Az elmúlt hónapokban szinte nem múlt el hét anélkül, hogy halálos vízi balesetről ne adott volna hírt a sajtó, de volt olyan nap is, amikor több ember is a Balatonba fulladt egymástól függetlenül. Legtöbbször nem kivédhetetlen rosszullét, szívmegállás vagy lábgörcs okozta a tragédiát, hanem az a teljesen érthetetlen körülmény, hogy az úszni nem tudó felnőttek beleugrottak az egyértelműen mély vízbe.
Az értelmetlen haláleseteket megelégelve Bagyó Sándor, a VMSZ elnöke szokatlanul erős felhívást tett közzé a Facebookon. Véleménye szerint a sok tragédia egyik oka az lehet, hogy a vízimentők kommunikációja eddig nem volt elég agresszív, ezért most egy felpuffadt, víz alatt fekvő holttest képét mutatta meg abban az állapotban, ahogy a mentők több órai keresés után rátaláltak.
A test nem felismerhető, nincsen szó kegyeletsértésről, csupán annak illusztrálásáról, hogy a vízbefúlás igenis valós veszély, főleg akkor, ha valaki az alapvető biztonsági intézkedéseket sem teszi meg.
Melyek ezek? Egyszerűen annyiról van szó, hogy biztos úszástudás nélkül senki ne ugorjon be a mély vízbe.
A természetes vizű strandokon bója jelzi a kijelölt fürdőhely határát, ezeket olyan mélységekben állítják fel, ahol egy felnőtt ember lába még biztonsággal leér. A bóján túl sem tilos tartózkodni, ám ott a víz már gyorsan mélyülhet, és nem érdemes a vízszint megállapítása nélkül levetni magunkat a vízibicikliről. Természetesen fejest ugrani sem tanácsos oda, ahol előtte nem bizonyosodtunk meg arról, hogy a víz elég mély hozzá, mert könnyen gerinctörés lehet a vége.
Idén már több mint hatvanan fulladtak bele a vizekbe, ami azt jelenti, hogy a nyári szezonnak átlagosan minden napjára jutott egy vízbefúlásos eset. Döbbenetes arány. Az alábbiakban olvasható néhány nagy vihart kavart történet:
- Június 26-án két gyermek fulladt a Dunába Budafok-Tétény területén. A 14 éves lányt elsodorta a víz, és hasonlóan járt segítségére siető öccse is. Őt egy uszály legénysége még ki tudta menteni, ám másnap belehalt a sérüléseibe. Nővére holttestét két nap múlva találták meg.
- Július 29-én egy 23 éves lengyel fiatal esett a Balatonba vízibiciklizés közben Balatonszéplakon. A fiú nem tudott úszni, és pánikba esett, amikor a vízbe került.
- Augusztus 1-én hajnalban egy 19 éves fiatalember alkohol hatása alatt a vízbe vetette magát Balatonfüreden. Először még ki tudták menteni, ám ő másodszorra is beugrott, amely ezúttal az életét követelte.
- Augusztus 5-én egy 18 éves fiú ugrott a mély vízbe vízibicikliről Balatonmáriafürdőnél a parttól kb. 400 méterre. Sem ő, sem a vízibiciklin utazó családtagjai nem tudtak úszni. Erre már Tar Mihály, a VMSZ szóvivője is úgy reagált: Nem érti, mit gondolnak azok, akik úszástudás nélkül vetik a mély vízbe magukat.
Mit tehetünk, hogy elkerüljük a hasonló baleseteket?
A biztonságos strandolás szabályai:
Néha biztos úszástudással rendelkezőket is utolérhet a tragédia, ezért vegyük figyelembe a következőket:
- Ne ugorjunk fejest stégről sem pedig vízibicikliről anélkül, hogy előzőleg meg ne bizonyosodtunk volna arról, hogy elég mély a víz hozzá!
- Figyeljük a viharjelzést! Első fokú riasztás esetén (percenként 45 villanás) nem szabad a parttól 500 méternél távolabb tartózkodni. Másodfokú jelzés esetén (percenként 90 villanás) azonnal el kell hagyni a vizet! (Kapcsolódó cikkünk: Mit tegyünk és mi az ami tilos villámlás esetén?)
- Ne aludjunk el a gumimatracon, gumicsónakban! Idén már mentettek ki a Balatonból ily módon bajba jutott nyaralókat, akik egyszer csak a tó közepén ébredtek fel.
- Figyeljünk a sziklákra, farönkökre, főleg a sekélyebb területeken! (Kapcsolódó cikkünk: A balatoni szabad strandok veszélyei - így kerültem a gyerekpancsolóból fekvőgipszbe pár óra alatt)
- Vigyázzunk egymásra! Amennyire tőlünk telik, akadályozzuk meg, hogy ittas állapotban lévő barátaink vagy családtagjaink bemenjenek a vízbe!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)