Kérdezz-felelek
Kismamaként, és leendő 3-gyerekes anyukaként szeretném a segítségét kérni
Első gyermekem születésekor (2006.02.21.) munkaviszonyban álltam, részesültem TGYÁS, GYED, illetve GYES ellátásokban. 2008. 04.28-án visszatértem a munkába és szintén munkaviszonyban álltam, amikor második gyermekem született (2008.10.28). A munkaviszonyom 2009.01.01-vel megszűnt, azóta nem dolgoztam. Második gyermekem révén TGYÁS-ban részesedtem 2008.10.28-2009.04.14 között, GYED-ben pedig 2009.04.15-2010.10.27 között.
Jelenleg harmadik gyermekemet várom, aki várhatóan 2011.02.01-02.15. között jön majd világra.
Kérdésem arra irányul, hogy ha GYES ideje alatt szülök, akkor fogok-e TGYÁS-t, ill. GYED-et kapni?
Ha nem, akkor megoldás-e, 1., ha én 2010. október 29-től a családi vállalkozásban a minimálbér kétszeresének (br. 147.000 Ft.) megfelelő munkabérrel dolgozom (sajnos ekkor a munkaadói járulékok is engem terhelnének)?, vagy 2., a munkaügyi központnál álláskeresési támogatást igénylek a 3. baba születéséig (utolsó munkabérem br. 350.000 Ft. volt)? Azt is szeretném tudni, hogy a férjem igényelheti-e helyettem a GYES-t (ő 8 órában dolgozik)?
Válaszát várva, köszönettel Noémi
Amit tudok mondani, hogy rossz esetben ez a hajó már úgyis elment, mert mostantól úgysem jön már össze 365 nap előzetes biztosítás, jó esetben pedig szülés előtt nem sokkal is elég biztosításba kerülni, mert a Te helyzetedben, akikre az átmeneti szabály vonatkozik, ezt másképp veszik és úgy meg rendben van.
Tehát kapkodni semmiképpen nem kell, mert ha nem lehet segíteni a helyzeten, akkor ha most teszel bármit, már az is késő van, ha lehet, akkor viszont később is ráér. Úgyhogy türelem, ki fog ez derülni és nagyon sokszor lesz még itt téma, vagy akár Te is kérdezhetsz. Bár ingadozom, hogy mi a kimenetele egy ilyen átmeneti szabályos helyzetnek, de inkább bizakodó vagyok amiatt, mert úgy gondolom, hogy azért nem talált volna ki a jogalkotó egy átmeneti szabályt, hogy az kedvezőtlenebb legyen az általánosnál...
Október végétől mindenképpen az álláskeresési járadékot javasolom. Egy kamu bejelentésből mindened lesz vagy lehet biztosítást törlő határozattól büntető feljelentésig, csak tgyásod és gyeded nem. Az más kérdés, hogy a legális, biztonságos járadékból pedig a Te helyzetedben csak minimálbér utáni gyed tud lenni, de ezen lehet segíteni. Csak előbb ugye ki kellene derülnie, hogy jogosult leszel-e egyáltalán gyedre, hogy annak az összegéről lehessen beszélni. Szakbarbár 2010. 09. 18. 10:55
Az alábbiakban szeretném a tanácsát véleményét kérni.
2001.06.20. óta rendelkezem folyamatos határozatlan idejű munkaviszonnyal. 2009.01.02. óta Tgyást vettem igénybe 2009.01.06-án megszületett gyermekem után, jelenleg Gyeden vagyok. A párommal szeretnénk 2. babát és ezzel kapcsolatosan szeretném, ha segítene, mert a jelenlegi szabályokkal nem vagyok tisztában.
Szóval röviden mi lenne nekem a legkezvezőbb ketteske esetleges megszületésénél. Azt még hozzáteszem, hogy én szerettem volna visszamenni a munkahelyemre dolgozni, de az osztály ahol dolgoztam, megszünt. Ezért szeretném, ha az utolsó alapbérem minnél jobban beszámítana az esetleges juttatásaimba(tgyás,gyed,gyes)(alapbérem bruttó:360000ft volt).
köszönöm a segítségét
Krisztin
(Valamelyik eset mindenképpen lesz, csak azért bonyolítottam meg ennyire, mert gyednél kétesélyes a dolog, van, amikor a minimálbér is bejöhet, ezért nem akartam általánosságban kijelenteni, hogy a minimálbér kétszerese a gyed alapja is, de a Te helyzetedben az lenne.)
Tehát hogy mi lesz szülés után, az nem túl izgalmas, itt inkább az az érdekes, hogy mi lesz addig. Mert ha a 2008-ban legalább az év közepéig dolgoztál - hogy mennyit voltál táppénzen, voltál-e egyáltalán, az nem derül ki egyértelműen a kérdés elején - , akkor barátságos összegű táppénzed lehetne, mivel ennek az alapja annyi lesz, mint a gyed alapja, és ha ez annó legalább 180 bérezett napból volt megállapítva, akkor korlátlanul éled fel táppénzalapnak. Szakbarbár 2010. 09. 18. 10:38
Tanácsot szeretnék kérni ÖNtől, aki tényleg misztikus mindenható legendává vált a kismamák körében. Helyzetem leírását igyekszem rövidre fogni.
2004. szeptemberében egyetemi hallgatóként, bejelentett részmunkaidős alkalmazottként szültem meg ikreimet, akik után a mai napig kapom a GYES-t, mivel a GYED-em még a dupla GYES-nél is kevesebb lett volna. Iskolába jövőre mennek, így elméletileg 2011. december végéig vagyunk jogosultak erre a juttatásra. (Itt jegyezném meg, hogy az egyetem előtt és alatt is dolgoztam végig; legtöbbször teljes 8 órásként és keresettel, de a terhesség előtt és alatt az egyetemi kötelezettségeim miatt csak részmunkaidőt tudtam vállalni, ezt azonban sehol nem vették figyelembe.)
Az egyetem befejezése (az abszolutóriumot 2008. tavaszi félévben szereztem meg) és a sok próbálkozás, illetve nem bejelentett bedolgozások után 2008. 10. 20. és 2009. 07. 31. között sikerült elhelyezkedni, jó fizetéssel, rossz feltételekkel egy nagy céghez. Elképedésemre a munkaviszony megszűnte után kiderült, hogy mivel GYES mellett dolgoztam 8 órában és adózhattam mindkettő után, nem jár nekem munkakeresői támogatás. Azóta sajnos csak bejelentetlen munkáim vannak, rendes munkahelyet a rengeteg próbálkozás ellenére sem sikerült találnom, így úgy döntöttünk, hogy a családtervezési projekt befejezéseként a tervezett 3. gyereket is vállaljuk.
Jelenleg a 4. hónapban vagyunk (2011. március elejére várjuk a babát) és anyagi helyzetünk súlyos megromlása miatt (svájci frank alapú lakáshitel, illetve több megbízás kiesése), valamint a család, ismerősök nyomására szeretnénk valamilyen kedvezőbb és biztosabb anyagi támogatást eredményező megoldást találni. Mivel eddig igyekeztünk a helyes utat járni, nem tudjuk mi a teendő? Az eddig beszerzett információk szerint az egyik megoldás az lehetne, hogy a párom (nem vagyunk házasok!) elmegy GYES-re az ikrekkel, engem bejelent az egyik cég, amelyiknek bedolgoztam, ahonnan aztán veszélyeztetett terhesként (aminek sajnos valós alapja van) kiírnak táppénzre. Így én jogosult lennék GYED-re a párom pedig kaphatná a GYES-t. Nem tudom azonban, hogy ez milyen problémákkal járhat akár ránk nézve, akár a munkáltatót tekintve, valamint, hogy tényleg ez-e a megfelelő megoldás?
Azt is meg szeretném kérdezni, hogy igaz-e az, hogy a 3 gyermek után járó adókedvezményt a párom nem veheti igénybe, mivel „csak” élettársak vagyunk? (A 3. gyermek után ugye még csak magzati kedvezmény járna…) Utólag érvényesíthetjük ezt esetleg?
Segítő munkáját és válaszát hálásan megköszönve, maradok
tisztelettel:
B.Zsuzsanna
Ha 2011 márciusban szülsz, akkor a 2009 március és 2011 március közötti időszakban kell lennie legalább 365 nap biztosítási időnek ahhoz, hogy az egyik jogosultsági feltétellel rendelkezz a tgyáshoz és a gyedhez, a másik feltétel pedig a legalább a tgyás 1.napján fennálló biztosítási jogviszony. Ebben a 2 éves időszakban egyelőre kb 5 hónapod van a "jó fizetéses, rossz feltételes" cégnél. (Nem volt esetleg egy kis passzív táppénz utána?)Márciusig pedig van hátra még kb. 5.5 hónap. Ha most azonnal biztosításba kerülnél, akkor sem lenne meg az 1 év.
Úgyhogy első ránézésre az látszik, hogy ebből a helyzetből már nemigen lesz tgyás és gyed. Mivel azonban nem olyan sok hiányzik, vannak nem bejelentett munkáid és talán van arra mód, hogy ezzel a költségek megtérítésének felvállalása mellett egy kicsit lehessen visszamenőleg variálni, nem teljesen reménytelen a helyzet. Ha villámgyors vagy, bevállalós és nyitott arra, amit a fizetős szolgáltatásom tudna javasolni.
Most az a legfontosabb kérdés, mert ebben nagyon sürget az idő, hogy hogy lehet legálisan visszamenőleg biztosítási időt gyártani - lehet - , hogy aztán innentől szülésig mi lesz, az már egyszerűbb. De ehhez a valahova csak úgy bejelentkezést semmiképpen sem javaslom, keress rá akár itt, akár az indexes topikomban a színlelt vagy a kamu kifejezésekre és érteni fogod, hogy miért: nagyon komoly problémák lehetnek belőle. Ehelyett is tudnék jobbat ajánlani. Ha megkeresnél privát, akkor rögtön szkenneld be a tavaly nyáron megszűnt jogviszonyból kapott kézzel írt, a jövedelmet havi bontásban tartalmazó jövedelemigazolást és írj egy szülés várható idejét, napra pontosan.
Magzat után járó adókedvezményt csak szülő érvényesíthet, a nem férj apuka pedig csak akkor lesz szülő, ha belekerül a születési anyakönyvi kivonatba. De utána semmi akadálya a visszamenőleges (akár önellenőrzéssel történő) családi kedvezmény érvényesítésnek. Szakbarbár 2010. 09. 18. 10:29
Kérdésem gyeddel kapcsolatos!
3. babánkat várjuk idén dec.26-ra. 2003-óta folyamatos munkaviszonyom van. 2006 júliusban született első baba. 2008. novemberben a második baba. 1.-2. baba között voltam táppénzen és kivettem a felgyülemlett szabimat.
Most gyeden vagyok november 30-ig.
Eddigi információim alapján jár a tgyás és gyed is. Kérdésem hogy mi lenne az alapjuk, ha megigényelném a következő tgyást rögtön a gyed lejárta után, vagy ha gyesre mennék gyed és szülés között?
Másik kérdésem, hogy mivel sorozatban született harmadik babáról van szó a gyed tényleg csak egy évig jár/törvény módosítás miatt/, így a baba másfél éves korától mehetek gyesre? Ha igen, tudna segíteni, hogy hol találom ezt a törvényt?
Köszönettel!
A tgyás többszöröse a gyesnek, úgyhogy nem érdemes gyest igényelni. A legegyszerűbb 2010.12.01-től tgyást igényelni. Alapja ennek is és a gyednek is az ezen a napon aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szakbarbár 2010. 09. 11. 20:59
Gyerekem 2010. augusztus 24-én betöltötte harmadik életévét. Eddig az időpontig GYES-en voltam. Főállásom mellett van egy 4 órás mellékállásom is. Megkeresett a cég ügyvédje, hogy a cég végelszámolás alatt van, szeretnének közös megegyezéssel megválni tőlem. 2006.szeptember 15-től próbaidőn voltam náluk 3 hónapot (bruttó 75.000 Ft volt a fizetésem), majd véglegesítettek, így bruttó 90.000 Ft- lett a bérem. Mellékállásom után sem táppénzt sem Gyed-et nem kaptam.
Annak idején azt a felvilágosítást kaptam, hogy amennyiben van egy teljes állásom /pedagógus vagyok/ akkor nem járnak a fenti juttatások. Így van? 2007. Jan 19-től táppénzen voltam, veszélyeztetett terhesség miatt a szülésig.
Elszámolásunkat nehezíti, hogy a cég nem akarja kiszámolni a felgyülemlett szabadságomat -a kifizetés miatt lenne rá szükség-, arra hivatkozva, hogy a végelszámolás miatt kevés a pénze. Először brutto 150.000 Ft-ot ajánlottak, majd észrevételemre, hogy végkielégítés, felmondás, szabadság is jár, ill. szeretném a törvény által járó összeget kapni ,- ekkor bruttó 300.000 Ft kifizetését ajánlották. /Mellékállásom Fővárosi fenntartású cég./
Ügyvédjük azzal fenyegetett, hogy rendes felmondás esetén (ha átfordul végelszámolásból felszámolásba) ugyan van valamennyi állami garancia, de eleshetek a pénztől, vagy annak egy részétől. Szeretném tudni, mennyi pénz illetne meg szabadság megváltással, végkielégítéssel, felmondási idővel. Úgy tudom, jár a szabadság a maradék szabadság után, a táppénz időszakára, a tgyás időszakára és a gyes vagy gyed első évére, de nem tudom kiszámolni. Nem tudom, mellékállás után teljes vagy fél szabadság jár-e? Kérem és nagyon köszönöm segítségét!
Bruttó 90.000-es bérrel elszámolt felmondási időre járó bér, végkielégítés és szabadságmegváltás többszörösen is bőven belefér a felszámolás és fizetésképtelenség esetén a Bérgarancia Alapból igényelhető összeghatárba, mert az 994.500 Ft.
A járandóságok kiszámítása sokkal több időt igényel, mint ami itt nonprofit van egy kérdésre. Szakbarbár 2010. 09. 11. 20:47
Van egy 6 éves lányom, jelenleg Gyede-en vagyok a 8 hónapos fiammal(szül.:2009.dec.20.), és 2010.nov.-re várjuk a 3. babánkat.
2009. aug.-tól 2009.dec.20-ig voltam táppénzen. Thgy-t kaptam 2010. jun.6-ig.
Folyamatos munkaviszonyom van 2002.nov.-től, ami jelenleg is tart. A cég felszámolás alatt van és a GYed-et a REP. utalja, nem a munkáltató.
Kérdésem, hogy milyen családtámogatási ellátásokban vagyok jogosult?
Ha GYed alatt érkezik a 3. baba, akkor rá milyen ellátást tudok igénybe venni?
Köszönettel: Réka
Mivel a hármaska utáni tgyás nettóban valamivel több, mint a gyed - pont annyi, mint amennyi tgyást utoljára kaptál - és biztonságosabb is lenne minél hamarabb tgyást igényelni, ezért én a helyedben a -28. naptól tgyásra váltnék, ehhez a gyedet le kell mondani, időben, mert visszamenőleg nem lehet. Biztonságosabb alatt azt értem, hogyha gyeden vagy ketteskével, amikor megszűnik a munkaviszonyod, akkor csak az utána kapott gyed jár végig passzív jogon. Ha viszont a tgyás alatt szűnik meg, akkor a hármaska utáni tgyás és gyed is jár végig. Szakbarbár 2010. 09. 11. 20:35
Már többször fordultam Önhöz - nagyon köszönöm eddigi segítségét.
Kérdésem az lenne, hogy 2011. jan. 10-re vagyok kiírva második gyermekemmel, első gyermekem 2008. júli.24-én született, ez év júli.25-től vagyok gyesen.
Előtte gyeden voltam fizetésem ami alapján tgyást majd gyedet utaltak: br.130.000 Ft. (2004 óta tartó munkaviszonyom van a cégnél, táppénzen sosem voltam)Kérédsem az lenne hogy most majd mi lesz a tgyás és gyed számítás alapja, kb mennyi pénzre számíthatok? és a baba várható születése előtt 30 nappal már igényelhetem-e a tgyást így hogy gyesen vagyok? azt vissza lehet -e mondani és tgyást kérni?
Nagyon köszönöm előre is is.!Üdv:Gabi
A tgyást a lehető legkorábbi időponttól érdemes igényelni, ehhez viszont az kell, hogy akkor ne legyél gyesen. Utólag nincs vele variálás, hogy mégsem a gyest kéred, hanem inkább a tgyást, időben le kell mondani a gyest. Már most lehet tudni, hogy mikor van a -28. nap, már most le lehet mondani az előtte való nappal. Szakbarbár 2010. 09. 11. 20:27
Segítséget szeretnék kérni ! Gondom lenne a GYED-del !
Párom elment dolgozni a fél éves fiunk mellett , adódott rá lehetőség , ki szerettük vonna használni , felfüggesztettük az előző GYED-et (lányom 2 majd két éves volt ekkor ) , GYES-t igényeltünk ....
--de a gyermekek rosszul viselték , és nem tudtuk megoldani ---
Ezért felmondtuk a GYES-t , és GYED-et igényeltünk (már a kisebbikre )....
-Jött a bürokrácia ...megállapították , hogy nem történt munkavégzés... , jogtalan minden ...
-De ennek ellenére 14 hónapon keresztül küldték a GYED-et , miszerint már tavaly október körül megvolt a határozat , hogy törlik a jogviszonyt ..
-Most jött egy csekk , hogy fizessük vissza az utolsó havi GYED-et ...
Az lenne a kérdésem , hogy a többit nem kérhetik sehonnan sem vissza ?!, se tőlem , sem az Ő általuk el nem ismert munkavállalómtól sem ?!
Válaszát előre is köszönöm , János .
Tóth János
A többit a munkáltatótól fogják visszakövetelni. 30 napon belül vétkességre tekintet nélkül attól követelik vissza az ellátást, aki felvette. A 30 napon túlit pedig attól, aki a jogalap nélküli kifizetéssé felelőssé tehető. Az ilyen esetekben - színlelt munkaviszony - ez a munkáltató, mert ő jelentette be és ő állított ki valótlan adatokat - ténylegesen nem is létező munkaviszony - tartalmazó foglalkoztatói igazolást. Szakbarbár 2010. 09. 11. 20:16
jelenleg gyesen vagyok a hat éves fiammal,sajnos tartósan beetg asztmás.
Mellette föállásban dolgozom 8 órában.most terhes lettem azt szeretném megkérdezni hogy mikor kell lemondanom a gyesröl,mett táppénzre megyek.aszülés után gyás és utánna gyed.?mert gondolom le kell mondani,mert a kettö nem jár.válaszát elöre is köszönöm Edit
A napokban megszűnt a munkaviszonyom (határozott idejű, Gyed-en lévő kismama helyettesítése). Jelenleg azonban én is Gyed-en vagyok 13 hónapos kisfiammal. 2005 nyara óta volt folyamatos munkaviszonyom közalkalmazottként. Amennyiben vállalnék mégegy babát a Gyed idején (szűk a határidő, 2011. július 24-én betölti a kisfiam a 2. életévét, úgy tudom addig jár a Gyed), őutána járna a Gyed? És ha kicsúsznék az időből? Hogyan oldható meg, hogy kapjak Gyed-et? Annak lejárta után legyek regisztrált munkanélküli? Ha igen, mennyi ideig? Valaki azt is mondta, jelentsen be egy vállalkozás, fizessük a TB-t, és akkor majd kapok Gyed-et. Ez megoldható? Mennyi ideig kellene bejelentve lenni? Mi az illetékes hatóság ilyen ügyekben: a MÁK, az OEP vagy esetleg valami más?
Csak a férjem fizetéséből nem tudnánk megélni.
Legszívesebben visszamennék dolgozni és pár év múlva vállalnék új babát, de semmi garancia rá, hogy találok állást. Voltam már évekig munkanélküli.
Köszönettel: F.
Valahova csak úgy bejelentkezni, na ezt nagyon nem ajánlom. Ellenőrzést, biztosítás törlését, akár még büntetőfeljelentést is vonhat maga után, ha bebizonyosodik, hogy csak kamu volt és nem a munkavégzés volt a cél, hanem az ellátások megszerzése. Szakbarbár 2010. 09. 11. 20:05
Jelenleg egyéves kisfiammal gyeden vagyok. A jövőben szeretnénk második babát. (Munkaviszonyom nem szűnt meg.) A gyedről történő táppénzre menetel kérdését már körüljártam, de ellentétes információm vannak arról, hogy mi lenne, ha csak addigra esnék teherbe, amikor már gyesen vagyok. Így kérdésem, hogy ha gyesről mennék táppénzre, mi lenne annak alapja?
Ha akár a gyedről, akár gyesről táppénzre mennék, hogyan érintené az a munkaviszonyomat? Gondolok itt arra, hogy előtte betegszabadságot kellene-e kivennem? Ha igen, ez azt jelentené, hogy \"visszamentem dolgozni\", és így előtte a szabadságaimat is ki kellene vennem? Tudnék egyből táppénzzel kezdeni úgy, hogy az első gyereknél felgyűjt szabadságokat is a második gyerek után venném ki?
Felmerült bennem az is, hogy a két baba között visszamennék dolgozni. Ebben a témában sok ellentétes információt kaptam. Első kérdésem, hogy ha a két baba között nem telne el 180 nap munkaviszony, mi lenne a második baba táppénzénél (tgyásánál, gyedénél) az alap?
Mi történne abban az esetben, ha visszamegyek dolgozni, és 180 napon belül megszűnik a munkaviszonyom: (A kérdés úgyis érdekel, hogy mi van, ha van felmondási időm és ha nincs.) Ha még nem lennék terhes a második babával: Folytathatnám az első babás gyedet? Mi lenne ebben az esetben a második babánál a táppénz (tgyás, gyed) alap, és egyáltalán jogosult lennék-e rá? Abban az esetben, ha már várnám a második babát, így a munkaviszony megszűnése után egyből táppénzre mennék, mi lenne a táppénz, a gyás, és a gyed alapom?
Köszönöm szépen válaszait.
Van egy kislányom aki decemberben tölti be a 3.életévét,addig gyesen vagyok vele!
Tavaly még gyeden voltam mert ugye munkahelyről jöttem el.
Viszont most újra babát várok 2 hónapos terhes vagyok és mivel a munkahelyem veszélyes így valószínű,hogy az orvos táppénzre küldene!
Kérdésem az lenne,hogy visszamehetek én táppénzre(mert úgy tudom hogy akkor az az összeg nagyobb lenne)vagy meg kell várnom míg lejár a gyes?
És ha visszamehetek akkor miest a háziorvos kiír beadhatom a munkáltatóhoz a papíromat vagy előtte kell valamennyi szabit kivennem?
Viszont akkor jobban fennáll a veszélye hogy táppénz alatt elküldenek nem?
Válaszát előre is köszönöm!
Az ellátások, pl. a gyes és a táppénz között választhatsz, tehát a gyest lemondhatod és igényelhetsz helyette táppénzt (apuka meg gyest), ez független attól, hogy beiktattál-e előtte szabadságot. Az más kérdés, hogy - a munkáltatónak 0 költséget jelentő - gyes helyett a - százezres nagyságrendű költséget jelentő - táppénz választásával olyan helyre kerülsz a munkáltató népszerűségi listáján, hogyha enélkül lett volna esélyed oda visszamenni ketteske után, akkor innentől kezdve esetleg emiatt nem lesz... Szakbarbár 2010. 09. 04. 15:13
1997 óta dolgozom a munkahelyemen, bruttó 450.000 Ft volt a fizetésem. 2007. dec. 15-2008. febr. 3. között táppénzen voltam. 2008. febr. 4-én született a kislányom, így akkor kezdetm a TGYÁS-t, aztán GYED, jelenleg GYES-en vagyok 2011. febr. 5-ig. Viszont közben terhes lettem, 2011. április közepére várom a második babát.
2 utat látok:
1./ Végig igénybe veszem a GYES-t, aztán kiveszem a felgyűlt kb. 2 hónap szabadságom, utána elkezdem a TGYÁS-t. Jól tudom, hogy ekkor a szabi idejére megkapom a rendes fizetésem, utána a TGYÁS-t és majd a GYED-et a minimálbér kétszereséből számolják?
2./ Ha most visszamondom a a GYES-t, kivesezm a szabadságom és utána a szülésig elmegyek táppénzre. Ebben az esetben mennyi táppénzre, TGYÁS-ra és GYED-re számíthatok?
Esetleg van más megoldás is?
Köszönöm szépen előre is a segítséged!
Eszter
Ha táppénzre mész, akkor az alig lesz kevesebb, mint a tgyásod volt annó. Táppénzhez az utolsó ellátás, a gyed alapja jön be, a gyed a 2007-es átlagból számolódott, ahogyan a tgyás is. A táppénz ugyanúgy - egy bizonyos összegig, amibe 450.000-rel beleférsz - korlátlan, mint a tgyás volt, ugyanúgy csak szja jön le belőle, mint a tgyásból, így csak annyi a különbség, hogy a táppénz mértéke idő közben 60% lett. Ezért mondtam, hogy valamivel kevesebb egy mostani táppénz, mint a régi tgyás, de nagyságrendileg ott lenne a táppénz összege. Szakbarbár 2010. 09. 04. 15:06
Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre, de legfeljebb 1 évre jár, csökkentve az 1 éven belüli táppénzes napokkal, úgyhogy egyéni, hogy kinek mennyi a táppénzjogosultsága, a Tied egészen más is lehet, mint a bátyádé, hiszen a Te napjaid a Te előzényeidből függenek.
Ha nem sikerül a munkáltatónak elmagyarázni/neki megértenie, hogy az rszj és a rokkantsági nyugdíj két külön dolog és előbbivel jár a táppénz, akkor mondd meg neki, hogy a betegszabi kimerítése után adja be a táppénzigényt az egészségbiztosítási pénztárhoz, a foglalkoztatói igazoláson jelezze, hogy rszj-t kapsz - de pontosan írja rá a nevét, ne nyugdíjat írjon - és majd meglátjátok, hogy az egészségbiztosító megállapítja-e a táppénzt vagy sem. Mert ha valaki, akkor ő aztán tudni fogja. Légy nyugodt, meg fogja állapítani. Szakbarbár 2010. 09. 04. 14:59
TGYÁS és GYED tárgyában szeretnék kérdezni. Keresztlányom 2. gyermekét várja, november 22-re van kiírva. 2008. július 14-2010. január 15-ig volt munkaviszonyban (havi max. 126 órát dolgozott). 2010. január 18-tól munkanélküli segélyt kap, ami szeptember 7-én jár le. Ha még 6 hétre sikerülne munkát kapnia, és biztosított lenne, járna neki a TGYÁS és a GYED?
Köszönettel Ildi
Nincs is rá szükség, mert a megoldás sokkal egyszerűbb. Akinek az álláskeresési járadékát legalább 180 napra állapították meg, és a keresztlányod ilyen, az a járadék után még 90 nap álláskeresési járadékra jogosult. Ez biztosítási jogviszony, úgyhogy innen igényelheti a tgyást és a gyedet. Tgyást érdemes már a -28. naptól igényelni, hiszen miért ne kapna hamarabbtól többet, csak nehogy 42 napnál több legyen végül az, amit eredetileg 28-nak számoltatok, mert akkor gond van (akkor nem jár). A gyedigénylés már egy kicsit macerásabb, ahhoz tgyás után pár napra vissza kell menni álláskeresési segélyre, x. naptól kell kérni a gyed miatti szünetelést, a gyed igénybejelentőre viszont x-1. napot kell írni az igénylés dátumához. Magyarázattól eltekintenék, a lényeg, hogy ennek semmi értelme, de ha nem így csinálja, nem kap gyedet. Szakbarbár 2010. 09. 04. 14:52
2009. februárban született első gyermekünk. 2010 november végén érkezik a második baba.
Az első babánál a szülésig dolgoztam tehát nem volt sem táppénz sem semmi más ellátás.
A szerződés szerinti munkabérem 160.000 forint volt. Ha jól gondolom akkor a második babánál a maximum gyedet fogom kapni 2 évig. A munkáltatóm azt kérdezte vissza akarok e menni 1-2 hónapra a szülés előtt? Én úgy gondolom, hogy nem kellene visszamennem dolgozni mert egyáltalán nem befolyásolja a második baba után kapott gyed illetve tgyás
összegét, illetve így is 2 éves koráig jár az ellátás( 7 éves munkaviszony ). A kérdésem az lenne, hogy jól gondolom e ezeket a dolgokat?
Köszönettel: Gyné
Érdemes legkésőbb szüléstől tgyásra váltani - és nem kifuttatni a gyedet - mert a minimálbér kétszerese alapú tgyás nettóban több az ugyanebből számolódó maximális gyednél, mivel előbbiből nem vonnak 9,5% nyugdíjjárulékot/tagdíjat. Szakbarbár 2010. 09. 04. 14:43
Ismét hozzád fordulok, 3 éve is te segítettél eligazodni a TGYÁS, GYES, GYED számomra átláthatatlan szövevényében, amit mégegyszer köszönök.
Áprilisban lejárt a Gyes-em, utána 4 hónapig még munkanélküli segélyt kaptam, annak is vége 1 hónapja.
Állásom nincs, kilátásban sem egyelőre. Közel 20 évig voltam előtte folyamatosan munkaviszonyban, az érdekelne elsősorban, hogy betegség, kórházi ellátás esetén jár-e (ha igen, meddig) nekem a TB támogatás, vagy fizetnem kell már a teljes összeget?
Hallottam egy olyan lehetőségről, hogy aki állás nélkül van, befizethet havonta 5000 forint körüli összeget (TB-nek? APEH-nek?), hogy betegség esetén ne kelljen súlyos százezreket fizetnem. Ha tudnál nekem erről tájékoztatást küldeni, azt nagyon megköszönöm!
Üdvözlettel:
Natália
Tgyás és gyed számításában szeretném a segítséged kérni.
Bruttó 160 000 forintos havi fizetésem van. 2011 -ben szeretnék babát vállalni. A munkaviszonyom folyamatos, már több éve. Mennyi lenne a tgyás és a gyed összege?
Köszönöm,
Eszter
2000.nov 13-óta dolgozom egy multinál. 2006. márc 1-jétől táppénzen voltam, amíg 2006.08.28-án meg nem született első kisfiam. Utána természetesen kaptam tgyást,gyedet. Majd 2008.04.18-án megszületett 2. kisfiam, aki után szintén megkaptam a járandóságokat(tgyás,gyed).
Februárban kiderült, hogy ismét babát várok, de mivel kisebbik fiam 2010.04.18-án betöltötte a 2. életévét, ezért gyed után táppánzre mentem, a férjem pedig megigényelte a gyes-t.
A munkahelyemen ugyan átszámolták a fizetésemet a 2010-es összegre (brutto 266.000,- ft), de mint kiderült, táppénz szempontjából ez teljesen mindegy, mert az előző évi jövedelmem(gyed: brutto 102.900,- ) alapján kapom, ami a minimálbérnek a nemtom hány %-a.
Mivel eléggé kevés az így befolyt pénz, ezért a táppénzt megszakítottam egy 2 hetes fizetett szabadsággal, de nem akarom az összes felgyülemlett szabadságomat kivenni, hogy a 3. babámmal még itthon tudjak maradni, ha lejár majd a gyed.
November 1jére vagyok kiírva, addig még egy 2 hetes fizetett szabadsággal megtoldom az amúgy kevéske táppénzemet.
A kérdésem az lenne, hogy ha megszületik a kisbabám, akkor mennyi lesz a tgyás illetve 6 hónapos kora után mennyi lesz a gyed összege?
Előre is köszönöm.
további szép napot.
vani
A táppénz alapja annyi, mint az előző ellátásé volt. Előző ellátás a gyed, az a minimálbér kétszereséből számolódott, ezért a táppénz alapja is ennyi lett. Nagyon leegyszerűsítve és havi szintre számolva a táppénzed annyi volt, mint a gyed, emellé apukának ment a gyes, a kettőből együtt pont egy gyesnyivel volt több, mint korábban, amikor csak a gyed volt, úgyhogy nem értem, miért tartod olyan szörnyűnek a táppénz számításának a módját. Szakbarbár 2010. 08. 31. 21:25
Itt szeretném világra hozni első gyermekem, ezért érdeklődni szeretnék, hogy milyen orvosi ellátásra van jogosultságom, gondolok a terhesgondozásra, a szülésre, a kórházi ellátásra, stb? Ezeket saját költségre kell térítenem? Lehet-e itt állami nőgyógyászom?
Magyarországi TAJ kártyával nem rendelkezem, csak európai uniós egészségügyi kártyám van, amit Szlovákiában kaptam.
Továbbá érdeklődni szeretnék, hogy GYES, ill. GYED-re milyen esetben van jogosultságom?
Főiskolai tanulmányaim beszámítandók a GYES, GYED-hez, vagy csak az állandó munkahely?
Az európai egészségbiztosítási kártyával sürgősségi ellátás jár Neked Magyarországon, a szülés idetartozik, de a terhesgondozás nem. 1 év bejelentett magyar lakóhely után a havi 4.950 Ft egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével lehetsz jogosult az egészségügyi ellátásra. Addig csak ennek az összegnek a kb. ötszöröséért, önkéntes alapon, megállapodáskötéssel.
Nappali tagozatos tanulmányokból 180 nap beleszámít a tgyáshoz és a gyedhez szükséges 365 nap előzetes biztosításba. Szakbarbár 2010. 08. 31. 21:11