Kérdezz-felelek
Jelenleg még GYESen vagyok,ami idén decemberben lejár.Viszont ismét várandós vagyok,márciusra vagyok kiírva.Előző munkahelyemre a gyes lejárta után nem tudok vissza menni,mert sajnos veszélyeztetett terhes vagyok.Mi a teendő?A Gyes lejárta után menjek el táppénzre szülésig?Vagy munkahelyemnél mondjak fel és menjek el munkanélkülire?Hogyan járnék jobban anyagilag?(előző szülésem előtt bejelentett munkahelyről mentem szülni,tehát a fizetésem után kaptam a járulékokat)
Köszönöm
A gyes végét követő naptól menj táppénzre - ne adasd ki előtte a szabadságot, mert egy jövőre induló táppénz kevesebb lenne, mint egy idén kezdődő. A táppénz nem befolyásol semmit, a következő csed és gyed alapja az előző csed és az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese közül a magasabb lesz. Szakbarbár 2018. 11. 18. 22:03
Dolgoztam egy munkahelyen a 2. gyerekem születése előtt (2016.03.18.) ott a mai napig évente hosszabbítják a szerződésem. Tavaly elkezdtem dolgozni gyed extrával egy gyógyszertárba ahol 3 havonta hosszabbítják a szerződésem. Most jön a 3. gyerekem amivel 2019 májusra vagyok kiirva. A kérdésem a következő lenne, ha mindkettő munkahelyen lenne szerződésem a szülésig , akkor mindkettőről járna táppén és gyed csed?
vagy ha nem, akkor melyik munkahely számit a gyógyszertári sokkal magasabb fizetés vagy a régi munkahely?
ha táppénzre szeretnék menni akkor át kell adnom a gyest a férjemnek?(2019.03ig jár)
Válaszát előre is köszönöm!
üdv:nandor26
Ahol most dolgozol, onnan minden további nélkül el tudsz menni táppénzre. Az eredeti helyről akkor, ha visszamondod a fizetés nélküli szabadságot. A gyakorlatban jobb, ha ezután legalább egy nap fizetett szabadságot ki is veszel, mert akkor ebből egyértelmű (nincs szükség másra), hogy megszűnt a fizetés nélküli szabadság. Ha ez megoldható, akkor nem kell átadni a gyest apának. Szakbarbár 2018. 11. 18. 20:14
Harmadik gyermekem 2016. július 19-én született. Határozatlan idejű szerződésem van. A szülésig időarányosan kivettem a szabadságaimat, így 12 nap maradt benn 2016-ra. Hány nap szabadságom gyűlhetett össze az otthon töltött idő alatt a szülés óta, amit a munkáltatónak ki kell adnia (és meg kell majd váltanom)?
Gyes alatt háztartási alkalmazottként lehet-e gyermekfelügyeletet, háztartási munkákat vállalni a gyermek 3 éves koráig? Mit kellene erről tudnom? Mire figyeljek? Eredeti határozatlan idejű szerződésem szeretném fenntartani, nem lenne aktív gyermekem 3 éves kora előtt.
Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Anya
Gyes mellett bármilyen jogviszonyban, bármennyit, bármennyiért lehet dolgozni. Szakbarbár 2018. 11. 18. 20:09
1986-os születésű vagyok, tanárként dolgoztam határozatlan idejű státusszal a gyermek vállalás elött. Eső gyermekem 2013.08.23-án majd második gyermekem 2016.05.02-án született és most babánkkal 2019.04.01 re vagyok kiírva. Első gyermekük születése napjától vagyok itthon. Sajnos a munkahelyemen nem tudnak segíteni benne, hogy hogyan járnék a legjobban. Egy barátnőmnek pl. egy másik munkáltató javasolta, hogy vegye ki idő közben a szabadságait.
Kérem adjon tanácsot, hogy mit tegyek!
Vegyek ki szabadságot?
A szabadságok összeadódnak az évek alatt?
Évente mennyi szabadsággal lehet számolni itthonlétemkor (5 éve vagyok itthon)?
Köszönöm segítségét!
Teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, az összes létező esetben - leszámítva a legalább 120 nap szabadságot+munkát -, ugyanannyi lesz a végeredmény. Ha egyáltalán nem vagy szabadságon, vagy 30 napnál kevesebbet, akkor a következő csed és gyed alapja az ezek első napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb. 30-119 bérezett nap esetén, a 30-119 napi átlag - ez gyakorlatilag ugyanúgy a szerződés szerinti bér - , de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb lesz az alap. Szakbarbár 2018. 11. 08. 23:37
2011 óta dolgozom ugyanannál a cégnél. Jelenleg Gyeden vagyok első gyermekemmel (2017. augusztusában született és nem mentem vissza azóta dolgozni). Az lenne a kérdésem, hogy ha vállalnánk második babát a Tgyás és a Gyed összege hogyan alakulna? Úgy, hogy nem megyek vissza dolgozni, de még az első gyermekem után járó Gyed/Gyes alatt megszületik a második baba él az a kedvezmény, hogy ha magasabb az első gyermeknél megállapított Tgyás/Gyed összege akkor az jár a második után is?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Judit
Jelenleg gyesen vagyok a 2 éves kislányommal. 7 hónapos kora óta dolgoztam itthonról, viszont szerettem volna munkahelyet váltani, több okból kifolyólag és felmondtam a munkahelyemen ami 10.31el véget is ér. Viszont 2 napra rá kiderült, hogy újra babát várok.
Ha jól gondolom akkor ha most nem megyek el dolgozni valahova, bárhova akkor csak a gyesre leszek jogosult?
Válaszát köszönöm
Első gyermekem 2016 júniusában született. Jelenleg gyes-en vagyok vele. Közben második gyermekünket 2019 júniusára várjuk. 2012 óta folyamatos munkaviszonyom van. Kérdésem az lenne, hogyan járnák jobban a kifizetéseket illetően? Munkahelyemen kérjem a szabadságaimat, majd utána táppénzre menjek? A csed-et igényelhetem most is a szülés előtt? A gyed-et milyen összegből számolják majd?
Köszönöm!
A csedet mindenképpen érdemes a lehető legkorábbi időponttól, a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelni, mert akkor durván egy hónappal tovább kapsz ellátást. Semmilyen jelentősége nincs, ha a baba végül nem pont a kiírt időpontban születik, a csednek csak az a lényege, hogy amikortól indult, onnantól 168 napig jár. Szakbarbár 2018. 11. 07. 17:21
Korábban #121161 szám alatt kaptam választ kérdéseimre Öntől. Ha teheti, kérem keresse vissza levelem, mert közben megkaptam a munkáltató válaszát, és szeretnék már tisztán látni a helyzetemben. Harmadik gyermekem 2016.07.19-én született. Ezt követő időszakra bennmaradt szabadságaim száma 12 nap volt 2016 évre. Munkáltatóm a szülést követően megillető szabadságokat 65 napban állapította meg. Nekem soknak tűnik. Valóban ennyi lenne? Milyen jogszabályokra hivatkozhatok, hogy elszámolta magát a könyvelő? Köszönöm válaszát! Sajnos egy másik kérdésem is lenne: gyermekem november elején kezdi a bölcsödét. Munkáltatómtól szeretnék munkáltatói igazolást kérni, ami kell a bölcsihez és kivenném a szabikat (tartósan jattolni ez elég sok). Ha tört hónapra jönne ki a vége kiegészíteném a hónapot egész hónapra, néhány ledolgozott nappal. Új hónap 1-től visszamennék –innen passzív munkaviszonyra, fizetés nélküli szabadságra és – gyesre. Milyen indok kell ehhez és lehet-e ilyet egyáltalán (határozatlan szerződésem van)? Szintén ebben az új hónap 1-től kiváltanám a KATA-t egyéni vállalkozóként, másodállásban, hogy legyen elvárt munkahelyem. Ha jól tudom így 25000Ft-ra csökkennének a kiadások, és ez mindenképp kevesebb járulékfizetési kötelezettség lenne, mint a 4 vagy a 8 órás foglalkoztatás (bruttó 210000Ft-ért) korábbi munkáltatómnál. A bölcsit befejezi a gyermek júniusban, még mielőtt betöltené a harmadik életévét, tehát még mielőtt lejár a gyes. Mehet ez így vagy lenne esetleg egy spórolósabb, egyszerűbb megoldása számomra, hogy megülhessek minden lovat és ne a pad alatt végezzem? Segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel, Anya
Mt. 115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában
c) a szülési szabadság,
d) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának,
tartama.
A munkáltatói igazolásnak a járulékfizetéshez semmi köze. Az igazolás csak a munkaviszony fennállásáról szól. Fizetés nélküli szabadságot egyébként a gyermek 3 éves koráig akárhányszor kérhetsz, ez megillet, csak be kell jelenteni az igénybevételét. Katás ev-ként 25.000-et fizetsz, ha dolgozol is a teljes munkaidős munkaviszonyban, ha onnan fizetés nélküli szabadságon vagy, akkor 50.000-et kell fizetni.
Szakbarbár 2018. 11. 07. 07:06
Idén január 1-től dolgozom egy egyesületnél. Korábban is volt munkahelyem 12 évig egy Kft-nél. Már korábban terveztem a terhességet (már az előző munkahelyemen, ahol elég rég is voltam), de sajnos nem jött össze, most viszont úgy néz ki sikerült, és jövő májusra vagyok kiírva.
A munkahelyemen még nem mondtam, mert korainak gondolom, de már korábban is hangzottak el olyan mondatok, hogy ilyenkor a kismama jól kiszúr a munkahelyével.
Valóban így van ez? Lelkiismeretlenség 1,5 év után elmenni szülni?
Tényleg olyan nagyok ilyenkor a munkáltató terhei?
Köszönöm a választ!
L.
A munkáltatóknak nem lenne semmi bajuk a kismamákkal, ha ezek az irracionális szabályok nem lennének, akkor max a bérszámfejtésük kerülne pénzbe/kapacitásba, mert róluk is kell adatot szolgáltatni, illetve meg kell nekik igényelni a táppénzt, csedet, gyedet. De tényleg előállhat olyan helyzet, hogy egy kismama be tud dönteni egy kisvállalkozást. A napokban számoltam ki valakinek a járandóságait, aki 5 hónapot dolgozott, majd egymás után szült 2 gyermeket, most 7,5 havi bérét kell ilyen-olyan jogcímen kifizetni. Plusz mindkét gyerek születési előtt volt táppénzen, annak a harmadát is fizette a munkáltató. A munkáltatója már felszámolás alatt áll, úgyhogy a Bérgarancia alap fogja őt kifizetni - az adófizetők pénzéből.
Szerintem nem ésszerű, hogy a táppénz és a babázás idejére azt a fizetett szabadságot kelljen biztosítani, ami a munka utáni regenerálódást biztosítja, hiszen a kismama nem dolgozik, az pedig inkorrekt, hogy a munkával nem töltött idő egyenértékűnek minősül a tényleges munkavégzéssel a felmondási idő és a végkielégítés mértékének megállapításánál. Ezek a szabályok még a szocializmusból maradtak ránk, amikor a nem piaci alapon működő állami vállalatok és a költségvetés, aminek a hiányával senki nem foglalkozott, ide-oda tologatták a pénzeket. 2011-től minimálisan változtak a szabályok, 2011. közepétől már nem a gyed első évére, hanem csak az első fél évére jár a szabadság és valamikor akkortól minősül másképp betegszabadság szempontjából a veszélyeztetett terhesség, korábban ennek az első 15 munkanapjára is a munkáltató fizetett bért és járulékot utána. Az új Mt-ben 2013-tól volt próbálkozás arra is, hogy a hosszú táppénz idejére ne járjon szabadság, de másfél év után kiderült, hogy ez uniós irányelvbe ütközik, úgyhogy most megint jár.
Tehát igen, valóban sok költséggel jár egy kismama, de ne foglalkozzál vele, amikor szülőképes korban lévő nőként munkaviszonyt létesített Veled a munkáltató, akkor ezzel a kockázattal számolnia kellett. (Egyébként nagyon gyakori, hogy emiatt kötnek csak határozott időre szerződést.) Nem azért mentél oda ismert terhességgel, hogy a próbaidő lejártát követő naptól elvonulj táppénzre, nincs amiért rossz legyen a lelkiismereted. Ha dolgozol addig, ameddig tudsz és ameddig orvos nem mondja, hogy ne tedd, tehát ha nem választod a táppénzt csupán kényelmi szempontok miatt, akkor korrekten jársz el a munkáltatóval, a többi meg nem a Te dolgod. Szakbarbár 2018. 10. 25. 08:10
2011 óta van munkaviszonyom, 2014. júliusában szültem, majd 2015. novemberében. Azóta itthon tartózkodom. Jelenleg gyesen vagyok, ami november 4-i dátummal véget ér. Pár hete kiderült, hogy ismét babát várok, 2019. május 18. a szülés időpontja. Kérdésem az lenne, hogy a születendő gyermek utáni CSED, GYED összegét miből fogják kiszámolni? Körülbelül 80 nap fizetett szabadságom van még a munkáltatómnál. November 5-től vegyem ki ezeket, majd menjek táppénzre? És ezek az összegek lesznek a számítás alapjai? Vagy miből fogják ezt megállapítani.
Köszönöm segítségét!
Előzetes kérdéseimet szeretném pontosítani arra az esetre ha a munkáltató felszámolás alatt van, de nem szűnik meg jogutód nélkül (tehát nem ér véget a felszámolás) várhatóan még 2-3 évig.
1) Mi van abban az esetben, ha még a Gyes lejárta előtt bejelentem ketteske érkezését, azonban a felszámoló a felszámolás miatt nem tud foglalkoztatni? Ez esetben köteles –e állományba tartani és a bérgarancia alapból fizetni a járandóságomat vagy így is elküldhet várandósan?
2) Helyesen feltételezem, hogy ebben az esetben jár TGYÁS, Gyed és Gyes is (tehát, ha a szülés napján állományban vagyok)?
3) Helyesen értelmezem-e hogy ha pld ketteske 2 éves korában véget ér a felszámolás, attól függetlenül jár a Gyes, azonban már a szolgálati idő ott nem ketyeg?
Köszönöm szépen!
A gyes mindentől függetlenül jár, a csed és a gyed akkor, ha legalább a csed 1. napján még él a munkaviszony.
A gyedből és a gyesből fennálló biztosítási jogviszonytól függetlenül nyugdíjjárulék kerül levonásra, ezért az ellátások folyósításának az időtartama mindenképpen szolgálati időnek minősül. Szakbarbár 2018. 10. 25. 07:44
Katás egyéni vállalkozóként szültem 2016-ban. Jelenleg gyesen vagyok, második gyermekem születése 2019. januárra várható. Jelenleg a gyes kezdete óta részmunkaidőben is dolgozom alkalmazottként egy vállalkozásnál. Kérdésem a csed és gyed számításához kapcsolódik, hogy az ellátási alapba beleszámít-e ez a jövedelem mivel a gyesbe szülök, illetve meddig érdemes fenntartani ezt a munkaviszonyt? Köszönettel várom válaszát.
Jelenleg GYED-en vagyok a második gyermekemmel és és már úton a harmadik baba, aki még a GYED lejárta előtt megszületik. Érdeklődni szeretnék hogy mit tanácsol, hogyan tudnám igénybe venni újra a CSED-et, majd a GYED--et úgy hogy a jelenlegi összegél ne legyen kevesebb a jövedelmem? Korábban azt az információt kaptam, hogy ugyanúgy a munkáltatómnál kell intéznem és a második baba születésével újra ugyanazokkal az összegekkel számolnak, mint mikor először elmentem szülni, tehát újraindul minden az elejétől a régi összegekkel számolva. Ez valóban így van?
Előre is köszönöm a választ!
Üdv,
Krisztina
A babázás alatt felhalmozódott szabadságot a munkaviszony megszűnésének módjától függetlenül mindenképpen ki kell fizetni, vagy úgy, hogy kiadják, vagy úgy, hogy amennyit nem tudtak kiadni, azt pénzben megváltja a munkáltató. Szakbarbár 2018. 10. 25. 07:31
Egy minimálbér alapú csedet kaphatsz, ha szülés előtt a gyedet lemondod és álláskeresési járadékot igényelsz, mert ez biztosítási jogviszony és a csed előzetes biztosítási időre vonatkozó, lazább jogosultsági feltételeit a jelenlegi passzív gyeddel is teljesíted. Magasabb összegű csed és utána bármilyen összegű gyed viszont esélytelen így is.
Az, hogy egyelőre 1 évnél kevesebb esett ki a biztosításodból, az jó hír, mert így matematikai lehetőséged még van rá, hogy szülés előttig összehozzál az előtte lévő 2 évben 365 napot. Ehhez valahogyan biztosításba kellene kerülni. Nem feltétlen kell benne sokat dolgozni, egy kis munka után visszamehetsz babázni, de akkor azt már biztosítottként teszed és az otthon töltött idő alatt is szerzed az értékes, biztosításban töltött napokat . Szakbarbár 2018. 10. 25. 07:27
Próbáltam magam okoskodni, de túl bonyolult a helyzetem, inkább kérdezek. 2016 májusában született a lányom, jelenleg pedig az a helyzet, hogy kopogtat a következő csemete, áprilisban várható. A GYEDet két helyről kaptam. A fő munkaviszonyom 2016 novemberben megszűnt, a mellékállás saját cégnél van, jelenleg szülési szabadságon, GYESen vagyok. A gyes mellett 2018 májustól van egy új munkaviszonyom, ahol nyilván nem lesz meg a 365 nap a következő szülésig.
A kérdés, mit tudok tenni, hogy normális összegű GYEDet kapjak majd? CSEDre jogosult leszek? Azt a megoldást találtam eddig, hogy decemberben vagy januárban visszamegyek a saját cégbe magas fizetéssel 1 hónapra, majd táppénz szülésig. Ez megoldást jelent? Mi lesz a járulékszámítás alapja ilyen esetben? A saját céges munkaviszony szülés előtt heti 10 órás mellékállást jelentett br. 50.000 fizetéssel.
Nagyon köszönöm a segítséget!
Ha a saját cégben nem dolgoztál 2018-tól, akkor ott a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja. Ha módosul a munkaidő és a bér, akkor többől számolnak. A munkaidő változást be kell jelenteni és én legalább pár napot járulékolnék is az új bér után, hogy az valódi (nem csak papíron létező) bérnek tűnjön, mert egyébként nagyon kilóg a lóláb. Gondolom, hogy előbb-utóbb elmész táppénzre, ezt megelőzően dolgozhatnál a saját cégben mondjuk 2 hetet, havi bruttó 320.000 Ft-os bérrel, utána pedig mind a két jogviszonyból igényelhetnél táppénzt (ehhez 2 db eredeti táppénzes papír kell). A bruttó táppénz 1/3-át a cégre terhelik, de még ezzel együtt is megéri innen is táppénzt igényelni. Szakbarbár 2018. 10. 25. 07:15
Bízom benne, hogy az alábbi, számomra kacifántos ügyben tudnak segíteni! Jelenleg Gyes-en vagyok 2019 január végéig. A volt munkáltatóm (2019 nyárán lenne meg a 9 éves munkaviszonyom) felszámolás alatt van, de még nem szűnt meg és nem is tudható, hogy mikor fog megszűnni.
Újra babát tervezünk. Kérdésem, hogy ha a közeljövőben teherbe esem, akkor köteles-e a munkáltató állományban tartani a szülésig?
2) Ha a felszámolás miatt esetleg nem, akkor hová fordulhatók várandósan azért, hogy minimum a napi 8 órás minimum bérhez mért későbbi juttatásaim meglegyenek (miután várandósnak elhelyezkedni nem könnyű)?
3) Ehhez kapcsolódik a harmadik kérdésem, hogy ha megszűnik a munkaviszonyom, de nem tudok pld várandósan elhelyezkedni, az esetben elegendő-e a havi TB összeget befizetnem ahhoz, hogy a min. bér utáni juttatásokat megkapjam?
4) Ha nem leszek várandós 2019 januárig, köteles e a munkáltató kiadni a felgyűlt szabadságom és csak annak lejárta után megszüntetni a munkaviszonyom?
5) Betegszabadságot mikor lehet jelen esetben bejelenteni, illetve egyáltalán lehet-e (gyes megszűnése, szabadság letöltése)? Fontos lenne számomra, hogy nyugodt légkör legyen a gyermekvállalásunk ideje alatt, mivel sajnos még az is elképzelhető, hogy lombik baba projektbe kell fognunk.
Előre is köszönöm a válaszokat, bízom segítségükben!
Annamária
Következő csedhez, gyedhez kell egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszony, ha ilyen nincs, akkor nem vagy ezekre jogosult. A munkaviszony megszűnése után folyósított gyed, a fennálló munkaviszony nélkül igényelt csed nem biztosítási jogviszony. Ketyeg a szolgálati idő, jár az egészségügyi ellátás, de a munkaviszonyban álló biztosítási jogviszonya ennél szélesebb kategória és ezt a pluszt nem adják ez a státuszok. Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése mellett is csak a természetbeni ellátás jár, pénzbelire nem vagy jogosult.
Hova fordulhatsz annak érdekében, hogy ketteskével is kapjál csedet, gyedet: hirdetési oldalakhoz, állásközvetítőkhöz. Akkora munkaerőhiány van, hogy bármilyen szakmában el lehet helyezkedni azonnal, akár terhesen is, annyi, hogy így jogszerűtlenül, de valószínűleg csak határozott idejű szerződést adnak. Ha legalább a csed 1. napján még él a munkaviszony, akkor utána ha meg is szűnik, ettől függetlenül jogosult vagy végig a csedre és a gyedre.
A felszámolónak a fizetés nélküli szabadság végével ki kell adni a babázás alatt felhalmozódott szabadságot. Mivel nem tud foglalkoztatni, fel fog mondani, ennek a ledolgoztatható fele alatt kiad annyi szabadságot, amennyit lehet, a többit pedig megváltja. Nem kell aggódni amiatt, hogy a cégnek nincs pénze, a Bérgarancia Alap - egy bruttó 1,3 milliós határig - kifizeti a járandóságokat.
Ha a gyes vége után keresőképtelen vagy, akkor a felmondást lehet kézbesíteni, de amíg ez tart, addig nem indulhat el a felmondási idő. Erre is igaz, hogy ettől még a cég megszűnhet, hogy Te táppénzen vagy és akkor a munkaviszonynak vége. Szakbarbár 2018. 10. 10. 09:12
December 26. a szülés várható időpontja, a CSEDET csak a szülés után igényelném, tehát nem 4 héttel a szülés előtt. A munkaviszonyom bőven megvan (folyamatos több, mint 15 év). Mely hónapok bruttó bérét veszik figyelembe a CSED és GYED összegének számításánál. Október 15-től táppénzen leszek az befolyásol valamit? Én úgy néztem, hogy nem, mert a szülés előtti 3 hónapot elvileg figyelembe sem veszik.
Köszönöm szépen!!!