem a 2013-as jövedelmem számítana alapnak, hanem adott esetben a semmi? Ez a változás nem teljesen érthető nekem. Vagyis így értem, hogyha mondjuk januártól bejelentene vki a szülésig minimálbérre és május 11-ig szülök akkor ahogy nekem kedvezőbb, vagyis a 2013-as bérem alapján kapom. De mi van ha utána szülök?
köszönöm a további válaszokat!
A bevételt kiállított számlák formájában mutatod fel. A papír sokmindent elbír.
A július 15-i változások lényege, hogy csak az utolsó jogviszonyban elért jövedelmet veszik figyelembe, így mindegy, hogy a megszűnt munkaviszonyban mennyiv olt a béred.
Munkaviszonyban járulékolni pontosan ugyanannyiba kerül, mint vállalkozóként, viszont utóbbi esetén nem kell senkitől szívességet kérni, tuti, hogy be lesz fizetve minden és fenn tudod tartani a jogviszonyt szülés után is, mert magadnak nem vagy nyűg, ezzel meg tudod alapozni a következó baba utáni ellátásokat.
Köszönöm: Nikolett
2013. februárjában 2 év után megszűnt a munkaviszonyom, azóta sem találtam rendes állást. Mivel tavaly óta próbálkozunk a férjemmel, hogy kisbabánk legyen, így a könyvelőm javaslatára a munkaviszony megszűnése után egyéni vállalkozó lettem. Nappali tagozaton tanulok emellett, így jelenleg nem fizetek járulékokat. Kérdéseim, mivel nem fizetek járulékot, ha várandós leszek kapok-e táppénzt?
Köszönöm: Nikolett
Munkahelyem megszűnőfélben van, felvásárolták. Az új tulaj december végéig tart igényt a szolgálatokra, határozott idejű szerződésünk lett, utána végkielégít.
Szeretnénk egy harmadik - utolsó... - babát, vészesen közeleg a negyedik x, sokáig nem húzhatom, nem is szeretném.
Kérdés, hogy milyen ellátás járna, hogyha most teherbe esnék?
Jó fizetésem van, határozatlan munkaviszonyom volt mindig is, 2013-ban végig biztosított leszek.
Hogyha most terhes lennék, januárban gondolom semmilyen munkát nem kapnék.
Milyen lehetőség van arra, hogy kapjak tgyás-t?
Válaszát előre is köszönöm!
Amíg az előzetes biztosításod rendben van, és az a munkaviszony megszűnése után kapható álláskeresési járadék végét követő 1 évig rendben van, addig nagy gond nincs, mert ez a legfontosabb, mert időt senki nem tud Neked generálni. Emellé az aktuális biztosítási jogviszonyt prezentálni viszont nem olyan nehéz, bármikor lehetsz mondjuk egyéni vállalkozó, ahhoz nem kell senki, akinek alkalmaznia kell.
Jelenleg 3. gyermekemmel vagyok gyesen, januártól tudnék gyet-re váltani. Munkahelyemen a határozott idejű szerződésem lejárt, viszont úgy néz ki, van kilátásban egy új 8 órás munka, ahol a munkáltató igénybe tudná venni utánam a járulékkedvezményt, mint gyesről visszatérő. Kérdésem az lenne, hogy jogilag megoldható-e az, hogy én a teljes munkaidőre vonatkozó bért kapjam, de csak heti 30 órát kelljen a munkahelyen tölteni, a többit otthon végezhető formában (a munka jellege ezt megengedné), így én kaphatnám a gyet-et is, a munkaadómnak pedig évekkel tovább lenne lehetősége a járulékkedvezményre? Ha igen, hogyan kell igazolni ezt a fajta munkaidő-megosztést (30/10 óra / hét)? Elég a munkaszerződésbe beírni? Jól gondolom, hogy ezzel a munkáltató is jól járna?
Válaszát előre is köszönöm: Réka
A gyetigénylésnél a jogosultsági feltételek fennállásáról - nem dolgozol 30 óránál többet - nyilatkozni kell, nem kell mellékelni semmit, amivel ezt vagy az ellenkezőjét bizonyítod.
A járulékkkedvezmény ugyanannyi ideig jár akkor is, ha gyes utáni vagy gyet melletti foglalkoztatásra tekintettel veszik igénybe.
Cst. 24. § A gyermeknevelési támogatásban részesülő személy kereső tevékenységet heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik.
Nagyon köszönöm a gyors és pontos válaszát, jó lett volna kicsit korábban is
utánanéznem a dolgoknak. Nagy tanulság ez számomra.
Hozzáteszem, a munkahelyemen semmilyen segítséget nem
kaptam ehhez, sőt, teljesen ellentétes információkat. A táppénz lehetőségét nem is említették, azt
hittem, nem lehetek azon, így bennem fel sem merült.
Sőt, az első gyermekem koraszülött volt, összesen 8 hétig voltam fekvőbetegként kórházban (3 hétig szülés előtt, 5 hétig utána), de ezalatt az idő alatt szabadságon, illetve TGYÁS-on voltam, az ügyintézőnk szerint ez így volt helyes.
Most egy kicsit elbizonytalanodtam ebben is...
A második gyermekemmel 2010. 07.19-től voltam TGYÁS-on, így ezek szerint valóban egy-két napon múlott a dolog. :(((
Tehát a válasza szerint most menjek el szabadságra 08.17-től, semmilyen egyéb variációval nem jönnék ki jobban, ha jól értem?
Még egyszer nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
anaide
Két gyermekem van, tervezzük a harmadikat, emiatt szeretnék TB ügyintézési segítséget kérni.
A lányom 2007.08.04-én született, előtte folyamatos munkaviszonyom volt közoktatásban, nem voltam a
terhesség alatt betegállományban, csak a TGYÁS-t vettem ki, így viszonylag magas GYED-em lett (83.000Ft).
A fiam 2010.08.16-án született, a két szülés között nem mentem vissza dolgozni, végig GYED-en, ill. GYES-en, majd a szülést megelőző 28 napban TGYÁS-on voltam.
A fiam után kapott GYED, mivel az előző évi jövedelmemből számolták ki (7 hónap GYED+5 hónap GYES), már csak 39.000 Ft volt.
Valaki javasolta, hogy kérjek felülvizsgálatot, hogy alkalmazzák nálam a kedvezmény szabályt (tehát a régi munkabéremből számolják ki a GYED összegét), de elutasították azzal, hogy többségében GYES-en voltam a szülést megelőző időszakban.
2013. aug.16-án jár le a GYES-em, és a munkahelyem szerint kb. 2014. márciusáig maradhatnék szabadságon, ennyi napom gyűlt össze.
Jövőre szeretnénk gyermeket, de nem tudom mi lenne az optimális, hogy ne járjon megint ilyen alacsony GYED.
Köszönettel:
anaide
1. Ha végig táppénzen lettél volna egyeske előtt, akkor is ugyanennyi lett volna a tgyás és a gyed, esetleg 1-2.000-rel kevesebb a betegszabi miatt, de maga a táppénz nem számít bele semmilyen következő ellátásnak az alapjába.
2. A második gyeded sem azért lett ócska, mert a gyedből és a gyesből számolták, ezek közül egyik sem képezte a következő ellátások alapját. 0 bérezett nappal a tgyás alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér (de, ha érint, akkor legfeljebb a minmálbér kétszerese). A gyedé már lehet a minimálbér, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal a dátumoktól függően vagy annyi lesz a gyed alapja is, mint a tgyásé volt, vagy a minimálbér jön be alapnak. Nálad valószínűleg 1-2 napon múlt, hogy utóbbi lett.
Pont a lényeget nem írtad meg, hogy mikortól voltál ketteskével tgyáson, mert azt a szülés várható időpontjához képest lehetett 28 nappal korábban igényelni, Te pedig a tényleges időpontot írtad meg. Ha 2010.07.16-án vagy előtte indult a tgyás, akkor a gyed is még 2010-ben indult volna és akkor a tgyáséval megegyező lett volna az alapja. 2010.07.17-én vagy később induló tgyás 168 napja úgy járt le, hogy a következő nap, a gyed 1. napja már 2011-ben volt, itt már cask 2010 elejéig nyúlt vissza az irányadó időszak és ami itt volt, azalapján valóban csak a minimálbér után lehetett megállapítani a gyeded. Megjegyzem, még itt sem volt teljesen veszett a helyzet, mert még mindig lehetett volna táppénzre, gyermekápolási táppénzre, vagy szabadságra menni, ezekből mindössze 12 naptári nap kellett volna és a 168 nap tgyás + 12 nap "méltányolt" kieső idővel el tudtad volna kerülni a minimálbér alapú gyedet. De ez a hajó már nagyon rég elment, úgyhogy koncentráljunk a jelenlegi helyzetre.
Pedagógusként a béred a beharangozott emelés után is alatta lesz a minimálbér kétszeresének - a szülés évében érvényesnek meg végképp. Minimálbér kétszerese alatti bérrel minden mindegy, mert ha 0 bérezett napod van és ha 366 van, akkor is 0-nál a szerződés szerinti, 0-nál többnél a valahány napi tényleges jövedelemből számított átlag az alap. A kettő gyakorlatilag megegyezik, hiszen a szabadságra a szerződés szerinti béredet kapod.
Azt feltételezve, hogy kiveszed a szabadságodat és utána táppénzre mész, mert addigra terhes leszel, a következő tgyás és gyed alapja a 7 havi szabadságból számított átlag.
Hogy a táppénz, tgyás, gyed, gyes nem számít bele semmibe később, azt megbeszéltük és itt most a minimálbér alapú gyed sem fenyeget a sok bérezett nap miatt.