|
Kérdezz-felelek
Emelt össezgű csal.pótlékot kapunk kisfiam tejallergiájára. Szeretném kérdezni, hogy az utazási igazolványon kívül közgyógy.ig.jár, és milyen feltételekkel, és minek kell az? Ér egyáltalán valamit?
Másik kérdésem, hogy adó szempontjából van tényleg valami kedvezmény?
Köszönettel:Buje
Kózgyógyról egyáltalán semmit nem tudok, csak azt, hogy az önkormányzatnál lehet igényelni.
Az lenne a kérdésem,hogy 2011. áprilisában szültem 2011. január óta Tgyáson voltam majd szülés után októberig kaptam és utána jött a Gyed. Lehet hogy én nem értem tisztán a számolás szisztémáját de én úgy gondoltam hogy ha 2006 óta folyamatos a munkaviszonyom akkor a Tgyás és a Gyed alapja is a 2010-2011. év. Most, hogy megkaptam az első teljes összegű Gyedet ez mégis kevesebb napi bérre jött ki mint az előtte kapott Tgyásom. Előre is köszönöm válaszát.
1. A gyednek van egy maximuma
2. Ha ez nem is érint, akkor az viszont mindenképpen, hogy a bruttóban ugyanannyi gyedből 10% nyugdíjjárulékot vonnak, ami a tgyást nem terhelte.
A másik kérdésem pedig az lenne, hogy én idei év szeptemberétől egy második munkahelyen is dolgozom. Május - júniusban én már bőven gyeden leszek, de többek között egy kis iskolának vagyok az igazgatója 2011 szeptemberétől és sajnos a szülési szabadságomra nincs kinek átadjam ezt a tisztséget. Aláírhatók én az érettségi vizsgán, mint igazgató vagy vizsgáztathatók-e mint szaktanár, ha ezért nem veszek fel semmilyen juttatást?
Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel Annamária
Ingyen bármit csinálhatsz, a gyededet csak az veszélyeztetné, ha pénzt is kapnál.
A kérdésem az lenne, hogy a 2012-ben megszületendő gyermekem után a gyednek az összege a 2011.01.01-2011.12.31-ig terjedő időszakban szerzett jövedelmek alapján lesz-e (9 hónap gyed+3 hónap munkabér), vagy pedig a 2012-től számított munkabér alapján lesz megállapítva. (A gyermek születéséig akkor is lesz 180 nap)
Válaszát előre is köszönöm!
Gyed-en 2010.01.04-től 2011.08.27-ig voltam.
2011. júliusban jeleztem cégem felé, hogy ismét kismama vagyok, így a gyed lejárta után szeretnék szabadságot kivenni a szülés várható időpontjáig, mely 2011. szeptember 29. Cégem –hosszas levelezgetés után- 2011. 08.28-tól (vasárnap) 2011.09.02-ig (péntek) engedélyezte a szabadságot. Ezt követően igénybe vettem a tgyás-t (2011.09.03.szombattól).
Második gyermekem születési időpontja 2011.10.05.
A bérem a gyed-em alatt folyamatosan emelkedett, 2009-ben 108.300-ra, 2010-ben 120.700-ra, majd 2011-ben 125.600 Ft-ra. Jelenleg is ennyi.
Az augusztus havi nettó bérem, melyben 3 nap fizetett szabadság, és gyed szerepelt, 74.693.- Ft. (Fizetett szabadság bruttója: 16.383.- Ft, gyed bruttója: 76.270.- Ft)
A szeptember havi nettó bérem, melyben 2 nap fizetett szabadság, a többi tgyás, 66.868.- Ft. (Fizetett szabadság 2nap, bruttó 11.418.- Ft, tgyás bruttója: 60.545.- Ft, összes bruttó: 714.963.- Ft)
Az október havi nettó bérem, mely tiszta tgyás, 59.554.- Ft. (Bruttó 67.035.- Ft)
Első gyermekemnél a Gyed-em bruttója 31 napos hónap esetében: 87.573.- Ft, 30 napos hónap esetében: 84.747.- Ft. volt.
Ezek alapján kérdezem Öntől, hogy helyesen számolja a cégem a mostani tgyás-omat? (én kevésnek találom, mert úgy tudtam, hogy a jelenlegi szerződés szerinti béremet veszik alapul) Kérdésem még, hogy a gyed-em mennyi lesz ezek után?? Még ennél is kevesebb?? Merthogy majdnem 10-12 ezer Ft-tal kapok most kevesebbet, mint előtte. Ha viszont elveszik 2012. januártól az adójóváírást, akkor további 12.100 Ft-tól esek el majd. És mivel hiába emelnek bruttó bért, nálam ez nem fog jelentkezni, csak ha visszamegyek dolgozni.
Amennyiben ezek az adatok elegendőek, úgy kérem segítő válaszát.
Szép napot és minden jót kívánok!!! üdvözlettel
Azért ritka, mert 6 munkanapnál kevesebbre van jövedelmed - 5 munkanap + 1 hétvége - és ilyenkor át kell számítani 5/2-es munkarend szerint a bért az átlaghoz. Ezzel nem lenne gond, ha az egész csak aug-ban vagy csak szept-ben lenne, de itt az 5 nap 2 külön hónapra oszlik el és fogalmam sincs, hogy ilyenkor hogy megy az átszámolás. (Csak gondolom, hogy mind a két hónapot átszámoljuk, tehát 16.383/3*23 és 11.418/2*22 és utána az egészet 61-gyel osztjuk.) Az viszont tuti, hogy nem úgy,ahogy a kolléganő számolt, ő valami érthetetlen ok miatt a 16.383+11.418 Ft-nyi, 5 munkanap+1 naptári napnyi jövedelmet 9-cel osztotta, ez egyértelműen visszajön a számokból. A 9-cel osztás miatt lett olyan irreálisan kicsi a tgyás alapja.
Mivel a jó megoldást nem tudjuk neki prezentálni, mert mint mondtam, én sem vagyok benne biztos, a legjobb lenne talán megkérni a kifizetőhelyet, hogy kérje az egészségbiztosító írásos válaszát, hogy hogyan kell megállapítani ebben a ritka helyzetben a tgyás alapját és aszerint járjon el, mert az hétszentség, hogy lényegesen több lesz. Nagyjából az alapbérednek kell visszajönnie a számítás eredményeként, mert pont ez az egésznek a célja ott, ahol egyébként jobban járna valaki a hétvégék körüli variálással. Pont annyi nem az átlag, mint az alapbér ott, ahol 31 napos hónap (is) játszik, ez egy minimális buktát eredményez.
Ha nem teszik meg, hogy írnak, akkor írj Te a kifizetőhelyi ellenőrzésnek és rögtön azt kérd, hogy menjenek ki a helyszínre és nézzék meg - biztosítotti panaszt így vizsgálnak ki.
Több, mint fél órát számolgattam és válaszoltam, úgyhogy siker esetén nem tiltakozom a hála kifejezése ellen.
Nov. 18.-án válaszolt nekem. Én vagyok a folyamatos munkavégzéssel felvett kismama.
A cégem 2 hete bejelentette,hogy 12 óráról át áll 8 órás munkavégzésbe.
Az heti 5 nap és 2 nap pihenő,és 3 műszak lesz.
A felhalmozott szabikat Febr. 6-tal veszem ki (1 hetet).
A kérdésem:
A szerződésemet változtatni kell?
Az órabérem ami 501 Ft azt meg kell emelniük? Mivel az akadályoztatás megszűnik(Gyes).
Ha órabér marad és több műszakos munkarendre áll át a munkahelyem ,akkor az órabérem 115% kapom?
Válaszát előre is köszönöm : Ancsa
3 műszakosként is lesz egy 15%-os távolléti díj szorzód, így ha egy rövid időre van szabadságra kapott béred - 1 hétnél egy nagyon kicsivel többet javasoltam - akkor a 115%-os bér lesz a tgyás és a gyed alapja.
Segítséget szeretnék kérni, mert tudatlan vagyok a témában....
1998. augusztusa óta dolgozom munkahelyemen, ahol határozatlan időre vettek fel. Időközben kétszer szültem, másodjára ikreket és most december 31-én jár le a gyesem. Tegnap felhívtak a munkahelyemről, hogy figyelmeztessenek lejár a gyesem, mondtam a hölgynek, hogy még a gyerekek 8. születésnapjáig szeretnék itthon maradni anyaságin. Azt mondta fel kell mondanom ahhoz, hogy jogosult legyek az anyasági támogatásra. Szeretném tudni, hogy mit kellene tennem, mert ezt egy kicsit hitetlenkedve fogadnám el.
Köszönettel és Tisztelettel
Reni
2007 szeptember és 2011 február közepéig tartó hivatalosan is leigazolt külföldi munkaviszonnyal rendelkezem. 2011 február közepétől április közepéig semmi leigazolható jövedelmem nincs, majd 2011 április közepétől álláskeresési járadékot kapok a külföldi munkaviszonyom alapján 2012 januárjáig. 2012 január végére várjuk első gyermekünket.
Kérdésem az lenne, hogy a fentiek alapján milyen ellátásra vagyok jogosult TGYÁS, Gyed, vagy Gyes? Ha jár nekem pl. TGYÁS, vagy Gyed annak kiszámitásakor mit vesznek figyelembe? Mikor kezdjem meg ezek igénylését? Várható-e valami változás 2012 januárjában a jogszabályokat, törvényeket illetően?
Válaszát köszönve, tisztelettel: Éva
Ebben az esetben a tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelheted, a járadékról. Vagyis ha ezt még kapod ebben az időpontban, akkor sem a tgyással, sem utána a gyeddel nem lesz gond. Legalábbis a jogosultsággal nem, de az összeggel igen, mert a gyed alapja csak a minimálbér lesz. A tgyásé ennek a kétszerese, mert gondolom, hogy a járadékot magas külföldi bér után állapították meg. A régi bér a tgyás, gyed alapjába 2 okból sem számít be, egyrészt megszakadt a biztosításod, másrészt magyar pénzbeli ellátás alapjába csak magyar pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem számít bele. (A járadékból ezt nem vonják)
Emiatt a tgyás alapja a járadék alapját képező átlag - amibe viszont a tagállamban szerzett jövedelem beleszámított - de legfeljebb a minimálbér kétszerese, a gyedé pedig a minimálbér, mert annak szigorúbbak a feltételei, ha munkanélküli miatt nem tudsz 180 bérezett napot felmutatni és ugye 2 okból sem tudsz, akkor csak a minimálbér az alap.
Jogosultságot illetően nincs változás jövőre, de ha jövőre indul a tgyás, akkor a jövő évi minimálbér kétszerese az alapja. Mivel lényegesen több, mint a járadék, ezért célszerű már január első napjaitól igényelni.
2007 szeptemberben kezdtem dolgozni egy cégnél Munkaerő Kölcsönzőn keresztül.2008 februárban táppénzre mentem,terhességem miatt,2008.07.28-án született meg a gyermekem.Majd 2010.04.29-én megint gyermekem született.
Mikor elöző gyermekem után lejárt a Gyed(2010.07.28)akkor kezdtem intézni,hogy ne a Gyes-t kapjam, hanem újból a THGY-t és a GYED-et.Ekkor derült ki számomra, hogy a Munkaerő Kölcsönző, akivel volt-van szerződésem, felszámolás alá került.Hosszas időre sikerült a felszámolóval leigazoltatni a munkáltatói igazolást, hogy kapjam a TB-től a megillető járandóságokat.Jelenleg a Gyed-et kapom a TB-től.
Munkaszerződésem azonban sem a munkaerő Kölcsönző, sem a felszámoló nem mondta fel, és semmi papírom nem kaptam vissza(TB kiskönyv, stb),A felszámoló azt állítja, hogy nincs a tulajdonukban, semmiféle adminisztrációs dokumentum, a volt cégemtől.Nem tudom, mit tegyek, igaz 2017-ig itthon maradhatok főállású anyaként,de félek addigra már nyoma veszik mindennek.Tanácsát kérném,hol és mikor intézzek,és mi lehet a papírjaimmal és a járandóságokkal(felgyűlt szabadságok,végkielégítés ha jár).
Kihez fordulhatok?tudna-e ajánlani valakit?Komárom-Esztergom Megyébe lakunk,de Győr város közlekedésileg könnyebben és gyorsabban megközelíthető, mint a megyeszékhely. Válaszát előre is köszönöm Maradok Tisztelettel:egy 4 gyermekes anya
Az összes többi előző helyes papír csak akkor kell, ha valaha közalkalmazott leszel és ott a besoroláshoz fontos a korábbi munkaviszonyban töltött időtartam. Viszont ehhez a nyugdíjbiztosítótól is be tudsz szerezni igazolást, feltéve, hogy adtak be az előző helyek nyugdíjadatszolgáltatást. Ezért nagyon zaklatják és bírsággal fenyegetik az önként nem teljesítő cégeket, úgyhogy csak nagyon kis arányban nem adják be.
Úgyhogy a gyakorlatban egyáltalán semmilyen problémád nem lesz abból, hogy eltűntek a mostani előtti helyedből kapott papírok. Amiket ráadásul lehet, hogy még az akkori cégtől is be tudsz szerezni - ezt próbáltad már?
Egyébként a táppénzed mértékének a megállapításához az egészségbiztosító bekérte a tb kiskönyvedet - mindig bekéri, ha az elmúlt 2 évben máshol is dolgozott valaki - és a másolatának ott kell lennie nála az iratanyagodban.
A kérdésem a következő lenne. Ha gyesen vagyok az első babával és még a gyes ideje alatt jön a második baba akkor miért érdemes kivenni a szabadságokat és utána elmenni táppénzre? (Br. 180000 a bérem és megvan az 560 biztosítási napom.) Tehát ha nem lesz meg a 180 nap bérezett napom a két baba között, így a tgyás és a gyed alapja a fizetésem, de max a minbér 2 szerese mivel a kedvezményszabály érvényes az esetemben ha az előző naptári évet nézzük. Most akkor ha kiveszem a 60 nap szabit és utána táppénz az úgysem változtat semmit az ellátás mértékén (tgyás és gyed) nem? Ez csak azért jó mert a gyesnél többet kapnék? Vagy ha kiveszem a szabit és táppénz akkor már ezt veszik számításba az ellátásnál annak ellenére hogy az egész szabi és tp együtt nem haladja mega 180 napot? Kérem segítsen mert nem látok tisztán. Azt hittem értek ebből az egészből valamit, de nem, tévedtem! Előre is köszönöm válaszát.
Ami még érdekes lehet: gyesbe szülésnél a gyed alapja nem feltétlenül a minimálbér kétszerese. Nagyon kicsi rá az esély, hogy ilyen szerencsétlenül jöjjenek ki a dátumok, de előfordulhat, hogy nem alkalmazható a kedvezményszabály és csak a minimálbér a gyed alapja. Igaz, ezen mindössze 12 nap szabadsággal vagy táppénzzel már lehet segíteni a nagyon ritka, szerencsétlen esetekben is.
Köszönöm a korrekt és őszinte válaszát. Nagy segítséget nyújtott abban, hogy problémámról valakivel érdemlegesen tudtam beszélni, mivel ezt bármilyen hely megkeresésével nem egyértelmű válasz adással nem tudtam elérni.
Még egyetlen egy dologban kérnék segítséget, amiben nem vagyok egészben biztos:
A leveleimben leírtak alapján akkor én jelenlegi helyzetemmel ha gyermeket szeretnék vállalni akkor semmire nem vagyok jogosult csak a gyermek megszületését követően a gyes-re. Teljesen mindegy, hogy előtte egy évet dolgoztam azzal nem vagyok jogosult semmire, mivel most jelenleg nincs munkahelyem.
Segítségnyújtását megköszönve:
Kellemes Ünnepeket Kívánok!
Elsősorban köszönöm a gyors válaszát, igénybe venném a fizetős szolgáltatását és a segítségnyújtását.
Annyit szeretnék még helyesbíteni, mert lehet, hogy nem egyértelműen írtam le, hogy én jelenleg csak regisztrált munkanélküli vagyok. Munkaviszonyom 2011. július hónapban szűnt meg. Ezt követően a munkaügyi központban álláskeresési támogatásra voltam jogosult, ami 2011. október hó 24. napjával megszűnt.
Első gyermekem 2005. évben született. Három évig otthon voltam vele, utána pedig munkanélküli voltam.
Majd 2010. június hónaptól - 2011. július hónapig volt munkaviszonyom, és a fenti sorokban már leírtak szerint újból bejelentkeztem a munkaügyi központba, ahol az álláskeresési járadék 2011. október hó 24. napjával megszűnt.
Segítségnyújtásával kapcsolatosan és a fizetős szolgáltatás megbeszélése végett az e-mail címem megadásával szeretném a kapcsolat felvételét Önnel, hogy ezek ismeretével mire lehetek jogosult és mire van lehetőségem.
Mt. 134. § (3) b) a munkavállaló betegsége vagy a személyét érintő más elháríthatatlan akadály esetén az akadályoztatás megszűnésétől számított harminc napon belül, ha az akadályoztatás időtartama egybefüggően a 183 napot elérte vagy meghaladta, akkor az akadályoztatás megszűnésétől számított 183 napon belül adja ki, ha az esedékesség éve eltelt. E rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet.
Pótszabit az esedékessége évében szoktak igényelni, nem utólag, 2-3 évvel korábbanra. Jó fej munkáltató megteszi, hogy rábólint, de ha apukáé nem ilyen, akkor nem szemét és rugalmatlan, hanem egyszerűen csak úgy jár el, ahogy a munkáltatók nagy része.
Ebtv. 41. § (1) Nem jár terhességi-gyermekágyi segély a biztosítottnak
b) ha bármilyen jogviszonyban díjazás – ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó mentes tiszteletdíjat – ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.
De azért mondok valami pozitívat is. A tiszteletdíjadból nem vonták a 2%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, mert eddig nem kellet. Jövőre viszont - amennyiben a minimálbér 30%-át eléri a tiszteletdíj, kell vonni, ez pedig azt jelenti, hogy a további helyekről is lehet ellátásra jogosultságot szerezni. Úgyhogy ha kivárod a január 1-et - ha nem szülsz hamarabb - akkor 2 tgyásod lehet. A másik alapja a januári (akár törthavi) átlag. A gyednél ez egyáltalán nem érdekes, vagy nem annyira, mert az legfeljebb csak az egyszeres maximális összeg lehet több jogviszonyból igényelve is.
Válaszukat előre is köszönöm!
A következő témában szeretném a segítségét kérni:
2012 január közepére várom a 3. gyermekem érkezését. Érdemes még az idén kérnem a TGYÁS-t vagy jobban járok, ha csak a szülést követően igényelem és addig táppénzen vagyok? (2011 dec.1-től vagyok csak táppénzen, eddig dolgoztam)
Úgy tudom, hogy ha 2012 januártól kérem a TGYÁS-t, akkor a 2011 évi fizetésem lesz az alap és az magasabb mint az előző évi fizetés, tehát nem érdemes előre hoznom az igénylést. Jól gondolom???
Várható ezzel kapcsolatban módosítás???
A kérdés azért merült fel bennem, mert hallottam olyan "pletykát", hogy 2012 január 1.től a TGYÁS összegét maximálni fogják és kb. a GYED összegével fog megegyezni; ez az én szempontomból nem lenne jó, mert sok pénztől elesnék ha ilyen irányban változna a szabályozás. Önnek milyen információi vannak ezzel kapcsolatban?
Előre is köszönöm szíves válaszát!
Üdvözlettel:
Gabi
Nem tudok róla, hogy a legalább 180 napból megállapított tgyás maximalizálva napirenden lenne, sőt egyáltalán semmilyen táppénzzel, tgyással, gyeddel kapcsolatos változás nem lett sem kihirdetve, sem erről szóló törvényjavaslat benyújtva.
Segítséget szeretnék kérni abban, hogy jelenleg regisztrált munkanélküli vagyok az illetékes munkanélküli központnál. Férjemmel második gyermeket tervezünk, de pár héttel ezelőtt nagy meglepődéssel fogadtam az egészségbiztosítási pénztárnál az a felvilágosítás, hogy semmire nem vagyok jogosult a GYES-en kívül. Számomra nem egészen egyértelmű, hogy miért nem vagyok jogosult másra, vagy mit lehetne tennem, hogy ne járjak úgy mint az első gyermekemmel.
2010. június hónaptól - 2011. július hónapig munkaviszonyban álltam, azt követően álláskeresési támogatásban részesültem. Az álláskeresési járadék folyósítását 2011. 10. 24. napjával szüntették meg. Miután első gyermekemmel minimálbérrel voltam bejelentve az akkori munkahelyemen, így hiába volt meg előtte 9 éves munkaviszonyom akkor is csak a minimális összeget kaptam. Most úgy érzem, hogy teljesen mindegy, hogy dolgoztam - e, vagy nem, ha mégis úgy lenne, hogy második gyermekünk szülessen akkor is arra lennék jogosult mintha nem is dolgoztam volna. Az egészségügyi pénztárnál azt mondták, hogy az első feltétel megvan a jogosultságnak, mivel a szülés előtti 365 folyamatos munkaviszonnyal rendelkezek, de azonban szülés előtt biztosítottnak kellene lennem ahhoz, hogy a TGYÁS, GYED-re is jogosult legyek. Ennek hiányában azonban csak a GYES-re vagyok jogosult. Tájékoztattak, hogy szülés előtt egy kicsivel valahogy biztosított legyek. Viszont fogalmam sincs, hogy mihez kellene kezdenem, mivel munkahelyet találni nagyon nehéz, nem tudom, hogy mit csináljak, nagyon elszomorító számomra, hogy megint úgy járnék mint az első gyermekkel. Kérem ha tud segíteni szíveskedjen. Regina
Tgyás esetében ez nem így van, gyedhez meg pont fordítva van a 2 jogosultsági feltétel. Aktuális biztosításod könnyen tud lenni, csak le kell mondani a gyedet és folytatni a járadékot ott, ahol abbahagytad. A gyedhez szükséges előzetes biztosítás az, amivel nem rendelkezel, mert a passzív gyed mindent ad, ami most fontos: egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot és szolgálati időt nyugdíjhoz, de biztosítást, ami a pénzbeli ellátásokra jogosultsághoz egy háttér, azt nem. Azt egy olyan jogviszony adna, amiben - ha épp babázóként is, de - alanya vagy egy bizonyos járuléknak, amivel a járadékkal nem vagy alanya.
Ha a gyes vége előtt szülsz, akkor egy tgyásra még jogosult lehetsz, a minimálbér után, mert annak lazábbak a szabályai, ott a passzív tgyás és passzív gyed is beszámít az előzetes biztosításba, de ezzel csak 168 napra kapsz gyesnél több ellátást, innentől csak a gyesre leszel jogosult, mert a gyednek már szigorúak a szabályai.
2 lehetőség van: vagy dolgozni kell ketteske előtt 1 évet, ennek egy része lehet táppénz is, vagy a fizetős szolgáltatásom.
Mindenekelőtt szeretném megköszönni, hogy a kismamák, anyukák, munkavállalók rendelkezésére áll és az idejébe még minket is beleprésel, hogy segíteni tudjon!
Tgyás, gyed témában fordulok Önhöz én is! :o)
Tömören az eddigi történetem:
Határozott idejű munkaviszony (közalkalmazotti): 2010.12.31-ig.
1. Gyermekem születésének ideje: 2010.11.16
Tgyást kaptam: 2010:11.16-tól 168 napig, majd azt követően gyedet kapok passzív jogon volt munkáltatómon keresztül, akivel azóta perben állok jogviszonyom tekintetében.
2-ik babánkat tervezzük, de mivel a per kimenetele bizonytalan, ezért inkább új munkahely után néztem.
Kérdésem az lenne: hogy ha szeretném, ha maximális lenne a gyedem a második babával is, akkor mit tudok tenni, hogy ezen ellátásokra ismét jogosult legyek?
Pl. Egyéni vállalkozóként ha tudok dolgozni megbízás alapján néhány hetet, akkor lemondva a jelenleg folyósított gyedem, majd kiváltva az egyéni vállalkozói igazolványt, majd ha befejeztem a munkát és nem kapok újabb megbízást, akkor újra tudok az első gyermekem után gyedet igényelni (természetesen, már mint egyéni vállalkozó)? Mi lesz ez esetben a következő babánál az ellátások (tgyás, gyed) alapja? A minimálbér kétszerese? Számít, hogy gyed-be vagy gyes-be szülök?
Vagy ha el tudnék helyezkedni, de mondjuk a gyermekem \"nem szeret\" bölcsibe járni, akkor azon a munkahelyen is tudok esetleg újra gyedet igényelni a próbaidő lejárta után? És ha elhelyezkedtem és közben majd újra áldott állapotba kerülök, és mondjuk a 2-ik baba születésének várható ideje: 2012. november vége lenne, de előtte valószínűleg vele is táppénzre mennék, mert már az első gyermekemmel sem tudtam sajnos végig dolgozni (kb.csak a 8 hónap elejéig), akkor miből számolnák tgyást, gyedet? Milyen esetben számolnak kevesebb, mint 180 bérezett napból napi átlagot?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
F.Kata
Jelenleg gyes-en vagyok kisfiammal, 2012 júliusra várjuk második babánkat, a szakorvos vizsgálat alapján veszélyeztetett terhes vagyok. Munkáltatómat felhívtam, azt mondta, hogy írjak egy levelet, hogy vissza szeretnék menni dolgozni, mondjam le a gyest és utána tudok menni táppénzre. Hogy működik ez a dolog? Tényleg ilyen tartalmú levelet kell írnom?
Ha a táppénz egy részét a munkáltató fizeti, akkor azt ők utalják, vagy rendezik a tb-vel és azt a részt is a tb utalja?
Várom kedves válaszod.
Segítséged megköszönve: Éva
Te a Téged megillető nettó táppénzt fogod megkapni, a táppénz hozzájárulásról határozatot kap a cég, hogy be kell fizetnie, vagy ha kifizetőhely, akkor az általa előlegezett ellátások visszaigénylésekor ennyivel kevesebbet kap vissza. Téged tehát nem érint az egészségbiztosító és a munkáltató egymás közötti elszámolása.
Figyelj rá, hogy a táppénzes papírra 9-es kódot írjanak, ez jelöli a veszélyeztetett terhességet és ennek nagyon fontos szerepe van.