Kérdezz-felelek
Első babánkat 2011.10.03-án szültem. Biztosításom folyamatos 2001 óta. A gyerkőcre az irányadó időszakban (2010) meghatározott bér 215.000,- Ft volt. Utolsó bejelentett bérem a szüléskor 237.000,- Ft. 2011.10.03-tól tgyáson, majd jelenleg Gyeden vagyok otthon, ami 2013.10.03-ig járna.
2. gyermekünket várjuk, 2013.09.26-ára vagyok kiírva.
Esetemben anyagilag mit célszerű tenni?
Gyeden maradni és majd gyedről TGYás,Gyed-re menni? Mi lesz az alapja a 2. gyerek után járó tgyás,gyednek? Tgyásra jelen esetben már célszerű a szülést megelőző 4 héttel menni?
Vagy, ha az orvossal veszélyeztetett terhessé vetetem magam, akkor célszerű-e táppénzre menni, majd úgy TGYÁs, Gyed? (nem hiszem, hogy lenne akadálya kiíratni magam, mert egyszer már volt gond a terhességgel sajnos)
Ha jól tudom a táppénz összegben nincs maximálva. Járhatok-e így jobban? Vagy minden variációban a minimálbér 2-szerese a maximum az ellátásaim folyósításánál?
Egyáltalán van-e lehetőség arra, hogy ha a gyerekem nem jár bölcsibe és velem van itthon, hogy én táppénzen legyek? Vagy ilyenkor hivatalosan vele gyesen kell lenni valakinek? pl. nyugdíjas nagyszülők?
Köszönöm: Gabi
A táppénznek is van felső határa, csak az valamivel magasabb, nem a minimálbér kétszeresének a 70%-a, hanem a minimálbér kétszerese, de ez Téged pont nem érint, mert a gyedhez beszámító átlagnak a 60%-a - táppénz mértéke 60% - pont nem éri el ezt az összeget. De még így is több a táppénz, mint a gyed, tehát célszerű rá váltani.
Semmilyen hivatalt nem érdekel, hogy ki van a babával, amíg Te táppénzen vagy. A MÁK-ok álláspontja eltérő arról, hogy nagyszülő jogosult-e ilyenkor gyedre. De ha nem írjátok be az igénybejelentőn, hogy táppénzen vagy, akkor nincs ebből gond, utána pedig senki nem foglalkozik vele. Szakbarbár 2013. 02. 18. 19:17
2009. februárjától folyamatos munkaviszonyban állok. Jelenleg kisbabát várok, a kiírás időpontja 2013.03.20.
Sajnos veszélyeztetett terhesség miatt 2012.09.18-tól jelenleg is táppénzen vagyok. A bruttó bérem 108.000,- Ft.
Szeretném segítségét kérni abban, hogy milyen ellátást vehetek igénybe, és mely időponttól ahhoz, hogy anyagilag a legjobban járhassak.
Segítségét tisztelettel köszönöm: Krisztina
Egy minimálbér 1 hónappal szülés előtt teljesen izgalommentes, nem tudsz és nem is lehet ezen variálni, minden annyi lesz, amennyi: családi kedvezmény nélkül tgyás nettó 63.000, ged 55.000. Szakbarbár 2013. 02. 18. 06:31
Párszor már kaptam segítséget Öntől, amit nagyon köszönök. Most ismét lenne kérdésem.
Próbaidő alatt lettem terhes. (nem terveztük, azaz nem így terveztük, mert előtte 2,5 évig nem sikerült sehogysem tesóka, most meg nem is értjük hogy jött össze).
6 hónapos próbaidőmet töltöm egy nagy cégnél, de még csak 1,5 hónap telt le belőle.
Jól tudom, hogy próbaidő alatt indok nélkül kirúghatnak akkoris ha írásban bejelentem, hogy terhes vagyok? Nem titkolhatom el, és nem is akarom titkolni, hiszen a próbaidő lejártakor már elvileg 5-6 hónapos terhes leszek. Múlt évben 6,5 hónap gyesen, 2,5 hónap szabadságon, és 3 hónap munkanélkülin voltam. Ha idén októberben szülök, akkor ezekből a múlt évi dolgokból számolnak nekem esetleg tgyást, gyedet valamilyen alapon, vagy hogyha kirúgnak most próbaidő alatt, akkor max a gyes összegét kapom végig ketteskével?
Ráadásul most fog eldőlni, hogy első gyermekemet lehet tartós betegnek nyilvánítják, így miatta akár gyesen is lehetek. (bár jobb lett volna munka mellett kapni azt a gyest).
Tudna segíteni, hogy milyen lehetőségeim vannak, hogy anyagilag kicsit jobban járjunk?
Persze az lenne a legjobb, ha nem rúgnának ki, de amúgy is 1 év határozott idejű szerződésem van, szóval az is lejárna majd.
Előre is köszönöm a válaszát.
Üdv: Nóra
Azért nem tudok mit mondani arra, hogy mi lesz a tgyás és a gyed alapja, mert ha megszűnik a munkaviszonyod, lehet, hogy ne is leszel ezekre jogosult, ha megmarad, akkor pedig függ attól, hogy mennyit leszel táppénzre. A táppénz nem befolyásol semmit hátrányosan, de pl. az alapul vett időszakot érintheti. Szóval túl sok a kérdőjel. Szakbarbár 2013. 02. 15. 17:15
Szeretném kérdezni, hogy tartós beteg gyermek (tejallergia) esetén a nagymama meddig igényelheti a gyest, a gyermek hány éves koráig? Az idén nem változtattak semmit a tejallergiások ügyében, kapni fogják a magasabb összegű csal. pótlékot, a gyest? Köszönettel!!!
Emelt összegű családi pótlék és hosszabbított gyes ételallergia esetén akkor jár, ha "2 éves koron túli fennállását eliminációt követő terheléssel is igazolták" - ezt Te biztosan tudod, hogy mit jelent, nekem fogalmam sincs róla. Szakbarbár 2013. 02. 15. 17:09
Szeretném a segítségét kérni, helyzetem a következő:
2011. április 11-tól dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, határozott idejű szerződésem van, amit
mindig félévente hosszabbítanak, 2013. június 30-án jár le a mostani. Tavalyi bruttó átlagkeresetem
157 860 Ft volt. 20 hetes terhes vagyok, a gyermek születése július 3-ra várható, még dolgozom, nem
mentem táppénzre. Azt tanácsolták 28 nappal a várható születés előtt igényeljem a tgyást, így a tgyás
ideje alatt szűnik meg a munkaviszonyom és jogosult leszek mind a tgyásra, mind a gyedre is.
Viszont úgy tudom, hogy így passzív tgyáson és gyeden leszek, ami megnehezíti azt, ha esetleg
második gyermeket szeretnénk (és nagyon szeretnénk), épp ezért próbálunk előre gondolkozni, hogy
milyen megoldások jöhetnek szóba, és hogy lennék jogosult a második gyermeknél is a fent említett
ellátásokra. Megpróbáltam a számomra legkézenfekvőbb megoldást, megkértem munkáltatómat,
ezen okok miatt hosszabbítsa meg a szerződésem a tgyás és gyed idejére, de sajnos a szabadságok
kifizetése miatt ettől teljesen elzárkózott.
A munkahelyemen dolgozó munkaügyis hölgy azt tanácsolta, hogy szüneteltessem majd a gyedet és
jelentkezzek be a munkaügyi központba, majd újra igényeljem a gyedet és így jogosult leszek tgyásra
és gyedre is (a második babánál), szerinte a mostani bérem lesz ezeknek is az alapja, viszont itt
olvasgatva rájöttem, hogy ez nem biztos, hogy így van, és az sem lenne mindegy mikor jelentkeznék
be a munkaügyibe.
Kérdéseim a következők lennének: megoldást jelentene-e számomra, ha bejelentkeznék a munkaügyi
központba, mikor kellene ezt megtennem, ha (tegyük fel) a második gyermek születését a gyed
folyósítás idejére időzítenénk? Mennyiben változik ez ha gyes ideje alatt születik? Mennyi tgyásra és
mennyi gyedre számíthatok így? Függ-e attól, hogy mikor jelentkezek be, hogy utána mennyi ideig
járna a gyed? Milyen más megoldás létezik még, mit javasol?
Válaszát előre is köszönöm, szép napot!
Az a biztosítási jogviszony, amihez senkitől nem kell szívesség, az az egyéni vállalkozás. Szakbarbár 2013. 02. 13. 19:07
2013-ban április végére, május elejére várom első babámat, azonban jelenlegi munkaszerződésem most március 31-én lejár - előtte kb 10 évig folyamatos munkaviszonyom volt. Kérdésem, hogy milyen módon járok a lehető legjobban anyagilag? A TGYÁS-t már a mostani munkahelyen igényeljem meg, együtt a GYED-del - lehetséges ez? Amennyiben nem lehet így, a TGYÁS tudtommal még nincs veszélyben, de a GYED már igen. Április 1-től jelentsem be magam munkanélküli segélyre vagy jobban járok, ha megpróbálok elhelyezkedni valahol pl minimálbéren? Mi a GYED összegének számítási alapja egyik és másik esetben? A másik kérdésem, hogy néhány hét múlva táppénzre szeretnék menni, így a mostani munkahelyemen leszek táppénzen, de mi történik amikor március 31-én lejár a szerződésem? Gondolom nem maradhatok táppénzen... Ismét dolgoznom kell áprilisban egy másik munkahelyen pl?
Köszönöm a segítséget előre is!
Ha a munkaviszony megszűnése után álláskeresési járadékra mész, akkor innen is igényelheted a tgyást, majd a gyedet, de egyszerűbb, ha az orvos, akinek eleget fizetsz, tesz annyi szívességet, hogy azt mondja, április 28. előtt van a szülés várható ideje. A tgyás már igényelhető a szülés várható idejét megelőző 28. naptól és ha legalább az első napon még volt egy fennálló biztosítási jogviszony, akkor utána végig jár passzív jogon.
Hogy utána ténylegesen mikor szülsz, az nem számít, senki nem nézi, ez csak egy elméleti időpont a tgyás kezdetéhez. Ha ez legkésőbb a munkaviszony utolsó napján van, akkor még a munkahelyen keresztül, az általuk kiállított foglalkoztatói igazolással, vagy ha kifizetőhely, akkor a kifizetőhelyen igényelheted a tgyást és a gyedet is, ami valamivel egyszerűbb, mintha emiatt a munkaügyi központba kéne menni. Mindkét esetben ugyanúgy passzívnak minősül a tgyás és a gyed, ami azt jelenti, hogy egy következő baba utáni tgyáshoz és gyedhez nem ketyeg az előzetes biztosítás. Szakbarbár 2013. 02. 13. 18:57
1 év 7 hónap után, február 4-én elbocsájtottak munkahelyemről, 30 napos felmondási idővel. Azonban a párommal kisbabát szeretnénk, viszont így munka nélkül nem tudom, hogy milyen juttatásokat vehetnék igénybe. Ha a felmondási időm után nem találok rögtön másik munkahelyet, és megszűnik a folyamatos munkaviszonyom, akkor mennyi időt kell eltöltenem egy új munkahelyen, hogy táppénzre mehessek az esetleges terhesség miatt? Volt egy vetélésem, minek következtében azt tanácsolta az orvosom, hogy amint bizonyítottan terhes leszek a következő babánkkal, rögtön menjek veszélyeztetett terhességgel táppénzre. Ezt egy új munkahely esetében mennyi idő elteltével tehetem meg?
Szeretném még megemlíteni, hogy nappali tagozaton tanulok egy egyetemen, és munkába állásom előtt is nappali tagozatos hallgató voltam. Hallottam olyanról, hogy valamilyen szinten ez is munkaviszonynak számít. Ebből igaz valami?
Válaszát köszönöm.
Tisztelettel: Mirelni Nikolett
Az 1 évnél hosszabb ideig folytatott nappali tagozatos tanulmányokból 180 nap számítható be a szükséges 1 évbe, de maga a nappali tagozat nem minősül biztostási jogviszonynak, így a másik jogosultsági feltétel, az aktuális biztosítás ezzel nincs kipipálva.
Hogy mennyi idő múlva tudsz táppénzre menni, az nem tb, de még csak nem is munkajogi kérdés, vagyis hiába lenne az, ezt a gyakorlat szabályozza, eszerint pedig ha próbaidő alatt táppénzre mész, akkor addig tartott a munkaviszonyod.
Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, így a biztosítás megszakadása kedvezőtlenül befolyásolja a táppénzen tölthető időt. Szakbarbár 2013. 02. 13. 18:47
POntos összegű segítségre van szükségem, ezért fordulok Önhöz.
Jelenleg GYES-en vagyok itthon a 2, 5 éves kislányunkkal, és várjuk a második babát. A kérdésem az lenne, hogy a veszélyeztetett terhességi táppénzzel járnánk jobban vagy azzal, ha GYES-en maradnék?
Anyagilag nekünk nem mindegy a 10-20 ezer Ft különbség sem. A MÁK-ot hívtam, azt tanácsolták maradjak GYES-en júniusig (14.) és aztán októberig legyek vesz. terhességi táppénzen, a második gyermekünk várható születéséig.
Adataim: Bogusbabussal 2009. december közepétől születéséig, 2010.június 14. táppénzen voltam, utolsó bruttó fizetésem: 158 200 Ft volt, 105 854 Ft.ot kaptam a számlára, a táppénz kilencvenpárezertől 120 ezerig változott, Bogi születésétől terhességi-gyermekágyi segélyen voltam (2010.június.14-2010.november végéig), ennek összege:147 300, ebből netto: 124 610. Aztán jött a GYED 2010. decembertől 2012. június 14-ig, brutto: 147 300, netto: 98195 Ft.
Majd 2012.június 15-2012. augusztus 28. között fizetett szabadságon voltam, erről nincs nálam papír, hogy mennyi volt, de 100-110 ezer Forint közt netto. 2012. augusztus 29-től ma is Gyes-en vagyok. Tehát a kérdésem az lenne, hogy maradjak-e tényleg GYES-en vagy kérjek a nőgyógyásztól javaslatot a vesz.terhességi táppénzre?
Nagyon köszönöm előre is a válaszát!
Üdvözlettel:
Bogusbabus anyukája, Orsi
i
A táppénz alapja annyi lenne, mint amennyi a gyed alapját képező átlagkereset volt. Ez többszöröse a gyesnek. A táppénz nem befolyásol semmit hátrányosan. Szakbarbár 2013. 02. 09. 11:50
Olyan problémával fordulok Önhöz, hogy 2012. évben, a férjem kérte a családi adókedvezmény érvényesítését.
(Hogy milyen okból? A volt férjem munkahelyén dolgozó irodista nő győzködésére bólintottam rá, pedig nem akartam aláírni és a férjem is azzal érvelt, hogy az ő fizetése több, jobban járunk így és ő majd ideadja azt a pénzt!)
Igen, de akkor már válófélben voltunk és már külön is költöztünk. A nyáron ki is mondták a válást és a gyermekfelügyeleti jog is az enyém lett. Így nyártól már nekem járt volna jogilag a családi adókedvezmény, mint utólag kiderült. Én ezt sajnos nem tudtam és év közben módosítás sem készült erről, hogy én kérném igénybe venni.
Persze a volt férjem, egy fillért sem utalt ebből a pénzből!
A kérdésem az lenne, hogy most utólag vissza tudom-e igényelni az adóbevallásnál a rám eső részt (fél évi adókedvezményt) mivel jogosan engem illetett volna meg a válás után? Vagy arra már keresztet vethetek? Nem lenne kevés ez az összeg, jól jönne!
Nem mellékesen megjegyezném, hogy a válóperi jegyzőkönyv tartalmazza, hogy "megfizeti a mindenkori bérköltség, illetőleg rendszeres személyi juttatás címén juttatott összes járandósága 20%-át, de legalább havi 20.000Ft. alapösszeget, valamint a személyi jellegű egyéb kifizetésként, illetőleg nem rendszeres személyi juttatásként járó egyéb jövedelem, illetve bármilyen egyéb címen fizetett jövedelme mindenkori 20%-át gyermektartásdíj címén." - Akkor ezt is át kellett volna utalnia?
A gyermektartásdíjat, alapösszeget fizeti, rendszeresen havonta.
Onnantól kezdve, hogy elváltatok és nem a volt férjed háztartásában nevelkedik a gyermek, ő nem jogosult a családi kedveményre. Nem tudom megmondani, hogy lesz-e gondja belőle, ha az egész évre igénybe veszi, elképzelhető, hogy nem.
Te viszont az ő esetleges jogszerűtlen eljárásáról függetlenül igénybe veheted a bevallásban azt, ami megillet és amit év közben nem kértél.
A tartásdíj az ilyen-olyan adókedvezményekkel számított nettónak a megfelelő %-a, de legfeljebb a minimálisan megállapított összeg. Ha adókedvezménnyel együtt is kevesbb a bére annál, min amennyi a minimális összeg, akkor nem befolyásolja a tartásdíjat, hogy nála volt a kedvezmény. Ha ezzel együtt több, akkor ettől pont kedvezőbb (lehetett volna) Neked. Azt írtad, alapösszeget fizet, így ez semmit sem befolyásolt. Szakbarbár 2013. 02. 09. 11:46
Már elég sok dologban segítettél, most is csak kérni tudok?!!!
Ikergyermekek után gyest kap egy anyuka, hány órát tartózkodhat az óvodában a gyermeke?
Egyenlőre én törvényt nem találok, de Te lehet, hogy igen. Mire föl kapja a gyest egyébként? Laura
Jogszabályt azért nem találsz, mert ami nem tilos, az nincs leírva, minden mást meg szabad. Hasonlítsd össze a Cst végrehajtására kiadott 223/1998. Korm.rendelet tavalyi és mostani időállapotát. Tavaly még volt egy 7 órás korlát, ez a bekezdés most hiányzik, a 236/2012-es Korm.r. hatáyon kívül helyezte.
Mire fel? Mert a jogalkotó így gondolta, hogy járjon neki. Úgyhogy akkor is jár, ha irigyeled tőle. Szakbarbár 2013. 02. 09. 11:33
A minap derült ki, hogy babát várok, és szeretnék érdeklődni, hogy milyen pénzbeli Tb ellátásokat tudok igénybe venni. A munkaviszonyom 2005 - 2013.01.27-ig állt fenn. Jövedelmeim 2012 Br. 108.000.-Ft, 2013.01. Br. 114.000.-Ft. Szülni kb. október közepén fogok. A kérdésem az lenne, melyik jövedelmet veszik figyelembe tgyás, gyed igénylésekor. A helyi Oep pénztártól, azt a tájékoztatást kaptam, hogy a 2012-es jövedelmet veszik figyelembe gyed igénylésekor, azonban gyedet, csak 2014-ben fogok igényelni, akkor nem a 2013 évi jövedelmet fogják nézni? Lenne egy munkáltató, aki bejelentene 2013.03.01-től Br. 196000.-Ft-ra, de táppénzre kellene mennem, mivel a terhesség előreláthatólag nem lesz komplikáció mentes. Mennyi tp-ra, gyásra ill. gyedre számíthatok így? A br. 196000 Ft után fogok táppénzt, gyást, gyedet kapni? Megéri-e ennyire magasra bejelentetni magam? Válaszát előre is köszönöm: Üdvözlettel: Adrienn
Mindkét problémán tud segíteni a fizetős szolgáltatásom. Szakbarbár 2013. 02. 09. 10:57
Olyan problémával kereslek amiben teljesen tanácstalan vagyok.
2003.10.08-óta vagyok munkaviszonyban bruttó 190 ezres alapbérel.
2009.01.06-án született a lányom
mindent kaptam rá,majd 2012. január 6-tól tartós betegsége miatt hosszabbították a gyesem jelenleg is gyesen vagyok vele.
Testvért tervezünk neki immár 1 éve (ezzel kapcsolatban is már többször konzultáltam veled.)
Jelenleg egy gyógyszeres kezelés alatt állok annak reményében hogy ez segít a teherbeesésben 1- 2-3 hónapon belül talán..
És itt jön a mostani problémám.
Kaptam egy levelet a cégemtől hogy bejelentették a csoportos létszámleépítést a cég megszűnése miatt.Azt írták az én speciális helyzetem miatt nekem nem mondhatnak fel, ellenben felajánlják,ha közös megeggyezéssel felmondunk kifizetnek nekem 2havi végkielégítést 50 nap felmondási időt meg kb 30 nap szabit de jutalom megnevezéssel.De akkor március 1-el kb megszűnik a jogviszonyom.Azt mondták nem vagyok köteles elfogadni de mivel március 1-el nincs központ így munkaügy se nem tudják ki tud majd az ügyemben intézni bármit is ha terhes leszek,vagy ha papíron is vége a cégnek nem tudják ki fog majd kifizetni ami jár nekem.
És itt a kérdésem.Mit tegyek?
Ha aláírom a közös megegyezést , akkor ketteskénél ha összejön nem fog járni nekem csak gyes a 3 év alatt?
Vagy van módja annak , hogy lehessen valamit tenni hogy majd járjon tgyás és gyed is?
Mit javasolsz elfogadjam vagy nem fogadjam, ha nem fogadom el mit tegyek?
Ha elfogadom mit tegyek a leendő ketteske érdekében hogy kapjak tgyást és gyedet is.
Teljesen tanácstalan vagyok és a héten várnak tőlem az ügyben döntést.
Tanácsodat előre is köszönöm
Úgyhogy én elfogadnán az ajánlatot - esetleg bepróbálkoznék azzal, hogy 10 év munkaviszonyhoz képest számoljanak mindent, mert később annyiba kerülnél - , felmarkolnám a pénzt, amihez csak most jutok hozzá biztosan és utána egyéni vállalkozó lennék pár napra, ahonnan visszamennék gyesre. Így a biztosítás folyamatosan ketyeg és rendben lesz, ha szülsz. "Utcáról igényelt" gyes mellé minden jár, ami a hétköznapokban fontos: orvosi ellátás, támogatott gyógyszer, szolgálati idő, viszont egy dolog nem jár mellé, ha nincs mögötte jogviszony: a biztosítás. Ami a pénzbeli ellátásokra - táppénzre, tgyásra, gyedre - jogosultságot jelenti. Szakbarbár 2013. 02. 09. 10:53
Elolvastam bemutatkozó levelét és nagyon megörültem, hogy e pénzéhes világban van aki még másokon csak úgy szeretne segíteni. Köszönöm!
A kérdésem az lenne, én az ország déli feléről írok és itt nem ilyen munkabérek vannak. Sőt még munkahelyek is nagyon ritkák.
A fiam 2009. jan. 6-án született, előtte 6 évig egy helyen dolgoztam. Itt a gyás, gyed érthető volt számomra.
2011.01.07-2012.01.06-ig GYES-en voltam vele.
2012.01.07. 2012. 03.27-ig munkanélküli voltam (elküldtek a munkahelyemről) Kaptam végkielégítést és kifizették a szabadságaimat. (kb. 450000 Ft)
2012.03.28-2012.11.12-ig dolgoztam, de csak 6 órában( Bruttó 82100 Ft)
2012.11.14.-2013.01.11-ig dolgoztam, 8 órában ( Br. 108000 Ft)
2013.01.14- jelenleg is munkanélküli segélyen vagyok 2013. 03.12-ig (bruttó 59 000 Ft)
A kérdésem az lenne, hogy ha jól értelmezem a törvényt mivel biztosításom volt az elmúlt 2 évben, ha gyermeket vállalnék most így nekem is járna a gyás, gyed stb? Kb. milyen összegre számíthatok?
Válaszát előre is köszönöm!
Ha fizeted magad után az egészségügyi szogláltatási járulékot - a munkanélküli utáni 46. naptól kell -, azzal csak a természetbeni ellátosakra szerzel jogosultságot, ettől nem leszel biztosított, akinek a pénzbeli ellátások is járnak.
A biztosítotti státuszhoz mindenképpen munkaviszony vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszony kellene (pl. megbízás, egyéni vagy társas vállalkozás, a többi végképp nem jön szóba. ) Szakbarbár 2013. 02. 09. 10:49
Másfél hete elküldtem a kérdésem, nem tudom megkapta-e. Ha igen, elnézését kérem az újraküldéséért!!!!
Kérdésem a következő lenne. 2013.06.23ig gyesen vagyok, mellette 6 órában dolgozom. Mivel a cégem csak gyes alatt engedélyezi a 6 órás munkaviszonyt, így júniusban felmondok, mivel nem szeretnék 8 órában dolgozni. Van egy kft-nk, amiben ügyvezető tulajdonos vagyok (ez nem tudom számít –e), és a kft fog munkaviszonyban alkalmazni idén nyártól. 2014 január-februárban szeretném megszülni a 3. gyermekünket. Kérdésem az lenne, hogy ha a 2 munkaviszony között eltelik több, mint 30 nap, tehát szünet van a biztosításomban, akkor a szülés előtt meg kell-e lennie a 180 nap munkaviszonynak, vagy mindenképp a kft-ben bejelentett munkabérből számítsák a gyedet. Köszönettel a segítségért!!!
Azt szeretném megkérdezni,hogy nekem február végén fog letelni az álláskeresési járadékom a 90 nap,és még nem találtam munkát.Jól tudom hogy ha lejár és nem haladom meg a 30napot akkor megmarad a folyamatosság?Azért lenne fontos számomra mert már nagyon várjuk kistesot de még sajnos nem jön.Ismeröshöz bejelentés hogy ha sikerülne a teso minimum mennyi hónapot kell járulékolni,hogy ne legyen gond belőle,már ezen is gondolkoztunk.
köszönöm szépen
Érdeklődnék, hogyha a terhességi táppénz alatt szűnik meg a munkahelyem (már a cég felszámolása is megtörtént), akkor jogosult lehetek tgyásra, gyedre? Milyen áthidaló lehetőségeim vannak, hogy ne csak gyest kapjak 10 évnyi munkaviszonnyal a hátam mögött?
Köszönöm válaszod.
A fizetős szolgáltatásom biztosabb és akár magasabb összeggel járó megoldást is tud javasolni. Szakbarbár 2013. 02. 09. 10:30
2005. május óta van folyamatos munkaviszonyom, 2009. szeptemberétől táppénzre mentem, kisbabát vártam, aki 2010. április 23-án meg is született. Jelenleg Gyesen vagyok 2013. április 23-ig. Decemberben kiderült hogy kisbabát várok, szeptember 1-re vagyok kiírva. Kérdésem az lenne, hogy ha letelik a Gyes akkor menjek táppénzre vagy már most? Hogy járok jobban? Fog-e újra járni Gyed illetve mennyire számíthatok majd? A br bérem 114.000 Ft. 2011. júliusában megszűnt a munkahelyem, (egy üzletben dolgoztam, mivel nem tudtak eddig felmondani, a munkaviszonyom jelenleg is él) a cégnek továbbra is van országszerte sok üzlete. Válaszodat előre is köszönöm!
Mónika
A táppénz nem számít bele semminek az alapjába, úgyhogy a következő tgyás és gyed alapja a mostani béred lesz. Ebből a 30 és 31 napos hónapok átlagában casládi kedvezmény nélkül nettó 68.000 Ft körüli tgyás és 60.000 körüli gyed várható. Szakbarbár 2013. 02. 09. 10:24
Ma délelőtt óta, amióta csak hazaértem az OEP ügyfélszolgálatáról, a Tiédhez hasonló szakértelmű tanácsadó megtalálásáról álmodom - köszönöm, hogy itt vagy!
Próbálom röviden leírni a kérdésemet, helyzetünket:
2011. február 1-től 2011. július 8-ig tgyas-on, majd július 9-től 2013. január 22-ig gyeden voltam első kisfiunkkal, aki 2011. január 22-én született s örökbefogadás révén vált családunk tagjává. (2011. februr 1. volt a gondozásba vétel napja, innéttől lettem jogosult a tgyásra.)
Munkaviszonyom 2008 óta máig is folyamatos, bruttó bérem mindig a minimálbér kétszerese volt, azaz 2011-ben br 156.000, most 20013-ban (elvileg) 196.000 Ft.
Második, szintén örökbefogadott gyermekünk 2012. 11.19-én született (a gondozásba vétel napja 2012. december 18.), az örökbefogadás jogerőssé válása s az új anyakönyvi kivonat postázása a jövő héten várható. Elvileg a 2012. december 18 és a 2013. január 22. közötti időszakban a nagy jogán a gyedre, s a kicsi jogán a tgyasra is jogosult vagyok, s választhatok.
Ma az ügyintéző (némileg bizonytalanul) a következő lehetőségeket vázolta:
1. Ha 2012. dec 18-tól kérem a tgyást, akkor mindenekelőtt vissza kell utalnom az erre az időszakra kapott gyed-et ahhoz, hogy egyáltalán szóba álljanak velem. Ebben az esetben a 2011-es jövedelmem lesz a tgyás alapja, akkor is, ha 2011-ben én ugye csak egy hónapot dolgoztam, mert február 1-től már tgyás-t kaptam a naggyal. A 2011. januari bérem 156.000 Ft volt.
2. Ha csak 2013. januárjától (pl. január 23-tól, a gyed végétől) kérem a tgyást, akkor a megelőző évben, azaz 2012-ben nincsen egyetlen bérezett napom sem, így az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás alapja, azaz esetemben a 196.000 Ft.
Hazatérve néhány óráig ringatózhattam abban a boldog tudatban, hogy milyen jó magas bér alapján számolják majd a zsíros tgyás-omat és gyed-emet, aztán rájöttem, hogy mindez az én esetemben nem olyan egyszerű, mint ahogyan azt az ügyintéző felvázolta. Nálam ugyanis, hiába töltötte be a nagyobb a két évet, nincs meg a két év bérezett nap nélkül. Az örökbefogadás miatt ugyanis anno nem a születése napjával indult a tgyás, hanem 10 nappal később, mert akkor hoztuk haza. Vagyis hiába kérjük a gyed végeztével, azaz január 23-tól a tgyás-t, az elmúlt két év vizsgálata során azt fogja látni az OEP, hogy nekem ott volt 10 darab bérezett napom, 2011. január 22-től február 1-ig.
Őszinte leszek: nem tudom elengedni a magasabb gyed és tgyás lehetőségét, úgyhogy két mentő ötletem állt elő:
A. ötlet: 2013. január 23-tól (azaz tegnaptól) visszamegyek dolgozni a munkahelyemre 10 napra, azaz 2013. február 1-ig. (Persze egyből szabadságot is veszek ki erre az időszakra, az, gondolom, úgyis gyűlt fel jócskán.) Aztán 2013.február 2-től igényelem a tgyást, s így az elmúlt két évben már csak a mostani 10 bérezett napom van, de ez már ugye a 196e Ft-tal bérezett nap, azaz nyugodtan számolhatnak belőle, én csak örülök neki...
Nekem ez lenne a legjobb megoldás, csak nem tudom, működik-e, vagy már késő, s csak előre lehetett volna bejelenteni. ( A munkahelyem jószándékú, úgyhogy ha adminisztratív akadálya nincs, megtennék. De ha van, szabálytalanok nem lesznek miattam.)
B. ötlet: Ha ez nem működik: mi lenne, ha január 23-tól február 1-ig gyesre mennék, s február 2-től kérném a tgyás-t? Ekkor szerintem a 2013. február 2. előtti 2 évben ugyanúgy nem lenne egyetlen bérezett napom sem (már ha jól remélem, hogy a gyes sem számít annak), azaz az aktuális 196.000 Ft-os bruttó bért kommunikálhatnánk az OEP felé, s ebből számítanák a tgyást.
Mindkét ötlet, azt hiszem, azon is áll vagy bukik, hogy melyik napon vizsgálják az elmúlt két évet: szükségszerűen a gondozásba vétel napján (hiszen elvileg az lenne a jogosultság kezdőnapja) vagy azon a napon, amikortól én szeretném megkapni a tgyást (azaz amikor a nagyobb gyerek után járó gyed lejár, azaz lehet ez január 23. is, vagy amikortól pl. lemondom a szabadságot vagy a gyest (azaz lehet ez február 2 is). Ha a jogosultság kezdőnapja, azaz a gondozásbavétel, a december 18. számít, akkor nincs esélyem, mert onnét visszanézve a 2 évet találnak bérezett napot, csak nem 198.000 Ft-osat...)
Mit gondolsz? Mire nem gondoltam? Mit látsz még? Van esély arra, hogy a 198.000 Ft legyen a tgyás és a gyed alapja?
Köszönettel gondolunk Rád,
egy szívszerinti család
Amit viszont biztosnak vehetsz:
Nincs olyan, hogyha tgyást szeretnél, akkor előbb fizesd vissza a megkapott gyedet, mert amióta utólag is lehet választani az ellátások között, azóta az újba beszámítják a régit. Ha 2010-ben is 156.000 volt a béred (és nem volt semmi extra, ami megdobja, akkor a tgyás nettóban mindenképpen több a gyednél, mert akkor bruttóban megegyeznek, de a tgyásból nem jön le 10% nyugdíjjárulék. Emiatt érdemes a tgyást a lehető legkorábbi időponttól, a gondozásba vétel napjától kérni és ezt a nyugdíjjáruléknyi összeget fogják kiutalni a beszámítás után. Illetve innentől ennyivel több.
Olyan sincs, hogy automatikusan a minimlbér kétszerese az ellátások alapja annál, akinek nincs 180 bérezett napja. Ha rövidebb időre - Nálad 1 hónapra - kapott ténylges, vagy 0 bérezett napnál a szerződés szerinti bér ennél kevesebb, akkor a kevesebb lesz az alap. Attól nem kell félned, hogy az 1 havi bért 12 hónappal osztják, ha 1 hónapig volt 156.000-es béred, akkor abból ugyanúgy 156.000 az átlagod, mintha 12 hónapban minden hónapban ennyi lett volna.
Kevesebbet semmiképpen sem fogsz kapni, mert a tgyás nettóban 10%-kal több, a ketteske utáni gyed pedig ugyanannyi lesz, mint az egyeske utáni. Ráadásul 10.000 Ft családi kedvezménnyel többetek van decembertől. Ennél több, jobb nem lesz, nem tud lenni - szerintem, aki mégegyszer mondom, hogy konkrétan ehhez a speciális esethez nem értek.
Nem a mézes-mázos körítés, hanem a téma jellege miatt válaszoltam meg a kérdést, ami egyébként olyan hosszú volt, hogy normál esetben nem szoktam vele foglalkozni. Szakbarbár 2013. 02. 09. 10:20