Kérdezz-felelek
2013. december 17-én a kisfiam betölti a 3. évét, viszont újra babát várok 2014. június 17-re. Határozatlan munkaszerződésem van, kb. 70 nap felhalmozott szabadságom is. A köztes időszakra vegyem ki a szabadságom és még betegállományba is eljöhetek? Vagy az egész köztes időszakra betegállományban legyek? Illetve a szülés után mit kaphatok tgyás/gyed/gyes? Vagy megkaptok sorban mindegyiket?
köszönöm válaszát!
Ha szabadságon is leszel, akkor az ellátások alapja a szabadságra kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Ha jövőre emelkedik a béred, de így is kevesebb, mint a jövő évi minimálbér kétszerese, akkor az első megoldással jobban jársz, mert akkor az emelt béredből számolódnak az ellátások. Ha már most is több, mint a jövő évi minimálbér kétszerese, akkor minden mindegy.
Bármelyik verzió esetén figyelj rá, hogy a táppénzes papíron a keresőképtelenségi kód 9-es legyen, ez a veszélyeztetett terhesség kódja és egy alacsonyabb bérnél gond van belőle, ha nem ezt írják rá és emiatt a munkáltató elkezd 70%-os bérrel betegszabit fizetni. Szakbarbár 2013. 10. 10. 22:04
Igyekeztem átnézni a korábbi kérdéseket, hogy ne kérdezzek feleslegesen, de hirtelen nem találtam a választ. Röviden: két gyermekünk van, a második után a feleségem jelenleg gyest kap, a harmadik csemetét 2014 áprilisára várjuk. Feleségem négy éve folyamatosan itthon van, a kisebbik gyermek még a nagyobb után járó gyed-időszak vége előtt született, így a gyed is folyamatos volt egészen idén nyárig. Ez alatt a 4 év alatt nem vállalt semmilyen munkát, de amúgy munkahelyén határozatlan idejű szerződése van. Kérdés, hogy a harmadik gyermek után jár-e gyed/tgyás a fenti peremfeltételek ismeretében, ha igen, akkor milyen alapon számítódik.
Válaszát előre is köszönöm.
Gábor
Ha kb. 10 év munkaviszonyt követően mukanélküli státusz alatt esik valaki teherbe, az milyen juttatásra jogosult? Van-e olyan ablak periódus, hogy ha a munkanélküli státusnak még az első 3 hónapjában sikerül, tehát még 1 éven belül a munkaviszony lejárta után megszületik a baba, akkor jogosult lenne valami többre mint a fix összegű, a bér összegétől független GYES?
Köszönettel: Miranda
A járadék végével lehet pl. egyéni vállalkozni... Szakbarbár 2013. 10. 09. 15:28
A tanácsát szeretném kérni. Nagyobbik gyermekem szeptember 17-én töltötte be harmadik életévét, a kisebb idén augusztus 5-én született. A nagyobbal GYES-en voltam, és míg 2 éves korától bölcsődébe járt, én 6 órában visszamentem dolgozni tavaly októbertől idén júniusig, amikor a második gyermekemmel várandósan szabadságra mentem. Augusztus 5-től szülési szabadságon vagyok.
Augusztus végén igényeltem a munkahelyemen a TGYÁS-t, augusztus 5-ig visszamenőleg. A munkahelyem egy hónap késedelemmel, szeptember végén továbbította csak az igénylésemet. Azonban attól tartok, én is hibát követtem el, mivel a GYES-t külön elmulasztottam lemondani - azt gondoltam, a TGYÁS igénylése felülírja annak a folyósítását. Jól gondolom, hogy emiatt nem kaptam meg az augusztus 5-szeptember 17-ig tartó időszakra a TGYÁS-t? (GYES-t kaptam ekkor is, illetve szeptember 23-tól a TGYÁS első utalásával egy töredékösszeget).
Ha így van, vajon van lehetőség bármiképpen utólag lemondani, visszafizetni a GYES összegét erre az időszakra? Esetleg méltányosságot kérni? A TGYÁS ugyanis a GYES-nek legalább a kétszerese lenne.
Segítségét előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Orsolya
1. A tgyáshoz általad kitöltendő nyomtatványon nincs olyan rovat, hogy mikortól igényeled az ellátást. (Érthetetlen, hogy ez miért maradt le róla, a kifizetőhelyeken egy kicsit más a nyomtatvány, azon szerepel ez is.)
2. Más formában sem jelezted - gyes lemondása időben, kapcsolatfelvétel a munkáltatóval, kísérőlevél a tgyáshoz szükséges dokumentumok mellé.
3. A munkáltatónak sem volt annyi sütnivalója, hogy rákérdezzen, nem a sokkal több tgyást kéred-e véletlenül a gyes helyett. A gyes vége valószínűleg nyilván volt tartva nála, egyszerűbb volt a következő naptól tgyásként kezelni, mint ebbe belevariálni.
Úgyhogy többszörösen el lett cseszve, mindenki nagyjából egyformán volt benne. Ennek ellenére nincs veszve a helyzet. Mivel tgyást 6 hónapra visszamenőleg is tudsz igényelni és lehet utólag választani az ellátások között, ezért ha ha most megírod, hogy a tgyást aug. 5-től kéred, akkor utólag is lehet rendezni a helyzetet. Úgy, hogy az aug. 5-szept. 17. közötti időszakra megkapod a tgyást és ebből levonják a gyest. A munkáltatónak írd meg és kérd meg, hogy ezalapján módosítsa a foglalkoztatói igazolást. Ezután adjátok be együtt az új foglalkoztatói igazolást és az előbbi levelet, de most az egészségbiztosítónak címezve. Ők majd felveszik a kapcsolatot a MÁK-kal, hogy mennyi a gyes, amit le kell vonni. Ahogy megvan ennek az összege, megkapod a hiányzó időre a tgyást. Szakbarbár 2013. 10. 09. 10:47
A párom 2012. 07. 12. napján szült, közalkalmazottként dolgozik, jelenleg GYED-en van otthon.
A héten kapta meg a kinevezés módosítását, amelyben emelkedett a fizetése (pedagógus életpálya modell) 09. 01. napjától. Viszont továbbra is a korábban megállapított GYED-et kapja, nem pedig az emelt összegből számítottat. A munkáltató azt mondja, hogy azért, mert....csak. Mert az az összeg jár neki, amivel elment GYED-re.
Én viszont kételkedek, hiszen a kinevezés módosításában 2013. 09. 01. a kezdő dátum, szerintem az új ffizetésből kellene számítani az új GYED-et. Elég nagy a különbség, nem mindegy.
Kérem, szíves válaszát, mi az igazság. Esetleg jogszabályhelyet is megköszönnék, akár igazunk van, akár nincs.
Köszönöm szépen a válaszát.
Üdvözlettel: Nándor
A gyed alapja a 2011-es átlag, mert 2011 volt hozzá az irányadó időszak. Már az sem volt érdekes, hogy 2012-ben mennyi volt a bére, hogy idén meg jövőre mennyi, az ugyanúgy irreleváns. Ha megszakítaná a gyedet is újraigényelné, akkor is ugyanannyit kapna, mint korábban - erre van konkrét szabály az Ebtv-ben, a többi az olyan evidencia, hogy hirtelen azt sem tudom, hol keressek valamit, amitől megnyugszol.
Szakbarbár 2013. 10. 08. 13:40
Kislányunk 2009.11.20-án született. Feleségemmel 2. gyerek vállalásán gondolkozunk, a "tervezést" azonban nagyban segítené ha választ találnánk kérdéseinkre.
Feleségem GYES jogosultsága 2012. november 20-án megszűnt. Szabadságait rendben kiadták, majd régi munkáltatójától közös megegyezéssel távozott. Ezt követően a maximális időtartalommal (3 hónap) álláskeresési támogatásban részesült, majd közvetlen munkába állt, azóta is dolgozik. Véleményünk szerint 2013. november 20-án a 365 nap biztosítási idő teljesül (kiadott szabadság+álláskeresési támogatás+jelenlegi munkaviszony). Amennyiben 2. gyermeket vállalunk (tervek szerint 2014 évben születne) teljesülnek-e a gyed jogosultság feltételei? A 2012-ben kiadott szabadság alatti (lényegesen magasabb) jövedelme beleszámít-e a GYED számításba?
Köszönettel: Zsolt
A tgyás és a gyed szabályai július 15-től megváltoztak, van egy 300 napos időszak, amikor még mindkettőt alkalmazni kell (és a többet kapja a kismama), a 2014. május 11. után született gyermekek után viszont már csak az új szabályok alkalmazásával állapítják meg a tgyást és a gyedet. Az új szabályok szerint csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem az ellátások alapja, vagyis az előző helyen a szabadsgára kifizetett távolléti díj nem fog beleszámítani. Szakbarbár 2013. 10. 08. 11:22
Kedves Szakbarbár!
A 30 napi keresőképtelenségbe, ami után szabadságnapokat vonnak le, beletartozik-e minden a következők közül: betegszabadság is, gyermekápolási táppénz is, veszélyeztetett terhesség is? Pillanatnyilag 9-es kóddal ki vagyok írva, de amint tudok, szeretnék még dolgozni, viszont a felsoroltak közül mindegyikre voltam már kiírva van, és összességében nemsokára meghaladom a 30 napot, viszont a még meglévő szabadságomat sajnálnám...
Köszönöm a válaszod!
1 "db" keresőképtelenség az csak egyféle lehet, mert vagy 8-as kóddal vagy betegszabin és/vagy táppénzen, vagy 5-össel gyermekápolsz vagy 9-essel vagy veszélyeztetett terhes. A kérdésnek csak akkor van értelme, ha ezek közvetlenül követik egymást, tehát ha pl. vasárnapig valamilyen közönséges betegséggel vagy otthon, hétfőtől vasárnapig a gyermekkel, következő hétfőtől pedig felvesznek táppénzre veszélyeztetett terhességgel. Ebben az esetben a KERESŐKÉPTELENSÉG - mindegy, hogy arra konkrétan milyen juttatást kapsz - 31. napjától nem jár a szabadság.
Ha nem közvetlenül egymás után váltogatod az okokat és a kódokat, akkor mindegyiknél külön kell nézni a 30 napot. Tehát ha legalább 1-1 nap munka, szabadság vagy ünnep beékelődik az egyik keresőképtelenség vége és a következő eleje közé, akkor a következőnél újra indul a 30 nap és csak az új 31. napjától nincs szabadság. Másképpen: ha legfeljebb 29 napokat vagy keresőképtelen egyszerre, akkor nem kell arányosítani a szabagdságot, mert nincs belőle levonás. Ha jól értem, Nálad ez a helyzet. Ha később nem ez lenne, akkor azt meg tudod úgy alakítani...
A részemre járó tgyás, gyed összegéről érdeklődnék.
2008 óta folyamatos a jogviszonyom, ugyanannál a munkáltatónál. Első gyermekek 2011. szeptemberében született. Tgyást, majd gyedet kaptam 2012. augusztusáig, amikor újra munkába álltam. Most ismét várandós vagyok, a szülés várható időpontja 2014. január 2.
E hónap végétől táppénzre kellene mennem. 2013. december 6-tól (a szülés várható időpontja előtt 28 nappal) megigényelném a tgyást. Ez befolyásolja-e a tgyás és gyed összegét? A táppénz helyett kérhetem-e előzetesen a tgyás folyósítását a szülésig?
Jól gondolom, hogy a tgyás alapja 180 idei bérezett nap lesz, mivel az előző évem nem teljes és 180 napom nincs ott? A gyedem alapja pedig a 2013-as év lenne... nem-e befolyásolja a táppénz? Jól tudom, hogy csak a 2013-as év bérezett napjai számítanak alapnak? Kvázi a napi átlagkereset számításánál a 2013-ban kapott fizetésem és a táppénzt megelőző napok lesznek a mérvadóak?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Beáta
Felteszem, hogy magas a béred, mert magas bérrel szoktak visszamenni hamar dolgozni. Ha így van - ha bruttó 327.000-nél magasabb - , akkor nem érdemes a -28. naptól kérni a tgyást, azzal jársz a legjobban, ha a szülés előtti napig táppénzen vagy és csak a szülés napjával indítot a tgyást. Mondom, hogy miért:
Szülésig a minimálbér kétszeresének megfelelő táppénzt kaphatsz, a tgyás korlátlan, a gyed maximális, ami a minimálbér kétszeresének a 70%-a. Ha hamar elkezded a gyedet, akkor hamarabb indul a 3 közül a legalacsonyabb, a gyed. Ha csak a legkésőbbi időponttól indítod a tgyást, akkor kb. 28 napra a minimálbér kétszeresének a 30%-ával többet kapsz a táppénz eleje és a gyed vége között időszakban. Szakbarbár 2013. 10. 07. 13:23
A kérdésem csupán ennyi lenne: kétéves gyermek mellett visszament az anya dolgozni, három hónap után azonban változtak a körülmények. Van mód arra, hogy újra, a gyerek hároméves koráig GYES-re menjen?
Köszönöm válaszát!
Györgyi
- saját háztartásában neveli a gyermeket
- nem dolgozik, vagy legfeljebb heti 30 órát dolgozik, esetleg otthon bármennyit. Szakbarbár 2013. 10. 06. 09:07
Segítségüket kérném a következőkről:
2010.áprilisában dolgozni kezdtem ahol 3 hónapig dolgoztam és határozatlan idejű szerződéssel fent maradt a munkaviszonyom, de viszont veszélyeztet terhesség miatt táppénzre kellett mennem. A munka kezdés előtt pár hónappal még felsőoktatásban tanultam így a szülés időpontjára 2011.03.04-ig meg volt a gyedhez és a tgyeshez a biztosított időm amit a munkahelyem nem fogadott el de a TB felszólította őket hogy igen is jár. Gyermekem másfél éves koráig gyeden voltam utána viszont gyesre voltam csak jogosult ami jelenleg is fent áll 2014.03.04-ig. Jelenleg is babát várok 2014.03.05-re vagyok kiírva jelenleg 18hetes terhes vagyok. Nem tudom hogy szülés után mire leszek jogosult illetve még a munkahelyemet sem tájékoztattam mert azt olvastam hogy már gyes alatt is kirughatnak. ? Azt sem tudom hogy maradjak gyesen vagy táppénzre mennyek ugyanis sajnos most is veszélyeztet vagyok.? Segítségüket köszönöm!
Ha egyetlen napot sem dolgozol (leszel szabadságon) ketteske előtt és táppénzen sem leszel, akkor vele is 365 nap gyedre leszel jogosult a tgyás után. Alapja a szüléskori szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha táppénzre mész, akkor lehet, hogy tudod vele növelni a gyedes napok számát, de ebben nem vagyok biztos. A tgyás és a gyed összege ebben az esetben is ugyanannyi, semmilyen hátrányos következménye nincs a táppénznek. Ebben az esetben viszont figyelj arra, hogy a táppénzes papíron 9-es keresőképtelenségi kód legyen, mert ha nem a megfelelőt írja rá az orvos, abból viszont lehet gond később. Szakbarbár 2013. 10. 06. 09:05
Jelenleg egy nagyobb város melletti kis faluban élünk és a gyerekeim beiskolázása miatt a városba vagyunk állandó lakcímre bejelentkezve- én és a három gyermekem. A legkisebbel GYES -en vagyok otthon, a férjem pedig a városban dolgozik.
A kérdésem, hogy amennyiben a férjem és az én (+ 3 Gyermek) állandó lakcímünk nem egyezik meg, jogosultak vagyunk –e a családi adókedvezményre a 3 gyermekünk után. Jelenleg a férjem veszi igénybe a kedvezményt, de aggódik, mivel ’csak’ a valóságban élünk egy háztartásban. Papíron különbözik az állandó lakcímünk. Mivel ez az állapot több hónapja fent áll aggódik, hogy egy esetleges adóellenőrzés során visszafizettetnék velünk az adókedvezményt ez miatt. Én viszont szeretném fenntartani a városi lakcímem, mivel a legkisebb gyermekemet csak így veszik fel a városi óvodába.
Nagyon örülnék ha megtudnánk jogosan vesszük-e igénybe így az adókedvezményt?
Válaszát előre is köszönöm:
Andrea
Ha aggódtok, akkor a férjed az állandó lakcímének a megtartása mellett létesítsen tartózkodási helyet - leánykori nevén ideiglenes lakcímet - az év vége előtt ott, ahova Ti be vagytok jelentve. Vagy most, hogy mindenkit felvettek oda, ahova akartátok - úgyhogy nem fogja már senki nézegetni az iskolában a lakícmkártyát - , jelentsétek be lakóhelynek a vidéki címet és esetleg emellett csináljatok tartózkodásit a városiból. Szakbarbár 2013. 10. 06. 09:00
Az alábbi levelet írtam tegnap és a jelekből ítélve hiányosan.
Kérdésem a következő lenne:
Jelenleg GYED-en vagyok a kisfiammal, aki januárban tölti be a 2 éves kort. Addig ugye GYED-re vagyok jogosult. Onnantól pedig GYES-t kapnék. Tervezzük a harmadik gyermeket és ha sikerülne november körül szeretnék terhes lenni. Ha terhes lennék milyen juttatásra lennék jogosult azt követően, hogy betöltötte a kisfiam a 2 éves kort. Vele veszélyeztetett terhes voltam és végig táppénzen voltam a terhességem alatt, tehát valószínű, hogy most is veszélyeztetett terhes lennék.
Illetve, ha megszületik a harmadik gyermekem akkor is ugyan ezt a GYED-et kapnám-e? Illetve kapnék-e GYED-et egyáltalán?
Várom válaszát! Köszönettel: Mónika
Ugye nem gondoltad komolyan, hogy bármilyen bérre vonatkozó infó nélkül tudok válaszolni egy bérfüggő ellátással kapcsolatos kérdésre? Szakbarbár tegnap, 22:02
Próbálom pótolni a hiányosságokat, ha valami adatra még szükség van kérem jelezze.
2006.05.03-óta folyamatos munkaviszonyom van. Munkaszerződésem határozatlan időre szól. Jelenlegi GYED-em átlag 103.000Ft körül van.
További szép napot! Mónika
Úgyhogy maradjunk abban, hogy általánosságban tudok válaszolni.
A táppénz nagyjából annyi lenne, mint a mostani gyed, csak más ütemezésben, mert először 1, aztán 2 hetekre kapod, mindig annyi időre, amennyiről leadod a táppénzes papírt. 30 napra átszámolva nagyságrendileg ugyanott van, mint a gyed, mert az alapja ugyanannyi, a mértéke 70% helyett 60%, viszont nem vonják belőle a gyedet terhelő 10% nyugdíjjárulékot.
0 bérezett nappal, tehát ha még szabadság sincs, mert egyik ellátás közvetlenül követi a másikat, a következő tgyás és gyed alapja a tgyás elején érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha lenne valamennyi szabadság, akkor az ebből számított átlag, de legfeljebba minimálbér kétszerese. Ebből a végeredmény ugyanannyi, mint a másik esetben. A gyedjogosultságod teljesen rendben van így is, hogy nem dolgozol a gyermekek között. Szakbarbár 2013. 10. 06. 08:45
Kérdésem a következő lenne:
Jelenleg GYED-en vagyok a kisfiammal, aki januárban tölti be a 2 éves kort. Addig ugye GYED-re vagyok jogosult. Onnantól pedig GYES-t kapnék. Tervezzük a harmadik gyermeket és ha sikerülne november körül szeretnék terhes lenni. Ha terhes lennék milyen juttatásra lennék jogosult azt követően, hogy betöltötte a kisfiam a 2 éves kort. Vele veszélyeztetett terhes voltam és végig táppénzen voltam a terhességem alatt, tehát valószínű, hogy most is veszélyeztetett terhes lennék.
Illetve, ha megszületik a harmadik gyermekem akkor is ugyan ezt a GYED-et kapnám-e? Illetve kapnék-e GYED-et egyáltalán?
Várom válaszát! Köszönettel: Mónika
Feleségemmel első gyermekünket várjuk 2014 április végén. Feleségem kb 4 éve közalkalmazott folyamatos munkaviszonnyal és 160 000 Ft-os bruttó jövedelemmel. Az ez után járó TGYÁS/GYED-et ki tudtam számolni (kb havi 94 000 ill 82 000 ha jól számoltam), de úgy alakult, hogy szeptember közepétől táppénzen van, és várhatóan már nem is fog visszamenni dolgozni. A kérdésem az, hogy emiatt csökkenni fog-e a TGYÁS/GYED összege?
Válaszát előre is köszönöm!
Péter
Rendben van, amit számoltál. Szakbarbár 2013. 10. 02. 15:21
Van két gyermekem, a kisebbik most november 17-én lesz két éves. A harmadik babát március 14-re várjuk. Szeptember 1-ig Gyed-en voltam a kisebbikkel, szeptember 2-ától ismét dolgozom, 8 órában a régi munkahelyemen, de mint korábban is, határozott idejű szerződéssel, ami legalább egy évig érvényes marad. (a korábbi 2012. febr.24-én szűnt meg a TGYÁS alatt)
A kicsi után fogok kapni TGYÁS-t illetve GYED-et? Miből fogják számolni?
Úgy tervezem, hogy február végéig dolgozni fogok, tehát elvileg meglehet a 180 nap biztosításom munkaviszonyból.
Mi lesz akkor ha esetleg mégsem? Ha pár napra táppénzre kell mennem, akkor az nem számít bele a biztosítási időszakba, jól gondolom?
Segítő válaszát előre is köszönöm:Kata
Köszönettel vettem gyors válaszát, melyet 2013.09.20-án 6.30-kor adott.
Történetem annyi volt, 2014.01.24-ig gyeden vagyok, 2013. december 23-ra ki vagyok írva második babámmal.
-Kérdésem az lenne, hogyha lemondom a jelenlegi gyedet, kiveszem a felgyűlt 28 nap szabadságomat,
okt. végétől, december elejéig, akkor erre az időre kérhetem-e a gyest, már meglévő gyermekem után.
(Tartósan beteg igazolásunk 2014. jan. 25-ig érvényes!)
Ha jól értelmezem a rendeletet, nincs időkorlát, így 8 órába is megoldható a szabi kiadása, mivel tartósan beteg?
A szabadság lejártának a napjával, lemondom a gyest, a következő naptól kezdve megigénylem a tgyást.
-Csak itt merült fel bennem még egy kérdés.
A GYES összege esetleg nem ,,kavar-e" be a tgyás összegének megállapításába?
(korábbi válaszában azt írta, hogy egy pár nap szabi nem jelent semmit, szinte ugyanannyi lesz az alapja a következő ellátásoknak, mintha nem lenne egy napom sem jövedelemmel ellátva.
Vagyis az igénylés 1. napján érvényes, aktuális szerződés szerinti bérem.)
Ön szerint az elképzelésemmel, be tudom csapni magamat, esetleg a későbbiekben származhat-e hátrányom a gyes megigényléséből, erre a viszonylag rövid időre (Pénzben, időben)?
-Meglévő gyerekemre, így 21 hónapos koráig lesz folyósítva a gyed, akkor a következő babánál meddig kérhetem majd a gyed folyósítását?
Köszönettel: Sz.
Táppénz, tgyás, gyed, gyes, gyet, ápolási díj nem számít bele egy következő ellátás alapjába. A tgyásodat és a gyededet kizárólag a szabadságra kapott bér naptári napi átlagából fogják megállapítani. (A szerződés szerinti bért akkor veszik alapul, ha egyetlen bérezett nap sincs. Az ebből számított átlag is ugyanannyi, mintha a szerződés szerinti bérrel fizetett napokból számolnának átlagot, ezért mondtam, hogy ugyanaz a végeredmény.)
A gyedre jogosultság annyival hosszabbodik meg a mostani gyed hosszához képest, ahány napot dolgozol, szabadságon és/vagy táppénzen vagy ketteske előtt. Szakbarbár 2013. 09. 30. 16:59
Jelenleg Gyed-en vagyok a kislányommal! Szeretnék menni dolgozni ha találok állást! A kérdésem az lenne, ha heti 30 órában dolgozom akkor jogosult vagyok gyes-re? Illetve papíron még állományba vagyok a cégnél ahol dolgoztam, ez problémát jelent ha új munkahelyre megyek, vagy érdemes előtte megszüntetni az állásomat, és ezt gyed mellett megtehetem, vagy meg kell szüntetni a Gyed-et!
Első gyermekem folyamatos munkaviszony (és magas fizetés - br. 420e körül) után 2010-ben született. 2,5 éves korában kivettem az összegyűlt (8 órás) szabadságaimat, majd 4 órában dolgoztam 180 napig. Utána táppénzre mentem, majd megszületett 2. gyermekem és most itthon vagyok vele TGYÁS-on.
A kérdésem az lenne, hogy a szerződésemet vissza kell-e módosíttassam 8 órásra? Lesz abból bármi hátrányom, ha 4 órás marad továbbra is? (Kevesebb szabadság, alacsonyabb juttatások...? Lehet, hogy majd még szeretnénk babát, 2-3 éven belül.
Köszönettel,
Viktória
Egy következő babával a tgyás alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Úgy is lehet mondani, hogy a kettő közül a kevesebb. Emiatt hátrányos lehet, ha maradsz 4 órás, a béred mondjuk nem emelkedik 2 év alatt, de a minimálbér kétszerese több lesz addigra, mint 210.000, mert ebben az esetben 8 órásként a minimálbér kétszerese lenne a tgyás alapja, 4 órásként viszont a minimálbér kétszeresénél kevesebb szerződés szerinti béred. Szakbarbár 2013. 09. 27. 21:22