Kérdezz-felelek
230 nap munkanélküli ellátásra vagy jogosult, ha ennek a folyósítása alatt szülsz, akkor járni fog a tgyás és a gyed is, 2007-ben induló ellátások a 2006-os átlag után. Előzetes biztosítási időd a munkanélküli vége után 1,5 belüli szülésnél rendben van (akkor még pont van az előző 2 évben 180 nap biztosítás), úgyhogy akkor csak gyorsan biztosításba kell kerülni, pl. úgy, ahogy írtad. Járulékfizetés csak a bér után van, tgyás, gyed, gyes alatt pedig nincs bér.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 10:06Tavalyi bruttó 5.195.000 Ft-ból a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 217.000 Ft körüli táppénz és tgyás várható. Érdemes egészen a szülésig táppénzen maradni, hogy minél később kezdődjön el a maximált gyed. A táppénznek abból a szempontból nincs jelentősége, hogy nem számít bele az átlagba, tehát ettől még ugyanúgy maximális lesz a 2007-ben induló gyeded, azért lenne mégis érdemes legalább június végéig dolgozni és 180 bérezett napot összehozni, mert ha pár év múlva gyed után, de még újabb 180 bérezett nap produkálását megelőzően, pl. ketteske előtt táppénzre mennél, akkor nem mindegy, hogy +180 nappal a tényletes magas átlagkereset éled fel a táppénz alapjául vagy -180 nappal a minimálbér kétszerese. Sorrend ahogy Te is tudod, más ellátás vagy kedvezmény nincs. Az ellátások igénylésével kapcsolatban részletes információkat találsz a honlapon.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 10:01Elnézést, de ez most meghaladja a képességeimet. 1-2 részinfót tudnék, de azzal nem mentek semmire, a nagyjából meg butaságot inkább nem mondanék.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 10:01Tavalyi bruttó 118.000-es átlagból nettó 79.000 körüli tgyás várható. A gyedhez sajnos elég alacsony lesz az átlagod, mert 1 havi 118.000 mellé 3 hétnyi 80%-os betegszabid van, ami így nagyon rontja az átlagot, ebből nettó 67.000 körüli gyed néz ki. Ha el lehetne érni egy egyszeri, 40.000 Ft-os jutalmat, ami idén van kifizetve és januárra vonatkozik (nem hosszabb időszakra), akkor abból maximális gyed lehetne. A tgyás és a gyed igénylésével kapcsolatban részletes információkat találsz itt a családineten, a kisokosban. Terhesség alatt csak a táppénz van, más juttatás nincs. A szülés utániakról szintén részletesen olvashatsz a honlapon.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:35Idén a gyes mellett - ha a gyermek 1 évesnél idősebb - teljes munkaidőben is lehet dolgozni. Ha nagyon akarsz dolgozni, dolgozz, de a következő tgyáshoz és gyedhez egyetlen napot sem kell dolgoznod, az így is jár, 0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese után. A gyes adóterhet nem viselő járandóság, ami azt jelenti, hogy egyszer leadózod a többivel együtt, utána meg levonod a rá jutó adót. Ha a bér és a gyes együtt a 18%.-os sávban lesz (1.550.000 Ft-nál kevesebb), akkor ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy teljesen adómentes, mert a +18% és a -18% üti egymást és a végredmény nulla. Ha viszont ennél több a béred, akkor 36%-kal adózod le és csak 18%-ot vonsz le belőle, úgyhogy ilyenkor plusz adót jelent a gyes, havi 4.644 Ft-ot (25.800*18%különbség) Ha ez a helyzet, akkor vagy úgy kéred a havi adóelőleg levonását, hogy ezt vegyék figyelembe, és akkor a havi nettód lesz kevesebb, vagy vonják az adót, mintha csak a bér lenne és a bevallásban rendezed a visszafizetnivalót.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:35A béredet annyival kell emelni, amennyivel a többieké is emelkedett közben. Ha visszamész, a szabadságodat már az új bérrel kell elszámolni. Ha 0 bérezett nappal szülnél, akkor a tgyás és a gyed alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne. Ha gyes után szülsz, akkor lesz valahány bérezett napod, ennek az átlagnak, de legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70%-a lesz a tgyás és a gyed. Nagyon vigyázz rá, hogy nehogy csak a 80%-os betegszabiból legyen tényleges jövedelmed, mert az nagyon kevés, tehát ne csináld azt, hogy gyes után rögtön betegállomány. Adasd ki előtte az összes szabit, jó esetben ezzel kihúzod a -28. napig (2007-re is fog járni szabi, azzal is számolhatsz), ha nem, akkor jön a táppénz előtt a 80%-os betegszabi, ami viszont le fogja húzni az átlagot, de minél több szabadság van mellette, annál kevésbé, úgyhogy erre kell törekedni. Ha lesz egy munkáltató, akinél el tudsz lődörögni 5 napot, akkor tudok én neked ebből maximális gyedet is csinálni, de erről csak akkor van értelme beszélni, ha már úton van ketteske.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:35Előszöris beszéljünk egy kicsit ezekről a dátumokról, mert lehet, hogy ez a kulcs a megoldáshoz. A próbaidő maximum 3 hónap, vagyis ha május 2-ig nem mondják, hogy vége, akkor május 3-én már egy nem próbaidős, határozatlan idejű szerződésed van, amit a terhesség miatt nem lehet megszüntetni, mert a terhesség felmondási tilalom. Ha nem Te írtad el a dátumot, hanem valóban így szerepel a munkaszerződésben, akkor játssz arra, hogy kérd azt, hogy legalább addig a bizonyos május 4-i időpontig dolgozz. Amikor 4-én közlik, hogy próbaidő alatt megszűntetik a munkaviszonyt, akkor pedig felvilágosítod őket, hogy már 2 napja lejárt a próbaidő. Ha ennek ellenére mégis megszűntetik a munkaviszonyodat, akkor irány egy ügyvéd, majd bíróság, ez olyan tiszta ügy, hogy nem kétséges a kimenetele. Ha szerencséd van, akkor a bíróságot meg lehet spórolni, mert az ügyvéded meggyőzi őket, hogy az nekik nagyon drága lenne (minimálbér utáni táppénz 1/3 helyett járulékokkal növelt bért kell fizetni, plusz a perköltség meg a többi)
Ha nem akarsz ennyire agresszív lenni, akkor egy passzív tgyásra jó lehetsz, mert a munkaviszony megszűnése után 90 napig kaphatsz passzív táppénzt és ha ebbe szülsz bele, vagy ezuátán 28 napon belül szülsz, akkor passzív jogon jár a tgyás. Alapja a minimálbér kétszerese,ebből nettó 81.000 Ft-os tgyás van. Utána egy kicsit biztosításba kell kerülni, mert a gyednek legalább az 1. napján biztosítottnak kell lenni, tehát a tgyás után be kell jelentkezni valahova. Elég annyival, hogy a két munkaviszony együtt a minimálbér kétszerese fölött legyen átlagban.
Másik szép csendes, de költséges megoldás, hogy májustól bejelent egy ismerős, és onnan kb. 1 hónap múlva elmész táppénzre, majd jön a tgyás és a gyed. Munkaviszony tartson a tgyás utolsó napját megelőző hónap végéig, a tgyás után pár napra munkanélküli ellátás, ennek a szüneteltetése mellett pedig jöhet a gyed. Fontos, hogy ezt meglépd, még ha macerás is, mert így 2,5 évre be vagy biztosítva, hogyha jön egy másik baba, akkor vele is járjon minden.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:35Ha gyed után nem kérsz fizetés nélküli szabadságot a gyeshez, akkor azt úgy kell tekinteni, mitha munkába állnál. Te döntöd el, hogy kérsz-e fizetés nélküli szabadságot, vagy sem és az is csak tőled függ, hogy valójában akarsz-e dolgozni, vagy csak a szabadságot adatod ki és utána ha keresőképtelen vagy, akkor elmész betegállományba. Szabadság vagy munka és gyes megy együtt, táppénz és gyes viszont csak elméletileg, gyakorlatilag nem éri meg mindkettőt igényelni, mert akkor a táppénzt sokkal kedvezőtlenebb szabályok alapján állapítják meg, úgyhogy ha táppénzre mennél, akkor ennek az 1. napjával add át a gyest apukának vagy egy nagyszülőnek. A szabadságból és a betegszabiból lesz egy rövid - 180 napnál kevesebb - bérezett időszakod, a táppénz már nem számít bele az átlagba. Ezzel a 180-nál kevesebb bérezett nappal ilyen bér mellett a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:35Szabadság a tgyásra és a gyed 1. évére, tehát 2006.05.01-ig jár. Ha ennél hamarabb munkáabállsz, akkor az egész 2006-os évre jár. Ha később, akkor erre az időszakra és a munkábaállástól év végéig hátra lévő időszakra jár a szabi. A napok száma függ attól, hogy a Munka Törvénykönyve vagy más jogszabály vonatkozik Rád (közalkalmazottaknál, köztisztviselőknél másképp van a szabadság). Ha az Mt. akkor a korodtól függ és attól, hogy Te veszed-e igénybe a gyerek utáni pótszabadságot. Ezekről nem írtál semmit, úgyhogy nem tudok konkrétat mondani.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:35A gyedhez semmi köze nincs annak, hogy mióta dolgozol a cégnél. A táppénznél van olyan, hogy 2 év folyamatos biztosítás alatt 60%, utána 70%, de itt is akárhány helyről összejöhet a 2 év. Szerintem erről hallottál valamit és ezzel kevered. A gyeded a 2006-os átlagkereset 70%-a lesz, ilyen tgyás után feltételezem, hogy a gyed is maximális lesz. Ennél még annak sincs jelentősége, hogy volt-e 180 bérezett napod az irányadó időszakban, mert ha nem volt,és ennél magasabb kevesebb napi átlagból a minimálbér kétszereséből állapítják meg, akkor az a maximális gyeddel egyenlő. Akár a gyed, akár a gyes alatt szülsz harmadszor, a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Egyszerre csak egy szülő, az egyik gyerek után, egyfajta ellátást igényelhet, úgyhogy választani kell, hogy mi az az egyetlen ellátás, amit kérsz.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:35Igen, a felsoroltak számítanak bele és naptári napban, úgyhogy 09.22-én lenne meg a 180 bérezett napod. Ha összejön, akkor korlátlan (290 utáni) lesz a tgyásod. A béredet nem kell kérni, hogy emeljék, ez kutya kötelessége a munkáltatónak magától is - feltéve, hogy a többiek is kaptak emelést. Ha a gyeded annó +180 napból volt megállapítva, akkor a táppénz alapjául a gyed előtti korlátlan átlagkereset éled fel. Ha nem volt gyed előtt 180 bérezett nap, akkor minimálbér kétszereséből számított gyedet kapsz és akkor ennyi éled fel a táppénz alapjául. Ez csak akkor igaz, ha nem vagy egyszerre gyesen és táppénzen, mert a gyes melletti táppénzre más, sokkal kedvezőtlenebb szabályok vonatkoznak. Úgyhogy jobb, ha apuka vagy nagyszülő megy gyesre. Ha táppénz miatt nem lesz meg a 180 bérezett napod, akkor a tgyás alapja is a minimálbér kétszerese lesz.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:34Ha jól értem, akkor ellátást nem kapó munkanélküli volt, amikor szült. Ha így van, akkor semmi előzetes biztosítása nincs, mert végig csak az alanyi jogon járó gyest kapta. Így megint csak erre lesz jogosult, kivéve, ha összeszedtek valahogyan 180 nap biztosítást meg egy aktuálisat, legalább a tgyás 1. napjáig. Fél év biztosítást összeszedni - gondolom maximális gyedhez szükséges alappal, mert mindenki azt szeretné - az állam felé költséges dolog, úgyhogy igen, speciális eset - már ha arra gondolsz, hogy fizetős kategória-e, ha ezt valamivel olcsóbban meg akarod úszni.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:34A tgyásra és a gyed 1. évére jár szabadság mindkét babával, ez együtt legalább 3 hónap szabadságot jelent. Gyedre bármikor visszahetsz, amíg van aktuális biztosításod és ketteske nem tölttöte be a 2. évét. Ha kiadatod a szabidat, akkor mellette kérheted a gyest is. Gyes mellett más munkáltatónál is dolgozhatsz, akkor az egyiknél fizetés nélkülin vagy, a másiknál pedig dolgozol, idéntől teljes munkaidőben is lehet dolgozni a gyes mellett, ha a baba elmúlt 1 éves.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:34A béredet a babázás miatti fizetés nélküli szabadság után emelni kell, ha - egyszerűen, de pongyolán fogalmazva - a többieké is emelkedett. Amikor szabin, betegszabin vagy, akkor tehát már az új béred az érvényes. A betegszabira 80% jár és ha jól tudják arányosítani a napokat, ami ritka, akkor 8 munkanap. Ha rosszul, ami az általános, akkor 15 napot fognak betegszabiként elszámolni. Feltételezem, hogy először a szabadságot szeretnéd kiadatani és ha ez lejárt, akkor mennél betegállományba. Ha így lesz, akkor 180-nál kevesebb bérezett napban lesz egy minimálbér kétszeresénél magasabb átlagod, ilyenkor a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese. A szabi alatt lehetsz gyesen is, de ahogy elkezdődik a táppénz, add át a gyest apukának vagy nagyszülőnek, mert gyes és táppénz csak elméletileg van együtt idéntől, gyakorlatilag nem éri meg, mert más, sokkal kedvezőtlenebb szabályok szerint számolódik a gyes melletti táppénz.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:34Hivatalosan semmiképpen nem dolgozhatsz a gyed mellett. Gyes mellett is csak a baba 1 éves kora után. Számlázza le valaki vagy legyen másnak a nevén elszámolva, de legyél óvatos, mert az emberi irigység és rosszindulat határtalan, ez az egyetlen, amivel le tudsz bukni.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:34180-nál kevesebb bérezett napban az átlagod magasabb, mint a minimálbér kétszerese, ilyenkor a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese. Ez gyedből a maximálisat jelenti, a korlátlan tgyásod viszont nem lesz meg, mert ahhoz legalább 180 bérezett nap kellene és abba a táppénz nem számít bele. Nettó 81.000 körüli tgyásra és 73.000-nél valamivel több gyedre számíthatsz.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:34A tgyásra és a gyed 1. évére járt a fizetett szabadság, ezen kívül lehet, hogy még 2003-ból is maradt szabid, akkor még az is hozzájön. Ezeket akkor tudja kidni a munkáltató,ha keresőképes vagy. Ha nem vagy az, akkor rögtön az 1. naptól betegszabi majd táppénz. A betegszabira a bér 80%-át fizeti, + járulékokat utána, a táppénzből a bruttó összeg 1/3-a terheli a munkáltatót, úgyhogy neki ez egy igencsak költséges móka. Csak akkor tedd ezt, ha a 80%-os béred több, mint a minimálbér kétszerese, ellenkező esetben akár 20%-kal is kevesebbet kaphatsz 2 évig (0 bérezett nappal a100%-os szerződés szerinti bér, de legfeljebb minimálbér kétszerese az alap, ha van 80%-os tényleges jövedelmed, akkor meg az az alap). A gyest megigényelheti apuka vagy egy nagyszülő. Munka mellett is jár, elméletileg gyes és táppénz is működik együtt, de azt nagyon nem célszerű, mert a gyes melletti táppénz töredéke lehet a sima táppénznek és sokkal rövidebb időre is jár.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:342007-ben induló tgyás és gyed alapjául szolgáló jövedelemhez legfeljebb 2006.01.01-ig mennek vissza. A munkanélküli ellátás ebbe nem számít bele, úgyhogy egyelőre 0 bérezett napod van, ezután pedig még bármi lehet, úgyhogy összeggel kapcsolatban nem tudok mit mondani. Azt viszont el tudom mondani, hogy egy csomó előzetes biztostási időt szereztél, ami a tgyás és gyed nehezebben teljesíthető feltétele, azzal, amid 03.22-ig van, egy 2007 szeptemberi szülésig rendelkezel az egyik jogosultsági feltétellel, úgyhogy ha eddig szülsz és mostantól már semmit nem csinálsz, akkor is egy gyors biztosításba kerüléssel járni fog a tgyás és a gyed. A gyors biztosításba kerülést minimálbér kétszeresét elérő bérrel és legalább 1,5 hónapra ajánlom. A férjed által nem leszel biztosított. Az ellátások közül a természetbeliek (orvos, támogatott gyógyszer, stb.) fog járni, az is csak akkor, ha mint eltarott hozzátartozót bejelent a férjed 03.23-tól.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:34A terhesség, a keresőképtelenség, és babázás után munkábaállást követően 30 nap felmondási tilalom. Ha 0 bérezett nappal szül a gyesbe, akkor a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha szabiból, betegszabiból lesz 180-nál kevesebb bérezett nap, akkor az itteni átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese után állapítják meg az ellátásokat. Nagyszülő és apuka is mehet gyesre. A maximális gyed idén bruttó 87.500 Ft. Ennek az adóelőlege 18%, 15.750 Ft, de akinek jár és aki kéri, annak ebből lejön 9.000 Ft adójóváírás, így lesz az adóelőleg 6.750 Ft. Ti 2005-re és 2006-ra nyugodtan kérhetitek illetve utólag is érvényesíthetitek.
Szakbarbár 2006. 03. 20. 09:34