Kérdezz-felelek
Minden ellátásnak az utolsó 180 napi jövedelem az alapja. A táppénz mértéke - Nálad - 60%, a tgyásé és a gyedé 70%. Az eltérő levonások miatt a nettó mindegyiknél más, sorrendben kb. nettó 41.000, 48.000, 43.000. Az igényleadást követő 30 napon belül utal először a mep, utána pedig minden hónap elején az előző hónapra járó ellátást. Anyaságit 180 napon belül tudsz igényelni, ezt néhány napon belül kifizetik.
Szakbarbár 2008. 03. 06. 12:092008-ban induló táppénz és tgyás alapja a 2007-es átlag, a 2009-ben kezdődő gyedet pedig a 2008-as átlagból számítják. Mindegyik ellátás ennek a 70%-a (táppénz nem feltételenül, de nálad igen), gyednél van egy felső határ. 137.000-es átlagból nettó 91.000 körüli táppénz és tgyás várható. A béremelésnek szinte semmi jelentősége nem lesz, mert nagyjából maximális gyedhez szükséges átlagod lenne enélkül is, annál több meg úgysem lesz a gyed.
Szakbarbár 2008. 02. 26. 10:52Apuka igényli a tgyást - ezt ugye úgy érted, hogy ő végzi az adminisztrációt? Mert ő nem jogosult tgyásra. Ha a tgyást a szülés napjától kéred, akkor nem kell terhesállományba vételről szóló (táppénzszerű) igazolás. A kisokos c.menüpontban van egy gyed-gyes c. összeállítás, ott fel van sorolva, hogy mi kell az igényléshez.
Szakbarbár 2008. 02. 26. 10:52A határozott idejű szerződés lejár akkor, amikor vége van és soha nem fogod bebizonyítani, hogy a terhesség miatt nem kötöttek újat, mert ahhoz nem dolgozol ott elég régen. A munkaviszony megszűnése után 45 napig passzív jogon leszel jogosult táppénzre. Ha utána álláskeresési járadékot igényelsz és ebbe szülsz bele, akkor a tgyás járni fog, de a gyed - egyelőre úgy néz ki egy idei jogszabály módosítás után, hogy - nem. Ahhoz biztosításba kell majd kerülni. Ezt lehet, hogy célszerűbb lenne még szülés előtt megtenni, de legalább annyi időre, hogy ne legyen bajod abból, hogy esetleg a mep színleltnek gondolja. Ha legalább a tgyás 1.napján még van munkaviszonyod, akkor utána passzív jogon jár a tgyás és a gyed.
Szakbarbár 2008. 02. 26. 10:52Bruttó 131.000-es átlagból nettó 87.000 körüli táppénz és tgyás, illetve nettó 77.000 körüli gyed várható.
Szakbarbár 2008. 02. 26. 10:52Magas bérrel csak a szüléstől érdemes a tgyást igényelni, mert így a lehető legtovább, a baba 168 napos koráig járnak a korlátlan ellátások, a táppénz és a tgyás. Ha korábban megkezdenéd a tgyást, akkor korábban lejárna. A táppénznek és a tgyásnak ugyanaz az alapja, a 2007-es bér (ha jól értettem, akkor az 1. táppénzes napod 2008-ban volt), úgyhogy pont annyi lesz a tgyásod, mint a most kapott táppénz, azzal a különbséggel, hogy azt 30, 31 napokra kapod, a tgyást meg 14, 28 napokra, mikor mennyi igazolás gyűlik össze egy számfejtésig. A gyeded mindenképpen maximális, ehhez idén nem tudod igényelni az adójóváírást, így nettó 70.000 Ft körüli összeget fogsz kapni, jövőre ha csak gyeded lesz, akkor járni fog a - most - 11.340 Ft-os adójóváírás és addig a felső határ is emelkedik párezerrel. Ezek mellé jogosult leszel még az egyszeri anyasági támogatásra és a családi pótlékra, összegek és igénylés módja a honlapon található kisokosban, a gyed-gyes c. összeállításban. (Mire Te szülsz, addigra már nem lesz a munkáltatód családtámogatási kifizetőhely)
Szakbarbár 2008. 02. 26. 10:52Fordulj a jogalkotóhoz, ha nem értesz egyet a gyetre való jogosultság szabályozásával. Az 5 órába egyébként nem számítanak bele a kötelező foglalkozások és az étkezés ideje, a maradékból meg nagyon nehéz 5 órát összehozni...
Szakbarbár 2008. 02. 26. 10:52Minimálbér kétszeresét meghaladó bérrel kellene dolgozni, csak ez lesz az alap. Annyit kéne ezzel dolgozni, hogy ne tűnjön színleltnek az egész. A munkaviszonynak legalább a tgyás 1. napján még élnie kellene. A munka miatt a gyedet vissza kellene mondani, de gyest tudsz igényelni erre az időre.
Szakbarbár 2008. 02. 26. 10:52Amikor ezt javasoltam, akkor nem lehetett tudni, hogy olyan jogszabályváltozás lesz, ami átír mindent. Illetve mindent nem, de a gyedet - egyelőre úgy néz ki - igen, mert arra a dolgok jelenlegi állása szerint nem lennél jogosult. Véleményem szerint az egészségbiztosítási pénztár helytelenül, nem a jogalkotó szándékának megfelelően alkalmazza a nem egyértelműre sikeredett, fából vaskarika jogszabályt, ezért az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Osztályához fordultam állásfoglalásért. Amennyire tudom, a szakmát is megosztja a kérdés, úgyhogy a pénztárnak lépnie kell, ki kell mondania valamit. Már a biztos rossz is jobb lenne, mint ez a bizonytalanság. Türelem, meglátjuk mi lesz, egyelőre a tgyásod jó úton halad, utána meg kitaláljuk, hogyan legyen. Legrosszabb esetben a tgyás után egy kicsit el kell helyezkedni és onnan már lehet igényelni a gyedet. Én egy kicsit még bízom benne, hogy ezt a kört nem kell megfutni a gyedért.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13A felmondási tilalom a gyes végét követő 30. napig tartott. Utána felmondhat a munkáltató, hacsak nem áll be újabb felmondási tilalom, pl. terhesség vagy keresőképtelenség (még a felmondás kézbesítése előtt). Ha maradna a munkaviszony és a szabadság után táppénzre mennél, akkor a következő tgyás és gyed alapja a szabadságra és betegszabadságra kapott bér, de - 180 bérezett nap hiányában - legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13(A kérdés első részében munkajogász tud segíteni. Szerk)
Ez így ebben a formában nem igaz. Egyszerre egy szülő, egy gyerekkel, egyféle ellátást igényelhet, úgyhogy ha az egyik szülő gyesen van, a másik nem lehet ugyanezzel a gyerekkel gyermekápolási táppénzen. Ha saját betegség miatt keresőképtelen, akkor jár, hiszen a táppénz a kieső bért pótolja és ha gyes mellet dolgozva lesz valaki keresőképtelen, akkor ugyanúgy kiesik a bére. Mindenki azt vallja be, amit megkapott, aki igényli a gyest, annak az adóterhet nem viselő, de bizonyos körülmények között valamennyire adózó jövedelme a gyes.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13A bérrendezés esedékessége a babázáshoz kért fizetés nélküli szabadságot követő nap, úgyhogy aznap bármi olyat csinálsz, amire bér jár, tehát akár dolgozol, akár szabin vagy, akár betegszabin, ezt már az emelt bérrel kell elszámolni. Nem mondtam olyat, hogy bruttó 160.000 alatt táppénz kilőve, csak azt mondtam, hogy alapvetően, vagy az olvasott konkrét esetben nem javaslom. Ha hosszú táppénzről van szó, akkor ott lehet mérlegelni, számolgatni és lehet, hogy mindent egybevetve az jön ki, hogy - sok szabi után, mert az mindenképpen ajánlott - érdemes táppénzre menni. Akkor van ez, ha a megkapott táppénz - hiszen ez tiszta haszon, mert apuka közben ugyanazt a gyest kaphatja, ami egyébként anyuka bevétel lenne, ha nem variálna - több, mint az elbukott tgyás és gyed különbözet. Ha a munkáltató tb kifizetőhely, akkor nem tudod a mepnél igényelni a tb ellátásokat. Azokhoz foglalkoztatói igazolás kell, ilyet meg kifizetőhely nem állít ki, mert ő fogja elbírálni az igényt.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13Te bármikor felmondatsz vagy kezdeményezhetsz közös megegyezést - gondolom a kérdés a Te felmondásodra irányult és nem a munkáltatóéra, hiszen miért akarna ő felmondani. A munkaviszony megszűnéséig ki nem adott szabadságot a munkáltató pénzben váltja meg, vagyis kifizeti a maradék napokat. Egyetlen apró kivétellel ugyanazok a levonások terhelik így is, de ha egyszerre lesz egy nagyobb összegű jövedelmed, akkor több az adóelőleg, aminek egy része viszont valószínűleg visszajár a bevallásban, ha éves szinten mégsincs annyid, mint abban az erős hónapban.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13Könyörgöm, nincs az előírva, hogy valaki csak a minimálbért keresheti. Mérlegképessel nyugodtan köthetsz pl. egy - maximális gyedhez ideális - 150.000-es szerződést. Keresd meg azt a munkáltatót, akinél jó vagy így is. 2 hónap munka - már a gyes vége előtt el lehet kezdeni, 2 hónap táppénz, utána a -28. naptól tgyás. A részleteket úgyis a könyvelőjével kell megbeszélned, mert őt fogja a munkáltató a költségeidről megkérdezni.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13Gyet mellett 4 órában lehet dolgozni, a gyerekek pedig úgy lehetnek max napi 5 órát oviban, iskolában, hogy ebbe a kötelező foglalkozások és az étkezési idő nem számít bele. Iskolásnál a napközi ebbe biztos belefér, de óvodában is annyi foglalkozás van délelőtt, hogy szinte csak a délután marad, ami ne foglalkozással és nem evéssel telik és délután nincs ott ennyit egy gyermek általában.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13Elméletileg nem, mert a közös háztartásban élő gyermekek után - a közös háztartás nem attól az, hogy ki hova van bejelentve, hanem hogy életvitelszerűen ki kivel él együtt - egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet. Ennek ellenére találkoztam már olyannal, aki megjátszotta és nem volt belőle gondja, szerencséje volt, hogy nem nyomta fel a szomszéd és hogy nem küldtek rá egy ellenőrt, amikor a másik szülő megigényelte a gyest, mert a MÁK rögtön tudta, hogy a testvérrel az anyuka kap másik ellátást. Elmondtam mindent, amit tudok, ne várd, hogy én mondjam ki, hogy igen, igényeld meg, vagy ne, inkább ne tedd.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13Ha ketteskével tgyást igényelsz, akkor a gyedet előtte - és nem utána, mert ezzel visszamenőleg nincs variálás! - le kell mondani, az új ellátásra az igényt pedig be kell adni. Egyik ellátás soha nem alapja a másiknak. Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyesbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az ezek 1.napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha a gyednél a nettó összeget írtad és az adójóváírással együtt ennyi, akkor a gyed előtt kb. bruttó 110.000-ed lehetett. Ha ezt nem emelték horribilis mértékben- egy 150.000 környékére, hogy magától is maximális legyen a 2009-ben induló gyeded- akkor a fizetős szolgáltatásom ebből az összegből is tudna maximális gyedet varázsolni. A tgyás és a gyed mellett az alanyi jogon járó egyszeri anyasági támogatásra és családi pótlékra is jogosult leszel.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13Álláskeresési járadékról a dolgok jelenlegi állása szerint nem tudsz gyedre menni, ezt már megbeszéltük. Munkaviszony, megbízás, egyéni vagy társas vállalkozás - ezek közül valamelyik kellene. Havi szinten bruttó 150.000-es (megbízásnál a 90%-a legyen ennyi) jövedelem kellene, bármilyen rövid időre, de azért legalább annyira, hogy ne tűnjön színleltnek a jogviszony
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13A munkaviszony megszűnése után 73 nap álláskeresési járadékra vagy jogosult, a továbbiakat annak függvényében találjuk majd ki, hogy addig terhes leszel-e. Egy kicsit lehet húzni az időt azzal, hogy a járadékot elég, ha 04.18 után nem azonnal, de mindenképpen 30 napon belül igényeled meg, mert így a biztosításod folyamatos marad, de ennyivel több időd lenne, hogy összejöjjön a baba.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13Semmi olyan nem változott, ami Téged érintene, a két lehetőségből, amit írtam, abból az első még a 8. hónapban is megjátszható és közel nem kell hozzá annyi befektetés.
Szakbarbár 2008. 02. 25. 15:13