|
![]() Dr. Tóth György M. Sc.Esztétikai fogorvos, implantológusElérhetőségeim: Rendelő: TriDent Esztétikai és Családi Fogászat, Implantológiai Központ 1048 Budapest Nádasdy Kálmán utca 17. I. em. Telefon: +36 1 230-80-67 +36-20/945-87-97 E-mail: fogorvos@trident.hu Honlapok: |
Kérdezz-felelek
Kedves Klára! A fluoridok helyi alkalmazása gátolja egyes cukorbontó enzimek működését, ezáltal jelenléte a zománc felszíni rétegeiben jelentősen csökkenti a fogszuvasodás kialakulásának gyakoriságát, ám a tápcsatornába jutva szintén enzimek gátlójaként működik, ezért tehát a gyomor-bélrendszerben már nem ilyen üdvös a hatása, ezért nem javaslom a tablettás alkalmazást, különösen abban az esetben, ha nem határozzák meg a szervezetbe jutó össz fluorid szintet. Helyette a csökkentett fluoridtartalmú gyermekfogkrémekkel (amit ne nyeljen le a gyermek!) végzett minél alaposabb szájhigiénét hangsúlyozom és a kiegyensúlyozott táplálkozást (a nassolás és cukros-savas szájban lógó italok mellőzését). Az Európai Gyermekfogorvosok Akadémiája (EAPD) 2000 januárjában megjelentette a gyermekeknél alkalmazott fluoridokkal kapcsolatos hivatalos állásfoglalását (European Journal of Pediatric Dentistry, 1/2000). Legújabb tudományos kutatások egyértelműen bebizonyították, hogy a fluoridok szuvasodás elleni hatása elsősorban helyi hatásuknak köszönhető, mely a lepedékeltávolítással együtt a leghatásosabb. A fluoridos fogkrémek általános ajánlása és használata népegészségügyi szempontból is ideális megoldás, mivel kényelmes, kultúrált, nem drága és széles körben alkalmazható. Ugyanakkor, ha a kisgyermekek ellenőrzés nélkül lenyelik a fluoridos fogkrémeket, ez is fokozhatja a zománcfluorózis kialakulásának veszélyét. A túlzott fluorid adagolás miatt kialakuló foltos zománc előfordulása elsősorban a jó szociális és gazdasági körülmények között élők gyermekeinél fordul elő és világszerte növekvő tendenciát mutat, különösen ott, ahol a gyermekek szisztémás fluoridálásban is részesülnek. A rossz szociális helyzetű gyermekeknél viszont sokszor hiányos a szájhigiéne és fokozott a cariesképződés. Ezért fontos egyénileg megállapítani az egyes gyermekek fluorid szükségletét, melyet az individuális caries rizikó alapján a kezelőorvosnak kell meghatároznia és előírnia. A fluoridos fogkrémek ajánlásánál figyelembe kell venni, hogy a kisgyermekek 15 és 30 hónapos koruk között a leghajlamosabbak a zománcfluorózis kialakulására, mivel a túlzott fluorid fogyasztás megzavarhatja a maradó frontfogak és az első nagyőrlő normális elmeszesedését. Folyamatos túlzott fluoridbevitel esetén ezután is fennáll kb. 6 éves korig a kisőrlők és a második nagyőrlő fluorózisának lehetősége. Ezért hat éves kor alatt a fogmosást szülői felügyelet alatt kell végezni és a fogkrémet is a szülőknek kell adagolni az EAPD ajánlása szerint: Teendők:
1. Helyi alkalmazás: a kontrollálhatóság és a biztonság miatt inkább a helyi fluoridot részesítsük előnyben
2. fogkrémet a gyermek ne nyelje le: öblítsen!!!
3. minimum 6-8 éves korig csökkentett fluorid tartalmú fogkrémet alkalmazzunk!
4. Ne járjon rá a gyermek a jóízű fogkrémekre
5. óvakodjunk a túlzott szisztémás beviteltől: számoljunk a Teflon edényekből a hő miatt felszabaduló fluoridokkal is! (Oulis, Raadal, Martens. Guidelines on the use of fluoride in children: an EAPD policy document. European Journal of Pediatric Dentistry;1/2000: 7-12)
Üdvözlettel,