|
Kérdezz-felelek
Az esetem elég bonyolult, és ellentmondásos információkat kaptam arra nézve, hogy jogosult leszek-e, és ha igen, mekkora összegű tgyás-ra, gyed-re, gyed-re.
Röviden: 2009. okt. 31-ig hallgatói jogviszonyban voltam, utána 2009. nov. 1-től 2010. jan. 28-ig fizettem a TB-járulékot, de munka nélkül voltam (munkanélküli segélyt nem vettem fel, nem voltam bejelentve munkanélküliként), majd 2010 jan. 28-tól 2011 jan. 28-ig Franciaországban voltam biztosítva. 2010 jan. 28. óta ismét Magyarországon fizetem a TB-járulékot, de nincs bejelentett jövedelmem és munkanélkülinek sem vagyok bejelentve.
Jövedelmem ez alatt az idő alatt nem volt, életem első (és eddig egyetlen tartósabb) munkaviszonya 1999-ben kb. fél évre szólt, azóta egy-egy alkalommal végeztem alkalomszerű munkát (hallgatói jogviszonyom alatt), de az elmúlt 2 évben ilyet sem.
Várhatóan június végén fogok szülni. A fő kérdés, hogy jogosult vagyok-e a támogatásokra, a franciaországi biztosításom számít-e, és ha igen, szükséges-e valamilyen módon igazolnom ezt a magyar hatóságok felé. (Ha igen, meg tudnád-e mondani, melyik formanyomtatvány szolgál erre?)
Lehet, hogy összességében jobban járunk, ha az egyik nagymama (aki jelenleg is dolgozik nyugdíj mellett) megy el gyes-re?
Válaszodat előre is köszönöm
Krisztina
Ha előbbi, akkor az előzetes biztosításod éppenhogy rendben van, mert a tagállamban szerzett biztosítás ebbe beszámít, egy aktuális kellene majd itthon, ha utóbbi, akkor viszont esélytelen a tgyás és a gyed, akkor csak a gyes fog járni.
Amit miért Ne az igényelne meg, aki ténylegesen otthon van a babával, akinek ez nem jelenthet problémát a munka miatt és akinek legalább ennyi szolgálati ideje lenne? Nem is értem, hogy merült fel, hogy nagymama igényeljen gyest, egyáltalán semmi értelme nincs ennek.