Kérdezz-felelek
Ez év áprilisában koraszülött babánk született. Súlya a születéskor 1090gr volt. Ennek alapján emelt családi pótlékot kapunk és az MÁK kiállított számunkra egy kártyát, amely szerint gyermekünk ezen előzmény alapján tartósan beteg.
Én a szülés napjától szülési szabadságot vettem igénybe, amely a napokban jár le. Azt az információt kaptam, hogy jobban járok abban az esetben, ha nem a GYED-et veszem igénybe a továbbiakban, hanem a tartósan beteg gyermekem után a gyermekápolási táppénzt ( a fizetésem viszonylag magas volt).
Azonban ennek intézésekor akadályokba ütköztem!
Kérdésem: Jár-e az 1500gr alatti testsúllyal született gyermekem után 1 éves koráig a gyermekápolási táppénz? A gyermekem háziorvosa milyen BNO kód alapján tarthat gyermekápolási táppénzen engem?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Gabriella
A keresőképtelenséget a gyerekorvos bírálja el, ha ő úgy találja, hogy a baba az állapota miatt ápolást igényel, akkor felvesz táppénzre. Ha nem találja úgy és ezt vitatod, akkor meg ad beutalót az ORSZI-ban működő Főorvosi Bizottsághoz, ahol eldöntik a kérdést. Minden betegségnek megvan a maga BNO kódja, ezt az orvosnak kell tudnia, ha tőled várja, akkor legrosszabb esetben ki tudod guglizni.
1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
44. § Keresőképtelen,
e) az a szülő, nevelőszülő és helyettes szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja;
46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban
b) egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetőleg ápolása címén a gyermek egyéves koráig;
39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet
a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről
8. § (2) Ha a biztosított a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvos döntésével nem ért egyet, a keresőképességének elbírálását kérheti a területileg illetékes FOB-tól.
Szakbarbár 2010. 10. 02. 23:33
Köszönöm a válaszát!
A TGYÁS időszaki bérrel kapcsolatban:
-2010.06.22-2010.08.05 volt a számfejtett időszak.
-2010.09.08-án kaptam a foglalkoztatói igazolást a GYED igényléshez (igaz csak a pótlap dátuma 08.05)
-2010.09.17-én utalták a számlámra a pénzt.
-2010.09.23-án érkeztek meg a kilépő papírjaim a módosított pótlappal.
-2010.09.26-ig voltam TGYÁS-on.
Én úgy érzem nem az én hibám a mulasztás.
A bérszámfejtő hölgy szegény, pedig azt mondta addig nem adja úgy le a bejelentést ahol látszik a felmentési időre járó pénz amíg ténylegesen meg nem kaptam, hogy nehogy azt vonják vissza amit még meg sem kaptam. Az ő cselekedete szabály ellenes volt?Mert ha neki felróható, akkor nem hagyom pácban, ha a munkáltatója be akarja rajta vasalni, végül is segíteni akart.
Ne haragudjon hogy így kukacoskodok csak nem minden áron kell az a pénz, úgyértem a bérszámfejtőnek is van családja gondolom…
Tisztelettel:J.Erzsébet
Próbálom összerakni a dolgokat és arra jutottam, hogy valószínűleg a gyedhez benyújtott foglalkoztatói igazolásról értesült róla a REP, hogy felmondási időre járó bért kaptál. Ha ezt 09.08-án kaptad meg és utána nyújtottad be, akkor ugye valamikor 09.08. után tudta meg a REP. Ekkor a 08.01-08.31 közötti időre járó, szept. elején megtörtént tgyás kifizetés volt 30 napon belül, de ebből az időszakból csak a 08.01-08.05. az érdekes. Ezt visszakövetelhetik, a többivel meg majd kitalálják, hogy mit csináljanak. (Én nem tudnám, hogy mit csináljak vele, mert ha a cég 09.17-én fizette ki a felmondás időre járó bért, akkor ahhoz képest nem késett el a bejelentéssel, mert azt ha nem is az előírt módon, de a foglalkoztatói igazolásban megtette.) Szakbarbár 2010. 10. 02. 23:05
Arra lennék kíváncsi, hogy milyen lehetőségeim lennének abban az esetben, ha most a gyes ideje alatt esnék teherbe, de annak lejárta után születne meg a gyermekem. (Nemrég veszítettük el a babánkat és az orvos is mielőbbi teherbeesést javasol, reméljük több sikerrel.)
2007. 05.01. óta van munkaviszonyom egy magánvállalkozónál, ezt megelőzően is nála dolgoztam AM-kiskönyvvel, miközben álláskeresésin is voltam, majd csak alkalmi munkavállalóként,de folyamatosan.
2008. 04. 07. -től táppénzen voltam, mint veszélyeztetett kismama egészen 07. 27.-ig, majd 07.28.-tól igényeltem a tgyás-t, amely 2009. 01. 11.-ig járt. Ezt követően gyed-en és 2010. 07. 29.-től gyesen vagyok.
Tehát ilyen esetben mit javasolna?
Illetve olyat megtehet-e a főnököm, kolléganőm rá a példa, hogy a gyes lejárta után nem veszi vissza, mert nem tud munkát biztosítani, ezt értem, de a 3 évre járó szabadságokat sem adja ki? Most ügyvéden keresztül leveleznek.
Sajnos nem a lelkiismeretéről híres a főnököm, engem is sokáig hitegetett a bejelentéssel, így nem tudom velem hogyan fog "eljárni".
Remélem valamennyire érthető voltam és előre is köszönöm segítségét!!
Timi
A szabadságmegváltást még közös megegyezés esetén is ki kell fizetni, de nem csak a szabadságmegváltás az, ami felmerül. Ha Te dolgozni akarsz, viszont a munkáltató nem tud munkát adni, akkor - miután már nem mond felmondási tilalom - neki kell felmondania és ebben az esetben felmondási időre járó bért és végkielégítést kell fizetnie.
Szabadságmegváltás miatt meg nem kell ügyvéddel vacakolni, egyből bíróságra kell menni. Panasznapon fogalmazó megírja a keresetet. Szakbarbár 2010. 10. 02. 22:30
Korábban feltett kérdéseimhez az Ön által hiányolt információ a következő: (Ezért utólag is elnézést kérek)
Munkaviszonyok:
1997-2007 február 7. (Munkavállalóként egy munkahelyen dolgoztam) Itt volt 2 nap megszakítás...
2007 február 9-től április 10-ig passzív táppénz
2007 április 10-től egyéni vállalkozóként voltam bejelenteve
2007 május 11-től táppénzt kaptam (veszélyeztetett terhesség)
2007 november 8-án született meg Kislányom. Utána 180 napig TGYÁS a 2006-os év átlagom alapján,
majd 2009 november 8-ig GYED azóta GYES. (2010 november 8-ig)
Vállalkozásomból bevételem nincs, mivel az a terhességem alatti táppénz óta keresőtevékenységet nem folytatok,
és alkalmazottam sincs. Csak a kötelező havi bevallást (0Ft-ról) küldi el a könyvelő.
Terveim szerint 2010 október közepétől mennék el dolgozni munkavállalóként egy munkahelyre, és mellette másodállású
vállalkozóként is lenne bevételem. (Újra beélesíteném vállalkozásom, amit 2007 áprilisában váltottam ki.)
Kérdésem tehát az lenne, ha jövőre születne meg második gyermekem (nyár vége, vagy ősz), a
Gyedemet mi alapján számolnák ki? Csak az idei évem átlagát néznék, vagy a szülés előtti 180 napot?
A szülésig, amennyiben hamarosan összejönne a gyermek, folyamatos biztosítási jogviszonyom lenne, amiből 3-4 hónap
az idei évet is érintené.
Mikortól lennék táppénzre jogosult, ha esetleg valami gond lenne megint a terhességgel?
Köszönöm válaszát, és mégegyszer elnézést az előző pontatlan kérdésfeltevésért.
Úgyhogy ebben az esetben a munkaviszonyban szerzett jövedelem lenne az ellátások alapja.
2011-ben indulóé az utolsó 180 bérezett nap (táppénz, tgyás, gyed, gyes nem ilyen), mert 2010-ben nem volt ennyi, ilyenkor a 2. lépés, hogy visszamenőleg van-e és ha van, akkor ez az alap. Ha nem lenne sehogy, akkor meg a 180-nál kevesebb napi átlag, de akkor csak legfeljebb a minimálbér kétszerese. (Ennél alacsonyab bérrel minden mindegy.) 2012-ben induló ellátás alapja a 2011-es átlag.
Ha megszűnne közben a munkaviszonyod, akkor vállalkozóként járulékolsz tovább, ebben az esetben minden irányadó időszaki jövedelem, a munkaviszonyod és a vállalkozós is ellátás-alap lesz, ugyanúgy a 180 napot keresgélik és az vagy 2 helyből jön össze, vagy 1-ből, vagy 1-ből sem, ez majd a dátumokból függ.
A folyamatos biztosításod hosszú, a táppénzelőzményed 0 nap, úgyhogy akár az 1. naptól is jogosult vagy és akár 1 évig is táppénzre. Szakbarbár 2010. 09. 27. 20:17
A tanácsára van szükségem az alábbi ügyben:
2005.04.04-től dolgoztam egy Kft.-nél. 2009 júliusban áldott állapotba kerültem \"ezért\" 2009.12.29-től táppénzen voltam. A céget 2010 január elején felszámoló biztos \"vette birtokba\".2010.04.12-től TGYÁST/GYÁST kaptam/kapok 2010.09.26-ig. A felszámoló 2010.08.05-el kiléptetett a Kft.-től. Én most megigényeltem a GYED-et gondoltam ez jár nekem.
*Az első kérdésem hogy ez valóban így igaz-e és ha nem akkor mit tehetek, hogy kapjak GYED-et.
*A másik dolog az az hogy a felmondáskor elszámolták a felmondási időt (45 nap) olyan időszakra amikor GYÁS-on voltam. Valóban vissza kell fizetnem az erre az időszakra eső megkapott GYÁST? Ha igen,tehetek valamit azért hogy ezt ne kelljen?
*A harmadik kérdésem az a GYED-et érinti. A felszámoló olyan pótlapot küldött az igényléshez amelyen nem szerepelt az azóta már megkapott végkielégítésem.(ez még a GYÁS idején megérkezett) Módosítsam az igénylésem az új pótlap beadásával?(Nem tudom hogy miből számítják a GYED-et ezért kérdezem)
Válaszát előre is tisztelettel köszönöm, bízva gyorsaságában: J. Erzsébet
Tgyás nem jár arra az időszakra, amikor bért, pl. felmondási időre járó bért kapsz. A 30 napon belül kifizetett jogalap nélküli ellátást vétkesség nélkül attól követelik vissza, aki felvette. 30 napon túl attól, akinek felróható. Ez a munkáltató/felszámoló, ha elmulasztotta - időben - bejelenteni, hogy milyen kifizetéseket kaptál a munkaviszony megszűnésével kapcsolatban, ez ugyanis pont azért kötelező, hogy az ilyen duplán fizetett időszakokat ki lehessen szűrni. De ez csak akkor érdekes, ha 30 napnál több telt el annak a tgyásnak a kifizetése óta, amit a felmondási idő tartamára számoltak el. Ebben az esetben hivatkozz erre a fellebbezésben.
A jövedelemigazoláson a 2%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmeket kell feltünteni, mert ezek után jár ellátás. A végkielégítés nem alapja ennek a járuléknak, mert ezután nem jár pénzbeli ellátás. (Azért nem, mert a végkielégítés nem olyan jövedelem, amit normális körülmények között megkapnál, hogy azt pótolnia kellene az ellátásnak.) Tehát jó a jövedelemigazolás, nem kell javíttatni. Szakbarbár 2010. 09. 27. 20:08
5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelet
a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról
A) 1. Anyagcsere- és endokrinbetegségek
1. Phenylketonuria és egyéb enzimbetegségek (laboratóriumilag igazolt, különleges diétát igénylő esetek, pl. laktózérzékenység).
2. Cukorbetegség (diabetes mellitus).
3. Egyéb súlyos endokrin- és anyagcserebetegségek.
A) 2. Anyagcsere és gasztroenterológiai betegségek
1. Coeliákia
2. Dermatitis herpetiformis Duhring, lineáris IgA dermatózis
3. Mucoviscidosis
4. Krónikus gyulladásos bélbetegségek (M. Crohn, colitis ulcerosa)
5. Gastroesophagealis reflux betegség, amely intraoesophagealis pH-méréssel és endoscopos vizsgálattal egyaránt igazolt, valamint 6 hónapnál hosszabb gyógyszeres kezelést igényel
6. Egyéb súlyos gasztroenterológiai betegségek (pl. terheléssel igazolt táplálékfehérje-allergia, mely 2 éves kor felett is fennáll)
G) Pulmonológiai kórképek
1. A gyermekkori aszthma bronchiale krónikus formái, ha a beteg preventív, folyamatos gyulladáscsökkentő terápiára és/vagy rendszeres szakgondozásra szorul.
2. Krónikus, tartósan jelentős mértékű, csökkent légzésfunkcióval járó obstruktív és/vagy restriktív pulmonológiai elváltozások, továbbá hörgőtükrözéssel, és/vagy képalkotó eljárásokkal igazolt, a légzőrendszer funkcióját befolyásoló légúti fejlődési rendellenességek, anatómiai eltérések, immotilis cilia szindroma.
3. Hét éven aluliaknál súlyos, ismételt obstruktív légzészavarral járó kórképek, melyek gyakori kórházi kezelést igényelnek és a recidivák veszélye miatt a gyermek közösségbe nem adható.
Szakbarbár 2010. 09. 25. 23:46
Mostanáig csak olvastam és nagyokat csodálkoztam azon milyen dolgok történhetnek a gyeses kismamákkal.
Most én is ehhez hasonló csabdába estem és nagyon bízok benne, hogy valaki tud nekem segíteni mit csináljak.
Jelenleg gyesen vagyok 2011.07.- ig és 6 hónapos terhes.
A munkáltatómat megkeresve őszintén elmondtam, hogy babát várok. Szeretném, ha vissza venne az állományba és a szabimat kiadná.(Gondoltam az legyen 2 hónap, akkor 3 hónaposan elmegyek táppénzre. Domborodó hassal egy gyorsétteremben... Arról nem beszélve, hogy fizikailag sem bírtam volna).
A főnök azt válaszolta egyenlőre utána kell néznie, mit lehet tenni. Pár nap múlva érdeklődjek telefonon. Akkor még nem gondoltam, hogy ilyen választ kapok.
Jelenleg nem tud gyeses dolgozót alkalmazni, nem tud munkát ajánlani.
Akkor gondoltam kérem a szabimat és mégis csak vissza megyek dolgozni.
A szabit csak akkor adja ki, ha viszem neki a lemondó nyilatkozatot a gyesről.
Ezt megteheti? És ha nem mondok le akkor, mikor kapom meg a szabit?
Mi történik akkor, ha lemondom a gyest, töltöm a szabit és a végén vagy még közben elmegyek táppénzre a mostani terhességgel? Megtehetem? Vagy a szabi alatt felmondhat?
Ha nem kérem a szabit, akkor gyesről mehetek táppénzre?
Szóval nem tudom mit csináljak.
Ha tudsz segíts!!!
Válaszodat előre is köszönöm.
Üdvözlettel:Nata
Én nem gondolom, hogy a munkáltató annyira szemét lenne. Amit a gyes lemondásáról mondott, az tényleg butaság, de abszolút megértem, hogy nem tapsol örömében, hogy variálni akarsz a szabikkal és ezért rendeltetésellenesen gyakorolnád azt a jogodat, hogy Te döntöd el, meddig igényeled a fizetés nélküli szabadságot - hiszen csak azért mondanád, hogy mostanáig, mert a szabadságot akarod kiadatni.
Táppénzre menni van lehetőséged, mert mondhatod, hogy mivel választhatsz az ellátások - gyes és táppénz - között, ezért a fizetés nélküli szabadságot nem vszed igénybe tovább és a keresőképtelenségedre tekintettel táppénzt igényelsz. Bár ez is egy érdekes dolog, mert keresőképtelen ugye az, aki nem tudja ellátni a munkáját, ez pedig csak annál merül fel, aki egyáltalán el akarja látni. De megteheted. Csak nem biztos, hogy jól jársz vele, ha az amúgy is alacsony bérednek a 70%-ával elkezdesz átlagba számító jövedelmet produkálni - a táppénz maga nem, de a táppénz előtti betegszabi beleszámít az átlagba, ami után a következő tgyást és gyedet megállapítják.
Szakbarbár 2010. 09. 25. 23:30
Jelenleg kislányommal GYED-en vagyok még 2010. október 31-ig. A kistesó 2011 április elejére várható.
Folyamatos munkaviszony: 1998 augusztustól
Legutolsó munkahely: 2007 decembertől (bruttó 315 000Ft)
Betegállomány : 2008. május 22 – október 30.
TGYÁS: 2008. október 31 – 2009. április közepéig ( kb. nettó 138 000 Ft )
GYED: 2009. április közepétől – 2010. október 31 ( maximum )
Kérdésem:
Ha a GYED lejárta után rögtön elmegyek betegállományba akkor mi alapján számolják a táppénzt, a TGYÁS-t és a GYED-et? Milyen összegekre számíthatok?
Vagy van-e esetleg valamilyen megoldás amivel jobban járnék anyagilag?
Előre is köszönöm válaszát! Viktória
A táppénz alapja is a minimálbér kétszerese,csak azé a 2010-es, mert a táppénz alapja annyi lesz, mint a gyedé volt, az pedig ennyi. (A gyed pedig 180-nál kevesebb bérezett napból számolódott, úgyhogy eleve minimálbér kétszerese korlátos volt - csak ez pont egybeesett a maximális összeggel.) Szakbarbár 2010. 09. 25. 22:13
A következő helyzetben szeretnék tanácsot kérni: a második gyermekem után kapott Gyes-em 2010. október 4.-én jár le (kislányom 2007.október 4.-én született).
Tények: második gyermekem születése előtt munkaviszonyom volt 2007. április 5.-től 131000 Ft munkabérrel, táppénzen voltam 2007. július 17.-től október 3.-ig. Összesen 182 biztosított napom volt.
TGYÁS-t kaptam 2007. október 4.-től 2008. március 19.-ig, GYED-et kaptam 2008. március 20.-tól 2009.október 3.-ig, GYES-en vagyok 2009. október 4.-től, 2010. október 3.-ig.
Mivel a régi munkahelyemre nem tudok visszamenni (azóta már el is költöztünk és vissza sem vennének) és jelenleg nincs kilátásom a közeljövőben új munkahelyre, kérdésem az lenne, mi lenne számomra most a legjobb megoldás, vagyok-e jogosult valamilyen ellátásra, s ha igen, hol lehet igényelnem?
Válaszát köszönve: G. Berta
A munkaviszony megszűnése után 270 nap álláskeresési járadékra és 90 nap álláskeresési segélyre leszel jogosult, ennyi idő alatt remélhetőleg találsz másik munkát.
A járadék alapja érdekesen alakul idéntől, előfordulhat, hogy a bérnek a töredéke a járadékhoz számított átlag, ugyanis - esetedben - az összes járulékköteles jövedelmet annyi hónappal osztják, ahányban volt ilyen, tehát ha pl. dec. 1-én szűnne meg a munkaviszonyod, akkor a nemegész 2 havi bért 3 teljes hónappal osztják - és akkor még szerencséd van azzal, hogy a hó elején jár le a gyesed, mert olyan is elképzelhető lenne hóvégi gyeslejáratnál, hogy 1 nap - 1 hónap - 1 napot 3 hónappal osztanak. Ezért lenne célszerű, hogy valamelyik hónap utolsó napján szűnjön meg a munkaviszonyod. Szakbarbár 2010. 09. 25. 21:34
Azt szeretném megkérdezni, hogy az új tb jogszabályok értelmében
jogosult vagyok-e gyedre, ill. mi az összege?
4 hónapja van bejelentett állásom. Előtte nem volt állásom, de a
szülést megelőző 2 évben megvan az 1 év biztosítási jogviszonyom.
Ezesetben is érvényes, hogy a 4 hónap átlagát veszik? vagy a szülést
megelőző 1 évet veszik alapul?
Köszönettel
Elvira
A segítségét szeretném kérni. Már kértem könyvelő tanácsát, de
a folyamatos változások miatt nem igazán tudott kielégítő választ adni.
Kislányom 2007-11-08-án született. Fél évig TGYÁS-t, majd GYED-et, most pedig
11-08-ig GYES-t kapok. A juttatásokat a 2006 évi bérem alapján állapították meg. (Bruttó 251000FT/hó)
1997-től biztosítási jogviszonyom folyamatos.
Most kaptam egy olyan lehetőséget, hogy egyéni vállalkozóként dolgozhatnék.
Kérdésem az lenne, ha szeretnénk kistestvért, és ha a 2. baba 2011-ben születne meg, akkor hogyan állapítanák
meg a TGYÁS-t és a GYED-et. A munka 2010 október 1-től lenne állandó. A szülést megelőző évem keresete
számítana? Tehát 2010 okt.1-től december 31-ig, vagy mivel nem lenne meg a 180 napom, így a következő év
is? Ez a vállalkozói igazolványom 2007-óta megvan, de a gyermekem születése óta nincs bevételem.
Illetve meddig kapnám a GYED-et? MIvel úgy tudom, ha 2011 novemberéig megszületne, akkor két évig, mert a
szülést megelőző két éven belül Nekem GYed-re volt jogosultságom. (2009 november 8-ig, azóta GYest kapok)
A másik kérdésem az, hogy november 8-ig én kapom a GYES-t is. Olyat is hallottam, hogy gyes melletti munkavégzés
esetén csak minimálbér után jár a táppénz. Táppénzre mikortól vagyok jogosult, ha október 1-től dolgoznék, mint egyéni vállalkozó?
Várom válaszát, előre is köszönöm segítségét:
Tisztelettel:
Ivett
Idén, május 1-én született első gyermekem. 2003. június 1-től dolgoztam cégemnél, munkaviszonyom folyamatos volt.
2009-ben a bruttó bérem 245.000 Ft/hó, teljes bérjövedelmem 2.917.118 Ft volt.
Betegszabadság: 15 nap, fizetés nélküli szabadság 3 nap, táppénzes állomány 5 nap.
2010-ben január 1.-február 18. között dolgoztam, majd kivettem az éves szabadságomat.
2010-ben bruttó bérem 245.00 Ft/hó, teljes bérjövedelmem 980.000 Ft az áprilisi bérpapírom szerint.
2010. március 18-tól betegszabadságra mentem, mely 2010. április 8-ig tartott.
2010. április 9. és 25. között táppénzes állományban voltam.
2010. április 26-tól 2010. október 10-ig szülési szabadságon vagyok, ezalatt TGYÁS-ra vagyok jogosult.
2010. október 11-től fogom igényelni a GYED-et.
Mivel "csak" 4 hónapot dolgoztam idén, ezért kértem az adójóváírást, a biztonság kedvéért azonban nem kérem a GYED ideje alatt.
A cégem 2010. december 31-el meg fog szűnni végelszámolással (valószínűleg végkielégítést is fogok kapni). Úgy néz ki, hogy sajnos jogutód nélkül fog megszűnni a cégem, így munkanélküli leszek. Kérdésem, hogy ez akkor azt jelenti, hogy kikerülök a biztosítottak köréből?
Párommal tervezzük a következő gyermeket, aki előreláthatólag 2012-ben fog megszületni (így év elején venném igénybe a TGYÁS-t, majd év vége felé a GYED-et).
Kérdésem, hogy a jelenlegi jogszabályok értelmében melyik évet fogják számításba venni a TGYÁS, GYED kiszámításához? Milyen lehetőségeim vannak a következő gyermek szempontjából? Azt tudom, hogy munkaviszony nélkül ún. passzív állományba kerülök, és csak passzív TGYÁS-ra, GYED-re leszek jogosult. Ezt mi alapján számítja a biztosító?
Kérdésem, hogy mit tegyek annak érdekében, hogy a következő gyermeknél ne kerüljek hátrányos helyzetbe? Hogyan lehetséges a 365 nap jogosultságot szerezni?
Keressek magamnak egy munkahelyet, ahova bejelentenek? Ha igen, akkor az a biztosítónak nem tűnik fel, hogy csupán a jogosultság miatt jelent be egy cég?
A GYED megszakítható? Gondolok itt arra, hogy például 2011. Január 1-el munkába állok valahol és onnan mondjuk 2 hét múlva újra lehet GYED-re jönni? Az új munkáltatónak jár ez valamilyen költséggel?
Üdvözlettel
Judit
Következő tgyásra és gyedre viszont nem leszel jogosult, ha nem fogsz rendelkezni - márpedig passzív gyeddel nem fogsz rendelkezni - a ketteske előtti 2 éve belüli 365 nap biztosítási jogviszonnyal.
A színlelt jogviszonyodat már akkor törölnék, amikor az új helyről elkezdesz gyedet igényelni, egy ilyen megoldásról viszont ordít, hogy a célja nem a munkavégzés volt, hanem az ellátások megszerzése. Úgyhogy akár még a biztos gyededet is buknád. Tudnék biztonságosabbat ajánlani... Szakbarbár 2010. 09. 25. 20:46
Segítségét kérném járulék megállapítással kapcsolatban, második gyermekünk születésénél. 2008.áprilisban született első gyermekünk, Tgyás, Gyed és jelenleg Gyes alatt vagyok. A Gyes ideje alatt azonban 2010. aug. 8-án megszűnt a munkaviszonyom eddigi cégemnél (brutto 150.000 Ft volt a bérem), és aug. 10-től pedig egy új cégnél álltam munkába, napi 8 órában, bruttó 140.000 Ft-os bérrel. Tervezem, hogy \"utolsó pillanatig\" dolgozom, második gyermekemmel febr. vége-márc. elejére vagyok kiírva. Ebben az esetben, az új cégnél bejelentett bérrel számolják majd második gyermekem után járó ellátás összegét? Ha első gyermekemmel táppénzt kell igénybe vennem 1-1 hétre (bölcsi miatt), akkor az befolyásolja a járulék összegét?
Várom válaszát.
Köszönettel és üdvözlettel, Renáta
Fontos tudni, hogy addig nem jár a tgyás, amíg a gyest le nem mondod vagy le nem mondja az, aki átveszi, ha így alakulna és ezzel visszamenőleg nincs variálás, tehát időben le kell mondani. Szakbarbár 2010. 09. 25. 19:18
Sürgős kérdés!!!!!!!!!!!!!
2003 Májusában végeztem el az Élelmiszer és Vegyiárú Kereskedő szakmát.
2003.júniusában felvettek abba a boltba dolgozni ahol elötte már 2 évet voltam gyakorlaton.
2006 januárjában táppénzre vettek,mert a munka veszélyeztette a babát.
2006.április 29-én megszületett a kislányom Kíra így onnantól gyesen voltam.
Nem szakadt meg a munkaviszonyom.
2009.április 29-től visszavettek,kivettem a másfél hónapnyi felgyülemlett szabadságomat majd azt mondták mivel azóta megváltozott a munkahely neve vagyis Kft lett,/magánvállalkozó/,ezért közös felmondással felmondtam./muszáj volt/.
Azt ígérte visszavesz.
Azért elmentem és bejelentkeztem a munkaügyre mert nem voltam biztos benn,hogy visszavesznek.
Két hét múlva újabb szerződést írtunk,de ez határozott időre szolt./az előző határozatlan időre szólt/.
Mivel Szeptember végén lejárt a Szerződésem,azt mondta,hogy télre nem kell neki ennyi ember ezért megint munka nélküli lettem.
Bejelentkeztem a munkanélkülibe és 2009.október 1-től-2010 Június végéig munkanélkülin voltam.
Közben rengeteg helyre jelentkeztem,de nem sikerült elhelyezkedni.
2010.július 1-től-2010 október 3-ig kapom még az álláskeresési segélyt,de ez idő alatt sem sikerült elhelyezkedni.Nem is közvetítettek ki sehová.
2010.augusztus 19-én kiderült,hogy terhes vagyok és 2011.március 8-ra vagyok kiírva.
De volt már kettő vetélésem 2009.szeptember 10-én és 2010.március 30-án.
Ezért most veszélyeztetett terhes vagyok.
Táppénzre írt ki az orvos,de a munkanélkülibe azt mondták onnét nem mehetek táppénzre.
Sehol nem szakadt meg a munkaviszonyom.
Az lenne a kérdésem,hogy ilyenkor mi a teendő?
Nem szeretném,hogy megszakadjon a munkaviszonyom azért,hogy t-gyásra jogosult lehessek,de így hogy veszélyeztetett terhes vagyok az Önkormányzathoz sem fognak felvenni./amúgy felvennének/.
Mit lehet ilyenkor tenni,hogy a babának sem legyen baja és a munkaviszonyom sem szűnjön meg?
Előrre is köszönöm a válaszát.Niki
A tények:
2001. október 1-től 2007. március 7-ig munkaviszony egy vállalkozásnál. 2007. március 10-től munkahelyváltás (2 nap kimaradt) 2008. január 10-ig munka, majd betegszabi, táppénz február 22-ig kislányom születéséig. 2008. február 22-től tgyás, majd gyed 2010. február 22-ig. 2010. február 23-tól betegszabi, majd táppénz 2010. május 29-ig. 2010. május 30-án megszületett kisfiam, aznaptól tgyáson vagyok. (betegszabi előtt telefonáltunk a REP-hez, hogy tanácsot adjanak, milyen jogviszonnyal járnék a legjobban a gyed lejárta után, de még nem tudtak segíteni). A fizetésem bruttó 100ezer Ft, a tgyásomat a betegszabadság alapján számolták ki, ((100.000x70%)x70%) így kerek 49ezer Ft-ot kapok egy 31 napos hónapra. Ez alapján a gyedem kb. 44 ezer Ft lenne. (Kislányomnál ez 35ezer Ft-tal több volt, de ott szerintem az előző munkahelyem magasabb bruttó bére is beleszámolódott.)
Kérdések:
1. A fentiek alapján jogosult vagyok a gyedre kisfiam két éves koráig?
2. Visszaolvasva olyan tanácsát láttam talán hasonló helyzetűeknek a gyed összegének növelésére, hogy a tgyás lejártával másnaptól vegyenek ki 2 hét szabadságot és azt követően igényeljék a gyedet, ezáltal a két hétre eső jövedelemből és a betegszabadság alatt kapott jövedelemből átlagolnak. Ön szerint ez járható út az én esetemben is? Ha igen, mennyire kellene emelkednie a bruttó fizetésemnek ahhoz, hogy közel a maximum gyedet kaphassam? (mivel ugye átlagolódik a betegszabival és a bruttó 100ezer Ft nem sokat dobna rajta) Mivel időközben a munkakörömet betöltötték, de új felelősségteljesebb munkakörbe várnak vissza, magasabb bérezéssel. Beleköthet-e a REP, hogy érdekes mód sokkal magasabb lett a fizetésem, mint amiből pár hónapja a betegszabit számolták?
3. Ha necces a 2. pont második fele, milyen egyéb egészségbiztosítási járulékköteles jövedelemmel tudnám még felturbózni a gyedemet? Van egy Kft-nk, amelyben tulajdonos vagyok és ügyvezető is. (Mezőgazdasággal foglalkozunk, azt hiszem ez mindent elárul az anyagi helyzetünkről.) Jelentsem be magam itt is a tgyást követő naptól és kapjak fizetést? Vagy kaphatok egy egyszeri járulékköteles tiszteletdíjat pont a tgyás lejárta és a gyed megigénylése közötti időszakban? Létezik ilyen? Az beleszámítódna a gyed alapjába?
4. Ha a fentiek segítenének a gyed összegének növelésében, Ön tanácsolná-e, hogy megkeressem a REP-es ügyintézőmet ügyfélfogadáson, ezek pozitív visszaigazolására?
Ha van egyéb jó ötlete a gyed összegének növelésére, kérem segítsen!
Hálás köszönettel: B.Anett
Ezúton is köszönöm az összes segítséget, amit Tőled kaptam!
Azt szeretném megkérdezni, hogy a 6 órás állásra vonatkoznak-e más munkaügyi törvények, mint a 8 órásra? Gondolok itt arra, ha vki 6 órás állásból megy tgyásra-gyedre?
Akkor is megkaphatja pl. a maximum gyedet, ha a fizetése mértéke ezt lehetővé teszi? Vagyis a munkaóra befolyásolja-e az ellátás mértékét, vagy a fizetés befolyásolja?
Nagyon köszönöm előre is a segítséget!
Ami még esetleg érdekes lehet, hogy 6 órásként is annyi nap szabadság jár, amennyi az Mt. szerint az életkorod alapján jár, 4-6-8, akárhány óürásként annyi jár, amennyit a jogszabály biztosít, de ezekre a napokra természetesen csak a 6 órás béredet kapod. Szakbarbár 2010. 09. 18. 20:56
Tgyás és Gyed tárgyában szeretnék kérdezni.2008.09.21 született meg az első gyermekem. 6 hónapig Tgyásan voltam ,1.5 évig Gyeden, most szept.21től gyesen leszek 1 évig.Tervezzük a második babát,ha úgy hozza a sors ,akkor gyesbe szeretnék szülni 2011 szeptemberben amikor majdnem lejár a gyes.2008 szülés előtt 1 hónapig táppénzen voltam.A bérem 165000 volt.Azt hallottam hogy nem mindegy, hogy mikor szülök gyesben mert ha szeptemberben szülök a gyes lejárata előtt kevesebb lesz a pénzbeli ellátás,ez igaz?Esetleg jobban járnék a kivenném a szabikat ami jár?Mennyi pénzre számíthatok?Minimálbér kétszerese nettóba mennyi?
Előre is köszönöm a segítséget.Vera
Ha úgy alakulna, hogy pont a kritikus időszakra leszel kiírva, akkor a tgyás kezdete előtt legyél 2-3 hétig szabin, mindössze ennyi kell, hogy elkerüld a minimálbér alapú gyedet.
2010-ben a minimálbér kétszereséből számított tgyás adójóváírásal nettó 96.000, a gyed 86.000. Szakbarbár 2010. 09. 18. 20:51
Segítségedet szeretném kérdni, TGYÁS, GYED, és TP számításban.
2010. dec. elejére várjuk 3. babánkat..
Munkaviszonyom 1999 óta folyamatos. Tavalyi (2009) bérem 275brutto volt, amit októberben emeltek 330bruttora.
Terhesség alatt is dolgoztam/dolgozok, de november 1től már otthon szeretnék lenni, pontosabban az orvosaim mondták már aug.ban is, hogy jó lenne, ha most már pihennék, mert előző terhességeknél is voltak veszélyeztetési faktorok..
1.) Szval érdekelne, hogy ha novembertől tp-re megyek, milyen összegre számíthatok?
2.) A TGYÁS-nál ugyanez a kérdésem, mert kétféle képpen olvastam a neten a dolgokat. Az egyik azt mondja, hogy a szülést megelőző év átlagkeresetének 70%-a, van ahol meg azt, hogy a szülést megelőző év január1-től szülésig bezárólag történő időszakot veszik figyelembe.. EZ csak azért érdekes, mert nem mindegy, hogy a főle 275 bruttos fizetésből kapom a 70%-ot, vagy az idei év is beleszámít...
3.) Illetve a GYED összegben várható vmi változás 2011-ben? Gondolom a maximumra leszek jogosult, lehet már tudni, hogy ez mekkora összeg lesz?
Válaszod előre is köszönöm!
Üdv,
Nikolett
9*275.000+3*330.000-ből a 30 és 31 napos hónapok átlagában adójóváírás nélkül nettó 135.000 Ft körüli táppénz és adójóváírással nettó 173.000 Ft tgyás várható. A gyed egyértelműen maximális, ez idén adójóváírással nettó 86.000 Ft, jövőre még nem tudjuk mennyivel, de valamivel több. Azért írtam mindenhol, hogy adójóváírással vagy anélkül, mert a táppénznél nem, de a tgyásnál és a gyednél nyugodtan kérheted. Szakbarbár 2010. 09. 18. 20:32
Kérem segítsen tisztán látni!
Első gyermekem 2008.04.29.-én született, jelenleg GYES-en vagyok. Ezt megelőzően 8 éves munkaviszonyom volt –ma is tart- bruttó 135. 000 Ft-os fizetéssel(+ 13. havi fizetéssel és jutalommal,így bruttó 100.100 Ft-os gyed-et kaptam). 2011. március 6-ra vagyok kiírva második gyermekemmel.
Kérdésem:
- Ha táppénzre megyek, akkor ketteske után járó Gyed-em összegének megállapításánál beleszámít a táppénz időtartama? Nem járok rosszabbul anyagilag ketteske Gyed-énél, ha most elmegyek táppénzre a szülésig,utána Tgyás,gyed, mintha gyes-ből szülnék? Ez esetben is a 2007-es béremet (+13 havi és jutalom) veszik alapul?
- Illetve táppénz alatt le kell-e mondanom a Gyes-ről- ha igen apuka igényelheti (8órában dolgozik)?
- Már szülés előtt 28 nappal igénylejem a TGYÁS-t, vagy ekkor táppénzzel jobban járok?
Válaszát előre is köszönöm!Tisztelettel: Kismama
Valószínű, hogy az egész táppénzzel meg az emellé apának pluszban igényelhető gyessel - át kellene neki adni, mert a kettő együtt olyan kondíciókkal jár, hogy Neked gyakorlatilag egyáltalán nem - nem nyersz annyit, mint amennyit buksz utána a tgyáson és a gyeden. Arról nem is beszélve, hogy pont akkor lenne kevesebb jövedelmed, amikor 1-gyel többen vagytok rá. Úgyhogy a táppénzt semmiképpen sem javaslom, legalábbis úgy, hogy közvetlenül táppénzre menj, azt nem.
Ha sokat vagy szabadságon táppénz előtt, akkor szabadságból és a betegszabiból számított átlag lesz a tgyás és a gyed alapja. Fele 100%-os szabi, fele 70%-os betegszabinál kb 85% az átlag, ha magasabb a szabadság aránya, akkor afelé billen, de még így is bőven kevesebb az átlag és így az ebből számolódó tgyás és gyed.
A fizetős szolgáltatásom tudna olyan menetrendet ajánlani, amivel sokat vagy táppénzen és ezzel nemhogy nem rontod, de még javítod is az átlagodat, a 135.000-es béredből a 70%-os betegszabik ellenére is 146.000 Ft-os átlag tud lenni.
A táppénz és a gyes együtt több, mint a tgyás, úgyhogy ha a táppnénz mellett döntesz, akkor a tgyást majd csak a szülés napjától érdemes igényelni.
Szakbarbár 2010. 09. 18. 14:23
2007 szeptemberétől 2009 szeptemberéig dolgoztam, de nem összefüggően, mert kb. három havonta munkanélkülire kellet mennem pár napra és úgy vettek vissza. 2009 szeptemberétől munkanélküli vagyok, de nem kapok munkanélküli segélyt, mert nem volt annyi munkanapom hozzá, mivel egy előző alkalommal kimerítettem azt. Azóta magam fizetem a tb-t, most már egy éve. A férjemmel szeretnénk családot alapítani, de nem igazodunk el a gyed, gyet, gyes világában, hogy most mi mire vagyunk jogosultak, mit kapunk, mit nem? Mihez kell munkaviszonyomnak lenni és mennyi időnek, mert valahol azt olvastam, hogy 186 napnak kell lenni, valahol egy évet olvastam.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Szabó Renáta
A tgyás 168 napra jár, május 1. előtt a szülést megelőző 2 éven belül 180 nap előzetes biztosítás kellett a tgyáshoz és a gyedhez (meg egy aktuális biztosítás), májustól pedig 365.
Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével nem vagy biztosított (akinek a pénzbeli ellátások is járnának), ezzel csak a természetbeni ellátásra vagy jogosult.
Mivel kb. 2011 nyaránál korábban már nem szülnél és 2009 szeptemberben volt utoljára biztosítási jogviszonyod, gyakorlatilag 0 az előzetes biztosításod. Ezzel csak az alanyi jogon járó gyesre vagy jogosult. Ha tgyást és gyedet szeretnél, akkor ha elhelezkedsz, a próbaidő után kellene csak terhesnek lenni, így biztosan meglesz a 365 nap előzetes biztosítás szülésig. Szakbarbár 2010. 09. 18. 11:01