|
Kérdezz-felelek
A kérdésem az lenne,hogy jelenleg probaidőn vagyok hónap végéig határozatlan munkaszerződéssel.Munkaviszonyom folyamatossága megszakadt ezáltal jól tudom,hogy ha jövőre jönne a kistesó akkor annyi hónapot lehetek táppénzen amennyit az uj helyen ledolgoztam?Csak a bérezett ledolgozott napok számitanak,ugye?Táppénzt nem lehet beleszámitani?
Szeretném ha meglenne a 365napom legalább
Köszönöm szépen
Ha 30 napnál nagyobb lyuk van a biztosításban, akkor táppénz csak az új munkaviszonyban töltött időre jár.
A tgyáshoz, gyedhez szükséges 2 éven belül legalább 365 nap biztosításba a megszakadás előtti biztosítás és a táppénz is beletartozik
A következő a helyzetem: 2011.11.08-án született a 3. gyermekem, vele rendesen kaptam gyedet, 2013.nov 9-től vagyok gyesen. A 4.gyermekem 2014.02.19-re várom, bementem érdeklődni, hogy mi lesz a gyedemmel, és megdöbbenve hallottam, hogy mivel 2012.07.15-tel megszűnt a munkahelyem, ezért azóta passziv gyeden voltam és semmire nem vagyok jogosult 2014-ben. Kérdéseim: mi van, ha szülésig gyesen vagyok, vagy jelentsem e be magamat valamennyi időre.Mi a legkevesebb idő, amire be kellene jelenteni, és mikor?? Az már biztos, hogy nem kapok gyedet? Mit tudnék még csinálni?? Nagyon igazságtalannak tartom ezt a „passzyv” gyed kérdést…ahogy hallom nem is vagyok vele egyedül. Nem lehet felsőbb szervekhez fordulni, hogy ezen változtassanak???Előre is köszönöm és nagyon várom válaszát!!! Köszönettel: papagica
Merthogy egyébként aktuálisan fennálló biztosítási jogviszony hiányában eleve esélytelen a tgyás és a gyed, de ha biztosításba kerülnél álláskeresési járadék igénylésével, akkor is csak a tgyás járna. Ehhez lazábbak a figyelembe vehető előzetes biztosítás szabályai és a passzív gyeddel is teljesíted őket, a gyedhez viszont ez nem számít be, így ahhoz nem lesz 2 éven belül 365 nap előzetes biztosításod.
Egyetértünk benne, hogy a passzív ellátást kapó kezelése nem logikus és nem korrekt, de ebben a történetben nem ez a legfőbb gond, hanem hogy hogyan tudott megszűnni a munkaviszonyod úgy, hogy nem tudtál róla.
A 3. gyermkemmel vagyok itthon, gyedet kapok, és jövőre szeretnék visszatérni dolgozni.A kérdésem az lenne, hogy a munkahelynek kötelező-e egyből kiadni a felgyült szabikat.Kérheti-e azt, hogy dolgozzak pár hónapot, és csak utána adja ki a szabikat.Vagy kiad valamennyit, utána dolgozzak, és utána megint kapok szabadságot.Azért kérdezem, mert elég sok szabadságom gyűlt össze, több hónapig lennék szabadságon.Nem tudom a pontos számot, de a 3. gyerek születése előtt 78 napnál tartottam, kb 100 napra saccolom.Tehát 4,5-5 hónapig lennék szabadságon.Szeretnék tisztába lenni ezekkel a dolgokkal, mielőtt bejelentem visszatérésem.
Válaszát köszönöm.
Tisztelettel: Katalin
Mt. 123. § (3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.
2010. decemberében született a kislányom. A GYES és ezzel együtt a fizetésnélküli szabadságom is lejár idén decemberben. Sajnos figyelmetlen voltam és nem jeleztem a munkáltatómnak, a visszatérési szándékomat 60 nappal korábban, csupán most. Még nem tudtak választ adni, hogy vissza tudnak-e venni vagy sem. A kérdésem, hogy ebben az esetben milyen szankciókra számíthatok? Ha nem tudnak visszavenni, a késői bejentés miatt eleshetek-e a végkielégítéstől (2004 óta dolgozom/dolgoztam ennél a cégnél)?
Segítségét köszönöm!
Julianna
Mivel semmi rosszat nem tettél, így fel sem merül ezzel kapcsolatban bármilyen szankció.
2009 született első gyermekem minimálbéres fizetéssel mentem tgyásra gyedre.Gyed ideje alatt született a második gyermek.Vele 2011 júniusától t-gyás majd ismét gyed jelenleg gyesen vagyok vele.Most várjuk a harmadik babát áprilisra.Ebben az esetben mi a teendő? Gyesből csak gyesre tudok menni?A munkahelyem jelenleg felszámolás alatt áll.Lenne egy lehetőség ahová betudnának jelenteni nyolcórásként.Ön szerint megérné ezt a lehetőséget választani,vagy kb annyit kapnék így is mint a gyes összege? Köszönöm megtisztelő figyelmét!
Ha felmondasz, akkor bukod a felmondási időre járó bért és a végkielégítést, de esélyed van egy másik helyen egy magasabb összegű tgyst és gyedet megfinanszírozni. 2-3 hónap bruttó 210.000-es bér, utána táppénz, ebből így a helyzetben kapható legtöbb tgyás és maximális gyed lesz (idén ez nettó 101.000)
Ha nem tart el a felszámolás legalább a tgyás 1. napjáig (hogy utána passzív jogon járjon minden), akkor mindenképpen lépni kell valamit, már ha akarsz tgyást és gyedet.
Esetleg van még egy olyan opció, hogyha idő közben megszűnik a cég és ezáltal a munkaviszony is, akkor a gyest lemondod és álláskeresési járadékot igényelsz. Innen el tudsz menni egy minimálbér alapú tgyásra és gyedre.
2012 szeptember 25-én szültem első gyermekemet,, aznaptól TGYÁS-t kaptam, majd utána GYED-et. Mivel nem volt 365 nap munkaviszonyom, így 2014 májusában lejár a GYED-em, utána GYES-t fogok kapni. Tervezzük a második babát. A kérdésem az lenne, hogy mi alapján számolják ki a második gyermekre a TGYÁST és a GYED-et, ha nem lesz meg a 180 nap jövedelmem? Az alapot az képezi, ami az első gyermek esetében is képezte? Ez azért fontos mert 2012-ben kaptam egy magasabb összegű prémiumot, ami miatt magasabb összegű TGYÁS-t és GYED-et kaptam. illetve kapok. Vagy a jelenlegi szerződésem szerinti bérem képezi majd az alapot? Mennyi ideig jár majd a GYED? A GYED Extra mennyiben fog érinteni? Értem ez alatt azt, ha jövőre megszületik a másokdik gyermekünk, továbbra is jár majd az első gyermek után a GYES vagy csak a második gyermek után jár az ellátást Válaszát nagyon köszönöm!
Üdvözlettel,
Anett
A 365 nap biztosításod tuti megvolt, különben nem kaptál volna tgyást és gyedet. Szerintem inkább azt akartad írni, hogy 365-nál több volt, de nem volt annyi, hogy 2 éves korig végig járjon a gyed.
Ha a mostani gyed utolsó napjához képest 2 éven belül leszel megint gyedre jogosult - magyarul, ha kb. 2014. májushoz képest másfél éven belül szülsz - , akkor a gyedjogosultság annyi lesz, amennyi egyeskével volt.
Azzal tudod meghosszabbítani a gyedes napokat, ha táppénzen leszel, mert csak a két baba között tgyáson, gyeden, gyesen töltött idővel nem hosszabbodik meg a jogosultság, a táppénz ebből a szempontból a "rádolgozással" egyenértékű. A táppénzzel több szempontból is jól jársz: több, mint a gyes, nem befolyásol semmit hátrányosan (nem számít bele a következő ellátások alapjába), tovább kaphatod így a gyedet, aminél fel sem merül a minimálbér, mint alap.
Az extra gyed semmiképpen nem fog érinteni, max a extra gyes. Erről én sem tudok többet, mint amit a hírekben lehetett hallani, de várhatóan pár héten belül jönnek a részletek.
Ha még erre a kérdésemre is válaszolsz, ígérem egy darabig tuti nem zaklatlak!
A kérdésem a következő: Mit tanácsolsz, hogyan, mikor lenne célszerű második gyermeket vállalnom, hogy akkor normálisabb összegű ellátást kapjak? Ha létezik rá megoldás, nem mennék vissza dolgozni a 2. gyerek születése előtt. Tegnap 19.22-kor válaszoltál korábbi kérdésemre - amit ezúton is köszönök - ott leírtam minden konkrétumot, esetleg még annyi, hogy megvan a tavalyi szabadságom is, plusz pedagógus vagyok, szeptembertől átsoroltak, bár még GYED-en vagyok.
Válaszodat előre is köszönöm!
99%-os eséllyel a gyed alapja is ugyanennyi. Hogy ne a maradék 1% legyél, akinek 0 bérezett nappal a minimálbér az alapja, ha magától nem így lenne, alakítsd úgy a helyzetet, hogy legalább 12 naptári nap "régi" gyed, táppénz vagy bérezett nap legyen szülés előtt.
Első gyermekemmel 2014.04.20-ig Gyed-en vagyok. Második gyermekem várhatóan 2014 márciusában születik. Hogyan járok jobban a második gyermeknél: Tgyás v. Gyed a születéstől? Besorolási bérem: 253.000 Ft. Első gyermekemmel bruttó 217.000 Ft Tgyást kaptam. Számíthatok-e hasonló összegű Tgyás-ra a második gyermeknél? A Tgyás alapja a minimálbér kétszerese (nincs a szülést megelőzően 180 bérezett nap)?
Válaszát előre is köszönöm.
Célszerű a gyedet a szülés várható idejét megelőző 29. nappal lemondani és a -28. naptól, amikor már jogosult vagy rá tgyást igényelni, mert az nettóban több, mint a gyed. Bruttóban ugyanannyi lesz a következő tgyás, mint a mostani gyed jövőre, viszont a tgyásból nem vonnak 10% nyugdíjjárulékot, így nettóban tizenezerrel több. Szabadság is több jár majd később, mert így nem bukod az átfedésben lévő időszakra járó szabadságot (a gyed első 6 hónapját követő időszakra nem jár, de a tgyásra igen).
Kérdésem a 2. babára, és a vele járó juttatásokra vonatkozik.
2008 óta van folyamatos munkaviszonyom a munkahelyemen, ez alatt az időszak alatt betegszabadságon sem nagyon voltam, max. 1-2 napig. Bruttó munkabérem 2012-ben 210.000 Ft. volt. 2012 május végéig dolgoztam, ezután kivettem az adott évre járó szabadságokat, majd július 1.-től táppénzen voltam kisfiam születéséig, augusztus 8.-ig. Ezt követően kaptam 168 napig a TGYÁs-t, majd Gyed-et, jelenleg is Gyed-en vagyok 2014 augusztusáig.
Párommal tervezzük a 2. babát, visszamenni dolgozni a két baba között nem nagyon szeretnék, mert elég messze van a munkahely az otthonunktól, és nehezen tudnám megoldani a baba mellett.
A kérdésem az lenne, hogy meddig kellene ahhoz teherbe esnem, hogy semmiképp se járjak rosszabbul anyagilag a 2. babával. A korábbi kérdésekből azt vontam le, hogy legjobb lenne, ha már Gyedről mennék táppénzre, mert akkor a TGYÁs és a GYED is ugyanannyi lenne, mint amit az első baba után kaptam. Mennyiben változtatna az anyagiakon, ha Gyesről történne a váltás táppénzre?
Előre is köszönöm a válaszát!
Emira
0 bérezett nappal a szerződés szerinti bérből, egy rövid szabadságos időszak esetén a szabadságra kapott bérből számolódik a tgyás. Gyed, gyes, táppénz nem alapja a következő tgyásnak és gyednek. A gyed alapja sokmindentől függően vagy ugyanannyi, mint a tgyásé volt, vagy a minimálbér. Ha az új gyed első napja és az előző év 1. napja között legalább 12 bérezett nap, táppénz vagy régi gyed van, akkor nem fenyeget a minimálbér alapú gyed.
A táppénz összege sem túl izgalmas. Vannak esetek, amikor valóban hátrányos, ha gyesről megy valaki táppénzre, de aug-ban lejáró gyes után egyedül akkor kevesebb - előző gyed alapja helyett minimálbér alapú a táppénz -ha év végéig szabadságon lennél és csak utána mennél táppénzre, tehát ha a táppénz már a következő évben indulna.
Az extra gyesről szeretnék érdeklődni ugyanis kislányom ez év 08.18.-án betöltötte a 2 évet kaptam a gyest 2 hónapig,de mivel munkába álltam nov.1-től így lemondtam a gyest okt.30-i dátummal.Kérdésem az lenne Januártól igényelhetem e újra a gyest/8 órába dolgozok/?Függ e attól,hogy a lányom bölcsibe jár?
Válaszát előre is köszönöm!
Korábban már fordultam hozzád a problémámmal, az egyszerűség kedvéért beillesztem azt a beszélgetést:
Tisztelt Szakértő!
2010. szeptembere óta a munkáltatóm 4 órában határozatlan idejű kinevezéssel alkalmazott, 4 órában pedig 2 határozott idejű kinevezéssel, melyet évente 2x hosszabbított egészen 2012.aug.31-ig. 2012.szept.1-től a hosszabbítások helyett határozatlan idejű szerződésemet 8 órásra módosította.
2012. február 13-tól táppénzen voltam, gyermekem 2012. szeptember 17-ei születésétől TGYÁS-t kaptam, 2013. március 4-től GYED-et kapok. A szerződésem 142700 Ft bruttó fizetésről szól (amikor egyszerre 3 szerződésem volt, azok összege is ennyi volt).
A kérdésem az lenne, hogy tényleg 50000 Ft GYED-et kell kapnom a minimálbér alapján megállapítva, mert nem rendelkeztem az irányadó időszakban táppénzalapként meghatározott jövedelemmel? Miért nem? Ezen ellátás folyósításánál az én esetemben tényleg csak a 4 órás határozatlan idejű szerződés alapján kapott jövedelmet lehetne figyelembe venni?
Válaszát előre is köszönöm!
Értem, hogy mi a gond, igazságtalannak is tartom, pontosabban joghézagnak, de mégis inkább úgy látom, hogy ez sajnos jól lett így megállapítva.
Ha megszűntek volna a kis pénzű jogviszonyok, akkor áttekinthetőbb és jobb lenne a helyzet, mert van egy olyan szabály, hogy az irányadó időszakban megszűnt biztosításból kapott jövedelmet be kell számítani. De nem szűnt meg, hanem össze lett gyúrva a 3 db régi egyetlen új szerződéssé. Ez a gyakorlatban úgy történt, hogy 4 órásból 8 órás lettél. A gyed kezdetén 1 jogviszonyod volt, a 8 órás, az abban elért jövedemet lehetett figyelembe venni.
Valami akkor sem tiszta nekem. Ha a kis szerződéseket nem megszűnésként, hanem összeolvadásként kezelték, akkor hogy kaphattál normális összegű tgyást? Ha megszűntek volna, akkor az lett volna, hogy mivel 42 napon belül szültél a megszűnés után, ezért onnan is jár tgyás, passzív jogon, tehát összesen 3 db tgyás járt volna, ami az összjövedelem 70%-a. Viszont ha nem megszűntként kezelték, akkor már a tgyásnál is az lett volna, amit most a gyednél írok: 1 db jogviszony, az abban elért jövedelem számít.
Ez mind csak eszmefuttatás volt, a leghasznosabb, amit javasolni tudok, hogy kérd meg, hogy mit vettek figyelembe a tgyás és a gyed megállapításánál. Ehhez jogod van, 217/1997. Korm. rend. 39. § (3) bek: A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy egészségbiztosítási szakigazgatási szerv a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.
Küldd el, amit kapsz, talán ennek alapján jobban átlátom. Arra vagyok a leginkább kíváncsi, hogy miért kezelték másképp a tgyás megállapításánál a helyzetet, mint a gyednél. Annak alapján, amit most tudo, szerintem a gyednél jártak el jól, de ha a tgyásnál másképp - számodra kedvezőbben - tették, akkor ezzel talán lehet őket győzködni. Ha pedig ez sem vezet eredményre, akkor be lehet nyújtani az igényt a tgyással megegyező gyedre - 180 bérezett nap hiányában a gyed alapja annyi, mint a tgyásé volt - , amit ha elutasítanak, akkor az egészségbiztosítóhoz kerül az ügy, aki majd dönt. Veszítenivalód nincs, mert ha az lesz a vége, hogy több tgyást kaptál és a gyed jó így, a 90 napnál régebben kifizetett ellátást nem lehet visszakövetelni, tehát legrosszabb esetben minden marad úgy, ahogy most van.
A MÁK-tól a következő választ kaptam, röviden:
-Részletezik, hogy a 3 munkaviszony után egyenként mennyi TGYÁS jár, és mindez a 2011-es jövedelmem alapján.
-A továbbiakban a GYED összegének magyarázata következik: GYED ellátásra csak a 3. jogviszonyom alapján vagyok jogosult. A GYED alapjául szolgáló naptári napi átlagkereset a kötelező egészségbiztosítási ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. tv 42/D.§.(2) bekezdése alapján került megállapításra, mely visszautal az Ebtv.48.§.-ra. Az Ebtv.48.§.(4) bekezdése szerint, ha a biztosított az irányadó időszakban táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, jelen esetben, a GYED-ét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani. Én pedig ezzel nem rendelkeztem. Ezután leírják, hogy ez mennyi.
-És még: 2010.aug.23-2012.aug.31-ig 3 részfoglalkozásom volt, mely közül 2 megszűnt 2012.aug.31. nappal, a 3. pedig átalakult teljes munkaidős foglalkoztatási jogviszonnyá.
-(+kérik a fentiek szíves tudomásulvételét :) )
-Én ettől nem lettem sokkal okosabb, de remélem Te látsz benne konkrét magyarázatot a helyzetemre!
Válaszodat előre is köszönöm!
A gyed 1. napján egyetlen fennálló jogviszonyod volt, egy 8 órás. Nem volt olyan jogviszony, amiből passzív jogon lettél volna gyedre jogosult, tehát ami a tgyás folyósítása alatt szűnt volna meg.
A gyed 2013.03.04-indult, az irányadó időszak 2012.01.01-2013.03.03. Itt - ha a táppénz kódja helyesen 9-es volt, akkor volt - 43 bérezett nap, 217 nap táppénz és 168 nap tgyás volt. Táppénz és tgyás miatt nem volt 180 bérezett nap, ezért a gyed alapja ugyanannyi, mint a tgyásé volt. Viszont 3 jogviszonyból kaptál tgyást, gyed meg csak egyből jár, annak az egy gyednek annyi lesz az alapja, mint ebben a jogviszonyban (egykori 4 órás) volt a tgyás alapja, ez a 2012.01.01-2012.02.12. közötti átlag.
Abban nem értek egyet, hogy szerintem nem az Ebtv. 48. § (4), hanem a 48. § (5) szerint kellene megállapítani a gyedet. A (4) bekezdés szerint - amivel legfeljebb a minimálbér az alap - akkor állapítjuk meg a gyedet, ha nem táppénz, tgyás, gyed, hanem valami más miatt nincs az irányadó időszakban 180 bérezett nap. Neked egyértelműen ezek miatt nincs úgyhogy az (5) bekezdést kéne alkalmazni.
Nem tudom, mennyi volt a béred tavaly év elején abban a 43 napnban, az is érdekes lehet, ha 2011 decemberre járóan kaptál valamit, ami 2012 január elején lett kifizetve. De túl magas nem lehetett a 4 órás bér, ha a 4+2+2 együtt volt 142.700 Ft, úgyhogy ha meggyőződ az igazadról - a fentiekről, hogy az (5) bekezdés szerint kellett volna eljárni - a kifizetőhelyet, akkor sem biztos, hogy (sokkal) többet fogsz kapni. Azt is el tudom képzelni, hogy jól számították ki, csak most rossz jogszabályhelyre hivatkoznak, mert nagyságrendileg rendben lehet az 50.000-es gyed, ha annó a 142.700 a munkaidő arányában oszlott meg.
Ragaszkodjál hozzá, hogy töltse ki a beutalót, amit majd oda kell vinni oda, ahol a baleseti járadék miatt voltál. Ha nem is azonnal, de mindenképpen aznap fognak Veled foglalkozni, vannak az ilyen ügyekkel "spontán beeső" ügyfelekre orvosok.
Ha a háziorvos nem akarná kiállítani a beutalót - anélkül nem tudsz menni - , akkor mondd meg, hogy az összes létező fórumon panaszt teszel amiatt, hogy nem teszi, ami a dolga lenne: betegjogi képviselő, OEP, ÁNTSZ. Ezeket kezelnie több idő és bosszúság lesz, mint odaadni azt a beutalót.
Baleseti táppénz és baleseti járadék egyszerre nem jár, ráadásul erre a kettőre az sem vonatkozik, hogy utólag lehetne választani a kettő között, úgyhogy ha úgy gondolod, hogy eredményes leszel a bizottságnál, akkor írd meg az egészségbiztosítónak, hogy egyelőre nem kéred a baleseti járadékot, mert folyamatban van a baleseti táppénzhez a keresőképtelenséged felülvéleményezése.
102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet
a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről
8. § (2) Ha a biztosított a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvos döntésével nem ért egyet, a keresőképességének elbírálását kérheti a területileg illetékes FOB-tól.
(3)A FOB elé utalás
a) a munkaképesség-változás, illetve a keresőképesség felülvéleményezése céljából a 4. számú melléklet szerinti nyomtatvány (a továbbiakban: Orvosi Beutaló) kiállításával történik.
Köszönöm a tegnap esti gyors választ! Azt írtad, hogy a jelenlegi munkahelyemen kb. másfél év biztosítást kell összehoznom ahhoz, hogy gyedet kapjak. Majdnem 7 hónapja dolgozom itt. A kérdésem az lenne, hogy ez a másfél év úgy is összejöhet, hogy dolgozom még 6 hónapot, közben terhes leszek és még kb. 6 hónapot táppénzen leszek szülésig?
Vagy ez a másfél év ténylegesen ledolgozott időt jelent? Elnézést, hogy visszakérdezek, de szeretnék teljesen tisztában lenni mindennel.
Előre is köszönöm a segítségedet!
Minimálbér alatt nem tudom, hogy a sima minimálbért vagy a szakképzettnek járót értetted, de egyelőre egyiknek a jövő évi összegét sem ismerjük, úgyhogy összeget most nem írnék. De annál mindenképpen több lesz, amit most kapsz gyedet.
- Mi a helyzet akkor, ha a gyes lejáratát követően, de még a szabadság kivétele alatt esem teherbe? Milyen juttatásokra számíthatok?
- Ha közös megegyezéssel megszüntetjük a munkaviszonyomat, akkor az összegyűlt szabadságot kivehetem, és addig még állományban maradok? Vagy ilyenkor az a bevett szokás, hogy a munkáltató kifizeti a szabadságot?
- Ha a Gyes lejár, megszűnik a munkaviszonyom, és nem találok még állást, de teherbe esem, milyen juttatásokra számíthatok?
Köszönöm a választ
Közös megegyezésnél bármiben meg lehet állapodni, a munkáltatónak ugyanannyiba kerül a szabadság letöltése és egy összegű megváltása, úgyhogy azt indítványozd, amelyik Neked bármi miatt jobb.
Ha nem lesz egy, legalább a tgyás 1. napján fennálló aktuális biztosítási jogviszonyod, akkor nincs tgyás és gyed, csak a gyes marad.
2011.03.31-én született a kislányom, akivel passzív tgyáson majd gyeden voltam itthon. Határozott idejű munkaviszonyom 2011.04.30-án megszűnt, ezért alakult így. 2013.03.31-ig tehát passzív gyeden voltam, majd 04.01 - 04.21-ig gyesen voltam, és 2013.04.22. óta vagyok munkaviszonyban egy másik cégnél, jelenleg is.
A második babát tervezzük, de félő, hogy a jelenlegi főnököm egy terhesség hírére kirúgna vagy közös megegyezésre "kényszerítene". Az lenne a kérdésem, hogy milyen esetekben lennék jogosult tgyásra és gyedre? A passzív gyed beleszámít a második babára járó ellátásokba?
Úgy tudom, hogy ha a szülés napján nem állok munkaviszonyban, akkor nem jár tgyás. De akkor mit kapok a szülés utáni 168 napban, még a gyed előtt? Semmit?
Válaszodat előre is köszönöm!
A passzív gyed csak a tgyásnál és csak az egyik jogsoultsági feltételhez, az előzetes biztosításhoz számít be, más módon nincs köze egy következő ellátáshoz. De ha még nem vagy terhes, akkor mostmár szülésig összehozol az új helyen annyi 2 éven belüli biztosítást, amivel végig vagy közel végig jár a gyed. 2 éven belül durván másfél év kell ehhez, mert a tgyás lejárta és a baba 2 éves kora között ennyi idő van és a biztosításban töltött idővel megegyező időre, de legfeljebb eddig jár a gyed.
Ha a főnöködnek nem tetszik, hogy terhes vagy, akkor vonulj el táppénzre és ne is kommunikálj vele. A próbaidő letelt, terhesen és keresőképtelenül duplán is felmondási tilalom véd, ha már be sem mész a munkahelyedre, akkor ugyan hol és mivel kényszeríthetne egy közös megegyezésre? Ha nem továbbítja a táppénzigényedet, abból csak gondja lehet (adatok beszerzése ellenőrzés útján, mulasztási bírság), mással nemigen próbálkozhat.
Második gyermekemet várom, a születés várhatóan 2014.03.07-én lesz. Első gyermekem 2012. január 18-án született. 2000-től folyamatos a munkaviszonyom, 2011-es bér, ami után az eddigi ellátásokat számították jan-júni br. 95.000.-Ft, júli-dec br. 141.000.-Ft, 2011. dec. 16-tól táppénzen voltam az első gyermek születéséig.
A visszaolvasások alapján rám a következők érvényesek, kérem ebben a megerősítését, ill. ha mégsem a javaslatait.
- Jelenleg GYED-en vagyok, mely 2014. január 18-ig kerül folyósításra. A GYED lejárta után január 19-től a szülésig táppénzen tervezek lenni. Jól gondolom, hogy a TGYÁS, majd a GYED összegét nem befolyásolja, hogy táppénzre megyek vagy szabadságot veszek ki? Elegendő-e, ha jan. 19-től megyek táppénzre vagy korábban kellene?
- Az ellátások alapja a jelenleg érvényes br. 141.000.-Ft-os bér lesz és nem 2011-es átlagbér? Mekkora összegre számíthatok?
- A 2013. júliusban bevezetett változtatások engem nem érintenek, vagyis kedvezőbb, ha a fent leírtak alapján számolnak. Vagy van esetleg, ami alapján nagyobb összegre számíthatok?
Válaszát előre is köszönöm!
0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a mostani 141.000 Ft-os béred. Ha ennyivel lenne pár hét szabadságod, abból az átlag is ennyi lenne, úgyhogy ugyanez lenne a végeredmény. Bruttó 141.000-ből családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 84.000 körüli tgyás és 74.000 körüli gyed várható.
Nincs jelentősége, hogy mikor mész táppénzre, annak az alapja mindenképpen ugyanannyi (a gyedhez beszámító régi átlag).
A változások nem érintenek, csak azt érinti, akinek az előző év eleje óta másik munkaviszonya is volt. Aki sokéve van ugyanott, annak minden ugyanúgy számolódik július 15. után is, mint előtte.
Érdeklődnék, hogy az a munkavállaló aki kedvezményre jogosult ( gyes ideje alatt helyezkedik el 6 órásban) az a munka világába történő visszatérésétől számított 2 illetve 3 évig tud élni a munkáltatója a kedvezménnyel?
Ha esetlegesen ez idő alatt több munkáltatója is volt azok igénybe vehetik az adókedvezményt, vagy kizárólag az első élhet vele?
2013.09.03-án született gyermekem után a születés napjától igényelt tgyás pontosan meddig tart? (Több internetes kalkulátor más-más időpontot ad ki.)
Munkáltatóm küldött egy formanyomtatványt a fizetés nélküli szabadság igénylésére azzal a kísérőszöveggel, hogy „a gyermek 2 éves koráig kell beírni a dátumokat”. Kérdésem, hogy nem három éves korig jár a fizetés nélküli szabadság? Esetemben tehát pontosan mi lenne a fizetés nélküli szabadság igénylésére kerülő …-tól …-ig dátum?
Nagyon köszönöm válaszát!
A fizetés nélküli szabadság 3 éves korig jár, de szerintem is praktikusabb egyelőre csak a gyed idejére kérni. Semmiből nem áll egy másik papírt írni, amiben majd bejelented, hogy +1 évre veszed igénybe, viszont ha rögtön 3 éves korig kéred, akkor az megnehezíti, hogy a baba 3 éves kora előtt visszamenj. Ha 3 éves korig kéred és közben bármilyen okból mégis így döntenél, akkor 60 napig nem tudsz munkába állni, mert a munkáltatónak ennyi ideje van rá, hogy átszervezze az életét. Abban a 60 napban lehet, hogy nagyon kellene majd a pénz....