|
Kérdezz-felelek
A kérdésem a gyed/gyes adózásával kapcsolatos. 2011 jan 1 - május 7 ig 462280 ft (27 % al kiegészítve 587096 ft) gyedet kaptam, utána dec 8 ig gyest, dec 9 én 6818 (8659ft) bért szabadságból, majd táppénzre (vesz. terhesként, a 91. nap idén január közepén volt) jöttem dec12napjától.
A gyedből 93934, a bérből 1385 ft adót vontak, jól látom, hogy csak 6 hónapra tudom az adójóváírást igénybe venni, és így több, mint 20eft-om bent marad, vagy a gyes is jogosultsági hónapnak számít?
Várom kedves válaszod.
Üdvözlettel: Éva
a következőkben kérném a segítségedet.
2005 óta vagyok a jelenlegi cégnél is állományban, br. 125e bérrel.
2007 novemberben született egyeske, gyást, majd gyedet kaptam és a gyedbe, 2009.jún.11én született meg ketteske.
Gyást, majd gyedet, kaptam, most pedig gyesen vagyok.
A gyes júniusban lejár, terveim szerint kiveszem a bent lévő szabikat, ami kb. szeptember elejéig kitart.
Hármaskát idén nov.legelejére várjuk.
Azt szeretném kérdezni, h a szabik kivétele után mit lenne célszerű tennem: menjek vissza dolgozni (esetleg csak papíron), vagy menjek táppénzre? Kb. egy hónapról lenne szó, amit vhogy meg kell oldani, mivel a gyást -28 nappal meg lehetne kezdeni. (Érdemes?) Mit tanácsolsz?
Még az nem világos, hogy a gyásnak, aztán a gyednek mi lesz az alapja, miből számojlák majd?
(A gyásnak a bejeletett bérem (br.125e), a gyednek pedig az ezévi szabik+munkanapok/táppénz átlaga? Vagy mivel nincs meg a 180 bérezett nap, így a minimálbér 2x?)
FIz. szolgáltatással lehet e megint emelni az összegeken?
köszönöm!
Köszönöm a válaszát, de lenne még kérdésem. Bemásolom mi volt az eddigi :
Kedves Szakértő! A második baba utáni ellátások ügyében szeretnék kérdezni. Jelenleg GYED-en vagyok ami 2013. február 17-én fog lejár, akkor lesz kisfiam 2 éves. Tervezünk a párommal második babát, de szeretnék ugyanannyi ellátást kapni a második gyerek után, mint az elsőnél. A kérdésem az lenne, hogy mi lenne a TGyás és a GYED alapja:
- ha a GYED lejárta előtt megszületik a második baba?
- ha a GYES ideje alatt születik a második baba?
- ha a GYED lejárta után visszamegyek dolgozni akkor minimum hány napot kell dolgoznom?
Felhalmozott szabadságom 34 nap körül van.
Én elolvastam a törvényt és úgy értettem, hogy legalább 180 napi bérezett nap kell ahhoz, hogy a tényleges bér alapján számolják ki a TGYÁS-t és a GYED-et. Ha ez nincs akkor a minimálbér kétszerese vagy a szerződés szerinti amelyik alacsonyabb. A szerződés szerinti bérem 300.000 Ft.
Tudna segíteni, abban, hogy mikor a legideálisabb megszületnie a második babának
Kaptam már olyan tanácsot, hogy a GYED lejárta után vegyem ki a szabadságot és utána menjek el táppénzre a szülés napjáig és akkor az előző ellátás alapja lesz a következő ellátás alapja is, egyetért ezzel, ez tényleg így van?
Köszönöm a segítségét!! Kitty
Valóban legalább 180 bérezett naptári napnak kellene lennie ketteske előtt ahhoz, hogy korlátlan legyen a tgyásod. Ha nem lesz ennyi, akkor bármit csinálsz is (szabadság, munka, táppénz) és azt bármilyen sorrendben teszed, az összes létező verzió esetén a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja.
Ha a táppénz 2013-ban kezdődik, akkor annak alapja a gyed előtti átlag, összege legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet. 2014-ben induló táppénz alapja ha nincs előtte 180 bérezett nap, akkor csak a minimálbér. Szakbarbár 2012. 03. 02. 19:30
Ezzel kapcsolatosan lenne még a kérdésem, hogy a TGYÁS-t a táppénz szabályai szerint állapítják meg ugye? Mert ha igen akkor mi van a a TB törvény 47.§ 5. bekezdéssel mi szerint, ha azért nincs 180 nap bérrel ellátott napon, mert táppénzen TGYÁS-on, GYED-en voltam, akkor az előző ellátás alapja lesz a második gyerek után járó ellátás alapja is. Vagyis ha beleszül valaki a GYED-be akkor ugyanannyi pénzt kap, mint az első gyermek után? És még az is benne van ebben a részben, hogy ezt lehet alkalmazni, ha kedvezőbb az összege, mint a minimálbér kétszerese amit a 4. bekezdésben írnak. Nem akarok kötözködni, de ezt a kitételt még soha nem olvastam sehol, pedig szerintem sok anyukát érintene. Köszönöm segítségét! Kitty
Ha nincs, akkor táppénznél (és majd a gyednél is) kettéválik a helyzet, vagy minimálbér, vagy előző ellátás, tgyásnál meg az van, hogy a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, 0 bérezett nappal meg a szerződés szerinti bér, de legalább a minimálbér kétszerese.
Ebtv. 42. § (2), (3), csak aztán győzd kihámozni, hogy Te vagy a (2) bekezdésben nem említett biztosított, ezért jön be a (3).
Második babát tervezzük, szeretném felmérni a lehetőségeket.
2011. márciusában született a kislányom, azóta vagyok Tgyáson, illetve szeptember óta gyeden. A bejelentett fizetésem magas (kb 600 ezer bruttó), így a tgyás magas volt, a gyed pedig a maximum.
A második babát úgy szeretnénk, hogy max 2 év korkülönbség legyen a két gyerek közt.
Két verzió van:
A) nem megyek vissza dolgozni, a gyedbe születik a második baba
B) visszamegyek dolgozni kb 9 hónapot, félmunkaidőbe, azaz bruttó kb.250-300-at keresnék
A második baba után járó ellátások hogyan alakulnának ebben a két esetben? Úgy tudom, hogy ha gyedbe születik a második pici, akkor az első gyerek előtti fizetésem a számítás alapja, azaz megint magas lenne a tgyás és maximális a gyed. Ha visszamegyek dolgozni, akkor hogy kell kalkulálni a tgyást és gyedet? Szívesen visszamennék, de nem akarok nagyon rosszul járni.
Köszönettel: egy számolgatós anyuka
Ha itt lesz legalább 180 bérezett napod a tgyás előtt, akkor lehet korlátlan a tgyás. Ha 300.000 a béred fél évig, akkor ennek a 70%-át kapod tgyásként, ennél kevesebb (vagy 0 bérezett nap) esetén az is a minimálbér kétszeresének a 70%-ában van maximálva, akárcsak a gyed. Úgyhogy megéri visszamenni dolgozni, pl. idén a minimálbér kétszereséből és egy 300.000-es átlagból számított tgyás között nettóban több mint havi 60.000 Ft van. A gyed szempontjából minden mindegy az így is, úgy is maximális, annyi, hogy ha legalább 180 bérezett napból van megállapítva, akkor az új évben követi a minimálbér változását, egyébként meg nem.
A tanácsára lenne szükségem, segítségét szeretném kérni az alábbiakkal kapcsolatban.
2. gyerkőc után kapható ellátásokkal kapcsolatos a kérdésem.
( Hosszúra sikerült a levelem, de próbáltam a lehető legegyszerűbben, de a legtöbb információt megadva leírni.)
Szeretném, ha a második babával közel olyan összegű (vagy több, de ez elvileg nem lehetséges, mivel nem dolgoztam a két baba között) TGYÁS-t, GYED-et kapjak, mint első gyermekem után.
Ez az esetemben hogy kivitelezhető, illetve mit kell tennem ahhoz, hogy a lehetőségekhez képest a legnagyobb összegű ellátást kapjam?
Előzmények:
2007.10.15. – egy cégnél folyamatos munkaviszony
2009. márciustól ( nem találtam pontos dátumot, de ha szükséges, megkérdezem a munkáltatómat) szülésig TÁPPÉNZ (első 15 napja betegszabi az akkori szabályok szerint) ( gyermekem nem természetes úton fogant, emiatt veszélyeztetett terhesség)
(2009.11.19. gyerkőc megszületett)
2009.11.19. 2010.05.04. TGYÁS
2010.05.05. 2011.11.19. GYED ( nettó 86.000 Ft körül volt)
2011.11.20. mai napig egyenlőre GYES (elvileg 2012.11.19-ig)
Jelenleg (2012.03.07) 10 hetes terhes vagyok (előzményben 4 vetélés miatt veszélyeztetett terhesség)
2. gyermekem várható születési dátuma 2012.10.04.
A GYES - en és családi pótlékon kívül más jövedelmem nincs, kereső tevékenységet nem folytatok.
Fennmaradó szabadságom (2012 januári bérlista szerint) : 79 nap (előző évekből 58 nap)
Besorolási alapbérem: bruttó 175.000 Ft
( Munkáltatóm TB kifizetőhely)
Kérdések:
1. a szülésig fennmaradó időben mi a legjobb megoldás?
- kivenni a szabikat, utána táppénz ( ezt többen javasolták, de egyikük sem szakember)…………majd tgyás
- csak táppénz ( ezt a lehetőséget arra alapoznám, hogy a GYED igénylésekor (2013) az irányadó időszakban (2012) túlnyomó részben táppénzen és TGYÁS-on legyek, hogy esetleg vonatkozzon rám az a bizonyos „kedvezményszabály”, ami szerint az előző gyermek utáni ellátás alapja legyen a mostani ellátások alapja is
A táppénz alapját gondolom az előző ellátás alapja adná, mert az irányadó időszakban (2011) 11 hónapot GYED-en voltam.
Nekem laikusként ez tűnne jobb megoldásnak a szabályok figyelembevételével, de annyi szabály van, hogy elvesztem köztük.
2. a jelen szabályok szerint egyáltalán mennyi ideig leszek jogosult TGYÁS-ra, GYED-re?
Ha bármilyen adat hiányzik a pontos megítéléshez, kérem írja meg.
Előre is köszönettel
Edina
UI.: Pár napja mi érdeklődtünk párommal személyes találkozó iránt. Nagyon köszönjük elhivatottságát, hogy így, fórumon keresztül is feltehetjük konkrét kérdésünket.
Egyik ellátás nem alapja a másiknak, ha egyetlen bérezett napod sincs, akkor a szerződés szerinti bért veszik alapul, ha van valamennyi szabiból, akkor az az ebből számított átlag, mindkét esetben minimálbér kétszerese korláttal.
A gyedjogosultságod kitart a baba 2 éves koráig.
Egyedül az az érdekes itt, hogy szülésig mit csinálsz, de ez is csak addig, hogyha tudsz szabin és/vagy táppénzen lenni, akkor az sokszorosa a gyesnek.
Köszönöm a tegnapi gyors választ!
Jól értelek? Ha álláskeresési járadékon lennék, járna a tgyás? És utána közvetlenül a gyed is? Vagy tgyás után újra álláskeresési járadék majd utána gyed igénylés? Hogyan kaphatok tgyás-t és gyedet is?
Köszi és szép napot!
Bojtorján
A segítségét szeretném kérni néhány dologban.
2009. júniusában fejeztem be 5 éves főiskolai tanulmányaimat, de sajnos nyelvvizsga hiányában nem kaptam kézhez a diplomámat. Ezért nem tudtam a szakmámban elhelyezkedni.
2009. október 1. – 2009. december 31-ig dolgoztam a helyi önkormányzatnál közhasznú munkásként. A szerződés lejáratát követően a munkaügyi központban voltam regisztrálva álláskeresőként.
2010. február 16. – 2010.május 15. szintén az önkormányzat foglalkoztatott közhasznú munkásként, majd utána a munkaügyi központban regisztráltam.
2010. július 1. 2010. szeptember 30.
2010. szeptember 20-tól szülési szabadságon voltam.
2010. október 13.- án szültem meg a kisfiamat.
Azóta itthon vagyok gyeden, szeretnénk második gyermeket is. 2013. április-májusban szeretnék teherbe esni , de mivel passzív GYED-en vagyok így úgy tudom második gyermek születése utáni Tgyás és Gyed már nekem nem jár.
Szeretném megtudni hogy lehetne elérni azt, hogy a második gyermek után is kapjak TGYÁS-t és GYED- et, anélkül, hogy közben visszamennék dolgozni, mert nem szeretnék túl nagy korkülönbséget a gyerekek között.
Nagyon köszönöm a segítségét, bízom benne, hogy van megoldás a problémámra.
Vcuska
3. gyerekemet szeretném megszülni 2013-ban. Jónak, kivitelezhetőnek tartod-e a következő tervem:
1. 2010.szeptembertől 2012. dec. végéig folyamatos munkaviszony, táppénz igénybevétele nélkül
2. A szülés idejéig ebben a sorrendben: munkanélküli segély (vagy, ahogyan most nevezik), fizetem magam után a tb-t, szülés előtt 28 nappal tgyás, majd maradék tgyás, gyed, gyes
Ezt így lehet? Mit javasolsz? Már azért is ügyeskednem kell, hogy ez év végéig megmaradjon a munkaviszonyom.
2005-ben már segítettél nekem, most is szeretném tanácsod kérni. 2. gyermekemmel vagyok várandós, 2012. 07.28-ra vagyok kiírva. Munkahelyem az első gyermek után 2009. decembertől folyamatos, 125.000 bruttóval, 2011. novemberében a bruttó mellé kaptam 80.000.- jutalmat bér jellegűként, és decemberben 200.000 bruttót. 2012. januártól 208.000.- a bruttóm. Idén januárban voltam felfázással 3 nap táppénzen, egyébként dolgozom rendesen. A tgyás összege az rendben, 2011 átlag alapján lesz, ha jól tudom, de a gyed-del vagyok gondban. Jól számolom, hogy 2012-ben, ha megvan a 180 bérezett napom, akkor a 2013-ban esedékes gyed alapja a 208.000.- bruttóm lesz? Nyilván végig kell dolgoznom illetve kivehetem a szabadságomat is a szülés előtt, a tgyást úgy kell megkezdenem, hogy a gyed-et mindenképpen 2013-ban igényeljem meg? Jól számoltam? Válaszodat előre is köszönöm! Eszter
Szabadság az egész évre jár, mert a tgyásra és a gyed első 6 hónapjára, ha meg tudsz egyezni a munkáltatóval, hogy adja ki (a 3/4-ét ő dönti el, hogy mikor adja ki), akkor ezzel tudsz még bérezett napokat generálni a terhesség utolsó hónapjaiban, amikor már nem feltétlen dolgoznál.
Két kisgyermekem van, A nagyobb 26 hónapos lesz, január 13.-án múlt két éves. a kisebb 2011 október 05.-én született. most volt 5 hónapos. A kérdésem az lenne, hogy nekem jár-e a bérkompenzáció, a gyed, TGYÁS után, és ha igen, mennyi időre.
A nagyobb után kaptam a gyedet, ami ez év január 12.-én lejárt. Utána, január 13.-tól TGYÁS-t kapok, három hónapig, majd ha az lejár, akkor gyedet a kicsi után. Ha jól értelmezem, 12 napra fogom megkapni... Igaz ez?
Köszönöm a válaszát.
ORSOLYA
Nem lett volna jobb tgyásra váltani? Hacsak nem valami szülés előtti extrák miatt volt magas a gyeded, akkor (csak az alapbérből számítva) a tgyás eleve több lett volna az azt nem terhelő 10% nyugdíjjárulék miatt, meg így még jövedelempótlék is tovább járna.
Számolj utána - konkrét adatok birtokában szívesen segítek - , mert lehet utólag variálni, hogy tgyást kérsz gyed helyett.
Az alábbi problémával kapcsolatban szeretném kérni a segítségét. Jelenleg második kisgyermekemet várom, és veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen vagyok. Első gyermekem 2009.08.13-án született előtte szintén táppénzen voltam 2009.01.02-től, majd tgyás-t kaptam, és 2010. január 18-tól 2011. 08.13-ig gyedet. Ez egy szombati nap volt. Bruttó fizetésem 250.000 Ft volt. Akkor derült ki a terhességem, amikor lejárt a gyed, így 2011. 08.15-től, hétfőtől ismételten táppénzre kerültem.
Hétfőn jelezték, hogy nem jól számolták a táppénzemet egy programhiba miatt, és most vissza kell fizetnem több százezer forintot, mert többet kaptam, mint amire jogosult lettem volna. Majd kapok róla írásbeli határozatot is. Csak tegnap kicsit sokkolt a hír, hiszen így sem kaptam olyan sok táppénzt, és még ebből is vissza kell fizetni.
2011.08.15-től a bruttó bérem 265.800 Ft. Próbáltam elolvasni a jogszabályt valamint a korábbi kérdéseket-válaszokat, illetve a munkahelyemen is elmagyarázták egyenlőre csak szóban, hogy nem volt jó a táppénzem alapja, de van egy dolog, ami még nem teljesen tiszta. Azt értem, hogy nem volt meg a 180 napos tényleges jövedelmem, ezért nem lehet a tényleges fizetésem a táppénzem alapja. Viszont a jogszabályban van egy rész, ami szerintem erre az esetre vonatkozik:
\"(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.\"
Én ezt úgy értelmezem, hogy esetemben a gyed alapját képező összeg a táppénz alapja, ami pedig a fizetésem volt, és ez kedvezőbb mint a minimálbér. Kérem segítsen ezt értelmezni, illetve megírni, hogy mit kell tekinteni a táppénzem alapjának.
És ha jól vettem ki a levelekből, a tgyást és a gyedet is a minimálbér alapján kapom majd, tehát a minimálbér kétszeresének 70%-át, és nem az alapbérem alapján, és rám már nem fog vonatkozni a kompenzáció az adójóváírás eltörlése miatt, mert én 2011. 12. 31-én nem kaptam még ilyen ellátást. Kérem ezzel kapcsolatban is jelezzen vissza.
Segítségét előre is köszönöm.
A következő tgyás és gyed alapja a 2011-es minimálbér kétszerese. Jövedelempótlékra nem leszel jogosult, de így is többet fogsz kapni, mint amennyi gyedet legutóbb kaptál, a 30 és 31 napos hónapok átlagában a tgyás nettó 111.000 Ft körül lesz, a gyed pedig majdnem 97.000, mindegyik családi kedvezmény nélkül ennyi.
A kérdésem az volna,hogy a Családi kedvezmény
(29/A. § (1))62500Ft,igényelhető-e a terhesség 91-ik napjától(amennyiben nincs még gyermekem)?
Jól gondolom-e,hogy ez az adóalap csökkentés jelentősen csökkentheti az utánam fizetendő járulékokat?
Gyors és mindig szakszerű válaszát előre is köszönöm!
Érdeklődnék, hogy milyen ellátás(ok)ra számíthatok jelenlegi helyzetemben:
8 hetes kismama vagyok, a szülés várható ideje: 2012. 10. 21.
Munkaviszonnyal rendelkezem: 2000. 12. 10-2011.06.13.
Táppénz: 2011.03.09-2011.06.10.
2011.06.14-2011.07.25: semmilyen biztosítási jogviszony
2011.07.26-2012.04.20: álláskeresési járadék
A várandóság ideje alatt kell-e szüneteltetni az álláskeresési járadék folyósítását?
Ha nem, jelentkezhetek-e a munkaügyi központ által támogatott képzésre?
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel:
brownie80
Biztosítási jogviszony hiányában az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult.
A járadék végét követő 45 napig még jár az egészségügyi szolgáltatás, utána be kell jelentkezni az adóhivatalnál a 12T1011-es nyomtatványon a havi 6.490 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére. Ezért csak a természetbeni ellátás jár (orvos, gyógyszer), pénzbeli ellátásra nem szerzel jogosultságot.
Miért szüneteltetnéd a járadékot? Együttműködsz, jogosult vagy rá és a szünetelés eseteit jogszabály taxatíve sorolja fel, abban pedig a kérésre szünetelés nincs benne, tehát ha időhúzás miatt gondoltad, akkor az nem megy.
Képzésre tuti nem iskoláz be a munkaügyi központ, mert nincs értelme. Olyantól vennéd el a helyzet, a vele járó pénzt, egyáltalán a lehetőséget, aki ér is valamit azzal a képzéssel. Te nem fogsz egyhamar dolgozni, vagyis nem segíti elő a munkábaállásodat.
Kifizetőhellyel rendelkező munkáltatóm van. 2010. november 03-án született gyermekem jogán jelenleg gyeden vagyok.
A szülés napját megelőzően, 2010. május 08-tól táppénzen voltam a szülés napjáig, utána pedig tgyáson 2011. április 19-ig.
1998. óta dolgozom itt, munkaviszonyom folyamatos, az átlagbérem bruttó 360.000 Ft/hó, ezidáig a maximális gyedet kaptam.
Most a munkáltatóm arról tájékoztatott, hogy nem kapom meg a maximális gyedet 2012-ben, 130.200 Ft/hó, mert a gyed igénylést (2011.április 20) megelőző évben, tehát 2010. évben nem volt 180 nap bérezett napom, ugyanis 2010. május 08-tól táppénzen voltam, így a minimálbér 2xese után állapították meg a gyedet tavaly áprilisban, amely most nem változik, hiába emelték meg a gyed összegét.
Válaszát, véleményét köszönve: Mariann
Tisztelt Szakbarbár!
Érdeklődnék, hogy jár-e nekem bármilyen ellátás az alábbi szituációban a jelenlegi szabályok szerint.
2008 márciustól 2011 márciusig az EU Bizottságban dolgoztam, helyileg Olaszországban. Fizetésem kb. 2000 EUR/hó. Közben 2009 áprilisában született gyermekemmel az EU intézmény nyújtotta szülési szabadságon voltam, a helyi (EU intézményeknél szokásos) ellátást kaptam 2009 márciustól novemberig. 2009 novembertől újra munkába álltam. 2011 márciusában, mikor lejárt a szerződésem, hazaköltöztünk (állandó lakóhelyem végig mo-i), munkanélküliként regisztráltam, de ellátást Magyarországról nem kaptam, hanem Brüsszelből importálták. Ezt azonban már nem kapom 2012 márciustól. TB járulékot magamnak kellett fizetnem.
Első kérdésem: 2011 november 19-én született gyermekem után vajon jár-e TGYÁS/GYED? (uGYE, nekem meglenne a szükséges biztosított napok száma, de nem MO-n, sőt nem is tagállamban, hanem EU-s intézményben). Második kérdésem: ha TGYÁS/GYED nem jár, GYES-re gondolom biztos jogosult vagyok. De igényelhetem-e ezt már a szüléstől fogva vagy a munkanélküli ellátás mellé nem jár? Harmadik, dolgozhatok-e GYES mellett otthoni munkát vagy egy éves korig ez most is tilos?
Köszönettel
Ez annyira speciális helyzet, hogy még csak hasonlóval sem volt dolgom soha, így sajnos egyedül a 3. kérdésre tudok válaszolni: gyes mellett 1 éves korig egyáltalán nem lehet dolgozni, távmunkában, rövid munkaidőben, kevés pénzért sem.
2010ben született gyermekem után tavaly a maximális gyedet kaptam, idén viszont nem, pedig a fizetésem meghaladta a bruttó 300e Ft-t. Mi lehet az oka, hogy most mégsem a maximális összeget kapom? Előre is köszönöm a választ!
Az lenne a kérdésem,hogy a várhatóan 2012.09.30-án születendő gyermekem után a 2013.04-től esedékes GYED jogalapja lehet-e a 2012-es évben ledolgozott idő,amennyiben az eléri a 180 napot?Mert az világos,hogy a TGYÁS összege már fix mivel azt a 2011.01.01-2011.02.31 időszakra számolják de a GYED összegére esetlegesen még befolyással lehet-e az idei év keresetének átlaga?
Az előző kérdéseimhez kapcsolódva,érdemes volna-e a maradék 4 hónapra valamilyen módon emelt keresethez jutni?
Más:
Milyen egyéb juttatásokra vagyunk jogusultak a GYED,TGYÁS,GYES,családi pótlékot leszámítva?
Válaszait előre is köszönöm!
Ha nagyon vacak volt a 2011-es bér, akkor érdemes megpróbálni június végéig dolgozni és addig a munkáltatóval egyezkedni, pl egy jutalmat lejárulékolni neki.
A felsoroltakon kívül az egyszeri anyasági támogatásra vagy még jogosult és esetleg ide sorolnám még, hogy a tanuló bérlettel megegyező árú kismama bérletet tudsz venni a tgyás kezdetétől.
- ha a GYED lejárta előtt megszületik a második baba?
- ha a GYES ideje alatt születik a második baba?
- ha a GYED lejárta után visszamegyek dolgozni akkor minimum hány napot kell dolgoznom?
Felhalmozott szabadságom 34 nap körül van.
Én elolvastam a törvényt és úgy értettem, hogy legalább 180 napi bérezett nap kell ahhoz, hogy a tényleges bér alapján számolják ki a TGYÁS-t és a GYED-et. Ha ez nincs akkor a minimálbér kétszerese vagy a szerződés szerinti amelyik alacsonyabb. A szerződés szerinti bérem 300.000 Ft.
Tudna segíteni, abban, hogy mikor a legideálisabb megszületnie a második babának
Kaptam már olyan tanácsot, hogy a GYED lejárta után vegyem ki a szabadságot és utána menjek el táppénzre a szülés napjáig és akkor az előző ellátás alapja lesz a következő ellátás alapja is, egyetért ezzel, ez tényleg így van?
Köszönöm a segítségét!! Kitty
Ha a táppénz 2013-ban kezdődik, akkor annak alapja a gyed előtti átlag, összege legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet. 2014-ben induló táppénz alapja ha nincs előtte 180 bérezett nap, akkor csak a minimálbér.
2007. áprilisában szültem 1. , majd 2008. októberében 2. gyermekemet. Közte tgyást, gyed-t kaptam, nem mentem vissza dolgozni. A 2. gyermek után szintén tgyás-t, gyed-t, gyes-t kaptam. Oktober 1-től jeleztem, hogy visszamegyek dolgozni és a szabadság kivételllel kezdtem (83 nap), ez jan 30-án telt le. Mivel közben terhes lettem, ezért rögtön táppénzre mentem jan 31-el. Május elejére várom 3. gyerekemet. Kérdésem, hogy a tgyásom alapja mi lesz ill hogyan járnék a legjobban? Mivel a bérem jóval a minimálbér fölött van, ezért jobb lenne ha a tényleges fizetésem után járna a tgyás. Jol gondolom-e, hogy a tavalyi évben figyelembe vesznek nekem 92 napot, majd 2012 jan-ra még 30 napot, a táppénz nem számít, de ha márc 1-től kivenném a 2012. évi szabimat (26+4 a gyerek után, de hétvégékkel együtt az már 42 nap) akkor csak 10 napra kellene visszamennem tényleges munkavégzésre és utána újra elmehetek táppénzre, mert igy a 2011 és 2012 évet nézve meglenne a 180 naptári napom amikor én a magasabb bérrel voltam figyelembe véve? Az ünnepnap is ugyanúgy számít mint a hétvége? Köszönettel Kata
Ha nem lesz 180 bérezett naptári napod, akkor a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja. Ha szülés előtt bármikor lesz még annyi szabadság, amivel idén és tavaly együtt megvan a 180 nap, amibe a hétvége és az ünnep is beleszámít, akkor korlátlan lehet a tgyás és a gyed nem csak a kezdés évében maximális, hanem utána emelkedik a minimálbér (kétszeresének) emelkedésével.
A következő kérdésben szeretném segítségét kérni: ha anya dolgozik, apa gyest vesz igénybe, akkor anya nem mehet a gyermekkel - ha az beteg lesz - táppénzre? Pl. még olyan esetben sem, amikor apának halaszthatatlan dolga van (Pl. tanúként beídézik a bíróságra). Tehát ilyen esetben csakis apa ápolhatja otthon a beteg gyermeket, nincs semmi más lehetőség? Illetve milyen következményei lehetnek, ha ez így van, de valaki erről nem tud?
Válaszát köszönöm
Üdvözlettel
Pandi13
A gyermekápolási táppénzhez egy ehhez rendszeresített nyomtatványon nyilatkozni kell róla, hogy kap-e más ezután a gyermek után más ellátást, pl. gyest. Ha itt beírod az apa gyesét, akkor elutasítják az igényt.
Ha letagadod, akkor megállapítják, de ha később kiderül - elméletileg a gyerek TAJ száma alapján lekérdezheti egymás ellátásait az egészségbiztosító és a kincstár - kamatostul visszakövetelik.
Ha nem kérik a nyomtatványt és így derül ki később, akkor 3 hónapig követelik vissza tőled, utána a kifizetőé a felelősség, mert nem Neked felróható okból 3 hónapon túl tőle követelik vissza.