Kérdezz-felelek
Ha magyar állampolgár lennél, ez egy sima helyzet lenne, akkor munkanélkülivel biztosításba tudnál kerülni és járna minden. Vagy ha nem, akkor kaphatnád az alanyi jogon járó gyest (családi pótlékot és egyszeri anyasgágit). Román állampolgárként viszont munkanélküli ellátásra nem vagy jogosult, munkaviszonyhoz - mondjuk egy ismerősnél - munkavállalási engedély kellene, ami időigényes, letelepedési engedély hiányában, ami még nyerő lenne, nem vagy jogosult a családtámogatási ellátásokra sem, tehát legfeljebb a Romániában igényelhető ellátásokat tudod igénybe venni, ha ott van olyan, ami alanyi jogon jár.
Elméletileg a passzív táppénzt meg lehet hosszabbítani 90 nappal, erről kérelem alapján a mep ellenőrző főorvosa dönt. Ha az így meghosszabbított táppénzbe vagy utána 28 napon belül szülsz, akkor passzív jogon tgyásra leszel jogosult - utána gyedre viszont már nem. Viszont ha utána megint biztosításba kerülsz egy rövid idejű határozott idejű szerződéssel, aminek az engedélyezését van időd kivárni, akkor az utolsó naptól gyedet igényelhetsz, ami később passzívként végig jár.
A táppénz hosszabbításáról csatoltam a jogszabály szövegét: 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel Vhr. 31/D. § (1) A biztosított a méltányossági kérelmet a foglalkoztatójának székhelye szerint illetékes MEP-hez nyújthatja be. A táppénz folyósítására vonatkozó kérelemhez csatolni kell az orvosi igazolást és javaslatot, valamint az orvosi szakvéleményt a keresőképtelenség várható időtartamáról. (2) Táppénz méltányosságból történő engedélyezésére irányuló kérelem az igényjogosultság megszűnését, illetve az arról történő tudomásszerzést követő 15 napon belül nyújtható be. (3) A MEP a hiányosan benyújtott kérelem esetén a 37. § (4) bekezdésében foglaltak megfelelő alkalmazásával jár el. (4) A pénzbeli ellátások folyósítására vonatkozó kérelmek elbírálásánál figyelemmel kell lenni a biztosított a) biztosításban töltött idejére, b) 30 napnál hosszabb megszakítást megelőző biztosítási idejének tartamára, c) jövedelmi viszonyára és egyéb méltánylást érdemlő körülményeire. (5) A táppénz idotartamának meghosszabbítása iránti kérelem kizárólag az illetékes orvos által kiadott igazolásban foglaltak figyelembevételével engedélyezhető. (6) A táppénz folyósításának a biztosítási jogviszony megszűnését követő időtartamra történő meghosszabbítása a MEP ellenőrző főorvosának javaslatára engedélyezhető.
Szakbarbár 2006. 10. 16. 17:54Gyes melletti munkánál amíg nincs 180 nap ilyen felállásban, addig a táppénz alapja csak a minimálbér és csak annyi napra jár, amennyit dolgoztál gyes mellett. Ha a nagymama igényli a gyest - te lemondod, ő pedig a lakóhely szerinti MÁK Családtámogatási Irodánál megigényli - , akkor az általános szabályok szerint jár a gyermekápolási táppénz, viszont akkor nincs felmondási védelmed.
Szakbarbár 2006. 10. 16. 17:54Egyáltalán nem kell ledolgoznod 180 napot, egyetlen nap nélkül is jár a tgyás és a gyed, hiszen a szükséges előzetes és az aktuális biztosításod megvan. 0 bérezett nappal az alap a szerződés szerinti bér, órabéresnek ez úgy néz ki, hogy indulás hónapjában a munkanapok*8. Ha több műszakban dolgoztál, akkor a távolléti díj szorzód legalább +7,5%, tehát ha szabadságra mész, akkor többet kapsz, mint az alapbér. Szabadságra mehetsz, az nem befolyásol később semmit. Táppénzre viszont ne menj, mert a táppénz ugyan nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába, de az előtte lévő betegszabadság igen, arra pedig 80%-os bér jár és könnyen kiszámolható, hogy ha cask a 80%-ból számolnak átlagot, mert a táppénz mint mondtam, már nem számít bele, akkor a 80%-nak a 70%-át kapod, vagyis 2 évig 20%-kal kevesebbet. Azt tehát nagyon nem javaslom, hogy úgy menj vissza, hogy egyből betegállomány. A dolgok jelenlegi állása és az én legjobb tudásom szerint a gyes melletti munka elméletileg nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába, tehát elméletileg dolgozhatsz gyes mellett részmunkaidőben, de ez egy ingoványos terület, mert eléggé szabályozatlan és bizony itt előfordulnak olyanok, hogy az ország egyik részben enélkül állapítják meg az ellátást, a másikban pedig ezt is figyelembe véve, én még olyan esetet is láttam, hogy a tgyásnál beszámították, a gyednél meg nem. Bizonytalant nem ajánlok, úgyhogy ezt sem ajánlom. Ha a férjed igényelné a gyest és Te úgy dolgoznál 6 vagy 4 órában, azt meg végképp nem ajánlom, mert akkor egyértelműen a részmunkaidős bér lesz az alap. Ami biztos, és ez rövid távon kedvezőtlen, de hosszú távon jó, hogy ha gyest igényelsz és abba szülsz bele, akkor a szerződés szerinti bér (de legfeljebb a minimálbér kétszerese) lesz az alap.
Szakbarbár 2006. 10. 16. 17:54Ha egyszerre vagy gyesen és táppénzen, akkor táppénz csak annyi napra jár, amennyit gyes mellett dolgoztál és 180-nál kevesebb gyes melletti munkából származó bérezett nap esetén a táppénz alapja csak a minimálbér. Ha a táppénz első napja előtt átadod a gyest apukának vagy nagyszülőnek, akkor az általános szabályok szerint állapítják meg a táppénzt, vagyis naptáról és szerencsétől függően vagy a gyed előtti átlag, vagy ugyanúgy a minimálbér az alap. Hogy mikor melyik, az egy hosszabb téma, konkrét kérdésere szívesen válaszolok, általánosságban nem akarok róla hosszasan írni.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45A határozott idejű munkaszerződés mindentől függetlenül lejár akkor, amikor a szerződés szerint vége van. Januártól 90 napig passzív jogon leszel jogosult táppénzre, utána ha munkanélküli ellátást igényelsz és ebbe beleszülsz, akkor ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, mintha munkaviszonyban állnál - összegét is ugyanúgy számolják, vagyis egyelőre 84.900 az alapja. Önmagában nem elég, ha bejelentkezel valahova magasabb bérrel, mert az előző évi átlag az alap, de ezen a fizetős szolgáltatásom tud segíteni.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Nem értem a kérdést, csak tippelek, hogy arra vagy kíváncsi, hogy a -28. naptól lehet-e tgyást igényelni pl. a baba 1 hónapos korában. 6 hónapra visszamenőleg lehet tgyást (táppénzt, gyedet) igényelni, de ha van olyan "átfedéses időszak", amikorra bért kaptál, aztán utólag bedod tgyásra az igényt, akkor erre az időre nem fog járni, mert - ezt így mondják - bérrel el voltál látva.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45https://www.csaladinet.hu/kisokos/gyed-gyes/kismama_tb_szotar/#info
Itt - valahol a lap közepén - minden információt megtalálsz.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Az irányadó időszakban (előző év elejétől az ellátás igénylését megelőző napig) 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Bármiből lehet maximális gyedet csinálni, nincs reménytelen helyzet, csak fizetős szolgáltatásomra későn jelentkező kismama.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Van az éjszakai műszak és az éjszakai munka, mint fogalom a Munka Törvénykönyvében. Nekem nem világos, hogy az egyik az állandó (1 műszakos) éjszakát, a másik pedig a többműszakban, esetenként éjszakai munkát jelenti-e, vagy hogy is van ez. Innentől kezdve pedig nem tudom, hogy a terhességgel összefüggő éjszakázós tiltás melyikre vonatkozik. Úgyhogy inkább csak kimásoltam, hogy terhes dolgozóval kapcsolatban a milyen szabályokat találhatók az Mt-ben, a semminél biztos több, de biztosat mondani nem tudok.
1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről
85. § (1) A nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi véleménybemutatása alapján - az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. Az új munkakör kijelöléséhez a munkavállaló hozzájárulása szükséges.
105. § (1) A munkáltató gazdasági érdekből ideiglenesen, a szokásos munkavégzési helyén kívüli munkavégzésre kötelezheti a munkavállalót (kiküldetés). Ennek feltétele, hogy a munkavállaló ezen időtartam alatt is a munkáltató irányítása és utasításai alapján végezze a munkáját. Nem minősül kiküldetésnek, ha a munkavállaló a munkáját - a munka természetéből eredően - szokásosan telephelyen kívül végzi.
(3) Nem kötelezhető beleegyezése nélkül más helységben végzendő munkára a nő terhessége megállapításának kezdetétől gyermeke hároméves koráig.
127. § (6) Rendkívüli munkára (túlóra) nem vehető igénybe a) a nő terhessége megállapításától a gyermeke egyéves koráig
117. § (1) E törvény alkalmazásában d) éjszakai munka: a huszonkét és hat óra közötti idoszakban teljesített munkavégzés; g) éjszakai muszak: a többmuszakos munkarend alapján végzett éjszakai munka;
121. § (1) A 127. § (6) bekezdése a)-b) pontjában meghatározott munkavállaló éjszakai munkára [117. § (1) bekezdés d) pont] nem veheto igénybe. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45A bruttó tgyás és gyed alapja a bruttó bér, vagyis a bruttó bért veszik alapul, ennek a 70%-a - bizonyos korlátokkal - a bruttó tgyás és gyed, az így számított összegből még adóelőleget, gyednél pedig nyugdíjjárulékot is vonnak. 2007-ben induló ellátás, ez már legfeljebb a tgyás tud lenni, mert a gyeddel átcsúszol 2008-ra- alapja a 2006-os átlag, bruttó 91.000-es átlagból nettó 64.000 körüli tgyás várható. A legkorábban 2008-ban induló gyed a 2007-es fizetés függvénye.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Ez nem úgy működik, hogy mit szeretnél, jogszabály határozza meg, hogy mi képezi az ellátás alapját és ez mindenkire egyformán érvényes, akár kedvező, akár nem. A tgyásnak a 2005-ös átlag az alapja, csak a bér, mert a munkanélküli nem számít bele, bruttó 230.000-es átlagból nettó 135.000 körüli tgyás várható, mert még az adójóváírást is kérheted rá, ez eddig jó, de ez csak 168 napig van, utána a gyednek, amit 1,5 évig kapsz, már a 2006-os minimálbér lesz az alapja, ez kb. nettó 40.000 Ft lesz. A tgyásigényhez be kell majd nyújtani a 2005-ben megszűnt munkaviszonyból kapott zöld kockás, kézzel kitöltött jövedelemigazolást, ennek alapján fogják a tgyást megállapítani. A gyedhez ez már nem kell, mert ott a 2006-os adatokat a mostani munkáltató a gyedigényléshez általa egyébként is kitöltendő nyomtatványon igazolja. A tgyáshoz küldenek majd egy nyilatkozatot, hogy sem Te, sem más nem igényel a háztartásban ezután a gyermek után vagy más gyermek után más ellátást, a gyedhez pedig igénybejelentőt is ki kell töltened.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Jogszabály határozza meg, hogy mikor milyen ellátásra vagy jogosult, nem lehet velük variálni, legfeljebb nem megigényelni lehet. A tgyást legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól LEHET, legkésőbb pedig a szülés napjától KELL igénybe venni. Tehát a -28-nak semmi jelentősége, mert azzal nem muszáj élni, ha jövőre szülsz, semmi gond, ha idén, akkor viszont nem tudsz mit csinálni. A gyed a tgyás lejárta után kezdődik. Az egyetlen, amit megtehetsz, hogy nem adod le a december 8 utáni táppénzes papírokat, hanem vársz, hogy megszületik-e a baba még idén. Ha igen, akkor gyorsan kitalálod, hogy úgy választasz az ellátások közül, hogy -28-tól kéred a tgyást, így az hamarabb kezdődik, hamarabb ér véget és hamarabb kezdődik utána a magasabb gyed.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Okt. 1-től az elvárt járulékfizetés fogalmának bevezetésével - szerintem - joghézag került a törvénybe, amit a jövő évi módosításokkal, mert valamennyi mindig van, talán rendeznek, így lenne logikus és tisztességes, de az is igaz, hogy ez nem a költségvetés érdekeit szolgálná, tehát egyelőre nem lehet tudni, hogy mi lesz. Ha úgy rendeznék, ahogyan én várom, akkor semmit nem kell tenned, alapból a minimálbér kétszerese lesz az alap ilyen esetben, vagyis a gyed maximális lehet. Ha nem rendezik és marad a jelenlegi szabály, ami szerint egyéni és társas vállalkozó a minimálbér után kap ellátást ilyen esetben, akkor egy minimális trükkel, amit elég alig valamivel a tgyásigénylés előtt bevetni, ugyanazt érjük el, mint amit a reményeim szerint módosuló jogszabály variálás nélküli alkalmazásával. Tehát csak azt várjuk, hogy meg kell-e lépni valamit, vagy nem, mert az egész automatikus lesz, de ebből mindenképpen lehet maximális gyed. Egyelőre semmit nem tudnánk és nem is kell csinálni.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Akár úgy is lehet egyszerre több munkahelyed, hogy mindegyiken tényleges dolgozol is. Így meg pláne. Amíg nem telik le a gyes és nem kell választanod, hogy melyiknél maradsz, addig semmi teendőd nincs, csak be kell jelenteni egymásnak őket. Ez csak formaság, mert csak nagyon indokolt esetben tilthatha meg az eredeti munkáltató, hogy máshol dolgozz, pl. ha a konkurrenciához mennél és neki abból hátránya származna.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Gyed, gyes miatt kért fizetés nélküli szabadság megszakítását semmilyen jogszabály nem szabályozza. A Foglalkoztatási Hivatal állásfoglalása szerint bármikor megszakítható az eredetileg még sokáig kért fizetés nélküli, ilyenkor a munkáltatónak foglalkoztatnia kell a munkavállalót, hiszen már nincs fizetés nélkülin. A másik kettőre inkább nem válaszolnék, mert ez - hány jogviszony van, ez dönti el a szabadság kiadását, hogy azonnal kell-e, illetve a tgyás és a gyed alapját - egy rázós témakör és nem akarok butaságot mondani.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45A munkanélküli ellátás folyósítása alatt már biztosan nem fogsz szülni (addig nem tart ki), úgyhogy erről nem érdemes beszélni. Előzetes biztosításod a munkanélküli lejártát követően 1,5 éven belüli szülésnél még rendben van, mert akkor még pont van az előző 2 évben 180 napi biztosítás, a nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétellel tehát még jó sokáig rendelkezel akkor is, ha addig nem csinálsz semmit. Egy aktuális biztosítást kell már csak produkálni mellé, mondjuk 1-2 hónapra. Ha addig minden úgy marad, mint most van, akkor ezt a minimálbér kétszeresét elérő jövedelmmel ajánlom, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Olyat kérdezel, amit jelenleg szerintem senki sem tud teljes biztonsággal megmondani, mert ezzel az elvárt járulékfizetéssel egy joghézag keletkezett, amit biztosan rendezni fog a jogalkotó és az is sejthető, hogy hogyan, de egyelőre homályos még ez a terület. A nappali tagozat és a tanulói jogviszony nem biztosítás, és a maximális gyedhez a 125 kevés, de nagyon közel vagy egy maximális gyedhez, nem kell hozzá 180 napot dolgozni és szépen kényelmesen lehet babát várni - legalábbis a fizetős szolgáltatásom tudna ebben segíteni
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Ha ez a bruttó 121.000 egy irányadó időszaki átlag, akkor abból nettó 78.000 körüli tgyás és 71.000 körüli gyed várható. Táppénz 2 évnél hosszabb folyamatos biztosítás esetén kb. nettó 78.000, ennél kevesebbel nagyjából 70.000.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Előzetes biztosítási időből pontosan 4* annyi lesz, mint a szükséges (2 éven belül 180 nap kell, neked 2 év van), aktuális biztosításod is rendben, úgyhogy járni fog a tgyás és a gyed. Ha esetleg arra gondoltál, hogy kell-e 180 napot ténylegesen dolgozni, mert ez egy gyakori kérdés, akkor arra a válasz nem. A 180 bérezett nap és a 180 nap biztosításban töltött idő nem ugyanaz, előbbire úgyis csak az hajt, akinek a minimálbér kétszeresénél több a bére, a többieknek a bérezett napok száma teljesen mindegy.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45Jogviszonyod 2 van, de ellátásra szerintem csak egyből leszel jogosult, tgyásra a munkaviszonyból, gyedre a tagi jogviszonyból (mert ott aktív és passzív jogon is kaphatnád, ilyenkor az aktuális után jár) Ha nem így lenne, mert ebben azért nem vagyok teljesen biztos, meg ha nem lenne az a többes jogviszonyos járulékfizetési változás, amit mindjárt mesélek, akkor is szerintem tagi jogviszonyos járulékfizetés hiányában innen nem járna tgyás. 2006 szeptember 1-től a részmunkaidős állások kivételével megszűnt az a - csak 8 hónapig érvényes - szabály, hogy minden jogviszonyban kell pénzbeli ellátásokat megalapozó egészségbiztosítási járulékot fizetni, mindenki csak egy, heti 36 órát elérő munkaviszonyban fizet és csak innen jogosult ellátásra.
Szakbarbár 2006. 10. 09. 09:45