![]() |
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
2011 óta van munkaviszonyom, 2014. júliusában szültem, majd 2015. novemberében. Azóta itthon tartózkodom. Jelenleg gyesen vagyok, ami november 4-i dátummal véget ér. Pár hete kiderült, hogy ismét babát várok, 2019. május 18. a szülés időpontja. Kérdésem az lenne, hogy a születendő gyermek utáni CSED, GYED összegét miből fogják kiszámolni? Körülbelül 80 nap fizetett szabadságom van még a munkáltatómnál. November 5-től vegyem ki ezeket, majd menjek táppénzre? És ezek az összegek lesznek a számítás alapjai? Vagy miből fogják ezt megállapítani.
Köszönöm segítségét!
Előzetes kérdéseimet szeretném pontosítani arra az esetre ha a munkáltató felszámolás alatt van, de nem szűnik meg jogutód nélkül (tehát nem ér véget a felszámolás) várhatóan még 2-3 évig.
1) Mi van abban az esetben, ha még a Gyes lejárta előtt bejelentem ketteske érkezését, azonban a felszámoló a felszámolás miatt nem tud foglalkoztatni? Ez esetben köteles –e állományba tartani és a bérgarancia alapból fizetni a járandóságomat vagy így is elküldhet várandósan?
2) Helyesen feltételezem, hogy ebben az esetben jár TGYÁS, Gyed és Gyes is (tehát, ha a szülés napján állományban vagyok)?
3) Helyesen értelmezem-e hogy ha pld ketteske 2 éves korában véget ér a felszámolás, attól függetlenül jár a Gyes, azonban már a szolgálati idő ott nem ketyeg?
Köszönöm szépen!
A gyes mindentől függetlenül jár, a csed és a gyed akkor, ha legalább a csed 1. napján még él a munkaviszony.
A gyedből és a gyesből fennálló biztosítási jogviszonytól függetlenül nyugdíjjárulék kerül levonásra, ezért az ellátások folyósításának az időtartama mindenképpen szolgálati időnek minősül. Szakbarbár 2018. 10. 25. 07:44
Katás egyéni vállalkozóként szültem 2016-ban. Jelenleg gyesen vagyok, második gyermekem születése 2019. januárra várható. Jelenleg a gyes kezdete óta részmunkaidőben is dolgozom alkalmazottként egy vállalkozásnál. Kérdésem a csed és gyed számításához kapcsolódik, hogy az ellátási alapba beleszámít-e ez a jövedelem mivel a gyesbe szülök, illetve meddig érdemes fenntartani ezt a munkaviszonyt? Köszönettel várom válaszát.
Jelenleg GYED-en vagyok a második gyermekemmel és és már úton a harmadik baba, aki még a GYED lejárta előtt megszületik. Érdeklődni szeretnék hogy mit tanácsol, hogyan tudnám igénybe venni újra a CSED-et, majd a GYED--et úgy hogy a jelenlegi összegél ne legyen kevesebb a jövedelmem? Korábban azt az információt kaptam, hogy ugyanúgy a munkáltatómnál kell intéznem és a második baba születésével újra ugyanazokkal az összegekkel számolnak, mint mikor először elmentem szülni, tehát újraindul minden az elejétől a régi összegekkel számolva. Ez valóban így van?
Előre is köszönöm a választ!
Üdv,
Krisztina
A babázás alatt felhalmozódott szabadságot a munkaviszony megszűnésének módjától függetlenül mindenképpen ki kell fizetni, vagy úgy, hogy kiadják, vagy úgy, hogy amennyit nem tudtak kiadni, azt pénzben megváltja a munkáltató. Szakbarbár 2018. 10. 25. 07:31
Egy minimálbér alapú csedet kaphatsz, ha szülés előtt a gyedet lemondod és álláskeresési járadékot igényelsz, mert ez biztosítási jogviszony és a csed előzetes biztosítási időre vonatkozó, lazább jogosultsági feltételeit a jelenlegi passzív gyeddel is teljesíted. Magasabb összegű csed és utána bármilyen összegű gyed viszont esélytelen így is.
Az, hogy egyelőre 1 évnél kevesebb esett ki a biztosításodból, az jó hír, mert így matematikai lehetőséged még van rá, hogy szülés előttig összehozzál az előtte lévő 2 évben 365 napot. Ehhez valahogyan biztosításba kellene kerülni. Nem feltétlen kell benne sokat dolgozni, egy kis munka után visszamehetsz babázni, de akkor azt már biztosítottként teszed és az otthon töltött idő alatt is szerzed az értékes, biztosításban töltött napokat . Szakbarbár 2018. 10. 25. 07:27
Próbáltam magam okoskodni, de túl bonyolult a helyzetem, inkább kérdezek. 2016 májusában született a lányom, jelenleg pedig az a helyzet, hogy kopogtat a következő csemete, áprilisban várható. A GYEDet két helyről kaptam. A fő munkaviszonyom 2016 novemberben megszűnt, a mellékállás saját cégnél van, jelenleg szülési szabadságon, GYESen vagyok. A gyes mellett 2018 májustól van egy új munkaviszonyom, ahol nyilván nem lesz meg a 365 nap a következő szülésig.
A kérdés, mit tudok tenni, hogy normális összegű GYEDet kapjak majd? CSEDre jogosult leszek? Azt a megoldást találtam eddig, hogy decemberben vagy januárban visszamegyek a saját cégbe magas fizetéssel 1 hónapra, majd táppénz szülésig. Ez megoldást jelent? Mi lesz a járulékszámítás alapja ilyen esetben? A saját céges munkaviszony szülés előtt heti 10 órás mellékállást jelentett br. 50.000 fizetéssel.
Nagyon köszönöm a segítséget!
Ha a saját cégben nem dolgoztál 2018-tól, akkor ott a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja. Ha módosul a munkaidő és a bér, akkor többől számolnak. A munkaidő változást be kell jelenteni és én legalább pár napot járulékolnék is az új bér után, hogy az valódi (nem csak papíron létező) bérnek tűnjön, mert egyébként nagyon kilóg a lóláb. Gondolom, hogy előbb-utóbb elmész táppénzre, ezt megelőzően dolgozhatnál a saját cégben mondjuk 2 hetet, havi bruttó 320.000 Ft-os bérrel, utána pedig mind a két jogviszonyból igényelhetnél táppénzt (ehhez 2 db eredeti táppénzes papír kell). A bruttó táppénz 1/3-át a cégre terhelik, de még ezzel együtt is megéri innen is táppénzt igényelni. Szakbarbár 2018. 10. 25. 07:15
Bízom benne, hogy az alábbi, számomra kacifántos ügyben tudnak segíteni! Jelenleg Gyes-en vagyok 2019 január végéig. A volt munkáltatóm (2019 nyárán lenne meg a 9 éves munkaviszonyom) felszámolás alatt van, de még nem szűnt meg és nem is tudható, hogy mikor fog megszűnni.
Újra babát tervezünk. Kérdésem, hogy ha a közeljövőben teherbe esem, akkor köteles-e a munkáltató állományban tartani a szülésig?
2) Ha a felszámolás miatt esetleg nem, akkor hová fordulhatók várandósan azért, hogy minimum a napi 8 órás minimum bérhez mért későbbi juttatásaim meglegyenek (miután várandósnak elhelyezkedni nem könnyű)?
3) Ehhez kapcsolódik a harmadik kérdésem, hogy ha megszűnik a munkaviszonyom, de nem tudok pld várandósan elhelyezkedni, az esetben elegendő-e a havi TB összeget befizetnem ahhoz, hogy a min. bér utáni juttatásokat megkapjam?
4) Ha nem leszek várandós 2019 januárig, köteles e a munkáltató kiadni a felgyűlt szabadságom és csak annak lejárta után megszüntetni a munkaviszonyom?
5) Betegszabadságot mikor lehet jelen esetben bejelenteni, illetve egyáltalán lehet-e (gyes megszűnése, szabadság letöltése)? Fontos lenne számomra, hogy nyugodt légkör legyen a gyermekvállalásunk ideje alatt, mivel sajnos még az is elképzelhető, hogy lombik baba projektbe kell fognunk.
Előre is köszönöm a válaszokat, bízom segítségükben!
Annamária
Következő csedhez, gyedhez kell egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszony, ha ilyen nincs, akkor nem vagy ezekre jogosult. A munkaviszony megszűnése után folyósított gyed, a fennálló munkaviszony nélkül igényelt csed nem biztosítási jogviszony. Ketyeg a szolgálati idő, jár az egészségügyi ellátás, de a munkaviszonyban álló biztosítási jogviszonya ennél szélesebb kategória és ezt a pluszt nem adják ez a státuszok. Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése mellett is csak a természetbeni ellátás jár, pénzbelire nem vagy jogosult.
Hova fordulhatsz annak érdekében, hogy ketteskével is kapjál csedet, gyedet: hirdetési oldalakhoz, állásközvetítőkhöz. Akkora munkaerőhiány van, hogy bármilyen szakmában el lehet helyezkedni azonnal, akár terhesen is, annyi, hogy így jogszerűtlenül, de valószínűleg csak határozott idejű szerződést adnak. Ha legalább a csed 1. napján még él a munkaviszony, akkor utána ha meg is szűnik, ettől függetlenül jogosult vagy végig a csedre és a gyedre.
A felszámolónak a fizetés nélküli szabadság végével ki kell adni a babázás alatt felhalmozódott szabadságot. Mivel nem tud foglalkoztatni, fel fog mondani, ennek a ledolgoztatható fele alatt kiad annyi szabadságot, amennyit lehet, a többit pedig megváltja. Nem kell aggódni amiatt, hogy a cégnek nincs pénze, a Bérgarancia Alap - egy bruttó 1,3 milliós határig - kifizeti a járandóságokat.
Ha a gyes vége után keresőképtelen vagy, akkor a felmondást lehet kézbesíteni, de amíg ez tart, addig nem indulhat el a felmondási idő. Erre is igaz, hogy ettől még a cég megszűnhet, hogy Te táppénzen vagy és akkor a munkaviszonynak vége. Szakbarbár 2018. 10. 10. 09:12
December 26. a szülés várható időpontja, a CSEDET csak a szülés után igényelném, tehát nem 4 héttel a szülés előtt. A munkaviszonyom bőven megvan (folyamatos több, mint 15 év). Mely hónapok bruttó bérét veszik figyelembe a CSED és GYED összegének számításánál. Október 15-től táppénzen leszek az befolyásol valamit? Én úgy néztem, hogy nem, mert a szülés előtti 3 hónapot elvileg figyelembe sem veszik.
Köszönöm szépen!!!
December 26. a szülés várható időpontja. November 26-tól már szülési szabadságon leszek, igényelni fogom a CSED-et. A munkaviszonyom bőven megvan (folyamatos több, mint 15 év). Mely hónapok bruttó bérét veszik figyelembe a CSED és GYED összegének számításánál? ((március 26-szept. 26-ig? jól értem?)Ha október 15-től táppénzen leszek az befolyásol valamit? Én úgy néztem, hogy nem, mert a szülés előtti 3 hónapot elvileg figyelembe sem veszik.
Köszönöm szépen!!!
A táppénz nem csak azért nem befolyásol semmit, mert nincs benne ebben az időszakban, hanem mert eleve nem alapja semminek, minden ellátás kizárólag a 3%-os pénzbeli járulékalapot képező jövedelmekből számolódik, a táppénz pedig nem ilyen. Éppen ezért amikor majd amikor a csed lejárta után, jövő májusban kezdődik a gyed, amihez 2019.02.28-ig tart az irányadó időszak vége, akkor sem lesz érdekes hogy az eddig terjedő időszakban voltál táppénzen és cseden, mert ezeken a napokat nem veszik figyelembe az utolsó 180 nap keresésekor, ennyivel hátrébb mennek ahhoz, hogy megtalálják. Ha október 15-től a csed kezdetéig táppénzen leszel, akkor a gyed a 2018.04.17-2018.10.14 közötti utolsó 180 bérezett napból számolódik majd. Szakbarbár 2018. 10. 02. 08:22
Alábbi kérdésemet szeretném még azzal kiegészíteni, hogy amennyiben GYED vagy GYES alatt munkát vállalok, és bár a kedvezményszabály miatt a korábbi CSED/GYED alapom alapján kapom második gyermeknél is a CSED/GYED-et de GYED/GYES extra alatt újabb táppénzre kerülök a szülésig, a táppénz alapja már az új bérem (ami 4 órás munka mellett biztosan kevesebb, mint korábbi munkakörömben)?
Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel:
Violetta
Tisztelt szakértő!
2017.05.11-én született a kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok vele. Lehetőségem lenne 4 órás munkaviszonyban visszamenni a korábbi munkahelyemre, ha minden jól megy csak egy időre, mert tervezzük a második babát.
A GYED extra miatt nagyon jól jönne nekünk ez a lehetőség, azonban nem kockáztatnám, hogy elvesztem az első gyermekem születésével járó magas CSED-emet (ez egy igen szerencsés helyzetnek, magas bónusznak volt köszönhető) és a GYED maximális összegét, amit jelenleg kapok. Olvastam az a kedvezményszabályt, mely szerint „ha az előző gyermek után járó GYED vagy GYES folyósításának az ideje alatt születik meg az újabb baba, vagy a folyósítások megszűnését követő egy éven belül ugyanannál a foglalkoztatónál dolgozik az anya, ahol az előző gyermek születésekor is dolgozott, akkor nem lehet kevesebb az újabb gyermek után járó CSED illetve GYED alapja, mint az előző gyermek után megállapított CSED alapja.”
Kérdésem, hogy ez abban az esetben is így van e, ha a GYED/GYES alatt egy ideig munkát vállalok újra? Akár az is előfordulhat, hogy a gyermek 1,5 éves korától dolgozom GYED majd GYES extrával (4 vagy később akár 8 órában), majd a GYES lejárata után 1 éven belül születik a második gyermek, amikor én már akár több, mint 2 éve dolgozom, de a számítás alapján mégis az első gyermek mellett kapott CSED és GYED alapom magasabb, így azt kapom?
Másik kérdésem, hogy ha egy cégcsoporton belül, de egy másik leányvállalatnál vagy az anyavállalatnál helyezkedem el, az ugye ugyanannak a foglalkoztatónak számít? Illetve ha más munkakörbe és bérbesorolásba kerülök, az számít e?
És végül utolsó kérdésem, hogy 4 órás munkaviszony mellett jogosultak vagyunk e bölcsődei ellátásra (jelenleg férjem is 4 órában van bejelentve saját vállalkozásunkban) vagy csak a magánbölcsőde jöhet szóba?
Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Violetta
Katás vállalkozó fodrász vagyok. Lombik programmal két babát várok 2019. 04. 22.-re vagyok kiirva. Kérdésem az lenne, hogy még van e rá mód hogy esetleg nagyobb csedet, gyedet kapjak, ha esetleg alkalmazasba át tudnám jelenteni magam? Vagy van e bármilyen megoldás ami az időbe belefér? Válaszát előre is köszönöm!
Megoldás 2: vállalkozás megszüntet, legalább 31 napra álláskeresési járadék, megbízás vagy bármilyen pici részmunkaidős munkaviszony máshol, majd újra ev, de normál adózással, legalább 30 napra legalább 300.000 Ft-os ún. vállalkozói kivéttel, utána táppénz, szintén nem befolyásol semmit - viszont ott nem kell fizetni a járulékot és magad után a táppénz hozzájárulást sem.
Fontos, hogy a két vállalkozás között legyen valamilyen biztosítási jogviszony, mert nem csak arra kell figyelni, hogy legalább 31 nap legyen a két vállalkozás között, de arra is, hogy 1-1 jogviszony vége és a következő eleje között ne legyen 30 napnál több, ez ugyanis megakadályozná, hogy sokáig és sokszor annyi táppénzt kaphass. Szakbarbár 2018. 09. 30. 10:26
2017.05.11-én született a kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok vele. Lehetőségem lenne 4 órás munkaviszonyban visszamenni a korábbi munkahelyemre, ha minden jól megy csak egy időre, mert tervezzük a második babát.
A GYED extra miatt nagyon jól jönne nekünk ez a lehetőség, azonban nem kockáztatnám, hogy elvesztem az első gyermekem születésével járó magas CSED-emet (ez egy igen szerencsés helyzetnek, magas bónusznak volt köszönhető) és a GYED maximális összegét, amit jelenleg kapok. Olvastam az a kedvezményszabályt, mely szerint „ha az előző gyermek után járó GYED vagy GYES folyósításának az ideje alatt születik meg az újabb baba, vagy a folyósítások megszűnését követő egy éven belül ugyanannál a foglalkoztatónál dolgozik az anya, ahol az előző gyermek születésekor is dolgozott, akkor nem lehet kevesebb az újabb gyermek után járó CSED illetve GYED alapja, mint az előző gyermek után megállapított CSED alapja.”
Kérdésem, hogy ez abban az esetben is így van e, ha a GYED/GYES alatt egy ideig munkát vállalok újra? Akár az is előfordulhat, hogy a gyermek 1,5 éves korától dolgozom GYED majd GYES extrával (4 vagy később akár 8 órában), majd a GYES lejárata után 1 éven belül születik a második gyermek, amikor én már akár több, mint 2 éve dolgozom, de a számítás alapján mégis az első gyermek mellett kapott CSED és GYED alapom magasabb, így azt kapom?
Másik kérdésem, hogy ha egy cégcsoporton belül, de egy másik leányvállalatnál vagy az anyavállalatnál helyezkedem el, az ugye ugyanannak a foglalkoztatónak számít? Illetve ha más munkakörbe és bérbesorolásba kerülök, az számít e a kedvezményszabály szempontjából?
És végül utolsó kérdésem, hogy 4 órás munkaviszony mellett jogosultak vagyunk e bölcsődei ellátásra (jelenleg férjem is 4 órában van bejelentve saját vállalkozásunkban) vagy csak a magánbölcsőde jöhet szóba?
Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Violetta
Ha másik céghez mész, akkor csak abban az esetben lehet ezt a szabályt alkalmazni, ha munkáltatói jogutódlás történik. Ezt azt jelenti, hogy minden marad változatlan, ugyanott, ugyanazt csinálod, csak a munkáltató cég változik. Ezt speciálisan jelenti az átvevő cég, ilyenkor a kedvezményszabály szempontjából olyan, mintha nem váltottál volna munkahelyet.
Ha nem ezzel a technikával van megoldva a munkahely váltás - ha nem ez történik valójában, akkor nem lehet így megoldani - , akkor a másik munkahely akkor is teljesen újnak számít a kedvezményszabály szempontjából, ha a két cég között valamilyen kapcsolat van. Ebben az esetben esetleg azt lehet tenni, hogy az eredeti helyen maradsz fizetés nélküli szabadságon, a másik helyen pedig létesítesz egy új munkaviszonyt. Ezt addig lehet játszani, amíg az előző helyen a gyes után kiadják a szabadságot, mert ahogy ennek vége van, mindkét helyen munkavégzési kötelezettség terhel, aminek értelemszerűen nem tudsz eleget tenni.
Csak akkor nem vagy jogosult gyedre a bölcsibe adás miatt, ha fizetés nélküli szabadságon. Ha dolgozol gyed mellett, akkor a gyed elveszítése nélkül járhat bölcsibe. Szakbarbár 2018. 09. 30. 10:18
2018. szeptember 28-án gyermekem betölti a 2 évet, jelenleg gyeden vagyok. Szeretnék visszamenni dolgozni. A munkáltatóm közölte, hogy írjak egy kérelmet, hogy megszüntetem a fizetés nélküli szabadságomat. Visszavesz időszakos munkára 8 órába, de más munkakörbe, mint amiben előtte dolgoztam. A kérdésem az lenne, hogy muszáj megszüntetni a fizetés nélküli szabadságomat, ahhoz hogy vissza vegyen 8 órába dolgozni? Szeretnék valami biztosat a fizetésem kapcsán, a gyes az lenne, viszont kevés, ezért szeretném tudni, hogy dolgozhatok e mellette 8 órában, vagy csak 4 órában. Illetve, ha közben más munkahelyen sikerül elhelyezkedni, akkor a jelenlegi munkahelyem felmondhat e nekem? Ebben az esetben, semmiképpen nem szabad megszüntetni a fizetés nélküli szabadságomat, jól gondolom? Valamint, ha megszüntetem a fizetés nélküli szabadságom és visszamegyek dolgozni és idő közben úgy döntök, hogy a gyermek 3 éves koráig vissza szeretnék menni gyesre és mellette dolgozni, akkor megtehetem e.
Gyes mellett (időben és pénzben) korlátlanul lehet dolgozni.
A munkaszerződést - benne a munkakört - módosítani közös megegyezéssel lehet.
Mindig az mond fel, aki nem tudja/nem akarja tovább fenntartani a munkaviszonyt. Ha a munkáltató nem tud alkalmazni a régi munkakörben, Te pedig ne szeretnél mást csinálni, akkor fel kell mondania, felmondási időre járó bér és végkielégítés fizetése mellett. Ha máshol szeretnél dolgozni, akkor Neked kell felmondanod, 30 nap felmondási időt le kell dolgozni, vagy megállapodhatsz egy ennél korábbi időpontban, akkor az már közös megegyezés. Ez majd a gyes után lesz érdekes, addig mehet a két munkaviszony párhuzamosan.
Szakbarbár 2018. 09. 30. 10:07
Kisfiam 2015.08,02-án született.Jelen pillanatban a felhalmozott szabadságomat töltöm.A szabadságom alatt kiderűlt,hogy terhes vagyok, 2019 májusában érkezik a tesó.
Kérdésem az lenne,hogy a gyermek utáni járandóságok hogyan alkúlnak vagy azt az összeget kapom majd amit az elsőnél?A bérem megemelkedett az idő latt amíg én nem dolgoztam és a szabadságomat is már ezzel a bérrel fizetik ki.A második baba születéséig táppénzen leszek.
Köszönöm válaszát
Gyesről visszatérve, elkezdtem dolgozni egy hotelben, ahol bár mondták hogy folyamatos munkarend van, azonban azt is mondták hogy hétfőtől péntekig dolgoznak, és a hétvége szabad, mert igy jobb nekik. Ez a hotel értékesítés részlege, és értékesítőként dolgozom. 3 hónap próbaidőm volt, éppen nyáron. Ahogy ez letelt, most a napokban, közölték hogy ügyeletet kell tartani, vagyis szombat, vasárnap és ünnepnapokon is kell valaki, én is. Csakhogy ez hidegzuhanyként ért, mert két kisgyerek és egy 24 órás műszakban dolgozó férj mellett ez nem ok. Úgy gondolom megvárták a próbaidő végét ezzel. Most a felmondáson gondolkodok, de egy hónap felmondási időm lesz....
Valahogy nem érzem korrektnek ezt az egészet..
Üdvözlöm, Ditta
Az Mt. a gyermek 3 éve koráig nem enged csak a munkavállaló hozzájárulásával az általánostól eltérő – hétfőtől péntekig tartó – munkarendet. Ennél idősebb gyermeknél jogszerűen elrendelhető, még csak munkaszerződés módosítás sem kell hozzá, csak a mindenféle kérdésekről szóló, egyoldalú tájékoztatót kell újra kiadni.
Óriási munkaerőhiány van, ma a munkavállalók diktálnak. Ebben a helyzetben azt mondanám a munkáltatónak, hogy
- vagy biztosítja az eddig munkarendet és akkor maradsz
- vagy nem támaszt akadályt azelé, hogy közös megegyezéssel azonnal megszűnjön a munkaviszonyod
- vagy a 30 napos próbaidőd alatt elmész és kezelteted az összes egészségügyi problémádat, amit eddig azért nem tettél, mert próbaidő alatt nem ez volt a prioritás, ebben az esetben a munkádra nem, de betegszabadság és táppénz hozzájárulás címén költségre arra számíthatnak
Szakbarbár 2018. 09. 21. 18:27
Korábban már segítségemre voltál, csatolom az előzményt. A helyzetem annyit változott, hogy egyenlőre ketteske várat magára, így mivel a gyedem hamarosan lejár, 8órás munkaviszonyban folytatom, így mint EV mentesülök a járulékfizetés alól, ha jól tudom. Kérdésem, hogy ha újra CSED/GYED számolásra kerül a sor, akkor mindkét oldalról számolnak majd? Érdemes megtartanom a továbbra is nullás vállalkozást? Ha esetleg táppénzre megyek akkor is két oldalról kapnám a jutattást? Köszönöm előre is a válaszod!
“Tisztelt szakértő!
Próbáltam megoldást találni korábbi válaszai között, de elég összetett a kérdésem.
Jelenleg gyeden vagyok 2016.10.12-én született egyeskével. Tervezzük ketteskét, ahhoz kérnék segítséget, hogy tudom a legjobbat kihozni a helyzetből anyagilag. 4 órában dolgozom, már egy másik munkahelyen, mint ahonnan a mostani gyedemet kiszámolták. A 4 órás munkaviszonyban 100e Ft-ot keresek csak, szülés előtt több jövedelmem volt, jól értelmezem, hogy így a kedvezmény szabály nem érvényes rám, hiába gyed alatt születne a ketteske, mivel céget váltottam? Befolyásol bármit a CSED, GYED számításnál, hogy 4 órában dolgozok vagy csak a fizetés számít. Ez a jelenlegi jogviszony már most 9 hónapja tart, így a napok számával nem lenne gond, ugye? Egyéni vállalkozó is vagyok, normál adózással, ebből éves szinten nagyon kevés bevételem származik, érdemes megtartani ezt a vonalat, mert összeadódik, vagy inkább hátrányt jelent, esetleg semmit nem befolyásol? Köszönöm a segítségét!
A kedvezményszabály valóban csak akkor alkalmazható, ha ugyanabból a jogviszonyból szülsz megint. A részmunkaidő is teljes értékű előzetes biztosítás, az ellátások a részmunkaidős bérből számolódnak.
Ha a munkaviszonyban és a vállalkozásban is lesz a szülés előtti 2 évben 365 nap előzetes biztosításod, akkor mindkét jogviszonyból járni fog a táppénz, a csed és - a maximumig - a gyed. A gyed alatt nem kell járulékot fizetni, a gyes alatt kéne, kivéve, ha ott már tudsz a terhesség miatt táppénzen lenni. Ha így lesz és egyetlen Ft kivéted sem lesz, akkor - bármilyen illogikus és hihetetlen is - a minimálbér 150%-a után állapítják meg a táppénzt, csedet, gyedet.
Ha a gyed végén nem vagy terhes, akkor majd el kell dönteni, hogy mi legyen a vállalkozással, mert a járulékfizetés több lenne, mint a nettó béred.
Szakbarbár
2018. 02. 18. 08:43"
38 évesen folyamatos, napi 8 órás munkaviszony mellett – ismerőseim A cégétől - mentem el szülni 2016 július 19-én. Ezt megelőzően 2016.04.18-ig dolgoztam (bruttó 210000Ft bérrel, ugyanitt), majd táppénzre vettek kismamaként. 2016.07.18-ig időarányosan vettem ki a szabadságaimat. Hármaska betöltötte a 2 évet (2018.07.19-én) és szeretnék munkába állni, de nem A céghez mennék vissza. Az eltelt idő alatt hány nap szabadságom gyűlhetett össze A cégnél (ezt meg kellene „váltanom”, így egyeztünk meg anno)? Mit lehet még csinálni a szabikkal ebben az esetben (lemondhatok róla...)? Mennyit kell "kicsengetnem" a szabik után 1 hónapra? A szabadságok térítésekor használható az adókedvezmény, amit a munkáltató kap, ha piacra visszatérő anyukát foglalkoztat 2 éven belül? Hogyan helyezkedhetek el B céghez, úgy, hogy A cég munkaviszonya passzív maradna (jó bejelentett bér, folyamatos munkaviszony) és a szabikat sem váltanám meg a gyermekem 3 éves kora előtt. Az új munkahelyen hány órába dolgozhatok? A 4, vagy 6 órás munkaviszony, hogy számolódik el később a nyugdíjba (egész vagy tört napot ér jelenleg)? Van-e bér- vagy egyéb – korlát, ha B munkahelyen munkát vállalok? A kicsi novemberben kezdené a bölcsit. Ennek féltétele a munkaviszony. Ha nem találok addigra B munkahelyet, akkor A-nál elkezdem kivenni a szabikat, és fizetem a terheket. Szabi alatt, ha a gyermek beteg mehetek vele táppénzre megszakítva így a szabadságokat (csökkentve így egy kicsit a kiadásokat)? Ha elfogynak a szabik pár nap munkaviszony után kérhetem A-tól, hogy ismét visszamehessek csak gyesre, mert nem tudom a munkát összeegyeztetni az egyéb tennivalókkal és ne kelljen folyamatosan a járulékokat fizetnem, de a munkaviszony fennálljon? Elnézést, hogy így rébuszokban vagyok kénytelen írni, de remélem azért lehet olvasni a sorok közt. Segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel, Anya
Ha ismerős cégbe voltál szívességbe bejelentve és most Téged terhel a szabadságmegváltás – amiről ne lehet lemondani – közterhe, akkor azt lehet csinálni, hogy kölcsönösen elszámoljátok magatokat, ha pl mind a ketten 8 napot számoltok, akkor senki nem fog reklamálni, hogy többet akar kiadni/kivenni. A kutya sem nézi, hogy egy megszűnt munkaviszonyos mit kapott és az hogy jött ki. Valamennyi azért legyen elszámolva.
A kiadott szabadságra járó bérből érvényesíthető az anyasági ellátások utáni szociális hozzájárulási adó kedvezmény, ez akár teljesen nullázhatja is ezt a legnagyobb tételt, főleg, ha ha okosan van nem megváltva, hanem kiadva a szabadság, mert egy hónapra nem esik több bér, mint 100.000 Ft, ami a kedvezmény alapjának a maximuma. A szabadságot megszakítva tudsz gyermekápolási táppénzen lenni, fizetés nélküli szabadságra is bármikor vissza tudsz menni.
Minden további nélkül lehet másik munkaviszonyod idő- és bérkorlát nélkül, miközben a jelenlegi munkaviszonyból gyermek gondozásához kért fizetés nélküli szabadságon vagy. A részmunkaidő tb következményei nem érintenek, amíg gyesen vagy.
Szakbarbár 2018. 09. 14. 19:13
Jelenleg GYED-en vagyok második gyermekemmel, aki egy hónap múlva lesz kétéves és féléves intervallumon belül (tehát már a GYES alatt) terveztem a munkába való visszatérést. Nemrég azonban kiderült, hogy útban van harmadik gyermekünk, ennek fényében próbáljuk most számunkra a legoptimálisabb döntést meghozni. Mivel már itt van az ideje, terveztem megigényelni a GYES-t. Kérdéses számomra, hogy érdemes-e ezt megtennem, ha alapvetően azzal számolok, hogy a harmadik terhességem miatt tartós táppénzen leszek. Jár-e és milyen esetekben a GYES mellett a veszélyeztetett terhesség miatti táppénz? Jól gondolom-e, hogy jelentősége van annak, hogy kérem-e a munkáltatómnál az illetménynélküli szabadság megszüntetését, és esetleg ki is veszem a szabadságot, és utána megyek táppénzre, vagy pedig egyből táppénzre vetetem magam szabadság kivétele nélkül? Amennyiben én nem vagyok jogosult GYES-re, hanem csak táppénzre, akkor a harmadik gyermek születéséig a férjem valóban megigényelheti a GYES-t? Kérem, a fentiek figyelembe vételével szíveskedjen útmutatást adni arra vonatkozóan, hogy mi lenne nekünk a legelőnyösebbb lépés jelen helyzetben a GYES-igénylés, valamint a munkáltatóm felé tett lépések vonatkozásában. Segítségét köszönöm!
Apuka minden további nélkül átveheti a gyest, de a csed kezdetén majd vissza kell adnia. Szakbarbár 2018. 08. 12. 20:45