|
Kérdezz-felelek
Most a munkámra szükség lenne egy másik munkahelyen, és 2 hónapos terhes vagyok.
Ha véletlenül veszélyeztetett terhes lennék kapnák e táppénzt az új munkahelyen és GYED mellett lehet e táppénzt kapni.
Üdvözlet
Ha az új helyen 1 hónapot dolgozol, akkor innen 1 hónapig kaphatsz táppénzt. Abból nincs gond, hogy gyedet is kapsz mellette. (A gyed az csak az eredeti helyről, változatlan összegben jár.)
A másik helyről nem lennél jogosult tgyásra és gyedre, mert ebben a jogviszonyban nem lenne 365 nap előzetes biztosításod.
A segítségét szeretném kérni. Igyekszem rövid lenni. Megpróbáltam mindent kinyomozni, és megerősítésre lenne szükségem, hogy jól értelmeztem e a rendelkezéseket.
2010-07-07 óta folyamatos munkaviszonyban álltam, jogutódlásokkal 2013-12-31-ig, amikor a cég megszűnt végelszámolással. 2012-04 hótól veszélyeztetett terhes voltam, táppénzen, 2012-10-30-án megszületett a kislányom, így jelenleg vele passzív gyeden vagyok. Viszont, 5 hetes terhes vagyok, és meg szeretném tartani a babát. Január első hetében kaptam kézhez a kilépő papírjaimat. Persze előtte nem tájékoztattak, stb, de legalább megkaptam a szabipénzem... December 27-én :( Jelen helyzetemben csak EÜ szolgáltatásra vagyok ugye jogosult, pénzbeli ellátásra nem. Azt olvastam, hogy a passzív gyed összeköti a biztosításokat, így megpróbálok az ismeretségi körömön belül valami munkaviszonyt keríteni, de ha esetleg nem megy, akkor arra jutottam, hogy Álláskeresési járadékra fogok elmenni a szülés előtt 1,5 hónappal, lemondom a gyedet, majd megigénylem a GYED Extrán belül a Tgyást, kijelentkezem a Munkanélküliből, mert akkor passziv jár majd a Gyed, ha jól értelmeztem a dolgokat. Így a biztosított napjaim száma meglesz, és akkor lesz biztosításom is. Majd a nagyobbra megigényelhetem a gyest és maradok passzív alapon Tgyáson, Gyeden. Remélem a munkanélküli nem utasíthat el, mert állapotos vagyok. Ön szerint járható lesz ez az út? Hangsúlyozom, ezt csak akkor, ha minden kötél szakad, és nem tudok elhelyezkedni fizetés nélküli szabival valahogy. Előtte is folyamatos munkaviszonyaim voltak végig, és nem szeretnék lemondani a Gyedről. Igyekeztem mindent magam kikeresni, de azért egy szakértő véleményére szükségem van, hogy járható, nem járható út ez. Köszönöm válaszát előre is.
Gratulálok a munkásságához, olvastam a bemutatkozását, és igaza van,én is kerestem szakértőt ezzel a kérdéssel, de minimum 8000 Ft, hogy erre válaszoljanak.
Üdvözlettel, Brigitta
Egy munkaviszonyban legalább 2 hónapot le kellene járulékolni ahhoz, hogy ne legyen gondod. Egy ilyen belépek és rögtön elmegyek gyedre megoldásról messziről bűzlik, hogy színlelt. Akkor már olcsóbb és biztonságosabb, igaz, jóval macerásabb is egyéni vállalkozni.
2006-tól folyamatos bejelentett jogviszonyom volt/van ugyanannál a cégnél, ahonnan elmentem szülni, bruttó 209.000 Ft bérrel. 2012 év elején még dolgztam egy hetet, utána kivettem az az évre járó szabadságomat és amikor ez elfogyott, elkezdtem a tgyást, mert február 22-re voltam kiírva szülésre. Kislányunk 2012.02.29-én született :) Jelenleg is gyed-en vagyok itthon vele. A kistestvért 2014. június végére várjuk. A ki nem vett szabadságokból már csak a gyerek után járót lehet átvinni a következő évre ha jól tudom, így nekem 6 napom van. Hogyan járnék a legjobban a gyed lejárta után?
Köszönjük szíves munkádat!
Semmit nem befolyásol a szabadság. Ugyanannyi lesz a tgyásod és a gyeded akkor is, ha a gyed vége után gyesre mész, akkor is, ha szabadságra és akkor is, ha táppénzre. Én a gyes+táppénzt javasolnám, idén már lehet ilyet is és kellemes tud lenni így együtt.
Azért mindegy minden, mert csak a tgyásnál van jelentősége, hogy van-e legalább 180 bérezett napod minimálbér kétszeresét meghaladó bérrel. Neked ha lenne, akkor is elhanyagolható lenne a különbség, hogy 209.000 vagy 203.000 az alapja. A gyednek így is, úgy is a minimálbér kétszerese lesz ezzel a szerződés szerinti vagy pár napi tényleges bérrel az alapja. Legalábbis a kezdés évében, mert nem fog emelkedni a következő években.
Ha dolgozol június végéig, de annyival korábban szülsz, hogy a tgyás 168 napja még idén jár le, akkor szabadsággal vagy legrosszabb esetben gyessel lehet húzni az időt 2014 végéig, hogy a gyed már jövőre induljon és az idei bér legyen az alapja. De ez csak akkor lesz így, ha idén lesz legalább 180 bérezett napod.
2013 októberéig volt folyamatos (12 év) munkaviszonyom (170e brutto). 6 órás, mert gyest is igényeltem mellette. Utána álláskeresési járadék 2014 februárig. júliusra várjuk a 4. babát. gyest jelenleg is kapok.
Férjemnek van Bt-je, oda be tudna jelenteni. Kérdéseim:
Mennyi bejelentett munkaviszony kellene, hogy kapjak tgyás-t és gyedet, és milyen anyagi vonzata lenne a cégnek emiatt, természetesen munkabért+családi kedvezményt csak papiron kapnék, (úgy tudom 3 gyermekes anya foglalkoztatásánál járnak kedvezmények a munkáltatónak). A gyes miatt elég ha 6 órában jelent be?
Számit-e mekkora összegre jelent be? mi alapján lesz számolva a tgyás?
megtarthatom-e a gyest szülés után amit a 3. gyermek után igénylek jelenleg is, az új jogszabályok értelmében?
Köszönöm válaszát!
Laura
Lehetsz hármaskával gyesen a négyeske után kapott tgyással és gyeddel párhuzamosan. Gyeten és gyesen együtt már nem.
A munkahelyem megszűnt, felszámolás alatt áll már 2 éve. 2003. áprilisától dolgoztam itt, de 2005. augusztusától elmentem táppénzre, mert várandós lettem. Innentől kezdve máig itthon vagyok, 3 gyermekem született ezalatt az idő alatt(2006.03.20, 2008.03.26, 2011.02.20) Jelenleg a legkisebb gyermekemmel vagyok gyesen, ami 2014. 02.20-án lejár. Ekkor megszűnik a munkaviszonyom is. Beszéltem a felszámoló céggel, ők a lejáratkor kifizetnek. Mivel egyelőre nem tudok munkába állni( a kicsivel itthon vagyok, szeptembertől menne oviba), érdeklődnék, hogy milyen lehetőségeim vannak? Érdemes-e a GYET-et megigényelnem vagy menjek el munkanélkülire? Vagy van-e más lehetőség? A fizetésem annak idején(2005) minimálbér körüli volt. Előre is köszönöm segítségét! Üdvözlettel, Réka
A mostani béred, amivel a felmondási időre járó bért, szabadságmegváltást, végkielégítést el kell számolni, legalább a 2014-es minimálbér, illetve ha középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igényel a munkakör, akkor a garantált bérminimum (2005-ben ilyen még nem volt.)
Kb. 10 év babázás után főállású anya szeretnék lenni, utolsó gyermekünk február végén lesz 3 éves. Meglévő munkaviszonyomat közös megegyezéssel megszüntetnénk. A felgyülemlett szabadságokat a cég a jelenlegi helyzetében nem tudja kifizetni, és 10 éve tök jó fejek voltak. Hogyan kell eljárni a felmondás során, hogy senkinek ne kerüljön sokba?
A főállású anyaság alatt már lehetek "otthonról dolgozó korlátlan idejű szabadságon", vagy csak a munkaviszony megszűnése után lehetek főállású anya?
Köszönettel,
mancso
Hogy hány nap szabadság jár, azt csak Te tudod meg a munkáltató. Ha mindketten rosszul számoltok, akkor nem fogsz rajta követelni semmit, hogy ezzel valaki belekeveredne még a történetbe, később pedig egy már kilépett dolgozó szabadságával meg a kutya sem fog foglalkozni.
Második gyermekünket 2014.július 25-ére várjuk. Az elsővel 2013.junius 30-ig voltam Gyesen, közben 2 hónapra felfüggesztettem 2012.novemberre, decemberre 1200000Ft bruttót kaptam.Július 1-től új munkahelyem lett 2014.április 30-ig határozott idejű szerződéssel 217000Ft bruttóért.Közben terhes lettem a 2.babával.2013. november 1-től sajnos veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. Kérdésem a következő lenne: Jár a Tgyás, GyED? Ha igen, miből számolják? Válaszát előre is köszönöm: Borbála
A tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelheted, addig ki fog tartani a járadé.
2012. áprilisában született harmadik gyermekünk. Vele gyed-en vagyok azóta. Május 28-ra várjuk negyedik gyermekünket. Közben szeptembertől elkezdtem egy nappali tagozatos képzést, mert az oep-től kért állásfoglalás szerint lehetséges már ez. Az lenne a kérdésem, hogy ez most mennyiben befolyásolja a születendő gyermek utáni gyed-et?
Illetve olvastam előzőleg a gyed és táppénz egyszerre lehetőséget, ezt is megjátszhatjuk? Előzőleg azt írta, hogy a gyed alapja ekkor a minimálbér kétszerese. Ez mindenkire vonatkozik? Nettó 90000 körül kaptam, amikor még dolgoztam.
Segítségét előre is köszönöm!
Veronika
Én olyat biztos nem írtam, hogy mindenki automatikusan minimálbér kétszerese után kap valamit, ez csak szelektív olvasás eredménye lehet. Akkor lesz ennyi a tgyás és a gyed alapja, ha nincs 180 bérezett nap és 0 napnál a szerződés szerinti bér, 1-179 napnál pedig az 1-179 napi átlag több, mint a minimálbér kétszerese. Ennél kevesebbel az ennél kevesebb bér az ellátások alapja.
Mivel nem írtad az ellenkezőjét, azt vettem alapul, hogy a munkaviszonyod még fennáll és ennek figyelembevételével válaszoltam.
A következő problémával fordulok Önhöz:
A táppénzes papír kiállításával kapcsolatban munkáltatóm kérése az, hogy csak a munkanapokra készüljön táppénzes papír, a hétvégékre és egyéb munkaszüneti napokra ne, mert ebben az esetben a munka törvénykönyvében meghatározott 30 táppénzes napból le fogja vonni a hétvégéket is. Viszont a háziorvos nem szakítja meg a betegállományt, hivatkozva arra, hogy az OEP ezt nem fogadja el.
Kerestem erre vonatkozó jogszabályt, de nem találtam. A munkáltató valóban nem vonhatja le a táppénzes napokból a hétvégéket?
Köszönettel:
Szilvia
Illetve annyi jutott még eszembe, hogy ha évi 30 napnál tovább vagy keresőképtelen, akkor erre az időszakra nem jár a szabadság. De ez egészen más, mint a zagyvaság, amivel a munkáltató érvelt.
Add le a táppénzes papírt úgy, ahogy van, a munkáltató majd kezeli valahogy, ha nem jól, akkor meg keresni az egészségbiztosítási pénztárat és segít helyretenni a dolgokat.
Második gyermekem 2011. 07.15-én született, vele voltam tgyás-on, majd 2012. jauár 1-től gyed-en, 2013. júl. 15-től gyesen. Harmadik gyermekemet 2014. május 20-ra várom. Jól értem, hogy a harmadik gyermekem után bérezett nap hiányában az előző gyermekem után kapott mértékben kapom a juttatásokat? Van bármi értelme a szerződés szerinti bérem emelésének, vagy mindenképp az előző gyermeknél keletkezett jogosultságnál számolt átlag bért veszik figyelembe? (a szerződés szerinti bérem bruttó 180000, a munkaviszonyom folyamatos).
Köszönöm a segítségét, valahányszor elkezdek erről olvasni, ellentmondásos dolgokat találok, és megzavarodom:
Szufi
Utolsó munkahelyemen 2013. április 30-án megszűnt a munkaviszonyom. Előtte folyamatos munkaviszonyom volt 2008-tól. 2013. május 7-től álláskeresési járadékban részesültem 90 napig, azóta is regisztrált munkanélküli vagyok. A biztosítási jogviszonyom folyamatos. Jelenleg 8 hetes terhes vagyok.
A tgyás összegének megállapításához (az előző naptári napi átlagkereset 70%-ához) a teljes év napjaival kell osztani az éves fizetés összegét, vagy csak a munkában töltött napokkal?
Munkanélküliként származhat-e valamilyen hátrányom a családtámogatásoknál, illetve van-e lehetőségem valamilyen anyagi támogatásra a terhesség alatt?
Válaszát előre is köszönöm.
A biztosításod nem folyamatos, sőt jelenleg egyáltalán nincs olyan biztosítási jogviszonyod, amiből jogosult lennél tgyásra és gyedre, ilyen jogviszony a járadék utolsó napján volt utoljára. A tgyás és a gyed két jogosultsági feltétele a szülést megelőző 2 éven belül legalább 1 év előzetes biztosítás és egy, legalább a tgyás 1. napján fennálló aktuális biztosítás. Hiába van rendben az előzetes biztosításod, ha a másik jogosultsági feltétellel - aktuális biztosítás - nem rendelkezel, akkor nem fog járni a tgyás és a gyed.
Most biztos arra gondolsz, hogy de hát fizeted, vagy ha eddig nem tetted, akkor majd most fizetni fogod az idén 6.810 Ft-os egészségbiztosítási járulékot és attól biztosított leszel. Nem leszel, mert azzal csak természetbeni ellátásra vagy jogosult, pénzbelire nem. Biztosítottnak azt hívjuk, aki a természetbeni és a pénzbeli ellátásokra is jogosító jogviszonyban áll, az egészségügyi szolgáltatási járulékot maga után fizető személy nem ilyen. Így nemcsak a terhesség alatt, de utána sem néz ki semmilyen ellátás az alanyi jogon járó gyesen kívül. Ezért aztán nem beszélhetünk a tgyás és a gyed összegéről, mivel ezekre nem leszel jogosult.
Akkor lennél az, ha most biztosításba kerülnél. Legalább 3 hónapra, ha nem ténylegesen. Mivel a biztosításod megszakadt, annyit lehetsz csak táppénzen, amennyi az új helyen gyűjtögetett biztosítás. Egy 3 hónap munka, 3 hónap táppénzzel már ott is lennél a -28. napnál, amikortól igényelheted a tgyást. Az optimális bér valamivel 203.000 fölött (ezután az összes fizetendő 128.000, mínusz esetleges családi kedvezmény) ebből maximális gyed lesz, de bármekkora (illetve 50.000-nél több) bérből több tgyás és gyed lesz a gyesnél.
2008 óta dolgozom a munkahelyemen határozatlan idejű szerződéssel br.320.000 Ft-os fizetéssel, a cégem OEP kifizető hely.
Az első baba 2012.11.24.é született meg, melyre igénybe vettem a TGYÁS-t illetve most a GYED-et. A második baba várható érkezése 2014.07.31. Tehát mind a két baba után kellene kapnom GYED-et az új törvények szerint.
Kérdésem arra irányulna, hogy ebben az esetben is jár a második baba után a TGYÁS, vagy csak a GYED. Szeretnénk maximalizálni a két gyerek után kapott ellátást.
Válaszát előre is köszönöm.
Sőt, pár nap szabadság után - mert ezzel működik teljesen biztosan a dolog - elmehetsz táppénzre a gyed mellé és akkor szülésig is 2 ellátást kaphatsz. A következő tgyás és gyed alapja mindentől függetlenül a minimálbér kétszerese.
2011 augusztusban született a gyermekem. A szülés előtti években sajnos bejelentett munkaviszonyom nem volt, vagy csak 1 órában az utolsó 1,5 évben (tényleges munkavégzés viszont volt). Ismerős segítségét kérve az utolsó pár hónapban be voltam jelentve az ő cégébe. Tavaly szeptember óta már a gyest kapom. Valószínű, hogy februártól sikerül elhelyezkednem bejelentett munkával egy másik helyre. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben milyen költségei lennének az ismerősnek? Ha az új helyre megyek, akkor a régi munkaviszonyt meg kell/lehet szüntetni, még akkor is ha a felmondási védelem alatt vagyok? A segítségét előre is köszönöm!
Leírom az adatokat:
2008 augusztus-2010 március 31. munkaviszony
2010 július 1- munkaviszony (innen mentem szülni) bruttó bérem 115000 Ft
közben hallgatói jogviszonyom volt abban a kimaradt 3 hónapban
2011 július 31-tól táppénz
2012.02.13. egyeske születése
2012.02.13-2012-07-29. Tgyás
2012-07-30- Gyed
Jelenleg is gyeden vagyok még 2014.02.13-ig.
Szeptemberre várjuk ketteskét.
Az lenne a kérdésem, hogy mit tegyek ahhoz, hogy a legoptimálisabb ellátást kapjam ketteske után is?
Korábbi hozzászólásoknál olvastam, hogy menjen el fizetés nélküli szabadságra, onnan táppénzre. Ez megoldható nálam is? Ezt a munkáltató felé hogy jelzem? Mennyi szabadságra kell mennem, hogy táppénzre mehessek? Ezzel hasonló összegű lesz az ellátásom az egyeske után kapotthoz képest? Ez a verzió a legjobb számomra?
Válaszát előre is köszönöm, Ági
A gyed vége után vegyél ki pár nap szabadásgot - nincs jelentősége, hogy mennyit - , ezzel párhuzamosan igényeld meg a gyest, majd néhány nap múlva menj táppénzre. Semmilyen hátránnyal nem jár és kellemes dolog együtt kapni a gyest és a táppénzt. Egyedül arra figyelj, hogy a táppénzes papíron 9-es kód legyen. Keress rá a korábbi válaszok között, hogy miért fontos, hogy így, a helyes kóddal adják ki a táppénzes papírt.
Második gyermekünket tervezzük, ezügyben kérném segítségét!
2006 óta folyamatos a munkaviszonyom. 2013-ban 08.02-ig dolgoztam, 08.25-ig betegszabadságon voltam, 26-tól táppénzen első gyermekem 09.24-i születéséig, azóta TGYÁS-t kapok. GYED-em a maximált összeg lesz.
A második babával jól gondolom, hogy ha a második szülési szabadságot 2014. dec 31-ig megkezdem (vagyis max 2015 január végéig szülök) akkor a TGYÁS alapja a 2013-as átlagjövedelmem lesz (mert ott még volt 180 nap jövedelem)? Vagy a minimálbér 2x maximált összeg adja majd a TGYÁS alapját? Ha az előbbi akkor az átlagot ugye a jogosultsági napok alapján számolják és nem éves átlagot néznek (esetemben a 01.01-08.25 237 nap átlagát veszik és nem 365 napra vetítve képeznek átlagot, ugye?)?
Ha 2015 január után születik a baba akkor mindenképp a minimálbér 2x lenne a juttatás alapja, mert előző évben nincs bérezett napom?
A GYED esetén számíthatok majd ismét a maximált összegre?
A GYED extra kihasználása érdekében járható út a terhesség alatt a fizetés nélküli szabadság megszakítása, 1 nap szabadság és utána táppénz? A későbbi juttatásokra ez nem lesz hatással?
Válaszát előre is köszönöm.
2015-ben induló tgyás alapja 0 bérezett nappal, ennél magasabb átlaggal a minimálbér kétszerese. A gyed alapja ebben az esetben végig a tgyás kezdetekor aktuális minimálbér kétszerese.
Ha legalább 1 nap szabadságon leszel a táppénz előtt, akkor abból úgy semmiképpen sem lehet gond. A táppénz a későbbiekben nem befolyásol semmit.
Egy közeli rokonom kérdésével kapcsolatosan írok Önnek. Párjával vásároltak egy lakást 1/2-1/2 arányban, nincsenek összeházasodva és élettársként sincsenek bejegyezve hivatalosan. Viszont lakcímre vannak bejelentve. A nő mint egyedülálló igényelte a nemrégen megszületett gyermek után a családi pótlékot. Ilyenkor mi van, törvényellenes?
Köszönettel: Ildi
Jelenleg 2010. óta vagyok itthon gyeden, jelenleg a második kisfiammal. Eredeti szerződés szerinti bérem 187 000 ft volt. A múlt év folyamán kaptam egy levelet a munkahelyemről miszerint elveszik az ágy melletti pótlékomat ami bruttó 30 ezer ft. Ma pedig egy besorolási papirt miszerint ettől kezdve a besorolási bérem bruttó 142 000 ft. Az a kérdésem hogy ez a változtatás jogos e, mert mintha azt olvastam volna hogy az ellátás összege nem csökkenhet gyed alatt.
Köszönöm válaszát.
Éva
... Előzmények 2013,11,21 én a kormányablakhoz beadtam a kérelmet...
2013,11,25 én az államkincstár érkeztette-
2013,12,30 án már rákérdeztem akkor belföldi jogsegélyre vártak ez volt az összes info amit elmondtak
2014,01,07 én kiderült tévesen az OEP-től kértek belföldi jogsegélyt bár van munkáltatóm és ez fel is volt tüntetve a kérelmi papiron...
2014,01,15 én a munkáltatóm elküldte nekik a belföldi jogsegélyt (hiszen ök fizették a Gyedet mivel tb kifizetőhely)
Ekkor azt igérték mivel ilyen sokáig elhuzodott soronkivül rendezik a dolgot. Hová forduljak még? a mai napig semmi nem történik se pénz se papir :( Elvileg 30 nap vagy mégsem?
Nagyon fontos lenne hiszen kisfiam után január 1 től igényelhetném a gyed extrát aminek viszont a feltétele a gyes megszüntető határozat... De hogy mondjak le arról amit meg sem kaptam? Számithatok rá hogy ezért a januári GYed extrát sem fogom megkapni? Válaszát elöre is köszönöm!
Az ügyintézési határidő egyébként 21 nap - tavaly még 18 volt. Ebbe nem számít bele a jogsegély kérése és a tényállás tisztázása. A MÁK nem tökölt, ez látszik a dátumkból, a gond a rossz helyről történő jogsegély kéréssel volt. Ez a MÁK hibája, de a legtöbb, amit elérhetsz, hogy a horribilis 6%-os késedelmi kamatot kifizetteted. Ennek annyira minimális az összege, hogy nem éri meg a fáradságot.
Ha a januári gyed folyósításáig nem fut be a határozat - addig azért még legalább 2 hét van, simán megérkezhet - , akkor majd februárban kapod meg a januárra járó gyedet is.
GYED EXTRÁval kapcsolatos kérdéssel fordulnék Önhöz. Kisfiam 2005 júniusában született, 2009 februárjában tartósan beteg besorolásba került (F84.0), megigényeltem és folyósították a GYESt. Erről a családtámogatási ellátásról lemondtam 2012.júniusától, amikor megszületett a kistestvére. Az emelt családi pótlékot most is kapjuk. Szeretném megtudni, hogy a GYED EXTRA mellett lehet-e igényelni újra a tartósan beteg gyermekre a GYESt? Válaszát és segítségét köszönöm!