Kérdezz-felelek
Azt szeretném kérdezni, hogy a családi pótlékot és a gyerektartás beszámítják-e az összjövedelembe! És ha igen milyen esetekben mert én úgy tudtam ,hogy ezt nem lehet beszámitani
A segélyek és támogatások úgy műkönek, hogy a ténylegesen megkapott pénzeket veszik alapul, ezért nagyon pontosan definiálják, hogy mi mindent kell figyelembe venni a jövedelem megállapításánál. A családi pótlék és a tartásdíj növeli a bevételedet, így jövedelemként kell figyelembe venni. Szerintem ez így logikus és így korrekt. Szakbarbár 2014. 03. 03. 21:36
A napokban kezdem egy a Gyes-t az első gyermekemmel és nem tervezem a visszajelentkezést a munkahelyemre, mert szeretnénk második babát egy éven belül.
Nemrégiben megtudtam, hogy megszűnt a pozícióm a cégnél (átszervezés/leépítés) és felajánlottak egy közös megegyezést. Az lenne a kérdés, hogy érdemes-e elfogadni a közös megegyezést és "munkanélküliként" nekifutni a második babának, vagy inkább ne fogadjam el most a közös megegyezést és ha Gyes alatt bejelentem az újabb terhességemet, akkor újra 3 évre védett leszek. (kvázi kitolom a közös megegyezést 3 évvel...+összegyűjtők 3 évnyi szabadságot is)
Lesz-e különbség az ellátás (tgyás, gyed, gyes) összegében a 2 fenti verzió között?
Köszönettel
Ez év október elején fog megszületni 3.gyermekünk, a másodikkal még gyesen vagyok október 2.-ig.
Vállalkozásba visszamehetnék dolgozni a gyes mellett 2-3hónapot,magasabb jövedelemmel (mennyi érné meg?)??
Aztán táppénzre mennék májustól-augusztusig, mennyi táppénzt kaphatnék és meddig?? Mi lenne az alapja? A 3dolgozott hónapom?
Szeptembertől igényelném a tgyást, aztán a gyed. Ezek alapjába mennyire számítana bele a dolgozott 3hónap?? emelné látványosan a tgyás gyed alapom? Kivitelezhető ez a megoldás?
Válaszát tisztelettel köszönöm!
anyuka
A kislányom jelenleg 3 éves pár hete, tehát már nem illet meg GYES sem. A cég ahol 8 évig dolgoztam bruttó 273.000 Ft-ért (ezt a 3 évet is beleértve) fel szeretne mondani nekem, de ezt még írásban nem közölte, csak szóban, most annyit tudok, hogy elkezdték kiírni a szabijaimat – állítólag kb. 50 munkanap (aztán jönne a 3 hónap felmondási idő végül a 2 hónap végkielégítés). Bár nem volt betervezve, úgy néz ki, hogy teherbe estem – a gyermek várható születése november lenne. Kérdésem, a TGYÁS, GYED számítással kapcsolatos. A kiadott szabikkal, illetve a 3 hó felmondási idővel együtt (ezt elméletileg munkaviszonyban töltöm) pár nap híján kijön a 180 bérezett nap (már ha beleszámíthat egyáltalán felmondási idő és a szabi?), de talán pontosan mégsem. Mit tehetek ebben az esetben?:
1./ Bejelentem magam a fennmaradó időre egy családi vállalkozásba – a lehető legminimálisabb fizetéssel, és fizetem magam után a költségeket, majd kiíratom magam (veszélyeztetett terhesség), amint letelik a 180 nap. Ez esetben a tgyás, gyed megállapításához átlagot vesznek? Azt mikortól számítják – onnantól, hogy kiírattam magam vagy mostantól novemberig? Érdemes ezt meglépni, vagy butaság volna?
2./ Nem teszek semmit, letelik a szabim, majd a felmondási idő, majd kirúgnak, kiíratom magam, (de honnan, ha nincs is állásom?). Ilyen esetben mi történik?
3./ Még most, míg nem közöltek velem semmit írásban a jelenlegi cégemnél, bejelentem, hogy terhes vagyok. Akkor törvényileg kötelesek ott tartani, vagy a jó szándékukon múlik? Ha maradhatok a munkahelyemen munkaviszonyban, a tgyás-ra, gyed-re jogosult leszek? Ekkor számítják a minimálbér kétszerese alapján? Az mennyi nagyságrendileg?
Ha az 1-2-3 verzió butaság, Ön valami mást tanácsolna?
Válaszát előre is köszönöm!
Dóra
2. Ebben az esetben táppénzed egyáltalán nem lesz, tgyásod és gyeded álláskeresési járadékról - a megszakadó biztosítás után, mert ezzel ki kéne várni, hogy kapd a tgyás elején a járadékot - , minimálbér után.
3. A terhesség felmondási tilalom és egyébként is a legegyszerűbb ott maradni a mostani helyeden, úgyhogy ez a megoldás. A táppénz alapja csak a minimálbér lesz, a tgyás és a gyedé viszont a minimálbér kétszerese. Ez családi kedvezmény nélkül nettó 121.000 illetve 105.000 Ft-ot jelent. Szakbarbár 2014. 03. 03. 21:25
Januárban már kértem a segítségét (jan.27-én kaptam választ), melyet köszönök szépen! Javasolta, hogy a munkáltatómat kérdezzem meg, hogy miket vettek figyelembe a TGYÁS számításánál, és jelentkezzek, segít pontosítani. Mostanra sikerült választ szereznem a cégtől.
A következő választ kaptam: „A 2013. július 15-től érvényes szabályok alapján és az 1997. LXXXIII. törvény 42. § 3. bekezdése alapján a szülési szabadság alapjaként az irányadó időszakban kapott ( 2012. 01.01-12.31.) tényleges jövedelmet kell alapul venni.
Mivel Te 2012.01.02.-01.15-ig betegszabadságon voltál, az erre az időszakra kifizetett jövedelmet kellett figyelembe venni ( ez bruttó 66.819.-Ft).”
Ezek alapján próbáltam utánanézni a dolgoknak. Mint kiderült számomra, abban az időben a háziorvosok két kóddal vehették táppénzre a kismamákat. Úgy látszik, nekem „sikerült” egy olyat kapni az elején, ami betegszabadságos. Én nem gondoltam, hogy 2 évvel ezelőtt nekem kellett volna tudni, milyen kódon kell kiírnia a dokinak. Én abban a hiszemben voltam, hogy egész idő alatt táppénzen voltam. Gondolom ezt nem lehet 2 évre visszamenőleg módosíttatni, viszont ha ez tényleg így van, akkor rengeteg pénzt bukok el. Láttam, azóta már módosítottak törvényt, nem lehet ilyen helyzetbe kerülni. A kérdésem az lenne, ha a második gyermek születésétől kért (2013.10.10.) TGYÁS-t visszamondom, és továbbra is kérem a GYED-et az első gyermek 2. születésnapjáig (február 13.), akkor a fennmaradó időre a TGYÁS-t a 2013-as jövedelemből számítanak? Mit lehet ilyenkor tenni? Mert jelen helyzetben a fizetésem 70%-nak a 70%-ából számították a TGYÁS-t. Hogyan, milyen nyomtatványon lehet kérvényezni a GYED visszaállítását? Ugye nem 2 évig fogok rosszul járni egy vélhetően rossz orvosi táppénzes papír miatt? Mert ha felszorozzuk a havi kb 30 000 Ft különbözetet 2 évre, az rengeteg!!
Előre is köszönöm a segítségét!
Egyeske utáni tgyás helyett ketteske utáni gyedet kérni - ezt lehet, mert erre is igaz, hogy fél éven belül lehet utólag ellátást - jelen esetben gyedet - igényelni. Egyszerűen csak ki kell töltenie egy egy gyed igénybejelentőt és le kell írni mellé, hogy az ellátások között választás jogával élve mégis inkább gyedet igényelsz a tgyás helyett.
De ennyire azért nem egyszerű a megoldás. Nem azért, mert a kifizetőhelyi kolléganők és a teljes bérszámfejtés utáni fog érte és le akarnak majd beszélni, mert elég nagy lesz vele a macera. Ezt elintézheted azzal, hogy megmondod: ha 2012 januárban szóltak volna, hogy rossz a táppénzes papíron a kód - ha tudták, hogy terhes vagy, akkor azt is tudniuk kellett, hogy rossz a kód - , akkor időben javíttattad volna és most nem kéne utólag variálni. Azért mondom, hogy itt még nincs vége a történetnek, mert ezzel ketteske 2 éves koráig vagy rendben. Utána valószínűleg tgyást igényelnél, amiről tudod, hogy mennyi lesz. Ha ebbe még bele is törődnél: a gyednek az utolsó ellátás az alapja, tehát az is ilyen kevés lenne.
Ezért azt mondom: egyeskével a gyed lejárta és ketteske 168 napos kora között ne igényelj tgyást. Hagyd ki a tgyást úgy, ahogy van. Válaszhatod a gyest is, semmi nem tiltja, hogy a - rövidtávon - kevesebb gyest igényeld, a jogosultsági feltételeknek megfelelsz. Ha a ketteske utáni gyedet csak a 169 napos korától igényeled meg, akkor az új gyed előtti utolsó - Ebtv. szerinti - ellátás a régi gyed lesz, ezért az előző gyed alapja fog bejönni az új gyed alapjának. Ezzel így teljesen ki tudod kerülni, hogy a rossz kód miatti 70%-os betegszabiból számított átlag bárminek is az alapja legyen.
Mivel Te magad írtad, hogy ez többszázezreket jelent, nem tiltakoznék, ha az első, ketteske utáni szimpatikus gyed után elkérnéd a számlaszámomat és együtt ünnepelnénk, hogy rendes gyeded lett. Szakbarbár 2014. 03. 03. 21:13
Gyed/Tgyás kérdéssel fordulnék Önhöz.
2013. január 21-2013. szeptember 6-ig szólt az egyik munkaviszonyom. Utána Legközelebb 2013. október 7-én kaptam munkát árufeltöltői munkakörben. Innen 2014.január 15-én küldtek veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre. Azonban a mai nap felkeresett munkahelyem munkaügyi-s dolgozója, hogy ha nem megyek vissza dolgozni, akkor nem jár se a gyed, se a t-gyás . Tudtommal 365nap biztosított napomnak kell lenni ahhoz, hogy megkapjam ezeket a jogosultságokat. De akkor ezek szerint a táppénz nem számít biztosított napnak?? Jelenleg 16hetes kismama vagyok ( augusztus 9-re lettem ki írva ), és nem véletlenül veszélyeztetett terhes, de ha mégis megkövetelik kénytelen vagyok visszamenni dolgozni.
Válaszukat előre is köszönöm!
Maradok tisztelettel:F. A. Dóra
A táppénz az ellátások összegét nem befolyásolja, mert a tgyáshoz és a gyedhez az átlag csak a bérből számolódik.
A 2 munkaviszony között pontosan 30 nap szünet volt, ha ez csak 1 nappal is több lett volna, akkor most csak annyi időre kaphatnál táppénzt, amennyit az új helyen dolgoztál, így viszont a 329 nap jogosultság bőven kitart szülésig.
Bárki bármi mást mond, ne foglalkozz vele, addig semmiképp, amíg nem mondanak ugyanígy konkrét számokat, mert addig nem is foglaloztak vele igazán. Ha más konkért számokat mondanak, akkor meg egyszerűen csak nem értenek hozzá.
A próbaidőd letelt, a terhesség felmondási tilalom, orvos azt mondta, hogy keresőképtelen vagy, ugyan minek akarnál akkor dolgozni? Szakbarbár 2014. 02. 28. 20:23
A problémám: 3 gyermekünk van, a legkisebbel jelenleg gyed-en vagyok (2013. jún. 26-án született). A két nagyobb tartósan beteg, így a 3. születése előtt az egyik után kaptam gyest (3. gyerek születése után lemondtam). A médiában elhangzott hírek szerint a gyed mellett én újból igényelhetem a gyest a tartósan beteg gyerek után? A "hivatalban" azt mondták, hogy csak azok kaphatnak 2 összeget, akik 2014-ben szültek/szülnek. A hírek alapján nekem nem ez jött le. Hogy van akkor?
Előre is köszönöm a választ,
Üdvözlettel:
Librarian
Kérdésem a következő lenne: Első gyermekem 2008 novemberében született, gyesem lejárta után visszamentem dolgozni. 2012 június 1-2013 szeptember 18 között 8 órás munkaviszonyban dolgoztam. Munkahelyem becsődölt, így 2013.szeptember 18- november6 között munkanélküli lettem. Majd következett 2014. január 18-ig egy kis "semmi". Most ismét dolgozom, babát várunk év végére, mire számíthatok anyagilag.
Válaszát előre is köszönöm!
A tgyás alapja az utolsó 180 bérezett nap lesz, már ha dolgozol ezen a helyen legalább ennyit. Ha nem, akkor a kevesebb napból számított átlag. Minimálbér kétszeresénél magasabb bérnél utóbbi esetben legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet a tgyás alapja. Ez egyben azt is jelenti, hogy minimálbér kétszerese alatti bérrel teljesen mindegy, hogy mennyit dolgozol. Valamennyit azért még kéne, mert a megszakadó biztosítás miatt csak annyit lehetsz táppénzen, amennyit itt dolgoztál, tehát a belépéstől tgyás kezdetéig (a 36. hét elejétől már igényelhető) hátralévő időt meg kell felezni és legalább addig kellene dolgozni.
A gyed alapja is attól függ, hogy lesz-e 180 bérezett napod. Ha nem, akkor a gyed alapja ugyanannyi lesz, mint a tgyásé volt. Ha lesz ennyi, akkor a 2013-as teljes bérezett időszakból számított átlag a gyed alapja.
Hacsak nem emelkedik a béred, akkor egy 100 és egy 200 napból számított átlag is ugyanannyi, úgyhogy a 180 nap megléte legfeljebb amiatt lehet érdekes, hogyha több a béred a minimálbér kétszeresénél, akkor +180 nappal nem reked meg a gyed alapja a tgyás kezdetének évében érvényes minimábér kétszeresénél, hanem lépést tart a minimálbér kétszeresével. Szakbarbár 2014. 02. 28. 19:55
Több dologban is tisztázatlan kérdéseim vannak, amik ön által, remélem, kitisztulnak. Kissé bonyolult és hosszú a levelem, de igyekeztem minden részletet leírni.
Az alap információk: 2009 óta folyamatos 40 órás munkaviszonyom van, a bruttó bérem (2011: 94.000, ami 2012-re 108.000-ra emelkedett. Ha jól tudom ez a „felsőfokú/emelt” minimálbér).
2012.04.04-07.23-ig TP-n voltam veszélyeztetett terhességgel és 1. lányom 07.24-én született. 2013. 01.07-ig kaptam tgyást, majd gyedet 2014.07.24-ig fogok. Most várom a 2 gyermekemet.2014.08.10-re vagyunk kiírva. Nem megyek vissza dolgozni.
A gyedem a 2013 évre 60-62.000ft volt. 2014. februárban már 52.460-at utaltak.
1. Idén februárban váratlanul ért, hogy kb. 10.000 forinttal csökkent a gyedem, mire felhívtam a Kincstárat és közölték velem, hogy 2013-ban igénybe vettem a családi adókedvezményt, ami érdekes, mivel mi úgy tudtuk, hogy a férjem vette igénybe és a 2013. januári nyilatkozat az ő cégénél és az én munkáltatóm könyvelőjénél is le lett adva. Amit egyedül „hibáztam” az az, hogy én nem küldtem vissza akkor a kincstárnak, mivel felhívtam őket akkor, azzal a kérdéssel, hogy ha a férjem veszi igénybe, akkor ugye nekem nem kell visszaküldenem, és ők ebben erősítettek meg. Tehát nem küldtem vissza. És én abban a hiszemben éltem, hogy a 60-62.000 gyed az a „normál” összeg. 2013. májusi bevallásnál a férjem 42600-val többletben volt, míg nekem a Nav küldött egy levelet, hogy ugyanennyi összeget be kell fizetnem. És nem is értettük, hogy miért, de mivel nullszaldóra jöttünk ki, nem volt belőle gond és ment tovább minden a régi kerékvágásban.
Kérdés: most, hogy már tudom, hogy én is (tévesen) igénybe vettem a családi adókedvezményt 2013-ban, mire számítsunk idén májusban? Mennyit kell majd befizetnünk és, hogy vajon ez ugyanúgy 0szaldós lesz, vagy nem?
Mindezzel ellentétesen, a 2013-as évi kincstári összesítőmön az áll, hogy a „Nyilatkozat alapján érvényesített családi adókedvezmény összege: 79.673 ft”
Nem értem, hogy hogyan írhatják ezt, amikor vissza se küldtem a nyilatkozatot és a férjem cégénél, illetve az én munkáltatómnál is be lett adva, a nyilatkozat, hogy a férjem veszi igénybe. Ki hibázott?? A kincstár, vagy esetleg az én munkáltatóm könyvelője??
Bár beszéltem egy kincstári szakértővel, aki visszahívott és készséges volt, de nem igazán tudott erre választ adni.
Érdemes ezt tovább feszegetni/vizsgálni/okolni bárkit is egyáltalán??
2. A következő kérdéskör maga az összeg. A kincstári szakértő azt mondta nekem, hogy a gyedem alapja a mindenkori minimálbér (98.000ft) és én nem értem, miért, amikor a szerződés szerinti bérem az 108.000? És a lányom születésénél is ez volt a tgyás alapja(ami 2013. jan. 7-én járt le, onnantól kapok gyedet). Mi és miért változott?
3. Valamint, szeretném, ha részletesen leírná, hogyan is számolják ki a tgyást/gyedet teljesen az alapoktól és bruttó napi bérből, nettóig, illetve, ha jól tudom, ezt kell felszorozni a naptári napok számával. (Én így számoltam az alapján, amit a kincstár mondott (a bérem 30-ad része és annak 70%-a, ez nettódítva): 98.000/30*0,7=2.287*31=70.887Brutt/1,27= 55.816 Nettó. Én e helyett januárra 52.460-at kaptam. (ha 108.000-rel számolok, akkor ez 61.511Ft lenne.)
4. 2. gyermekemet 2014.08.10 körülre várjuk, tehát az 1-vel átlépek a gyesbe. Az a kérdésem, hogy a 2. gyermek után járó tgyás/gyed alapja mi lesz/mennyi pénzzel kalkulálhatunk? Illetve, hogy az 1. utáni gyest (ha jól értelmezem, a gyed extra értelmében) külön kell-e igényelni?
Hálás köszönet a türelméért és válaszáért!
Ha a kincstár fogalmat következtesen rosszul használod (és nem arról van szó, hogy a MÁK az illetményszámfejtőd), és helyesen az egészségbiztosítási pénztár folyósította a gyedet, akkor a 2012.12.01-2013.11.30 közötti ellátás szerepel az igazolásban- ők a kifizetés dátumához képest nézik az adóévet - , és ez megmagyarázhat mindent, mert a 79.673 Ft az a 2012.12.01-2013.01.07. közötti tgyás lehet. Vagyis valószínűleg arról van szó, hogy 2012-ben a tgyás igénylésénél akár a Te nyilatkozatod, akár egy téves rögzítés miatt úgy lett beállítva, hogy legyen figyelembe véve a családi kedvezmény és ez egészen a tgyás végéig így volt, mivel az utolsó 5 hét a 2013-as bevalláshoz tartozik, ezért a kétszeresen igénybevett családi kedvezmény ott is bekavar. De ez csak egy tipp.
A gyedhez nem volt az irányadó időszakban 180 bérezett napod, ezért ennek az alapja is annyi lett, mint a tgyásé volt, az pedig még a 2011-es béredből számolódott. A kerek szerződés szerinti bért akkor veszik alapul, ha egyetlen bérezett napod sincs, ilyen csak akkor van, ha valaki gyedbe, gyesbe szül. Ha van az irányadó időszakban valamennyi bér, akkor azt annyi naptári nappal osztják, amennyire vonatkozott. Ez a végén kevesebb is lehet, mert vannak hónapok, amik 31 nappal vannak benne az osztószámban. Emellett lehet 70%-os betegszabi, de akár valamilyen extra is az átlagban, tehát soha nem lesz annyi a naptári napi átlag, mintha a szerződés szerinti béredet osztanád 30-cal.
Ennyi kérdés fért bele mára. Szakbarbár 2014. 02. 28. 19:39
Segítségét szeretném kérni. 6 éve dolgozom egy cégnél (260e bruttó), előtte is folyamatos volt a munkaviszonyom. Végelszámolás alá került a cég ebben a hónapban, most gyeden vagyok májusig, augusztusra várjuk hármaskát. Július közepétől igényelhetném a tgyást, ha addig él még a cég. Abban szeretnem a segítségét kérni, hogy mit tegyek május és július között, hogy utána tgyást és gyedet a legtöbbet kapjak; szabadságra vagy táppénzre menjek stb. ( Ha esetleg megszűnne szülés előtt a cég, be tudnék jelentkezni ismerős cégébe. ) Most mit vegyek igénybe máj. és júl. között, esetleg ha szülésig megszűnne a cég, menjek munkanélkülire? Okosan szeretném csinálni, félek, hogy elveszek a jogszabályokban. Tudom, a gyedhez kell, hogy a szülés napján legyen munkaviszonyom, remélem fél év alatt nem zárul le a felszámolás. Mit tanácsol mit tegyek, és mire figyeljek? Köszönöm segítségét.
Teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, minimálbér kétszeresénél magasabb bérrel, 180-nál kevesebb bérezett nappal az összes variációval a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja. A legegyszerűbb a gyes és a táppénz együtt - igényelheted őket együtt.
Ha a végelszámolás hamarabb befejeződne, akkor álláskeresési járakot igényelve, ezt szüneteltetve tudsz tgyást és gyedet igényelni, az összeg ugyanannyi lesz így is. Szakbarbár 2014. 02. 28. 19:20
Nagyon köszönöm a válaszát.
Annyi lenne még a kérdésem, hogy hallottam egy "kedvezményszabály"-ról az Ebtv. 48.§ (5) alapján: ha az anyának az irányadó időszakban nincs ugyan 180 bérezett napja, de azért nincs, mert táppénzben, tgyás-ban, gyed-ben részesült, akkor mégsem a minimálbér alapján számítják a gyermekgondozási díjat, hanem az előző ellátás alapja lesz a gyed-alap is (tehát: az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a – a jogosultság kezdőnapján érvényes - minimálbér kétszerese).
Vagyis ha jól értem a terhesség alatt vissza kellene jelentkezni a munkahelyre és táppénzt kivenni (min 12 napot) + 168 nap Tgyás, így lenne méltányolható 180 nap a Gyes-hez.
Létezik ilyen forgatókönyv?
Ha mégsem, akkor ahogy írta a minimálbér kétszeresének 70%-a lenne a Tgyás (ebből csak 16% szja jönne le),
illetve ugyanennyi lenne a Gyes is, de abból még a nyugdíjjárulék is lejön. Ugye?
Köszönettel:
Janka
A minimálbér alapú gyed csak akkor fenyeget, ha
- többedik, zsinórban szült babáról van szó
- a szülés évében csak gyes van vagy 12-nél kevesebb szabadság, táppénz, gyed, munka
- a gyed nem a tgyás kezdetének az évében, hanem a következő évben indul
Iszonyatosan nehéz mind a három paraméternek egyszerre megfelelni és akkor is lehet ellene tenni. De ha eleve nem tartozol bele, akkor nincs szükség a 12 nap táppénzre vagy szabadságra.
Ha a márciusig vagy áprilisig gyeden lévő ma már egyet kérdező vagy, akkor nem tudsz nem kedvezményszabályos lenni, tehát nincs szükség semmilyen óvintézkedésre. Július 16 előtt 3 évüket betöltő nagytestvérek anyukája ugyanis egyszerűen nem tud nem kedvezményszabályos lenni, naptárilag képtelenség neki a minimálbér alapú 2. gyed.
Szakbarbár 2014. 02. 27. 11:32
Lenne egy pár kérdésem,a párom mostanába éjszakánként rosszul van nagyon fáj a feje és hányik,elkellene menjen kivizsgálásra.De megszünt a munkahelye,és utánna 3 hónapig munkanélküli járandoságot kapott,de január 18 -án lejárt ez is,és azota nem kap semmit,nem is talált munkát sem,és igy most gondolom megszünt a tb jogosultsága is.
Beadta a kérelmet az önkormányzathoz szociális tb ellátásra rászorultságból,de még az ügy folyamatban van,és nem is biztos hogy megfogja kapni a rászorultságbol a tb jogosultságot.
Most ha ne adj Isten rosszabbul lenne és mentőt kellene hivni hozzá,vagy dr hoz menne kivizsgálásra,akkor sokba kerülne neki ezeket az ellátásokat kifizetni?
Amíg ezek nem rendeződnek, az orvos addig is és nem sürgős esetben is ingyen ellátja és a gyógyszer is ugyanolyan támogatással jár, mintha rendben lenne a jogviszonya. Sem a vizsgálat előtt, sem utána nem kell fizetni a szolgáltatás tényleges költségét, amit meg kell fizetni, az a havi 6.810 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulék. Ez egy átalány, fix összegű, akkor is ennyi, ha több komolyabb beavatkozás/kezelés történik és akkor is, ha 10 évig nem megy orvoshoz.
Az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság megállapítása automatikus, tehát ha megfelel a feltételeknek, akkor megállapítják, ha nem, akkor pedig nem, mérlegelés vagy méltányosság nincs. Akkor felel meg a feltételeknek, ha a családban az 1 főre eső jövedelem nem több, mint 34.200 Ft és ha családnak nincs vagyona. Vagyonnak az ingatlan és az autó minősül, ha az értékük külön-külön több, mint 855.000 vagy együtt több, mint 2.280.000 Ft, de azt az ingatlant, amiben éltek, nem kell beleszámítani. Szakbarbár 2014. 02. 27. 11:12
Kislányom 2012. március 15-én született, tehát hamarosan indul a Gyes. Szeretnénk neki kistesót és szeretném tudni mire számíthatok. (nem szeretnék visszamenni dolgozni, mert megszűnt a pozícióm átszervezés miatt).
2007 óta van folyamatosan munkaviszonyom. Bruttó bérem 295EFt volt. Szeretném a max összegű ellátást kapni a 2. baba után is.
Mi alapján lesz számolva a Tgyás és a Gyes, ha:
1) még 2014-ben megszületik
2) ha csak 2015-ben születik, de még szintén Gyes alatt
3) ha 2015-ben születik, de már a Gyes után?
Válaszát előre is köszönöm!
Janka
Szakbarbár 2014. 02. 27. 10:12
A következő problémám lenne:
2011.06.27-én szültem első gyermekem.Előtte 8 órában dolgoztam bruttó:226000 Ft volt a jövedelmem,amelyből számolták az akkori TGYAS,GYED összegét.2013.06.27.től-2013.09.17-ig GYES-t kaptam.2013.09.18-án visszavettek a munkahelyemre 6 órás munkaidőbe és 169000 Ft bruttó fizetéssel.2014.01.21-től veszélyeztetett terhesként itthon maradtam,így nem lett meg a 180 nap munkaviszonyom.
Kérem segítségüket a TGYAS összegének kiszámolásában,mert a munkáltatómtól azt az információt kaptam, hogy sajnos csak minimálbérből tudják nekem a TGYAS összegét megállapítani, mert méltányosságból már a Tp összegét számolják nekem a 2010-es jövedelmből.Én úgy tudom, hogy mivel nincs meg a fent említett időtartam, így a 2010-es jövedelmemből kellene számolják az juttatásaimat.
A tgyás megállapítására - munkaviszonyban állónál - 4 féle szabály van, valamelyikbe mindenki belefér és minimálbérnél többet keresőnek egyik szabállyal sem lesz minimálbér alapú a tgyása. Te az a kategória vagy, akinek van valamennyi bérezett napja, de ez kevesebb, mint 180 nap. Ilyenkor a tgyás alapja a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljeb a minimálbér kétszerese, vagyis esetedben a 169.000-es átlag.
Az a helyzet, hogyha egyáltalán nem dolgoztál volna, maradtál volna gyesen, akkor nettóban egy húszassal többet kapnál, mert 0 bérezett nappl a tgyás alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, vagyis ebben az esetben nem 169.000-ből, hanem 203.000-ből számolódna.
Nézzük a gyedet. Na ott már legalább tényleg van olyan, hogy minimálbérnél magasabb bérrel minimálbér alapú lesz, de nem Neked. Gyedre is 4 szabály van, ebből 2 közös a tgyással, 2 meg a táppénzzel. Rád azt a közöset fogják alkalmazni, amit már a táppénznél is: ha táppénz, tgyás, gyed miatt nincs az irányadó időszakban 180 bérezett nap, akkor a gyed alapja annyi, mint az előző ellátásá volt. Előző ellátás itt a tgyás, az a 169.000-es béredből számolódott, akkor a gyed alapja is ennyi lesz. És erre is igaz az, hogy egy nagyságrenddel kapsz kevesebbet amiatt, mert részmunkaidőben alacsonyabb bérért dolgoztál. Szakbarbár 2014. 02. 27. 09:00
Most várom a második gyermekem, jelenleg szabadságomat töltöm, és 2014. március 5-től táppénzen leszek, A szülés várható időpontja 2014.07.10. Első gyermekemre 2014. április 6-ig Gyed járna, és utána GYES. Az lenne a kérdésem, hogy táppénz mellett is megkapom a GYED-t és GYES-t? Vagy a második gyermek születéséig már csak táppénzt kapok?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Kiss Magdolna
2011 májusától jelenleg is egy cégnél dolgozom! 3 hónapos szerződésekkel hosszabbítják a munkaviszonyomat! Tervezzük a babát, de sajnos meg van rá az esély, hogy amint kiderül a munkahelyemen a terhességem, nem hosszabbítanak szeződésrt! a kérdésem az lenne, ha megszüntetik a munkaviszonyomat a szülésig jogosult vagyok e valamilyen ellátásra? illetve utánna a gyed-re és a gyesre? Ha esetleg táppénzre megyek a szerződésem lejárta előtt, akkor is megszüntetheti a munkaviszonyom a munkáltató vagy táppénzen maradhatok a szülésig? Köszönöm előre is a válaszát! Üdvözlettel, Nala
90 nap álláskeresési járadékra leszel jogosult, ezalatt jár az egészségügyi szolgáltatás. Ha a járadék folyósítása alatt szülsz, akkor a járadékot szüneteltetve jogosult leszel tgyásra és gyedre, de csak a minimálbér után.
A határozott idejű szerződést táppénznél is csak a határozott idő végén fogja megszüntetni a munkáltató, ha van egy csöpp esze, mert a táppénzed a bruttó táppénz 1/3-ába kerül, egyébként meg a határozott idő végéig hátralévő időre bért kéne fizetnie, járulékostul.
Szakbarbár 2014. 02. 26. 20:25
2015 első negyedévére babát tervezünk a párommal, aki 8 órás állással rendelkezik 2013 szeptembere óta.
1.Most lehetősége lenne másodállásban vállalkozóként megbízást nyernie. A kérdésem az, hogy ez a vállalkozói jövedelem hozzá adásra kerülne-e ahhoz az alaphoz amit a munkahelyi fizetés és pótlékok képeznek a TGYÁS meghatározásához? Azaz növelné-e a kapható TGYÁS-t? Ha igen, hogyan?
2. A TGYÁS és a GYED a a párom 2014-es naptári évben (adóév) szerzett jövedelme alapján kerül meghatározásra, vagy a gyermek megszületésétől visszaszámított 365 nap jövedelme alapján?
Köszönettel,
L.Tamás
Akkor mindkét jogviszonyban az ottani járulékalap után állapítják meg az ellátásokat, tehát a munkaviszonyban a bér után - 2015-ben induló ellátás alapja a 2014-es átlagos, bérből számított átlag -, a vállalkozásban pedig a vállalkozói járulékalap után. Ez elég összetett, hogy itt milyen időszakot vesznek figyelembe és a figyelembe vettből pontosan hogyan számolnak, ebbe most nem mennék bele.
A gyed a két helyről együtt is legfeljebb csak az egyszeres maximum lehet. Szakbarbár 2014. 02. 26. 20:21
Az lenne a kérdésem,hogy van e jelentősége, hogy a következő baba GYED vagy GYES alatt születik e?? Illetve mi alapján fogják a megszületendő babánál, a tgyást, gyedet számolni??
Utolsó fizetésem 2011áprilisától 20011októberéig havi 156eser volt, aztán tgyás, gyed, most gyes. pont a GYES
utolsó napjaira várható a testvér érkezése, vállalkozó vagyok ha nagyon kell vissza tudok menni dolgozni, de ha végig kihasználom a gyest és így is a minimálbér másfélszerese a tgyásom alapja akkor inkább maradnék gyesen. Jelentős összegkülönbségnél viszont inkább megfontolnám...
Mennyi tgyásra gyesdre számolhatok ha nem dolgozom egy hónapot sem a szülésig??
Köszönöm válaszát!!
A gyes mellett a táppénzt is kaphatod, ez nem befolyásol semmit. Szakbarbár 2014. 02. 26. 20:15
A kovetkezoben kernem a segitseget: Jelenleg gyeden vagyok itthon az elso gyermekemmel 2014.07.31-ig. 32 hetes kismama vagyok. Alkalmazotti munkaviszonyom 2000 ota van! A jelenlegi cegem nem kifizetohely, valamint a csaladi adokedvezmenyre valo kerelmemet is benyujtottam mar a magzat utan aki 2014.04.26-an fog megszuletni! A kerdes pedig, ha elvileg visszavetetnem magam a cegemmel, kivennem az eddigi szabadsagomat a szulesig el tudnek menni tappenze a 2. babava erre a 2 honapral? Befolyasolna eza Tgyast es a gyedemet a 2. babaval?
Valaszat elore is koszonom!
nagyon köszönöm az eddigi segítségedet, már csak egyetlen kérdésem lenne (a hárombetűs vegyipari cég Gyed-es anyukájaként :) ):
A Gyedem 2014. április 21-én jár le, én pedig 2015. április 15-ig vagyok fizetés nélküli szabin. a kislányom 3 éves koráig (nem én kértem, ilyen sablont küldtek, ezt kellett aláírnom anno). Ezt a fizetés nélküli szabit szeretném megszüntetni és idén április 22-től táppénzre menni a második, pocakban lakó gyermekemmel. Mint azt már írtam, egyértelmű, hogy nincs hova visszamenni dolgozni...
Mikor kell akkor így bejelentenem, hogy meg kívánom szüntetni a fizetés nélküli szabadságomat, hogy szabályos legyen és kell-e bármire is hivatkoznom/további egyeztetést kérnem, vagy csak egyszerűen közöljem a tényt, hogy megszüntetem és kész. Nem szeretném, ha bármibe is bele tudnának kötni a későbbiekben (pl. későn jeleztem vagy nem mutattam jogszerű magatartást) és megszüntessék a munkaviszonyt (bár várandósság alatt nem igen lehetne, de sajnos már bármit el tudok képzelni nálunk..).
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget és a választ!!! Üdv. Bobita