|
Kérdezz-felelek
Az alábbi problémában kérném segítségét, mivel egymással ellentmondó válaszokat kaptam több helyről is.
Jelenleg 2. gyermekemmel vagyok várandós, aki 2011. augusztus 23-ra várható. Az előző évek története:
2005. december 6-án született 1. gyermekem, aki után TGYÁS-t, max GYED-et és GYES-t is igénybe vettem az akkor kb. 155e FT-os bruttó fizetésem alapján. A GYES ideje alatt jogutóddal megszűnt a munkahelyem, ahol viszont végkielégítéssel a GYES utáni szabadság kiadása után megváltak tőlem. A GYES 2008. december 6-án szűnt meg, a szabadság, felmentési idő vége 2009. május 7-én ért véget (ezalatt teljes fizetést kaptam). Utána egyből álláskeresővé váltam, ahol 1 évig a megfelelő ellátásokat kaptam (2010. május 6-ig). Innentől, 2010. május 7-től augusztus 28-ig magam fizettem a TB járulékot (ami tudom, hoyg csak alapellátásra jogosít). 2010. augusztus 29-től félállásban kaptam határozatlan idejű szerződést, havi bruttó 75e Ft-ért, majd most 2011, március 1-től teljes státuszt kb. bruttó 160e Ft-ért.
Az új munkahelyemen a szülésig pár nap híján nem lesz meg a 365 bérezett munkanapom, a kérdésem az lenne, hoyg a korábbi álláskereső napok beszámítanak-e ilyenkor ezekbe a napokba? Jogosult vagyok-e TGYÁS, GYED, GYES-re, ha igen, akkor kb. milyen összegre számíthatok, mennyi ideig és mely napokat veszik figyelembe a számítsákor?
Válaszát köszönöm!
Ezeknek a munkanélküli ellátásoknak az összege viszont nem képezi tgyás, gyed alapját, ezért most nincs a tgyás kezdete előtti évben legalább 180 bérezett napod, hogy főszabályként ez legyen az ellátások alapja.
Ilyenkor a következő lépés, hogy megnézzük, van-e 180 bérezett nap az ellátás kezdet előtt. Ha van, és Neked így már van, akkor az utolsó 180 napi átlag lesz az alap. Minél tovább dolgozol, annál több lesz az utolsó 180 napban a teljes munkaidős időszak aránya, annál magasabb lesz az átlag. Átlagra és adott átlagból számolódó tgyásra annyi variáció van, ahány nap még hátra van szülésig, ezen az időszakon belül ha nem így tervezted, még akkor is kerülhetsz táppénzre és akkor a betegszabi utolsó napjával zárul a 180 nap (a táppénz nem számít bele), úgyhogy konkrét számokat nem tudok mondani.
A 2012-ben induló gyed alapja attól függően lesz ugyanannyi, mint a tgyásé volt vagy a 2011-es átlag, hogy lesz-e 2011-ben 180 bérezett napod. Ha lesz, akkor a bérezett időszak átlaga lesz az gyed alapja, ha nem lesz, mert hamarabb táppénzre mennél, akkor pedig a gyed alapja annyi lesz, amennyi a tgyásé volt.