2050-ig évente 10 millió ember halálát is okozhatják a gyógyszerrezisztens fertőzések
Az antibiotikumok széles körű és válogatás nélküli használata az antibiotikumoknak ellenálló baktériumtörzsek korszakát eredményezte. Ez pedig komoly veszéllyel járhat, hiszen a fertőzéseket egyre nehezebb kezelni gyógyszerekkel.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) globális egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította az antimikrobiális rezisztenciát (AMR). A The Lancet című folyóiratban megjelent tanulmány arra világított rá, hogy 2050-ig évente 10 millió ember halálát is okozhatják a gyógyszerrezisztens fertőzések. Ráadásul nemcsak az emberekre, hanem az állatokra és a terményekre is veszélyt jelent mindez.
A jelenleg piacon lévő antibiotikumok nagy részét olyan mikrobákból izolálták, amelyek megtalálhatóak a talajban
Ezért is fontos az új antibiotikumok felfedezése. Kutatók szerint a talaj rendkívül gazdag környezet, ami rengeteg mikroorganizmusnak ad otthont. Mint írják, ezek a mikroorganizmusok a túlélés érdekében és az erőforrásokért való versengésben különböző mechanizmusokat fejlesztettek ki. Ennek pedig egyik következménye, hogy másodlagos anyagcseretermékeket, többek között antibiotikumokat termelnek annak érdekében, hogy versenyelőnyük lehessen.
Zeinab Khalil, a Queenslandi Egyetem Molekuláris Biotudományok Intézetének kutatója a Cosmos-nak azt mondta, hogy a jelenleg piacon lévő antibiotikumok nagy részét olyan mikrobákból izolálták, amelyek megtalálhatóak a talajban.
Ilyen például a penicillin is, ami az első széles körben használt antibiotikum volt: ezt a Penicillium gombából izolálták. Ezért is döntöttek úgy, hogy mélyre ásnak a talaj mikrobiomjában, hogy új antibiotikumokat találhassanak.
A Soils for Science (Talajok a tudományért) célja, hogy a talajban élő mikrobákat tanulmányozhassák. A projektre jelentkezők kapnak egy készletet, ami egy ásót, egy tasakot és egy előre fizetett postai csomagot, valamint címkézési utasításokat tartalmaz. A résztvevők a mintákat egy alkalmazáson keresztül tudják regisztrálni, és képeket is tudnak készíteni a gyűjtőhelyről.
Létrehoztak egy nyilvános online galériát is, melyben bemutatják a különféle mikrobákról készült képeket.
"Ahogy keressük az új antibiotikumok következő generációját, úgy kell vigyáznunk a gyermekeinkre és az ő egészségükre is”
A Soils for Science iskolákkal, idősek otthonával, egyetemekkel, gyermekgondozási intézményekkel, valamint egyéb tudományos és ipari kutatókkal is együttműködik, nem titkolt céljuk a gyermekek aktív részvétele.
Khalil szerint ugyanis: "Ahogy keressük az új antibiotikumok következő generációját, úgy kell vigyáznunk a gyermekeinkre és az ő egészségükre is.” Hiszen ők a következő generáció.
Olyan kezdeményezések is vannak, mint például virtuális túrák, vagy a tanulók körbevezetése a laboratóriumban.
A szakember azt mondja, rendkívül jó érzéssel tölti őt el az, amikor a gyerekektől talajmintákat és kedves üzeneteket kap.
Az iskolai látogatások során, miután a gyerekek a talajjal játszottak, a kutató arra kéri a tanulókat, hogy egyik kezüket egy kicsit tegyék bele egy Petri-csészébe, amiben a mikrobák tenyésztéséhez használt táptalaj található. Ezt követően a gyerekek lezárják a tálkát, majd másnap megnézhetik, mennyi mikroba nőtt fel belőle.
A begyűjtött mintákat a kutatók megvizsgálják, kiértékelik. Khalil szerint már most jelentős az eredmény, és nagyon hálás a civil együttműködőknek.
Indexkép: vargazs képe a Pixabay-en
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)