Kérdezz-felelek
2-3 hónap már biztonságos, utána valamennyi ellátás csak az új bérből számítodik, a felső határokon belül. Szakbarbár 2014. 07. 10. 17:26
Leveleid között visszaolvasva felmerült bennem egy kérdés. 2008 óta vagyok munkaviszonyban 120 000 Ft a bruttóbérem.
Gyermeket tervezünk 2015 évben. Tegyük fel ha még ebben az évben megszűnik a munkaviszonyom és 30 napon belül találok mondjuk 204 000 ft bruttóval egy új állást és legalább 2 hónapot ott dolgozom , akkor az új 204 000 Ft bruttóból fogják a táppénz, thgys, gyed alapot megállapítani?
Erősítsd meg kérlek, hogy jól gondolom-e?
Köszönöm
- még 2 hónap sem kell az új helyen
- ha 30 napnál több telik el, akkor is lehet minimálbér kétszerese alapú a tgyás és a gyed, ebben az esetben csak a táppénz lesz rövidebb és kevesebb (annak szigorúbbak a szabályai) Szakbarbár 2014. 07. 10. 12:11
Párommal babát tervezünk jelenleg. Segítséget szeretnék kérni hogyan lehetne maximális gyedem, relatíve magas táppénzem és tgyásom. A munkaviszonyaim a következőképpen alakultak:
2013.03-2014.05-ig 114.000 Ft
2013.10-2014.02-ig 1 órás bejelentés sógorom cégébe 15.000 Ft-al
2013.02-2014.05.31-ig ugyanúgy sógorom cégébe 4 órában 100.000 Ft-al, 06.01-től megint 1 órában 15.000 Ft-al
közben fedésben főállásban egy másik cégben 02.01-től jelenleg is 118.000 Ft-al vagyok bejelentve alkalmazottként.
Ha sikerül a baba, akkor sógorom a cégében (ahol egyébként tényleges munkavégzést folytatok, tehát nem csak be vagyok jelentve munka nélkül) kb. 250.000 Ft-ra bejelentene 8 órában, a jelenlegi munkahelyemen pedig felmondanék, a főnököm se díjazná, ha terhes lennék.. Visszafele olvasgatva látom, hogy van aki hasonló szituációban volt, a kérdésem az lenne ezek alapján, hogy ha most kijelentenénk sógorom cégéből 31 napra, és utána vissza 250.000-rel úgy hogy már nincs meg a másik jelenlegi munkaviszonyom, akkor csak ez alapján kapnám a táppénzt, tgyást, gyedet? Álláskeresési járadékot nem szeretnék igényelni egyéb okok miatt, jó lenne ha anélkül is meg lehetne oldalni.
A segítséget nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Rita
Azért kell a járadék, mert ha 30 napnál hosszabb lyuk van a biztosításban, akkor táppénz csak annyi időre jár, amennyit az új helyen dolgoztál és magas bérrel is csak a minimálbér 50%-a a táppénz. Utána a tgyás és a gyed már kellemes, minimálbér kétszerese alapú, de a táppénzen többszázezret buksz.
Alternatív ötlet: ne a sógorod cégében legyen az új jogivszony, hanem legyél egyéni vállalkozó és majd beszámlázol neki. Nem kell 30 napot várni, nem kell járadékra menni és a bruttó táppénz 1/3-a sem terheli a sógort (egynéi vállalkozónál meg ilyen egyáltalán nincs.) Szakbarbár 2014. 07. 10. 10:46
06.18-án kaptam választ korábban feltett kérdésemre.
Én vagyok az, aki az első gyermek után gyedet kapok, és most a második gyermek megérkezése előtt pedig táppénzre szeretnék menni, és a két juttatást (gyedet és táppénzt) egyidejűleg szeretném megkapni.
Azt lehet-e tudni, hogy mennyivel kapok így majd többet kézhez? (2008 óta folyamatos a munkaviszonyom, amikor az első gyermekkel szülni mentem bruttó 320ezer volt a fizetésem). Most GYED alatt 115ezret utal a munkáltatóm, ehhez jönne még hozzá a táppénz összege?
Másik kérdésem az lenne, hogy egyoldalúan mondhatom-e azt a munkáltatónak, hogy szeretném megszüntetni a fizetés nélküli szabadságomat, majd 30 napot követően szeretnék kivenni két nap szabadságot, majd ezt követően táppénzre szeretnék menni? (Nyilván nem fog tetszeni a munkáltatónak, ha ezt így leírom neki egy levélben). Mennyit és mit közöljek a munkáltatóval, hogy ne mondja azt, hogy ehhez nem adja hozzájárulását? Vagy ő nem tehet semmit ez ellen?
Válaszát előre is köszönöm!
Egyelőre csak annyit írj, hogy az Mt. 133. § (1) bek. szerint bejelented, hogy a fizetés nélküli szabadságot X időpontig veszed igénybe, ezt követően kéred a felhalmozódó szabadságot kiadásának a megkezdését. X a levél feladását követő 30. nap. Aztán a szabadság kiadásának valahanyadik napján bejelented, hogy keresőképtelen lettél, viszed róla a táppénzes papírt, amint lesz, 7 nap múlva fogod kapni az elsőt. Szabadságot keresőképtelen dolgozónak nem lehet kiadni - pár hete mutattam egy jogesetet, ahol ezt az akkor mé Legfelsőbb Bíróság mondta ki -, úgyhogy le fog állni a szabadság kiadása.
Hogy a bérszámfejtő kolléga életét ne nehezítsd nagyon, a tértivevényes levél mellé hívd is fel őt vagy írj egy e-mailt, hogy tudjon róla és ne szabadságként, hanem táppénzként kezelje a távollétet onnantól. (Az infó hiányában kifizetett szabadságra járó pénzt könnyű visszavenni a táppénzből, de ennek az adminisztrálása a cég havi járulékbevallásban már nem a legegyszerűbb.)
Ha a gyed bruttó 320.000-es átlagból és legalább 180 bérezett napból lett megállapítva, akkor az 1 naptári napi nettó táppénz kb. 5.300 Ft lesz.
Mt. 133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.
(2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.
Szakbarbár 2014. 07. 10. 08:38
Egy majdnem 2 éves gyermek anyukája vagyok (született: 2012. szeptember vége), jelenleg második gyermekemet várom 2015. márciusra.
Határozatlan idejű teljesmunkaidős állásom van, melyről első gyermekem születésekor eljöttem TGYÁS-ra majd GYED-re. A GYED a kisfiam 2 éves korával lejár, és a jelenlegi terhességem miatt már nem állnék vissza dolgozni. Kérdésem, hogy mit kellene igényelnem, megbeszélnem a munkáltatómmal, hogy anyagilag a legjobban jöjjön ki a család:
1. A nagyobb gyermekem 2 éves születésnapját követően vegyem ki a szabadságokat, közben igényeljem meg utána a GYES-t, majd a szabadságok lejártával maradjak csak GYES-en szülésig?
2. A szabadságok lejárta után menjek terhességi táppénzre szülésig (ez egyébként egy korábbi császármetszés és komplikációi miatt orvosom szerint jár). Ezzel párhuzamosan járhat nekem a GYES az első gyermek után?
3. A GYED lejárta után egyből táppénzre kérjem magam szabadságkivétel nélkül?
4. Csak GYES-en legyek végig szülésig?
5. Egyéb más ötlet?
A másik kérdésem pedig, hogy jár-e a második gyermekem után a GYED, ha nem dolgoztam a két gyermek között, de folyamatos a munkaviszonyom?
Ha esetleg csak akkor járna GYED, ha dolgoznék a két gyermek között, akkor a szabadság/táppénz beszámít-e a munkába?
Köszönettel várom válaszát.
- az 1-2-nél a pár hét 2014-es szabadságra kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja
- a 3-4-nél a tgyás 2015-ös első napján aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap
Azért mondom, hogy nagyságrendilag azonos lesz mind a 4 esetben, mert az idei és a jövő évi béred között olyan nagyon nagy különbség nem lehet (bár a gyed vége után emelni kell, ha közben a többieké is emelkedett), ráadásul ha már most több, mint a jövő évi minimálbér kétszerese (ami várhatóan nem lesz sokkal több, mint az idei 203.000 Ft), akkor végképp minden mindegy.
Az egyetlen helyzet, aminél nem mindegy, hogy mi lesz a forgatókönyv, ha egyeskével 2 éves koránál előbb véget ér a gyed, mert akkor a táppénzzel és a szabadsággal lehet növelni a ketteske utáni gyedjogosultságot (ami alapesetben ennyi, mint egyeskénél.)
Táppénz és gyes akkor jár együtt, ha a táppénz előtt szabadságon vagy. Ha nem tudsz vagy nem akarsz, akkor a gyest apuka igényelje, teljes munkaidő mellé is jár neki. Szakbarbár 2014. 07. 09. 22:55
2008 óta munkaviszonyban állok.Megakarják 2014 08 hóban szüntetni a munkaviszonyomat. 2015-ben szeretnék szülni és ha addig nem tudok elhelyezkedni jogosult leszek-e THGYS-re vagy GYED-re? Lehet-e az álláskeresési járadékot akkor kérni amikor a szülés várható, hogy biztosítási jogviszonyból menjek szülni? És ha lehetne akkor az ellátások alapja a minimálbér lenne vagy a 2014 évi jövedelmem?
Köszönöm a segítséget Méry
Köszönöm az előző, alábbi választ!
Amennyiben van rá lehetőség, tudnál -akár magadat, akár mást- ajánlani olyan személyt, akivel a teherbeesés előtt és alatt ez ügyben folyamatosan tudnék konzultálni? Az ember elkeveredhet az útvesztőkben. :)
Természetesen díjazás ellenében szeretnék egy szakértői támogatót.
Köszönettel:
Szil23
Kedves Szakértő!
GYED és ellátások ügyében szeretnék tanácsot kérni.
Már több éve van bejelentett állásom, most tervezünk babát. 92 000 Ft-ra vagyok bejelentve hivatalosan. Azt szeretném megkérdezni, hogy hány hónapon keresztül kellene a munkáltatómnak és milyen összeget fizetnie (bejelentenie magasabb összegre) ahhoz, hogy a maximális gyed-et kaphassam majd? Biztosan ez függ a teherbeesés, szülés időpontjától is, de tegyük fel, hogy a teherbeesés 2014. 09-12. hó között, a szülés 2015. folyamán történne.
Köszönettel:
2015-ben induló tgyás és gyed alapja a 2014-es átlag. Ennek az évnek a felében már ócska béred volt, úgyhogy bruális összegre, bruttó 314.000 Ft-ra kéne emelni ahhoz a II. félévben, hogy maximális gyeded legyen.
Ehelyett inkább azt javaslom, hogy ha biztos lesz a terhesség, menj el valamivel több, mint 30 nap álláskeresési járadékra, majd létesíts ugyanott egy új munkaviszonyt, minimálbér kétszeresét kicsivel meghaladó bérrel. Így csak az utolsó munkaviszonyban elért átlag lesz az ellátások alapja, a minimálbér kétszeresénél több nem lehet az alap, de ez pont a maximális gyedet jelenti, meg egy bruttóba ezzel megegyező tgyást. Előbb legyen az új, próbaidőt nem tartalmazó szerződés előredátumozva aláírva és csak utána szüntesd meg a mostani munkaviszonyt, mert az ilyen 92.000-re bejelentő munkáltatókkal óvatosnak kell lenni. Szakbarbár tegnap, 13:35
TGYÁS és GYED időtartamával és összegével kapcsolatban szeretném segítségét kérni.
Jelenlegi munkáltatómnál 2010.09.14-től folyamatos jogviszonyban állok. Első kisfiam 2011.02.13-án született. 2011.02.13-2013.02.13-ig TGYÁS-on és GYED-en, 2013.02.14-2014.02.13-ig pedig GYES-en voltam. Ezen időszakok alatt máshonnan származó jövedelmem nem volt a TGYÁS, GYED és GYES kivételével. Közben terhes lettem második kisfiammal, aki 2014.04.23-án született. 2014.02.14-2014.04.23-ig munkáltatómnál kivettem a szabadságokat. Ez alatt az időszak alatt kapott jövedelmem 466.844 Ft. Bruttó havi munkabérem 205.000 Ft.
Ismerőseim azzal riogattak, hogy mivel nincs meg a 180 napi jövedelmem, így TGYÁS-ra és GYED-re is csak 30-40.000 Ft körüli összeget fogok kapni, mert, hogy a szabadságra kapott jövedelmemet osztják majd el 180 nappal. (TGYÁS igénylés még csak most van folyamatban, így még TGYÁS-t sem kaptam, nem tudom annak az összegét sem) Kérdésem az volna, hogy ez igaz-e?Illetve, hogy körülbelül nagyságrendileg mennyi TGYÁS-t és GYED-et kaphatok? Valamint még azt szeretném tudni(jól gondolom-e a fenti információk alapján), hogy a 24 hét TGYÁS-ra, és gyermekem 2 éves koráig a GYED-re egész biztosan jogosult leszek-e?
Segítő válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.
Bea
180-nál kevesebb bérezett nappal a tgyás alapja a kevesebb napból számolt átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Nálad teljesen lényegtelen, hogy a minimálbér kétszereséből, 203.000-ből vagy a tényleges béredből, 205.000-ből számolódik a tgyás - az előzőek szerint 203.000 után lesz megállapítva. A gyed alapja ugyanennyi.
Gyedet ketteske 2 éves koráig fogsz kapni. A tgyás a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül nettó 121.000 Ft lesz, a gyed pedig nettó 105.000 Ft, ez idén a maximumot jelenti. Jövőre már nem, mert megreked ezen a szinten, nem tart majd lépést a minimálbér növekedésével. (Csak a +180 napból megállapított gyedek emelkednek.) Szakbarbár 2014. 07. 09. 22:27
GYED és ellátások ügyében szeretnék tanácsot kérni.
Már több éve van bejelentett állásom, most tervezünk babát. 92 000 Ft-ra vagyok bejelentve hivatalosan. Azt szeretném megkérdezni, hogy hány hónapon keresztül kellene a munkáltatómnak és milyen összeget fizetnie (bejelentenie magasabb összegre) ahhoz, hogy a maximális gyed-et kaphassam majd? Biztosan ez függ a teherbeesés, szülés időpontjától is, de tegyük fel, hogy a teherbeesés 2014. 09-12. hó között, a szülés 2015. folyamán történne.
Köszönettel:
Ehelyett inkább azt javaslom, hogy ha biztos lesz a terhesség, menj el valamivel több, mint 30 nap álláskeresési járadékra, majd létesíts ugyanott egy új munkaviszonyt, minimálbér kétszeresét kicsivel meghaladó bérrel. Így csak az utolsó munkaviszonyban elért átlag lesz az ellátások alapja, a minimálbér kétszeresénél több nem lehet az alap, de ez pont a maximális gyedet jelenti, meg egy bruttóba ezzel megegyező tgyást. Előbb legyen az új, próbaidőt nem tartalmazó szerződés előredátumozva aláírva és csak utána szüntesd meg a mostani munkaviszonyt, mert az ilyen 92.000-re bejelentő munkáltatókkal óvatosnak kell lenni. Szakbarbár 2014. 07. 08. 13:35
2013 szeptemberétöl táppénzen vagyok....leszázalékoltak...aug.29ig lehetek még táppénzen.Ha teherbe esnék ez idő alatt,akkor is megszünik a munkaviszony,vagy meghosszabitható?Illetve Rokkantnyugdij alatt leszek terhes,eleshetek-e a nyugdijtól?Válaszát elöre is köszönöm...Zsuzska
Ha marad a munkaviszony, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre, de ezek mellé ugyanúgy nem kaphatod a rehabilitciós vagy rokkantsági ellátást, mint ahogyan a táppénz mellé sem.
Rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás és gyes viszont jár együtt. Szakbarbár 2014. 07. 08. 10:27
Köszönöm az előző levelemre a tartalmas válaszát!
A 15.hétben járó kismama vagyok, jelenleg betegszabadságon.
A május havi fizetésemet a mai napig nem kaptam meg.
A szabadságomat nem adták még ki, de kifizetni se szándékozik a munkáltatóm.
A betegszabadságot sem akarják kifizetni.
Előző levélben írta, hogy "A betegszabadságot kutya kötelessége kiadni, 2 helyre is fordulhatsz".
Hová fordulhatok azt kérdezném?
A fizetésemmel kapcsolatban a Munkaügyi Főfelügyelőségen panaszt tettem.
A betegszabadság érdekében, hogy megkapjam, a háziorvostól a táppénzes papírból (hivatalos) másolatot kértem, melyet magam küldtem el az illetékes O.E.P-hez.
Tisztelettel: Kismama
Ha nem csak magában küldted a táppénzes papírt, hanem megírtad, hogy a munkáltató nem továbbította, akkor most az Egészségbiztosítási Pénztár elvileg bírság kiláásba helyezése mellett felszólítja a munkáltatót, hogy tegye a dolgát. Ha kísérőlevél nélkül küldted, akkor lehet, hogy csak Téged értesít, hogy a munkáltatónál add le az eredetit, akkor a válaszban tudod leírni, hogy ez már megtörtént, de mi a gond vele. Szakbarbár 2014. 07. 08. 10:18
2014.januártól 2014.év végéig fizetés nélküli szabadságon vagyok, külföldi munkavégzés miatt. A járulékaimat itthon is fizetem magam után. Közben terhes lettem és itthon szeretnék szülni. 2015. január 13-ra vagyok kiírva. Kérdésem, hogy ilyen esetben milyen bér után számolják ki a szülés utáni (GYÁS, GYED, GYES) juttatásokat.
Válaszát köszönöm!
Ha nem EU tagállamban dolgozol, akkor a kinti munka közben nem ketyeg az előzetes biztosítás. Ettől még meglehet a 2 éven belül 365 nap, mert 1*365 esett ki és elvileg pont megvan a másik 365, sőt januárban még valamennyi. Ami a szülés előtti itthon biztosítási jogviszonyt illeti, arra ugyanúgy szükség van ebben az esetben is, viszont ha jogosult is leszel tgyásra és gyedre, a gyed csak kb. 1 évig fog járni (a másik esetben 2 éves korig járó helyett). Szakbarbár 2014. 07. 07. 17:33
Táppénz és gyes akkor jár együtt, ha a táppénz előtt kiadatsz pár nap szabadságot, mert akkor a táppénz már gyes melletti munkából igényelt táppénzenk minősül. Ha nem az, akkor nem kaphatod egyszerre. Viszont át lehet adni apukának, akkor is, ha teljes munkaidőben dolgozik.
Az ellátásokat halmozni (2 gyest kapni) csak akkor lehet, ha legalább ez egyik gyermek idén született, úgyhogy egyelőre csak 1 gyest kaphatsz. De amint megszületik hármaska, kaphatod vele a tgyást, gyedet, gyest és valamelyik másik gyermekkel a gyest.
Az összes ellátás alapja a mostani béred lesz. Szakbarbár 2014. 07. 07. 17:28
A következő problémámban kérném a segítségét:
Jelenleg Gyeden vagyok második gyermekemmel, aki 2014.11.14.-én lesz 2 éves. Augusztus 1-től munkába állok és a gyedemet a férjem veszi át, ő fog itthon maradni a kicsivel. A férjemnek van főállása, s mellette egyéni vállalkozó is. A főállását váltja fel a gyed, s mivel most, hogy főállás mellett vállalkozik, így nem kell járulékokat fizetnie, csak 16% személyi jövedelemadót és 14% egészségügyi hozzájárulást. A vállalkozásából nincs havonta vállalkozói kivét, negyedévente fizet szja előleget és az adóévet követő év február 25-ig számol el az éves adókötelezettségével az szja bevallásában.
Kérdéseim:
1., ha az egyéni vállalkozását folytatni szeretné a gyed mellett (mert ez egy olyan tevékenység, mely havi 2-3 napot igényel), akkor kell-e járulékokat fizetnie maga után, vagy ugyanúgy, mint eddig, nincs járulék fizetési kötelezettsége?
2., mi lesz a helyzet, ha november 15-től gyesre lesz jogosult? Ugyanazok a szabályok a gyed és a gyes időszakára?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: timmix
2. A gyes is csak akkor mentesít a járulékfizetés alól, ha nem dolgozik mellette. Ott viszont legalább ez a 60 napos várakozási idő nincs. Szakbarbár 2014. 07. 07. 17:23
A bemutatkozóban írt tegeződés lehetőségét fogadva, az alábbiakban kérem szíves válaszod:
Egyszemélyes kft újdonsült tagjaként (100%tulajdonos) díjazás nélküli megbízási jogviszonyban lehetek-e ügyvezető jelenlegi tgyás/gyed (két hét múlva) mellett gyermekem 1 éves kora előtt?
Ha igen: milyen bejelentési kötelezettségem van, ha a tgyás-t ugyanezen munkáltatónál még nem tagként más beosztásom alapján, előzőleg más cégnél letöltött biztosítási jogviszonyra tekintettel kapom és a gyed kérelmezése fenti változás előtt már elindult?
A gyed összegének meghatározása mi alapján történik (netán a nulla forintos megbízást veszik figyelembe? egyéb előzményeim: „A”munkáltatónál letöltött 10 év, Említett kft-nél belépés jan.01 szülés három hét múlva, táppénzen nem voltam),
illetve módosításnak számít-e a munkakör- és tulajdonlás változása, amennyiben a gyed kérelmezése már folyamatban van, de határozatot nem kaptam még.
Netán jól érzem, hogy egyszemélyes kft ügyvezetősége, mely feladat nem terjed ki a cég bevételszerző tevékenységére, csupán aláírásokra (ki-belépés, mérleg elfogadása, szabadság engedélyezés…)szorítkozik, mégis személyes közreműködésnek számít és így nem ad jogosultságot gyed-re a gyermek 1 éves kora előtt?
S ha szabad még egyet kérdeznem:
(Esetemben a régi és az új számítást is elvégezték tgyás megállapításakor) A közelgő gyed számításánál már meglesz a szüléskori munkáltatónál a 180 napnyi biztosításom, tehát a munkaszerződésből fognak számítani, vagy a januári három hetes tényleges jövedelemből? S ez esetben az elért jövedelmet a ledolgozott napok számával „párosítva” számolnak?
Hihihi, remélem a fáradozásért cserébe lehetett az ügyem picit csemege a részedre.
Válaszod előre is megköszönve fogadd legmélyebb elismerésem lelkességed, precizitásod, méltányosságod iránt!
Dédnagyszüleim pici falujában erre mondtak ilyesmit: Isten tartsa meg jó szokását!
Tisztelettel és köszönettel,
egy tudatlan nőszemély
Több jogviszony esetén mindegyikben rendelkezni kell külön-külön az előzetes és az aktuális biztosítással és akkor több helyről is járhat ellátás, mindenhonnan az adott helyről kapott jövedelem alapján. Egymásba nem kavarnak be. Ha nem adod be az igényt tgyásra és gyedre erről az új helyről is, akkor nem fogják elutasítani előzetes biztosítás hiányában, a másik jogviszonyban, a munkaviszonyban pedig a normál szabályok szerint állapítják meg.
Ha jól értem, akkor a jelenelegi munkaviszonyban január 1-től folyamatosan dolgozol. Ebben az esetben a tgyásnak az utolsó 180 napi jövedelem lesz az átlaga, a jövőre indulóp gyenek pedig a 2014-es, csak a bérezett napok számával osztott, bérből számított átlag. Szakbarbár 2014. 07. 07. 06:31
2010. jan. 15. e óta folyamatos munkaviszonyom van bruttó 230.000Ft a havi keresetem harmadik babámmal vagyok 7 hetes terhes 2015, februárra vagyok kiírva, ha ebben az évben szeptembertől táppénzre mennék, a gyed-emet ez befolyásolja?
Köszönettel.
Dina
Köszönöm a korábbi válaszod. Én vagyok, aki 2013.03.01. napjától dolgozok A Kft.-ben (8 órás), majd a tulajdonos 2014.02.20. napjától a munkaidőmet napi 6 órára változtatta és ezzel egyidejűleg bejelentett a B Kftjébe napi 2 órába egy statisztikai elvárás miatt. Abban kérném megerősítésed, hogy jól értelmezem-e a válaszod egy mondatát.
Csak a C Kft-jébe tud 8 órásként bejelenteni, mivel az A és B Kft.-ben csak 6-2 dolgozók lehetnek. Ha a C Kft-be 10.01. napjával tudna áttenni a korábbi kettő 09.30-i megszűnésével, akkor ebben az esetben nem kell előtte a 31 nap álláskeresési? Ott pedig ha november 1. napjától TP-re mennék, akkor az új jogviszony átlagkeresete alapján állapítanák meg a TP összegét, figyelembe véve a napi felső határt 6.766Ft?) Köszönöm előre is a választ.
Ezt ebben a formában azért ne csináld, mert veszélyes, tessék legalább 2 hónapot eltölteni az új munkaviszonyban és majd csak utána menj táppénzre. Maximális táppénzhez - ami értelemszerűen maximális gyedet is jelent, hiszen utóbbi az alacsonyabb - 2 év folyamatos biztosítást feltételezve bruttó 340.000-es bér kell. Szakbarbár 2014. 07. 05. 00:13
2012 04.04 óta van folyamatos 8 órás munkaviszonyom egy egyéni vállalkozónál.
2013-ben a bruttó fizetésem 114.000 Ft volt, 2014 januártól ez 118.000 Ft-ra emelkedett.
2014. 04.28-án a tudtom, beleegyezésem nélkül módosították a munkaszerződésemet napi 4 órára illetve 59.000 Ft-ra.
Erről 2014. 06.17-én akartak velem munkaszerződést aláíratni, amit én nem fogadtam el, s nem írtam alá, mivel 14 hetes kismama vagyok! 2014 december 29-re vagyok kiírva, tudom hogy a Gyednél az előző évi átlagkeresetek nézik, s ez esetben pár nappal később érkezik a baba, akkor a 2014-es évi keresetem számít.
Ezek után visszamenőlegesen a NAV-nál javították a munkaviszonyomat 8 órára, de nem hajlandóak magasabb járulékot fizetni, ezért kénytelen voltam
betegszabadságra menni 2014.06.23-28.-ig. Június 30-tól a nőgyógyászom javaslatára írtak ki innentől fogva folyamatosan.
A betegszabadságot a munkáltatóm nem akarja kifizetni! 28 éves vagyok, időarányosan is számolva járna szabadság is.
Mind ezeket fölözve, megfenyegetett avval, ha nem szállok bele vagy fizetem ki azt a járulékot amit utánam kell fizetniük, akkor megszünteti a vállalkozás, hogy ne kelljen állományba tartania. S a mai napig nem kaptam meg a május havi béremet.
Hogy tudom elérni hogy a fizetésemet és a betegszabadságot illetve a szabadságot (kiadják) kifizessék?
A kismamák védelme ez esetben érvényesíthető-e, hogy ne tudják megszüntetni a vállalkozást?
Már csak abban reménykedem, hogy a NAV szerint amíg bértartozása van felém addig nem tudja a vállalkozást megszüntetni.
Mi tévő legyek ha megszünteti a vállalkozást?
Köszönöm előre is válaszát!
Azt kéne eldönteni, hogy itt akarsz maradni és a minimálbér után akarsz ellátást kapni, vagy keresel valakit, aki bejelent magasabb bérrel és akár maximális gyedet is kaphatsz. Ha ilyen ismerősöd nincs, lehetsz Te magad is egyéni vállalkozó.
Ha az A verziót választanád, akkor küldök egy jogesetet a munkáltatónak, hogy ne gondolja azt, hogy a vállalkozás megszüntetése megoldja minden problémáját. Régi, azóta másik Mt-nk van, az egyéni vállalkozást is másik törvény szabályozza, de az eset lényege ma is ugyanaz: a munkáltatód egy magánszemély, aki nem tud jogutód nélkül megszűnni, a vállalkozás megszüntetése nem számít ennek, ha vissza is adja, akkor is a munkáltatód marad, aki a felmondási tilalom miatt nem rakhat ki.
BH2004. 335.
A vállalkozói igazolvány visszaadása nem jelenti a munkáltató jogutód nélküli megszűnését [Mt. 73. §; 1990. évi V. törvény 13. § (1) bekezdés a) pont].
A jogerős ítélet kihirdetése 2002. január 1-je után volt, ezért a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a 2001. évi CV. törvény 9. §-ával, valamint 12. §-ával módosított, illetve megalkotott Pp. 270. §-ának (2) bekezdése és 273. §-ának (1) bekezdése alapján bírálta el.
Az alperes a felülvizsgálati kérelmében az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvénybe ütköző jogszabálysértésnek minősítette azt a jogerős döntést, amellyel a megyei bíróság a felperes munkaviszonya fennállását állapította meg nála arra tekintet nélkül, hogy egyéni vállalkozói igazolvánnyal már nem rendelkezik. Elvi kérdésként - tartalmilag - azt jelölte meg, hogy az egyéni vállalkozói jogállás megszűnése után az ennek fennállása alatt kötött munkaviszony fennmarad-e. Az alperes felülvizsgálati kérelme az ítéletek hatályon kívül helyezésére, és új eljárás elrendelésére irányult.
A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem előzetes megvizsgálása alapján a felülvizsgálat elrendelésére nem talált alapot [Pp. 270. § (2) bekezdés].
A nem vitatott tényállás szerint a felperes az 1994. január 24-én létesített munkaviszonya alatt 1996. november 8-áig végzett munkát, ezután 2002. április 8-áig gyermekei születése folytán szülési és fizetés nélküli szabadságon volt. Az alperesnél eredménytelenül jelentkezett munkavégzésre, aki 2002. június 28-án részére azt igazolta írásban, hogy a munkaviszonya 1994. január 4-étől az egyéni vállalkozói engedély visszaadásáig, 1998. július 6-áig állt fenn.
A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a jogerős ítélet helytálló jogi érvelést tartalmaz arról, hogy a felek között fennálló jogviszonyt nem érintette az alperes vállalkozói engedélyének visszaadása. A munkaszerződést az alperes természetes személyként kötötte meg a felperessel, a munkajog szabályai szerint az alperes e minőségében munkáltató lehet (Mt. 73. §). A munkaviszony - egyebek mellett - a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével szűnik meg [Mt. 86. § b) pont]. Az adott esetben a munkáltató megszűnését nem jelenti az a tény, hogy az alperes a vállalkozói igazolványát az 1990. évi V. törvény 13. § (1) bekezdés a) pont alapján visszaadta. Ez a jogszabály a visszaadáshoz csupán az egyéni vállalkozói tevékenység gyakorlása jogának megszűnését fűzi, azonban nem tartalmaz munkajogi rendelkezést a munkáltatói minőség megszűnéséről.
Helytállóan hivatkozott az elsőfokú bíróság arra, hogy az alperesnek az Mt. 73. § szerint a munkáltatói jogalanyisághoz szükséges jogképessége fennmaradt, továbbá megfelel a törvénynek a másodfokú bíróságnak az a következtetése is, hogy valamely tevékenység egyéni vállalkozási formában való ellátása a munkaviszony fennállása, illetve megszűnése körében nem értékelhető. A fentiek miatt a jogerős ítélet nem jogszabálysértő, továbbá az idézett jogszabályoknak megfelelő állásfoglalást tartalmaz a perbeli elvi kérdésről. Eszerint a vállalkozói igazolvány visszaadása nem jelenti a (természetes személy) munkáltató jogutód nélküli megszűnését, következésképpen ezáltal a munkaviszony nem tekinthető megszűntnek.
Ezért a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 273. §-ának (1) bekezdése alapján elutasította. (Legf. Bír. Mfv. E. 10.415/2003. sz.).
A B verzióval, illetve annak a vállalkozós részével a fizetős szolgáltatásom foglalkozik. Szakbarbár 2014. 07. 04. 23:59
2014. 04 óta GYES-en vagyok, mert a munkahelyem nem akart visszavenni. (7 éve dolgozom már ott) Most 7 hetes terhes vagyok és szeretném a szabadságomat kivenni, aztán táppénzre mennék. Módosíthatja-e a szerződésemet 8 óráról 6-ra, vagy 4-re? Vagy jobban járnék, ha az apa venné át a GYES-t és rögtön táppénzre mennék?
Köszönöm a segítségét!
Ha apuka igényli a gyest, akkor egyszerűen és azonnal, szabadság közbeiktatása nélkül is igényelhesz táppénzt. Ha Te szeretnéd kapni a gyest és a táppénzt együtt, akkor ahhoz pár nap szabadságot ki kell előbb venni. Apuka addig lehet gyesen, amíg ketteskével tgyást igényelsz. Akkor vissza lehet és kell is venni tőle, mert csak egy kézben lehet párhuzamosan több ellátás. Szakbarbár 2014. 07. 04. 23:42