A 19 éves fiú és barátai Siófokon tervezték eltölteni a hetet. Csütörtökön a strandon vízibiciklit béreltek, ahonnan a fiatal egyszer csak fejest ugrott. Csakhogy a víz azon a helyen mindössze ötven centiméter mély volt, így a fiúnak esélye sem volt: azonnal kitörte a nyakát, és meghalt – írja a veol.hu.
Barátai sokkot kaptak, amikor társuk nem jött fel a víz felszínére. Segítségkérésüket hallva a rendőrök és a fürdőzők is azonnal keresni kezdték a szerencsétlenül járt fiatalt, de nem találták meg. Végül egy strandoló lány akadt bele a holttestbe.
A biztonságos strandolás szabályai
2017 különösen sok vízi áldozatot követelő nyarán a szakemberek sokkoló kampányba kezdtek a Facebookon annak érdekében, hogy mindenki vegye komolyan a strandolás veszélyeit. Bejegyzésükben egy vízbe fúlt holttest ultrahangos képét mutatták, és kérték, hogy mindenki figyeljen oda strandoláskor.
Felhívásuk szerint a két legfontosabb dolog, hogy megfelelő úszástudás nélkül senki ne menjen a mély vízbe, illetve hogy ne ugorjunk fejest stégről vagy vízibicikliről anélkül, hogy előtte ne győződtünk meg volna arról, hogy elég mély a víz hozzá.
Néha biztos úszástudással rendelkezőket is utolérhet a tragédia, ezért vegyük figyelembe a következőket:
- Ne ugorjunk fejest stégről sem pedig vízibicikliről anélkül, hogy előzőleg meg ne bizonyosodtunk volna arról, hogy elég mély a víz hozzá!
- Figyeljük a viharjelzést! Első fokú riasztás esetén (percenként 45 villanás) nem szabad a parttól 500 méternél távolabb tartózkodni. Másodfokú jelzés esetén (percenként 90 villanás) azonnal el kell hagyni a vizet! (Kapcsolódó cikkünk: Mit tegyünk és mi az ami tilos villámlás esetén?)
- Ne aludjunk el a gumimatracon, gumicsónakban! Idén már mentettek ki a Balatonból ily módon bajba jutott nyaralókat, akik egyszer csak a tó közepén ébredtek fel.
- Figyeljünk a sziklákra, farönkökre, főleg a sekélyebb területeken! (Kapcsolódó cikkünk: A balatoni szabad strandok veszélyei - így kerültem a gyerekpancsolóból fekvőgipszbe pár óra alatt)
- Vigyázzunk egymásra! Amennyire tőlünk telik, akadályozzuk meg, hogy ittas állapotban lévő barátaink vagy családtagjaink bemenjenek a vízbe!
Kapcsolódó cikkeink:
- Rengeteg vízi baleset történt az idén, a Vízimentők sokkoló kampányba kezdtek - a biztonságos strandolás szabályai
- Halálos áldozat Balatonfenyvesnél - a strandolók élőláncot alkotva keresték a vízben az eltűnt férfit
- Vízi balesetek, amelyek elkerülhetők!
- 250 méterről zuhant a tengerbe két magyar fiatal Horvátországban
Kép: szanyierika97 / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)