Kérdezz-felelek
Ha az álláskeresési járadék folyósítása alatt szülsz, akkor ugyanúgy jogosult leszel tgyásra és gyedre, mintha munkaviszonyban állnál. A tgyásod még korlátlan is lehet, ha idén nem voltál sokat táppénzen és van legalább 180 bérezett napod. A gyeded pedig egyértelműen maximális lesz. Az ilyen szívességi bejelentésekkel az a gond, hogy legalább 2 hónapig illik járulékolni, mielőtt táppénzre elmész, különben lerí róla, hogy kamu az egész, színlelt játékok után meg nem jár semmi, mert ez ugye nem is létezett igazából. Ezen kívül a táppénz 1/3-át is veled fizettetné meg a cég, mert ezt rájuk terhelik.
Szakbarbár 2007. 10. 04. 10:31Az alanyi jogon járó juttatásokra leszel jogosult: egyszeri anyasági támogatás, családi pótlék, gyes. Ezek mindentől függetlenül Összegről, igénylés módjáról részletesen olvashatsz a kisokos gyed-gyes c. összeállításában.
Az árvaellátást is kaphatod közben, mert a tanulmányok szünetelésénél, amikor egyébként nem járna, ezt az élethelyzetet kivételként említi a törvény. Megnéztem azt is, hogy nincs benne abban a felsorolásban (különböző ellátások), ami meg a gyest zárná ki, nincsen, úgyhogy mindkettőt kaphatod egyszerre. 1997. évi LXXXI. törvénya társadalombiztosítási nyugellátásról, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 168/1997. (X. 6.) Korm. rendelettel Tny. 54 (4) Iskolai tanulmányok címén az árvaellátás a tanulmányok befejezése hónapjának végéig, a nyári tanulmányi szünet tartamára is jár. A tanulmányok folytatását az oktatási intézmény által kiállított igazolással a) középiskolai tanulmányok esetén évente, b) felsőfokú tanulmányok esetén félévente, a tanulmányok megkezdésétől számított egy hónapon belül kell igazolni. (5) Az árvaellátásra való jogosultságot nem érinti, ha a középiskola tanulójának a tanulói jogviszonya, illetőleg a felsőoktatási intézmény hallgatójának a hallgatói jogviszonya az oktatási intézmény igazolása szerint a tanuló, illetőleg hallgató betegsége vagy szülése miatt szünetel.
Szakbarbár 2007. 10. 02. 10:30Nem teljesen egyértelmű a megfogalmazásból, de ugye az a munkaviszony megvan még? Mert ezt feltételezve válaszolok. Tgyás, gyed, gyes nem alapja egy másik ellátásnak. Ha a gyesbe szülsz bele, akkr 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, mivel nálad a bér több, ezért a kevesebb, a minimálbér kétszerese után állapítanák meg az ellátást. Ez viszont gyedből éppen a maximálisat jelenti, legalábbis a kezdés évében, úgyhogy több lenne, mint az eddig kapott maximális gyed, mert annak csak a mostani minimálbér kétszerese volt az alapja.
Szakbarbár 2007. 10. 02. 10:30Ez nem újdonság, mindig is így volt. A tgyásra és utána a gyed 1. évére, tehát kb a baba 1,5 éves koráig jár a szabadság.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Egészítsd ki a tagi jövedelmet? bért? (nem írtad, milyen jogviszonyban ügyvezetsz) annyira, hogy aug. 26 és a minél korábbantól ajánlott táppénz előtti nap között naptári napokban bruttó 4.600 Ft-ot elérje a jövedelem, aztán a szülés várható idejét megelőző 28. napig legyél táppénzen, onnantól pedig tgyáson. Így maximális gyeded lesz és a tgyás kezdetéig csak a táppénz 1/3-át kell fizetni. 39 évesen feltételezem, hogy bármikor azonnal kiírnak táppénzre, úgyhogy ezzel a részével biztos nem lesz gond.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Már miért ne kaphatnád a mostani gyedet? Még több is ki tud ebből jönni, mert egy 2008-as maximálisat, ami 138.000-ből számolódik, nyugodtan meg lehet célozni. A kis korkülönbség miatt az előzetes biztosításod az egyébként nem ajánlott passzív gyeddel is rendben van (mert a passzív tgyás még annak számít egy következő tgyáshoz, gyedhez) és van egy együttműködő cég. Ha ez mind adott, akkor már csak a fizetős szolgáltatásom kell még, ami összerakja ezeket, de ez is itt van és rendelkezésedre áll, úgyhogy most már tényleg semmi akadálya nem lehet annak a maximális gyednek.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Akár a gyedbe, akár a gyesbe szülnél bele, 0 bérezett nappal következő tgyás és gyed alapja, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne. Ha táppénzre mennél ketteske előtt, akkor a 80%-os betegszabadság, ami az első napokra jár, lehúzná az amúgy sem magas átlagodat (utána maga a táppénz már nem befolyásol semmit), bár előtte sok szabadság kivételével lehet ennek a hatását tompítani. Úgyhogy ezzel a variációval, hogy táppénzen lennél, egészen biztosan csökkented a tgyást és a gyedet, hacsak nem emelkedik horribilis mértékben a fizetésed (azt kell emelni, ha a többieké is változik.) Ennek ellenére lehet azt mérlegelni, hogy 2 évig valamivel kevesebb tgyás és gyed, előtte viszont akár 6-7 hónapig is gyes helyett gyes +táppénz (gyednél egy kicsivel több lenne), mert amíg Te táppénzen lennél, addig apuka kaphatná a gyest. Minden a konkrét dátumoktól és számoktól függ, úgyhogy akkor kéne visszatérni a kérdésre, ha már terhes vagy.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Ha a gyesbe szülsz bele, akkor 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha a gyes után, akkor ott valószínűleg szabadságon lennél, esetleg utána táppénzen, ebben az esetben a szabadságra és a táppénz előtti betegszabadságra kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az átlag alapja. Összeget illetően azért nem tudok mit mondani, mert emelkedhetett azóta a béred, ez jót tesz az összegnek, viszont régen lehet, hogy voltak olyan extrák (túlóra, műszakpótlék, 13. havi), amik most nem lennének.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Nem tudok segíteni. Dédszülő egyáltalán nem jogosult a gyesre. Nagyszülő akkor, ha a szülők háztartásában gondozza az unokát és ha ő igényli, akkor ő nem dolgozhat (csak az unoka 3 éves kora után és akkor is csak korlátokkal, úgyhogy ez csak az ikres és beteg unokás nagyszülőkre vonatkozik) és a gyermek sem járhat bölcsibe.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Nincs ebben semmi speciális, kizártnak tartom, hogy erre nem tudtak válaszolni az illetékes helyen, úgyhogy nyugodtan megmondhattad volna, hogy ez a legegyszerűbb csatorna az érdeklődéshez, nem kell itt speciális esetre hivatkozni.
Az ellátások alapjába csak a bér tartozik bele, a táppénz és az álláskeresési segély nem. 2007-ben induló tgyás alapja az utolsó 180 bérezett nap, ha 2008-ban indul, akkor pedig a teljes 2007-es év, illetve innen csak a bérezett időszak, 9 hónap. A gyed alapja mindenképpen a 2007-es átlag, mert az már 2008-ban kezdődik. Nem célszerű 2007-től igényelni a tgyást, mert az utolsó 180 napi átlagodban 3 hónap részmunkaidős bér és 3 hónap teljes munkaidős bér van, ha viszont 2008-ban kezded, akkor 6 hónap teljes mukaidős bérből és 3 hónap részmunkaidős bérből magasabb az átlagod. Ahhoz, hogy egy másik (részmunkaidős) jogviszonyból is jogosult legyél tgyásra és gyedre, ott is rendelkezni kellene a jogosultsági feltételekkel, az előzetes 180 nap biztosítást pedig már nem tudod összehozni, úgyhogy ez nem működik.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Táppénzre a biztosításban állók, pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizető személy jogosult. Te egyik sem vagy, Te csak a természetbeli egészségügyi szolgáltatásra vagy jogosult, mert a biztosítást megalapozó munkaviszonyod megszűnt, innentől kezdve a másik kritériumon nincs is mit vizsgálni. A tgyás és a gyed jogosultsági feltétele az aktuális biztosításon túl a szülés előtti 2 évben legalább 180 nap biztosítás, jelenleg ehhez egyetlen beszámító napod sincs. Ha volt annyi munkaviszonyod, amennyivel legalább ennyi álláskeresési járadékra jogosult lennél, akkor azt meg tudnád tenni, hogy ebből a terhesség alatt összeszeded a 180 napot, a tgyás kezdete előtt meg szüntelteted a járadékot és így igényled a tgyást, majd a gyedet. Ha nem volt, akkor 3 hónap munka - minimálbér kétszeresét elérő bérrel, majd 3 hónap táppénz, ezt tudom javasolni.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Jogszabály határozza meg, hogy mikor mire vagy jogosult, úgyhogy először tgyást, utána pedig gyedet tudsz igényelni. Minimálbérnél nincs különösebb tanácsom, hogy mit, mikor, mert ebből akárhogy sakkozol, az éhenhalásnál éppen csakhogy több pénz lesz. Úgyhogy teljesen mindegy, hogy a tgyást a két lehetséges időpont - szülés várható idejét megelőző 28. nap és a szülés tényleges ideje - között mikor indítod, ez lenne egyébként az egyetlen, aminél esetleg felmerül, hogy minimálisan jobban lehet járni - egy magasabb bérnél, mert minimálbérnél teljesen mindegy minden. A tgyást és a gyedet a munkáltató közreműködésével, mert kell tőlük egy ún. foglalkoztatói igazolás, a munkáltató székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárnál tudod igényelni, az egyszeri anyasági támogatást és a családi pótlékot pedig a lakhelyed szerinti MÁK Családtámogatási Irodánál.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Érdemes lenne, mert - táppénzes tervektől függően - 5-700.000 Ft jutalmat lejárulékolni összességben kevesebb kiadással jár, mint amennyit utána a több tgyás és gyed 2 év alatt visszahoz, csak egyrészt nem hiszem, hogy egyszerűen meg lehetne oldani, hogy most hirtelen rendelkezésre álljon ennyi pénz (kb. 69% a bruttó után mindkét oldalon a fizetnivaló), a haszon utána meg hosszú távon és kis részletekben jön csak vissza, másrészt minek adnátok ki ennyit, ha van más megoldás is. A fizetős szolgálatásom.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Ha tudna januártól 100.000 lenni a béred és nem akarnál táppénzre menni, meg a jogszabályi környezet is olyan lesz jövőre, akkor fogok tudni segíteni, vagy ha otthagyod ezt a helyet, akkor is.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07A passzív táppénz a költségvetést terheli teljes egészében. A megszűnt biztosításodra tekintettel igényled, azért jár, mert ezután lettél keresőképtelen, így az adminisztráció a volt munkáltató feladata, neki kell a foglalkoztatói igazolást kiállítania és hivatalosan továbbítani is a táppénzigényt, de ez hamarabb megvan, ha magadnak intézed.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07Már miért rúgnának ki? A gyes végéig sőt még utána 30 napig felmondási tilalom véd. Szerintem biztosítás alatt nem azt érted, amit a jogszabály. Ha megszűnne a munkaviszonyod és álláskeresési járadékot igényelnél, majd ezt szüneteltetve kérnéd a gyest, akkor a szünetelő járadék miatt (jelenleg legalábbis így van) biztosítottnak minősülsz. Ez nem azonos azzal, hogy jár az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság és ketyeg a szolgálati időd, de ez is jár mellé. Az, hogy biztosított vagy, azt jelenti, hogy van egy aktuális jogviszonyod, ahol ketyeg az előzetes biztosításod is, ez pedig azért fontos, mert ha rövid időn belül megint szülnél, akkor ennek jelentősége lesz. Ha "utcáról" (mögöttes jogviszony nélkül) igényled a gyest, a szolgálati idő és az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság akkor is jár a gyes mellé.
Szakbarbár 2007. 10. 01. 11:07A szabadságot az akadályoztatás - otthon babázás - után a munkáltatónak ki kell adnia. Ha ez most van, akkor most, akkor így lesz egy rövid időszak, amikor sem gyedet, sem gyest nem kapsz, de nov. 25-től már igényelheted a gyest, akár a szabadság, akár a munka mellé. A tgyásra és a gyed 1. évére jár a szabadság, tehát a 2006-os maradékon felül a 2007-es évre fog,mert itt csak tgyáson, gyed 1. évén vagy, illetve majd dolgozol.
Szakbarbár 2007. 09. 27. 11:40A tb ellátások jövedelemfüggőek, mert a kieső jövedelmet pótolják. Részmunkaidőnél a részmunkaidős bér után járnak.
Szakbarbár 2007. 09. 27. 11:40Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyedbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, vagyis egyetlen napot sem kell dolgozni (járulékolni) és így is lehet maximális gyeded. Ehhez a szerződés szerinti bérhez egy minimálbér kétszeresét meghaladó bért kell beírni. A bért bizonyos esetekben kell, egyébként meg lehet emelni, előbbinél a gyedet követő nap, tehát a tgyás 1. napja a rendezés határideje, úgyhogy 130.000 után egy 140.000-et, ami már elég, nyugodtan be lehet írni.
Szakbarbár 2007. 09. 27. 11:40