12 gyakori szülői hiba
Egy gyermekkori traumákra specializálódott terapeuta, Morgan Pommells összeállította a leggyakoribb szülői hibák listáját, amelyek akaratlanul is negatív hatást gyakorolhatnak a gyerekek érzelmi fejlődésére. Az alábbi pontok segítséget nyújthatnak abban, hogy a szülők elkerüljék ezeket a csapdákat, és szeretetteljesebb, támogatóbb környezetet biztosítsanak.
1. Kiabálás a gyerekekkel
A munkából hazaérve a fáradtság és stressz könnyen kiabálásba torkollhat, de ez nem old meg semmit. A kiabálás aktiválhatja a gyerekek stresszválaszát, és hosszú távon érzelmi sebeket okozhat.
2. A hallgatással való büntetés
Ha rossz kedvünk van, és csenddel büntetjük a családot, az szorongást kelthet a gyerekekben. Ez a módszer nem tanít meg semmire, csak bizonytalanságot hagy maga után.
3. Agresszív ébresztés
Hangos zajokkal vagy durva (akár viccesnek szánt) felkeltéssel kezdeni a napot stresszes helyzetet teremt, és érzelmi feszültséget halmoz fel a gyerekben.
4. Testvérek közti különbségtétel
A testvérek közötti eltérő bánásmód – például egyértelmű „kedvenc” kijelölése – érzelmi rivalizálást és tartós neheztelést szülhet.
5. Manipulatív reakciók
A gyerek érzelmeinek megosztására olyan kijelentésekkel reagálni, mint „ezek szerint én vagyok a legrosszabb szülő”, a gyerek bűntudatát növeli, és eltántorítja attól, hogy őszinte legyen.
6. Bocsánatkérés elutasítása
A bocsánatkérés nem a gyengeség jele, hanem a példamutatásé. Ha hibázunk, fontos, hogy bocsánatot kérjünk, és ezzel megmutassuk, hogy a hibák elismerése természetes dolog.
7. A gyerekek érzelmi „pajzzsá” tétele
Elvárni, hogy a család tojáshéjon járjon, amikor rossz kedvünk van, nem helyénvaló. A szülők feladata a saját érzelmi állapotuk kezelése, nem pedig az, hogy ezt a gyerekeikre hárítsák.
8. Védelmezés hiánya
A másik szülő káros viselkedésével szembeni passzivitás azt üzenheti a gyereknek, hogy nem érdemel védelmet vagy támogatást.
9. Érzelmi támaszként kezelni a gyereket
A szülő-gyerek kapcsolatban a gyerekek nem helyettesíthetik a felnőtt partnereket érzelmi támogatásban. Ez a teher túlnő rajtuk, és hosszú távú érzelmi károkat okozhat.
10. Igazságtalanság igazolása
A gyerekekkel való igazságtalan bánásmód azzal az indokkal, hogy „az élet sem igazságos”, nem készíti fel őket az élet nehézségeire – csak traumát okoz.
11. Ha a saját álmait erőlteti a szülő
A gyerekek nem a szülők álmainak és vágyainak kivetülései; egyéni személyiségként kell őket tisztelni és támogatni.
12. Hálát várni az alapvető ellátásért
Az olyan alapvető szükségletek biztosítása, mint az étel és a lakhatás, nem „kiváltság”, hanem szülői kötelesség. Ezt a felelősséget természetesnek kell venni, nem hálát várni érte.
Mit tehetünk a generációs traumák megszakításáért?
A terapeuta szerint ezek a hibák gyakran a szülők saját gyerekkori fájdalmaiból fakadnak. Fontos, hogy a szülők időt szánjanak saját sebeik gyógyítására, hogy képesek legyenek egészséges környezetet teremteni gyerekeik számára.
Az önismeret fejlesztése, a terápiás segítség elfogadása és a támogató közösségekben való részvétel mind segíthet abban, hogy jobb szülővé váljunk. A gyerekek számára a biztonságos, szeretetteljes légkör az érzelmi stabilitás alapja, és segíthet megelőzni a súlyosabb problémák kialakulását.
Ne feledd: senki sem tökéletes!
Ahogyan a terapeuta is hangsúlyozza, a legtöbb szülő a legjobb szándékkal cselekszik, és senki sem hibátlan. A tudatosság azonban az első lépés afelé, hogy fejlődjünk, és egyre jobb támogatói legyünk gyermekeink érzelmi fejlődésének.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)