19 embert kellett kimenteni a Balatonból egy hétvége alatt
Mint írták, a strandolók a vízirendőrök segítsége nélkül nem tudtak volna biztonságosan partra jutni. Műszaki hibás vitorlások utasait, a viharos szélben vízibiciklikkel, és SUP-okkal elsodródó fürdőzőket segítettek ki szorult helyzetükből a rendőrök - közölték.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság azt tanácsolja, hogy aki nem tud úszni, az ne menjen természetes vizekbe, a gyengébb úszók csak a sekély vízben, a parthoz közel fürdőzzenek, vízibiciklizzenek, vagy használjanak egyéb vízi eszközöket és azokról ne ugráljanak a vízbe.
A vízirendészet többek között azt is kéri, hogy aki nem elég vízbiztos, az a vízi járműveken használjon mentőmellényt, extrém melegben kerülje a nyílt vízen való tartózkodást, alkoholos, ittas állapotban ne fürdőzzön.
A rendőrségi külön felhívja a figyelmet a viharjelzési szabályok betartásának fontosságára - olvasható az MTI-n.
A biztonságos strandolás 7 szabálya
Az alábbi tanácsokat minden esetben érdemes betartani:
- Csak biztos úszástudással menjünk a mélyebb vízbe, a gyerekeket pedig egy percre se hagyjuk magukra!
- Ne ugorjunk fejest - sem stégről, sem vízibicikliről, SUP-ról, csónakról, stb. -anélkül, hogy előzőleg meg ne bizonyosodtunk volna arról, hogy elég mély-e a víz hozzá!
- Felhevült testtel ne ugorjunk, vetődjünk a vízbe, előbb mindig mártózzunk meg.
- Figyeljük a viharjelzést! Első fokú riasztás esetén (percenként 45 villanás) nem szabad a parttól 500 méternél távolabb tartózkodni. Másodfokú jelzés esetén (percenként 90 villanás) azonnal el kell hagyni a vizet! (Kapcsolódó cikkünk: Mit tegyünk és mi az ami tilos villámlás esetén?)
- Ne aludjunk el a gumimatracon, gumicsónakban! A vízimentők gyakran mentenek ki olyan személyeket a vízből, akik elszenderednek, és a tó közepén ébrednek fel.
- Figyeljünk a sziklákra, farönkökre, főleg a sekélyebb területeken! (Kapcsolódó cikkünk: A balatoni szabad strandok veszélyei - így kerültem a gyerekpancsolóból fekvőgipszbe pár óra alatt)
- Vigyázzunk egymásra! Amennyire tőlünk telik, akadályozzuk meg, hogy ittas állapotban lévő barátaink vagy családtagjaink bemenjenek a vízbe!
A víz mozgása ismeretlen veszélyeket rejt
A víz áramlása is okozhat tragédiát, ám ezeket a jelenségeket kevesen ismerik pontosan - és sokan fizettek már az életükkel mindezért.
Érdemes elolvasni egy tapasztalt vitorlásversenyző tanácsait: 4 fontos tény a vizek mozgásáról, amiről kevesen tudnak - és sokan az életükkel fizettek ezért
Így kell értelmezni a viharjelzést
Az aktuális viharjelzéseket már online is nyomon tudjuk követni a Katasztrófavédelem honlapján, érdemes megnyitni az oldalt strandolás előtt, majd kiválasztani a bal felső sarokban a helyszínt: Viharjelző rendszer
- Az elsőfokú viharjelzés alatt a viharjelző percenként negyvenötöt villan, ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel haladni.
- Másodfokú viharjelzéskor a viharjelző percenként kilencvenszer villan, ebben az esetben fürödni tilos, valamint a vitorlás hajók kivételével nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni. Aki megszegi ezeket a szabályokat, az az életét kockáztatja.
Hogyan kérjünk segítséget?
Ha valaki bajba kerül vagy bajbajutottat lát a Balatonban, a 1817-es segélyhívó telefonszámon kérhet segítséget.
Ha sérülés érne, keresd fel a Magyar Vöröskereszt Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálatát, melyet idén 19 strandon találsz meg: 19 strandon indul el a Magyar Vöröskereszt Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálata.
A strandok listáját itt találod: Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat
Kép: Voroskereszt.hu
A Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat 2023. június 28-án kezdte meg működését és 2023. augusztus 20-ig nyújt segítséget a Balaton körül.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)