|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Kétségbeesni csak amiatt kell, hogy miért csináltál ilyen butaságot? Mert szerencsére olyat azért nem tettél, amivel megszabadítottad volna magadat az ellátásoktól. Mi az, hogy közös megegyezéssel meg kellett szüntetni a munkaviszonyodat? A terhesség és a babázós időszak felmondási tilalom, remélem, valami előnyös üzletet kötöttél - mert lehetnek éppen esetek, amikor megfelelő mennyiségű pénzért eljön - és nem hagytad magad átverni.
Az anyasági támogatás és a családi pótlék, illetve majd 2 év múlva a gyes alanyi jogon, munkaviszony vagy más biztosítási jogviszony nélkül is jár. Babakötvény szintén, bár az egy kicsit más kategória. A tgyás és gyed előzetes és aktuális biztosítással rendelkező kismamának jár. Előzetes biztosításod bőven rendben, aktuálisat bármikor tudsz intézni, mert ha álláskeresési járadékot igényelsz, azzal biztosított leszel és a járadék szüneteltetése mellett ugyanúgy jogosult vagy tgyásra és gyedre, mint a munkaviszonyban állók. A konkrét esetben azt mondanám, hogy nem kell sietni a munkaügyi központba, ráér majd jövőre is, mert most 45 nap passzív táppénzt kaphatsz, aminek ha a lejárta után 28 napon belül szülsz és ebbe bőven bele fogsz férni,akkor ún. passzív jogon járni fog a tgyás. Utána viszont a gyed miatt meg kell igényelni az álláskeresési járadékot, hogy ezt szüneteltetve - maximális - gyedre mehess.
Jól tudod, hogy milyen időszakokra jár a szabadság, a munkáltató érvelése nem helytálló és kifejezetten nevetséges. Nagyon jó tapasztalataim vannak a Foglalkoztatási Hivatalnál, kb. 2 héten belül korrekt választ adnak írásban. A címeres levélpapíron a címeres bélyegző hatásos szokott lenni a munkáltatóknál (bár a leghatásosabbnak a jogszabálynak kellene lennie...). Javaslom, hogy írj nekik, ha szerencséd van, még azelőtt megérkezik a válasz, hogy az a szabadságot, amit nem vitatnak, elfogyna.
Ha egyszerre több ellátásra vagy jogosult, és most ez a helyzet, mert egyeskével a gyed, ketteskével meg a tgyás járna, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe. Választani a bejelentés napjától lehet, visszamenőleg nem. Nézzük meg, hogy mennyi most a gyeded, mert ha az is 119.000-ből lett megállapítva, mert nem volt semmi extra az alapjában, akkor a tgyás jobb választás lenne, mivel abból nem jön le 8.5% nyugdíjjárulék. Arról nem is beszélve, hogy a béred emelkedhetett is azóta - ha a többiekét emelték, akkor a Tiedet is kellett. Ha nem "térnél át" tgyásra mostanában, akkor legkésőbb a gyed lejártát követő naptól tudod igényelni, onnan még 12.03-ig jár a tgyás, aztán a ketteske után kapott gyed következik. Mindkét ellátásnak az aktuális szerződés szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alapja. 119.000-es bérből nettó 77.000 körüli tgyás és 70.000 körüli gyed várható.
A gyes alanyi jogon jár, így biztosítással, előzetes biztosítással nem kell hozzá rendelkezni. Nagyszülő az unoka 1 éves korától mehet gyesre, de feltétel, hogy az unokát a szülők háztartásában gondozza.
Ha legalább 180 bérezett napot produkálsz, akkor a tényleges béred lesz a táppénz és a tgyás alapja, a gyed mindenféleképpen maximális, a maximális gyed alapja a minimálbér kétszerese. Ez nettóban, adójóváírással rendre 82.000, 95.000, illetve kb. 80.000. Ha kevesebb bérezett napod lesz, akkor a táppénz alapja a minimálbér, a tgyásé a minimálbér kétszerese, gyed ugyanannyi, mint az előző esetben, maximális=minimálbér kétszerese alapú, sorrendben 40.000, 85.000, kb. 80.000. 4 hónap munka után 4 hónap táppénzre mehetsz, én így tennék, mert soványka a táppénz és az 1/3-t ki kell majd fizetni, mert azt a munkáltatóra terhelik, de legalább nem kell a bejelentett összeg után járulékolni. Ezzel többet spórolsz, mint amennyi táppénzt és tgyást buksz, a gyednél pedig nincs jelentősége, mert az ugyanannyi. 2+2 hónap is bőven elég lett volna... Egy 150.000-es bér közterhei valaivel 100.000 Ft fölött vannak, úgyhogy vagy nem 150.000 után fizetsz, vagy még nem jött rá, aki ezt kiszámolta, hogy keveset mondott.
Kelleni nem kell, de célszerű aug. 5-től tgyást igényelni, mert ez a legegyszerűbb. (A köztes időre a szabadsághoz kellene a cég, ha meg gyest igényelnél, az kevesebb lenne, meg le is kellene mondani, úgyhogy a tgyásigénylés a legoptimálisabb.) Tgyást és gyedet nem tudsz a cég által kitöltött ún. foglalkoztatói igazolás nélkül igényelni, hiszen ezek biztosítástól és jövedelemtől függő ellátások, így a munkáltatónak a biztosításra és jövedelemre vonatkozón adatokat kell közölni ezen. Úgyhogy nem úszod meg, hogy legalább egyszer ne beszélj velük. Az együttműködési kötelezettségedből következően úgyis már réges régen be kellett volna jelenteni a terhességet és a terveidet, hogy aug. 5-től mit csinálsz, mert azt a cégnek tudnia kell, hogy milyen jogcímen vagy távol - havi adatszolgáltatásban kell az APEH felé jelenteni, meg a Neked járó szabadság is ettől függ.
Ha 180-nál kevesebb napod van az irányadó időszakban (ebbe a szabadság beleszámít), akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja. Korlátlan tgyáshoz meg kell fizetni a járulékokat legalább fél évig, ezalól nincs kivétel.
Ha kifizetőhely cégről van szó, ott esetleg észreveheti egy kifizetőhelyi ellenőr, akkor a 6 napi gyed jogalap nélküli kifizetésnek minősül és kamatostul kell visszafizetni. 30 napon belüli felvételnél Neked, később a cégnek. Ha a gyedet a meptől kapod, az esélye ezrelékekben mérhető, hogy ebből bármit is megtudnak, mert nincs olyan rendszer, amiben ez összefutna. Ha mégis, de ezt tényleg elképzelhetetlennek tartom, akkor ott is a kamatokkal növelt visszafizetés lenne a szankció, méltányosság kizárt, mert a jogszabály nem ismeri.
A tgyásod alapja a 2006-os átlag, itt nem voltál táppénzen, úgyhogy ezt nem befolyásolja. A gyed a 2007-es átlagodból számolódik, de itt is elhanyagolható mértékű lesz a betegállomány hatása, valószínűleg még a nettó 1.000 Ft-ot sem éri el havonta. A táppénz önmagában nem számít bele az átlagba, csak az előtte lévő 15 nap 80%-os betegszabadság az, ami nagyon kismértékben lehúzza az átlagot, mert ezt még beleveszik, de 10 hónap 100% mellett 3 hét -20%-nak szinte semmi jelentősége nincs. 114.000-es tavalyi átlagból nettó 77.000 körüli tgyás várható, idei 119.000-es átlagból pedig nettó 72.000 körüli gyed lesz.
Ha a jutalmat 2006-ban fizették ki, akkor az is beletartozik a tgyás alapjába és így nettó 119.000 körüli ellátás lesz belőle. 07.16-ig induló tgyásnál a gyed is 2007-ben kezdődik. A gyeded valószínűleg akkor is maximális lenne, ha jövőre indulna, viszont ha nincs meg 2007-ben a 180 bérezett napod, akkor csak a kezdés évében maximális, utána az alapja nem, összege is csak éppenhogy, csak 31 napos hónapban és csak "technikai okból" emelkedik, ezenkívül egy gyed, gyes utáni táppénz kevesebb lenne így, úgyhogy érdemes a tgyást legkésőbb 07.16-én megkezdeni akkor is, ha addig még nem születik meg a baba.
Ha néhány hónapon belül terhes leszel, akkor valószínűleg még a gyed is 2008-ban indul és még annak is a 2007-es átlag lesz az alapja. Minimálbér kétszerese alatti bérrel az irányadó időszakban a 180 bérezett nap meglétének nincs jelentősége, a táppénz pedig nem számít bele az átlagba, úgyhogy akár azonnal is elmehetnél táppénzre.
Bruttó 125.100-ból bármikor lehet maximális gyed, de ez csak minimálisan jelent többet annál, mint amit egyébként is kapnál ezután a bér után - 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Itt inkább az az érdekes, és ez nem derült ki egyértelműen, hogy most akkor van szerződésed vagy nincs. Mert ettől függ, hogy mit kéne csinálni azért a maximális gyedért.
2008-ban induló ellátás alapja a 2007-es átlag lenne, itt lenne valamennyi 220.000-es béred és valamennyi minimálbér, mert kezdő vállalkozóként a minimálbér után vagy kötelezett járulékfizetésre. Ez kb havi 34.000 Ft és akkor is kell fizetni, ha nincs bevétel. A következő év elejétől már a minimálbér kétszerese az elvárt járulékalap, ha kevesebb - de legalább a minimálbér - után fizetsz, akkor fokozottabban számíthatsz az apeh ellenőrzésére. Ma már annyi adatszolgáltatási kötelezettsége van egy vállalkozónak, hogy mindenképpen kell számolnod egy könyvelő díjával is. Ha még mindig vállalkozni akarsz, és meg tudod fizetni a minimálbér kétszerese után a járulékokat - ebből közel maximális gyed lesz, nagyon kis kiegészítéssel lehet maximális is -, akkor azt javaslom, hogy idén év végén váltsd ki a vállalkozóit és 2009 elejénél hamarabb ne szülj, a terhesség alatt pedig amennyit tudsz, legyél táppénzen.
Minimálbér kétszerese alatti bérrel mindegy, hogy mikortól indul a tgyás. Egyszeri párezer Ft-tal jársz csak jobban, ha szüléstől és nem korábbi időponttól (kb 28 napi összeg 8,5%-os nyugdíjjárulékával marad így több), azok nyernek rajta sokat, akiknek magas a bérük, mert ők erre az időre a maximális gyed és a korlátlan tgyás közötti különbözetet is megnyerik. 2006-os 13*114.000 Ft-os bérből nettó 80.000 körüli táppénz és tgyás várható, idei 8*119.600-ból (csak a betegszabi utolsó napjáig számít a jövedelem) pedig a tgyásnál 1-2.000-rel kevesebb gyed. (Bruttóban több, de itt már bejön a 8,5% nyugdíjjárulék)
A táppénz beleszámít az előzetes biztosításba, a tgyás és a gyed alapjába (az átlagkeresetbe) viszont nem, tehát - a nálad 10 nap, még beszámító 80%-os betegszabit leszámítva - nem befolyásolsz semmit a táppénzzel. A 10 munkanap, munkáltató által fizetett betegszabi lejárta után annyi táppénzre vagy jogosult, amennyi a folyamatos biztosításod a keresőképtelenség elejéig. A táppénz csak a minimálbér 60%-a lesz. A tgyást a szülés várható idejét megelőző 28. naptól már tudod igényelni, az az átlagkereseted 70%-a lesz, úgyhogy két okból is érdemes a lehető legkorábbtól kérni a tgyást. Hogy addig (10.04) kitartson a táppénz, 06.28-ig kéne legalább dolgozni. Ha voltál már beteg idén, akkor annyi munkanappal tovább. A tgyásod és a gyeded a 131.000-nél valamivel kevesebb átlagból (a 80%-os betegszabi 10 napja minimálisan lehúzza) kb. nettó 83.000 illetve 74.000 körüli lesz.
Okosan teszed, hogy beiktatod a munkanélkülit. A munkahelyeden valószínűleg nincs tapasztalatuk ebben, ezért mondták, hogy így nem jár. Idézhetnék most mindenféle jogszabályokat, de inkább egy egyszerűbb, gyakorlatiasabb meggyőzést javasolnék: nézd meg az oep honlapján a foglalkoztatói igazolást és a gyedigény bejelentő tetejét: szerinted mi a csudának lenne ott a biztosítási jogviszony típusánál bejelölhetőnek a munkanélkül ellátásban részesülő, ha nem azért, mert jogosult rá? Amikor megigényled a járadékot, akkor rögtön jelezheted is, hogy szüneteltetni szeretnéd, mert gyedet vennél igénybe helyette. Erről a munkaügyi központban hoznak egy határozatot;ez majd kell a gyedigényléshez. Ha szerencsés van, akkor egy körben el tudod intézni a munkanélküli megigénylését, szüneteltetését és a foglalkoztatói igazolás kitöltetését - esetleg vigyél egy üreset, hogyha nem lenne kéznél, akkor ne kelljen emiatt visszamenni.
A jogosultsághoz szükséges 180 nap előzetes biztosításod bőven meglesz, mert az a gyed, gyes alatt is ketyegett. 180 bérezett napra meg csak az hajt, aki minimálbér kétszeresénél többől számított tgyásra hajt. Bruttó 150.000-rel 2 hónap munka, utána a -28. napig lehetsz táppénzen, onnan minimálbér kétszereséből számított tgyás, kb nettó 85.000, majd - a kezdés évében - maximális, 80.000 körüli gyed, ez a javaslatom.
Itt nemigen lehet mit tenni, ha maradsz ezen a helyen és nem emelték közben horribilis mértékben a béredet. Szabadság, majd betegszabadság és táppénz, a tgyáshoz és a gyedhez a mostani bérnél valamivel kevesebb átlagod lesz, mert a 80%-os betegszabi lehúzza, ez lesz az ellátások alapja. A szabadságot feltétlenül adasd ki, mert minél több van a 80%-os betegszabi mellett, annál kisebb ennek az átlagromboló hatása.
Inkább józan paraszti ésszel próbálom elmagyarázni, hogy miért jár, szerintem azzal többre mész, mintha jogszabályokat idéznék. A táppénz a kieső bért pótolja. Ha gyes mellett dolgozol és beteg gyermekkel otthon vagy, akkor a béred ugyanúgy kiesik, mintha nem gyes melletti bér lenne, tehát a pótlására ugyanúgy ott van a táppénz. Mondd meg a könyvelőnek, hogy nyújtsa be az igényt, majd ha a mep úgy gondolja, alakszerű határozatban elutasítja a táppénzigényedet, de ezt hagyja meg annak, aki ért is hozzá. Ha nem hajlandó rá, akkor kérd vissza az igazolást és nyújtsd be egy levél kíséretében, amiben leírod, hogy nem hajlandó a cég foglalkoztatói igazolást kiállítani.
0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Bruttó 125.100-ból - bár lehet, hogy ez addig több lesz - nettó 82.000 körüli tgyás és 74.000 körüli gyed várható. Ezt most azt feltételezve mondom, hogy akkor folyamatosan él a közalkalmazotti jogviszonyod - ezt nem tudtam egyértelműen eldönteni abból, amit írtál. Ha nem élne, akkor más a helyzet.