|
Kérdezz-felelek
0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha munkanélküli ellátást szüneteltve szülsz, és van előtte valamennyi (gondolom 180-nál kevesebb napi) tényleges jövedelmed (felmondási idő), akkor ennek az átlaga, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. Ha nincs tényleges jövedelmed, mert csak szabadságmegváltást kapsz, ami nem számít bele és egyetlen munkában, szabin töltött nap nélkül, a gyes utolsó napján 1 összegben fizetnek ki valami megegyezéses bért, ami szintén nem számít bele, mert nincs osztószám, akkor a tgyás és a gyed alapja a munkanélkülihez beszámító átlagkereset - könyvelő legyen a talpán, aki tudja, honnan írja ilyenkor az összeget az igazolásra, én most kapásból nem tudom megmondani. Táppénzre a munkaviszony alatt vagy a megszűnését követő 3 napon belül mehetsz, munkanélküli nem jogosult táppénzre. A táppénz előtti 80%-os betegszabi, főleg az azonnal betegállományba mész és nincs előtte szabi, nem kellően magas bérnél csúnyán ronthatja az átlagot, úgyhogy ezzel óvatosan kell bánni.
A szabadságot a fizetés nélküli szabi lejárta után adják ki, a fizetés nélküli lejárta után pedig emelni kell a bért, ha a többieknél is volt bérfejlesztés, vagyis ezt már az új bérrel kell elszámolni. Terhesen és/vagy keresőképtelenül gyes nélkül is felmondási tilalom véd, úgyhogy csak emiatt ne legyél gyesen, mert tényleg kedvezőtlen a gyes melletti munka után járó táppénz - minimálbérből és nem a régi gyedhez beszámító átlagból számolják - hogy mennyi a különbéség, azt nem tudom megmondani, mert függ pl. attól is, hogy a gyeded +180 napból volt-e számítva. Ha a felmondási tilalom része ok, akkor valóban egyszerűbb, ha apuka igényli a gyest.
Tgyás, gyed, gyes beleszámít, tehát a +6 éves munkaviszony után jár a felmondási idő és a végkielégítés. Valóban van olyan, hogy közös megegyezésnél egy összegben, valamilyen jogcímen fizetik ki a felmondási időre járó bért és a végkielégítést. Ha egyetlen hónapra van kifizetve az elosztva egyébként nem túl magas bér, akkor nem szoktam javasolni - kivéve, ha így többet adnak - mert abban az egyetlen hónapban rosszabbul adózik és akár több, mint 1 évet is kell várni, mire az adókülönbözet a bevallásban visszajön.
A biztosítás alapján járó ellátástok - tgyás, gyed - biztosításhoz és nem állampolgársághoz kötődnek. Az alanyi jogon járó ellátásokat - anyasági támogatás, családi pótlék, gyes - pedig a magyar állampolgárok mellett a letelepedési engedéllyel rendelkezők kaphatják, úgyhogy érdemes lenne esetleg erre hajtani. A tgyást és a gyedet a bruttóból számolják, a 75.000 az egy 95.000-es bruttónak felel meg, ennyiből 66.000 körüli tgyás és 60.000 körüli gyed van. Az alanyi jogon járó ellátások - ha járnak - fix összegűek, ezekről részletesen olvashatsz a kisokos c. összeállításban.
Az értesítést vagy tájékoztató jelleggel vagy tévedésből kaphattad. Ez egy munkáltatói rendes felmondás lesz, ennek esetén jár a felmondási idő és a végkielégítés. A szabadságot pedig akármilyen jogcímen történő megszűnésnél megváltják. Mivel foglalkoztatni nem tudnak, ezért valószínűleg a gyes utáni 30 napban, amikor még felmondási tilalom véd (tehát egészen eddig lehet új tilalomra játszani), kiadják a szabadságodat, a 31. naptól meg indul a felmondás. Ennek a ledolgoztatható fele alatt is lehet, hogy szabi lesz, de talán még így is marad, amit pénzben váltanak meg.
Nem írtál előzményt, úgyhogy csak sejtem, hogy ketteske közben is egy határozatlan idejű munkaviszonyod lenne. Ha így van, akkor teljesen mindegy, hogy a gyed vagy a gyes alatt, esetleg utána a szabik kivétele alatt születik, 0 bérezett nappal - a jelenlegi szabályok szerint - az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja. Előtte egy táppénzhez viszont nem mindegy, hogy +180 napból megállapított tényleges magas gyedalap vagy a >180 napból történő megállapításnál a minimálbér kétszerese éled fel. Az adózási kérdéssel keresd a könyvelőt.
Ha május 9-től (a betegszabi lejárta után) vagy táppénzen, akkor a táppénzjogosultság időtartamát úgy számítják ki, hogy megnézik, mennyit voltál táppénzen 2005.05.09 és 2006.05.08 között és ezt levonják a 365 napi járandóságból. Az előzményed 346 nap, vagyis a betegszabi lejárta után még 21 napra kaphatnál táppénzt. 1 évnél tovább, vagyis hogy 21 napnál több táppénzt kapjál, még méltányosság sincs. Adasd ki az összes létező szabadságodat és utána menj megint táppénzre, így ennyivel tovább kaphatod, mert minden egyes nap plusz 1 nap táppénzjogosultságot csinál.
Ha van még munkaviszonyod, akkor egyetlen napot sem kell dolgoznod, mert az előzetes biztosításod (ami nem keverendő a bérezett napokkal) bőven megvan, és akár a tgyás, akár a gyed alatt szülsz, 0 bérezett nappal az ellátások alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Mivel a minimálbér kétszereséből számított gyed a maximálisat jelenti, ezért csak tgyában van különbség 180 bérezett nap megléte vagy meg nem léte esetén.
0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ebből idén 81.000 a tgyás és 73.000 a gyed. Ha beírjátok a foglalkoztatói igazolásba a 130.000 Ft-os bért, azután nem kell fizetni semmit, mert nem kapsz bért, amit járulékolni kellene, de ha én lennék az igényelbíráló ügyintéző, velem még ezzel a diplomás sztorival sem biztos, hogy el tudnád hitetni, hogy 53.000-ből 130.000 lett.
Minimálbér kétszeresénél kevesebb bérrel teljesen mindegy, hogy szülésig vagy táppénzen vagy elkezded a tgyást a -28. naptól. Bruttó 115.000-ből nettó 77.000 körüli tgyás és táppénz, illetve 70.000 körüli gyed várható. Az igényléssel kapcsolatos technikai tudnivalókat megtalálod itt a honlapon a kisokos c. összeállításában.
A táppénz alapja a minimálbér lesz, mert nincs 180 bérezett nap és nem olyasmi (táppénz, tgyás, gyed) miatt, amit méltányolna az Ebtv. Hosszú távon jó ez így, hogy passzív táppénz aztán álláskeresési járadék, mert táppénz után a másikat még mindig igénybe tudod venni, vagyis összességében ennyivel több időd van, hogy úgy keress munkát, hogy közben van egy kis jövedelmed.
A tgyásnak a 2005-ös, a gyednek a 2006-os átlagkereset (csak a járulékköteles jövedelem, étkezési utalvány nem) lesz az alapja, a tgyás bruttó 95.000-es átlagból nettó 66.000, a gyed 98.000-es átlagból nettó 61.000 körül várható. 98.000-ből béremelés nélkül, mindössze egy kis számolgatással is lehet nettó 81.000 körüli tgyás és 73.000-nél valamivel több gyed. A matekkorrepetálás a fizetős szolgáltatásaim közé tartozik.
Teljesen jók az értesülésed :) 140 bőven elég egy nem túl hosszú időszakra. 1 napnál azért valamivel többet javasolnék, mondjuk azt a 3 hetet aktívan ledolgozva és nem betegszabin (arra úgyis 80%-ot kapnál, ami levinné az átlagot) -28-tól pedig igényelheted a tgyást. De ha volt ennyi az átlagkereseted régebben, akkor még ez sem kell, akkor elég, ha munkanélküli ellátást igényelsz és azt szüneteltetve kéred a tgyást és a gyedet.
Ha táppénz, tgyás, gyed miatt nem jön össze a 180 nap az irányadó időszakban (vagyis ha ezeket hozzáadva a bérezett napokhoz 180-nál többet kapunk), akkor nem a minimálbér, hanem az utolsó ellátás (általában gyed) az alapja a táppénznek. (A minimálbér kétszerese más esetekben és tgyásnál, gyednél jön be.) Ha a gyeded alapja a 2005-ös minimálbér kétszerese volt, akkor a táppénz alapja is ennyi lesz.
Rszj-t kapó nagyszülő igényelheti a gyest, de emellett csak napi 5 órát lehet a gyermek bölcsiben. Ha ez gond, akkor esetleg még az apuka igényelhetné. A több ügyintézésen kívül nincs belőle senkinek hátránya. Ráér erről akkor dönteni, ha 09.11. (180. nap) előtt táppénzre mennél, mert ha addig nem leszel keresőképtelen, akkor nincs jelentősége annak, hogy 180-nál kevesebb nappal hogyan alakul a szabályozás. A béren kívüli juttatásokat a munkáltató saját döntése szerint adja, vagy nem adja, egyetlen dolgot nem tehet csak, hogy nem azonos feltételeket szab, tehát nem lehet olyat, hogy egyik gyed után szabin lévőnek adja, a másiknak pedig nem.
Nyugdíjügyekhez nem értek.
Január 1-től már nem csak 4 órában, hanem akár teljes munkaidőben is lehet dolgozni gyes mellett (ha a gyermek 1 éves elmúlt). Január 1-től jogosult vagy a gyesre, márc. 31-én még igényelheted januártól visszamenőleg, áprilisban már csak februártól, úgyhogy siess.
Az álláskeresési járadék és az álláskeresési segély már rég le fog járni addigra, mire szülsz, úgyhogy hacsak nem kerülsz előtte biztosításba (lehetőleg legalább 135.000 Ft-os bérrel), akkor csak az alanyi jogon járó családtámogatási ellátásokra (gyes, családi pótlék, egyszeri anyasági támogatás) számíthatsz, amikről részletesen olvashatsz a kisokosban. Ha addig nem csinálsz semmit, de prezentálsz egy aktuális biztosítást a 8. hónap körül, akkor a másik jogosultsági feltétellel, az előző 2 évben 180 nap biztosítással nem lesz gond, úgyhogy ebben az esetben a biztosítás alapján járó tgyást és gyedet is igényelheted, ezek összege attól függ, hogy milyen átlagod lesz szülés előtt.
Ilyet Te tőlem biztosan nem olvastál. A 180 nap biztosításnak, ami a jogosultság feltétele, a szülés előtti 2 évben kell meglennie, az ellátás alapjául szolgáló 180 bérzezett napot viszont csak az előző év jan. 1-ig nézik. A két 180 nap tehát nem ugyanaz. Neked egyetlen bérezett napod sem lesz az irányadó időszakban, ilyenkor - ha alkalmazott vagy - az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja.
1. A MEP felé semmilyen jelentési kötelezettséged nincs
2. Ev-nél nincs betegszabi és táppénz 1/3
3. 2006-ban induló tgyásnak a 2005-ös átlag az alapja, 2007-ben induló gyednek pedig a 2006-os - ebbe a táppénz nem számít bele. Ha nem lenne márciusig 135.000 az átlagkereseted, akkor egy nagyobb kivéttel érdemes felhozni erre a szintre, hogy maximális legyen a gyeded
4. A mostani babával semmilyen hátrány nem fog érni. Viszont ha később 0 bérezett nappal szülsz bele a gyedbe vagy a gyesbe, akkor automatikusan a minimálbért veszik alapul a következő tgyáshoz és gyedhez, míg ha alkalmazott lennél, akkor a szerződés szerinti bért, de legfeljebb a minimálbér kétszeresét vennék alapul.
Abban az időszakban ha jól tudom, nem volt nyugdíjjárulék köteles a gyes, úgyhogy a nyugdíjadatszolgáltatásban, ami ilyen régi ügyekben általában szokott segíteni, nem lesz benne. Ez annyira régen volt, hogy most hirtelen azt sem tudom, ki folyósított akkor gyest, de az biztos, hogy akkor még nem voltak szétválasztva az ellátások alanyi jogon járó és biztosítás alapján járó kategóriákra és minden ahhoz a szervhez tartozott, amit most egészségbiztosítási pénztárnak hívnak. Náluk kellene érdeklődni. Ha esetleg munkahelyi tb kifizetőhelyről kaptad a gyest, akkor ha még él ez a cég, akkor őket tudod megkeresni, ha nem, akkor a székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztár irattárát, egy kifizetőhely megszűnésekor a segélyezési tasakokat oda be kell vinni, ezek nem selejtezhető dokumentumok. Egyébként elképzelni sem tudom, hogy mi a fenének kell egy mostani munkahelynek egy 14-16 évvel ezelőtti történet, ha nem olyasmiről van szó, ami neked fontos, pl. besorolási kategória a közszférában (amibe ha nem volt közben munkahelyed, úgysem számít be), akkor mondd, hogy írásban szólítsanak fel a megfelelő joghelyre hivatkozva, hogy ugyan minek kell az nekik.