Kérdezz-felelek
Érdeklődni szeretnék, hogy mi számít biztosítási időnek (tgyás és gyed számításánál)?
Ha jól értelmezem a táppénz és a passzív jogon járó gyed nem.
És a munkáltató által utal gyed, vagy az alanyi jogon járó gyes?
Válaszát köszönöm.
A kifizetőhely és az egészségbiztosítási pénztári szakig szerv is tud aktív és passzív gyedet is folyósítani, úgyhogy nem azon van a hangsúly, hogy ki folyósítja az ellátást, hanem hogy akinek folyósítja, az ezt (munkaviszonyban álló) biztosítottként vagy (a munkaviszony megszűnése után) passzív jogon kapja.
A gyes biztosítottnak és nem biztosítottnak is egyaránt alanyi jogon jár, pont ezért jogosult rá mindenki, az is aki dolgozott előtte többet vagy kevesebbet és az is, aki nem. Itt is az számít, hogy a gyes időszakában van-e egy fennálló biztosítási jogviszony vagy sem. Utóbbit szoktam úgy emlegetni, hogy "utcáról igényelt gyes", talán így jobban érted a különbséget. Szakbarbár 2014. 02. 03. 20:59
Gyed extráról lenne kérdésem!
Kislányom 2012 december 25-én született, jelenleg gyeden vagyok vele 2 éves koráig, 6 hóig tgyás-t kaptam. A kistestvér 2014 augusztusában fog születni. Érdeklődnék hogy Ő utána ugyanannyi tgyás-t és gyedet fogok kapni, mint az első gyermekem után, illetve hogy járni fog a a 2 ellátás, miután bevezették januárban a gyed extrát?
Köszönettel:
Ágnes
Ha részmunkaidőben dolgoznál, akkor a részmunkaidős bér a lesz az ellátások alapja. Ez azokban az esetekben hátrányos, amikor a teljes munkaidős bér meghaladná a minimálbér kétszeresét, a részmunkaidős viszont ennél keveseb. Szakbarbár 2014. 02. 03. 20:47
Legutóbbi válaszaid közt többször olvastam valamit GYED-del kapcsolatban, ami szöget ütött a fejemben. Én GYES-el kapcsolatban szeretném kérdezni: ha mindkét szülő dolgozik, és 3 év alatti gyerekre tekintettel az egyik kéri emellett GYES extra folyósítását, akkor lehet-e "büntetlenül" a másik szülőre váltani, vagy itt is bejön az, hogy az újonnan igénylő 60 napig nem kap ellátást? És ez a 60 nap elvész mindkét szülőnek vagy addig a régebben igénylő tovább kapja? És mi a helyzet, ha a váltás úgy történik, hogy a 2. szülő fizetés nélküli szabadságon van?
Válaszodat előre is köszönöm:
Bözsi
A gyesnél nincs várakozási idő, viszont csak az egyik szülő igényelheti az összes ellátást, tehát azt nem lehet, hogy apuka gyesen, anyuka meg gyeden vagy fordítva.
Az igényelje mindkét ellátást, akinek a gyede a teljes időszakra - a 60 napig nem járó gyedet is figyelembe véve - több.
Szakbarbár 2014. 02. 03. 20:35
Gyed extráról lenne kérdésem! Kislányom 2012 decemberben született, jelenleg vele itthon vagyok gyeden 2 éves koráig. Előtte tgyást kaptam. 2014 augusztusára várjuk a kistestvért. Kérdésem az lenne, hogy a 2. gyermek után annyi tgyást és gyedet kapok majd mint az 1. gyermek után? Közalkalmazott vagyok és mikor megkezdtem a gyedet egy papírt kellett aláírnom, hogy fizetés nélküli szabadságra megyek. Ez nekem kicsit érdekes volt! Vagy ez a menete mindenhol?
Illetve a januárban bevezetett gyed extra ránk is vonatkozik, tehát 2 gyermek után kapom majd az ellátást?
Köszönettel:
Ágnes
A következő tgyás és gyed alapja a gyed 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ez nagyon sokfüggően lesz az előző ellátásokhoz hasonló vagy éppen egészen más, pl. annó kaptál-e valami extrát vagy azóta emelkedett-e a béred. Az új tgyás és gyed annyi lesz, amennyi az előzőek szerint, ezt a ketteske után járó gyeddel és gyessel párhuzamosan kapod majd. Szakbarbár 2014. 02. 03. 20:30
Bár a témával kapcsolatban már sok mindent olvastam, azért mindenki esete egyedi, így én is felteszem a kérdést. Kislányom 2011. december 11-én született, tehát 2013. december 12-től GYES-en vagyok vele. Most kiderült, hogy újra babát várok. Elmehetek így is táppénzre? Ha igen, ugyanúgy a munkáltatóm fele kell jeleznem? Mi után számolják?
Válaszát köszönöm.
A táppénzes papírt a munkáltatónak kell beküldeni, mert neki ki kell hozzá állítania egy ún. foglalkoztatói igazolást és ezzel együtt kell továbbítania. Szabadság beiktatása nélkül is működik a dolog, de lehet, hogy nem lesz zökkenőmentes, mert ha nem kifizetőhely a cég, akkor a fizetés nélküli szabadság végére rá fog kérdezni külön az egészségbiztosító.
A táppénz alapja annyi lesz, mint amennyi a gyedé volt. A tgyás és a gyed alapja a szabadságból számított átlag, de lefeljebb a minimálbér kétszerese. Ha nem leszel szabadságon, akkor a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szakbarbár 2014. 01. 31. 21:01
Segítségét szeretném kérni, hogy milyen és mekkora összegű szülés utáni ellátásban részesülhetek.
Problémám:
- veszélyeztetett terhesként 2013. november 11. táppénzen vagyok, valószínűleg ez a szülésig így is marad.
- a szülés várhatóan 2014 júniusban lesz.
- folyamatos munkaviszonyom van, jövedelmem 2013 elején bruttó 225 ezer, 2013. áprilistól bruttó 242 ezer Ft.
Kérdésem az lenne, hogy a TGYÁS, és GYED összegét a fent említettek alapján hogyan kell számolni, befolyásolja-e a hosszas táppénz?
Segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Segítségét szeretném kérni a 2.gyermek vállalási időpontjában.
Első gyermekünk 2011.augusztus 31-én született. Munkaviszonyom 2011.szeptember 30-ával megszűnt(ez egy határozott idejű szerződés volt, előtte 2002.decembertől folyamatosan dolgoztam) Így Tgyást, Gyedet kaptam. Jelenleg Gyesen vagyok 2014.augusztus 31-ig.
Nagyon szeretnénk 2.gyermeket, de csak úgy, ha járna a Tgyás és a Gyed. Szeptembertől bízom benne, hogy el tudok helyezkedni, de csak határozott idejű szerződéssel 2015.junius 30-ig.
Ahhoz,hogy meglegyen a 365 napom esetleg meg tudom oldani, hogy 2-3 hónapra besegítsek egy ismerősnek a Gyes alatt, ha ez segít(ha igen a minimálbér elég lenne,ugye?)Azt tudom, hogy veszélyeztetett terhes lennék azonnal, ahogy kitudódik a baba jövetele. Meddig kéne legkorábbi időpontig dolgoznom ahhoz, hogy a 2.babára járjon a Tgyás, Gyed?
Köszönettel: Boróka
Leegyszerűsítve azt lehet mondani, hogyha 3 hónap munka után leszel terhes és lesz egy legalább a tgyás 1. napjáig fennálló munkaviszonyod - de ez ne az alacsony béres legyen, hanem közben legyen egy új, minimálbér kétszerese körüli bért fizető - , akkor rendelkezni fogsz a tgyás és a gyed jogosultsági feltételeiel. 1 év előzetes biztosítással 168 nap tgyásra és 365 nap gyedre leszel jogosult. Egy 2 éves korig járó gyedhez kb. másfél évet kell dolgozni, ebbe a táppénz is beleszámít és nem befolyásol semmit hátrányosan. Szakbarbár 2014. 01. 31. 20:51
2011.nov 14.-től 2012.máj 30-ig táppénzen voltam. 2012.nov 11-ig tgyáson, majd ez év 05.30-ig gyed-en vagyok. Szeretnék visszamenni dolgozni, amit már meg is beszéltem a mubkaltatómmal. Még a gyed alatt kivennem szabadsagaimat. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan számolják a szabadságot. Az interneten egy 2013-as kalkulátorral a táppénzre is számolt szabadságot, viszont a munkáltatók azt mondta,hogy ő úgy tudja a táppénz idejére tavaly óta nem jár. Hogy van ez? Mi a teendő ha a szabadság letöltése alatt tovabbra is kapjam a Gyedet.
Válaszát előre is köszönöm.
Szabadság a tgyásra és a gyed első 6 hónapjára jár. 2013-tól az összesítve évi 30 napnál hosszabb ideig tartó keresőképtelenségre nem jár, tehát ha pl. 3*2 hétig beteg valaki, akkor 1 hetet 7 napnak véve 42-30=12, 12/365-del csökken a szabadság. Te még 2012-ben voltál táppénzen, úgyhogy ez nem érint.
A gyed első 6 hónapja 2013.május 12-ig tartott, a babázás közben felhalmozódott szabadságod úgy néz ki, hogy
- ha van ilyen, akkor a 2011-es ki nem vett
- a teljes 2012-es
- 2013-ban május 12-ig 132/365-öd résznyi jár
A baba 1 éves kora után korlátlanul lehet gyed mellett dolgozni, a szabadság olyan, mintha dolgoznál. Most kapod a gyedet, bejelenteni csak azt kell, ha a jogosultságot érintően változik valami. Ilyen nem lesz, mert ha dolgozol, az nem befolyásol semmit, ezért nincs mit bejelenteni, így pedig folyamatosan kapod a gyedet. Szakbarbár 2014. 01. 31. 20:44
A következőkben kérnék segítséget:
Jelenlegi munkahelyemen 2010.01.10.-től állok alkalmazásban Főállás, alkalmazotti státuszban.
2012. 05. 11. –én született meg kisfiam, TGYÁST (93.000Ft), majd jelenleg is GYED (átlag 82 000Ft) –et kapok 2014.05.11.-ig. Ezt követően kérem a gyes-t, nem szeretnénk bölcsödébe adni. Mellette nem valószínű, hogy mellékállásban keresőtevékenységet folytatnék, de nincs kizárva.
Várhatóan 2014.09.27.-én megszületik a kistestvér.
Kérdésem, összegszerűen melyik lehetőség lenne kedvezőbb?
1., Gyes –en vagyok és más semmi, gyesből kérem a tgyást majd a gyedet kistestvér születésénél.
2., A jelenlegi gyed lejárta után igénylem a gyest, kikérem az összegyűlt szabadságomat (nem tudom mennyi jár???2012.01.01.-től táppénz, 2012.05.11.-2012.10.11. tgyás, azóta gyed) majd táppénz (a munkaköröm miatt kismamaként súlyosan veszélyeztetett lennék) és a táppénz megszüntetése után tgyás, gyed.
3., Jelenlegi gyed után igénylem a gyest és kérem az ápolási díjat (hozzátartozóm, napi 24 órás gondozásra, ápolásra szorul, kb. 30 000 Ft körül van) majd a szülés időpontja körül lemondom és kérem a tgyást?
4., Jelenlegi gyed lejárta után igénylem a gyest, nem a munkahelyemre, hanem pl. szezonális munkát vállalnék, másodállásként?
A 2013 –as évben 159 000 Ft (br) keresetet vettek alapul a TGYÁS-hoz ill. gyedhez.
Hálás szívvel köszönöm válaszát, Mné Éva.
A gyes, a táppénz és az ápolási díj mind olyan jövedelem, ami nem számít bele a táppénz, tgyás, gyed alapjába. A minimálbér kétszeresét el nem érő bér pedig olyan összeg, ami mellett minden mindegy, mert ugyannyi lesz belőle akkor is, ha éveket dolgoztál előtte és akkor is, ha - két gyermek között - egyetlen napot sem.
Úgyhogy a helyzet teljesen izgalommentes: akármit csinálsz és azt akármennyi ideig, illetve akármilyen sorrendbe egymás után, a következő tgyás és gyed alapja a tgyás kezdetén aktuális szerződés szerinti béred van. Ez csak akkor nem lenne így, ha rossz kóddal vennének táppénz, úgyhogy a 9-es kódra nagyon figyelj.
Másodállás: ha több jogviszonyod van, akkor mindegyikben külön-külön kell az aktuális és az előzetes biztosítás jogosultsági feltételeit teljesíteni. Utóbbi esélytelen lenne, mert nem tudsz a másik helyen 1 évet dolgozni, emiatt innen nem kapnál sem tgyást, sem gyedet. Szakbarbár 2014. 01. 31. 20:35
A kérdésem a következő lenne : 2014. január elsején bejött a Gyed -extra törvény. Elgondolkodtunk rajta hogy szeretnénk még egy babát , de nem tudom hogy hogy járnánk jobban.
Jelenleg én 2015.01.26.-ig kapom a kisfiamra a Gyedet, ha most terhes lennék akkor a Gyed alatt a másik babával táppénzre mehetnék és akkor kapnám a Gyedet is a fiamra és a táppénzt is a 2. babára vagy nem ? Ha igen mi a menete ennek hogy mindent jól csináljak?! Vissza kell menjek dolozni ?Vagy esetleg olyan lehet hogy az Apa (aki rendőr)igényelné tovább munka mellett a Gyedet a kisfiamra én pedig mennék táppénzre? Apa igényelheti a Gyedet ilyen esetben ? Ha igen kinek a bére után számolnának ?
Találtam a Gyed -extra törvényről részletezést de erre a dologra nem találok semmit. Véleményem szerint az Apa is lehet Gyeden de erre sem találok jogszabályt pontossan ,vagy hogy például ő átveheti e a Gyedet?!
Előre is köszönöm a segítséget!
Ketteske megszületése után vele tgyást és párhuzamosan egyeskére gyedet vagy gyest kapnál.
Ha apuka munka mellett igényli a gyedet, akkor azt az ő béréből számolják, de ilyenkor az első 60 napra nem kapna gyedet - ezzel a várakozási idővel akarja a jogalkotó az ilyen variálásokat nehezíteni. Szakbarbár 2014. 01. 30. 20:22
Várható GYED összegéről és Terhességi kirúgási védelemről is kérdeznék megcsavartan (Tudom ez inkább munkajog, de olyan kedvesen segít mindig, gondoltam ha lenne rám pár perce, hátha ez ügyben is tudja a választ..)
Első gyermekem 3 éves kora után (2013.dec.) nem kívántak továbbfoglalkoztatni, ezért a tartós betegségére hivatkozva fizetetlen szabin maradtam, hogy legalább biztosított időm teljen. Közben újra teherbe estem, (augusztusra várom) ezt írásban be is jelentettem, mint ahogy azt is hogy továbbra is dolgozni szeretnék, nem otthon ülni.
Kérdéseim:
Ha lemondom a fizetetlen szabit, hogy újra aktív állományos legyek, a terhesség miatt védve vagyok-e a kirúgástól? Illetve ezt megtehetem-e és vajon kell-e hogy ezt elfogadja a munkáltató és adjon valami kereseti lehetőséget még néhány hónapra? (Már az sem érdekel, hogy így majd a 2. gyerek GYES után nem fognak kérni belőlem. Addig majd csak találok másikat.)
Jelenleg Br. 190.000,- Ft a bérem, de nem tudom, hogy a passzív állomány miatt mennyi GYED-re számíthatok?
Nagyon köszönöm a segítségét!
Üdvözlettel:
Mea
Vagyis ha vissza akarsz menni, 30 nap múlva munkát kell adni, vagy állásidőre járó bért kell fizetni.
Mt. 146. § (1) A munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (állásidő) – az elháríthatatlan külső okot kivéve – alapbér illeti meg. Az állásidő azt jelenti, hogy egész nap bent vagy nem csinálsz semmit. Ezt vagy Te unod meg hamarabb és akkor elmész táppénzre, vagy a munkáltató és akkor úgyis fizetni fog, hogy nem kell érte bent lenni.
Terhesen nem tud kirúgni, legalábbis rendes felmondással nem. Azonnali hatályúhoz valami nagyon durva dolgot kéne elkövetni, ha nem valós okkal és azonnali hatállyal mondanak fel, akkor bírósághoz kell fordulni.
Mt. 65. § (3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
tartama alatt
A tgyás alapja bármit csinálsz is, a mostani béred. A gyedé akkor lesz ugyanennyi, ha leagalább 12 napot leszel táppénzen vagy szabadsgáton. Ha egyik sem lenne, mert mégis maradnál gyesen, akkor a gyed alapja csak a minimálbér.
A táppénz minimálbér alapú és semmit sem befolyásol hátrányosan. Szakbarbár 2014. 01. 30. 20:07
2014 augusztusára várom a kisbabám születését, (idén bruttó 155e, 3013-ban bruttó 114e a bérem, ez alapján remélem jó lesz a Tgyásom, gyedem összege is) úgy tervezem, hogy júniustól szabin, majd táppénzen lennék a szülésig.
Időarányosan vehetem ki, és a fennmaradót görgetem a munkába visszaállásig, vagy az egész évre járó szabadsággal "kihúzom" a júniust, mert ugye az is bérnek számít majd a tgyás, gyed számításnál.
Nagyon köszönöm válaszát.
Üdvözlettel: Krisztina
Célszerű a 180 bérezett napra hajtani - a szabaság is az - és minél hamarabb elkezdeni a tgyást - a szülés várható idejét megelőző 28. naptól már igényelheted, mert így hamarabb kezdődhet a magasabb összegű gyed.
Szabadság a táppénz évi első 30 napjára jár, a tgyásra és a gyed első 6 hónapjára, tehát ha 1 hónapnál tovább vagy táppénzen, akkor csak arányosan jár idén a szabadság. Ezt a teljes évesnél valamivel kevesebb napot viszont kiveheted idén - ha a munkáltató kiadja, mert a nagy részével ő rendelkezik. Szakbarbár 2014. 01. 30. 19:48
2011.12.14.-én született meg a kislányom vele 2013.12.14.-ig GyED-en voltam.A GYES-t még nov. végén megigényeltem, amikor még csak tervbe volt a kistesó.Időközbe terhes lettem és az orvos 2013.12.15.-től táppénbe vett 9-es kóddal.Így le kellett mondanom a GYES-ről!Ahogy visszaolvastam az eddigi válaszokat látom, hogy egy kis "csavarral" jobban is járhattam volna, mert a GYED -extrával táppénz mellett is jár a GYES.Tudok valamit javíttani a helyzetemen vagy már nem lehet semmit tenni?A táppénzem alapja mi lesz? Ezt még a bérszámfejtőm a MÁK-nál nem tudta megmondani.A fizetésem amikor az első babával terhes voltam 135.000.ft volt, majd 2014 jan.-ba már 223.000.ft-ra emelkedett.Válaszát előre is köszönöm!
A tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz - ennél több bérrel, de 180-nál kevesebb bérezett nappal ez az alapja. Szakbarbár 2014. 01. 30. 19:42
Jelenleg GYED-en vagyok, gyermekem 2014.03.15-én lesz két éves. Úgy terveztük, ezután a dátum után visszajelentkezem a cégemhez, ahol bruttó 295 ezer Ft volt a bérem, és két éven belül új gyermeket vállaltunk volna. Viszont két hete kaptam egy értesítést, hogy teljes átszervezés miatt megszűnt a pozícióm, nem lenne hova visszamennem, a GYES lejártáig természetesen marad a munkaviszony, de utána felmondás. Mivel szeretnénk kistestvért 2 éven belül, nem sok esély van rá, hogy így új állást találjak hasonló fizetéssel, ezért átgondoltuk, hogy előbbre hozzuk a testvér-projektet. Mi a legkésőbbi dátum, amíg ketteskének meg kellene születnie ahhoz, hogy ugyanazt a tgyást és gyedet kapjam, mint az elsővel?
Köszönettel: Lídia
Ezzel a márciusi gyes-véggel nem tud fenyegetni a minimálbér alapú gyed akkor sem, ha csak a gyes legvégén szülsz, tehát - a szabályok változatlansága estén - teljes biztonsággal ki lehet jelenteni, hogy a gyed alapja is ugyanannyi lesz, mint a tgyásé volt, ha szülésig egyáltalán nem dolgozol vagy 180-nál kevesebb napot dolgozol. Szakbarbár 2014. 01. 30. 00:50
Segítséget szeretnék kérni, hogy milyen ellátásra leszek jogosult az alábbiak szerint.
2009-12-16-2011.12.18-ig Tgyáson majd gyeden voltam első gyermekemmel.
2011.12.21-2012.07.08-ig dolgoztam br. 190.000 volt a bérem és így meglett a 180 nap bérezett napom mely a következő gyermeknél az ellátásaim alapja lett.
2012-07-09-2012. 09.21-ig táppénzen voltam, és 2012.09.21-2014.10.09-ig tgyáson majd gyeden vagyok második gyermekemmel.
Tervezzük a harmadik babát és a kérdésem az lenne, hogy ha gyed után gyesre megyek akkor meddig kell megszülnöm a harmadik babát, hogy ugyanaz a 190.000 ft legyen az ellátásaim alapja mint volt.
Mennyi gyesen nem szabad lenni 2014.10.09-től, hogy ne a minimálbér legyen az alap?
Köszönettel
Niko
Ha 2015.07.16-ig indul a tgyás, akkor utána a gyedé alapja is ugyanannyi lesz, illetve úgy mondom, hogy akkor minden egyéb intézkedés nélkül lesz ennyi. Későbbi tgyáskezdetnél - ez igazából csak a 2015.07.17-2015.10.21 közötti időszakot jelenti, mert utána megint nincs gond - a szükséges intézkedés mindössze 12 nap szabadság vagy táppénz beiktatása, mert ha a 2016-ban induló gyed irányadó időszakában a 168 nap tgyás mellett van legalább 12 nap szabadság vagy táppénz, akkor a kettő együtt a nevezetes 180-as számot teszi ki, amire az a bizonyos kedvezményes szabály vonatkozik, amit már említettem, hogy ilyenkor a gyed alapja a tgyás alapjával egyezik meg.
(Ha bérezett napból és táppénzből, tgyásból, gyedből nincs legalább 180 nap a gyed irányadó időszakában, csak akkor lesz a minimálbér a gyed alapja.) Szakbarbár 2014. 01. 30. 00:44
2014 júliusában fogok szülni. Az év első 2 hónapjában minimálbért kapok a következő 4 hónapban pedig a minimálbér kétszeresét fogom kapni. Az lenne a kérdésem, hogy mennyi tgyás-t és mennyi gyed-et fogok így kapni előreláthatólag?
Köszönöm kedves válaszát.
Hajnalka
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Gyermekem január 31-én betölti a 2 évet, tehát lejár a GYED-em. Jelenleg terhes vagyok, a babát szeptemberre várom. A kérdésem az lenne mire számíthatok most?
A GYES-t megigénylem és ezen kívül elmehetek a születésig táppénzre a GYED EXTRA bevezetéséből következően?
Ez befolyásol valamit az új babánál? Vagy miután megszületett jár a TGYÁS és a GYED?
Válaszát előre is köszönöm!
További szép napot!
Mónika
A ketteske utáni tgyást és gyedet nem befolyásolja a táppénz. Ezek alapja 0 bérezett nappal a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Szakbarbár 2014. 01. 29. 12:05
Néhány hetes terhesként, 2014. októberre várható a babám.
2010. szeptemberétől, 2013. június 30-ig volt aktív nappali tagozatos jogviszonyom egy főiskolán. 2013. november elején kezdtem el dolgozni, határozott idejű szerződéssel, ami 2014. június 30-án jár le. Utána úgy vélem 3 hónapra kérvényezem az álláskeresési járadékot, így ha jól tudom, szeptember 30-ig leszek biztosított. Tehát utána a szülés hónapjában már nem lesz biztosítási jogviszonyom. Mit lehet tenni? Jár-e gyed/tgyás ebben az esetben? Ha igen, meddig, mi alapján?
A hallgatói gyedről is lecsúsztál, mert az annak jár, aki a tanulmányok megszűnését követő 1 éven belül szül.
Marad a gyes. Hacsak...nem gondoltál még rá, hogy vállalkozó legyél? Szakbarbár 2014. 01. 29. 11:52
Kislányom 2012.09.27.-én született rá még kapom a gyed-et,előtte kaptam tgyás-t.
Az első kérdésem az lenne,hogy a betöltött 2. életévéig jár a gyed vagy a tgyást le kell vonni belőle?
A másik kérdésem pedig,ha lenne második baba,de az első betöltött 2.születésnapja után születne csak meg,akkor a második babára a gyed vagy a gyes járna?
Ha a munkaviszonyod addig fennáll, akkor jogosult leszel ketteskével is tgyásra és gyedre. A tgyásnak mindenképpen az akkori béred lesz az alapja, minimálbér kétszerese korláttal. Egy 2015.07.17 előtti szüléssel vagy ha addig legalább 12 napot vagy szabadságon vagy táppénzen, akkor a gyedé is. Ha ezután szülsz és nem lennél legalább 12 napot szabadságon vagy táppénzen, akkor a tgyás 168 napja után már 2016-ban induló gyed alapja csak a minimálbér lenne, mert itt a 2015-ös előzményekben már nincs olyasmi, illetve nincs belőle elég, ami miatt azt a kedvezményes szabályt kéne alkalmazni, hogy a gyed alapja megegyezik a tgyás alapjával. Szakbarbár 2014. 01. 29. 07:26