|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Terhességem elején 2 órás munkaviszonyban voltam, mellette KATA-s egyéni vállalkozó (a 365 nap biztosítás megvan az elmúlt 2 évben), a munkaviszonyom megszűnt a 18. héten, majd szinte azonnal felvettek egy 8 órás munkaviszonyba. Viszont így nem fog eltelni 180 nap ezzel a bérezéssel, ez esetben mi lesz a CSED számításának alapja? Mehetek-e táppénzre majd, vagy az ront a CSED mértékén?
2021.szeptember 20-ra várjuk a kisbabánkat.
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy hogyan járok jobban a CSED igényléssel ?!
2021. januárjában emelkedett a fizetésem.
2021-es évben január, május, június, júliusi hónapokban dolgoztam.Február, március, április, augusztusi hónapban táppénzen voltam.
Ahogy utána olvastam a jogszabályoknak, sajnos úgy látom, hogy a régi fizetésem ( ami jelentősen alacsonyabb a jelenlegitől) is beszámításra kerül majd a CSED számításánál, mivel a táppénzes hónapok kiesnek.
Hogyan fog történni a számomra kifizetésre kerülő CSED összegének pontos számítása? Ugyanazon szabályok alapján ahogy a táppénzt számolják vagy az igénylés napján kapott fizetésem alapján?
Előre is köszönöm válaszát!
Ezzel nem tudsz mit kezdeni, max annyit, hogy nem igényeled meg a csedet a szülés előtt - lehetne éppen a várható időpontot megelőző 28. naptól is indítani -, mert akkor 3-3 helyett 2-4 lenne a tavalyi és idei hónapok aránya az átlagban.
A jövőre induló gyednek már csak az idei bér lesz az alapja, mert ott 2021. január elé nem megyünk vissza a bérezett napok keresésével. Ha 2022 . februárban indul a gyed, akkor először 2021. november végétől keressük a 180 bérezett napot. Ennyi valószínűleg nem lesz, akkor a következő lépés az, hogy van-e ebben az időszakban 120 bérezett nap, ha igen, akkor ez lesz a gyed alapja. Ennyi már elvileg lesz, mert 4 hónapot dolgoztál idén. A gyednek tehát már csak a 2021-es bér lesz az alapja.
Regisztrált munkanélküliként babát várok (szülés várható időpontja 2022.03.30). A szülést megelőző 2 évben úgy látom, meglesz a 365 biztosított napom (2020.10.28ig GYES; 2020.10.29-2021.01.15. Szabadság letöltése; 2021.01.27-2021.04.26. Munkanélküli segély) A kérdésem, hogy van-e értelme, hogy a férjem bejelentsen a vállalkozásába alkalmazottként, hogy biztosított jogviszonyom legyen a szülés időpontjában. Abból már sem a 180, sem a 120 napnyi visszaszámolt időszak nem lesz lefedve sem jövedelemmel, sem jogviszonnyal.
Illetve, ha van értelme a bejelentésnek, van-e jelentősége annak, hogy hány órában, és milyen bérrel?
Tisztelettel köszönöm a választ!
A jogszabály ismeri és kezeli azt a helyzetet, amikor nincs 180 vagy 120 bérezett nap, akár 0 esetére is rendezi, hogy mi képezi az ellátás alapját. Valamennyit azért illik dolgozni, úgyhogy az a kategória lennél, akinek 30 és 119 nap között valahány napra volt jövedelme. Ilyenkor az ellátások alapja a pár napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A gyed végének évére várt minimálbér kétszeresét praktikus megcélozni a bérrel.
Az, hogy megszakadt a biztosításod, triplán is hátrányosan érint: a rövid táppénzjogosultság mellett a táppénz alapja csak a minimálbér, mértéke pedig csak 50%. Lenne megoldás arra, hogy sokkal jobban gyere ki ebből, az ötletelés meghaladja a nonprofit keretet.
2020. augusztus 31-én szűnt meg a hallgatói jogviszonyom az egyetem nyilvántartása szerint, de az OEP nyilvántartásában a biztosítási jogviszonynál az szerepel, hogy a jogosultságom az Oktatási Hivatal bejelentése szerint 2020. október 31-ig tartott. (Úgy tudom, van valamilyen türelmi idő, amit a hallgatói jogviszony megszűnte után még hozzáadnak, ez lehet a különbség.) Babát tervezünk (2021. aug. 6-án szűnt meg a 2. gyermekem után járó GYES-em). A csed/gyed jogosultsághoz ugyebár a szülés előtti 2 éven belüli 365 nap biztosítotti jogviszonyba 180 nap beszámítható az ezidő alatt fennálló hallgatói jogviszonyból, és ha úgy összejön a baba, akkor még néhány hónapot be tudnék ebből számítani. A kérdésem az, hogy a csed/gyed jogosultság szempontjából melyik dátumot fogják mérvadónak tartani, az egyetem szerinti augusztusit vagy az OEP szerinti októberit? (A tét tehát az, hogy mennyi biztosítotti jogviszonyt kellene szülésig még felmutatnom, hogy jogosult legyek a csed/gyed juttatásokra). Köszönöm a válaszát előre is!
Már mindhárom gyermekünk születésénél segített, nagyon köszönjük.
Sajnos az édesanya válópert adott be.
A gyerekek felesbe vannak nála ás nálam, a családi szja-t már megosztjuk.
A családi pótlékot hogy oszthatjuk meg a bírósági határozatig? Ami 2-3 év sajnos.
Tudom, a felügyeleti jog dönti majd el a jövőben a támogatásra jogosultat. De most még közös a felügyelet, és Ő feléli az egészet, és nem a gyerekekre költi.
Most a feleség nevére "jön" a családi pótlék a közös bankszámlára, mert anno így igényeltük, én ugye ehhez anno hozzájárultam.
Van arra mód, hogy ezt most módosítsam!? Visszavonjam? Felét Ő felét én kapjam!?
Vagy közösen kell módosítani az igénylést!?
nagyon köszönöm
T.
Köszönöm a gyors választ, annyi lenne még az előzőhöz a kérdésem, hogy az apuka veszi igénybe a Gyedet de Ő dolgozna a munkahelyen is ( 8 órában) és a GYEDet is igényelné, nekem a 2 órás (bejelentett) munkaviszonyom az Home offic lenne ami itthon végzek a fél éves pici mellett.
A férjem ugyan úgy megkapja mind a kettő helyről a "fizetést" (Amiért dolgozik fizetést és külön megkapja a GYEDet) ?-Nem lesz ezáltal kevesebb a GYED hogy én 2 órában dolgozni fogok itthonról ?
Köszönöm válaszát!
Előző kérdéseim, amire választ kaptam, de hogy tudjuk hogy miről is van még kérdés az esetembe.
„Kedves Szakértő!
Egy olyan kérdésem lenne hogy nekem lejár következő hónap azaz szeptember 16.-val a CSEDem. Lehetőségem van arra hogy 2 órába eltudok menni dolgozni (a picike mellett).
A mi esetünkbe Apuka veszi igénybe a GYEDet mert kevés bérrel voltam.
Kérdésem elmehetek Szeptember 17-vel dolgozni 2 órába, illtve ezáltal folyamatos lesz a munkaviszonyom azaz tb biztosításom van és kell ilyenkor még fizetni pluszba a 8.000.-forintot vagy a 2 órás munkaviszony elég a tb ellátáshoz?
Illetve ha szeretnék a párommal 1-2 év múlva kistesót akkor ez a 2 órás munkaviszony miatt nem szakad e meg a biztosítás, akár ha munkahelyet is váltok (ha nem vennének fel több órára) és folyamatos marad (amire törekszem hogy ne haladja meg a 30.napot a két munkahely közötti váltás) és lesz egy 8 órás főállásom akkor a 8 órásból számolnák a CSEDET és a GYEDet?”
Egy olyan kérdésem lenne hogy nekem lejár következő hónap azaz szeptember 16.-val a CSEDem. Lehetőségem van arra hogy 2 órába eltudok menni dolgozni (a picike mellett).
A mi esetünkbe Apuka veszi igénybe a GYEDet mert kevés bérrel voltam.
Kérdésem elmehetek Szeptember 17-vel dolgozni 2 órába, illtve ezáltal folyamatos lesz a munkaviszonyom azaz tb biztosításom van és kell ilyenkor még fizetni pluszba a 8.000.-forintot vagy a 2 órás munkaviszony elég a tb ellátáshoz?
Illetve ha szeretnék a párommal 1-2 év múlva kistesót akkor ez a 2 órás munkaviszony miatt nem szakad e meg a biztosítás, akár ha munkahelyet is váltok (ha nem vennének fel több órára) és folyamatos marad (amire törekszem hogy ne haladja meg a 30.napot a két munkahely közötti váltás) és lesz egy 8 órás főállásom akkor a 8 órásból számolnák a CSEDET és a GYEDet?
Köszönöm
A biztosítás folyamatossága - akkor folyamatos, ha nincs benne 30 napnál hosszabb szünet - inkább abból a szempontból fontos, hogyha megszakad, akkor rövid időre vagy csak jogosult táppénzre, mert az csak a folyamatos biztosításban töltött idővel megegyező számú napra jár.
Minden ellátásnak csak az aktuális jogviszonyban szerzett jövedelem az alapja. Ha akárhány db, akárhány órás munkaviszony után után 8 órás munkaviszonyból szülsz, akkor a 8 órás bérből fog számolódni a táppénz, csed, gyed.
Egy olyan kérdésem lenne, a kislányom 1,5 éves és jön a kistesó, annyi az Én esetemnél hogy az apuka vette igénybe a GYED-et, ilyenkor milyen lehetőségeink vannak mivel a biztosításom szünetel az apuka jogosult lesz-e valamit igényelni (CSED,GYED) esetlegesen vagy ilyenkor nincs lehetőség.
Válaszát köszönöm!
Néhány információra lennék kiváncsi mert nem találtam mindenre választ.
Azt tudom hogy 2 év alatt kell 1 év biztosításnak lennie,az nem gond ha több munkahelyről jön össze és esetleg volt közte "szünet"-megszakítás? Illetve a gyed összegét miből állapítják meg? Azt olvastam hogy a szülés utolsó 3 hónap előtti időszakot nézik.(180 nap)De mi történik olyan esetben ha az időben nincs bejelentett munkahelyem vagy csak 4 órás munkám van vagy esetleg csak 1-2 hónapos bejelentésem van és nem telik ki az a180 nap.
Minden ellátásnak csak az aktuálisan fennálló jogviszonyban szerzett jövedelem az alapja. Az ellátás összegének megállapítására több szabály is van, a kezdő napot megelőző 3. hónap végétől visszafelé számított 180 nap csak a főszabály. A jogszabály ismeri és kezeli az összes esetet, azt is, amikor 180-nál valamivel kevesebb nap van, és még azt is, amikor egyáltalán nincs figyelembe vehető jövedelem, mert pl. csak 2 hónapja kezdődött a munkaviszony, így nincs semmi ezen a helyen a számítási időszakban. Ha pl. 2 hónapot dolgozol az utolsó helyen, akkor a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a a csed alapja, a gyedé pedig a 2 hónap munka alatt elért átlag - mert a gyednél már lesz a megelőző 3. hónaptól visszafelé valamennyi bérezett nap, amiből lehet számolni. (Ha csak alapbért kapsz, nincs semmi extra, akkor a két ellátás vége a két különböző módszerrel nagyjából ugyanannyi lesz, csak más szabályt alkalmaznak egyiknél és másiknál.)
Egy olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy nekem meg van a 2,5 éves folyamatos munkaviszonyom viszont a garantált minimumra vagyok bejelentve, a CSED-et én igényelném,-Van-e olyan lehetőség, hogy a férjem igényelheti e az GYED-et a CSED lejárata után mivel neki a bruttója 336.000.- forint?
Ha igen akkor hogy kell ezt elindítani?
Hány havi bért számolnak vissza a férjemnek és melyik dátumtól számolnak vissza ? (A gyermek születésének várható dátuma az 2021.11 hónap akkor ez előtti időszakot vagy a CSED hónapok utáni időszak is beleszámít.)
Válaszát előre is köszönöm!
Van csak csedes, csak gyedes és csed+gyed-es igénybejelentő. Te a csak csedest tölts ki, így nem fogod kapni utána a gyedet, apuka meg majd a csak gyedest töltse ki. Mindketten a munkahelyre vigyétek be, ők intézik az igénylést, ha valamelyik cég kifizetőhely, akkor ott fogják megállapítani és folyósítani az ellátást, ha nem, akkor a munkáltató intézi a kormányhivatalnál.
Ha novemberben szülsz, akkor a csed 168 napja kb. 2022. májusban jár le, májusban induló ellátás alapja a február 28. előtti 180 napi átlag.
Ha úgy vagy fizetés nélküli szabadságon, hogy nem kapsz gyedet, akkor szünetel a biztosításod. Ez sok hátrányos következménnyel jár, de adott esetben ezzel együtt is megéri. A biztosításod szünetel, ezért fizetni kell magad után a havi 8.000 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot. A szolgálati időd nem gyűlik. Egy esetleges hármaskánál nem lesz meg a 2 éven belül szükséges 1 év előzetes biztosítás, így utána csedre sem leszel jogosult.
Egy olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2018.09.01.-je óta van egy 8 órás bejelentett folyamatos munkaviszonyom és van 2021.06.01-től egy 4 órás bejelentett munkaviszonyom.
A babát 2021.12.12-re várjuk.
Kérdésem lenne, hogy jogosult vagyok-e a táppénzre a 4 órában bejelentett munkaviszonyomból úgy hogy ott nem dolgoztam 1 évet, illetve mennyi időre kapnám.
Illetve jogosult vagyok-e a 4 órás munkánál CSED, Gyed ellátásra és mennyi időre?
Válaszát előre is köszönöm
Párommal az első babát tervezzük. Jelenlegi munkahelyemen határozatlan szerződésem van, viszont közölték, hogy cégösszeolvadás miatt a következő hónaptól 12 hónapig biztosos garanciát vállalnak ránk, 12. hónap után, nem tudják mi lesz. A kérdésem az lenne, hogy mi történik abban az esetben, ha pl.: 2021 decemberében mennék el táppénzre, viszont a munkáltatóm a következó hónaphoz viszonyított 12 hónap múlva megszünetné a munkaviszonyt? Akkor nem lennék jogosult a GYEDre?
Ha legalább a csed első napján még fennállt a munkaviszony, akkor ha később meg is szűnik, olyanolyan összegben és ugyanannyi ideig vagy jogosult csedre és gyedre, mintha nem szűnt volna meg.
Gond a következő babánál van, mert a passzív (biztosítás megszűnése után kapott) gyed egy következő csedhez még beszámít az előzetes biztosításba, amiből 2 éven belül 365 nap a jogosultság feltétele, de a gyedhez már nem. Ez a konkrét dátumoktól függ, általánosságban úgy van, hogy minél nagyobb a korkülönbség és minél inkább a babázás elején szűnt meg a munkaviszony, annál nagyobb az esélye ennek. Így egy gyors biztosításba kerüléssel is legfeljebb csak csedre lehetsz jogosult ketteskével. Az aktuális biztosítási jogviszony sincs meg ilyenkor, ezen lehet éppen segíteni, de pl. 2 hónapos terhesen még 10 hónap előzetes biztosítást nem tudsz összeszedni.
Ha attól tartasz, hogy ottmaradsz biztosítási jogviszony nélkül, ami egy következő babánál kellemetlen, akkor azt tudom javasolni, hogy legyél egyéni vállalkozó. SZJA tv. szerint adózóként, teljes munkaidős munkaviszony mellett egyetlen fillér közterhet sem kell fizetni, amíg nincs bevételed, csupán egy könyvelőre kell költeni. Ezzel lesz egy ketyegő másik jogviszonyod, ami akár - dátumoktól függően - még egy táppénzt, még egy csedet, és ha a munkaviszonyból kapott gyed nem lenne maximális, akkor ennyire kiegészülő gyedet tud csinálni. Ezzel nagyon óvatosan kell bánni, mert két szék között a pad alá is lehet esni, de lehet okosan csinálni.
Három éves fiammal vagyok itthon. Jelenleg második gyermekemet várom veszélyeztett terhesként. A gyes lejártát követően fizetésnélküli szabadságon voltam 12 hónapig, két hete fizetett szabadságomat töltöm. Nyolc éve van határozatlan idejú, főállású jogviszonyom munkáltatómnál. A kérdésem az lenne, hogy jelen esetben mi alapján számítanak nekem táppénzt?
Válaszát előre is köszönöm
Érdeklődnék hogy GYES alatt mennyi a táppénz összege miből számolják ki, jelenleg várandós vagyok a 2. babánkkal. Folyamatos munkaviszonyom van 2015.07.01. óta, fizetésnélküli szabadságot már megszakítottam és a felhalmozott szabikat nem használtam ki. Köszönöm szépen a segítséget.
Jelenleg gyesen vagyok a 2.5 éves gyermekemmel, mellette dolgozom 6órában. 2021. március 31-el meg kellett szüntetnem 6éves jogviszonyom, viszont április 1-el új munkahelyen kezdtem, sajnos nem tudtam összeegyeztetni azt a munkát és a bölcsit, így váltottam és júniustól a jelenlegi helyen dolgozom 6órában. Úgy néz ki, hogy jön a kistestvér. Nem tudom így a csed/gyed hogyan alakul,mire leszek jogosult? Ahonnan eljöttem gyesre a kisfiammal szinte maximális gyeden voltam, jelenleg viszont 6 órás bérrel.
Válaszát előre is köszönettel.
Egy kérdésem lenne Ön felé.
Jelenleg GYED-en vagyok, amit a diplomás GYED összegéhez igazítottak, mivel egyszerre jogosult voltam a sima GYED-re és a diplomás GYED-re is, de az utóbbi magasabb összeg volt az előbbinél, ?gy a kedvezőbbet kapom.
Ha a GYED alatt születne kistesó, akkor a kistesó CSED-jét és GYED-jét mi alapján határoznák meg?
A nagytesó tavaly júliusában született, a kistesó meg még nincsen úton (de szeretnénk).
Köszönöm szépen a segítségét!
2021.05.17.-től GYES-en vagyok kislányommal, a munkáltatómat előtte 30 nappal értesítettem a fizetés nélküli szabadság megszakításáról, amely egyezségünk szerint 2021.06.01-től kezdődött volna, a tényleges munkába állás 06.16.-án vette volna kezdetét az eddig felhalmozott szabadságok miatt.Közben kiderült, hogy az újabb terhességem nem várt fordulatot vett és kezelő orvosaim azonnal táppénzre küldtek. Ennek tényéről újra értesítettem a munkáltatót. A könyvelő ma hívott, hogy sajnos nem vagyok jogosult táppénzre, mivel nem töltöttem el 1napot sem munkában, mivel 06.01-től táppénzre küldtek. A kérdésem az lenne, hogy ez tényleg így van? Válaszát előre is köszönöm!
Harmadik gyermekemmel vagyok várandós, 7 éve ugyanazon a munkahelyen vagyok alkalmazásban. Nekem kicsit bonyolult az egész, de remélem sikerül összeszedetten leírnom. Második gyermekemmel a gyedet 2020 szeptember 1-től szakítottam meg, akkor kezdtem el újra fél állásban dolgozni (bruttó 105.000 fizetésért) 2021. szeptemberétől teljes állásban vagyok, majd mivel minősítő vizsgán ped1 fokozatba léptem, fizetésemelést kaptam visszamenőleg 2021. januárig. A teljes állásban 298.000 bruttó a fizetésem. 2020. januártól szeptemberig még a fél állásban ennek a fele (149 000). 2021 január végétől táppénzen vagyok a terhességem miatt. Első kérdésem, hogy a táppénz számításnak mi az alapja? Az összegből amit kapok (1 hónap átlag nettó 67000 ft,) rájöttem hogy nem az a bér amit akkor kaptam amikor táppénzre mentem, Az ügyintéző azt mondta, hogy 1 év átlagát nézik, de mindenképp szeretnék máshonnan is választ, mert már többször kaptam utólag pénzt, mert véletlenül kiderült hogy nem jól számoltak valamit. A másik kérdésem, hogy milyen összegű csedre és gyedre leszek jogosult, mire számítsak? Mikor járok jobban, ha elmegyek csedre már a szülést megelőző 1 hónapban (szülés várható ideje 2021. szeptember 12.) vagy ha csak a szülés után? Valahogy mindig rosszul járok, szeretném ezúttal jobban csinálni.
Köszönöm a választ, bízom benne hogy sikerült megfelelően összefoglalnom a helyzetemet.
Pedagógus életpályán vagyok. Most szeptemberben lesz a jelenléti minősülésem.
A 2021-es minősülési tervben vagyok bent, de ebben a tanévben nem tudtam még minősülni csúszás miatt. Tervezzük a babát, lehet már ebben a hónapban sikerrel járunk. Ez esetben 2022. márciusában születne. Terveim szerint 2021.12.31-ig dolgoznék, utána táppénzes állományba mennék.
Sikeres minősülés esetén 2021 októberében már 2021-es tanévre megkapnám utólagosan a bérpótlékot több hónapra visszamenőleg. CSED, GYED szempontjából ez az összeg hogyan kerülhetne be az átlagfizetésembe, hogy kicsit megemelje azt? Meddig lenne érdemes dolgoznom?
Vagyis ha a táppénz januárban vagy később kezdődik, akkor annak az alapjában benne lesz az extra összeg. (Ha az átlagod nem több, mint kb. bruttó 558.000 Ft, akkor ebből meg is érzel valamennyit a táppénz összegénél, ha több lenne, akkor azért nincs jelentősége, mert a táppénznek van egy felső határa, így efölött mindegy, hogy mennyivel több az alapja, maga az összeg nem lesz több.)
A csedre azt tudom mondani, hogyha januártól szülésig táppénzen leszel, akkor annak az alapjában is benne lesz az októberi plusz, mert az október benne van a számítási időszakban. Ha csak sokára jön össze a baba, vagy nem leszel sokat táppénzen, akkor ez nem feltétlenül lesz így, itt minden a konkrét dátumokon múlik majd. 2023-ban induló csednek már teljesen biztosan nem lesz az alapja 2021 októberi bér.