|
Kérdezz-felelek
2013 februárjában szültem első gyermekem, jövőre szeretnénk, ha megfoganna a második babánk is.
Kérdésem az, hogy teherbeesés után gyed mellett elmehetek-e táppénzre, kapnám párhuzamosan mindkét ellátást? Bölcsibe nem tudom beadni a kisfiam, mert nincs rá lehetőség.
Ha igen, akkor felmerül a kérdés, hogy a második babánál kaphatnék tgyást, gyedet, az ellátásoknak mi alapján számolnák? Az első terhesség előtt folyamatos munkaviszonyom volt, de sajnos veszélyeztetett terhesként a terhesség utolsó hónapjait otthon töltöttem.
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Ha egyetlen napot sem dolgozol, akkor a következő tgyás és gyed alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerint bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Első gyermeket várom, várhatóan 2014. júliusában fog megszületni, s februártól nem fogok dolgozni, előbb betegszabadságra, majd táppénzre mennék. Azonban 2012-ben végig, illetve 2013. január hónapjában megbízási szerződéssel voltam foglalkoztatva (béremből vontak egészségbiztosítási járulékot is, ez volt a főállásom), így ugye ez a jövedelem is beletartozik majd a táppénz számításba? Emellett máshol munkaviszonyt létesítettem 2012 áprilisában részmunkaidősként, majd 2013 februárjától teljes munkaidősként, a táppénz iránti kérelmemet tehát a jelenlegi munkahelyemnél adom majd be. Viszont ahol megbízással voltam (önkormányzatnál), onnan, mikor a megbízásom letelt, nem kaptam jövedelemigazolást, amit majd az OEP felé kell eljuttatni a táppénz számításához. (Ugyan kaptam Összevont igazolást az önkormányzattól kapott 2012. évi jövedelmemről, amin minden járulék befizetés fel van tüntetve, de ezt az adóbevallás elkészítéséhez adták ki, nem gondolom, hogy ez jó lenne). Ki kell kérnem majd az ön önkormányzattól jövedelemigazolást, ha igen, úgy ők fogják továbbítani majd, vagy nekem kell eljuttatni a jelenlegi munkáltatómhoz, ahonnan majd továbbítanak minden papíromat az illetékes szervnek?
Elnézést, ha kicsit kuszára sikeredett a kérdésem, de előre is köszönöm a válaszát!
A megbízásos jövedelem nem lesz semminek az alapja, mert csak az aktuális jogviszonyban kapott jövedelem fogja ezek alaját képezni. Ha 2013. februártól dolgozol a jelenlegi helyeden, akkor a 2014-ben induló ellátások alapja a 2013. február-december közötti átlag.
3. gyerekemet várom, kiírás szerint 2013.12.13-ra.
2. gyerekem 2013.dec.21-én lesz 2 éves - jelenleg már (elviekben, mert a kérelem már le lett adva), a 3. gyermek által TGYÁS-on vagyok december 1-től.
Kérdéseim:
1. A 2. gyermek 3 éves koráig járna a GYES, amit jelen jogszabály szerint esetleg a nagymama igényelhetne, mert én TGYÁS-on vagyok, párom pedig dolgozik. Szükséges, hogy a nagyszülő egy háztartásban éljen velünk? (nem magyar állampolgár, de EGT állam polgára). Ebben az esetben igényelhető az ő nevére a gyes?
2. 2014 januártól életbe lép az újonnan megszavazott jogszabály - amelyben már halmozhatóak az ellátások. Ez a jogszabály érvényes lesz pl a mi esetünkben is, vagy csak ott érvényesíthető, ahol a kistestvér születése 2014. január 1 utánra esik? Ha érvényes lesz a mi esetünkben is, akkor már januártól igényelhetem a 3. gyerkőc TGYÁS-a mellett, a 2.ra a gyest 3 éves koráig?
Válaszát előre is köszönöm!
2. A halmozás a január 1. után született kistestvérnél működik.
Első gyermekem után járó GYED 2014. január 18.-án lejár. Második gyermekem születéséig (2014. március 7.) a GYES helyett a táppénzet választom, a magasabb összeg miatt, majd a TGYÁS-t. Kérdésem, hogy a táppénz alatt kérhető-e az első gyermek után a GYES vagy csak a második gyermek megszületése után igényelhetem az első gyermek után járó GYES-t az új szabályokra hivatkozva? Esetleg van-e jobb megoldás?
Válaszát köszönöm!
(Várandós) táppénz mellett jár gyes az első gyermek után a kismamának? Köszönöm válaszát.
Válasza: "A táppénz alapja annyi lesz, mint amennyi a gyedé volt. Ha ez legalább 180 bérezett napból volt megállapítva, akkor maximális lesz (jövőre várhatóan bruttó 6.767 Ft/nap), ha kevesebből, akkor a tgyás kezdésének az évében érvényes minimálbér kétszeresének a 70%-a. Még utóbbi is többszöröse a gyesnek.
Ha eleve csak a gyedhez kért fizetés nélküli szabadságot, vagy ez egyáltalán nem lett lepapírozva, akkor a munkáltatót nem fogja váratlanul érni, hogy táppénzre megy. Ha 3 évre kért fizetés nélkülit, akkor meg megmondja, hogy él az ellátások közötti választás jogával és ugyan gyesre ment volna, de most, hogy jogosult lett táppénzre, ezt választja. Ez a Ebtv-ben biztosított joga, ennek a gyakorlása max nem tetszhet a munkáltatónak, de ezen kívül nem tud mit tenni vele.
A következő tgyás és gyed alapja bármit csinál is, hacsak nem dolgozik 180 napot, mindenképpen a minimálbér kétszerese.
Szakbarbár"
Tisztelt Szakértő!
Előző kérdésemhez kapcsolódóan: a táppénz jogosultság időbeli hossza mekkora lesz esetünkben? Ilyenkor mi alapján számítják azt?
A táppénz megszakítása azért merült fel kérdésként, mert a szülést megelőzően a munka újrafelvétele esetén (ami a szabadságok letöltésével telne) - a hatályos tv. szerint a legutolsó munkabér szerint számítják a tgyást, ami jóval magasabb juttatást eredményezne. A jogosultsági alapot képező 365 napba pedig beleszámít a gyed időszaka is tudtommal, így azzal sem lehet probléma.
Köszönöm megtisztelő válaszát.
A táppénznek van egy felső határa, ami 2 esetben érinti:
- ha a gyede legalább 180 bérezett napból volt megállapítva és most 180-nál kevesebb napja van a táppénz előtt, vagy
- ha annó a gyed kevesebb napból volt megállapítva, de most dolgozik 180 napot.
Vagy az első verzió van és akkor nem kell erőlködni semmin, akár azonnal megy táppénzre, akár valamennyi szabadság után, így is, úgy is maximális lesz a táppénze. Vagy a 2. verzió van, akkor meg esélytelen 180 napot dolgozni, hogy így jöjjön be a korlátlan táppénz. Ebben az eseben 2011-es minimálbér kétszerese alapú táppénzt kap.
2009. okt. 10-én született ikergyermekeimmel Gyesen vagyok. (Előtte pedagógusként dolgoztam, onnan mentem szülni.) 2014. május 18-ra várjuk 3. gyermekünket. Kérdésem az lenne, hogy mennyi Tgyás-t, Gyedet fogok kapni? Érdemes volna elmennem táppénzre, vagy szabadságra? Ha igen, mennyi szabadság járna?
Válaszát előre is köszönöm!
Azt nem tudom, hogy az extra gyed, gyes táppénz mellett is működik-e, de ha a kettő egütt nem megy, ami a non plus ultra lenne, akkor egyértelműen a táppénz a jó választás.
Válaszát előre is köszönöm.
102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről
8. § (3) A FOB elé utalás
a) a munkaképesség-változás, illetve a keresőképesség felülvéleményezése céljából a 4. számú melléklet szerinti nyomtatvány (a továbbiakban: Orvosi Beutaló),
b) a súlyos fogyatékosság véleményezése céljából a 4/A. számú melléklet szerinti nyomtatvány
kiállításával történik.
(3a) A (3) bekezdés szerinti nyomtatványt kell kitölteni továbbá minden olyan esetben, amikor a beteg vagy a kezelőorvos orvosszakértői vizsgálatot kezdeményez az orvosszakértői szerv illetékes szakértői bizottságánál a munkaképesség vagy a súlyos fogyatékosság megállapítása, illetve a baleseti táppénz folyósításának meghosszabbítása céljából.
A FOB a Főorvosi Bizottság, az NRSZH-n belül működnek, a 4 oldalas beutalót a háziorvos adja.
Jelenleg 5 hetes kismama vagyok. Sajnos az idei éven elég bonyolultra sikerült , ezért nem tudom ,hogy milyen ellátátásokra vagyok jogosult, illetve egyáltalán jogosult lehetek –e bármire. Nyolc éves munkaviszony után 2013. 04. 21-én szűnt meg a munkaviszonyom, ebben már benne van a 45 nap felmondási idő is. 125.000 Ft. bruttó bérrel, illetve egy összegben kaptam 261.000 Ft végkielégítést. 2013. 04.22 –től 2013. 07. 22 –ig munkanélküli segélyen voltam összege, bruttó 93.000 Ft. 2013.07.23 - tól magam után fizettem a tb járulékot.
2013. 12. 01 – 2014.01.31.-ig határozott ideig alkalmi munkát végzek, megbízásos munkaszerződéssel ,mindössze a két hónapra bruttó 80 ezer forintért.Pár napja derült ki,hogy babát várok. Kérdéseim a következők. Mivel 2014.01.31. után nem lesz munkahelyem ezért nem tudok táppénzre menni,illetve a szülésem napján sem leszek állományba, tehát csak a gyesre leszek jogosult. Gondolom én. Ha esetleg a mostani munkáltatóm bejelentene
2014. 01 31. után is ,akkor eltudnék menni táppénzre, illetve akkor jogosult lennék a többi ellátásra is ? Ha igen , akkor mennyi lenne ez az összeg? Vagy esetleg a férjem másodállásba egyéni vállalkozó, nem tudom, ő bejelenthet –e engem?
Válaszát nagyon köszönöm .
A terhesség nagy részét táppénzen is töltheted, de táppénz csak a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, amiből január végén még csak 2 hónapod lesz. Ha mondjuk még 2-t dolgozol utána a férjed vállalkozásában - aminél még jobb lenne ha egy sajátban dolgoznál , akkor utána 4 hónapig kaphatnál táppénzt, addigra meg valószínűleg betölteéd a 36. heted, hogy megkezdd a tgyást.
Harmadik gyermekem 2013. 06. 03.-án született. 2014 januártól mennék vissza dolgozni a munkahelyemre, szabadságomat tölteném már. Kérdésem az lenne, mivel érintett vagyok a gyed extrával kapcsolatban, megszakíthatom-e a gyedet, és ha a gyermek 1 éves lesz igényelnem kell vagy addig gyeden kell maradnom és nem lehet munkaviszonyom, különben nem jár. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Andrea
Most lesz két éves a kislányom és már várjuk a 2.babánkat,aki jövő nyáron fog megszületni.Egy olyan kérdésem lenne,ha gyes helyett a táppénzt választom,akkor védve leszek-e a kirúgástól terhesen a 2014es évben is,vagy változtattak ezen valamit?Válaszát előre is köszönöm.
Ezt az egészet be sem kellett volna vezetni és akkor senki nem érezné úgy, hogy lecsúszik valamiről...
Előző kérdésemhez kapcsolódóan: a táppénz jogosultság időbeli hossza mekkora lesz esetünkben? Ilyenkor mi alapján számítják azt?
A táppénz megszakítása azért merült fel kérdésként, mert a szülést megelőzően a munka újrafelvétele esetén (ami a szabadságok letöltésével telne) - a hatályos tv. szerint a legutolsó munkabér szerint számítják a tgyást, ami jóval magasabb juttatást eredményezne. A jogosultsági alapot képező 365 napba pedig beleszámít a gyed időszaka is tudtommal, így azzal sem lehet probléma.
Köszönöm megtisztelő válaszát.
Első kisfiam 2010.02.05.-én született. Szülni teljes állásból mentem, majd Tgyásra, gyedre, 2011. 02-tól pedig gyesre. Ezt a jogviszonyomat 2013. 02-ban szüntettem meg.
Gyes mellett két, egyenként havi 30 órás jogviszonyom volt, mindkettő 2011 februárjától. 2013.02. óta, amikor a gyesem lejárt a két, egyenként havi 30 órás statusomból ugyanazon munkahelyeken két, egyenként heti 20 órás jogviszony lett. Tekintettel arra, hogy korábbi állásomból 2013. februárban kiléptem, ettől kezdve az egyik heti 20 órás jogviszonyom lett a főállásom.
2013.10.-ben megszületett második gyermekem.
Azt szeretném kérdezni, hogy ilyen esetben is a tavalyi jövedelmem alapján kell-e a tgyást számítani (tavaly nem dolgoztam 180 napot, bár a jogviszonyom 2011 óta folyamatos, fő munkahelyem 2013 februárjában változott)
A tgyás alapjában a gyes összege beleszámít-e ?
Valóban a szülés előtti 180 nap jövedelme alapján fogják a gyedemet számítani?
szíves segítségét előre is köszönöm:LőrinczI.
Ezt így általánosságban tudom csak mondani, mert nem értem - a részletekből pont az ellenkezőjét veszem ki - hogy mitől nem volt 180 bérzett napod tavaly. Gyesen már nem voltál, terhes még nem voltál, hogy táppénzen lettél volna, más okot nem említettél, ami miatt nem dolgoztál volna.
Nagyon káoszos ez a történet, onnan kezdve, hogy gyes mellett 2 db 30 órás munkaviszonyod volt. 1 db lehetett volna...
Párommal 2 éves kisfiunk mellé újabb babát várunk 2014. közepére, párom december végén "fut ki" a gyedből, első gyermekünk megszületését megelőzően folyamatos munkaviszonnyal rendelkezett, igen magas jövedelemmel. Kérdésem: van-e értelme a (nőgyógyász által felajánlott) táppénz választásának, hogy ne az igen alacsony összegű gyes járjon januártól páromnak? Annak számítási alapja a korábbi bére lesz? (Az Ebtv. 48. § 5. bekezdéséből én ezt olvasom ki.) Milyen időbeli bejelentési kötelezettséggel jár ez a munkaadó felé? Megakadályozhatja-e ezt bármilyen módon a munkaadó vagy kötheti-e bármihez? Még fontos lenne számunkra: táppénzről a várandósság végén lemondhat-e, hogy a tgyás időszakot megelőzően ahhoz alapot képző jövedelmet szerezzen? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Ha eleve csak a gyedhez kért fizetés nélküli szabadságot, vagy ez egyáltalán nem lett lepapírozva, akkor a munkáltatót nem fogja váratlanul érni, hogy táppénzre megy. Ha 3 évre kért fizetés nélkülit, akkor meg megmondja, hogy él az ellátások közötti választás jogával és ugyan gyesre ment volna, de most, hogy jogosult lett táppénzre, ezt választja. Ez a Ebtv-ben biztosított joga, ennek a gyakorlása max nem tetszhet a munkáltatónak, de ezen kívül nem tud mit tenni vele.
A következő tgyás és gyed alapja bármit csinál is, hacsak nem dolgozik 180 napot, mindenképpen a minimálbér kétszerese.
2013. májusáig 7 éves kislányom után emelt összegű családi pótlékban és GYES-ben részesültem.Még ugyanebben a hónapban benyújtottam a szakorvos által kiállított új igazolást a területileg illetékes MÁK-hoz,de ezt a kérelmemet az új törvénymódosításra hivatkozva az Államkincstár elutasította.Ezen döntés ellen 2013. június 25-én fellebbeztem,de határozatot még a mai nem kaptam.Telefonon illetve személyesen már többször érdeklődtem az ügyfélszolgálatnál,de a válasz szinte mindig ugyanaz volt;legyek türelemmel.November 28-án ismételten felhívtam az ügyfélszolgálatot,akkor az ügyintéző Hölgy újból felvette az adataimat és megígérte megsürgeti az ügyemet,mivel a felterjesztéshez ( a felterjesztés július 4-én történt ) számítva 30 napon belül választ kellett volna kapnom.Ez a sürgetés olyannyira "sikerült",hogy már a decemberi normál összegű családi pótlék sem érkezett meg a bankszámlámra.Emiatt a mai napon újfent telefonáltam,és újabb adatfelvétel után közölték,még mindig nincs határozat,de megígérték,hogy még a héten utalják az elmaradt családi pótlékot.Kérdésem a következő lenne,mit tehetnék,illetve mire hivatkozhatnék,hogy ügyemben végre határozat szülessék?A munkahelyem szerint a fellebbezésemtől függetlenül kapnom kellett volna egy GYES megszüntető határozatot is,de sajnos még ez sem érkezett meg.Valóban így van?Válaszát előre is köszönöm!Üdvüzlettel:Judit
Mondhatnék olyanokat, hogy fordulj ehhez meg ahhoz, akár az ombudsmanhoz is levélben, de ezeknek csak sokára lenne eredménye. Itt drasztikusabb megoldásra van szükség. Rájuk küldeni egy oknyomozó tv stábot, pl. Házon kívül, vagy letáborozni az ügyfélszolgálaton, egymás után húzni a sorszámokat és több tucatszor elmondani ugyanazt, hozzátéve, hogy addig nem jössz el, amíg nem történik valamilyen érdemi lépés.
Azt szeretném megkérdezni,hogy hogyan létezik az,hogy munkanélküli vagyok egy éve már és rendezve van a tb jogviszonyom?Sajnos csak most tudtam meg,hogy be kellett volna mennem a helyi önkormányzathoz és kérni,hogy fizessék helyettem,mivel nagyon is rászoruló vagyok!Visszamenőleg ha büntetést küldenek,sajnos kifizetni sem tudom,mivel 2 gyermeket nevelek egyedül és munkanélküli vagyok,a család segít megélni.....szülők,nagyszülők. A másik pedig az,hogyha kiderül,hogy tényleg büntetés lesz belőle,az nem is az én hibám,mivel az egészségügyi pénztárnak kellett volna ezt tudnia/látnia!
A jegyző nem fogja visszamenőleg megállapítani az egészségügyi szolgáltatásra jogosultságodat. A kieső időszakra Tőled fogja várni a NAV a járulékot - már ha bejelentkezel rá. Elképzelhető, hogy nem lesz belőle gond, ha nem variálsz visszamenőleg. Ha igen, akkor rengeteg papír benyújtása mllett a NAV-tól lehet kérni, hogy engedje el a tartozást méltányosságból.
Tudtad, hogy tenni kéne valamit, de nem léptél, úgyhogy nem csak a korábbi munkáltató mulasztásáról van szó, hanem a Tiedről is. Az egészségbiztosító teljesen vétlen.
2013.10.23.-án szültem. Tavaly gyes mellett két, havi 30 órás mellékállások volt. Mindkét jogviszonyom 2011 óta foyamatos.
Ilyen esetben a gyes ill. mindkét állásból származó jövedelmem beleszámít-e a tgyás számításakor?
Akkor is a tavalyi év jövedelme számít a tgyás számításakor, ha tavaly a gyes mellett nem dolgoztam le a 180 napot, és idén februárban kiléptem az előző munkahelyemről ,ahonnan előzőleg szülni mentem, és magasabb óraszámban kezdtem dolgozni jelenlegi főállásombani?
Idén februárban lejárt az előző gyesem, azóta két fél állásom van. Szülni éves szabadságról mentem. Melyik időszak jövedelméből fogják a gyedemet számítani?
Szíves segítségét előre is köszönöm.LőrinczI.
Első gyermekem 2012.01.12-én született. A szülés előtt 5 évet folyamatosan dolgoztam bérem bruttó 170e Ft. Jelenleg GYED-en vagyok. Második gyermekemet 2014.02.17-re várom. A GYED lejár 2014.01.12-én, de a másodikkal TGYÁS-ra csak 2014.01.20-tól tudok menni, így 7 napom hiányzik a GYED és a TGYÁS között.
A kérdésem az lenne hogy a második után kapott TYGYÁS és GYED szempontjából számít-e hogy arra a 7 napra GYEST, táppénzt, vagy szabadságot kérek? Számít-e hogy a második után a TGYÁS-t a szülés napjától vagy előtte 28 nappal igénylem?
Ha szabadságot kérek vagy táppénzre megyek arra a 7 napra, akkor úgy tudom hogy azt 1 hónappal előbb be kell jelenteni a munkáltatónak hogy vissza kívánok menni dolgozni.
Igényelhetem-e az első után a GYES-t, a második után kapott TGYÁS és GYED mellett? Ha igen, mikortól?
Válaszát előre is köszönöm!
A legegyszerűbb gyest igényelni január 13-tól, mert ez utána mehet folyamatosan 2015.01.13-ig, hiszen jövőre két babával is kaphatsz párhuzamosan különböző ellátásokat. Az egyeske után kapott gyes mellé 01.20-tól meg tudod igényelni a tgyást, majd a gyedet.