Legalább 8-10 centiméteres jégrétegnek kellene kialakulnia ahhoz, hogy biztonságosan rá lehessen lépni a jégre
A vízügy arra hívta fel az emberek figyelmét, hogy semmi esetre se menjenek rá a befagyott Balatonra, a jég ugyanis nagyon vékony, ezért életveszélyes.
"Már van egy vékony jégréteg, de ez semmiképp sem biztonságos. Legalább 8-10 centiméteres jégrétegnek kellene kialakulnia ahhoz, hogy biztonságosan rá lehessen lépni a jégre, és ez jelenti azt is, hogy napokig erős mínuszoknak kellene lenniük éjszaka és nappal is" – ezt mondta az Inforádiónak Illés Zoltán szakember.
Hozzátette, hogy a korcsolyázásnak sincs itt az ideje még pár napon belül sem.
A szakember szerint ezekre a jéggel kapcsolatos szabályokra kell figyelni:
- "egy tó jegén csak akkor szabadna korcsolyázni, ha ellenőrizték a jégvastagságot,
- a korcsolyázási felületet pedig jól láthatóan kijelölték,
- a lékek helyét messziről látható módon megjelölték."
A víz egyébként a viharos szél miatt kicsapott a partra, és gyönyörű jégcsodák jöttek létre.
Kép: MTI/Varga György
Életveszélyes a Balaton jegén tartózkodni
Életveszélyes a Balaton jegén tartózkodni, a parti sáv egyes részein és a kikötőkben kialakult 2-3 centiméteres jég alkalmatlan a közlekedésre és a sportolásra - közölte a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság csütörtökön a police.hu-n, olvasható az MTI-n.
Azt írták, a következő napokban sem várható, hogy ez a vékony jégréteg lényegesen vastagodjon, hiszen napközben a déli órákra plusz 3-4 Celsius-fok várható, míg éjszaka sem lesz -4 Celsius-foknál hidegebb a Balaton mellett.
Várhatóan a jövő héten az enyhén melegedő időjárás és a szél hatására az eddig a kikötőkben vagy a part melletti vízterületeken képződött jég tovább mosódik, törik, vagy teljesen el is tűnhet - ismertette a rendőrség.
Mit tegyünk a jeges vízből kimentett emberrel?
A tájékoztatás szerint fontos, hogy a jeges vízből mentett embert nem szabad azonnal túlfűtött, meleg helyre vinni, fokozatosan kell felmelegíteni a testét, a vérkeringését normál módon beindítani, de előzőleg meg kell szabadítani őt jeges ruháitól. A bajbajutottat minden esetben orvosi ellátásban kell részesíteni.
Kiemelték: a szabad vizek jegén tilos tartózkodni éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, járművel, kikötők és veszteglőhelyek területén és folyóvizeken.
A rendőrség kitért arra is, hogy a jégen tartózkodás szabályait a rendőrök fokozottan ellenőrzik.
A szabályok megszegése miatt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halőr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője figyelmeztetést alkalmazhat: 6500-tól 65 000 (ismételt elkövetés esetén 90 000) forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki, vagy szabálysértési eljárást indíthat, melyben akár 200 000 forintig szabhat ki pénzbírságot.
Ha bármilyen, jéggel kapcsolatos veszélyhelyzetet észlelnek (beszakadás, süllyedés), azonnal értesítsék a 112-es segélyhívón a vízirendészet járőreit, vagy kérjenek segítséget a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság 1817-es vízi segélyhívón - kéri a rendőrség.
Indexkép: MTI/Varga György
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)