Kérdezz-felelek
Lányom 2004-től állt közalkalmazottként munkaviszonyban 2010. december 31-ig, mint háziorvos. Sajnos a legutolsó munkáltatója minden évben csak határozott idejű, 1 éves munkaviszonyban volt hajlandó foglalkoztatni, így a fenti időpontban munkaviszonya automatikusan megszűnt. 2010. július 15-én szült. Most lesz a gyermek két éves, így néhány napon belül lejár a GYED. Most úgy tapasztalja, hogy újból anyai örömök elé fog nézni. Kérdésem ezzel kapcsolatos: Mivel jelenleg nincs munkaviszonya, 2013. márciusától (a szülés várható időpontjától) újból kap majd GYED-et, vagy az a második szülés után az Ő esetében már nem jár csak a GYES? Ha nem jár neki a GYED, akkor mennyi ideig volna szükséges a GYES mellett biztosítási jogviszonyt létesítenie, hogy GYED-re újból jogosulttá váljon 2013 márciusától?
Lányomnak van egy BT.-je (beltag), amelyben jelenleg nem végez gazdasági tevékenységet, csak a "nullás" 1208-as bevallásokat küldi be havonta a NAV-nak. Ha szükséges a jövő évi GYED-hez biztosítási jogviszony, bejelenthető-e a saját Bt.-jében ez a jogviszony? (természetesen a havi járulékbefizetéseket bevállalva).
Kérdéseimre a válaszokat előre is köszönöm: Matula József
Nézzünk utána enne a Bt-s jogviszonynak, hogy pontosan miket jelentenek a 08-asban róla. Ha 30-as alkalmazási minőséggel szerepel benne, akkor nyert ügyetek van, mert akkor a jogosultság kipipálva, az alapból minimálbér utáni ellátások ellen pedig lehet tenni. Szakbarbár 2012. 07. 12. 21:32
Összetett kérdéssel fordulok hozzád. 2006. szeptemberétől nappali tagozatos hallgató voltam ez év június 30.-ig. Első gyermekem 2010. januárjában született. Csak gyest kaptam, mert ugyan dolgoztam a suli mellett, de diákmunkásként, "rendes" állásom nem volt. 2011 augusztusától egyéni vállalkozó lettem, itthon dolgozom, bevételem sajna egyenlőre nincs. Jelenleg második gyermekemet várom, kb. 6 hetes várandós vagyok, a szülés várható időpontja 2013. március 8.
Kérdéseim:
1. Eddig nem fizettem semmilyen járulékot sehová, mivel a hallgatói jogviszony és a gyes miatt (a NAV szerint) nem kell. Most sem kell, hogy már nem vagyok hallgató?
2. Úgy tudom, hogy ha fél évet dolgoznék, jogosult lennék tgyás-ra és gyed-re is. Ide beleszámíthat az egyéni vállalkozóságom? Keressek munkahelyet inkább?
3. A férjem munkanélküli, alkalmi munkákat végez, tehát ő is el tud menni gyesre az első gyermekkel januárig, ha ez segít valamit.
4. Összességében hogyan járhatok a legjobban? (Minél magasabb összegekre gondolok.)
Amíg tanultál, addig két körülmény zárta ki a járuékfizetés, ebből csak az egyik szűnt meg, a gyes továbbra is mentesít.
Maradhatsz gyesen, mert egyéni vállalkozónak nincs munkaideje, hogy időbeli korlát vonatkozzon rá. De ha dolgozol bármennyit is a gyes mellett, akkor a minimális járulékokat, ami ha középfokú végzettséget igénylő tevékenység a főtevékenységed kb. 60.000 Ft, mindenképpen meg kell fizetni.
Nemigen tudok olyam megoldást, amivel nem horrorisztikus összegek árán lenne- a gyesnél érdemben több - tgyásod és gyeded. Szakbarbár 2012. 07. 12. 13:30
2012. október 31-re vagyok kiírva második gyermekemmel. A kislányom most 5 és fél éves, vele 2009 márciusáig voltam otthon, majd visszajöttem a „régi” munkahelyemre. Azóta is itt dolgozom. Kislányom hároméves koráig a munkabér mellett kaptam GYES-t is. Folyamatos munkaviszonyom 2002. október 28. óta van a jelenlegi munkahelyemmel.
Az egyik kérdésem az lenne, hogy nekem melyik év alapján fogják majd számolni a TGYÁS-t és majd a GYED-et? Szeptember közepéig tervezem dolgozni, onnantól kivenném a szabadságaimat, és utána 1 hónap táppénzt tervezek. (vagy érdemes lenne megkezdenem a TGYÁS-t a szülés előtt 28 nappal?)
A másik kérdésem azzal kapcsolatos, hogy nagy az esély rá, hogy az Egyesület ahol dolgozom, 2013. január 1-jétől sajnos megszűnik. Érinti ez a TGYÁS-omat, vagy a GYED-emet? Mire kell odafigyelnem, hogy a lehető legjobban „jöjjek ki” ebből a helyzetből? Vagy hátrányomra lehet ez a helyzet valamiképp? Ebben az esetben az Egyesületnek mikor kell tájékoztatnia engem arról, hogy január 1-jétől megszűnik a szervezet? Ha felmondanak nekem a szervezet megszűnése miatt, akkor járna végkielégítés ugye?
Előre is köszönöm a válaszait!!
Ha valami nagyon magas béred van, akkor jobb választás az utolsó hónapban a táppénz, mert így tovább járnak a nem vagy kevésbé maximált ellátások (előbbi a tgyás, utóbbi a táppénz). Minimálbér kétszerese alatt minden mindegy.
A gyedre - passzív jogon - akkor is jogosult vagy, ha a tgyás 1. napja után szűnik meg a munkaviszonyod. Ez viszont azzal jár, hogy egy következő baba előtt legalább 1 évet kell dolgozni, hogy vele is járjon gyed.
Ha nem csoportos létszámcsökkenéssel küldenek el, akkor formálisan elég a legvégén kiküldeni a kilépőpapírokat és az értesítést arról, hogy a munkaviszonyod a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt megszűnt. Informálisan korábban is a tudomásodra hozhatják. Szabadságmegváltást és végkielégítést kapsz, de felmondási időre járó bért csak akkor, ha arra az időre nem kéred a tgyást, mert a kettő együtt nem megy. Szakbarbár 2012. 07. 10. 12:08
Nekem már egyszer már nagy segítségemre voltál, most azonban egy barátnőm nevében szeretnék kérdezni Tőled. A csajszi várhatóan 2012. november 23.-án szül. 2010. január 1-től folyamatosan dolgozott 2011. május 31-ig. Ebben az időszakban bruttó 90.000-t keresett. Aztán 2011 júniusában munkanélkülin volt, majd 2011. júliusától jelenleg is egy másik munkahelyen van, ahol 120.000 a bruttója. A munkáltatója felajánlotta, hogy megemeli a fizuját a hátralévő időre, de a könyvelője azt mondta, hogy ettől a barátnőm nem jár jobban a juttatásokat tekintve.
Azt szeretném kérdezni, hogy igaza van-e a könyvelőnek, tényleg nem kapna-e több tgyás-t, ha 150.000-re lenne bejelentve a szülésig? Illetve mennyi tgyásra, és gyedre számíthatnak? Valamint a munkanélkülin töltött időszak nem jelent-e problémát esetleg a gyed időtartamának igénybevételét tekintve, vagyis jár-e neki a gyerek 2 éves koráig? Válaszodat előre is nagyon szépen köszönjük!
Üdvözlettel: sjucus
A 2013-ban induló gyed alapja viszont a 2012-es, szintén csak bérből számított átlag, ha itt van 180 bérezett napja és neki lesz, hiszen már most megvan, úgyhogy ez még módosítható valamelyest. Van már 6 havi 120.000-e, emellé még produkálhat 4 havi többet és akkor a kettő együtt átlagolódik. De ha pl. 2 hónap múlva elmegy táppénzre, akkor a 6 havi alacsonyabb bér mellett csak 2 havi magasabb lesz, ami kisebb átlagot eredményez. Viszont ez azt is jelenti, hogy minél hamarabb megy el - ha ténylegesen nem is - táppénzre, annál kevesebb járulékból lehet magasabb az átlaga, mert nem mindegy,hogy pl. 6,5 vagy 10 hónapra kell magasabbnak lennie az átlagnak, amit egy eddigi alacsonyabb szintől kell elérni.
Nem muszáj bért emelni, egy jutalom praktikusabb. pl. ha július közepétől elmegy táppénzre, akkor egy bruttó 430.000 Ft-os jutalom kéne ahhoz, hogy az idei maximális gyede meglegyen. Jövőre nem tudni, mennyi lesz, ahhoz valamivel több jutalom kell. A 120.000 Ft-os bér összes közterhe 75.600 Ft, a táppénzből a munkáltatót terhelő rész kb havi 23.000 Ft, a különbözetből 83.000 Ft körüli jutalmat lehet megfinanszírozni 1 hónapra, július közepétől indítva egy táppénzt kb. 4*83.000-nyi jutalmat kaphatna a munkáltató azonos költsége mellett és ezzel bruttó 185.000 lenne az átlaga. Szakbarbár 2012. 07. 10. 06:17
Szeptember végére várom 2. kisfiamat, és tavaly év végén szűnt meg sajnos a cég, ahol sokáig dolgoztam. A gyedem a "nagyfiammal" februárban járt le, utána nem igényeltem gyest, hanem munkanélkülire mentem. Nemrég járt le, és szerencsémre most júl 1-től felvett egy (ismerős) cég, ahol megbízási szerződéssel dolgozom majd nekik itthonról, bruttó 200 E-s fizetéssel. A biztosítottságom folyamatos volt (nem volt az ellátások között több mint 30 nap szünet). Viszont a szülésig nem lesz meg a 180 nap bérezési napom, ezért nem tudom, hogy majd a tgyás-nak és később a gyednek mi lesz az alapja. Ebben az esetben a (jelenlegi) besorolási bérem, vagy a minimálbér alapján fogják számolni az ellátásaimat? Ez nagyjából mekkora nettó összeg lesz? Valamint, ha gyed után gyest igényeltem volna, és a munkanélküli járadék folyósítása alá esett volna a szülés, akkor is ugyanezt az összegű ellátást kapnám? Kvázi, lehet, hogy nem is érte meg 3 hónapnyi munkáért /fizetésért most várandósan újra munkába állnom?
A segítséget előre is nagyon szépen köszönöm!
Ha a járadékot úgy időzítetted volna, hogy annak a folyósításába szülsz bele, akkor a tgyás alapja a járaedék alapját képező átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne, a gyedé pedig a minimálbér.
Ha a megbízásos jogviszonyba szülsz bele, akkor azt feltételezve, hogy nem lesznek gondjaid abból, hogy ez egy nyilvánvalóan kamu jogviszony, az ellátások alapja az átlagos járulékalap, ami a megbízási díj 90%-a. Illetve ez csak a tgyásra igaz mindentől függetlenül, ahhoz, hogy ne csak a tgyásé, hanem a gyedé is ennyi legyen (és ennek ne csak a minimálbér legyen az alapja), legalább 180 napig fenn kéne maradni a jogviszonynak tehát mondjuk év végéig. Bruttó 180.000-ből családi kedvezmény nélkül nettó 105.000 körüli tgyás és 93.000 körüli gyed várható. Szakbarbár 2012. 07. 10. 06:01
A héten megyek be a munkahelyemre,hogy intézzem a GYED utáni visszatérésemet.
A kérdésem az lenne,hogy a munkáltatók mennyire szoktak hajlandóságot mutatni arra ,hogy a GYED első fél évében felgyűlt szabadságot pénzben megváltsák ,egyáltalán nálam szóba jöhet ez,vagy csak azokra vonatkozik akik a törvény hatályba lépése után mentek el fizetés nélküli szabadságra ?
Közalkalmazott vagyok egy egyetemi klinikán.
Érdemes egyáltalán szóba hoznom a szabadság egy részének pénzbeli megváltását ?Én úgy értelmeztem,hogy közös megeggyezéssel lehet szó a szabadság megváltásáról és nem kötelezően kell engedélyezniük a munkavállaló kedvéért.
Válaszát előre is köszönöm!
Andrea
A kafetériát a munkáltató belső szabályzatban rendezi, ebben határozza meg, hogy mely időtartamokra jár és melyekre nem. Mivel a szülési szabadság, amire a tgyás jár sok helyen egész másképp minősül, mint a fizetés nélküli szabadság időszaka, amire a gyedet kapod, ezért nagyon is elképzelhető, hogy rendben van az, hogy a tgyásra kaptál, a gyedre pedig nem. Nézz utána ennek a szabályzatnak, ez mindenhol más és más, általánosságban csak ennyit tudtam mondani. Szakbarbár 2012. 07. 06. 23:36
33 éves kismama vagyok, első gyermekemmel a 6. hétnél tartok. Mivel sajnos 3 hónapja már volt egy vetélésem, szeretnék legkésőbb a 15. hét után (szeptember 1-jétől) otthon maradni, táppénzre menni. Kérdésem, hogy hogy alakulnának az ellátásaim szeptembertől, pl. mit vesznek alapul, annak hány %-át kapom stb.? Adataim:
- több, mint 4 éve folyamatos, bejelentett munkaviszonyom van;
- szülés várható időpontja: 2013. március eleje;
- idén már kimerítettem a 15 napos betegszabadságomat.
Esetleg jobban járnék, ha ebben az évben még dolgoznék?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Mona
Ha a béred nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor eleve minden mindegy lenne, még annak sem lenne jelentősége, hogy van-e idén legalább 180 bérezett napod. Így, hogy már ez is megvan, ha magas a béred, a tgyás lehet korlátlan is és a gyed a minimálbér emelkedésével változhat később. A lényeg, hogy semmiképpen nem jársz rosszul, ha táppénzre mész akár holnaptól. Szakbarbár 2012. 07. 06. 23:32
Pár hete lejárt a munkanélküli járadékom, a helyi önkormányzat általi 22 ezer forintos támogatásra nem vagyok jogosult, mivel az élettársam keresetéből szerintük vígan megélhetünk !!!!!! Kérdésem az lenne hogy ilyen esetben hogyan fizessem a TB járulékot ? A "nincsből" hogyan, mivel abszólut semmi bevételi forrásom nincs jelenleg, csak reménykedni tudok hogy hamarosan találok állást, és akkor megoldódik a probléma.
Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel: Judit
2010. áprilisában született első gyermekem. Előtte 2009 szeptember 5-tőll 2010 március 5-ig volt munkaviszonyom. (Br. 85.000 Ft/hó) Gyed-et csak úgy kaptam, hogy pár napot dolgoztam(Br. 90.000Ft/hó fizetéssel vettek fel), hogy biztosított legyek a beadás időpontjában. Azóta fizetés nélküli szabadságon vagyok, jelenleg gyest kapok. Augusztus elejére várom második gyermekemet. A munkáltatóm még nem tud a második babáról, ha megtudja lehet fel is mond. A kérdésem az lenne, ha felmond, kapni fogok tgyás-t és gyed-et? Mikor jelentsem be a második babát? Még szülés előtt vagy utána? Ha megkapom az ellátásokat kb. mennyire számíthatok?
Köszönöm válaszát
0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a most aktuális szerződés szerinti bér, de - ha érdekes lenne - legfeljebb a minimálbér kétszerese. Gyedre csak 1 évig leszel jogosult. Szakbarbár 2012. 07. 06. 23:24
Köszönöm a választ (2012. 07. 03. 19:57).
Ha belefér, akkor még egy kérdés: A cégben olyan tevékenységek folynak, amelyek viszonylag kevés munkát igényelnek, és távolról végezhetők. Nagyrészt korábban elvégzett munkák ismétlődő számlázásáról van szó, pl. egy terméket elkészítettem korábban, amelyet most néha megrendelnek, vagy olyan dolgot adtam el (közvetítettem ki), amelynek rendszeresen ismétlődő költségei (jutalékai) vannak. Ezekben a gyakorlatilag passzív munkavégzéssel (számlázás) járó esetekben is javasolt valakit bejelenteni?
Mi a helyzet továbbá akkor, ha van lehetőségem olyan, otthonról végzett távmunkára, amely szintén kevés (aktív) munkával jár, és külföldről származott jövedelmem képződik belőle? Ráadásul ezt nem feltétlenül kell cégként csinálnom, magánszemélyként is végezhetem elvileg.
Összességében az összes így elvégzendő munkám (cégben vagy magánszemélyként, belföldön vagy külföldön) napi 1-2 óra elfoglaltságot jelent, és akár éjszaka is elvégezhetem, míg a fiam alszik, vagy (fél napot) óvodában van.
Másképp fogalmazva: azt tudom, hogy a gyermek tartós betegsége miatt kapott GYES mellett lehet dolgozni, de nem világos, hogy ilyenkor él a járulékkötelezettség, vagy nem. Most nekem rengeteget jelent, hogy kiderült, hogy nem kell magam után fizetni járulékokat, de ha valakit alkalmazok, akkor ismét rosszabbul járok.
Jelenleg tartósan beteg 8,5 éves gyermekem után édesanyám, mint nagyszülő kapja a gyest. Első gyermekem az előző házasságomból született. Jelenlegi házasságomban második gyermekem várom, aki 2013-ban fog megszületni. Jelenleg dolgozom. Azt tudom, hogyha táppénzre megyek ezzel a terhességemmel, de legkésőbb a második gyermekem megszületésétől megszűnik a gyes jogosultságom. Az lenne a kérdésem, hogy van-e arra lehetőség, és ha igen akkor milyen, hogy az első gyerek után járó gyest mondjuk a volt férjem kapja, akár ha táppénzre megyek, vagy ha megszületik ketteske. Előre is köszönöm a válaszod!
Kisfiam 2013 áprilisibán betölti a 3 évet. Utána tervezzük a második baba születését. ( június július) Ha lejár a gyesem, utána ki kell vennem a felgyülemlett szabadságaimat. Ha nem megyek vissza dolgozni, akkor milyen juttatások járnak majd a második gyerek után. Hány napot kell dolgozni a szülés előtt, nem tudom mi az új jogszabály.
Előzmények:
Kedves Szakbarbár!
2005-ben már segítettél nekem, most is szeretném tanácsod kérni. 2. gyermekemmel vagyok várandós, 2012. 07.28-ra vagyok kiírva. Munkahelyem az első gyermek után 2009. decembertől folyamatos, 125.000 bruttóval, 2011. novemberében a bruttó mellé kaptam 80.000.- jutalmat bér jellegűként, és decemberben 200.000 bruttót. 2012. januártól 208.000.- a bruttóm. Idén januárban voltam felfázással 3 nap táppénzen, egyébként dolgozom rendesen. A tgyás összege az rendben, 2011 átlag alapján lesz, ha jól tudom, de a gyed-del vagyok gondban. Jól számolom, hogy 2012-ben, ha megvan a 180 bérezett napom, akkor a 2013-ban esedékes gyed alapja a 208.000.- bruttóm lesz? Nyilván végig kell dolgoznom illetve kivehetem a szabadságomat is a szülés előtt, a tgyást úgy kell megkezdenem, hogy a gyed-et mindenképpen 2013-ban igényeljem meg? Jól számoltam? Válaszodat előre is köszönöm! Eszter
Ha lesz 2012-ben 180 bérezett napod és a gyed 2013-ben indul - vagyis a tgyás nem kezdődik 2012.07.17. előtt (vagy ha korábbi szülés miatt igen, akkor utána szabival húzod az időt év végéig) - akkor a gyed alapja már a 2012-es, csak bérből számított átlag. Minden más esetbven a gyed alapja annyi, mint a tgyásé, vagyis a 2011-es átlag.
Szabadság az egész évre jár, mert a tgyásra és a gyed első 6 hónapjára, ha meg tudsz egyezni a munkáltatóval, hogy adja ki (a 3/4-ét ő dönti el, hogy mikor adja ki), akkor ezzel tudsz még bérezett napokat generálni a terhesség utolsó hónapjaiban, amikor már nem feltétlen dolgoznál. Szakbarbár 2012. 03. 07. 09:58
A mai kórházi vizsgálat szerint nem húzom el a kiírt időpontig. Eddig még dolgoztam illetve a héten még tudok szabadságon lenni, de meg kellene kezdenem a TGYÁS-t, mert a háziorvosom nem akar már táppénzre venni. Van még ezen a héten kívül 2 nap gyerek+ 13 nap szabadságom. Persze a könyvelő cég azonnal rosszul lett a kérdéstől, hogy akkor a TGYÁS lejárata után kivenném ezt a maradék szabadságom és csak utána kezdeném meg a GYED-et, hogy az mindenképp 2013-ban induljon. Milyen jogszabályra tudok hivatkozni, természetesen ha van rá lehetőségem, hogy ne tudjanak lerázni? Neked jobban hiszek, mint bármelyik könyvelőnek :-) Nagyon köszönöm előre is! Eszter
Mi az, hogy nem igazolja a keresőképtelenségedet a háziorvos? Az a dolga. Ha egyszerre több ellátásra vagy jogosult, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe. Ha a táppénzzel jobban jársz, mert ezzel tudsz időt húzni, akkor azt választod. Hogy az utolsó hónapban 40 fokban nem tudsz dolgozni, az magától értetődő. Ha az orvos ellenkezik - felteszem, azért, mert azt hiszi, hogy a tgyást kötelező a 36. héttől igénybevenni - , akkor ragaszkodj hozzá, hogy töltse ki a legalább 4 oldalas beutalót a felülvizsgálathoz és majd a Főorvosi Bizottság eldönti, hogy keresőképtelen vagy-e. Ez olyan macera, amitől meg fogja kímélni magát.
1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel egységes szerkezetben
39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet
a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről
8. § (2)Ha a biztosított a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvos döntésével nem ért egyet, a keresőképességének elbírálását kérheti a területileg illetékes FOB-tól. Szakbarbár 2012. 07. 06. 22:52
Ne haragudj, nem szorosan a szakterületed, de nemrégiben megválaszoltál egy hasonló témájú levelet. GYED-ről szeretnék "visszatérni" a munkába, pontosabban elkezdeném kivenni a kb. 4 havi felgyűlt szabimat. Utána lehet, hogy dolgoznék egy kicsit, de az is lehet, hogy más módon összegyűjtenék még 2 bérezett hónapot a 180 naphoz. A harmadik gyermek érkezéséig (kb. 2013 év végéig) kellene ezt megtennem. Ha idén kezdeném el kivenni a felgyűlt szabikat, havi +2 nap szabi járna utánuk, tehát nem mindegy, hogy idén kezdem-e el (amikor még csak tervben van a baba), vagy jövőre (amikor lehet, hogy már papírom is lesz a várandósságról).
Az új Mt. miatt kicsit most megijedtem, hogy nem túl nagy-e a kockázat. Megteheti-e a cégem, hogy amint visszamegyek GYED-ről, és elkezdem kivenni a felgyűlt szabikat, elbocsátanak? Mert ekkora kockázatot azért nem ér meg a sokkal magasabb TGYÁS sem.
Köszi szépen!
Kockázat valóban van, mert a gyed végét követő naptól már felmondhat a munkáltató. Szakbarbár 2012. 07. 06. 22:22
Gyes lejárata után elkezdtem kivenni a felgyülemlett szabijaimat.
Viszont 3 hét után lebetegedtem, ami sajnos egy műtétet is indokol,
és után még vagy 6 hét lenne valószínűleg a betegállományom :-(
Egy ismerősöm viszont azt mondta, hogy ha a gyes után mindössze 3 hetet \"dolgoztam\" (szabin) akkor csakis ugyanannyi, azaz 3 hét fizetett betegszabi+táppénzre vagyok jogosult.
Azt mondta, hogy ha nekem 3 héttől több betegállomány kellene, akkor az bizony 0Ft-os fizetetlen szabadság lehet csak, de fizetett betegszabi vagy táppénz nem. (...???)
Na most mivel ez tényleg egy komolyabb probléma, és érthetően, nem szeretném a szabijaimat erre \"pazarolni\"
így akkor szeretnék tisztán látni?
A szülés tgyás, gyed, gyes előtt 9 év folyamatos munkaviszonyom van...most tényleg csak ezt a 3 hetet tudom (fizetett) betegállományként kivenni, és a többire a szabijaimat kellene elpazarolni, vagy mehetek fizetetlen szabira?
köszönöm, szép hetet: G
Tartósan beteg gyermekét egyedül nevelő apa vagyok.
Van egy Bt-m. 2012.06.30-áig volt egy másik cégnél bejelentett állásom, így eddig nem volt gondom a járulékokra. Ez a munkaviszony most közös megegyezéssel megszűnt. Nemrég megigényeltem, és most megkaptam a MÁK-tól a magasabb összegű családi pótlékot és a GYES-t. Most viszont járulékokat kell fizetnem magam után. A cégemben túl sok forgalom nincs, jó lenne megszüntetni, de mivel adósságaim vannak, egyelőre ezt nem tudom megtenni, olcsóbb fizetni a járulékokat.
A kérdésem az, hogy a fiam tartós betegségére tekintettel lehet csökkenteni, esetleg szüneteltetni valamilyen módon a járulékfizetést?
A segítségedet előre is köszönöm.
27-én válaszoltál a kérdésemre...gyed, tgyás ügyben! Rosszul írtad, hiszen a tgyásnál nem a minimálbér 2x a plafon, hanem az álláskeresési alapját nem haladhatja meg...mert a minimálbér 2x-se jár...de legfeljebb az álláskeresési járadék alapját képező átlagkereset???????????hmmm...
A gyed-nél:
a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme
Ha a szülőnek a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed alapja (ha a gyed-re való jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelem a minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, szerződés hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelemből számítják a gyed-et).
E szabály alól kivétel az, akinek azért nem volt meg a 180 napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyed-ben részesült.
a szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült, és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.
Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.
Egyébként hozzáteszem még azt is, hogy az oep elismerte a tényt, hogy a tgyás alapja a további ellátásnak, csak az álláskereséi nem alapja...na, akkor hogy is van ez??????????????
Akkor most ki mond igazat??????????????????
Köszi!
Múltkor több,mint részletesen megmagyaráztam, hogy miért a minimálbér az alap, ennek ellenére egész más szabályokat citálsz. Azért a minimálbér az alap, mert nincs biztosítotti minőségben eltölött 180 - mondjuk így - méltányolható napod. A járadék alatt biztosított voltál, de ez nem tartozik a méltányolt dolgok közé, a tgyás pedig ugyan az lenne, de esetedben azért nem az mégsem, mert ezalatt nem voltál biztosított.
Valószínűleg azért nem érted - túl azon, hogy nem akarod megérteni, mert csak a saját, helytelen álláspontodat hangoztatod és nem is törekedsz arra, hogy másikat elfogadj - mert ebből Te semmit nem vettél észre, hiszen a természetbeni ellátás járt. De ez még nem egyenlő a biztosítással és mivel nem az, ezért nem alkalmazható egy olyan szabály, amit találtál, és ami kizárólag a biztosítottakra vonatkozik.
Megköszönném, ha megkímélnél a további levelezéstől.
Szakbarbár 2012. 07. 03. 19:55
A következő kérdésem lenne: 2013 január végén fogok szülni. Meg van minden ami szükséges ahhoz, hogy megkapjam a pénzbeni juttatásokat (7 éve dolgozom folyamatosan). De nem igazán mindegy, hogy mennyit. A 2011es bérem sokkal (kb 3-4 szerese) magasabb volt mint a 2012-es. Az orvos ki szeretne írni, mert egyrészt van egy betegségem is és a munkaköröm is olyan. Nem igazán tudom, hogy hogy járnék jobban. Van-e esély arra, hogy a tavalyi béremet (is) számolják (pl ha már idén megkezdeném a tgyás-t)?
Segítségedet előre is köszönöm!
A tgyást csak akkor igényeld idéntől, ha nincs más lehetőséged, vagyis ha még idén szülsz. Ebben az esetben a tgyás még a 2011-es bérből számolódik, de a gyed már a 2012-esből. Szakbarbár 2012. 07. 03. 19:13
Érdeklődtem fizetős szolgáltatásod után, de azt válaszoltad, hogy próbáljuk meg nonprofit. Szerintem nagyon sok a kérdésem és körülményes vagyok, ezért gondoltam egyből a személyes találkozóra, de legyen, leírom az esetem, majd eldöntöd a válaszadás módját! :)
2003 óta folyamatos a munkaviszonyom. 2010.04.22. született első gyermekem. 2010.01.01-től kivettem a 2010 évi szabadságom. 2010.02.01.től előbb betegszabadságon voltam, majd táppénzen. A tgyást előre igényeltem a szülést megelőzően 28 nappal. Bruttó jövedelmem 142 ezer Ft volt akkor is és most is. 2012.04.23-tól gyest kapok.
A napokban tudtam meg, hogy babát várok, a szülés várható ideje 2013.03.04.
Munkahelyem nagyon rossz anyagi helyzetben van, nem szeretnének visszavenni, kiadni a szabadságom, stb., nem szeretnének most nekem ill. utánam semmit fizetni.
Az alábbi minden lehetséges esetnél szeretném ha összegszerűen kiszámolnád, hogy mennyi tgyásra és gyedre lennék jogosult:
1. A szülést megelőző 28 napig gyesen lennék, onnan tgyás, majd gyed?
2. Esetleg mégis meg tudnám beszélni, hogy kiadják a szabadságom, utána pedig táppénzre mennék? Mennyi szabadságra vagyok jogosult? (aug.8.-tól venném ki a szabikat, akkor 10 hetes terhes leszek)
3. Mivel sajnos férjem munkanélküli, ezért arra gondoltunk, hogy ő menne gyesre a 10.héttől én pedig táppénzre mennék.
Többször olvastam, hogy írtad nem mindegy, hogy sima táppénz, vagy veszélyeztetett terhesként táppénz. Miért, mi a különbség? Hogyan alakulna összegszerűen a táppénz, tgyás és gyed a sima táppénz és a vesz.terhesség esetében? Sajnos első terhességem alatt voltak vérnyomás problémáim, császárral is született a gyermekem, szerintem az orvos felvenne veszélyeztetett terhesként is. Munkáltatóm megkérdőjelezheti, hogy miért vagyok táppénzen? (Tudom, hogy a táppénz harmadot sem szívesen fizetnék utána. Kiszámolnád azt is hogy mekkora ennek havonta az összege?)
Köszönettel!
Nyimi