|
Kérdezz-felelek
Nagy örömmel látom, hogy milyen készségesen segít mindenkinek, ritkaság manapság az ilyen. Én feltettem pár hónapja kérdéseket az állami TB ügyintézőknek, 2embertől két különféle választ kaptam, mikor pedig e-mailt írtam törvényeket és paragrafusokat másoltak be. Állítólag személyesen sem jártam volna jobban.
Az én történetem a következő:
2015.02.10-re vagyok kiírva az első babámmal.
Folyamatos jogviszonyom volt 2013.06.30-ig Br. 125 000Ft
2013.07.23-2013.10.20-ig álláskeresési járadékban részesültem Br.2508Ft*90nap
(így 3hónap-ot nem járulékoltam)
2014. január.01-től Br. 84 000 a bejelentett fizetésem 4órában.
Ilyen összeg után szinte semmilyen juttatást nem kapnék, (ahogy már sokakat felvilágosított) így
2014.November 1-től átmennék a párom vállalkozásába segíteni teljes munkaidőbe Br. 210 000-ért, januártól pedig szülési szabadságra mennék vagy betegállományba.
Ilyen feltételek mellett hogyan alakul a TGYÁS, GYED, GYES összege és tartalma?
Hogyan adózna a párom kevesebbet, ha szülési szabadságra mennék vagy betegállományba?
Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
További szép nyarat kívánok!
Üdvözlettel: Frida
Köszönöm, szép napot!
Az lenne a kérdésem, hogy lányom 2014.08.06-án töltötte a 2 évet. 2014.08.07-étől (fizetés nélküli szabadságot visszamondtam) visszamentem dolgozni gyes mellett és töltöm a szabadságom. Kiderült kismama vagyok megint. Szabadság lejárta után eljönnék táppénzre. A gyes-t vissza kell mondani vagy jár az első gyermekem után a táppénz mellett? Esetleg lehet olyat, hogy én táppénzen, férjem gyesen van munka mellett?
Köszönöm a választ: Judit
Apuka is megigényelheti, de semmi értelme, mert a családi összbevétel változatlan, felmondási védelme nem lesz, és a tgyás kezdetével úgyis vissza kell adnia Neked a gyest.
A munkahelyemre egyenlőre a OEP-től a jegyzőkönyv érkezett, határozat nem. A munkahelyem tb ügyintézője most hivatalból meg kell kérnie h én mennyi ideig voltam gyesen az első lányommal. Ő azt mondja nekem kellet volna jelezni az államkincs fele h kapok ilyen ellátást is. Én 2011. dec 14.-én jeleztem személyesen vittem be az anyasági papírommal az ügyfélszolg. irodába anyasági kérelem mögé tűztem de akkor ügyintéző nekem semmi papírt fénymásolatot nem adott vissza. Az anyasági segélyt megkaptam arról szóló határozatot is kb 2 hétre. De a gyes leállt arról semmit nem kaptam. A munkahelyi tb ügyintéző a tgyást elindította én csak aláírtam. Mindig csak aláírtam. Most kérdezhetné h halálos ítéletemet is aláírnám szerintem igen( ha nem olvasom el). A gyesről lemondásomat is csak a gépembe találtam meg mert abban az időben több ügyet is intéztem a nagyobbik lányommal s a gépbe dátum szerint meg van. ( a nagyobbik lányomat a 2. férjem örökbe fogadta neve változott s ezt is mindenhol jeleztem írásba postán. A család neve változott erről megküldtem a tbhez a szükséges papírokat, csak a neve változott s ebből kifolyólag vagy ezt sem tudom igazán, a kislány Taj kártyája érvénytelen volt tehát a név változás után úgy nézet ki a dolog h a lányom halottnak volt nyilvánítva. Ezt úgy tudtuk meg h elvittem a gyereket az orvoshoz s ott az orvosnak e rendszer nem mutatott Zöld lámpát tehát mindenféle képen tbhez kellett fordulnom. Én ezt csak azért írom h valami még sincs rendbe a tb-vel,OEPpel vagy a rendszerrel nem is tudom. Itt papírok keverednek el.)
Tehát a munkáltatóm fel én ezt nem jeleztem.
Pontosan : 2011.10.31-ig volt eöcsp és gyes. Az orvos igazolást én már csak 2011.11.07.-én küldtem el Magyar Államkincstárhoz. 09-én már szültem. Ez a dátum automatikusan meg hosszabította a gyest s eocspt. 12.14-én jeleztem de ezt a papírt most jelenleg nem találják.
Tehát mind a két ellátást kaptam. Ha meg lesz a határozat én pontosan elküldöm neked. Szeretném kérdezni ilyenkor ilyen esetben méltányossági elengedés, mérséklés v részlet fizetés lehet e ? Én kb 130000 bruttot fogok kapni. Üssem a vasat h keressék a papírt? Milyen lehetőség van még?
Az eggyel alattad lévő válaszban megjelöltem a jogszabályi helyet, amire hivatkozva méltányosságból lehet kérni a visszakövetelt összeg elengedését.
Amit spontán megpróbáltál, az a méltányosságból történő elengedés. Jogszabályi alapja: Ebtv. 72. § (1) A magánszeméllyel szemben jogalap nélkül felvett, illetőleg igénybe vett ellátás visszatérítése, illetőleg megtérítése címen fennálló követelést az egészségbiztosító méltányosságból mérsékelheti, elengedheti, vagy részletfizetést engedélyezhet.
Megvannak az eljárási határidők, ez egy nem egyszerű esetnél mindig több szokott lenni. Valami történni fog, amiről határozatban értesülsz, legyél türelemmel.
Két ellátás akkor jár, ha az egyik baba 2013. dec. 31. után született. Nálad erről nincs szó. Te választhatsz, hogy melyik gyerme után kéred a gyest, tehát csak egy gyest kaphatsz.
Kislányom után aug. 29-én lejár a gyedem, második babánkat várjuk.Legjobb döntés nekünk ha elmegyek gyed lejárta előtt táppénzre ( 9-es kóddal). Kérdésem pedig az lenne,hogy meg kell-e szüntetnem a gyedet vagy mehet egyszerre a két ellátás?Munkáltatóm tb kifizető hely, már jeleztem,hogy kérném a fizetetlen szabi megszüntetését.
Köszönöm válaszát
Tímea
2010.11.18-2013.09.23-ig volt közalkalmazotti munkaviszonyom. Kislányom 2013.05.22-én született. 2012.11.12-től táppénzen voltam a szülésig, aztán 2013.05.22-2013.11.05g tgyást kaptam, 2013.11.06-2015.05.22-ig passzív gyeden vagyok. Ismét babát várok, aki várhatóan 2015.03.15-én születik meg. Szeptember 1-től munkába szerettnék állni megbízasi szerződéssel, heti 2x3 órában, brutto 300 ft-os órabérért. A kérdésem az lenne, hogy mire leszek jogosult a második gyermek után!
Jelenleg GYED-en vagyok első gyermekemmel, rendelkezek több, mint 365 nap biztosított jogviszonnyal a születése előtti időből. 2015.02.02-ig tart a GYED-em, és 2015.02.10-re várom a második gyermekem, veszélyeztetett terhes vagyok.
A munkaköröm megszüntette a munkáltatóm, mikor az első gyermekem megszületett, de a munkaviszonyom a védettségem miatt nem tudta.
Most írásban bejelentettem, hogy ismét várandós vagyok, így, ha jól tudom, ismét védett vagyok a felmondástól.
Kérdésem az lenne, hogy kérhetem-e ez esetben a fizetés nélküli szabadság megszüntetését (30 nap múlva) és a
felgyülemlett szabadságom kiadását, majd a veszélyeztetett terhesség miatti táppénzre vételemet?
Ezt köteles is kiadni, állományba venni a munkáltatóm vagy megtagadhatja arra hivatkozva, hogy nincs munkaköröm? Ha kiadja a szabadságom milyen összegű ellátást fogok kapni, ha nincs munkaköröm? (a régi munkakörömhöz kapcsolódót?- közalkalmazotti munkaviszony)
Válaszát köszönöm
Ha kivetted a szabadságodat, akkor - ha keresőképtelen vagy - minden további nélkül tudsz táppénzt igényelni.
A követező tgyás és gyed alapja a mostani béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha szabadságon leszel valamennyit, akkor abból számolnak átlagot, ha nem lennél, akkor pedig az aktuális szerződés szerinti bért veszik alapul. A végeredmény gyakorlatilag azonos.
Köszönettel:Nikoletta
Ha terhesen leszel, akkor vagy a táppénzt kéred a gyes helyett, amit meg apuka tud megigényelni, vagy kaphatod a kettőt együtt, ha a táppénz előtt a fizetés nélküli szabadságot megszakítod. A legegyértelműbben pár nap fizetett szabadság kivételével lehet megszakítani.
2005 augusztusban született első lányom. 2011 novemberében a második lányom. Az első lányomról kiderült 2008 novemberében laktóz intoleráns. Ez az időtől folyamatosan emelt összegű csp. és gyest kaptam. Mellette dolgoztam is a munka helyem. A munkáltatóm tb kifiz hely működik. 2011 novemberében megkaptam az anyasági támogatást,tgyásban is részesültem és gyedben is. most jelenleg gyesen vagyok 2014 novemberig. De a tgyás és a gyed idejére is folyósították az első lányom után a gyest. A gyest az államkincstártól kaptam, a tgyás és a gyedet a munkahelyemről. Most jeleztem a munkáltatómnak hogy vissza szeretnék menni,de előbb kérjem ki az igazolást az államkincstártól hogy a cég igénybe tudja venni utánam gyesről visszatérő anyuka után a járulék kedvezményeket. Ennek folyományaként elindult a lavina.
1. a munkahelyemen a tb ügyintéző a gyed után elszámolta a 9000 Ft-os bérkiegészítést.(Nem én vettem igénybe a családi kedvezményt a férjem)
Ezt az összeget a gyed idejére járót vissza kell fizetnem Kb 160000Ft (ezt a munkáltatóm kifizeti de ezt nekem vissza kell fizetnem a munkáltatómnak több hónapi törlesztéssel)
Most 2014 januárjától jött az új család támogatási rendszer h gyes mellé már jár a tgyás és gyed is.
Az állam kincstárnál nincs egységes rendszer? S így évek után próbálják visszahajtani amit ők kifizettek szándékosan vagy véletlen! Kérem az Ön segítségét abban h mi módon tudom elintézni jogi kiskaput lehetőséget hogy ne kelljen a gyest vagy a gyedet visszafizetni. Nem kaptam soha levelet hogy nem jár az egyik vagy nem jár a másik. Kérem a segítségét!
ez mit jelent? a gyed ugyanúgy jár? és ha kivettem a szabikat (kb. 1 hónap) elmennék táppénzre veszélyeztetett terhesként akkor járna a gyed és a táppénz is?
És kötelező bejelenteni,hogy terhes vagyok ha visszamennék dolgozni?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Üdv:L.né Edit
Ha megszakítod - hamarabb befejezed - a fizetés nélküli szabadságot, akkor azt 30 nappal korábban be kell jelenteni, de a munkavállaló javára bármikor el lehet térni, úgyhogy ha meg tudod beszélni a munkáltatóval, akkor akár egy nem lezárt hónap elejéig visszamenőleg is meg lehet oldani és akkor rögtön táppénzre is tudsz menni.
2007. november óta van munkaviszonyom egy cégnél. 2009. júliustól TGYÁS-on voltam, majd GYED-en, majd 2011. júniustól újra TGYÁS-on, GYED-en, majd GYES-en (idén júniusban töltötte a legkisebb a 3-at). Januárban derült ki, hogy úton van a pocaklakó, nagyon rosszul voltam, nem tudtam volna bejárni dolgozni. Az OEP-nél azt tanácsolták, hogy pár napra vegyen vissza a munkáltató és menjek táppénzre, hogy jogosult lehessek TGYÁS-ra, GYED-re, így április végétől jártam a háziorvoshoz, a papírokat mind eljuttattam a könyvelőnek. Nemrég derült ki, pedig többször beszéltem telefonon a főnökömmel és a könyvelővel is, hogy az OEP-hez még mindig nem jutottak el a táppénzes papírjaim - a könyvelő azt mondta, hogy elektronikusan küldte el, így végül én postáztam az OEP-nek az eredeti papírokat, de hiányzik még mindig (3 hete kérem a könyvelőt) a foglalkoztatói igazolás, anélkül az OEP nem fogja a táppénzt utalni. 2 hét múlva szülök és nagyon tanácstalan vagyok, hogy mit csináljak. A könyvelőt nem tudom elérni, telefont nem veszi fel, e-mailre nem válaszol, a főnököm is pont most ment szabadságra. Arra számítottam, hogy ez rendben lesz és hogy a szülés napjától majd mehetek újra TGYÁS-ra. Ilyenkor vannak jogaim? Vagy ez helyrehozható? Nem csúszunk ki az időből? Mi van akkor, ha arra a pár napra sem vettek vissza?
A másik kérdésem az lenne, hogy GYET és GYED a GYED-extra értelmében együtt igényelhető-e?
Köszönettel,
Edit
Ha a szakig szerv nem látja, akkor nem lett elektronikusan beküldve. Egyébként lehet, hogy tényleg beküldte, de nem nézte, hogy jött egy hibaüzenet arról, hogy csak külön procedúrában regisztráció után fogadják be, egyébként visszadobják. (A könyvelő részéről a normál ügyfélkapus regisztráció és meghatalmazás ehhez nem elegendő.)
A tgyással nem érdemes foglalkozni addig, amíg a táppénz nem rendeződött - egy háznak a 2. emeletét sem lehet felépíteni addig, amíg az 1. nincs kész.
Tapasztalatom szerint a leggyorsabb sikert azzal lehet elérni, ha folyamatosan a könyvelő/cég nyakára jársz. Mindenképpen személyesen, lehetőleg egy türelmetlen gyerekkel együtt (2-vel még jobb), erre az általános reakció az, hogy itt a papír, csak hagyd már békén. Ragaszkodj hozzá, a kezedbe adják a foglalkoztatói igazolást és majd Te beküldöd/beviszed, mert akkor garantáltan be is ér. Mondd, hogy ha tényleg megcsinálta már egyszer, akkor egyszerűen csak nyomtassa ki az ÁNYK-ból, aláírni meg akárki aláírhatja, mert az van ennél a résznél, hogy a foglalkoztató vagy megbízottja aláírása.
Gyet és gyed nem jár együtt, de nem is tud olyan helyzet lenni, hogy a kettő egyszerre legyen érdekes, mert gyed 2 éves korig jár, gyet meg a legkisebb 3 éves korától. Ha esetleg gyest akartál írni, akkor a ketteske utáni gyes és a hármaska utáni tgyás, illetve gyed igényelhető együtt.
A kérdésem a következő: gyermekem 2012-ben született jelenleg 19 hónapos és én szeptemberben megyek vissza dolgozni. Augusztustól már állományban vagyok-szabadságom töltöm. Azt szeretném kérdezni hogy a szabadság idejére is jár-e a Gyed extra vagy csak a tényleges munkábaállástól. Válaszát előre is köszönöm!
Üdv. Andrea
Kérdésem a következő lenne: jogosult vagyok-e magasabb összegű családi pótlékra, ha igen milyen papírokkal tudom igényelni. Válaszát köszönöm
Edit vagyok megint, tegnap írtam már.Köszönöm a gyors választ.Csak még egy kérdés....ezek szerint a Tgyásba nem számít bele a táppénzes decemberi hónap?
Vagy ha igen, akkor mennyivel lenne több a Tgyás, ha mégis csak januártól lennék táppénzen?És a 4070 Ft-os táppénz már nettó?
Nagyon köszönöm!!!
Üdv,Edit
Mindig nettót írok, mert mindenkit az érdekel.
Kisfiam július 27-én múlt 2 éves, 2. gyermekünket 2015.január végére várjuk. A GYES-t nem igényeltem meg, 9-es kóddal táppénzre mennék júl.28-tól kezdődően, a papírt jövő héten adnám le. Úgy tájékoztattak, hogy ehhez meg kell szakítani a fizetés nélküli szabadságot és felhalmozódott szabadságnapjaimat vagy kivehetem most, a táppénz előtt, vagy csak a 2.gyermek után való munkába állás előtt. Én utóbbit választanám, de több helyen olvastam, hogy legalább egy napra szabadságot kell kivenni a táppénz előtt, de ilyen információ nem érkezett a munkahelyemről. További kérdésem lenne, hogy a táppénz mi alapján kerülne számításra: a szerződés szerinti munkabérem alapján avagy az előző években kapott TGYÁS illetve GYED alapján számítják- e a 60%-ot.
Válaszát előre is köszönöm!
Ha egyetlen bérezett napod sem lesz, mert a gyed vége után rögtön táppénzre ész, akkor a táppénz alapja a gyedhez beszámító, korábbi átlag, ennek a 60%-a lesz a táppénz.
Jövő januárra vagyunk kiírva 3. babánkkal. Két 10 alatti gyemrekünk van. Tavalyi br. átlagom 52.250, idei 59.000 lesz. Ha aug. 1-től elmegyek táppénzre veszélyeztetett terhesség miatt, mennyi lesz a gyás, gyed ha januárban születik, és mennyi ha korábban, már idén megszületik?
Köszönöm!
Idén induló tgyás havi nettó 31.000
Jövőre induló tgyás havi nettó 35.000
Mindenképpen jövőre induló gyed (amiből több közteher jön le) nettó 31.000.
A táppénz semmit nem befolyásol, mert nem számít bele az átlagba. Ha 7 hónapot dolgozol, akkor a 7 havi bért osztják a 7 hónap naptári napjainak a számával.
A héten megszűnt a munkaviszonyom munkáltatói felmondással, nagyjából akkora összeget kaptam, mint amit írtál, viszont az új munkalehetőség mégsem úgy alakult, ahogy vártam. Így lenne még egy kérdésem, a gyes mellett munkanélkülire lehet-e menni vagy csak úgy, ha apuka átveszi a gyest?
Köszönettel: Éva
Kisfiam augusztus 9.-én lesz 2 éves, most 2. babánkat várjuk, ő 2015 januárban fog megérkezni. Augusztus 10-től szabadságon leszek, majd szeptember 2.-tól 9-es kóddal táppénzen. A kérdésem az lenne, hogy így, hogy a táppénz előtt van szabadság is, igényelhetem én is a GYESt, vagy azt mindenképpen a férjemnek kellene, mert én nem kapom meg?
Anyagilag van különbség (következő TGYAS, GYED tekintetében) a között, hogy így oldjuk meg szabadsággal, vagy jobb lenne GYED után rögtön táppénz, szabadság nélkül?
Válaszát előre is köszönöm!
Pár hét táppénzzel a tgyás és a gyed alapja a csak az ebből számított átlag, 0 bérezett nappal pedig a szerződés szeriti bér lenne, mindkét esetben minimálbér kétszerese felső határig, tehát nincs különbség a végeredményben, hiszen a szabadságra a szerződés szerinti béredet kaptad.
Azt szeretném kérdezni, ha valaki több éves jogviszonnyal rendelkezik, és februától-júliusig táppénzen van, és augusztustól februárig dolgozik, annak jár-e márciustól 6 hónap táppénz, vagy ilyenkor csak (08-02) 6 hónap biztosítási jogviszonya van és az elmúlt egy évben 6 hónapot igénybe vett, ezért nem jár?
Illetve, ha valaki egy év alatt 10 hónapot vesz igénybe, majd dolgozik 3 hónapot, annak jár-e ismételten 3 hónap táppénz?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.