Kérdezz-felelek
A gyesre jogosultságnak nincs köze ahhoz, hogy dolgozol-e mellette vagy sem, az csak a gyerekekhez kapcsolódik, úgyhogy így is a tankötelessé válás év végéig jár. Örülök a kérdésnek amiatt, mert mostanában az a tendencia, hogy már a teherbeeséshez is táppénzre akar menni a kismamák nagy része, utána meg otthonmaradna a lehető legtovább különféle ellátásokon. Üdítő kivétel volt ilyet olvasni, hogy valaki 7-8 évig is otthon lehetne, de visszament dolgozni és - ha jól veszem ki a szavaidból - ajándéknak tekinti a gyest, ezt én is így gondolom.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Bruttó 183.000-rel nyugodtan mehetsz közvetlenül táppénzre a gyed után, semmit nem befolyásolsz vele, mert a következő tgyás és gyed alapja az összes létező verzió (szabadság, szabadság és táppénz, gyes) esetén a minimálbér kétszerese, ami gyedből a maximálisat (kb. nettó 80.000-et) jelenti, előtte a tgyás kb. 90.000. Egy szülésig Te táppénzen, apuka gyesen felállással viszont lényegesen jobban jársz addig, mintha gyesre mennél ketteske érkezéséig. Arra kell csak ügyelni, hogy a gyest időben mondjátok le, mert visszamenőleg nem lehet és amíg apuka gyesen van addig Te nem igényelhetsz tgyást.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18A gyed a tgyás 168 napjának lejárta után van, úgyhogy az már legkorábban is csak 2009-ben indul. A jelenlegi szabályok szerinti a minimálbér kétszerese a maximális gyed alapja, ez 2008-ben bruttó 138.000 Ft, 2009-ben nem tudjuk még, hogy mennyi lesz.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18A következő tgyás és gyed alapja bármit csinálsz - hacsak nem dolgozol 180 napot, de feltételezem, hogy ilyen nem lesz - a minimálbér kétszerese, ez nettóban kb. 90.000-es tgyást és 80.000-es gyedet jelent. Az egyetlen, amivel jól lehet járni, de azzal aztán nagyon - viszont a munkáltató kárára, ezt vedd figyelembe -, ha elmész táppénzre. Annak ugyanis a gyedhez beszámító, 2006-os átlagkereset lenne az alapja, felső határ nélkül. Ehhez az kéne még, hogy ne (Te) legyél táppénzen, mert így csak a minimálbér lenne az alapja.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Románia közben EU tagállam lett, illetve az is volt, csak az én tudatomig jutott el közben. Ezért az orvosszakértős részt tekintsd tárgytalannak, az a nem tagállamban történő keresőképtelenségnél van. Tagállamnál E 115-ös nyomtatványt állít ki az ottani egészségbiztosító, ő a magyar egészségbiztosítónak küldi meg, az pedig Neked és miután ennyi kézen keresztülment, utána igényelhetsz ezzel az igazolással - most már minden külön hercehurca nélkül - táppénzt, mert az E 115 a magyar táppénzes igazolással egyenértékű.
E 001-ről még nem hallottam, de ez nem jelenti azt, hogy nincs ilyen, én továbbra is csak azt tudom, hogy a születési anyakönyvi kivonatot ha nem magyar nyelven íródott, akkor OFFI-nál le kell fordíttatni.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18A táppénzed alapja azért a minimálbér, mert gyes mellett igényled és annak külön - kedvezőtlen - szabályai vannak, amíg nincs gyes melletti munkából legalább 180 bérezett nap, addig csak a minimálbér a táppénz alapja. Ha egy következő akár saját, akár gyermekápolási táppénz előtt a gyest átadod apukának, akkor az általános szabályok szerint fogják megállapítani a táppénzt és a 180 új bérezett nap hiányában a gyed előtti átlagkereset éled fel az alapjául. A tgyás és a gyed megállapításának lazábbak a szabályai: 180-nál kevesebb bérezett nappal, ha itt az átlag több, mint a minimálbér kétszerese, akkor a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja, úgyhogy bőven maximális gyeded lesz.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Csak magára a gyedes időszakra nem jár a bér, mert a gyed a kieső bért pótolja. Egy júliusig járó, gyed alatt kifizetett (nem gyeden töltött időre vonatkozó) jutalomnak semmi akadálya nincs. A béren kívüli juttatásoknak semmi közük a gyedhez, bármit lehet mellette kapni, de kötelezőnek nem kötelező. A munkáltató a munkaszerződésben, kollektív szerződésben vagy belső szabályzatban állapítja meg, hogy kinek mit ad, kismamának ad-e.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Táppénzt akár 1 évig is kaphatsz, mert hosszú, folyamatos a biztosításod, ilyenkor 1 év a táppénzjog, amit csak az csökkent, ha az utolsó 1 évben valamennyit voltál táppénzen. Úgyhogy akár szülésig is kihúzod táppénzen és utána igényelheted a gyest, mert még az is több, mint a tgyás és a gyed. Továbbra is azt mondom, hogy ezt a munkaviszonyt nem érdemes túl sokáig fenntartani, mert innen csak gyest tudsz igényelni. Egyelőre nem gond a táppénz, de ha meg akarod hagyni magadnak az esélyt, hogy a fizetős szolgáltatásommal maximális gyeded legyen, akkor kb. 5 hónapos terhességnél el kellene kezdeni intézkedni és nem sokkal ezután el kellene innen jönni.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18A gyedednek mindenképpen maximálisnak kellene lennie, mert még 180-nál kevesebb bérezett nappal is ugyanaz a minimálbér kétszerese az ennél magasabb átlagból megállapított gyed alapja, ami a maximális gyednek is az alapja. A kezdés évében nincs különbség magas bérnél +180 és -180 napból megállapított gyedek között. Nem lehet, hogy csak nem kapod az adójóváírást? Én erre tippelek és több ötletem nincs is, ha nem mondasz - bérjegyzékről - bruttókat, mert a bruttóból lehetne látni egyértelműen, hogy mi a helyzet.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Biztosítással járó jogviszony hiányában a biztosítás alapján járó ellátásokra nem leszel jogosult, de ha itthon tartózkodsz, akkor az alanyi jogon járó családtámogatási ellátásokat, az anyaságit, a családi pótlékot és a gyest igényelheted. Utóbbival az egészségügyi szolgáltatásra jogosultságod is rendben lesz - jelenleg nem lenne, de nem is kell ezzel mit kezdeni, mert nem minősülsz belföldinek, hogyha sehogyan sem vagy rá jogosult, akkor magadnak kell fizetni utána. A lakhely szerinti MÁK Családtámogatási Irodánál tudod majd igényelni az ellátásokat, ha külföldön szülsz, akkor a születési anyakönyvi kivonat hiteles fordításával.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Nem tudod, mit szeretnél és még terhes sem vagy. Amíg kitalálod és amíg terhes leszel, addig a jogszabályok is folyamatosan változnak. Hogy tudnék így egy bizonytalan jövőbeni szülés esetén járó ellátásokkal kapcsolatban válaszolni?
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Munkanélküli ellátásban részesülő nem jogosult táppénzre. Attól függően javasolnék valamit, hogy 2007 áprilisig mennyi volt a béred...
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Egy felszámolás hosszú hónapokig, de akár évekig is eltart, ha megszűnik a munkaviszonyod, akkor pedig 9+3 hónap álláskeresési járadékra illetve segélyre vagy jogosult. Ha legalább a tgyás 1. napján még van munkaviszonyod, akkor a tgyás és a gyed passzív jogon végig jár, ha pedig a munkanélküli ellátás folyósítása alatt szülsz, akkor is ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, mintha munkaviszonyból szülnél. A gyeded mindenképpen maximális ilyen bérből - jövőre ez nettó 80.000-at jelentene, de jövőre már semmiképp sem indul - , a tgyás pedig attól függően a gyeddel megegyező bruttóban (nettóban egy kicsivel több) vagy korlátlan (260.000-ből nettó 142.000 körüli), hogy az irányadó időszakban van-e 180 bérezett nap. A táppénz nem tartozik ebbe bele.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18A terhesség önmagában is felmondási tilalom, úgyhogy ha szabadságon vagy, akkor sem mondhatnak fel, egészen a ketteske utáni gyest követő 30 napig felmondási tilalom véd. Ha kiveszed a szabadságodat, akkor ott átmenetileg többet kapsz, mint a táppénz, de bukod ezeket az értékes napokat. Más jelentősége nincs, mert 180 bérezett napod, amitől más lenne a helyzet, így sem lesz. A következő tgyás és gyed alapja 180 bérezett nap hiányában a minimálbér kétszerese lesz, ez gyedből a kezdés évében a maximálisat jelenti.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Egyszerre vagy álláskeresési támogatás (kb. 7 hónap járadékra + 3 hónap segélyre vagy jogosult) vagy gyes, a kettő együtt nem megy. Gyest az a szülő igényelhet, aki saját háztartásában neveli a gyermeket, vagy nagyszülő, ha az unokát a szülő háztartásában gondozza.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Akár a gyedbe, akár a gyesbe szülsz bele, 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az akkori aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese - a jelenlegi szabályozás mellett. Ez azt jelenti, hogy ha nem mész vissza dolgozni, akkor is lehet megint maximális gyeded, igaz, csak a kezdés évében, mert utána nem emelkedik, ha a felső határ magasabb lesz. Konkrét összeget nem tudok mondani, csak annyit, hogy 2008-ban egy minimálbér kétszereséből számított tgyás kb. 90.000, gyed kb. 80.000 adójóváírással.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Alapesetben 2009-ben induló ellátás alapja a 2008-as átlag. Táppénzre a folyamatos biztosítással megegyező időre, de legfeljebb 1 évre mehetsz. Előzetes biztosításod a részmunkaidős, ócska béres bejelentéssel is rendben van, ha pedig ez rendben van, akkor a fizetős szolgáltatásom félidős terhesség után sokkal gazdaságosabban is tud egy maximális gyedben segíteni, mint hogy hosszú hónapokig feleslegesen fizetnél egy olyan összeget, amibe szerintem bele sem gondoltál, hogy mennyi (kb. 60-70.000-es nagyságrend havonta).
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18180 nap nem kell, csak egy magasabb bér, úgyhogy csak egyeztess a munkáltatóval, vagy ha a jelenlegivel nem megy, akkor egy másikkal. Ha gyesbe szülnél, akkor a szerződés szerinti bér lenne a következő tgyás és gyed alapja, ha lenne 180-nál kevesebb bérezett napod, akkor pedig az ebből számolt átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Közben a minimálbér emelkedett, sőt differenciálódott, középfokú végzettséget igénylő munkakörben +2 év gyakorlattal pl. jövőre már 86.300 Ft a minimálbér, de bármennyi is lett a béred idő közben, a fizetős szolgáltatásom a naptártól és a szerencsédtől függően 35-50%-kal többet ki tud átlagban hozni az adott bérből.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Egyeskével csak a tgyást buktad, mert a tgyáshoz nem rendelkeztél az egyik jogosultsági feltétellel, egy aktuális biztosítással. A tgyás időszaka után gyedre már jogosult lehetsz, csak előtte biztosításba kell kerülnöd. Ez a legegyszerűbben és leglegálisabban álláskeresési járadék igénylésével megy. Hagyd kifutni a gyedet egyeskével, ha ennek vége, akkor pedig igényelj álláskeresési járadékot. 04.28-ig, mert 04.29-től kérheted a gyedet (akkor jár le a tgyás 168 napja). Alapja a járadékhoz beszámító átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Mivel saját béred már régen volt, a munkaköröd szerinti országos átlagot nézik a járadék megállapításánál és ez, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a gyed alapja is. Ha ez sokkal kevesebb lenne, mint 138.000, ami a maximális gyedhez kell - valahol az afsz honlapján megtalálod az átlagkereseteket -, akkor az álláskeresési járadék megigénylése előtt be kéne iktatni 1 hét munkát ezt elérő bérrel, mert ha van tényleges jövedelem, akkor már ez és nem a járadékhoz beszámító átlagkereset számít.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18A szabadságot az Mt. rendelkezése szerint az ún. akadályoztatás megszűnése után kell kiadni. Akadályoztatva addig voltál, amíg otthon babáztál. Amióta a gyes nem feltétlenül jelent akadályoztatást, mert lehet mellette dolgozni, azóta a két kategória elválik egymástól - ez az, ami a kolléganő tudatáig még nem jutott el -, ha dolgozol gyes mellett, akkor már nincs akadályoztatás, mert nem nem otthon babázol és így minden további nélkül ki lehet adni a felhalmozódott szabadságot.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18