|
Kérdezz-felelek
Az a baj, hogy már nagyon rég volt utoljára biztosításod, így most elölről kéne összeszedni a 180 napot ahhoz, hogy jogosult legyél tgyásra és gyedre. Ez nem lehetetlen, de elég necces. Ha gondolod, azt meglépheted, mert nem jár olyan horribilis befektetéssel, viszont ha bejön (mert nem szülsz hamarabb), akkor sokat hoz a konyhára, hogy AZONNAL bejelentkezel bruttó 150.000-rel és dolgozol október végétől kb. 1-1.5 hónapot, aztán fizetés nélküli szabadságra mész, hogy mégis inkább babáznál. Ha össze tud jönni a 180 nap biztosítás szülésig, akkor ebből így maximális gyeded lesz.
Bruttó 180.000-es átlagból nettó 103.000 körüli gyed várható, ha kérsz adójóváírást, amit jövőre kérhetsz, mert járni fog, akkor 9.000-rel több. A gyed mindenképpen maximális, nettó 79.000 körüli lesz.
Ha ilyen paraméterekkel most lennél terhes, akkor a maximális gyedhez pofonegyszerű, legális, olcsó megoldást tudna javasolni a fizetős szolgáltatásom, amit majd a szerkesztőn keresztül érsz el, de várjuk meg, hogy előbb terhes legyél, hogy konkrétumokról tudjunk beszélni.
Gyed mellett egyáltalán nem lehet díjazás ellenében dolgozni. Gyes mellett lehet, akár máshol is, mert gyestől függetlenül is lehet egyszerre több munkaviszonyod, csak ezeket be kell jelenteni egymásnak.
A 180 napot naptári napban mérik és a szabadság is beleszámít. 2008.04.24-ig jön össze ennyi, ha addig nem lesz kieső idő (táppénz, gyermekápolási táppénz leginkább). Az utolsó kérdést nem értem, valahogy túl sok minden keveredik benne, amit nem tudok összerakni, hogy mire vagy kíváncsi tulajdonképpen.
A tgyás és a gyed 1.évére járt a fizetett szabadság, hogy ez pontosan mennyi, annak a kiszámításához nem írtál elég infót. A gyes lejárta után még 30 napig felmondási tilalom véd, utána kezdődik el a 45 naptári napos felmondás idő. A felmondási tilalom és a felmentési idő első fele alatt várhatóan ki fogják adni a szabadságot. A cégnek nem érdeke, hogy ott csak úgy fizessenek és a megmaradt szabit pluszban váltsák meg, nekik az az érdekük, hogy ahol lehet, ott fogyaszd a szabit, hogy kevesebbet kelljen az ilyen-olyan jogcímen munkavégzés nélkül, de munkában töltött időszakon felül megváltani. Ha még marad, mert több van, mint amennyi a felmondási védelem és a fele felmondási idő alatt kiadható, akkor pénzben megváltják (a felmondási idő 2.felére már nem tudják kiadni, mert ennyi alól mentesíteni kell a munkavégzés alól, így itt szabadság nem adható ki). 7 év után ezeken kívül még 2 havi végkielégítés jár.
Meg lehetne éppen csinálni, hogy gyes vissza, járadék megigényel, szünetelés megint vissza gyesre, de közben kiderült, hogy 2008-tól a szünetelés mellett kapott ellátás időtartama nem számít biztosításnak, így ezzel nem lehet előzetes biztosítást gyűjtögetni. Már csak kb. max 2 hónap előzetes biztosítást tudnál szerezni - év végéig - ami nem sok, bár tény, hogy több, mint a semmi, mert így kb. a harmada meglenne a szükséges időnek. Mostmár csak az maradt, hogy vagy a - remélhetőleg jó sokáig járó - járadékot nem szünetelteted, hanem kapod (közben apuka lehet gyesen), mert az így biztosításban töltött idő, vagy bejelentkezel valahova. De korai, hogy ezeknek a részleteiről beszéljünk, látod, milyen változások történtek néhány hét alatt is.
A béred nem az inflációt, hanem a többiek béremelését, de legalább a minimálbér változását követi, ahogy visszatérsz a munkába, és ha szabadságon vagy, az ennek számít, a béredet annyival kell korrigálni, amennyi emelés idő közben a hasonló munkakörben dolgozóknak rájött a bérére, ha nincs hasonló munkakörű, akkor az átlagot kell nézni. A tgyásra és a gyed 1. évére járt a szabadság, ha már nem babázol, akkor a munkáltató ki tudja adni. Ha azt mondod, hogy visszamész dolgozni, akkor elmúlik az akadályoztatás. Aztán rögtön meg is gondolhatod magad. A szabadság mellé kaphatod a gyest, mert az munka mellett is jár, a szabadság pedig olyan, mintha dolgoznál. Téged most egyelőre dupla felmondási tilalom véd, de ez könnyen lehet tripla is - gyes, terhesség, keresőképtelenség - úgyhogy felmondástól nem kell tartanod. Idén kezdődő táppénz alapja a gyedhez beszámító régi átlagkereset, jövőre kezdődő táppénzé a minimálbér. A következő tgyás és gyed alapja attól függ, hogy mit csinálsz addig. Ha gyesen maradsz, akkor az aktuális szerződés szerinti bér - legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne, de ez nem lesz nálad érdekes. Ha szabadságon és gyesen leszel, akkor a szabadságra kapott átlag, az előző megkötéssel. Szabadság és táppénz esetén a szabadságra kapott bér és a táppénz előtti 80%-os bérből számított átlag az alap, szintén legfeljebb minimálbér kétszeresében maximálva.
Lehet, hogy nem szívesen teszi a munkáltató, de nem csak hogy ezt muszáj neki, hanem még fizetnie is kell rá. Ez ugyanis olyan vizsgálat, ami egészségi állapottól független, az Mt. külön nevesíti is, az ilyenen való részvételre pedig jár a távolléti díjad. Együttműködési kötelezettség terheli mindkét felet, nálad ez azzal jár, hogy a munkáltatót tájékoztatnod kell a terhességről, hiszen ez olyasmi, amivel neki számolnia kell, fel kell rá készülnie, hogy pótolni tudjon Téged.
1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről 107. § Mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettsége alól d) a kötelező orvosi vizsgálat (ideértve a terhességgel összefüggő orvosi vizsgálatot is) teljes időtartamára; 151. § ((2) A munkavállaló részére távolléti díj jár: c) a 107. § d) és f) pontjában meghatározott esetekben;
A gyeded 2008-ban indul, az itt kezdődő maximális gyed alapja az akkor minimálbér kétszerese, 138.000 Ft, ez naptári napokra vetítve 4.600 Ft-ot jelent.
Ha tudok, akkor nagyon szívesen segítek. Nézzük meg, miről lenne szó, van, amiben otthon vagyok, de pl. a nyugdíj az nagyon nem az én területem
Egyelőre van egy csomó szabadsága, amit kiadhatnak neki a táppénzjog lejárta után, mert az egész 2007-es évre járt neki a szabadság. Utána megint elmehet betegállományba és az első 15 nap betegszabi után lesz még annyi táppénzjoga, amennyi szabadságot kivett, ezzel legalább 3 hónapig még pénzhez jut. Ha ez sem lenne elég, akkor a jelenlegi rokkantsági nyugdíj helyett jövőre nem tudom, mi lesz ennek az ellátásnak a neve, de ezt kérheti, azt meg lehet állapítani annyi időre, amennyi a felgyógyulásához kell.
2003-tól van ikergyes, mindkét iker tankötelessé válásának évében azév dec. 31-ig jár és 2006-tól lehet (iker)gyes mellett korlátlanul dolgozni. Ha egyáltalán kaptál gyest 2003-ban, akkor ott automaikusan a dupla összeget kellett volna kapnod. Feltétlezem, hogy nem így volt, tehát hogy talán nem is igényeltél gyest, mert akkor valamilyen szinten tudnál erről a lehetőségről. Mivel a bevezetés után néhány évig nem lehetett mellette dolgozni, ezért ha itt dolgoztál, és ezt megintcsak gondolom, hogy így volt, akkor ott nem buktál el semmit, mert nem is voltál rá jogosult. 2006.01.01-től viszont egészen biztosan buktad az ikergyest és ezzel, vagy legalábbis a nagy részével már nem lehet mit csinálni, mert csak az igénybejelentést megelőző 2. hónap elejéig lehet visszamenőleg igényelni. Hogy meddig kaphattad volna illetve kaphatod most, az attól függ, hogy az ikrek mikor kezdték a sulit. Ha tavaly, akkor már nincs mit tenni. Ha idén, akkor 2007 végéig még jár és októberben még aug. 1-ig visszamenőleg meg tudod igényelni. Ha esetleg most sem kezdték el az iskolát, hanem majd csak jövőre, akkor idén aug. 1-től jövő év végéig kaphatod. A gyes lejártát követően pedig a nagyfiú 18 éves koráig gyetet tudsz igényelni.
A tgyás és a gyed biztosítás és jövedelemfüggő ellátás. Ha a szükséges előzetes biztosítást részmunkaidőből szeded össze, az az időnél teljes értékűnek számít, tehát jogosult leszel rá, de mivel az összeg kieső jövedelmet pótol, ezért a 4 órás (minimál)bérhez fog igazodni, annak 70%-a lesz. Ez olyan kevés, hogy ennél még az alanyi jogon járó gyes is több, ezért inkább azt éri meg igényelni. Ajánlom figyelmedbe a bemutatkozásomnál írtakat, miszerint nincs lehetetlen helyzet (amiből nem lehetne maximális gyedet csinálni), csak későn jövő kismama, mert a fizetős szolgáltatásom sok mindenen tud segíteni.
Gyet mellett legfeljebb napi 4 órában lehet dolgozni, vagy korlátlanul, ha otthon teszed. A gyerekek emellett max napi 5 órát lehetnek bölcsiben, oviban, iskolások is csak ennyit lehetnek az iskolában, tehát vagy nincs napközi, vagy reggel 8-as kezdésből kiindulva csak délután 1-ig maradhat ott. (Természetesen ha maga a tanítási idő tovább tart, pl. 6 órája van, akkor ezt nem kell alkalmazni.)
Ígérem, minden kérdésedre válaszolok, de várjuk meg, hogy legalább terhes legyél és ne kelljen szülés még nem tudható idejétőből kiinduló, ezért többféle verziót boncolgatni akkor, amikor addig még többször is változhat a jogszabályi környezet.
A táppénz beleszámít az előzetes biztosítási időbe. Viszont csak annyi táppénzre jogosult, amennyi a folyamatos biztosítása, így nem fogja kihúzni a tgyás kezdetéig (azt már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól is lehet igényelni) Minimálisan lehet azzal húzni az időt, ha év vége felé kiírják keresőképesnek, ott nyilván nem lenne munkája, úgyhogy kiadnának 1-2 heti szabadságot, aztán jövőre újra felvennék betegállományba, mert akkor a 15 munkanap betegszabadság elölről kezdődik és utána az 1-2 hét szabadság naptári napjainak megfelelő táppénzt megint kaphatná. De még így is lesz egy ellátatlan időszak, ami után viszont járni fog a minimálbérből számított, csekélyke tgyás és gyed, mert a jogosultsági feltételekkel rendelkezni fog. Ha ennyire nem jó a viszony a munkáltatóval és úgyis csak minimálbéren volt, miért nem hagyjátok a fenébe az egészet, kerestek egy együttműködő munkáltatót és céloztok meg a fizetős szolgáltatásommal egy maximális gyedet?
A gyeded az maximális lesz, bármit csinálsz is, csak ha 180-nál kevesebb bérezett napból számítják, akkor a kezdés évét követően nem emelkedik tovább az új maximumig. A korlátlan tgyáshoz viszont valóban kell a legalább 180 bérezett nap. 2008 végéig, 180 bérezett nap megléte előtt induló táppénz alapja a gyedhez beszámító, tehát a 2005-ös átlagkereset. Tekintve, hogy ezzel, ha hamar elvonulsz táppénzre, akkor kb annyit tudsz nyerni, mint egy fél év munka és beáldozott szabadságok utáni tgyással, én inkább maradnék a helyedben táppénzen, így összességében ugyanott vagy, csak hamarabb jutsz a több pénzhez, nem kell érte semmit csinálni és még a szabadságod is megmarad, ami időben, pénzben egyaránt értékes lesz később.
Az a baj, hogy jövőre változik a jogszabály és várhatóan nem számít bele az előzetes biztosításba a munkanélküli szüneteltetése mellett kapott tgyás, gyed, gyes. Mindenképpen jelentkezz be azért okt. végétől, mert idén még annak számít és értékes több, mint 2 hónapot tudsz idén szerezni. A többit pedig meglátjuk akkor, ha terhes leszel, mert ehhez képest kell megszervezni. Ha sok munkaviszonyod volt és hosszú ideig jár a járadék, akkor nem lesz gond. Ha kevés, de időben jössz, akkor sem.
A táppénz nem számít bele az átlagba, úgyhogy nem befolyásol semmit. Az előtte lévő - nálad 8 nap - 80%-os betegszabadásg lehúzza ugyan az átlagot, de elhanyagolható mértékben, hiszen a 8 nap mellett kb 10 hónap teljes bér van. A gyeded ráadásul mindenképpen maximális lesz, úgyhogy ott végképp nincs jelentősége. Jövőre induló tgyás alapja az idei átlag. Ez kb. 245.000 Ft, ebből nettó 135.000 körüli tgyás várható. 2008-as maximális gyed 80.000 körül lesz.