Óriási vitát kavart az édesanya videója
Születése óta úgy neveli a lányát az ausztrál édesanya, hogy csak olyan dolgokat csinál a gyerek, amiket ő maga valóban szeretne. Ezért is kezdte el zavarni az anyát, hogy a nagyszülők akkor is ölelgetik vagy puszilgatják a gyerekét, ha ő jelzi, hogy ezt most nem szeretné. Szerinte az erőltetett puszi nagyon káros, pontosabban úgy fogalmaz: ”A lányom teste nem azért van, hogy mások igényeit szolgálja, vagy, hogy boldogabbá tegyen másokat!”
TikTok videójában bővebben is kifejti a véleményét:
@brittanybaxter_xI said what I said... #gentleparenting #consent #fyp
♬ original sound - Brittany
Az anya videója után csak úgy záporoztak a kommentek. Voltak, akit egyetértettek a nővel, míg mások támadták őt. Később már az egész közösségi médiában óriási vita lett belőle.
Az édesanya azt is kiemelte, hogy a lánya saját teste feletti rendelkezés a legfontosabb, és ennél senki érzései vagy igényei nem lehetnek előrébb valók.
Ami nem jó a gyereknek, azt tiszteletben kell tartani
Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta szerint az anya elképzelésének azzal a részével egyet lehet érteni, miszerint ha nem jó a gyereknek, azt tiszteletben kell tartani.
”A gyerek a személyiségfejlődése során kialakít határokat, és ahogy fejlődik, úgy változnak ezek a határok. Például már nem meztelenkedik a strandon vagy már nem az anyukájával, hanem egyedül szeretne fürdeni. Az pedig alapvető szabály, hogy a rokonok és az idegenek számára is le vannak tiltva bizonyos testrészek, vagyis nem nyúlhatnak a gyerek nemi szervéhez.”
Csak egy puszi vagy szexuális jelzés?
A pszichológus a Családinetnek elmondta, hogy az édesanya videójából úgy tűnhet, mintha a puszi egy szexualizált dolog lenne, vagyis mintha a szülő számára ennek a puszinak más jelentése lenne. Pedig erről szó sincs.
”Úgy nevelkedünk, hogy az anya, az apa, és a többi rokon is a szeretetét fejezi ki a puszija formában. A gyerek így megtanulja azt, hogy a puszi, az ölelés, vagy az érintés arról szól, hogy a másik ember kifejezi az örömét, a szeretetét. Ez pedig egy természetes dolog. Ugyanakkor a gyerek ezáltal azt is megtanulja, hogy kinek engedi és kinek nem. Például nem ugrik idegenek nyakába a boltban.”
A nagyszülői puszi nem káros, hanem természetes
A szakértő szerint nem is kérdés, hogy a szülők és a nagyszülők kifejezhetik a szeretetüket a gyerek felé egészen a kezdetektől fogva. Ha pedig így nő fel a gyerek, akkor ez nemhogy káros, hanem természetes.
”Ez akkor válhat problémává, ha a szülő azt közvetíti a gyerek számára, hogy ez le van tiltva, mert akkor a gyerek ezt teszi belsővé, és a puszi számára is a tiltott kategóriába kerül.”
Dr. Makai Gábor azt mondja, a gyereknek az jó, amit úgy közvetítünk felé, hogy jó. Tehát ha szülő számára a nagyszülői puszilkodás nem jó, akkor azt fogja megtanítani a gyerekének, hogy ez nem jó. Pedig a gyerek vágyik arra, hogy adja is és kapja is a puszit, és ennek nem szabad tiltólistára kerülnie, hiszen nem csókról van szó.
Indexkép: Pixabay fotója a Pexels oldaláról
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)