|
Kérdezz-felelek
Jelenleg első gyermekemet várom, 2017. szeptember 17-re. 2015. novemberétől katás egyéni vállalkozóként dolgozom.
A CSED és a GYED összegszerűségére lennék kíváncsi abban az esetben, ha a CSED-et 2017. szeptember 1-től venném igénybe és az innen visszafelé számított 3 hónapot megelőző 180 napban (tehát számításaim szerint 2017.01.01.-2017.06.30.) emelt összegű katát (75.000,-) fizettem, így a járulékalap a jelzett időszakra 136.250 Ft, melyet követően 2017. júliustól a CSED igényléséig ismét normál 50.000-es katát fizetnék.
Érdeklődnék, hogy ez esetben a GYED számítási időszaka megegyezik a fent jelzett a 180 napos időszakkal vagy egyéb módon számítandó? Ha ezen a 180 napos időszakon kívül végig 50.000,--es katát fizettem, milyen összegű GYED-re leszek jogosult?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Egy Katás Kismama
Ha mindenképpen katás akarsz maradni - amit nem javasolok -, akkor ahogy betóltad az emelt katát, menj táppénzre, az nem számít bele semmibe. Ha utána járulékolsz, az a gyed alapjába beszámít.
Kismamának nem érdemes katásnak lenni. Ha csak emelt katás hónapok vannak az irányadó időszakban 75.000 Ft/hóért és ez mind idén van, akkor is csak 150.000 után állapítják meg az ellátásokat. Ehhez képest normál adózást választva havi 80.000 Ft-ért 241.500 Ft-os alapot kapsz. A dolog nem ilyen egyszerű, hogy akkor simán csak kijössz a kata alól, de a vállalkozás befejezésével majd jól időzített újrakezdésével akár az említett összegnél magasabb, egyenesen maximális is lehet a gyed és minimálbér kétszerese alapú a csed.
Jelenleg babát várok, és az ellátással kapcsolatban tenném fel kérdéseimet. A helyzetem a következő: 2014 szeptemberében lettem közalkalmazott óvodapedagógusként. A szerződésem határozott idejű volt. Terhes lettem, 2015 aug.7-én megszületett a kislányom. A szerződésem ezután február 18-án szűnt meg, már gyed ideje alatt. Annak érdekében, hogy a biztosításom folyamatos maradjon, a gyed megszakítása nélkül anyukám cégéhez lettem bejelentve, ez a mai napig így van. Most október 25-re vagyok kiírva. Az lenne a kérdésem, hogy augusztus 8-tól (gyesről) mehetek táppénzre? Mi ennek a módja? Illetve mi lesz a pici után járó ellátások alapja? Mivel az új cégnél jövedelmem nem volt, csak a gyed. Válaszát köszönöm!
Tisztelettel: Eszter
Feleségem az első gyermekünkkel van otthon, emellett kismama, április 18-ára van kiírva ketteske. Jelenleg van munkaviszonya, de fizetés nélküli szabadságon van. (Részben mert az elsővel otthon van, még ha jár is oviba egyeske 2016 szeptembertől; a második gyerek mikor kiderült, hogy végre érkezik, nem nagyon akart visszamenni dolgozni, s nem is akar. (legalábbis a ketteske 2-3 éves koráig biztosan) Ennek az az oka, hogy az első terhesség veszélyeztetett lett/volt, és most nem akart kockáztatni egy hasonlót (utazás, stressz, stb.))
Azt szeretném elérni, hogy a szülést követő 168 napra kapjunk valamit.
A munkahelye már korábban felajánlotta a felmondást közös megegyezéssel (végkielégítéssel), egyelõre nem elfogadva. A terv az, hogy ketteske után a GYED-et én, az apuka venném igénybe a 169. naptól.
A jogviszonyai így alakultak:
Dolgozott régóta (2008 óta, lényegében folyamatosan, max. munkahely váltások miatt 1-2 nap eshetett ki), bruttó bér valahol 300e körül volt 2013-ban)
2013. márc-2013.06.01. táppénz, veszélyeztetett terhesként
2013.06.01-2015.06.01. TGYÁS, majd GYED
2015.06.02-2016.06.01. GYES
2016.06.02-2016.07.06. Munkaviszonyban felgyülemlett szabadság kivétele (kvázi állományban volt)
2016.07.07- tõl fizetés nélküli szabadság, egészségbiztosítási járulék fizetve egyénileg.
(Az első gyerek után már nem kap semmilyen "különleges" ellátást; nyilván a családi pótlékot kapja, én pedig az adókedvezményt veszem igénybe.)
A következő lehetőségeink lennének szerintünk, ha jól értelmezzük a szabályokat, persze újabb ötletet is elfogadunk :)
A- eddig úgy vettük ki, hogy ha nem csinálunk semmit (marad a fizetés nélküli szabadság), akkor a CSED nem járna, vagy csak a legminimálisabb (nincs biztosítási jogviszonya okán)
B- közös megegyezéssel megszüntetés (végkielégítéssel), majd a szülés előtt bejelentkezés álláskeresési járadékra. Nem teljesen egyértelmű számunkra, hogy mennyi járadékot kapna, az meg végképp, hogy mennyi CSED-et; ha ez lenne, mennyit kapna?
C- ha sikerül, "megegyezni" a munkaadóval, hogy legyen vége a fizetés nélküli szabadságnak, (legalább) 1 napra "visszamenne" dolgozni mondjuk márc. 14-re, s a következő nap mehet a közös megegyezés végkielégítéssel. Ekkor ha jól értelmezzük, jár a így a kedvezményszabály (mivel biztosított lesz, s a biztosítási jogviszony megszűnését követően 42 napon belül szül), azaz a CSED annyi, mint egyeske után volt a TGYÁS volt
D- a C verzió színlelve, de bejelentkezni táppénzre: ha már megegyezünk C-ben, nem akarjuk az alkut megszegni, a munkaadó meg vélhetőleg ezt így nem fogadná el...
E- ha a munkaadó nem egyezik bele így C-be (csak a közös megegyezéssel történő megszüntetésbe), akkor valamilyen ismerős cégénél felvetetni egy napra (máshol nem igazán lehet sikeres...), majd közös megegyezéssel megszüntetni a munkaviszonyt; ha jól vesszük ki, ekkor is jár a kedvezményszabály
F- jelezni, hogy visszamegy dolgozni, majd az első nap (vagy utána) elmenni táppénzre: hasonlít a C-re, annyira ezt se preferáljuk (csak ha nagyon nincs más), kisebb gond, hogy mivel megszakadt a jogviszony, táppénz csak annyi időre jár, amennyit most újra eltöltene munkában (azaz mondjuk max. 1 napra); vélhetőleg ekkor is járna a normális összegű CSED.
Jól értelmeztük az A-F lehetőségeket? Leginkább a C-t, illetve az E-t jól gondoljuk-e?
Köszönettel, egy Apuka
Tanácsot szeretnék kérni a következő esetre vonatkozóan:
10 éve folyamatos munkaviszonyom van, egy munkáltatónál.
Első gyermek születése: 2013. 01.25. Bruttó kereset: 410.000 Ft
Második gyermek születése gyed alatt: 2014. 11. 21.
2016. Június 7-től gyed mellett 4 órában visszamentem dolgozni.(205.000 Bruttó fizetést kaptam augusztus 1-től addig a felgyülemlett szabadságot töltöttem)
Munkaszerződés módosítást 8 óráról 4 órára nem írtam még alá, mert a munkáltató még mindig nem csinálta meg! (HR elmondása szerint most fogják postázni)
2017. jan. 2. óta táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt. (szülés várható ideje: 2017. július 19.)
Kérdésem:
A táppénz számításnak mi az alapja? Mennyi táppénzt kellene hogy kapja?
Mennyi CSED-re, GYEDre számíthatok? Hogy lehetne kihozni a maximumot?
Mikor visszamentem írásban kértem a HR-t hogy közel 4 év távollét után mennyi törvény szerinti fizetésemelést fogok kapni. Mennyi volt az átlag emelés az elmúlt évek alatt. A válasz az volt hogy semmennyi, és semmit nem kapok. Bizonyítani nem tudtam az állításukat, viszont az elmúlt hetekben tudomásomra jutott hogy többen is kaptak emelést hasonló munkakörben dolgozó kollégáim közül amikor visszatértek GYEDről ugyanazon időszak után mint én.
Mi a teendő ilyen esetben?
Köszönöm a választ.
A csed alapja a 2016.07.06 (vagy táppénz miatt hátrébb tólt kezdő időpont) és 2017.01.01 közötti közötti 180 napi átlag, illetve az előző csed alapja közül a magasabb lesz. Ha a gyed idén indul, akkor erre is ez igaz. Ha már jövőre, akkor a szerződés szerinti bér és az előző csed alapja közül a magasabb lesz a gyed alapja.
Ami a béremelést illeti, esetleg az Egyenlő Bánásmód Hatóságot keresheted meg, az egyszerűbb és kevésbé durva, mintha bírósághoz fordulnál. Ha a hatóság eljárást indít, akkor a munkáltatónak nyilatkoznia kell a többiek béremeléséről, remélhetőleg ahelyett, hogy valótlanságot állítana, inkább korrigálja a béredet.
a korábbi kérdéseket böngészve nem találok a mienkhez hasonló vagy azonos szituációt, úgyhogy kérdésre szántam magam.
Első gyermekünk 2014.04.03-án születette, feleségen jelenleg gyes-en van ám ez hamarosan lejár. Mindeközben feleségem terhes a második babával a várható születés időpontja 2017.08.01.
Feleségem munkáltatója azt kérte, hogy mivel hamarosan ugy is CSED-re menne, az átmeneti időt a következőképp oldjuk meg:
Visszatérés munkába: Április 4
Fizetett szabadság: Április 4- május 17
Fizetés nélküli szabadság: Május 18- Július 3
CSED: Júli 4-től
A kérdéseink a következőek:
1. Kell e EHO-t fizetni a fizetés nélküli szabadságra. Ha igen akkor ez az a bizonyos ~8 ezer forint? Ezt be kell vallani valahol? Vagy csak simán el kell utalni a megfelelő számlára?
2. Jogosultak lesz CSED-re ezek után? Nem biztos, hogy jól értelmezem, de a jogosultság feltétele, hogy a megelőző 2 évben legyen 365 nap biztosítási jogviszony és a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42 napon belül szulessen meg a baba. Ez augusztus 1-i születéssel nem fog beküvetkezni.
3.Ha mégis, akkor mi a CSED alapja? A fizetett szabadságra járó bér (30 nap), vagy a szerződés szerinti összeg (ugyanaz) vagy a minimálbér kétszerese?
4.Esetleges opció: segítene az, hogy ha mielőtt elfogy a fizetett szabadság (utolsó nap) elmenne táppénzre addig, amíg a CSED elkezdődhetne...
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Szép napot!
Péter
Egyébként a csedre és a gyed első 6 hónapjára jár a fizetett szabadság, úgyhogy idén az éves szabadság (4 nap pótszabival) durván 9/12-ed része jár, amit ki lehet adni május 18-tól. Ezzel már csak kb. 2 hét táppénz maradna, ami után elhanyagolható nagyságrendű a táppénz 1/3.
Fizetés nélküli szabadság alatt az 1. naptól fizetni kell a havi 7.110 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ezt nem elég befizetni, be is kell jelenteni a fizetési kötelezettséget a 17T1011-es nyomtatványon a NAV felé. A bejelentés zöldíti a lámpát, nem a befizetés, önmagában a befizetéssel nem tud mit kezdeni a rendszer.
A csed és a gyed alapja nagyon leegyszerűsítve (mert nem izgalmas, hogy volt-e szabadságon vagy sem, filléres eltérés lehet csak a két verzió között) az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb.
a korábbi kérdéseket böngészve nem találok a mienkhez hasonló vagy azonos szituációt, úgyhogy kérdésre szántam magam.
Első gyermekünk 2014.04.03-án születette, feleségen jelenleg gyes-en van ám ez hamarosan lejár. Mindeközben feleségem terhes a második babával a várható születés időpontja 2017.08.01.
Feleségem munkáltatója azt kérte, hogy mivel hamarosan ugy is CSED-re menne, az átmeneti időt a következőképp oldjuk meg:
Visszatérés munkába: Április 4
Fizetett szabadság: Április 4- május 17
Fizetés nélküli szabadság: Május 18- Július 3
CSED: Júli 4-től
A kérdéseink a következőek:
1. Kell e EHO-t fizetni a fizetés nélküli szabadságra. Ha igen akkor ez az a bizonyos ~8 ezer forint? Ezt be kell vallani valahol? Vagy csak simán el kell utalni a megfelelő számlára?
2. Jogosultak lesz CSED-re ezek után? Nem biztos, hogy jól értelmezem, de a jogosultság feltétele, hogy a megelőző 2 évben legyen 365 nap biztosítási jogviszony és a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42 napon belül szulessen meg a baba. Ez augusztus 1-i születéssel nem fog beküvetkezni.
3.Ha mégis, akkor mi a CSED alapja? A fizetett szabadságra járó bér (30 nap), vagy a szerződés szerinti összeg (ugyanaz) vagy a minimálbér kétszerese?
4.Esetleges opció: segítene az, hogy ha mielőtt elfogy a fizetett szabadság (utolsó nap) elmenne táppénzre addig, amíg a CSED elkezdődhetne...
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Szép napot!
Péter
Egyébként a csedre és a gyed első 6 hónapjára jár a fizetett szabadság, úgyhogy idén az éves szabadság (4 nap pótszabival) durván 9/12-ed része jár, amit ki lehet adni május 18-tól. Ezzel már csak kb. 2 hét táppénz maradna, ami után elhanyagolható nagyságrendű a táppénz 1/3.
Fizetés nélküli szabadság alatt az 1. naptól fizetni kell a havi 7.110 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ezt nem elég befizetni, be is kell jelenteni a fizetési kötelezettséget a 17T1011-es nyomtatványon a NAV felé. A bejelentés zöldíti a lámpát, nem a befizetés, önmagában a befizetéssel nem tud mit kezdeni a rendszer.
A csed és a gyed alapja nagyon leegyszerűsítve (mert nem izgalmas, hogy volt-e szabadságon vagy sem, filléres eltérés lehet csak a két verzió között) az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb.
2003 óta folyamatos a munkaviszonyom. 2013-ban ikergyermekeim születettek, akik után TGYÁS-t, GYED-et, majd jelenleg is 2019. december 31-ig GYES-t kapok. Fizetés nélküli szabadságon maradva szeretnék jövőre újabb babát vállalni. Kérdéseim lennének:
1. Érvényesül-e esetemben a CSED kedvezményszabálya, és az új gyermek után valóban az ikrekre megállapított CSED-et ill. GYED-et fogom-e kapni?
2. Abban az esetben, ha kiderül a terhesség, és a fizetés nélküli szabadságot visszamondva táppénzre mennék veszélyeztetett terhesként, valóban elveszíteném az ikrek után járó GYES-t?
3. A 2. kérdést továbbgondolva: Ha elveszítem a GYES-t a táppénz miatt, meg lehet-e igényelni újra (másodszor is) ha már CSED-en ill. később GYED-en leszek a 3. gyermekkel?
Megtisztelő, segítő válaszát köszönöm!
Üdvözlettel: Kinga
2. Ha nem dolgozol egyetlen napot sem - a szabadság olyan, mintha dolgoznál -, akkor ha táppénzt igényelsz, nem kaphatod párhuzamosan a gyest is. Viszont az átadható apukának.
3. Csak a táppénznél van az, hogyha nem dolgoztál előtte, akkor választani kell a táppénz és a gyed vagy gyes között. Csed, gyed, gyes jár együtt párhuzamosan.
Első gyermekem tavaly augusztusban született. Szeretnék még egy babát, de ugy hogy ne kelljen közben visszamennem dolgozni. (Évek óta bejelentett munkám van). Ha a baba a GYED alatt érkezne akkor ismét kapnám a csed-et es párhuzamosan az első babára a gyed-et? Vagy ha a GYES alatt, akkor a csed és a GYED külön járna a második babára az elsőre pedig a GYES? Tehát a két gyermek utan kapott juttatások gyermekenként járnak?
Ha esteleg nem sikerül a baba a GYES időtartama alatt, van valami időintervallum, amit le kell dolgozni hogy ismét jogosult legyek csed-re es GYED-re?
Köszönöm !
Ha a gyes végén már terhes vagy, akkor ha táppénzre mész és egyetlen napot sem dolgozol, akkor is jár ketteske után minden ellátás. Ha a gyes végén nem vagy terhes, akkor gondolom, hogy visszamész dolgozni, akár a jelenlegi helyre, akár máshova, az előzetes biztosításod 100%-ról indul, mert a munkaviszony alatt végig ketyegett. Csedhez, gyedhez 2 éven belül 365 nap munkaviszony és legalább a csed 1. napján fennálló aktuális biztosítási jogviszony kell.
Köszönöm a gyors válaszát!
A tegnapi válaszának a második, illetve harmadik gondolatát nem nagyon értem, mert szerintem elnézte a szülés várható időpontját.
A szülés várható időpontja 2017.10.22.
Arra kérném hogy ismét gondolja végig a tegnapi kérdéseimet azzal kiegészítve, hogy terveim szerint csak augusztustól de legkorábban júliustól szeretnék táppénzre menni!
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel,
Erzsébet
Ehhez a táppénz előtti utolsó nap lesz a számítási időszak vége, mert ott volt az utolsó bérezett, átlagba számító nap, az eleje pedig attól függően alakul, hogy idén meddig dolgozol. Ha július 1. után mész táppénzre, akkor a gyed alapjában kizárólag 161.000 Ft-s bérek lesznek.
Kérdezted, hogy az átlagot lehet-e növelni. Lehet. Ha mielőbb elmész táppénzre és intézel egy jutalmat - ezt Te vetetted fel - akkor pl. március 1-i táppénzkezdetnél csak 2 havi 161.000 lesz az átlagban, amihez ha kapnál bruttó 300.000 Ft jutalmat, akkor az úgy megdobná az átlagot, hogy nem csak a kezdés évében, de várhatóan a további években is maximális lenne a gyed.
A jutalom 2 hónap munka esetén enni, 4 hónapnál a duplája, 6 hónapnál a triplája. Ezért kéne minél előbb táppénzre menni. A táppénznek semmilyen hátrányos következménye nincs, mert nem számít bele az átlagba.
Megjegyzem, hogy ezzel a megoldással még a csed is valamivel több lenne, mert így annak az alapját is növelné a jutalom. De ez csak akkor igaz, ha a csed kezdetét megelőző 3. hónap végéig kifizetésre kerül a jutalom.
GYES-en vagyok, ami júniusban lejár. Munkahelyem felszámolás alatt van, kb. 5 éve tart. Dolgozni szeretnék (lenne is hol), de a bölcsi már nem, az ovi még nem fogadja a gyermeket, így nem tudok elhelyezkedni. Tudnál javasolni áthidaló megoldást a nyárra? Kell fizetnem magam után az eü. hozzájárulást ha itthon maradok vagy "helyezkedjek el" valakinél mondjuk napi 2 órában vagy vállalkozzak? Ha egy mód van rá, nem akarom a felszámolásos jogviszonyomat megszüntetni! Köszönöm a válaszod!
Első gyermekem 2008.05.09.-én, a második gyermekem 2010.07.28.-án született. Jelenleg 5 hetes terhes vagyok, s 2017. október 22.-ére várjuk a 3. gyermekem érkezését.
2012. december óta folyamatos munkaviszonyban állok.Tavalyi bruttó havi bérem 144.000, - Ft volt, 2017. januártól pedig 161.000 Ft-ra emelkedett.
Az alábbi kérdésekre szeretném megtisztelő válaszát kérni:
1.) Az ismert fizetési adatok alapján mekkora CSED-re és GYED-re számíthatok családi adókedvezménnyel együtt.
2.) Eljöhetek- e táppénzre és ha igen akkor mikortól? Ha eljövök táppénzre akkor az befolyásolja -e a CSED és a GYED összegét.
3.) Lehet-e a hátra lévő időben a fizetésemen úgy változtatni hogy a maximális CSED-et, illetve GYED -et kapjam. Akár béremeléssel, vagy egyszeri nagyobb összegű jutalommal,de ha van egyéb javaslata azt is szívesen fogadnám.
Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel,
Erzsébet
A gyedet még lehetne növelni. Ez majd 2018-ban indul és minél rövidebb időre van a számítási időszakban jövedelmed, annál kevesebb jutalom kell mellé, hogy a maximális gyedhez szükséges mértékig felhúzza az átlagot. Ha március 1-től táppénzre mész - ami semmit nem befolyásol hátrányosan - és kapsz a 2*161.000 Ft bérhez bruttó 230.000 Ft jutalmat, akkor ebből pont annyi lesz az átlag, amennyi egy jövőre induló maximális gyedhez kell. Ebben az optimális esetben a nettó családi kedvezménnyel 175.000 lenne. Variálás nélkül a gyed is annyi, mint amennyit a csednél írtam, mert ott is minden levonást nulláz a kedvezmény.
Tehát 1,5 évig havi nettó 70.000 Ft-ot jelent egy egyszeri 230.000 Ft-os jutalom. Ha megléped ezt, akkor nagyon figyelj rá, hogy a gyed tényleg csak 2018-ban induljon! Ne kérd a csedet a szülés várható idejét megelőző naptól, mert akkor még idén lejár és a gyed is idén kezdődik. Július 18. utántól már kérheted. Ha pedig annyira hamar szülnél, hogy szüléstől indítva is lejár a csed 168 napja idén, akkor pedig a dec .31-ig hátralévő időt töltsd szabadságon, hogy a gyed csak jövőre kezdődjön!
Jelenleg CSED-en vagyok. A munkaviszonyom ezalatt megszűnik közös megegyezéssel, mert a cég "bezárja kapuit".
A kérdésem az lenne, hogy nekem is jár-e a CSED idejére szabadság, amit pénzben ki kell fizetnie a munkáltatómnak munkaviszonyom megszűnésekor? Tehát a szabadság megváltás akkor is jár, ha én nem tudtam visszatérni dolgozni?
Köszönettel válaszát
Ha a cég befejezi a működését, akkor a jogutód nélküli megszűnéskor - ami még végelszámolásnál is legalább 3/4 év - szűnik meg a munkaviszony és ott jár végkielégítés is. Kivéve annak, aki korábban közös megegyezést írt alá és ezzel megszabadította tőle magát. Ha a cég fizetésképtelen, akkor felszámolással szűnik meg, az nagyon sokáig tart és ott a Bérgarancia Alap kifizeti a járandóságokat.
Van egy kisfiunk, aki 2015.03.02-én született. Jelenleg második gyermekünkkel, egy kislámmyal vagyok terhes, akit 2017.03.19-re várjuk.
Az első kérdésem az lenne, hogy a kisfiunk második szletésnapja után szabadságra, vagy táppénzre érné meg elmennem, arra a kb. 17 napra, amíg megszületik a kislányunk.
Illetve azt szeretném még kérdezni, hogy mivel az első gyermekem születése óta nem mentem vissza dolgozni (7 éve ugyanannál a munkáltatónál dolgozom) a csed, illetve a gyed összege kevesebb lesz-e, vagy marad amennyit az első gyermekemnél kaptam?
Köszönöm a válaszát!
A csed és a gyed az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb lesz.
Krisztina vagyok, könyvelő, a tb-hez sajnos nem értek. Egy ügyfelem számára szeretnék csed-gyed témakörben tanácsot kérni.
A hölgy 2009. óta egyéni vállalkozó, 2014.03.01-től katás. Előző gyermeke 2015.04.20.-án született. Ő utána a katás 81.300.- Ft-os járulékalap figyelembevételével kapta az ellátásokat egészen 2016. októberéig, amikor apuka átvette a gyedet. A gyed időszakának egy részében, 2016.04.05-2016.10.03 között, a vállalkozást szüneteltette. 2016. októbere óta ismét katásként fizeti a havi 50.000.- Ft-ot. 2017. júniusában várható az újabb baba érkezése. A kérdése az lenne, hogy milyen összegű ellátásokra számíthat? Amennyiben március-áprilistól táppénzre menne, az befolyásolná-e a jövőbeni ellátásait?
Köszönettel
Krisztina
A lányom születése előtt kb. 10 hónap munkaviszonyom volt, ebből 2 hónap táppénz. Azóta gyesen vagyok, és a munkaviszonyom nem szűnt meg. 2 éves lesz a lányom, mire jön a tesó.
A kérdéseim a következők:
Ha jól tudom, a táppénz is korlátozva van, hogy mennyit kaphatok. Ha bejelentem a munkahelyen, hogy szeretnék visszamenni, kivenni a szabadságokat, és táppénzre mennék, mennyi ideig tehetem ezt meg? Nagyjából 4 hónapra tudnék menni, ha a szabadságokat levonjuk.
Ezzel a 10 hónap munkaviszonnyal, és a gyessel együtt, kaphatok a második babával csedet, gyedet? Vagy továbbra is csak gyesre vagyok jogosult? Esetleg számít, ha most kiveszem a szabadságaimat, és táppénzre megyek?
A harmadik kérdésem, hogy ha a második gyerekkel vagyok gyesen, az első után kaphatom még a gyest, ha bölcsibe megy, vagy csak akkor, ha tényleg dolgozom?
Köszönöm.
Kaphatod egyszerre az ellátásokat egyeske és ketteske után, ezt az sem befolyásolja, ha egyeske bölcsibe megy.
Ha úgy mész táppénzre, hogy egyetlen napot sem dolgozol előtte (szabadság=munka), akkor a gyest át kell adnod apukának,mert így nem kaphatod a kettőt egyszerre. A csed kezdetén pedig vissza kell venni tőle az egyeske utáni gyest, mert több gyermek után több ellátást csak egy szülő igényelhet.
A második babámat várom, aki októberben fog megszületni.
Első gyermekem után február 24.-ig vagyok gyedre jogosult. Utána gyesen leszek vele és 4órában visszamennék dolgozni s munkahelyemre. Az lenne a kérdésem h a második babára miből fogják számolni a csed-et és a gyed-et? A 4 órás béremből? Vagy esetleg lenne rá lehetőség,h gyes mellett táppénzt igényeljek? Ha igen azt miből számolnák?
Válaszát előre is köszönöm :)
Első gyermekem születése 2015.03.26. 2008.08.21-e óta folyamatos jogviszonyom volt. Második gyermekem születése várhatóan 2017.07.28.-a. 2017.03.27-től visszamegyek dolgozni 5 órába a második gyermekem születésig. A terv, hogy június végéig dolgozom, és július hónapban szabadságon leszek. A kérdésem az, hogy jogosult leszek-e CSED igénybevételére, mennyi összeggel? A második gyerekemmel mennyi GYED-re leszek jogosult. Munkahelyemen mindig az aktuális szakmunkás minimálbérre voltam bejelentve.
Köszönettel, H.V.Réka
Gratulálni szeretnék topic-jához, nagyon hasznos, és jól érthető.
Kérném megtisztelő tanácsát második gyermek után járó ellátások összegének meghatározásában.
Adataim:
- munkaviszony: 2007. júliustól - jelenleg is, folyamatos, egy munkáltatónál
- táppénz (9-es kód): 2013. december 30 – 2014. április 1. (korábbi TP előzmény nem volt)
- 1. gyermek születése: 2014. április 2.
- TGYÁS: 2014. április 2 – 2014. szeptember 16.
- GYED: 2014. szeptember 17 – 2016. április 2-ig,
- GYES: jelenleg, 2017. április 2-ig.
- bruttó fizetések:
o 2012. január - 2013. június: bruttó 264.000 Ft,
o 2013. július 267.078 Ft,
o 2013. augusztustól-decemberig: 275.800 Ft
- egyéb bruttó kifizetések:
o 2013. május: 140.000 Ft, július: 179.000 Ft, november: 190.000 Ft
- táppénzemet bruttó 6.533 Ft/napban, a TGYÁS-omat és a GYED-et 10.231 Ft naptári napi alap figyelembevételével bruttó 7.162 Ft naptári napi összegben állapították meg, (max. GYED-ben részesültem),
- fizetés nélküli szabadságot gyermekem 3. életévének betöltéséig kértem
- bruttó fizetésem 2017. januártól: 347.500 Ft.
Kistestvér a GYES lejártát követően (2017. októberében) érkezik, és addig nem mennék vissza dolgozni.
1. kérdés: A GYES lejárta után mikortól, hogyan éri meg táppénzen lenni? Mekkora összegű nettó táppénzre vagyok jogosult, ha a fizetés nélküli szabadság vége után azonnal táppénzre vesznek?
A fizetés nélküli szabadságom lejártát követően lehetek-e (és mikortól) táppénzen?
2. kérdés: Az első gyermek után kapott TGYÁS/CSED, majd max. GYED összegére leszek-e újra jogosult?
Segítségét előre is köszönöm.
Kismama
Második gyermekemmel vagyok várandós, az első 2013. szeptemberében született. Az akkori munkahelyemen 2 évig GYED-en voltam, majd a 3. évben GYES-en, ami 2016. szeptemberében járt le. Akkor a munkahelyemtől közös megegyezéssel elváltunk, rá egy hónapra dolgozni kezdtem egy kft.-nél. Garantált bérminimummal lettem szerződtetve. Most várom a 2. gyermekemet augusztusra, a kérdéseim a következők lennének:
Milyen ellátásra leszek jogosult, így hogy elég rövid a munkaviszonyom?
Illetve, befolyásolja- e az ellátást, hogy a munkaadóm január hónapra kijelentett fizetetlen szabadságra?
Jobban járnék- e, ha elmennék táppénzre a várandósságom alatt?
Tisztelettel: Csilla