|
Kérdezz-felelek
Jogosult leszel ketteskével is tgyásra és gyedre. Az összege attól függ, hogy mit csinálsz két ellátás között. Ha 0 bérezett nappal szülnél a gyesbe, akkor az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne a tgyás és a gyed alapja. Ha elmész táppénzre - keresőképtelenség esetén jár a táppénz - és/vagy előtte szabadságot veszel ki és ezt követi majd a tgyás illetve a gyed, akkor szabadságból és a táppénz előtti 80%-os betegszabiból lesz valahány bérezett napod, akkor az ebben a rövid időszakban elért átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja. Közvetlenül táppénzre ne menj, mindenképpen legyen előtte valamennyi szabi, mert a 80%-os béred, ha kizárólag ez van, ami beszámít, kevesebb, mint a minimálbér kétszerese.
A lelki terrorral meg ne törődj. A kismama hímestojás, nem tudják kitenni, persze, hogy a fejéhez vágnak mérgükben mindent.
Ez hülyeség, akármilyen hivatalos helyről jött is. Be tudnád nekem szkennelni? Marha kíváncsi lennék rá, hogy ki írogat ilyen baromságokat. Ha ezt egy beadott, konkrét tgyásigényre reagálták, amihez egy olyan elcseszett foglakoztatói volt, amilyet sikerlt hozzá kitölteni, akkor mellékeld a járadék megállapításáról szóló határozatot, ahol ott van, hogy mennyi volt az átlagkereset és írd le a sztorit arról, hogy a munkaügyi központban az ügyintéző nem volt képben és össze-vissza találomra mindenfélét beírogatott. Ha az normálisan van kitöltve, akkor a 118.000 az alap most. Kérd, hogy szólítsák fel hiánypótlásra a munkaügyi központot, hogy küldjenek egy jó foglalkoztatói igazolást és ehhez magyarázzák el nekik, hogy oda mit kell beírni. Pénzbeli ellátásnak csak a járulékköteles jövedelem az alapja, ha alkalmazott voltál, akkor ez a bér. Amíg az irányadó időszakban van figyelembe vehető járulékköteles jövedelmed, addig az az alap. Ha nincs, akkor járadékot szüneteltetve a járadék ALAPJÁT KÉPEZŐ ÁTLAGKERESET - és nem maga a járadék -, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap.
Ha nappali tagozat alatt szülnél, akkor sem járna a tgyás és a gyed, mert a nappali tagoaztosok nem alanyai annak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak, ami megalapozná a pénzbeli ellátásokra való jogosultságot.
Ilyenkor mindig nagyon ledöbbenek. Több, mint 15 hónapja, mert 2006 elejétől van így, hogy gyes mellett lehet teljes munkaidőben dolgozni. A szabadság meg olyan, mintha dolgoznál. Úgyhogy elég ciki, ha valaki, akinek ez a munkája, erről még nem hallott. A férjed is igényelheti, mert bármelyik szülő igényelheti és bármelyiknek jár teljes munkaidő mellett is. Ha Te akartad igényelni, akkor ne hagyd magad, kezd el kiadatni a szabit, közben pedig igényeld meg a gyest. Majd elutasítják, ha akkor is így gondolják, de lesz egy határozatod, amit a MÁK-nál - nem az illetményszámfejtésnél, hanem a Családtámogatási Irodánál - meg tudsz fellebbezni, ott meg körberöhögik azt az indoklást, hogy szabadság mellett nem jár és majd kapod kamatostul a gyest. Maximális gyedet olyan áron tudnék csinálni, ha október végéig kihúznád csak gyesen, de nem érné meg, úgyhogy nem is javaslom mert utána alig valamivel kapnál többet, közben meg 5 hónapig csak a soványka gyes lenne. Igaz, a szabi megmaradna, de gondolom, nem 3 vagy több év múlva akarsz valahogy megélni, hanem egyelőre 2 hónap múlva. A bruttó 110.000-ből nettó 74.000 körüli tgyás és 68.000 körüli gyed lesz.
3 éves korig a gyermek otthoni gondozásához bármikor megilleti a fizetés nélküli szabadság a munkavállalót, ennek engedélyezése csak formális. Nincs rá szabály, hogy mennyi idővel előtte kell bejelenteni, az általános együttműködési kötelezettségre alapozva tudom csak azt mondani, hogy azért nem árt néhány héttel előtte, mert a munkáltatónak fel kell erre készülnie, hiszen a munkaerő pótlását meg kell oldania. Ha a félév első napján gyeden van, akkor arra a félévre nincs tandíj. Ehhez a gyed folyósításáról kell majd egy igazolást vinni a felsőoktatási intézménybe.
Nem. Egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet. Ha esetleg most felmerül Benned, hogy mi a helyzet a nagyszülő gyessel, akkor megint ki kell, hogy ábrándítsalak, mert ezt a szabályt ezzel sem lehet kijátszani, a nagyszülő is csak a szülő jogán szerezhet jogosultságot.
A tgyás és a gyed biztosítás alapján járó, jövedelemtől függő ellátás. A gyes alanyi jogon járó igen szerény juttatás. Rendes bejelentett bérrel mindenképpen a tgyást és a gyedet kell igényelni. Valamennyi ellátásról részletesen olvashatsz a kisokos c. összeállításban.
Honnan tudod, hogy pont szeptember 16-án fogja a cégbíróság törölni a céget? Jogutód nélküli megszűnésnél jár a végkielégítés és ez független attól, hogy táppénzen vagy-e, de táppénz, tgyás, gyed alapjába nem számít bele, mert nem alapja az ezeket megalapozó 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak. Passzív tgyásra akkor leszel jogosult, ha a biztosítás megszűnése után 42 napon belül, vagy a biztosítás megszűnését követő passzív táppénz vége után 28 napon belül szülsz. A passzív táppénz 45 nap, úgyhogy ebbe várhatóan bele fogsz férni. De ez csak a tgyás, utána a gyedért meg kell dolgozni: álláskeresési járadékot kell igényelni és ezt szüneteltetve leszel rá jogosult. Bruttó 120.000-es átlagból nettó 78.000 körüli táppénz és tgyás, illetve 71.000 körüli gyed várható.
Nem látom az előzményeket, de ha azt írtam, hogy nem érdemes variálni, akkor az így van. Ezek valamennyi befektetéssel járnak, ezeket hasonlítom a várható haszonhoz és ha azt látom, hogy közel egyenlő a kettő, csak alig több a nyereség, akkor inkább azt mondom, hogy maradjon minden úgy, ahogy van. 2008-ban induló ellátás alapja a 2007-es átlag, de csak a bér és a betegszabi átlaga.
Ha most van a babázás mögött munkaviszony vagy más, biztosítással járó jogviszony, akkor egy következő tgyáshoz és gyedhez az aktuális és előzetes biztosítás jogosultsági feltételével rendelkezni fogsz, így megint kaphatsz tgyást és gyedet. 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha egyszerre többféle ellátásra vagy jogosult, pl. egyeskével gyesre, ketteskével meg tgyásra, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe, de a két szülő összesen csak egy gyerek után és csak egyfajta ellátást igényelhet.
A táppénzed alapja, ahogy Te is olvastad, az előző ellátás alapja, - vagy legalábbis annak kellett volna. Ez viszont nem a régi, korlátlan béredet jelenti, hanem a gyed alapját, mert a gyed volt az utolsó tb ellátás. Annak az alapja pedig a 2006-os minimálbér kétszerese volt csak, mert 180-nál kevesebb bérezett napból volt megállapítva, tehát eleve ennyi volt csak az alap és nem arról volt szó, hogy egy magas alapot korlátozott volna a maximális összeg. Ha annó a tgyást a -28. naptól igényelted volna, akkor a gyed még 2005-ben kezdődött volna, a 2004-es 365 bérezett nap lett volna az alapja és most ez, a korlátlan 2004-es átlag éledne fel. A következő tgyás és gyed alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese lesz, nettó 85.000 körüli tgyásra és 80.000 körüli gyedre számíthatsz.
Ha nem lenne 5 hónap, amit ki kéne húzni valahogy és lehetőleg nem táppénzen a gyed vége és a tgyás eleje között, akkor ilyen bérnél nem javasolnám a táppénzt. A táppénz ugyan nem számít bele az átlagba, tehát nem befolyásol semmit, de az előtte lévő 80%-os betegszabi igen, és az le tudja rontani a tgyás és a gyed alapjául szolgáló átlagot. Viszont nem tudja annyival lerontani 2 év alatt összesen sem, mint amennyivel abban az 5 hónapban kapnál kevesebbet, ha a gyesből akarnál megélni. Úgyhogy mindent egybevéve azt javaslom, hogy vedd ki a lehető legtöbb szabadságot és utána menj táppénzre, ha sok 100%-os szabi van a betegszabi előtt, akkor a kisebb súly miatt kevésbé érvényesül az átlagban a 80% lehúzó hatása. Ezalatt apuka lehet gyesen. Ráadásul ha szerencséd van, akkor valami kis fizetésemelés azért csak volt az elmúlt 3,5 évben - a Te béredet is annyival kell emelni, amennyivel a hasonló munkakörben dolgozókét, ha ilyen nincs, akkor pedig amennyi az átlag volt. És minél magasabb a bér, annál kevésbé kavar be a 80%-os betegszabi. A tgyás és a gyed a szabadság és a betegszabadság arányától függ majd, hogy a kettőből együtt mekkora átlagot produkáltál. Mivel mindkettő kétséges, előbbi azért, mert nem tudjuk, hogy hány napod van, utóbb meg azért, mert nem lehet tudni, hogy fogják-e arányosítani az évi 15 napot (kéne), vagy nem, sőt még szerintem a bér is változhat, ezért nem szeretnék fogadni a tgyás és a gyed összegére.
Ha 0 előzetes biztosításról indulsz, akkor egy maximális gyedet 3 hónap munka, 3 hónap táppénzzel tudsz elérni. Amíg dolgozol, addig 145.000-150.000 legyen a béred. Ennek horribilis költsége van, mert - a táppénz 1/3-ot és a megkapott táppénzt is bekalkulálva - kb 190.000 Ft, de megéri, mert így havi 60.000-rel több tgyásod és és 55.000-rel több gyeded lehet, vagyis 3 hónap alatt visszajön a befektetés.
Egyik ellátás sem számít bele a másik alapjába, úgyhogy a táppénz nem számít bele az átlagba. A betegszabadság utolsó napjáig a bért és a betegszabit annyi nappal fogják osztani, amennyire vonatkozott és ez lesz a gyed alapja.
A gyednél minden variáció, tehát a szabi, a táppénz vagy ezek egymás után, több pénzt jelent a tgyás kezdetéig, ráadásul a tgyást és a gyedet nem befolyásolod vele. A táppénz annyi lenne, mint a tgyás volt, előtt pedig ott lenne a 80%-os betegszabi. Hogy a szabadságot mennyire kavarod bele, ott azt gondold át, hogy mi a fontosabb: a több, szabadságra járó bér most, vagy a több nap később.
A tgyás és a gyed alapja is a 2006-os átlag lesz, ez nagyjából bruttó 67.000 Ft, ebből kb nettó 46.000 Ft körüli tgyásra és és 42.000 Ft körüli gyedre számíthatsz. Ha beáldoznád a munkahelyedet és a táppénzed egy részét, akkor bőven időben vagy, lehetne ebből éppen maximális gyed is... Beérkezéstől számított 30 napon belül utalnak, ha rendben van minden. Ha nincs, akkor a hiánypótlástól indul a 30 nap.
Akár munkaviszonyban, akár tagi jogviszonyban állsz - ez nem volt teljesen tiszta - mindkettő biztosítással jár, előzetes biztosításod is rendben, úgyhogy mindenképpen jogosult leszel tgyásra és gyedre. Feltételezem, 2006 júniusig a minimálbér után fizetted a járulékokat társas vállalkozóként. Ha így van, akkor a tgyás alapja a 2006-os átlag lesz, ebből nettó 46.000 körüli tgyásra számíthatsz. Ha a -28. naptól indul a tgyás, akkor a gyed alapja is ugyanez, ebből a gyed nettó 42.000 körüli. Ha csak a szülés napjától kéred a tgyást és időben szülsz, akkor a gyeded már 2008-ban kezdődik és a 2007-es átlag lesz az alapja. Ezt még lehetne éppen befolyásolni úgy, hogy minél hamarabb elvonulsz táppénzre és az addig év elejétől eltelt időt kiegészíted havi átlagban bruttó 138.000-re egy jutalommal.
Nem látom az elõzményeket, de ha az összeg feltornázása a cél, akkor ahhoz nem kell 180 nap és bőven ráér akkor megbeszélni a részleteket, ha már biztos a terhesség.
2008-ban induló tgyás és gyed alapja a 2007-es átlag. Maximális gyedhez 138.000-es átlag kell, az ebből számított nettó gyed jövőre 80.000 körül lesz. Gondolom, könnyen kiszámítható, hogy pl mennyi jutalommal lehet elérni a maximális gyedet. A táppénz nem számít bele az átlagba, csak az előtte lévő 80%-os betegszabi, de ha nem az irányadó időszakban van, akkor még ezzel sem kell foglalkozni. A tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól megkezdheted, de táppénzen, szabin is lehetsz, mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya: a szabadság a legtöbb, de akkor az értékes, később kivehető napjaid fogynak.
Már miért kéne a táppénzét magának fizetnie? Az első 15 napot fizeti csak járulékostul, utána a táppénznek csak az 1/3-a terheli a munkáltatót. Közben viszont nincs járulékfizetés és kap is pénzt, ha a kettő különbözetét veszed, könnyen belátható, hogy a táppénz annyira jó biznisz, hogy még egészségesen is lehetne néha-néha csinálni. A bérét meg majd kiveszi máskor, más jogcímen. Jövőre induló tgyás és gyed alapja a 2007-es átlag, ebbe a táppénz nem számít bele. Ha idén 90.000 után fizetitek a járulékokat, akkor abból nettó 63.000 körüli tgyása és 57.000 körüli gyede lesz. Akinek az előzetes biztosítása rendben van, annak bármikor tud maximális gyedet csinálni a fizetős szolgáltatásom.