|
Kérdezz-felelek
Augusztusban lejár a gyes-em. Novemberre várom a 2. babát. Közben kivenném a 3 év alatt összegyült szabadságom egy részét a szülésig, ami teljes fizetést jelent. A kérdésem az lenne, hogy ebből a pár hónapból számolják majd ki a következő tgyás, gyed összegét, vagy a 3 évet megelőző időszakból, mert hogy ez nincs 365 nap.
köszönettel: Ildikó
Az alábbiakban kérném a segítségét:
2005. szeptember óta, határozatlan idejű munkaviszony mellett közalkalmazott vagyok.
Jelenleg 1. gyermekemmel Gyeden vagyok. A Gyed 2010. Június 13-án jár le, a kisfiú 2 éves korában.
A második gyermekünket 2010. október 28- ra várjuk. Az lenne a kérdésem, hogy mit milyen sorrendben lenne érdemes kivennem, hogy a lehető legmagasabb TGYÁS-t, GYED-et kaphassuk 2 évig. A Gyes-t a férjem fogja igényelni.
Szabadságaim (ezt a munkáltató megállapította és ki is adja a Gyed után): 2008-ról 2 gyerekes nap, 2009-re 22 nap szabadság+ 2 gyerekes nap, a 2010-es év második fél évére járna (2010. június 13-tól december 31-ig) 12 nap szabadság +1 gyerekes nap= 13 nap. Ez összesen 26 +13 (2010-re)= 39 nap szabadság. (Bár az idei 13 napot nem biztos, hogy kiadják.)
A bruttó fizetésem: 2009-ig 130.845,-, majd azt követően 2010- január 1-től 135.400 Ft-ra emelkedett. Kérdésem, hogy kb. mekkora összegű ellátásokkal számolhatok?
(Én úgy terveztem, hogy Gyed után szabadságra, utána betegszabira és táppénzre megyek, majd októbertől szülési szabadságra. A férjem igényli a Gyest.) Jó lenne ez így?
Válaszát várva, üdvözlettel Ataki
Ebbe most nem számoltam bele, hogy a közalkalmazottak mintha kapnának 13. havi előleget hónapokra lebontva, ha lesz ilyened, akkor több is lehet.
A gyed alapja a 2009 év eleji betegszabiból számított - akkor még 80%-os átlag, mert összesen csak ez a pár olyan napod van, ahol volt járulékköteles jövedelmed. A táppénz és a tgyás nem számít bele a gyed alapjába.
Gondolom, a béred eleve nem túl magas, és/vagy valamilyen, csak munka esetén kapott extráktól volt korábban magasabb, ilyenkor nagyon fájdalmas tud lenni, hogy csak az alapbér 80%-ának a 70%-a a gyed alapja.
A segítségét szeretném kérni.A problémám a következő:
A munkahelyemen 2004 végén kezdtem el dolgozni.2007 novemberig dolgoztam.Akkor már 6 hónapos terhes voltam.2008 februárban született meg a lányom.Így 2007 novembertől a lányom születéséig táppénzen voltam.A születésétől Tgyáson,majd gyeden.2009 áprilisában kiderült,hogy megszűnik a munkahely és mindenki közös megegyezéssel jött el.2010februárban lejárt a gyedem és a gyest a férjemnek igényeltük meg.Mivel nem találtam munkát 2010 április 19-től regisztrált munkanélküli lettem.Most derült ki,hogy egy hónapos terhes vagyok.Azt ajánlották,hogy mondjam föl a munkanélkülit és mennyek el táppénzre.De azt nem értem és nem tudom,hogy ilyenkor,hogy nincs munkahelyem jár nekem táppénz?Ki fogja azt fizetni?És miből számolják ki,hogy mennyi jár?Ha lehetséges ilyenkor táppénzre menni,akkor azt hol intézzem?A háziorvosnál?
Válaszát köszönettel:
Andrea
Ha a szüléskor még kapod a járadékot vagy az utána lévő 90 nap segélyt, akkor járni fog a tgyás és a gyed, csak utóbbi nem valami egyszerűen - erről rengeteget olvashatsz itt a kérdések között.
2010. októberre várom első babámat.
2010. aug. 1-től mennék táppénzre.
Kérdésem, hogy mennyi lesz 2010. augusztusra eső betegszabadság és táppénz után járó nettó járandóságom?
Továbbá mekkora összegű nettó táppénz illet meg 2010. szeptember hónapra.
Hogyan kell kiszámítani a betegszabadság, és a táppénz összegét, és hogyan kell azokat nettósítani?
2006. novembertől folyamatosan biztosított vagyok, ez idő alatt nem voltam soha betegszabadságon, sem táppénzen.
2010-es havi bruttó jövedelmem, 284 000. (ez várhatóan 1-7 hóban összesen Br. 1 988 000 Ft lesz)
2010. I. negyedévre kifizetett jutalékom összesen bruttó 431 000 Ft.
További jutalék 2010-ben nem várható.
2009-es évi rendszeres jövedelmem: havi br. 272 000 Ft, ez egész évre 3 264 000 Ft volt.
Továbbá kaptam br. 138 000 Ft 13. havi juttatást.
2009-ben kapott összes prémiumom, amely részben tartalmazott 2008-as jutalékot is, de 2009-ben lett kifizetve, összesen: br. 1 164 000 Ft.
Igaz-e az, hogy úgy kapom meg a nettó táppénz kifizetést, hogy:
(napi táppénz összege * naptári napok száma * 1,27) - /(napi táppénz összege * naptári napok száma * 1,27) * 0,17/ =Kézhez kapott táppénz összege
A napi táppénz összege 60%-al szerepel.
Válaszukat várva,
Üdv.:
Szzsuzsi
A nem rendszeresekről egyébként is tudni kellene, hogy pontosan milyen időszakra vonatkoztak, mert ha hosszabb időre, mint 1 év és erre volt utalás, akkor az másképp számít bele az átlagba.
Az adóelőleget másképp számolja a kifizetőhely és a REP (a végeredmény pár Ft eltéréssel ugyanennyi). Előbbit könnyebben meg fogod érteni. majdnem úgy van, ahogy írtad. A táppénzből lejövő adóelőleg a 127%-nak a 17%-a - ez a 100% táppénzből jön le, nem a 127%-ból.
Segítségét és tanácsát kérem. Első gyermekünk 2006. 05. 25-én született, a gyedet és a gyest is kihasználtam vele, közben a munkahelyemen lejárt a szerződésem. A gyes lejárta után nem találtam munkahelyet, így megszakítás nélkül bejelentkeztem munkanélkülire, ami 2010. 05. 24-én lejár. Második gyermekünket 2010. 09.01-re várjuk, ha a munkanélkülim lejár(vagy lejárta előtt) lehetőségem nyílna egy Kft.-nél dolgoznom. Kérdésem az volna, ki tudom-e váltani a Start-Plusz kártyát (a 12 hónap munkanélkülire hivatkozva, ez napra pontosan kell meglegyen?)és hogy így, ha a szülés alatt is munkaviszonyom lesz, akkor jogosult lennék-e a tgys-re, illetve a gyedre, vagy a munkanélküli nem számít alapnak, és így nem vagyok jogosult? Illetve a béremben még nem egyeztünk meg de mi lehetne esetleg az az összeg, ami nekem kedvező lehetne a gyed szempontjából (diplomás végzettségem van).
Köszönettel: Bettina, Debrecen
Ha bruttó 150.000 lesz a béred és azzal a tgyás elejéig dolgozol, akkor abból maximális gyeded lesz. A béren kívül semmi, ami ezen kívül mostanában volt, nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába.
2009-ben csak gyás-t és gyed-et kaptam. Adóbevallásomban az adókedvezményekhez beírhatom-e az OEP által levont magánnyugdíjpénztári tagdíjat és nyugdíjjárulékot? (nem tagi kiegészítés, csak a hagyományos-kötelező (azt hiszem 9,5%)).
Az OEP által küldött "Adatlap"-on szerepel, mégis azt hallottam, hogy csak az önkéntest, vagy tagi kiegészítést lehet beírni.
Köszönöm!
Munkaviszonyból mentem el szülni a kisfiammal, a legmagasabb juttatásokat kaptam (bruttó 155 ezer volt a bérem). A Cég 2008 augusztusában tulajdonost váltott, így új munkaszerződést kaptam (egyébként folyamatos a munkaviszonyom 2005.tavaszától). Jelenleg GYES-en vagyok az első gyerekkel, ő ez év 09.27.-én tölti be a három évet. A második gyerekkel 2010. augusztus 26.-ra vagyok kiírva. Szeretném a segítségét kérni, hogy mi a teeendőm a jövőben, mikor mit kell igényelni (kell-e?), milyen juttatásokra számíthatok a két gyerek után (pl.TGYÁS jár-e), bezavar-e a tulajdonosváltás valamiben is ezzel kapcsolatban, ill. az éves szabadsággal ilyenkor mi a helyzet?
Köszönettel, Nikolett
Tgyásra és gyedre, utóbbira végig, 2 éves korig jogosult leszel.
Ha a -28. naptól tgyást igényelsz - ELŐTTE a gyest le kell mondani! - akkor 0 bérezett nappal a tgyás alapja a minimálbér kétszerese, a gyedé viszont csak az egyszeres minimálbér, mert elég szerencsétlenül alakulnak a dátumok.
Hogy ne így legyen, a tgyás előtt ki kéne adatni legalább 12 naptári napnak megfelelő munkanapnyi szabit (8 vagy 10, attól függően, hogy hány hétvége van benne). Ezzel már nem a minimálbér lenne a gyed alapja, hanem annyi lenne, mint amennyi a tgyásé is volt, a 2010-es minimálbér kétszerese.
Gyermekem most 3 éves, tartósan beteg, így a gyes továbbra is jár. Azt szeretném tudni, hogy milyen előnyei / hátrányai vannak a gyes melletti munkavégzésnek?
Válaszát előre is köszönöm
Nem vagyok jártas a GYED/ GYES dologban ezért fordultam Önhöz.
Már többen mondták, hogy ha valakinek nincs 1 év munkaviszonya az nem kap GYES-t?
Igaz ez, vagy keverik a GYED-del?? Én jelenleg pájakezdő regisztrált munkanélküli vagyok és munkaviszonyom sajnos még nem volt.
Másik dolog a TB fizetése, 6 hónapig nem fizettem, majd felhívták a figyelmem rá, hogy nincs fizetve ekkor fordúltam az önkormányzathoz segítségért, mostmár rendezve van. Az lenne a kérdésem amit eddig az a 6 hónap nem fizettem azt be kell fizeti, és az orvosi ellátás hogy működik?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Beáta
A tgyás és a gyed egy biztosítás alapján járó bérfüggő ellátás, ennek az egyik jogosultági feltétele lett most a szülés előtti 2 évben 180 nap helyett 365 nap előzetes biztostás.
Az egészségügyi ellátásra az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével vagy jogosult. Ha nem az APEH hívta fel a figyelmedet az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére, hanem pl. orvos vagy ismerős, akkor nem foglalkozz vele, hogy korábban nem fizetted. Ha mégis gond lenne belőle később, de ezt nem hiszem, akkor sem az ellátás költségét fizettetik ki, hanem a fix járulékot.
Nekem 2003 óta van munkaviszonyom és idén augusztusban lesz 3 éve, hogy közalkalmazottként dolgozok. A bruttó havi jövedelmem tavaly és tavalyelőtt 96eFt volt, idén januártól 98eFt-ra emelkedett . 9 hetes kismama vagyok és decemberre várom a babómat. Tavaly 3 hét betegállományban voltam. Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi gyest, illetve gyedet kaphatok. Valamint, valamilyen egészségpénztári befizetéssel meg lehet e növelni legálisan az összeget. Jelenleg nem vagyok egészségpénztári tag. 2001-től 2006-ig volt megtakarításos (lépéselőny) életbiztosításom, de másra kellett a pénz, így megszüntettem. A férjemnek van életbiztosítása. Érdemes még kötnöm a baba miatt életbiztosítást? Hitelt akarunk felvenni a most induló építkezésünkhöz és emiatt is szeretném tudni, hogy mivel számoljunk.
Előre is köszönöm kedves válaszát.
Szeretettel
Néró
Az egészségpénztárnak semmi köze a tgyáshoz és a gyedhez. Az egészségpénztári tagság arról szól, hogy egészséggel kapcsolatos kiadásokra teszel félre pénzt tagdíjfizetés formájában, ezután adókedvezményt kapsz és az egyéni számlád terhére pl. gyógyszerszámlákat tudsz elszámolni. Úgyhogy ez igazából csak a megtakarításról és az adókedvezményről szól.
Ön segített a második gyermekemnél, amikoris gyed-ről 2 nap munka 1 nap betegszabi majd táppénz. Így a 155.000 Ft-os fizum alapján a minimálbér kétszerese után kaptam a tgyást.
Most terveznénk a harmadik gyermeket, ugyanis vissza egyenlőre nem szeretnének venni, de mindenben támogatnak. akár egy ugyanilyen megoldásban.
Paramétereim:
2008.05.01-től Tgyás
2008.11.01-től 2010.05.30-ig Gyed
2010.06.01-től gyes
A 2008-as bejelentett havi fizetésem bruttó 155.000 Ft.
2009-es jövedelmem gyedből 1,045 M ft.
Mi lenne a legjobb megoldás?
Gyesről még az idén pár munka,majd várandóság miatt táppénz? De mekkora bérrel? Hogy az átlag a minimálbér kétszerese körül legyen? 170 e ft?
És a táppénz alapja mi lesz.? A 155e ft-os bér, a 170 e ft-os új bér vagy a 2009-es átlag gyed? És annak az 50 vagy 60%-át kapom?
És ha visszamegyek gyesről dolgozni, Apuka rögtön vegye át a gyest,mert én a táppénz miatt ugysem kapom?
Köszönöm előre is megtisztelő válaszát, és megegyszer nagyon köszönöm
Luca
Ha csak gyesen leszel, akkor a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás alapja, a gyedé pedig 99%-os valószínűséggel ugyanez.
Ha szabadságon és táppénzen leszel, akkor a szabadságból és a táppénz előtti betegszabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Mindenképpen legyen szabadság a betegállomány előtt, hogy nehogy csak a 70%-os betegszabiból legyen átlagba beszámító jövedelmed. Emiatt a gyesről közvetlenül táppénzre menős verziót nem is mondom, mert nem ajánlom.
Egy idén induló táppénz alapja annyi, mint a gyed alapja, vagyis a minimálbér kétszerese. A mértéke 60%. Nettóban kb annyi a táppénz, mint a gyed, ami 70%, de abból lejön 9.5% nyugdíjjárulék/tagdíj, a táppénzből viszont nem.
Gyes és táppénz nem célszerű együtt, amíg nincs legalább 180 nap gyes melletti munkából. Úgyhogy ha nincs, akkor célszerű apukának átadni a gyest, de arra nagyon vigyázzunk, hogy ketteske születésekor - vagy akár már előbb - mondja le, mert csak a lemondás napjától tudsz tgyást igényelni és lemondani nem lehet visszamenőleg.
Tudna segíteni a szabim kiszámolásában, mert nem vagyok túl jártas ezen a téren.
1980. 10. 27-én születtem
2007. 02. 17-én született az első kisfiam, 2007. 02. 01-től sima szabin (nem TP-en) voltam.
Utána TGYÁS-on voltam 6 hónapig, aztán pedig GYED-en.
2008. 10. 11-én született meg a második kisfiam, innen számítva megint 6 hónapig (2009. 04. 11-ig) TGYÁS-on, s azóta pedig GYED-en vagyok.
2010. 10. 11-vel szeretnék visszamenni, akkor lesz a pici 2éves. Mennyi szabi jár erre az időszakra? A cégnél azt mondták, hogy kb. 59 nap.
Ha visszamegyek dolgozni, akkor a GYES jár még 3 éves korig vagy sem?
Köszönöm előre is a segítséget
Lizi
- 2007-re 21 nap járt, amiből vondd le, amennyit abban az évben kivettél
- 2008-ra 18 nap járt
- 2009-re 22 nap járt
- 2010-re 8 nap jár
Munka mellett is kaphatod a gyest a baba 3 éves koráig.
Több mint 10 éve, 1999.07.19-e óta van munkaviszonyom a cégemnél. Határozatlan idejű szerződésem van, 30 nap felmondási idővel.
2003-ban családi okok miatt 7 hónapig fizetés nélküli szabadságon voltam, de még így is több mint 10 éves a munkaviszonyom.
2006.05.09-én született az első gyermekem, 2008. 12.13-án a Gyes alatt a második. 2006. áprilisa óta vagyok itthon: Tgyás, Gyed, Gyes, majd újra Tgyás, Gyed. 2010.12.13-ig még Gyed-en lennék, 2011.12.13-ig Gyesen.
Mialatt itthon voltam, a céget megvette egy másik, ami azóta leépít. A múlt héten értesítettek róla - még informálisan, hogy áprilisban megindították a felszámolási eljárást, és majd felveszi velem a kapcsolatot a felszámolási biztos.
Szeretnék erre a találkozóra felkészülni, szeretném tudni, hogy mire számíthatok.
- Továbbra is Gyeden maradhatok? Kell ehhez valamit intézni?
- Meddig számítok biztosítottnak? Mit kell tenni a továbbiakban, hogy az legyek?
- Mi lesz a bent lévő szabadságommal? (Kivenni nem tudom, hiszen akkor már nem fog létezni a cég.)
- Mennyi felmondási idő jár? 30 nap, vagy 10 év után ez növekedett? Ezt hogyan tudom "letölteni"?
- Hány hónap végkielégítésre számíthatok?
Válaszát előre is köszönöm! R
+10 év munkaviszonynál 55 nap felmondási idő és 3 havi végkielégítés jár. A szabadságodat pénzben kell megváltani, ha a munkaviszonyod hamarabb megszűnik, mint ahogyan kiadhatnák. Ha ezekre nincs fedezet, akkor a felszámoló a Bérgarancia Alapból tud pénzt igényelni - de csak fejenként kb. egy bruttó 1 milliós összegig. Az esetlegesen befolyó felszámolás alatti bevételből viszont a dolgozó a kielégítési sorrend elején van.
1997-től van folyamatos munkaviszonyom. Jelenleg GYED-en vagyok, ami 2010.05.20-án fog letelni. Második gyermekemet 2010.06.15-re várom.
A kérdésem az lenne, hogy a két időpont között mit érdemes igénybe venni. TGYÁS-t, táppénzt esetleg szabadságot?
Második gyermekem után miből fogják kiszámolni a TGYÁS-t és a GYED-et a fizetésemből(145000 Ft)vagy a korábban kapott GYED-ből(102900Ft).
Milyen összegre számíthatok?
Válaszát előre is köszönöm.
Ha semmit, és ez a legegyszerűbb, mert május 21-től kérheted a tgyást, hiszen arra a szülés várható idejét megelőző 28. naptól jogosult vagy, akkor 0 bérezett nappal a tgyás alapja a 145.000-es szerződés szerinti bér, vagy ha ez közben emelkedett volna, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese. A gyednek ugyanez lesz az alapja. Ha a 145.000 az alap, akkor abból nettóban 95.000 körüli tgyás és 85.000 körüli gyed várható.
Ha szabadságon lennél, akkor kb ugyanez a helyzet, mert akkor lenne pár bérezett napod a szerződés szerinti béreddel elszámolva, ebből számolnának átlagot, amivel ugyanoda jutnának vissza, hogy ez egy 145.000-es bérnek felel meg.
Amit semmiképpen se tegyél, az a betegállomány, mert akkor a táppénz előtti 70%-os betegszabadság szolgálna az átlag alapjául és a 70%-os béred után kapnál 2 évig ellátást.
Nagyon köszönöm a segítséged, különösen azt, hogy arra is válaszoltál, amit meg sem kérdeztem, mert bennem fel sem merült problémaként. Úgy gondolom, hogy van elég szabim, így szeretnék rámenni a 180 bérezett napra a 3. baba születése előtt. Ugye ez 180 naptári napot jelent, amibe a szabin kívül a betegszabi 15 napja is beleszámít? Amit még nem tudok és a számolgatáshoz szükséges lenne: a betegszabi 15 munkanap vagy 15 naptári nap? És ha 180 bérezett nap után megyek táppénzre a szülésig, a táppénzt a 180 napi bérem után számolják majd?
További munkádhoz sok sikert kívánok, és minden kérdező nevében köszönöm az önzetlen segítséget:
Zsuzsa
Ha a táppénz előtt van legalább 180 bérezett nap, akkor az utolsó 180 napi átlag az alapja.
Egy váratlan helyzetben szeretném segítségedet kérni. 2 gyerekes köztisztviselő anyuka vagyok (2001. szeptember 1 óta folyamatos jogviszonyban), 2006. december 14-én és 2008 november 13-án születtek kislányaim. 2006. augusztus óta táppénzen, majd tgyáson, gyed-en, ismét táppénzen, tgyáson és gyeden vagyok itthon. Havi bruttó fizetésem (a két gyerek közt számolták ki, de mivel nem dolgoztam, ennyit nem kaptam) 657.000 Ft. Ez alapján jelenleg maximum gyed-et kapok.
2010 december közepére várjuk harmadik gyermekünket és mivel ilyen hosszú itthonlétet nem terveztünk (szerettem volna a 2. gyerek 2 éves kora után min. egy évet dolgozni a 3. előtt - de ember tervez...) kezdünk kifutni az anyagi tartalékokból.
Kérlek segíts, ha tudsz, hogy anyagilag mit érdemes választanom, hogy járok a "legjobban". Érdemes-e most valamennyi szabit kivennem, hogy magasabb tgyást és gyedet kapjak? Ha igen, mennyi szabi kellene? Van-e most maximált tgyás és ha igen, mennyi? Ha szabi helyett táppénzre mennék (miközben a férjem kérné a gyest) mennyi táppénzt kapnék és ez mit jelentene a további ellátások tekintetében? Egyáltalán most időben és összegben mennyi és milyen juttatásra számíthatok a baba születése után?
Bocsánat a sok kérdésért, remélem minden fontos infot megadtam, ha szükségesnek látod, szívesen megkereslek személyesen is, akkor kérlek adj erre egy időpontot!
Előre is köszönök minden segítséget, üdvözlettel: Zsuzsa
Zsínórban szült 3. gyereknél még nem vagyok biztos benne, hogy hogy működik a gyedre jogosultság időtartama, így nem tudom megmondani, hogy csak 365 napra vagy a tgyás után végig, kb másfél évig járni fog a gyed. A 2 éves korig tartó gyed ugyanis nem evidencia május 1. után születendő babáknál, akik előtt nincsen ledolgozva/táppénzen töltve összesen kb. másfél év. 2. babánál tudom, hogy hogyan kalkulálódik a jogosultság időtartama, de a többedik babáknál bizonytalan vagyok. A jó hír viszont, hogy ha kb. fél évet lennél táppénzen vagy lenne ennyi bérezett napod, akkor egészen biztosan végig, 2 éves korig jár majd a gyed.
Bármit csinálsz is legalább 180 bérezett nap produkálása kivételével, ennél kevesebbel a következő tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese. Ha lenne 180 bérezett napod, amibe a szabadság, betegszabadság is beletartozik és minden naptári napban, akkor a tgyás alapja az utolsó 180 napi átlag lenne, felső határ nélkül. Idő még van rá, 2 gyermekkel jó sok szabadság járt, ami felhalmozódott, a 2010-es egy részével is lehet kalkulálni, plusz ott van még a táppénz előtti 15 nap betegszabi is, úgyhogy nem lehetetlen, hogy a 657.000 után kapj tgyást, csak akkor gyorsan kell lépni, előtte meg számolgatni a napokat. (Mert ha nem lenne meg így a 180, akkor nem feltétlen érdemes ezt megjátszani, vagy nem az összes nappal, mert akkor hármaska után időben sokkal értékesebb lesz az a szabadság időben, 3 gyermek mellé, akkor, amikor már gyes sincs, hogy azzal lehessen egy kicsit még otthonmaradni.)
Ha 180 bérezett nap elérése előtt táppénzre mennél, akkor annak az alapja mostmár csak a minimálbér kétszerese, mert az utolsó ellátás, a gyed alapja jön be táppénzalapnak, az pedig ennyi. Ez az 1. és a 2. baba között még azt jelentette, hogy a 2006-os évet vették alapul az ottani, +180 bérezett nap miatti magas bérrel, a ketteskével kapott gyed alapja viszont már csak a minimálbér kétszerese lesz, mert előtte nem volt 180 bérezett napod.
A segítségére lenne szükségem néhány dologban:
Jelenleg 5 hetes kismama vagyok, 2010.12.26-ra vagyok kiírva szülni. 2009 július óta dolgozok közalkalmazottként határozott idejű szerződéssel, amit 6 havonta újítanak meg. Mostani szerződésem 2010.06.30-án lejár, nem biztos, hogy kismamaként újra meg fogják nekem hosszabbítani. A kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőségeim vannak, hogy kapjak TGYÁS-t és GYED-et? Az előzetes biztosítási időm meg van, mert a munka előtt főiskolára jártam 4 évig, így onnan már van 180 napom, ha jól tudom, + 1,5 év munkaviszony a szülésig.
Abban az esetben, ha kapnék TGYÁS-t és GYED-et, akkor mekkora összegre számíthatok? Fizetésem bruttó 122000 Ft. Ha még idén megszületik a pici, akkor a 2009-es fizetésem alapján számolnak?, mert abban az évben nekem csak július 3-tól van fizetésem (munkám). A GYED-et viszont már mindenképpen 2011-ben fogom igényelni, akkor azt a 2010-es fizetésekből számolják ki? Ha 2010 júliusától esetleg táppénzre kell mennem, akkor mennyi lenni a GYED összege, illetve a táppénzé? (Idén nem voltam még betegszabin, illetve táppénzen)
Segítségét nagyon köszönöm,
Evi
Tehát lenne egy időszak, a munkaviszony megszűnése, vagy ha ott passzív táppénzre mész, ami 30 nap lehet, akkor ezután, amikor nem kéne megigényelni a járadékot - ott fizetni kell a havi 4.950 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot - , mert azzal ugyan 2.5 hónapra kapsz pénzt, ami jó, de onnan szülésig semmi, szüléstől pedig csak a gyes. Ha viszont vársz a járadékigényléssel és jókor igényeled meg, akkor 2 éves korig kaphatsz tgyást és gyedet. Sajnos ezek alapja viszont - ebben a konkrét esetben, hogy megszakadt biztosítás után járadékról igényeled - csak a minimálbér lenne, de még ez is duplája a gyesnek.
Ha meghosszabbítják a szerződésedet, akkor a 2010-ben induló tgyás alapja a 2009-es átlag, a 6 havi bért a 6 hónap naptári napjaival osztják, a 2011-ben idnuló gyed alapja pedig a 2010-es átlag, a betegszabi - mert gondolom táppénzre mennél a végén és az ezzel kezdődik - utolsó napjáig kapott bért osztják a január 1. és a betetgszabi utolsó napja között lévő napokkal, vagyis a táppénz és a tgyás nem számít bele az átlagba.
Tisztelt Szakbarbár!
Július 15-én lejár a szerződésem, de csak december 8. -án szülők. Mit kell tennem ahhoz hogy majd megkapjam a gyedet? Aktív tp? Passzív tp? Munkanélküli?
A válasznál feltételezem, hogy a szükséges előzetes biztosításod - szülés előtti 2 évben legalább 365 nap - megvan, vagy legaláb szülésig összejön.
Ha korábban mész is el táppénzre, a munkaviszony megszűnését követő naptól passzívra vált a táppénz és csak 30 napig jár, úgyhogy mindegy, hogy táppénzen vagy-e már a munkaviszony megszűnésekor vagy ezután 3 naptári napon belül kezded meg.
A munkaviszony megszűnése után, vagy ha beiktatsz egy passzív táppénzt, akkor ezután igényelj álláskeresési járadékot. Akkor tedd ezt rögtön, ha az utolsó 4 évben szerezett munkaviszony és az itteni munkanélkülis előzmények figyelembe vételével annyi járadékra vagy jogosult, hogy az kitart a tgyás elejéig, illetve egy pár nap még marad belőle. (Ha már legalább 2 évet dolgoztál és nem voltál közben munkanélkülin, akkor lesz annyi járadékra való jogosultságod, amennyi kell.) Ha nem tartana ki a járadék a tgyás elejéig, akkor nem rögtön kellene megigényelni, akkor a béredtől függően nézzük meg, hogy hogyan kellene sakkozni a napokkal.
A tgyást a -28. naptól érdemes és lehet már igényelni, de csak akkor, ha biztos - ott ezt már elég nagy biztonsággal lehet tudni - hogy a végén nem lesz a 28 nap annyival több, hogy az még 42-nél is több, mert akkor gond van. A tgyást egyszerűen tudod igényelni, az 1.napjától szünetel a járadék, a munkaügyi központ kitölt hozzá egy foglalkoztatói igazolást, ennyi. A gyed az már nem ilyen sima ügy.
Ahhoz, hogy gyedre is jogosult legyél, tgyás után vissza kell menni pár napra járadékra és úgy kell megigényelni a gyedet, ahogyan az egyáltalán nem lenne logikus, erre egy fából vaskarika szabály miatt van szükség. Tehát visszamentél 1-2 hét járadékra és utána x naptól szünetelteted a járadékot, erről kapsz határozatot, ezt a dátumot írják a foglalkoztatói igazolásba, de amikor az igénybejelentőt kitöltöd, akkor nem ettől a naptól, hanem egy 1 nappal korábbi időponttól kéred a gyedet. Ha úgy csinálnád, ahogy logikus lenne, hogy amikortól meg van igényelve, attól a naptól szünetel a járadék, akkor nem lennél rá jogosult, úgyhogy erre nagyon figyelj.
Ha valami elég magas béred lenne, aminek a töredéke csak az álláskeresési járadék, akkor a fizetős szolgáltatásom egy munkanélkülire menetelnél macerásabb, de annál több pénzt jelentő megoldást is tud javasolni.