|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
2015. július 9-re várom a babát. 2014-jan-márc 20. bruttó 110.000Ft, 2014.márc-2015 febr.28. bruttó 180.000 Ft.
A kérdésem az lenne, hogy márc. 1-vel új munkaviszonyomban milyen összeggel vegyen fel az ismerősöm, hogy a költségek a legkedvezőbbek legyenek. Ha márciustól-áprilisig dolgozok még, és áprilistól táppénz egészen a csed-ig akkor mi lesz a számítás alapja a táppénznél, és csednél, gyednél? Mikor nézik a szerződés szerinti jövedelmet?
2014. február 01. óta dolgozom egy multinál. A bérem br. 400.000 ft. Egyeskével augusztus elejére vagyok kiírva.Április 30-ig van határozott idejű szerződésem.
Milyen összegre számíthatok a CSED ill. a GYED esetén?Egyáltalán jogosult vagyok-e így valamire?
Köszönöm a válaszodat!
Üdvözlettel:
Nikolett
2. gyermekemmel vagyok Gyeden májusig. Most derült ki hogy babát várok. A szülés várható időpontja okt. 2, de gyakorlatilag inkább szeptember.
Nagy állami cégnél dolgozok 2008 óta. 2010. júliustól táppénzen voltam 9-es kóddal, 2011 február 14-én született 1. fiacskám. 2013 február 15-től szabin voltam, majd áprilisban 2hét táppénz, utána április végétől Tgyás. Májusban született ketteske. 2013. Októbertől Gyed, 59-61 ezer ft most. Szerződéses bérem 120000 ft. Ha jól értem, jó lenne elmennem megint szabira, utána táppénzre, hogy a szerződés szerinti bérem legyen megint az alap?
Kérdésem: a munkáltatónak lehet-e ellenvetése a fiz. nélküli szabi megszüntetésre? Az orvosi alkalmassági és a munkavégzéshez szükséges vizsga a mindenük, ketteskével 6 hónapos terhesen voltam orvosi és pszichológiai alkalmasságin a szabi miatt. Ráadásul kisebb harcot vívtam mert nem akartak visszaengedni szabira... Most hogy csináljam, mikor kellene nyilatkoznom hogy terhes vagyok? Mikor kellene kivennem a szabikat, utána táppénz? Pl. ha a fiz. nélküli megszüntetéséről szóló kérelemhez csatolnám a terhességről szóló nyilatkozatot, akkor az úgy jó lenne? A Gyedet/Gyest ha mellette szeretném, akkor csak nyilatkoznom kell feléjük? A mostani ellátásoknál beleszámítanak a nem rendszeres jövedelmek is? Pl 2 havonta Erzsébet utalvány, műszakpótlék? A Cafateria gondolom nem számít.
A másik oldala a dolognak, hogy most fogja kiváltani a párom a vállalkozóit(pelenkákkal foglalkoznánk). Nekem kell majd ténykednem benne online, így be kellene jelenteni, csak nem tudom hogy mikor és mennyivel. Nincs sajnos tartalékunk, így mindent okosan kell megterveznünk, hogy meg tudjuk oldani.
Olvastam, hogy többes biztosítási jogviszonynál mindegyikből jogosult lehet valaki ellátásokra és külön kell megállapítani.
Ha ez így van, akkor mikortól kellene bejelenteni és mennyi időre, hogy szeptemberi szülésnél beszámítson, és a másik munkahelyemnél is időben "szinkronban" legyen a táppénz, bár azt is olvastam, hogy nem feltétlen szükséges egyszerre táppénzen lenni. A munkahelyem nem alkalmas terheseknek, de a vállalkozás internetes lenne. Még egy kérdésem lenne, hogy itt a Gyedes kedvezmény nem él ugye, mert más munkaviszony?
Még egy utolsó kérdés: a nagyobbik fiam tartósan beteg. Ha 2016 májusától igényelném utána a Gyest, akkor megkapnám a dupla ellátást vagy inkább most gyed után nem ketteske, hanem ő utána igényeljem meg, hogy "folyamatos" legyen a Gyes?
Elnézést hogy hosszúra sikerült, kicsit bonyolult, de nem tudom egyszerűbben leírni.
Válaszod előre is köszönöm.
Hagyd a többes jogviszonyt, az nagyon összetett és sokba kerül megfinanszírozni. 1 jogviszony legyen, de az jó legyen.
Jelenleg GYED-en vagyok itthon az első gyermekemmel, ami 2015 novemberében jár le. Tervezzük a második babát, de addig is visszamennék dolgozni.
Amennyiben esetleg a felhalmozott szabadságok kivétele alatt kiderül, hogy ismét várandós vagyok, megtehetem a szabadságok kivétele után, hogy táppénzre megyek? Úgy tudom, hogy az új szabályozás alapján a táppénz mellett jár továbbra is a GYED az első gyermek után. Ebben az esetben mennyi lenne összeg szerint a táppénz, majd utána a második gyermek után járó CSED és GYED? 450,000,-ft a bruttó jövedelmem.
Válaszát előre is köszönöm!
Ha nem lesz az irányadó időszakban - az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap vége és az előző év eleje között - legalább 120 bérezett naptári napod, akkor bármit csinálsz is, a következő csed és gyed alapja a minimálbér kétszerese, ebből családi kedvezmény nélkül idén havi nettó 125.000 Ft körüli csed és 108.000 Ft körüli gyed lesz.
Érdeklődni szeretnék, hogy milyen juttatásokra számíthatok második gyermekem születése után, mi lesz az ellátások alapja amennyiben:
2010 óta folyamatos a munkaviszonyom, jövedelmem havi bruttó 380 ezer Ft. Munkahelyemről 2014 március közepén eljöttem betegszabira/táppénzre kb 20 napra, majd április közepén megszületett az első gyermekem. A baba születése napjától TGYÁS-t kaptam, most pedig GYED-en vagyok. A második babát 2015 szeptember közepére várjuk (így ő a „GYED-be születik” majd).
Válaszodat előre is köszönöm!
Bonyolult kérdésem lenne.Jelenleg szünetelő egyéni vállalkozó vagyok,már két éve szünetel a vállkaozás a lehetséges 5 évből. Nevemen nincs se ingatlanom, se ingóm, se folyószámlám, van viszont egy autóm a szünetelő cégben(EZ AZ ÉN TULAJDONOM ) , ami nem mozdul csak pihen, ha majd újra beindítom, akkor kell eladni,leadózni.Azt szeretném kérdezni,mivel e vagyontárgy a szünetelő cégemé, nem a természetes személyemé , a feleségemmel nem egy helyen lakunk, bejelentett lakcímünk is más, tudok-e fordulni , hogy a jelenlegi majd 7000ft-os tb-t szociálisan fizessék ki helyettem, gondolom , támogatásokra még nem vagyok jogosult,mert az egyéni vállalkozás szünetel , ha mégis kérvényezhetnék valamilyen támogatást kérem írja le.Fűtetlen(nincs rá pénzem) megtűrtként lakom egy lakásban.nagyon szépen köszönöm előre is a válaszát.
Egyéni vállalkozónak nincs két része, egy céges meg egy privát, egyetlen személyről beszélhetünk csak. Annak az 1-nek vagy van ennyije, vagy nincs.
Év végére babát tervezünk. Az előzetes 365 nap jogviszonnyal rendelkezem. Hála a szakértői munkájának értem a Csed,Gyed, számítását. A -3. hónap végével záródó számítási időszakban a bérem br.200.000 Ft/hó. A kérdésem az lenne:
1. Amennyiben a főállásom mellett egyéni vállalkozó is lennék a vállalkozói egészségbiztosítási járulékalapot képező bér is beleszámítana a Csed, Gyed alapba.
2.Többes jogviszony esetén(főállás+egyéni vállalkozó) mindkét jogviszonyból igényelhetőek az ellátások(táppénz,Csed,Gyed).
3.A következők alapján úgy értelmezem,hogy a másodállásban végzett egyéni vállalkozás is a teljes ellátásokra jogosít.
A teljes ellátásokra jogosító biztosítási jogviszony csak a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozók esetén állapítható meg. Aki heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban áll,és emellett vállalkozói tevékenységet folytat, egészségbiztosítási szempontból nem minősül kiegészítő tevékenységet folytató egyéni/társas vállalkozónak. Kiegészítő tevékenységet folytatónak kizárólag csak az minősül, aki a vállalkozói tevékenységét saját jogú nyugdíjasként folytatja.
Válaszát megköszönöm!
Kiegészítő tevékenységűnek a nyugdíj mellettit hívjuk, nem értem, hogy ezt miért ragozod ennyire.
Tavalyi évben a munkáltatóm felmondott, még a felmentési idő alatt kiderült, hogy kisbabát várok. Akkor azt tanácsolták, hogy majd álláskeresésiről menjek tgyásra és gyedre mert akkor a munkaügyi hivatal a szerződéses bérem írja az igénylő lapra ami br. 500.000 Ft és ez lesz az alap és max gyedet is fogok kapni. Január elején érdeklődtem az oep-nél, hogy ez idén változott-e. Sajnos csak azt közölték, hogy a törvény szövegét el tudják küldeni, de konkrét választ nem adnak. Tegnap viszont felhívtak, hogy minimálbér után fogok kapni csedet és gyedet.
A kérdésem az lenne, ha nem álláskeresésiről veszem igénybe az ellátást, hanem a egy vállalkozásba bejelentenek akkor mi lesz az alap?
Február 15-től igénybe venném a maradék álláskeresési napomat. Április 1-től bejelentenek Br 210.000 Ft-ta majd a szülés várható időpontja előtt ( június 5 ) 28 nappal megigényelném a csedet utána pedig a gyedet. Így rendelkeznék kb 36 nap munkaviszonnyal. Ilyenkor mi lesz a csed és a gyed alapja?
Válaszát köszönöm!
Ha lesz egy 210.000-es béred, akkor az lesz az ellátások alapja. Mivel az irányadó időszak az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap végével zárul és csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem számít, ezért nem lesz figyelembe vehető jövedelmed, ilyenkor a csed alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
A gyednél már lesz figyelembe vehető jövedelem, az abból számított átlag lesz az alapja, a maximális összeg egybeesik azzal, ami egyébként is lenne.
Jelenleg gyes-en lévő kismama vagyok, mivel a szülést megelőzően külföldön jártam egyetemre, így tudomásom szerint csak ez a juttatás illet meg. A kérdésem arra vonatkozik, hogy abban az esetben, ha a családi vállalkozás (BT) alkalmazna 8 órában (minimálbér ill. garantált bérminimum) mennyi járulékot kellene utánam fizetni, továbbá következő baba esetén mikortól járna a gyed és mennyi lenne a várható összege?
Válaszát előre is köszönöm!
Ez még mindig fél év járulékolást jelent, ami az idei garantált bérminimum mellett kb. 461.000 Ft. Ebből havi nettó 73.000 Ft csed és 65.000 Ftgyed tud lenni.
Mi történik abban az esetben, ha megigénylem az álláskeresési járadékot és a baba a kiírtnál korábban születik meg (azelőtt, hogy szüneteltettem volna a járadékot és megigényeltem volna a CSED-et)? Az álláskeresésit bruttó 129.500 Forintból állapítják meg. Ha márciusban igénylem és majd csak április elején szüneteltetem (április 10.-ére vagyok kiírva) akkor is jár a csed? Megtaláltam neten az OEP honlapján a nyilatkozat csed megállapításához nyomtatványt és ott azt találtam, hogy a szülés várható időpontját megelőzően, vagy a szülés napjától igényelhető (rám vonatkoztatva). Ha kihúzom az álláskeresésivel április elejéig, akkor nekem a szülés napjától kellene igényelnem.
A csed-et mikor kezdik e folyósítani? Ha a baba megszületik?
„Az Eb. törvény végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) kormányrendelet 26. § (2) bekezdése értelmében annak, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szül, a csecsemőgondozási díj és a gyermekgondozási díj összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapján kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás naptári napi alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét.”
Kicsit össze vagyok zavarodva.
Köszönöm szépen a segítségedet!
De egyszerűbb lenne, ha a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelnéd a csedet, mert így nincs gond a visszamenőleg kitalált szüneteléssel. Csak arra kell vigyázni, hogy a végén a 28 nap nehogy 42-nél több legyen, de ennyire szerintem senki nem néz be egy babát a vége felé.
Minimálbérnél magasabb átlagból megállapított járadéknál a minimálbér lesz a csed és a gyed alapja.
A segítségét szeretném kérni, válaszát előre is nagyon köszönöm!
Április elejére várom második gyermekemet, a kérdésem az lenne, hogy mi lesz majd a csed és gyed alapja az új törvény szerint? 2007 óta folyamatos munkaviszonyom van.
2014-és évem: január-február-március 6 órában dolgoztam br. 96000,-
árilistól - szeptember 12-ig 8 órában br. 118000,-
szeptember 13-tól terhességi táppénzem vagyok, veszélyeztetett terhesként
2013-as évem: Gyes+6 órában dolgoztam
Decemberig a táppénzem nagyon kevés volt, mert azt mondták, ha valami ellátást igényelek mindig az előtte lévő évből számolják, ami eddig a 2013-as évem, volt a gyes+6 óra.
Most januártól számíthatok több táppénzre? ( hiszen most az előző év már a 2014-es év?)
Csed, gyed alapjának melyik hónapokat fogják nézni?
Nagyon köszönöm a segítségét! Szép napot kívánok!
Edit
A szeptember közepén induló gyed alapja június 30-tól visszaszámolt 180 bérezett nap, ez ugyanaz a 180 nap lesz, mert ehhez sincs figyelembe vehető időszak a táppénz kezdete után, úgyhogy az ezelőtti 180 nap lesz az érdekes.
Családi kedvezmény nélkül, a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 69.000 Ft körüli csed és 61.000 Ft körüli gyed várható.
Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszait, segítségét.
Még annyit szeretnék kérdezni, ha a csedhez, gyedhez a kompenzáció nem jár, akkor a csed és a gyed számítási alapja a "sima" bruttó bér, vagy a kompenzációval növelt bér lesz?
Válaszát előre is köszönöm!
Szép napot!
köszönöm szépen
Kérdés:
"Kedves Szakbarbár!
A kérdésem a következő lenne: ha januárban igénylem a gyedet, egy esetleges új 2016-os szabály miatt számíthatják a mostani számítási módtól eltérően a gyedet, vagy ilyenkor a régi és az új szabály szerint is kiszámolják és a kedvezőbbet folyósítják?
köszönöm
Válasz:
Az utolsó 2 változásnál az volt, hogy nem járhat rosszabbul senki, ezért a régi és az új szabály szerint is meg kell állapítani az ellátást és a kedvezőbbet kell adni. Hogy lesz egy gyökeres után 1 évvel újabb változás és ha igen, akkor ez a "jó szokása" megmarad a jogalkotónak, azt senki nem tudja megmondani."
Hogy Nálad a főszabályt kell-e alkalmazni, azt nem tudom, mert semmi konkrétumot nem sikerült írni másodjára sem. (Mostmár ne is pótold, mert már így is elment 2 kérdés a semmire.)
Ha a 6 órás béred több, mint a minimálbér, akkor a gyednél megvan arra az esély, hogy annak csak a minimálbér lesz az alapja. (Ha kevesebb, akkor eleve csak a kevesebb lehet az alap.) Hogy ezt megelőzd, legalább 12 napot kellene táppénzen lenni, ha biztosra akarsz menni, akkor még május vége előtt, hogy ez a 12 nap mindenképpen beleessen a számítási időszakba. 168 nap csed + legalább 12 nap táppénz esetén ugyanis a gyed alapja annyi lesz, mint a csedé volt, ha viszont nincs ott ez a +12, akkor a gyed alapja csak a minimálbér.
A segítségeddel tisztában voltam az előző jogszabályokkal és amennyire tudtam ez alapján alakítottam az életemet, most azonban nem tudom értelmezni az új jogszabály változást és attól félek az én esetemben ez abszolút kedvezőtlenül hat.
Az elmúlt 2évben 2-3 hónap maradt ki a biztosítási időmből, ezt leszámítva folyamatos munkaviszonyom volt.
A munkahelyen 2014. január 1-október 31 br. 84000Ft volt a fizetésem 4órában
B munkahelyen 2014. november 15-2015. január 13-ig br.210 000Ft 8órában
14-től kérvényeztem a TGYÁST. A baba várhatóan február 9-én érkezik.
Azonban fogalmam sincs most mire számíthatok, az OEP-nél annyit mondtak majd kiszámolják. (Köszi!)
Nem értem ezt a 3 hónap visszaszámolást Gyednél és Tgyásnál. Honnan nézik egyáltalán az igényléstől vagy a születéstől? Én ugyan is a Gyedet nyilván akkor igénylem meg amikor a Tgyás lejárt.
Direkt munkahelyet váltottam és lehet most hiába mert a 4 órás munkaviszonyom veszik alapul?
Kérlek segíts!
Köszönettel,
Frida
A gyedhez már bele esni a 2 havi bér az irányadó időszakba, mert 07.01-én induló ellátáshoz az irányadó időszak belépéstől 2015.04.30-ig tart, itt van figyelembe vehető jövedelem, abból számolnak átlagot, ami ha nem is fillérre pontosan, de a minimálbér kétszerese lesz.
A lényeg, hogy mind a 2 ellátásnál más szabály alkalmazásával, de összejön, amire ügyesen pályáztál.
Köszönöm a múltkori válaszát (01.21. 11:10)!
Néhány dolog sajnos még mindig nem világos számomra.
1. Mt 130. § csak a tartósan beteg gyerek gondozása esetén érvényes?
2. 2016 januárban induló Gyednél akkor a 2015.01.01-2015.10.31. közti időszakot figyelik? Itt kell 180 nap táppénzt+Csedet gyűjtenem a dupla minimálbér alapú Gyedhez?
3. 48. § (8) hogy értelmezendő? 2016 januárban induló Gyed és a fenti irányadó időszak esetén az utolsó ellátásom a 2015-ben induló Csed, aminek az alapja a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese, nem pedig a foglalkoztatónál elért jövedelem. Már nem tudom mi lesz így a Gyedem alapja…
Elnézést, ha butaságot kérdezek, de szeretnék tisztán látni!
Köszönöm!
2. Igen, pontosan így van.
3. Az Ebtv. 48. § (8) azt jelenti, hogy a kedvezményszabály csak akkor alkalmazható, ha ugyanannál a munkáltatónál voltál biztosított az előző ellátás alatt is.
Érdeklődni szeretnék, hogy milyen szülés utáni juttatásokra/ellátásokra számíthatok, illetve hogy ezek összege miből lesz számolva.
2013 szeptember 12én született elő gyermekem. Előtte folyamatosan heti 40 órában dolgoztam több mint 2 évet. A szülés előtt kivettem a szabadságaimat és igénybevettem ~9 nap táppénzt (erre már nem emlékszem pontosan).
TGYÁST a születéstől kezdve igényeltem meg, majd amikor lejárt (2014 február) GYED-et igényeltem.
2014. október 1-től visszamentem dolgozni heti 20 órába, GYED EXTRA mellett. Betegszabadságon voltam decemberben kb 5 napot.
Nemrég derült ki, hogy ismét babát várok, 2015.09.20 körüli a szülés várható időpontja.
Ebben az esetben mire számíthatok? A második gyerek után miből számítják a szülés után járó ellátások összegét, valamint az első gyermekem után GYES-re jogosult leszek-e ?
Köszönöm
Ha úgy szültél volna a gyedbe vagy a gyesbe, hogy nem dolgozol addig, akkor a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lett volna az ellátások alapja, úgyhogy ha 4 órásként a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor a szorgalmad jutalma 2 évig kevesebb csed és gyed lesz.
A ketteske utáni csed és gyed mellett kaphatod az egyeske utáni gyest is.
Jelenleg gyesen vagyok 2. gyermekemmel, a 3. babát 2015 júius 24-re várjuk. Br. bérem 240e ft volt, előző gyedet ez alapján kaptam. Gyesen 2014 július 25 óta vagyok. Az érdekelne, hogy járok jobban anyagilag, a majdani gyed , tgyás számolás szempontjából? ha elmegyek minél hamarabb pl.: jan 1-től 2 hét szabadságra, és utána táppénzre 9-es kóddal, vagy esetleg később menjek el szabira, vagy több időre, vagy.. ? Munkáltalómmal, orvosommal szerencsére mindent megtudunk beszélni.:) Továbbá a másik kérdésem hogy ha szabin, táppénzen lennék, akkor olvastam hogy a gyes is maradhat, nekem a munkahelyen azt mondták hogy le kell mondani. Megtudná adni a trv-i hivatkozást amit megmutathatnék a munkahelyemen. Válaszát előre is köszönöm!
Hadd ne keresgéljek jogszabályt arra az evidens tényre, hogy aki fizetés nélküli szabadságon van, annak nincs kieső fizetése, ezért azt pótló táppénze sem, de ha nincs fizetés nélkülin, akkor van kieső bér és ezt pótló táppénz.
Ha úgy mész táppénzre, hogy előtte visszamondtad a fizetés nélküli szabadságot, akkor jár a táppénz. A legegyértelműbb bizonyítéka annak, hogy már nem vagy fizetés nélküli szabadságon az az, ha a táppénz előtt kiveszel pár nap fizetett szabadságot.
Ha a cég nem kifizetőhely, akkor továbbítja a táppénzigényt a szakig szervnek, ő majd tudja, hogy megy a gyes és a táppénz együtt. Ha kifizetőhely és elutasítja az igényt, akkor meg megfellebbezed, az illetékes szakig szerv pedig majd igazat ad Neked.
Segítségét szeretném kérni mert nagy dilemmában vagyok. 2015. június 7- re várom második gyermekemet, első gyermekem már 8 éves. 2010 decembere óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen, 2014 május óta a bruttó havi bérem 238.000 Ft.
2014 júliusban kaptam prémiumot, amely az augusztusi fizetési papíron került feltüntetésre, igy abban a hónapban bruttó 652.000 Ft volt a keresetem bérrel együtt, 2014 decemberben szintén jutalom kifizetés, amely bérrel együtt 424.000 Ft volt. A többi hónapban csak a 238 ezres keresetem volt, nem jött rá sem túlóra sem egyéb. A CSED-et szeretném szülés várható időpontja előtt 4 héttel igényelni, mert abban reménykedek hogy így a 180 nap visszanyúlik júliusig, és akkor a nyári jutalmam is beleesik a számításba. Ha jól értem a táppénzes napok kiesnek, tehát ezáltal még tovább nyúlik vissza a 180 nap. 2014 dec. 17-től január 5-ig összesen 19 naptári napot voltam táppénzen 9-es kóddal, decemberben még plusz 5 napot 8-as kóddal. Októberben 4 napot gyermekápolási táppénzen, szeptemberben 2 napot saját jogon (8-as kód), júliusban 20 naptári napot.(szintén 8-as kód). Számításaim szerint ha a fenti táppénzes napok úgymond kiesnek, tehát nem lehet a CSED alapja, akkor visszanyúlik a 180 napom a pémiumos hónapig. A CSED szülés előtti igénylésének viszont olvastam veszélyéről is, ha a szülés tényleges időpontja végül későbbre esik mint a kitűzött dátum. Esetleg érdemes úgy "okoskodni" hogy február 28 előtt ( mert ha jól gondolom akkor a májusi igénylés esetén február 28-tól mennek vissza 180 napot ugye?) még elmennék pár nap betegállományra, hogy a 180 nap biztosan elérje a nyári prémiumos hónapot? Vagy hogyan, meddig lenne érdemes kihúznom munkában, és mikortól lenne a legoptimálisabb igényelnem a CSED-et? Kb. mekkora összegű csed-re számíthatok? Remélem nem túl kusza amit leírtam és ki tudja bogozni, egyelőre nagyon tanácstalan vagyok, hogyan járnék a legjobban. Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm.
Üdvözlettel, Böbe
A csedhez hiába lesz később az irányadó időszak vége, ami ennek a végén van, az nem érdekes, mert ott nincs bérezett nap, ott már a szülés előtti táppénzt is átugorjuk, megyünk hátrébb és a végén az lesz, hogy a számítási időszak megegyezik a csed számítási időszakával és a két ellátás alapja azonos lesz.
Csak az álláskeresési járadékról csedet igényőnél gáz, ha a végén a -28. naptól -42-nél több lesz, mert ezzel ugrik a jogosultság. Nálad ettől nem kell félni.
Köszönöm az eddigi válaszokat, nagyon sokat segítettél!
Kérted, hogy írjam meg béreimet havi bontásban, hogy könnyebb legyen "időzíteni" a táppénzt. Ezek lennének 2014-re (bruttó összegek). Január: 341.738; február: 402.064; március: 430.927; április: 453.500; május: 562.264; június: 468.763; július: 466.124; augusztus: 502.960; szeptember: 535.275; október: 531.170; november: 724.103; december: 438.545.
(Megjegyzéskén annyit, hogy a novemberi fizetés azért kiugró, mert 13. havi fizetés is benne van, amit az alábbiak szerint utalnak fizetéssel együtt: novemberben a teljes összeg 80 %-át és a maradék 20 %-ot pedig decemberben vagy következő év januárjában. Nos 2014 januárjában van 41.980, 2014 novemberében 128.743 és 2014 decemberében 28.546 Ft 13. havi, de gondolom ez is beleszámít, hisz írtad, hogy "minden pénzbeli ellátásnak a teljes járulékköteles jövedelem az alapja...")
A 2015. januári és februári fizetéseim majd valószínűleg a kevesebbek közé fognak tartozni...tapasztalatból! Ezért írtam le Neked az egész 2014-es évet, hogy Te is lásd, hogyan alakulnak a fizetések időszakonként.
Számít az, hogy egy adott hónapnak mely napján mennék el táppénzre? Ha 2015. április 1-jén vagy teszem azt: 30-án, akkor mindkét esetben az előtte lévő 3. hónap végétől, tehát január 31-től számolják vissza a 180 napot?
Ha táppénzre megyek, érdemes kérni a várható szülés előtti 28. naptól a csed-et vagy pénzügyileg nem jelent többet, kevesebbet?
A könnyített munkát illetően én, esetleg közvetlen felettesem is fogalom zavarban szenvedünk?! Köszönöm, hogy bemásoltad a vonatkozó szabályokat. Ezek szerint, ha orvosi igazolás alapján eltanácsolnak eddigi masszőzi munkámtól és mondjuk a részlegem recepciójára helyeznek át, ami ugye kényelmesebb, ülő munka, akkor az könnyített munkának számít? És a munkabérem akkor sem lehet kevesebb az eddigi alapbéremnél? A munkaszerződésemben bruttó 135.200 Ft alapbér van rögzítve, jutalékról szó sincs (amit nem is értek!), tehát ennyit kellene adniuk, nem a jutalékos fizetést? Nem mintha azon járna az eszem, hogy rohanok az orvoshoz igazolásért... Egyébként közvetlen felettesemnek hétfőn mondtam el, hogy babát várok és azt mondta, hogy hozzak orvos által igazolt papírt a HR osztálynak, hogy egyáltalán lássák a tényt a babáról ill. hogy nem kérek könnyített munkát, meg azt is hozzátette viccesen, hogy majd belőlem lesz a legjobb recepciós. Valóban viccnek szánta vagy nem...?! Nem tudom, hogy kompetens vagy-e ilyen kérdésekben, de kérhetnek tőlem ilyen papírt, hogy nem kérek könnyített munkát???
Az az én korrektségem lenne egyébként, ha előre bejelentem, hogy majd táppénzre fogok menni?! Van ilyen fajta kötelezettségem? Senkit nem szeretnék kellemetlen helyzetbe hozni, pláne nem a kollégáimat, hogy egyszer csak "eltűnök".
Köszönök, köszönök mindent!!!!!!! Legfőképpen a türelmedet...
ELŐZMÉNY:
2015. július közepére várok babát. Jelenlegi munkahelyemen 2010. július 1. óta dolgozom alkalmazottként, 8 órás munkaidőben, folyamatos munkarendben (egy szállodában). Masszőzként tevékenykedem és fizikai ill. egészségügyi állapotom egyelőre megengedi, hogy maradjak még a munkakörömben. Táppénzen egyszer voltam 2014.12.29-2015.01.05 (7 nap, kód: 8). 01.05-én már dolgoztam és nem a baba miatt kellett otthon maradnom.
Fizetésem alapbérből és jutalékból tevődik össze, tehát minden hónapban változó. A járulék ugyanúgy szerepel a fizetéspapíromon, utána vonják a járulékokat. A 2014-es évben a havi fizetéseim bruttó 341.000 és 724.000 Ft között változtak.
Kérdéseim az alábbiak lennének:
1. A csed, gyed és esetlegesen a szülés előtti táppénzt a teljes havi bérem után számolják majd és remélem, hogy nem csak az alapbérem után?! A teljes fizetésem után hogyan számolják, ha az mindig változik?
2. Ha már fizikailag nem bírok masszírozni (ez kb. a terhesség 6. hónapjában lesz a hasam növekedése miatt), akkor érdemes lenne táppénzre mennem vagy ha könnyített munkakörbe átraknak más részlegbe - valószínűleg az eddigi fizetéseimhez képest jóval kevesebb pénzért - vállaljam el azt? Anyagilag hogyan érné meg jobban? Tudom, hogy konkrét összeg nélkül elég nehéz, de éppen ezért vagyok én is tanácstalan...
3. Érdemes kivenni az erre az évre járó fizetett szabadságaimat, mielőtt esetleg táppénzre mennék?
A csedet csak szüléstől kérd, mert a táppénz és a csed lényegesen több lesz, mint a gyed, ezért az a legjobb, ha a gyed csak a lehető legkésőbbtől indul. Ha szülés előtti időponttól kezded a csedet, akkor hamarabb érsz el a kevesebb gyedhez.
Könnyített munkáért, amiről ugye megbeszéltük, hogy a gyakorlatban nem létezik, kapnád az alapbéredet, ami töredéke lenne a táppénznek.
A keresőképtelenséget akkor kell bejelenteni, amikor keresőképtelen leszel.