1. Ha mi magunk boldogtalanok vagyunk, akkor szinte lehetetlen a felhőtlen kapcsolat kialakítása a gyerekünkkel.
2. Sokszor azt hisszük, hogy velünk, szülőkkel minden rendben, csak a gyerekkel vannak problémák. Ha egy családban két gyerek közül az egyik önbizalommal teli, harcos alkat, míg a másik agresszív és elégedetlen, akkor minden bizonnyal az utóbbi nem kapott kellő figyelmet és szeretet a szülők részéről.
3. Ha ételt és ruhát biztosítunk a gyerekünknek, még nem oldottuk meg a nevelését ez által.
4. Ahogyan viselkedünk gyerekünkkel gyerekkorában, úgy fog majd viselkedni velünk ő idős korunkban.
5. Az iskola nem a matematikára és irodalomra kellene megtanítsa a gyerekeket, hanem az életre kellene felkészítse őket. Vagyis nem csak az elméleti tudás a fontos, hanem az, hogy hogyan tudunk kapcsolatokat kialakítani, hogyan tudunk kommunikálni, az időnket beosztani és a problémáinkat magunk megoldani.
6. Ne vigyük túlzásba az iskolai rossz jegyek fölötti aggodalmunkat - inkább segítsünk keresni számára egy olyan területet, ahol sikereket érhet el.
7. Ha az elemi iskolában nem képes felvenni a versenyt a gyerek, ha otthon órákat töltünk a házi feladatok elkészítésével, akkor a hibát az iskolarendszerben kereshetjük.
8. A gyerek büntetése adott esetben szükséges lehet. A büntetést azonban soha ne a hirtelen harag diktálja, és a gyerek is legyen tudatában annak, hogy hol hibázott és az milyen következményekkel járhat.
9. A gyerek akár már 6 éves korától kaphat zsebpénzt. Természetesen nem nagy összeget, de ahhoz elegendőt, hogy megtanulja általa a pénz észszerű beosztását.
10. Nem kell megoldanunk gyerekünk minden problémáját, hagyjuk érvényesülni a leleményességét.
11. Óvakodjunk attól, hogy állandó jelleggel ellenőrizzük! A gyereknek éreznie kell, hogy szeretjük, megbízunk benne és mindig mellette vagyunk, ha szüksége van reánk.
12. Hagyjuk, hogy ő döntse el, mit szeretne tanulni és mivel szeretné keresni majd a kenyerét.
13. Egy tini rendetlen szobája az belső lelkiállapotának felel meg.
14. Nevelni nem azt jelenti, hogy előírjuk a gyerek számára, hogyan éljen. Számukra nagyon fontos az e tekintetben nyújtott szülői életpélda.
15. Ha egy gyerek irányítani akarja a felnőttet, az valami belső problémára utalhat. Ilyen esetben igyekezzünk megtalálni ennek a furcsa viselkedésmódnak az okát.
16. Soha ne kritizáljuk a gyerekünket, ne tapossunk a lelkivilágába, inkább türelemmel, jó példával és sok beszélgetéssel próbáljuk a helyes úton tartani.
17. Egy gyereknek éreznie kell, hogy a szülei erős és jó emberek, akik mindig kiállnak mellette és szeretik őt.
Forrás: Filantropikum
Kép: Josh Willink / Pexels
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)