Cikkünkkel nem szeretnénk vitát és ellenségeskedést szülni az apák és anyák körében. Rengeteg olyan apát ismerünk mi magunk is, akik kiveszik a részüket a gyereknevelésből és az otthoni teendőkből egyaránt. Írásunk nem róluk szól. A cikk ugyanakkor egy létező jelenséget mutat be: ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy most már külön kifejezés is született az ilyen körülmények között élő anyákra.
"Single married mom": házas, de egyedülálló anya
Hogyan is kell elképzelni egy ilyen anyát? Gondoljunk csak a következő jelenetre: anya és apa kiszállnak az autóból, a nő egyik karjában a kisebbik gyereket tartja, másik kezével a nagyobbik kezét fogja, és mellette még a táskáját is cipeli - ez a kép mindenki számára ismerős lehet.
A single married mom kifejezés nem arra utal, hogy a férfi egyáltalán nem segít neki semmiben. Lehet, hogy esténként amikor hazajön, szívesen játszik a gyerekeivel, viccelődik, bohóckodik velük vagy hancúroznak. Hatalmas szükségük is van erre a gyerekeknek.
Olvasd el ezt is: Az apák elképesztő hatása gyerekeik érzelmi intelligenciájára
De vacsorát anya ad, és minden más étkeztetést is ő old meg, ahogy ő tudja azt is, kire milyen ruhát kell adni, hogy mikor lesz szülői, ő figyel az időbeosztásra is, hogy ne késsenek el sehonnan, hogy hánykor van fürdés, esti mese vagy villanyoltás. Ő vigasztalja meg a gyerekeket ha sírnak, ő altatja el őket.
Felhívják anyát, hogy hol van a kakaó, miközben apa ott van mellettük a konyhában
Mondhatjuk úgy is, hogy ő az alapértelmezett szülő. Persze ez nem azt jelenti, hogy apa ne tudna egyedül megoldani valamit.
Ha például anyának időpontja van orvoshoz vagy színházba szeretne menni egy kicsit kikapcsolódni, természetesen apa is meg fogja oldani, hogy minden gyerek vacsorázzon, fürödjön és lefeküdjön aludni. De lehet, hogy amikor anya két felvonás között a mosdóban van, addig a nagyobbik gyerek felhívja őt telefonon, hogy hol van a kakaó a konyhában, miközben apa ott áll mellette a konyhában...
Az ilyen anyáknak sokszor a munkavállalás is nagyon nehézzé válik szemben a párjuk lehetőségeivel. A férfinek ugyanis nem kellett munkahelyet váltania, ugyanott lépdel előrébb a ranglétrán, ahol a gyerekek előtt - ezzel szemben sok anya a GYES után azt sem tudja, hogyan és hol dolgozzon, és előfordulhat, hogy egy online megbeszélés során a gyereke is feltűnik a képernyőn... Ráadásul neki munka mellett kell a gyerekeket navigálnia, és mellette még házimunkát is végez.
Ismert emberek is vallottak már arról, hogy ilyen körülmények között élnek - és nemcsak nők. 13 évvel ezelőtt beszélt Schobert Norbert az RTL Fókusz című műsorában arról, hogy milyen gondokkal, lelki vívódásokkal kellett megküzdenie, amikor édesapává vált.
"Irtóztam az éjszakai sírásoktól, a fölkelésektől. Irtóztam a pelenkázásoktól. Attól, hogy le vannak a programjaink korlátozva és ezzel nagyon sok szívfájdalmat okoztam a Rékának. És nem is volt kapcsolatom a lányommal olyan 3-3,5 éves koráig" - vallotta be őszintén Norbi.
Beszéljenek meg egy munkamegosztást, és merjenek az anyák segítséget kérni!
Hogyan lehet ezen változtatni? Az anyáknak nem arra van szükségük, hogy felcimkézzék őket, hogy rájuk aggassanak olyan jelzőket, mint például single married mom. Törődésre és támogatásra van szükségük.
Ha a környezetünkben látunk egy ilyen anyát, akire igazak a fent leírtak, ne habozzunk segítséget nyújtani neki!
Vekerdy Tamás is úgy fogalmazott, hogy az anyákon rengeteg a teher, ezért néha meg kell szabadulni a gyerektől, hogy feltöltődjünk. Hiszen a gyerek akkor boldog, ha az anyja is boldog és kiegyensúlyozott. A gyereknek nem egy fáradt, ingerült anyára van szüksége.
”Hogy egy anya küzd egy álló napon át a gyerekekkel, ezt mi találtuk ki, és ez kibírhatatlan. Mert a gyerekek leszívják a vérünket, lerágják a húsunkat, borzalmasan fárasztóak és egy idő után idegesítőek. Ráadásul még azt gondolom magamról, hogy jaj Istenem, rossz anya vagyok, ez mindenkinek olyan könnyen megy! Szó nincs róla! Mindenki majd' belepusztul. Segítsetek az anyákon! Jöjjenek a nagymamák, a húgok, a nagynénik, és ha van rá módom anyagilag, igenis jöjjön a bébiszitter. Segítség kell!”
Párkapcsolaton belül a szakértők azt javasolják, hogy a felek próbáljanak meg nyíltan és őszintén kommunikálni egymással. Az anyák mondják el például a párjuknak, hogy mi várható a következő héten, milyen programokkal kell számolniuk, és beszéljenek meg egy munkamegosztást, ami mindkettőjüknek megfelel. Merjenek támogatást kérni, hiszen nem kell ezt a sok terhet egyedül cipelniük.
Indexkép: ParentiPacek képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)