Mit takar a "lusta gyereknevelés"?
A szülő nem lusta, csak teret enged
Első hallásra a lusta nevelésről azt gondolhatnád, hogy az valami olyasmi, amikor péntek este hazaérsz és leülsz a TV elé, miközben a gyerekek azt csinálnak körülötted, amit csak akarnak. Pedig a lusta nevelés egyáltalán nem ezt jelenti és nem erről szól.
Hanem arról, hogy a szülő teret enged a gyerekének arra, hogy maga jöjjön rá, mi mindenre képes egyedül. Hogy saját maga küzdjön meg a kihívásokkal és a feladatokkal.
Vagyis a szülő egy kicsit hátralép, és nem liheg folyton a gyerek sarkában az állandó segíteni akarásával.
Aki helyett mindig mindent megcsinálnak, aki még a fogkrémet sem nyomhatja a fogkeféjére és nem kenhet meg vajjal egy szelet kenyeret sem, az nem tanulja meg, hogyan oldjon meg egy problémát egyedül. Ráadásul a gyerek is elhiszi, hogy semmire sem képes egyedül. Növekszik benne a szorongás is, mert úgy érzi, mások nélkül képtelen bármit is megoldani.
A szülő persze segíteni akar, de éppen ezzel fosztja meg gyerekét attól, hogy
- önbizalomra,
- függetlenségre,
- felelősségtudatra
- és talpraesettségre tegyen szert.
Ha lehetőséget adunk a gyerekünknek, hogy egyre több mindent egyedül csináljon, akkor mi is és ő is megtapasztalja majd, hogy sokkal többre képes, mint azt elsőre gondolnánk. Már a 2-3 éves gyerek is.
Kampus Production fotója a Pexels oldaláról
Így sajátíthatod el a lusta nevelést
Játszósarok
A lusta nevelés nem azt jelenti, hogy a gyerek veszélyes körülményeknek van kitéve, vagy hogy a szülő nem avatkozik közbe, ha valami baj történne.
Első lépésként nevezz ki egy sarkot játszósaroknak, ahova biztonságos dolgokat pakolhatsz, amikkel nem tud kárt tenni magában. Amíg te főzöl például, addig melletted játszhat. Engedd, hogy kibontakozzon, elmerüljön a saját kis világában!
Ha megakad, vagy nem sikerül neki valami, ne rohanj oda rögtön segíteni, hagyd, hogy maga találjon megoldást!
Tanítsd meg, hogy a tetteinek következményei vannak!
Előfordulhat, hogy valami olyasmit csinál, amit nem kéne, vagy elfelejt valamit. Például a szülő elmagyarázza, hogy hogyan pakoljon be a táskájába másnapra, de utána kimegy és hagyja, hogy maga végezze a feladatot.
Ha a gyerek szépen bepakol, akkor büszke lesz ő is és te is, hogy sikerült egyedül megcsinálnia. De ha elfelejt valamit, akkor a lusta szülő nem rohan utána az otthon felejtett füzettel, hanem hagyja, hogy a gyerek hibázzon, később pedig tanuljon belőle. Vagyis megtanulja, hogy a tetteinek következményei vannak. Így máskor jobban odafigyel majd.
Indexkép: Depositphotos.com
Olvasd el ezt is:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)