|
Kérdezz-felelek
2009. március 10-én született meg első gyermekem. 2006 óta dolgozom megszakítás nélkül jelenlegi cégemnél, 2009. jan 12-ig dolgoztam, jan.12-31 betegszabin, 2009. február 1-március 9-ig táppénzen, majd a szülés napjától 2009.március 10-től augusztus 24-ig TGYÁS-on voltam. Ettől kezdve a mai napig is GYED-en vagyok, amire 2011. márciusáig vagyok jogosult. Munkáltatóm nem tud/ nem akar továbbalkalmazni, ezért kissé előre hoztuk a kistestvér tervét, már terhes is vagyok, a szülés várható időpontja 2010. december 18. Az lenne a kérdésem, hogy mit lenne érdemes tennem, hogy maximalizáljam a jövőbeni juttatásokat, mit igényeljek és milyen sorrendben és milyen összegekre számíthatok. A bruttó havi bérem szülés előtt 352ezer Ft volt. 2009 januárra a bérem 302ezer Ft volt a betegszabi miatt, utána még kaptam egy ösztönző bonuszt ami a pénzbeni egészségbizt.j. alapjába beszámított, ez 665 ezer Ft volt. (A 2009. évi járulékigazoláson a hiányzással csökkentett naptári napok száma 30, pénzbeli eb.j. Alap 967 ezer Ft volt.) Utána már csak a fenti ellátásokat kaptam. A TGYÁS-om nettóban csaknem elérte addigi fizetésemet, a GYED a kapható maximum. Mivel esélyem se volt minimum 180 napra visszaállni dolgozni, ha jól tudom most sokkal kevesebb TGYÁS-ra és GYED-re számíthatok, de nem tudom mennyire. Arra gondoltam, hogy veszélyeztetett terhességem miatt inkább most megszakítom a fizetés nélküli szabit és a GYED-et, és táppénzre megyek, de ez összegszerüen többet jelentene a jelenlegi max. GYED-emnél? Szabim is van a felhalmozott, azt is érdemes kivenni előtte, vagy azt nem érdemes? És ha táppénzen lennék ez összegszerüen hogy befolyásolja az utána következő TGYÁS és GYED összegét? Ha a TGYÁS még 2010-ben indul (decemberre vagyok kiírva), akkor egészen a lejártáig az akkor megállapított összeget kapom, vagy 2011-ben új alappal számolnak? Szóval nem tudom mit tegyek, mit javasolsz, hogy anyagilag a legjobban jöjjek ki a továbbiakban? És még egy apróság, amire nem jó gondolni, de ezt is számba kell venni: ha megszakadna a terhesség és táppénzen lennék, utána a nagyobbik gyerekre tekintettel újra visszamehetnék még GYED-re?
Válaszodat előre is köszönöm!
Para Mami
Tehát a tgyás és a gyed nem túl izgalmas, amivel viszont jól járhatsz, az a táppénz. Az a 2008-as korlátlan átlagod 60%-a lenne. Egészen szülésig érdemes táppénzen maradni, onnantól célszerű csak indítani a tgyást. Ha mindenféle extrák voltak 2008-ban, akkor nem javaslom a szabadságot, mert akkor valószínűleg a táppénz több, mint a - csak mostani alapbérből számolódó - szabadság, de május 1. után születendő babák előtt magas bérnél, ahol nem kell a szabadság a 70%-os betegszabi mellé átlagjavításhoz, eleve nem szoktam javasolni a szabadságot. Azért nem, mert azt a már csak 2 évet meg lehet pár hónappal hosszabbítani és akkor pénzben is, időben is értékesebb a szabadság, mint most.
Ha valami gond lenne, akkor ketteskével bármikor visszamehetsz gyedre, csak annyi kell hozzá, hogy ennek az 1. napján biztosított legyél, vagyis hogy ne szűnjön meg előtte a munkavisznyod. Összege akárhányszor újraigényelve is ugyanannyi.
Minden ellátást egyszer állapítanak meg az elején, utána ameddig arra jogosult vagy, az elején megállapított alap után kapod. Az új év legfeljebb annyit befolyásol, hogy ott esetleg más levonások terhelik, ha változik valamilyen adó vagy járulék.
2006.04.-től dolgozozm a jelenlegi munkahelyemen-2007.04.-ig.
2007.04.-től táppénzen (terhesség miatt)
2008.09. született meg a kisfiam.És azóta tgyás,majd moyt gyeden vagyok.
2010.09.-2011.09. ig jönne a gyes.
Szeretnénk még egy babaát.Kevés korkülönbséggel,igy gyakorlatban nem mennék vissza dolgozni,csak elméletben.
A terv a következő:
2010.09. lejár a gyed.Utána kis zeretném venni a szabadságokat.
1.Ez mennyi lenne?(most 28 éves vagyok)
Ez idő alatt szeretnék teherbe esni,és ismét táppénzre menni.
2.Ez lehetsége-s?
3.Jár-ea táppénz és a gyes egyszerre?4.
4.Ha megszületik 2011 év végén a második baba kapok –e tgyást?
5.És mennyit amennyit ez első gyerekre?
6.Mennyi gyedet fogok kapni,amennyit az első gyereknél?
7.Nem gond-e anyagilag,hogy nem megyek vissza dolgozni,csak szabi+táppénz lesz?
8.Vagy a szabi és a táppénz is annak számit(180 nap)?
9.Ha elképzelésem nem a legjobb megoldás,akkor mennyit kellene gyakorlatban is dolgoznom,(hogy ne járjunk rosszúl)mielött terhes lennék és táppénzre mennék?
Előre is köszönöm a válaszait!
Lehetséges-e táppénzre menni - ha keresőképtelen vagy, persze.
A következő tgyás és gyed alapja a szabadságból és a táppénz előtti 70%-os betegszabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Korlátlan tgyásra magas - minimálbér kétszeresénél (sokkal) magassabb - bérrel érdemes hajtani, 180 bérezett nap kell hozzá, szabiból, munkából, betegszabiból. Egyébként semmi gond nincs belőle, ha csak pár hétnyi bérezett időszakod van - ha egyetlen napod nem lenne, az sem lenne baj, ezt is rendezi a joszabály.
A korodból, a dátumokból és a kérdéssorszámokból nem tudom megsaccolni a tgyást és a gyedet...
Táppénz és gyes bizonyos feltételekkel jár együtt, de ha nem dolgoztál gyes mellett legalább 180 napot, akkor nem éri meg együtt kérni a kettő. Inkább igényelje apuka vagy nagyszülő a gyest, csak aztán időben mondja le, mert addig nincs tgyás ketteskével és visszamenőleg nem lehet lemondani.
A következőkkel kapcsolatban szeretném a segítséged kérni:
2004. szeptembertől folyamatos munkaviszony
2007. október közepétől táppénz,
Bruttó bérem 2007. évben 197.000 Ft
2008. május 14. kislányunk születése
Szülés után tgyás, majd gyed
2010. május 14. gyed lejár
2010. október közepe: 2. babánk várható születése
Arra gondoltam, hogy a gyed után kivenném az első babánkkal itthon töltött idő alatt felhalmozódott szabadságomat, majd elmennék táppénzre (tgyás-ra?), a gyes-t pedig nem igényelném (vagy ha lehet, akkor a párom nevére).
Az lenne a kérdésem, hogy mi lenne a legelőnyösebb megoldás számunkra pénzügyileg ebben az esetben?
Jogosult vagyok-e a gyed-re a második babával is két évig?
Milyen összegű gyed-re és tgyás-ra számíthatok?
Mikor és milyen juttatásokat kell igényelnem?
Ha a második babára gyed-et kapok, jár-e az elsővel kapcsolatban gyes, és azt igényelheti-e az apa?
Segítséged előre is köszönöm, üdvözlettel,
Szandi
Családilag csak egyetlen ellátást lehet igényelni a gyermekek után, úgyhogy vagy Te vagy tgyáson, vagy apuka gyesen, nyilván előbbi. Viszont visszamenőleg nincs variálás, hogy melyiket kéritek, úgyhogy időben (legkésőbb a kórházból jövet) mondja le apuka a gyest.
Adatok:
Elso baba szuletesi ideje: 2008.07.11.
Masodik baba varhato szuletesi ideje: 2010.05.31.
Jelenlegi biztositasi jogviszonyom kezdete: 2004.04.01., azota folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem.
A TGYAS-ra valo jogosultsag elso napjan ervenyes szerzodesben meghatarozott havi jovedelem (dijazas) osszege: 307.987 Ft.
Jovedelemmel el nem latott idotartamok:
TGYAS: 2008.07.11. – 2008.12.25.
GYED: 2008.12.26-tol elvileg az elso gyermek 2 eves koraig
Kerdeseim:
1. Alapvetoen milyen datummal es melyik ellatasi formara erdemes valtani a 2. baba megszuletesevel?
2. Van-e anyagi vonzata annak, hogy mikor mondom le az 1. baba utan jaro GYED-t, ill. igenylem meg a 2. baba utan a TGYAS-t?
a. Jobban jarok, ha szules varhato idopontja elott 28 nappal valtok TGYAS-ra?, vagy
b. Eleg a szules datumaval?, vagy
c. Teljesen mindegy?
Egy korabbi irasaban olvastam, de nem igazan latom at, mi pontosan a kulonbseg? Az utolso mondat („a leheto leghamarabb celszeru egyeske utani gyedrol……..”) igaz az en esetemben? Mennyit nyerunk vele?
„Ha 3 evesnel fiatalabb gyermeknek testvere szuletik es mindket gyermek utan jarhat ellatas, akkor nezzuk meg, hogy a nagy gyermek utan kapott ellatas a kedvezobb, vagy az, amit a kicsi utan kaphatunk. A legtöbben nem gondolnak, de a maximalis gyed nettoban kevesebb, mint a minimalber ketszeresebol szamitott tgyas. (Az ok: a ketto bruttoban megegyezik, de a tgyasbol nem vonnak 9,5% nyugdijjarulekot.) Úgyhogy ilyenkor, ha a minimalber ketszerese utan vagyunk jogosultak a következo tgyasra es gyedre, akkor a leheto leghamarabb celszeru egyeske utani gyedrol ketteske utani tgyasra valtani, ezzel meg lehet nyerni a kicsi pelenkajanak a költseget a nagyteso 2 eves koraig.”
3. Amennyiben a 2. baba utan az anya TGYAS-t kap, az apa igenyelhet-e a GYES-t az idosebb gyermek utan?
koszonettel,
Judit
Egyetlen különbség van akkor, ha május végén szülsz, hogy akkor - ha nem mész táppénzre és ilyen rövid időre szerintem már nem fogsz - viszont érdemes a -28. naptól gyedről tgyásra váltani, mert a bruttó 102.900 Ft-os maximális gyeded nettóban 86.000 Ft - adójóváírással - a 102.900 Ft-os minimálbér kétszereséből számított tgyás pedig nettóban 96.000.
Adatok:
Elso baba szuletesi ideje: 2008.07.11.
Masodik baba varhato szuletesi ideje: 2010.05.31.
Jelenlegi biztositasi jogviszonyom kezdete: 2004.04.01., azota folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem.
A TGYAS-ra valo jogosultsag elso napjan ervenyes szerzodesben meghatarozott havi jovedelem (dijazas) osszege: 307.987 Ft.
Jovedelemmel el nem latott idotartamok:
TGYAS: 2008.07.11. – 2008.12.25.
GYED: 2008.12.26-tol elvileg az elso gyermek 2 eves koraig
Kerdesek
1. Alapvetoen milyen datummal es melyik ellatasi formara erdemes valtani?
2. Van-e anyagi vonzata annak, hogy mikor mondom le az 1. baba utan jaro GYED-t, ill. igenylem meg a 2. baba utan a TGYAS-t?
a. Jobban jarok, ha szules varhato idopontja elott 28 nappal valtok TGYAS-ra?, vagy
b. Eleg a szules datumaval?, vagy
c. Teljesen mindegy?
Egy korabbi irasaban olvastam, de nem igazan latom at, mi pontosan a kulonbseg? Az utolso mondat („a leheto leghamarabb celszeru egyeske utani gyedrol……..”) igaz-e az esetemben?
„Ha 3 evesnel fiatalabb gyermeknek testvere szuletik es mindket gyermek utan jarhat ellatas, akkor nezzuk meg, hogy a nagy gyermek utan kapott ellatas a kedvezobb, vagy az, amit a kicsi utan kaphatunk. A legtöbben nem gondolnak, de a maximalis gyed nettoban kevesebb, mint a minimalber ketszeresebol szamitott tgyas. (Az ok: a ketto bruttoban megegyezik, de a tgyasbol nem vonnak 9,5% nyugdijjarulekot.) Úgyhogy ilyenkor, ha a minimalber ketszerese utan vagyunk jogosultak a következo tgyasra es gyedre, akkor a leheto leghamarabb celszeru egyeske utani gyedrol ketteske utani tgyasra valtani, ezzel meg lehet nyerni a kicsi pelenkajanak a költseget a nagyteso 2 eves koraig.”
3. Amennyiben a 2. baba utan az anya TGYAS-t kap, az apa igenyelhet-e a GYES-t az idosebb gyermek utan?
koszonettel,
Judit
A következő tgyás és gyed alapja bármit csinálsz is és bármilyen sorrendben vagy kombinációban, 180 nap munkán kívül (szabadság, betegszabi ide számít, táppénz nem), a minimálbér kétszerese.
Ha anyuka tgyáson, gyeden van egyik gyermekkel, akkor apuka vagy nagyszülő nem igényelhet másik gyermekkel gyest. Családilag összesen 1 db ellátást lehet igénybe venni a gyermekek után.
Hogy miért több nettóban két egyforma bruttó közül az, amelyiket 9,5%-kal kevesebb levonás terhel, azt másképp nem tudom magyarázni, mint ahogy olvastad. De Nálad nem opció az egyeske utáni gyed vagy a ketteske utáni tgyás, mert ezekre nem egy időben vagy jogosult, hogy választani kelljen közülük.
Az alábbi kérdésekben szeretnék segítséget kérni!
2002 óta folyamatosan dolgozom, 2009 júniusig a bruttó fizetésem 100000Ft júliustól 200000Ft a mai napig is.
Szülés várható időponta 2010 november.
Kérdéseim az alábbiak lennének:
1. Mekkora összegű tgyásra számíthatok?
2. Ha táppénzre mennék a szülésig mekkora összeget fogok kapni?
3. A tartós táppénz befolyásolja e a tgyás összegét?
4. Mennyi gyest fogok kapni?
Várom válaszát
Köszönettel
Viktória
A 2011-ben induló gyed alapja a a 2010-es átlag, ebből bőven maximális gyeded lesz. Idén ez nettó 86.000 Ft adójóváírással, jövőre várhatóan párezerrel több.
Köszönöm a válaszát, ami ápr.16. dátummal válaszolt meg. Viszont nem értem miért 12ezer a családi pótlék, írtam, hogy a 3. baba van úton, úgy tudom, akkor több a családi, 48ezer körüli összeg, ha jól tudom.. AZ adókedvezmény mekkora összeg, és akkor igényelhetjük ugye? Születéstől lehet igényelni? vagy a terhesség 90. napjától? Mert az első gyereknél emlékszem, hogy volt vmi ilyesmi.
Ha táppénzre kell mennem, az mekkora összeg lehet?
Az átlag számolásoknál csak a fizetés számít bele, vagy az egyéb juttatások is? pl van gépkocsi hozzájárulás, ami ugyanúgy hozzáadódik a béremhez, adózom utána. EZ számít?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel,
Adrienn
A családi kedvezmény 3*4.000 Ft/hó, a 3. baba 91 napos magzati korától.
A táppénz a 2009-es átlag 60%-a, ha ott volt legalább 180 bérezett napod, a biztosításod folyamatos és legalább 2 éves. Nézd el nekem, ha most nem olvasok vissza ezek miatt, hogy mit írtál, írtál-e erről valamit legutóbb.
A táppénz, tgyás, gyed alapja a 2%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem. "Gépkocsi hozzájárulás" - ezalatt nem tudom, mire gondolsz pontosan. Ha a 9 Ft/km munkába járásra, akkor az adó- és járulékmentes, így semmilyen ellátásnak nem lesz az alapja. Ha kiküldetéshez használod az autót és erre kapsz költségtérítést, akkor - ha csak az adómentes összeget kapod (ccm szerinti fogyasztás +9 Ft/km) - azzal ugyanez a helyzet. Ha nem adó- és járulékmentes jogcímen kapsz ilyen jövedelmet, akkor az alapja lehet az ellátásoknak, de a jogcímet tényleg tisztázni kellene, anélkül csak tipp.
Kérdésem a következő lenne:
aerobic oktatĂłi vĂ©gzettsĂ©gemet szeretnĂ©m oktatĂłkĂ©nt hasznosĂtani. Milyen formában lehet ezt megvalĂłsĂtani? MagánszemĂ©lykĂ©nt, adĂłszám kiváltásával?
Jelenleg mĂ©g nincs meg a vĂ©gzettsĂ©get jelentĹ‘ papĂrom (csak jĂşniustĂłl lesz meg, de már most szeretnĂ©k dolgozni, nem tudom, ez megoldhatĂł-e).
Illetve azt sem tudom, hogy számĂt-e, hogy van-e mellette főállásom, vagy nincs.
Üdvözlettel,
Katalin
Adószámos magánszemélykénti számlázást felejtsd el. Fából vaskarika, csak gondod lesz belőle. Egyéni vállalkozás jönne leginkább szóba, de azt csak akkor, ha van annyi biztos bevételed, hogy tudod magad után fizetni a járulékokat. Ha nincs egy főállásod, akkor ezt (kb. 50.000 Ft-ot) akkor is kell fizetni, ha nincsen bevételed. Beszélj egy könyvelővel a részletek miatt.
2010 December 17-re várjuk 3. babánkat. Érdeklődni szeretnék milyen összegű juttatásokra számíthatunk. (TGYÁS, GYED, Anyasági, Családi Pótlék, Adókedvezmény, stb)
2000 óta folyamatos a munkaviszonyom ugyanannál a cégnél.
Tavalyi évben a bruttó bérem 280ezer Ft volt, 180 nap jövedelmem megvolt az évben. (A 365 nap biztosított idő szintén meg van, mivel 10 éve folyamatos a munkaviszonyom). Tavaly novembertől 330ezer a bruttóm.
Illetve egy technikai kérdés még lenne ezzel kapcsolatban. Mi a helyzet akkor, ha esetleg TP-re kellene mennem a terhesség alatt. (ez ugyanis előfordulhat).
Várom válaszát. Remélem minden szükséges adatot megadtam. :)
Előre is köszönöm.
Üdvözlettel,
Adrienn
A táppénz semmit nem befolyásol, mert nem számít bele az átlagba.
Egyszeri anyasági támogatás 64.125 Ft, családi pótlék havi 12.200 Ft, családi kedvezmény csak 3 gyermektől van.
2009. november 11-én született meg első gyermekem. 2000 óta dolgozom megszakítás nélkül, 2009. júliusától voltam táppénzen, a gyermek születésétől kapom a tgyást, így 2010. április 27-től 2 éven át jogosult vagyok a gyed-re. Munkáltatóm nem fog tudni továbbalkalmazni, ezért az lenne a kérdésem, ha 2011-ben születne meg a kistestvér, mit kellene tennem, hogy gyed mellett maximalizáljam a juttatásokat, milyen sorrendben igényeljem ezeket, és milyen összegekre számíthatunk.
A másik kérdésem az lenne, hogyan tudom kiszámolni a jelenlegi 5.923.281 Ft-os eg. biztosítási járulék 4+2%-os alapból, hogy mennyi a napi tgyás összege?
Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel: Eszter
Egy 2011-ben vagy 2012-ben induló tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese. Gyedből ez a maximálisat jelenti. A tgyás csak akkor lenne megint korlátlan, ha legalább 180 bérezett nap lenne az első napját megelőző nap és az előző év január 1. között. Szabadság, betegszabadság számít csak bele a munkán kívül. Az egyetlen, amivel jól járhatsz, az a táppénz, mert a táppénz alapja a 2009-es átlag lenne. A táppénznek is van egy felső határa (a 60% nem lehet több, mint a minimálbér négyszerese), de még így is többszöröse a gyednek, gyesről nem is beszélve.
Kérdésem az alábbi lenne:
2007. 08. 18-án született első gyermekem, akivel jogosult voltám tgyás, gyed, gyes. 2010. 08. 08-án érkezik a kistesó. Ismét jogosult leszek gyedre, vagy csak gyesre. Újból igényelni kell mindent sorban? A munkahelyemen fennál a jogviszonyom, most itthon vagyok gyesen. Mikor mit kell intézni? Nekem kell, vagy esetleg a munkahelyemnek? Igaz, hogy vissza kellene mennem dolgozni, hogy ismét kaphassak gyedet ne csak a gyest?
Köszönettel: Marcsi
A tgyás alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, a gyedé viszont csak a minimálbér, ha mostmár végig csak gyesen leszel. Úgy lehet a gyed alapja is annyi, mint a tgyásé, ha produkálsz legalább 12 bérezett napot, mert akkor már tgyás miatt nincs 180 bérezett napod - ezzel a 168 nappal együtt meglenne a 180 - és ezt méltányolja a jogszabály. Bérezett napod szabadságból és/vagy táppénz előtti betegszabadságból lehet, bár ezt arányosítják Nálad idén, úgyhogy nem biztos, hogy lenne ennyi. A betegszabival úgyis vigyázni kell, mert arra csak 70%-ot kapsz. Ha szabit adatsz ki a tgyás előtt, abból nem lehet gond, ebben az esetben a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja.
2002 óta vagyok munkaviszonyban. Jelenleg Gyeden vagyok. Kiderült, hogy megszűnik az állásom és a cég is felszámolás alatt van. Az aktív kollégáknak már kifizette a tulajdonos a végkielégítést. Én is nagyon számítok rá, természetesen. Szóban meg is ígérte, hogy ha lezajlik a felszámolási procedura, kifizet. Mondván, hogy csak akkor jár a végkielégítés az én esetemben, ha megszűnik a munkaviszonyom. Az pedig csak a cég megszűnésekor szűnik meg, mivel védett vagyok. Ez történt nyár végén, azóta nem hallottam felőle. Írtam neki már több e-mailt (külföldi, nem Magyarországon él), és az ügyvédje által üzentem neki, de semmi reakció. Félek, hogy kibújik a kifizetés alól. Hogyan tudnám bebiztosítani magam? Mit tegyek? Kínomban arra gondoltam, talán írnom kéne a Cégbíróságnak és az Apehnak, hogy tudjanak rólam. Tájékozódtam, hogy még az Apeh bekért papírokat, tehát még nem szünt meg a cég.
Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni:
Kislányom 2009. november 3-án töltötte be a 2 évet, ekkor visszamentem dolgozni GYES mellett. Kivettem a felgyülemlett szabadságomat, így az első munkanapom 2010. február 2-re esett. Mivel ismét babát várok, június 18-ig szeretnék dolgozni, utána táppénzre mennék.
Azt az információt kaptam, hogy a második babánál ha november 4-től ( ekkor kerültem ismét állományba ) nem lesz meg a 180 nap munkaviszonyom, akkor az újabb GYED-et a minimálbér alapján fogják számolni, nem a mostani fizetésemből.
Kérdésem az lenne, hogy miből számolják a 180 napot. Ha pl. a március 31 napos, akkor ez 31 nap munkának számít? Így számításaim szerint november 4-től június 18-ig 226 napom gyűlik majd össze, ha az időközben összegyűlt és kötelezően kivett szabadságaimat is beleszámolom.
Információim szerint a szabadság és a saját jogú táppénz esetén az első 11 napos betegszabadság beleszámít a 180 napba, viszont a gyermek után járó táppénz az nem. Sajnos elég sokat kellett táppénzen lennem a kislányommal.
A gyermek után járó táppénz esetén ha 1 egész hetet – hétfőtől vasárnapig - táppénzen vagyok vele, akkor az hány nap kiesés? 5 vagy 7 napot kell levonnom a 180 napból? Ha pl. március 16-tól 28-ig otthon voltam táppénzen, akkor a 180 napból 9 napot vagy 13-at vonjak le?
Amennyiben meglesz a 180 nap munkaviszonyom, akkor a második baba esetén a TGYÁS és GYED mi alapján kerül majd kiszámításra ( jelenlegi fizetésem 6 órás munkaviszonyban bruttó 217 000 Ft )?
Az új törvények értelmében - melyek májustól lépnek életbe és 2 évben maximalizálják a GYED-et – mennyi ideig kapom a GYED-et a második babával? Jogosult leszek rá, hogy a baba 2 éves koráig GYED-et kapjak majd, vagy rosszul jártam azzal, hogy visszamentem dolgozni, mert a GYED ezek után csak arra az időszakra fog járni, amit november 4-től ledolgozom a szülésig?
Előre is köszönöm a segítségét.
Tisztelettel:
bmikes
A gyed mindenképpen maximális, vagyis a minimálbér kétszerese az alapja.
2 éves korig végig jogosult leszel gyedre - ha az előző gyed vége után 2 éven belül újra gyedet igényelsz, akkor annyi időre jár, mint amennyire az előző gyed is járt.
Jelenleg GYESen vagyok, második gyermekemet várom:
2003.02.05-től folyamatos munkaviszony,
2007.10.20-től betegszabi,
2007.11.08-tól táppénz,
2007.12.29-től TGYÁS – ezen a napon született kisfiam.
2008.06.14-től GYED,
2009.12.30-tól GYES – jelenleg is.
Következő gyermekem augusztus közepére várható.
1) Az lenne a kérdésem, hogy ha maradok GYES-en szülésig, akkor mi után, mekkora összegű TGYÁSra, GYED-re számíthatok?
2) Érdemes-e elmennem valamikor táppénzre a szülés előtt, ez befolyásolná a jövőbeni juttatásaimat, csökkentené? Mi után kapnék táppénzt?
Bérem: 258 600 Ft.
Köszönettel,
PulyaBaba
A jogosultsággal nincs gond, mert bármit csinálsz is, 2 éves korig végig jár a gyed - május 1. után ugye ez nem olyan magától értetődő, de Nálad nincs gond. A tgyás sem izgalmas, mert bármit csinálsz is 180 nap munkán kívül, az összes létező említett és nem említett esetben a tgyás alapja a minimálbér kétszerese. A gyed összegénél viszont már van különbség aszerint, hogy beleszülsz a gyesbe vagy táppénz előtti betegszabadságból, esetleg szabadságból lesznek bérezett napjaid a tgyás előtt.
Az új szabály szerint a gyed alapja attól függ(ően 2 féle), hogy mit csináltál a gyed kezdete előtti nap és az előző év január 1. között, tehát esetedben 2010.01.01 és 2011. kb február vége között. Ha itt azért nincs 180 bérezett nap, mert táppénzen, tgyáson, gyeden voltál, vagyis ha ezeknek a napjaiból és a bérezett napokból együtt van legalább 180, akkor a gyed alapja annyi lesz, mint a tgyásé volt. Ha viszont más miatt nincs meg a 180 bérezett nap, akkor csak a minimálbér a gyed alapja. Te ebben az időszakban 168 napig leszel tgyáson, a fennmaradó időben gyesen voltál, vagyis csak 168 napod van a - mondjuk így - méltányolt dolgokból. Így a minimálbér lenne a gyed alapja.
Ezt úgy tudod elkerülni, hogy produkálsz legalább 12 bérezett napot vagy táppénzt, a tgyás előtt vagy után, de mindenképpen még a gyed előtt. Legpraktikusabban úgy, hogy a gyes helyett táppénzt igényelsz, a gyest meg - szigorúan csak szülésig és ott időben lemondva - átadod apukának. Így a gyed alapja is a minimálbér kétszerese lenne, addig pedig a 2007-es átlag után kaphatnál táppénzt.
Szeretném a segítségét kérni gyessel kapcsolatban.
Jelenleg a második gyermekemmel vagyok gyeden, de mivel 2010. máj. 29-én lányom betölti a 2 évet utána gyest igényelnék.
Elképzelésem az volt, hogy amint lányom 2 éves lesz én visszamennék dolgozni (persze előtte kivenném a felhalmozódott szabadságomat) a cégemhez és munka mellett igényelném a gyest. Lehetséges, hogy munka mellett gyest kapjak a gyermek 3 éves koráig? Munka mellett teljes összegű gyes jár?
Másik nagy problémám, hogy cégemnél tulajdonos váltás történt, aminek következtében csoportos létszámleépítést hajtottak végre, melyről én is megkaptam a papírt, mely szerint megszüntetik a munkaviszonyomat (mivel védett voltam/vagyok eddig nem tehették meg). Köteles a cégem visszavenni engem a gyes ideje alatt? Vagy a csoportos létszámleépítés miatt nem vagyok jogosult rá?
Lehetséges, hogy lányom 2 éves kora után amint jelentkezem, hogy munkába állnék, rögtön számíthatok is az elbocsátásra? Természetesen a felmondási idő letöltése után, ill. a végkielégítés kifizetése után. Vagy kötelesek a gyes lejártáig foglalkoztatni engem és csak utána bocsáthatnak el?
Előre is köszönöm segítségét!
Köszönettel:
Krisztina
Gyes alatt és után 30 napig felmondási tilalom véd .
A gyed az, ami problmás. Ott nem tudod azt megtenni, hogy a tgyás után rögtön megigényeled a gyedet, mert be kell iktatni a kettő közé pár nap járadékot, utána megint szünetelteted, mostmár gyedhez. Az igénybejelentőre pedig - bármennyire logikus lenne is - nem lehet azt a dátumot beírni, amikortól szünetel a gyed, ha oda nem egy ennél 1 nappal korábbi dátumot írsz (amikor még a járadékot kaptad), akkor nem fogják megállapítani.
A csütörtöki napon válaszolt a feltett kérdéseimre. Én vagyok az akinek 2009 februárban született meg az első gyermeke és a másodikat novemberre várjuk. A tgyás és a gyed összege volt a kérdésem a második baba esetében. A szerződés szerint bérem 160 ezer forint volt. A kérdése az volt, hogy írjam meg mikortól voltam betegszabin mert az változtat az Ön által megírt összegen. 2002 óta folyamatosan dolgozom és az első baba születéséig is dolgoztam végig. 2009 januárt végig dolgoztam 2009 február hónapban pedig szabadságomat töltöttem a baba születéséig utána egyből tgyás tehát egy napot sem voltam táppénzen illetve betegszabin.
Köszönettel: Krisztina
ez a tb történetem:
2002.07.01-től folyamatos munkaviszony
2008.03.03-től betegszabi+táppénz
2008.03.31-től TGYÁS
2008.09.15-től GYED
Egyeske 2010.05.04-én lesz 2 éves.
Szerződés szerinti bérem: 210eFt
Ketteske várható érkezése 2010.08.22.
Minél többet utána olvasok, annál bizonytalanabb vagyok.
Alapesetben a GYES-be szülnék bele, de ha jól olvastam, ebben az esetben érdemes figyelnem arra, hogy a ketteske utáni GYED maximális összege (minimálbér kétszerese utáni 70%) csak akkor lesz meg, ha van 180 napom, ami azt jelentené, hogy a 168 nap TGYÁS mellé jó lenne még mondjuk 15 nap betegszabi? Szabadságot nem szeretnék kivenni, ha megoldható.
Az mindegy, hogy a májusban lejáró egyeske utáni GYEDről megyek táppénzre vagy az onnantól kezdődő GYESről?
1) Ha GYEDről megyek táppénzre még áprilisban, akkor mennyi lenne a táppénz alapja, utána pedig a TGYÁS és a GYED? A TGYÁS is maximálva lenne a táppénz miatt (vagy az eleve az egyeskével itthon töltött idő miatt?) Minimálbér egyszerese vagy kétszerese a GYED?
2) Ha GYESről mennék táppénzre valamikor májusban, akkor mennyi lenne a táppénz alapja, utána pedig a TGYÁS és a GYED? A TGYÁS is maximálva lenne a táppénz miatt? (vagy az eleve az egyeskével itthon töltött idő miatt?) Minimálbér egyszerese vagy kétszerese a GYED?
3) Ha nem megyek táppénzre, hanem GYES és utána TGYÁS, akkor mennyi lenne a TGYÁS és a GYED?
Köszi a válaszodat!
Szia:
Kovács-Kis Zsuzsanna
Teljesen mindegy, hogy gyed után vagy valamennyi gyest igényelve mész táppénzre, mindkét esetben ugyanannyi a táppénz alapja - a gyed előtti, 2007-es átlag, felső határ nélkül - és a tgyás és a gyed alapja - betegszabiból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Erre a betegszabiból számított átlagra ügyeljünk, mert a 210.000-ed 70%-a épp eléri a minimálbér kétszeresét, ami a maximális gyedhez kell, de ha a betegszabiban a munkanapok és a hétvégék aránya szerencsétlenül alakul, akkor az lehúzhatja az átlagot a minimálbér kétszerese alá. Biztonságosabb lenne 1 hét szabit kivenné a betegállomány előtt, hogy a szabadság és a betegszabadság együtt átlagolódjon, ebből így már nincs gond.
Ha nem mész táppénzre és a gyesről közvetlenül tgyást igényelsz, akkor nincs mitől tartani, akkor mindenképpen megvan a maximális gyed.
2002 óta van folyamatos munkaviszonyom. 2009 február 23-án megszületett első gyermekünk. 2010 novemberére várjuk a második babát. 2009 január, február hónapban a baba születéséig dolgoztam. Szerződés szerinti bérem 160 ezer forint volt. Kérdéseim a következők lennének:
1. Milyen összeg lesz a második babánál a tgyás és a gyed alapja? Az ami az első babánál vagy a szerződés szerinti bérem?
Ha a szerződés szerinti bérem akkor a maximum tgyást és gyedet fogom kapni?
2. Meg van e a biztosítási jogviszonyom ahhoz, hogy a második baba 2 éves koráig kapjam a gyedet?
Köszönettel: Krisztina
Ha 2009-ben kezdődött a szülés előtti betegállomány, akkor írd meg a dátumot, hogy pontosan mikortól, mert akkor az akkor még 80%-os betegszabi miatt ez nem feltétlen vagy így.
2 éves korig végig fog járni a gyed, mert 2 éven belül leszel újra gyedre jogosult és ilyenkor annyi időre jár, amennyit az előző baba előtt dolgoztál, ott pedig többszörösen megvan a kb. másfél év, ami a tgyás után még kell.
Célszerű nem kifutni hagyni a gyedet, hanem tgyásra váltani a -28. naptól vagy a szülés napjától, mert bár bruttóban ugyanannyi az egyeske utáni gyed és a ketteske utáni tgyás, utóbbi nettóban kb. 10.000 Ft-tal több, mert abból nem vonnak 9,5% nyugdíjjárulékot/tagdíjat. De erre megintcsak érvényes a figyelmeztetés, hogy csak akkor van így, ha nem kavart be 2009 elején egy betegszabis időszak.
Kérdésem a következő lenne:
Ha a kicsi bölcsibe jár és a szülők dolgoznak, lehet-e a nagyszülő gyesen, vagy bölcsi mellett, csak a szülők igényelhetik a gyest? Jelenleg a nagyi nevén van a gyes, de kislányom még otthon van (mi párommal dolgozunk), szeptembertől viszont bölcsibe menne a lányom, és nem tudom, maradhat-e minden így, vagy majd módosítani kell az gyes igénylőjét?
Előre is köszönöm a segítséget:
kovacsagi72